3% 15-JARIGE LENING - 1976 Aanpak lager onderwijs heeft nog geen gevolgen voor LOM „Miniatuurschooltjes soms oorzaak moeilijke situatie" „Geen boodschap aan pogingen WMZ tot overname waterbedrijf Middelburg" 7 Komend schooljaar avond-havo in Goes, Vlissingen en in Terneuzen STAAT DER NEDERLANDEN WOENSDAG 38 FEBRUARI 1978 PSOVINCIALE ZEIUW11 COURANT een miljoen gulden aan prijzen SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. WETHOUDER: „ZAAK MOET NU NIET MEER GEWICHT KRIJGEN DAN NODIG IS" V oorlichtingsavond van vakopleiding baggerbedrijf MIDDELBURG - De vereniging "Cen trale Bagrerbedrijf' houdt donderdag 19 februari in verenigingsgebouw De Schakel' te Middelburg een voorlich tingsavond over het baggerbedrijf en da mogelijkheden voor jongeren daar in. De bijeenkomst begint om half acht. De Nederlandse Baggerindustrie is een bedrijfstak, die vooral ook in het buitenland opdrachten uitvoert. Ten behoeve van deze bedrijfstak is een aantal jaren geleden een basis opleiding aan de binnenvaa rtschool te Delfeijl van start gegaan. Tevens is een leerlingstelsel ingesteld. Op de voorlichtingsavond zal een beeld wor den gegeven over het baggerbedrijf m het algemeen en het leren en werken aan boord in het bijzonder. Daarto worden verschillende films en dieseries getoond. Minister Van Kemenade tijdens de rondleiding door de Prins Willem Alexanderschool. geworden onder invloed van maat schappelijke veranderingen. ,De pres tatiedwang bepaalt het kinderleven. De basisschool is een prestatie-concur- rentiesehool geworden en geen enkel kind ontsnapt, aan de spanning die dat mei zich meebrengt- Met de gevolgen daarvan hebben wij vooral te maken. Als een kind gaat behoren tot de zwakkeren worde de kloof met de andere leerlingen steeds groter. Er schuilt, een gevaar in van isolement, maar de blo moet die kinderen opvan gen", zei de heer Boender. Na de lunch vertrok minister Van Ing. H. Minderhoud 40 jaar ambtenaar MIDDELBURG Bij de dienst ge meentewerken in Middelburg viert vrijdag ing. H- Minderhoud, hoofd van de afdeling weg- en waterbouw, zijn veertigjarig ambtsjubileum- Ter gele genheid daarvan wordt in het kantoor van de dienst- gemeentewerken een bijeenkomst gehouden. Deze hijeen- komst begint om half vier 's mid dags. Kemenade (die een boot had gemist en een half uur te laat kwam) naar Temeuzen voor de opening van de nieuw lom-school daar. Optredens in Zeeland gospelgroep New Hope MIDDELBURG Eind deze maand komt de Amerikaanse gospelgroep 'New Hope' naar Zeeland. Op uitnodi ging van de Jezus-beweging 'Stichting Petra" geeft de groep een zestal con certen jn Middelburg, Vlissingen en Goes. Op 24 februari geeft de groep een schoolconcert in de Prins van Oranje te Goes. Dit optreden begint om drie uur. 's Avonds om acht uur geeft de groep vervolgens een tweede concert. Op 26 februari geeft de groep om drie uur s' middags in Britannia in Vlissin gen een schoolconcert. Ook hier volgt 's avonds vanaf acht uur een tweede optreden. Op 27 februari speelt de groep in Middelburg, waar 's middags om drie uur in de concert- en gehoor zaal een optreden wordt gegeven. Ook hier is 's avonds om acht uur een tweede optreden. In een eerder bericht waren abusieve lijk enkele data door elkaar gehaald. VLISSINGEN Met ingang van het schooljaar 1976-1977 wordt aan de Zeeuwse Avondscholengemeenschap een afdeling havo verbonden. Na ja renlange inspanning om voor Zeeland een dergelijke vorm van onderwijs te verkrijgen heeft het gemeentebestuur van Vlissingen deze toezegging thans van liet ministerie van onderwijs en wetenschappen ontvangen. De nieuwe havo-opleiding kan met' ingang van het nieuwe schooljaar i worden gevolgd aan de hoofdvestiging I van de scholengemeenschap in Vlissin-1 gen en aan de dependance in Goes. I Aangezien er aan de dependance in Zierikzee dit jaar nog geen eindexa menklas avondmavo is, kan daar nog niet met een havo-afdeling worden begonnen Als echter voor deze afde- ling voldoende belangstelling zal blij-1 ken te bestaan, zal met ingang van het schooljaar '77-78 aan deze depen dance een havo-afdeling worden ver- bonden. Ook in Terneuzen zal dit jaar met een avondhave-opleiding worden gestart In afwachting van de toewijzing van een zelfstandige avond-havo-opleiding aan deze gemeente, is de opleiding I tijdelijk ondergebracht bij de Zeeuw se Avondscholengemeenschap. De les sen zullen worden gegeven in de Pe trus Hondius Rijksscholengemeen schap aan de Zuidlanöstraat. De nieuwe afdeling havo sluit aan op de 4-jarige mavo-opleiding (of een gelijkwaardige opleiding) en zal uit drie leerjaren bestaan, de zogeheten "havo-top' een vollelige avond-havostu die zal ongeveer zes jaar duren. Af hankelijk van het niveau van de oplei ding en van het feit hoe lang geleden leze werd genoten kan een leerling in een hogere klas van de