PZC/ sport 13 TWENTEZEGE AJAX TRIOMF VAN DE TACTIEK Roy Schuiten imponeerde enorm in zware Middellandse-Zeeronde UITZICHT JONG EK NA ZWAAR ORANJE OP BEVOCHTEN HALVE 2-0 OP FINALE SCHOTTEN Demonstratie Barcelona- supporters voor Cruyff OPVALLENDE OVERWINNING IN VOORJAARSKLASSIEKERS MET ALLURE OosteSijken lieten Ajax komen WIM DE WAAL: BIJ POST REED IK EVENALS SCHUITEN ONDER DRUK Net geen zege Hennie Kuiper MENEER STERBAND Actie sportieve recreatie 1976 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 ENSCHEDE - Theo Pahlplatz ANTIBES - In de voorbereiding van de beroepswielren ners op een nieuw seizoen, neemt de Franse zuidkust jaarlijks een belangrijke plaats in. Er worden om team geest en conditie te bevorderen geldverslindende train ingskampen ingericht door de sponsors, die er niet voor terugschrikken om gedurende twee of drie weken een half of heel hotel af te huren en intussen zijn er ook wed strijdjes. Bij die koersen snijdt het mes van twee kan ten: organisatoren profiteren van het bezoek dat be kende coureurs aan hun regio brengen en de renners houden er een leuke zakcent aan over, plus competitie kilometers. Nerveus bij Post ENSCHEDE Niet ten on rechte werd^FC Twente deze competitie meermalen een chronisch gebrek aan ijver en motivatie verweten. En dat gold dan met name die catego rie spelers, die nu al jarenlang tot de basis behoort van FC Twente's keurkorps. Periodiek pleegt de formatie van trainer Spitz Kohn op die regel echter een uitzondering te maken. Zoals recentelijk tegen Feye- noord (2-0), PSV (2-0), en zoals woensdagavond tegen Ajax (3-0). Juist in de confrontaties met de vaderlandse topclubs leverde FC Twente dan weer eens het overtuigende bewijs nog altijd tot de meest ge vreesde tegenstanders en tot de potentiële titelkandidaten te kunnen behoren. Een nagenoeg uitverkocht stadion Diekman (22.500 bezoekers) werd Ajax. gisteravond het derde slachtoffer van deze Twentse dadendrang. Voor de Amsterdammers betekende dit verlies niet alleen de tweede nederlaag op oostelijk grondgebied, nadat de Graafschap de Enschedese clnb daarin al was voorgegaan, het verlies van gisteravond betekende voor de Ajacleden bovendien de eerste neder laag sinds zes jaar In Enschede. Vooral in dat soort topduels als giste ravond tegen Ajax pleegt een speler als Theo Pahlplatz opeens over myste rieuze krachten te beschikken. Evenals tegen Feyenoord en PSV voetbalde de jarenlang als een van de grootste va derlandse voetbalbeloften beschouwde Oldenzaler dan plotseling als een half god. die regelrecht lijkt te solliciteren naar een plaats in Oranje. Met Frans Thljssen. FC Twente's ook gisteravond geniale meesterbrein op het midden veld, en Epi Drost groeide Pahlplatz ln het steenkoude Diekman uit tot FC Twente's onbetwiste uitblinker. Met twee treffers had h(j bovendien nog eens een vorstelijk aandeel in de ecla tante Twentse triomf. Een overwinning, die echter allereerst gezien moet worden als een triomf van de tactiek. In voorbije jaren Uet FC Twente zich immer verleiden tot offen sief voetbal; evenzovele keren moest de Enschedese formatie daarvoor de tol betalen in de vorm van een neder laag of een remise. Mede gelet op de de kopbal van Hulshoff miste vaart om doelman Gross in grote verlegenheid te brengen. - whze had Ajax ook in de tweede helft aanvaren» een overwicht maar in als uitgangspunt de eigen verdediging. Kohn later: „In het verleden speelden we zoveel mogelijk op hun helft, van avond hebben we bewust het initiatief aan Ajax gelaten. Zodra zij in balbezit kwamen, zouden we ons op de eigen helft terugtrekken en er daarbij voor zorgen het veld zo klein mogelijk te houden. Ons wapen was de counter". VROEGE TREFFER het centrum van de Twentse defensie heerste Epi Drost als een vorst, coör dineerde hij zijn verdediging voortref felijk en trad zo nodig ook als corrector op. Maar ook hij kon niet verhinderen, dat Notten, uit een vrije schop van Brokamp, dicht bij de gelijkmaker was. Nu voorkwam doelman Gross met een flitsende reactie echter een Am sterdamse treffer. Aan diezelfde Gross dankte FC Twente halverwege de tweede helft ook, dat de kopbal van de voor Geels ingevallen Ling geen doel Dat FC Twente in die opzet volledig trof slaagde, was voor een niet gering deel te dahken aan de vroege openinestref- Aj„ blee[ e dltoefenen maar ÏLS8 SS* IT' d™ toch niet op die manier zoals het SfA n Pïe,?' voetbalpubliek van de Michels- S ;,D£Ser.^S ,SAe. tonnatie gewend Is geweest Tussen- minuut. Er ging een misverstand tus sen Wickel en Helling aan vooraf. De door kreeg FC Twente zelfs enkele gave mogelijkheden de strijd definitief Dit wielergedoe aan de Middellandse Zee staat te boek als een heerlijk ont waken uit de winterslaap, maar zo langzamerhand dreigt dat geheel een fabeltje te worden. Deze week bijvoor beeld ls er gereden om de Trophé Mé- dlterranée, een vijfdaagse die In Mar seille begon en die tot ieders verrassing woensdagavond ln Antibes Roy Schui ten afleverde als eindwinnaar van het uit walgelijke kleuren opgebouwde lei derstricot. Het was niet alleen het feit dat de blonde Zandvoorter zo overrompelend optrad (Joop Zoetemelk: ,,Ik snap er werkelijk niets van, dat die Schuiten zo sterk heeft gereden") dat deze race aan de Cote d'Azure nogal wat discus sies lossloeg, ook - en vooral - de uit gestippelde route en de fanatieke In stelling van veel deelnemers Triomfator Roy Schuiten verzuchtte ln Antibes: „Eigenlijk moet je je af vragen of dit nog wel een leuke voor bereiding op het seizoen is. Ook al voelde ik dat ik niets hoefde te force ren, toch vond ik deze ronde veel te zwaar". Serieus koersen En Joop Zoetemelk - op ongeveer 1 minuut als vierde in het algemeen klassement geëindigd: „Ik ben hier naartoe gekomen voor een lekkere training, maar in plaats daarvan werd het serieus koersen. Het is net alsof het steeds zwaarder wordt in het voorjaar. Vroeger gold Parijs-Nice als aanloop tegenaan zijn gegaan. Alsof hun hele wielerleven ervan afhing. Daarom ver baasde Schuiten me ook zo. Dat-ie dat volhield". Met deelnemers als Poulldor, Ver- beeck. Zoetemelk. Danguillaume. Go- defroot. Ovion en Bitossi zat Roy Schuiten in een deelnemersveld dat de Ronde van de Middellandse Zee be hoorlijk wat allure gaf. ergo dat zijn overwinning tot een opvallende maak te. Ploegleider (van o.a. Tour-winnaar Bernard Thevenet) Maurice de Muer die in Frankrijk groot aanzien geniet: „Schuiten heeft hier enorm geïmpo neerd, vooral door wat hij ln de tijdrit op de Mont Faron liet zien. Dat was grote klasse" En wedstrijdleider Lucien Aimar. de Tour-winnaar van 1966: „Schuiten Roy Schuiten over dat eerste aspect: „Ik voel me een stuk rustiger dan ln de tijd dat ik bij Post fietste Post legde een druk op me. door zijn wil om te winnen, terwijl Ik eigenlijk alle tijd no dig had om te wennen bij de profs. Wat wist ik tenslotte van beroepswielren- nen? De hoge verwachtingen die Post van me had. en zoals die ook tegen mijn eigen gevoelens in door de publi citeit naar voren kwamen, maakten me nerveus. Nu. bij die Fransen, voel lk me meer op m'n gemak". Aanvulling van zijn persoonlijke ad viseur Ferdinand Bracke (13 jaar er varing) die hij van Raleigh meenam, evenals Wim de Waal die zijn superk necht werd: „Voor Schuiten is dit het beste, zo'n Franse ploeg. Fransen laten meer aan jezelf over". Schuiten: „Zo voel ik het inderdaad. Er is niet zo'n bemoeizucht rond me, en dat stelt me gerust". De zege in de Ronde van de Middel landse Zee. waarin hij vanaf de eerste etappe leidde, bleek in dubbel opzicht belangrijk. Toelichting van Roy Schui ten over aspect nummer twee: „Ik was na de' ervaringen van vorig jaar bang geworden voor het klimwerk. Nu is ge bleken. dat ik dat heus wel aankan. Al thans. het soort colletjes van de kleinere rondes. De Tour de France is natuurlijk wat anders, dat besef ik ook wel. Maar de ervaring die ik nu op doe. stelt me voor een groot deel gerust Bovendien is het belangrijk voor mijn positie tegenover de firma Ik ben als kopman aangetrokken, dat legt verbaasde me. Zoals hij op die bergjes plichtlngen op. Nou. wanneer je dan ROY SCHUITEN Straks ln de klassiekers zal lk wel weer ln wat anders wijs worden Zo moet je je ervaring opbouwen, lijkt me". De Waal: valt mee Wim de Waal toonde zich in Antibes eveneens dik tevreden, „want", rede neerde hij, „het valt me alles mee bij die Fransen. Ik zag er wat tegenop, maar nu ben ik blij dat ik die stap waagde. Net als Schuiten had ik ook last van de druk zoals die door Post ontstond. Ik fiets nu dan ook een stuk rustiger, beter daardoor. Als waterd rager van Schuiten moet ik wel hard werken, maar och, daar staat tegen over dat ik er financieel een stuk be ter van word". PETER HEERKENS. In die tevredenheid deelden zijn De laatste etappe, van Menton naar ploegmaats Wim de Waal en Andre Antibes over 141 kilometer, werd een Gevers, de wereldkampioen bij de zege voor de Belg David, die in de amateurs die aan het eind van zijn eer- eindsprint zijn landgenoot Van den daar gaat het in dit vak ste echte profkoers vaststelde. „Laat ik Broecke en de Italiaan Guadnni ver- maar vergeten wat ik bij de amateurs sloeg. was. moet helemaal opnieuw begin- De UJU1 vab da laatsu, ela ,s nen. Tussen amateurs en profs Ugt een Davld ,Be]1 3 53,,, 2 Va„ dm naar boven ging en daalde, was voor zijn doen formidabel. Ik stond ervan te kijken. Schuiten is voor ons een uitstekende winnaar' Dat vonden ook de organisatoren van de serie wedstrijden, die nu in vele he vigheid gaat losbarsten aan de zuid kust. De naam van Roy Schuiten is op raamaffiches en in regionale bladen een groot reclameobject geworden. Schuiten tevreden: „Er komen franken in de knip tenslotte om...!". Zijn overwinning in deze door vele klimmetjes (zoals de Esterel. Espiglier en Faron) uiterst lastige voorjaarswed- een ronde wint. zoals nu. is dat eigen lijk het waar worden van een droom wens. Ik voel dan ook. dat er een flinke spanning van me is afgevallen. Ik heb wat terug kunnen doen voor het geld en vertrouwen dat me werd gegeven. Voor mij is dat zeer belangrijk". even groot verschil als tussen aspiran- Broecke (belt z.t; 3 Guadrini (Ita) z.t.; 4 overal aanwezige Thijssen onderbrak fn de pass van Helling, zond de bal ver- H1 ,™prdeel te beslissen, maar volgens onmiddellijk door naar de ge heel vrijstaande Gritter. die op zijn beurt Pahlplatz aan het werk zette. De Oldenzaler bedacht zich geen moment voor het seizoen, nu is die ronde uitge- strijd, is om twee redenen vooral op- gekomen dat ik weer onder aan de ten en amateurs. Hier ben Ut erachter EKlassan (]W 3.53.46; 5 Verbeeck Bos-vervanger Gritter miste ook nu de flair en de brutaliteit om deze mini- kansjes in doelpunten om te buigen. De door Kohn toegepaste wissel gebied een schot. Tot overmaat van ramp voor Ajax stond doelman Piet Schrijvers op het verkeerde been en via diens handen verdween de bal in het Amsterdamse doel. de ondergang van Ajax. Geslepen als Achterberg nu eenmaal is. schermde hij op links de toevoerweg van Ajax uitstekend af, daarnaast manifesteerde hij zich overduidelijk via een aantal voortreffelijke passes Uit een daarvan scoorde Pahlplatz zes minuten voor Hoewel deze eredivisietopper nimmer tl,a ook p.w„d. vla groeid tot een verschrikkelijk belang rijke koers in het voorjaar- Ik voorzie dat het met al die kleine rondjes die we momenteel aan de zuidkust rijden, precies zo gaat. Het is eigenlijk te dol. zo hard en fel sommigen er nu al zlenbarend. Ten eerste in relatie tot de ladder sta. Maar dat vind ik niet erg. Ik (Bel) z.t.; 6 Delepine (Fra) z.t. verandering van werkkring (van de leer vreselijk veel. en daar is het me om Het eindklassement it ploeg-Peter Post ging hij naar het begonnen. Ontevreden ben ik zeker 1 Schuiten'Nedi 16.1616: 2 SaLm'Zwi< Franse Lejeune BP. waarvan oud- niet. ook al heb ik het af en toe moei- op 38 sec 3 Lauren' 'Fra.i op 1.05; 4 renner Henri Anglade leider is); ten lijk gehad. Het is gewoon wennen aan Zoetemelk 'Ned) op 1 29 5 Verbeeck tweede gezien zijn vorm begin vorig de manier waarop profs koersen. 'Bel) op 1 44 7 Poulidor 'Frai op 3.27. ADVERTENTIE) tot grote hoogte reikte, was het nadien ook allemaal nog niet eens zo slecht tijd ook zijn tweede treffer. Via het been van de uit zijn doel gekomen Schrijvers caramboleerde de bal voor uaiaiuuuiccfur uc uai UUI wat Ajax deed, tenmms» wanneet de de ,4ede keer het Am5terdamse Amsterdamse ploeg, na het echec b, dod Dusbaba maaJtte het Enscbedese Doetuichem op twee plaatsen gewtj- fcstlj„ ten compieet door een Helling voor Muehren en Wickel VOOIMt ïan Va„ de/VaJli voor Van Dord - in balbezit was. Maar zodra de Enschedeërs op de Amster damse helft verschenen, ontstond er onmiddellijk paniek in Ajax' achter hoede. Dat FC Twente in deze periode meermalen het initiatief kon nemen, was ook veelal een gevolg van de vele foutieve passes bij de Amsterdammers, die mede door de zwakte van het mid dentrio Notten-Hulshoff-Helling eigen lijk nimmer konden imponeren. voorbereidend werk van Achterberg, vallend achter Schrijvers te koppen. FC Twente 20 13 4 3 30 37-13 Ajax 20 13 4 3 30 45-22 Feyenoord 20 13 4 3 30 45-25 PSV 20 13 3 4 29 56-21 NEC 20 8 10 2 26 28-21 BREDA - Kees Kist rechtsmaakt hel tweede doelpunt voor Nederland; links slechts een keer was Ajax in die eerste de doetman schotland Roaah penode dicht bu de gelijkmaker, maar SEVILLA - Het is Hennie Kuiper net niet gelukt de vierde etappe van de Andalusische wielerronde op zijn naam tc brengen. De wereldkampioen was in de vierde rit van Cordoba naar Sevilla over 155 kilometer met de Spanjaard Manzaneque uit het pelo ton weggesprongen. In de eindsprint was Kuiper kansloos tegen de Spanj aard. Gerben Karstens, die het algemeen klassement blijft aanvoeren, verloor in de sprint om de derde plaats van de Belgen Verschuere en Ongenae In de algemene rangschikking blyft de Raleigh-ploeg van Peter Post opper machtig. De eerste vier posities wor den ingenomen. De uitslag van de vierde etappe is: 1 Manzaneque (Spa) 155 kilometer in 4 uur, 25 minuten en 59 seconden; 2 Kuiper (Ned) z.t.. 3 Verschuere (Bel) op 26 seconden; 4 Ongenae (Bel) z.t.; 5 Karstens (Ned) z.t.; 6 Nistal (Spa) z.t Het peloton eveneens in dezelfde tijd. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Karstens (Ned) 14 uur, 24 minuten en 1 seconde; 2 Kuiper (Ned) op 10 sec; 3 Tabak (Ned) op 30 sec; 4 Knetemann (Ned) op 40 sec; 5 Pugol (Spa) op 51 sec; 6 Ocana (Spa) op l minuut en 51 seconden HEERENVEEN - De 9000 extra toe gangskaarten voor het wereldkam pioenschap schaatsen, dat volgend weekeinde in Heerenveen wordt ge houden, waren woensdagmiddag bin nen anderhalf uur uitverkocht. LICHTWEDSTRIJD TUSSEN NOORMANNEN EN KAPELLE WESTKAPELLE - Vanavond (donder dag) speelt Noormannen I om 20.00 uur in Westkapelle een lichtwedstrijd tegen Kapelle. Deze lichtwedstrijd wordt geleid door scheidsrechter Jo Melis. Noormannen neemt het duel te baat om enkele jeugdige selectiespe lers op te stellen. WEEKAANBIEDING (Gddig tot en met 27 februari) uit ons enorm assortiment SP 94145 SR tïTubeless voor Austin Allegro. Fiat 850 Special. Morris Marina, Renault 6TL/12/15. Daf Pick Up 33, Simca 1000/1100, Fiat 124(128, VW Golf L *A11-In:BTW-Fadvies+moniaee+irillingvrii balanceren-Fgaraniie.Daardoor STEKBANDjf) TS-BANDENSEKVICE Terneuzen. Mr. F. J.Haarmanweg 2. Tel. 04150-3828. c Middelburg. Grenadierweg7ATeL01180-28355. MIDDELBURG - In het verhaal over de 'actie sportieve recreatie 1976' (PZC van woensdag, pag. 10) is door het wegvallen van één zin in de inleiding een enigszins vertekend beeld van de bestuurssamenstelling overgekomen. BARCELONA - Duizenden aanhan gers van FC Barcelona hebben De slotzin van de inleiding had moeten woensdagavond gedemonstreerd ten luiden: „Met uitzondering van de heer gunste van Johan Cruijff. De socios Waasdorp (Schouwen) zijn alle leden van de Catalaanse formatie zijn ont- van de commissie woonachüg op Wal- stemd over het feit. dat de Neder- cheren. Het is de bedoeling de com- landse spitsspeler vertrekt, omdat hij missie nog aan te vullen met een niet meer met Weisweiler wil werken, spandoeken maakten BARCELONA - Tienduizenden aan hangers van Johan Cruijff hebben woensdag in Barcelona voor het club huis van de FC Barcelona (foto) gede monstreerd om hun steun aan 'El Sal vador' te betuigen. Zeeuw-Vlaamse vertegenwoordiger." het Door middel van spreekkoren en BREDA - Jong Oranje heeft een rede lijk uitzicht op een plaats in de halve finales voor het Europese kampioen schap voor jeugdploegen. De overwin ning van 2-0 te Breda, dankzij doel punten van Van Deinsen en Kist op de jonge Schotten staat daar borg voor. Die overwinning is overigens geen ga rantie voor een zonnige nationale voetbaltoekomst, want slechts drie spelers bleven kwalitatief overeind in de slijtageslag, waann meer plaats was voor geweld dan voor geweldig voetr bal. Dat trio bestaat uit de spelers die hun plaats in de nationale ploeg al hebben verdiend, namelijk Peters. Van Kraay en Rijsbergen. De opening van de doelpuntloze eerste helft was grillig en grimmig: het eerste door de zeer verschillende speelwijzen van beide ploegen, het tweede door de felheid waarmee de twintig veldspelers elkaar te lijf gingen. Tegenover tamelijk behoudend voet bal van de Nederlanders, die een dood sangst demonstreerden voor balverlies, stond een veel direktere opbouw van de Schotten, die best het risico van een mislukte pass durfden nemen. Jong Oranje schoof stap voor stap. naar voren, waarna de bal gewoonlijk belandde bij Nico Jansen. Feyenoords laatste aankoop, keihard in de slag met Miller, was dan echter al uit de spits verdwenen en stond op de flan ken voor de voor hem onmoge lijke taak snelle belagers als Brownlie en McLelland uit te spelen. Schotland legde meer diepte in zijn spel dankzij Souness die op het links middenveld veel vrijheid vond en niet zonder succes de beweeglijke spits Ken Dalglish zocht. Dalglish, die voet balt zoals Jansen het graag zou willen kunnen, en door de slecht georgani seerde verdediging daartoe ook de mo gelijkheid kreeg, slaagde er echter niet in goede scoringskansen uit te buiten. Het rechtlijnige Schotse spel leverde een gave kans op voor Souness. die naast kopte na een razend snelle uitr val Nederlands gevaar kwam er eigen lijk alleen van Jan Peters. De kleine in ternational schoot een vrije trap goed in en miste het zoekende hoofd van Kist. na een gave voorzet op slechts centimeters door goed ingrijpen van doelman Rough, de enige Schot die tot nu toe alle wedstrijden in dit jeugd- toemooi speelde. Het evenwicht in de score in de strijd tussen de ondanks hun verschillende gelijkwaardige ploegen, werd vlak na rust verstoord door Jan van Deinsen. De linkerspits vuurde van de flank vo luit na een verre trap - over de hele - van Adrie van Kraay. .Doelman Rough ging te laat naar de korte hoek maar droeg belangrijk bij aan Nederlands niet onrechtvaardige voorsprong. Het overwicht uit die eerste helft (Pe ters en René van de Kerkhof) zette zich namelijk voort met Amtz in de rol van Van de Kerkhof die zijn plaats aan Meutstege had afgestaan. Nederland kreeg daarmee op de rechterhoek van clubhuis van 'Barca' duidelijk hoe zij over de ruzie tussen de Nederlander en de Duitser denken. 'Cruijff ja. Weiswei ler nee' en 'Stuur Weisweiler maar de bergen in' waren de meest gehoorde kreten. Ook voorzitter Agustin Montal is in de ogen van de supporters een zondebok. 'Weg met Montal' scan deerde de massa. De sterke man van Barcelona ontving woensdagavond een supportersdelega tie. die een petitie aanbood, waann werd gevraagd al het mogelijke te doen de achterhoede een echtere verdediger om j0han Cruijff voor de club te be- dan Amtz was. houden. Montal vertelde echter, dat hij De groeiende macht van Nederland, niet kon beloven, dat Cruijff inderdaad die teniet gedaan werd door de grote bij Barcelona blijft, reeks overtredingen waartegen de Deense arbiter Nilsen weinig ondei nam, leidde na 26 minuten tot de tweede treffer. Een schitterende goal van Kist. die pen fluwelen combinatie van Peters en Van Deinsen koppend voltooide. De chaotische slotfase begon onmidde- Tijdens een speciale bestuursvergade ring werd overigens besloten, dat het contract met Cruijff (dat tot en met 30 juni loopt) niet wordt verlengd. Na af loop van de bijeenkomst verklaarde Cruijff opnieuw, dat hij vertrekt. Zon dag wonien voor. tijdens en na het topduel tegen Atleüco Madrid op- lijk daarna. Jansen en Miller hadden nieuw protestdemonstraties verwacht nog slechts aandacht voor elkaar, hetr t€n gunste van Johan Cruijff. geen leidde tot zeer onaangename momenten en Willie Miller pikte nog FC Barcelona moet het treffen met de een gele kaart op wegens het deom- Madrileense opponent winnen, want stratief wegtrappen van de bal. Maar bij verlies kan het kampioenschap wel de score bleef ongewijzigd. worden afgeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13