mavo of havo beginnen. Het examen voor avond-havo is het zelfde als dat voor de dagscholen en vindt onder rijkstoezicht op dezelfde examenaagen als van de dagopleiding plaats. Vanaf het begin van de studie moet men zes vakken volgen, wa ook eindexamen zal worden ged Nederlands en één van de moderne talen (Engels. Frans. Duits) behoren tot de verplichte vakken. Daarnaast kan men een keuze doen uit aardrijks kunde. geschiedenis, handelsweten schappen, economie, wiskunde, natuur kunde, scheikunde en biologie. G. van Doorn, directeur mts te Vlissingen, met pensioen VLISSINGEN De directeur van de gemeentelijke Middelbare Technische School in Vlissingen, de heer G. van Doorn, zal deze school niet ingang van 1 april verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. B. en w. van Vlissingen hebben de gemeenteraad voorgesteld, het door de heer Van Doorn gevraagde ontslag eervol te verlenen met dankzegging voor de in zijn functie bewezen dien sten. Het college deelt de raad me6, dat een oproep naar sollicitanten voor de functie van directeur van de MTS inmiddels is geplaatst. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hana van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) rente jaarlijks op 15 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 mrt 1977 af vervroegde aflossing op of na 15 mrt. 1986 mogelijk schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 25 februari 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 18 mrt. 1976 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Slot van pagina 1 ger gelijkgeschakeld binnen één jaar klas. De bewindsman sloot niet uit. dat in de toekomst een deel van de kinderen j die nu LOM-onderwijs volgen kan worden opgevangen in de basisschool- nieuwe-stijl. Wanneer problemen daar naast eerder worden gesignaleerd, is het verder mogelijk om sneller naaT een LOM-school te verwijzen, wat de mogelijkheid tot terugkeer naar het basisonderwijs bevordert. „O, dit mo ment is dat toch allemaal een beetje koffiedik-kijkerij", hield hij zijn ge hoor voor. „Uitgaande van het be lang van de kinderen en onderwijs is toch voor die kinderen opgezet mogen we ons op dit moment verheu gen in een wijd verspreid net van LOM-scholen", aldus de heer Van Ke menade. Behoefte Al eerder had de heer F. J. M. Kosters, voorzitter van de Stichting Samenwerkingsscholen, al vraagtekens gezet bij het LOM-onderwijs. Hij her innerde eraan, dat de Seheldeschool de grootste van zijn stichting is en vroeg zich af, of dat een reden is om trots te zijn. „Voor zover deze scholen nodig zijn en het reguliere onderwijs niet in dit speciale onderwijs kan voorzien, zeg gen wij ja. Alle inspanningen die onze werkers in het veld en wij ale bestuur ons hebben getroost zijn niet voor niets geweest. Onze drie' scholen voor elementair onderwijs en onze VBO school in Middelburg voorzien in een behoefte en meer dan dat. Als echter het reguliere onderwijs in staat is om de leerlingen die hier op school gaan voor hun toekomst dezelfde waarbor gen te scheppen voor meer levensge luk. voor meer zelfstandigheid, voor studie en arbeid en dienstbetoon ten bate van de samenleving waarvan zij deel gaan uitmaken, die voor hun persoon nuttig is en bevrediging schenkt dan zijn wij gaarne bereid onszelf op te heffen". Hij stelde verder, dat voor het Lom- jaderwijs nog lang niet alles optimaal is geregeld en er nog steeds gepio nierd moet worden, met name ten aa..zien van de randdiensten ten be hoeve van het buitengewoon onder wijs. Daarnaast deed hij een beroep op minister Van Kemenade om bij zijn collega van financiën aan te klop pen voor meer steun in de kosten van logopedisrlsche hulp. de psychologi sche begeleiding en het maatschappe lijk werk via de gemeenten. Loco-burgemeester qts. R. C. r,. Barbé van Terneuzen die een kort over zicht gaf van de huisvestingsproble men waarmee de Seheldeschool heeft geworsteld pleitte voor het instel len van een regionale, breed opgezette toelatingscommissie voor het LOM- onderwijs en de andere scholen voor buitengewoon onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarnaast vroeg hij zich af, of het overweging verdient een behoeftepeiling te houden naar de noodzaak om aan de Terneuzense LOM-school afdelingen voor kleuters en voortgezet onderwijs te verbinden. „Of er in de toekomst nog "wettelijke" ruimte zal bestaan voor VBO-afdelin- gehn, met name aan een LOM-school, is onzeker in verband met het feno meen middenschool", aldus de heer Barbé. 'Lans gewacht' Schoolhoofd C. G. van Asten maakte, terugkijkend op de voorgeschiedenis van de LOM-school in Terneuzen een variatie op een oud spreekwoord. ..lang gewacht, niet altijd gezwegen, soms niet meer verwacht, uiteindelijk toch gekregen", was zijn conclusie. Binnenvaartschip aan de grond bij Volkerak VLISSINGEN Dinsdagavond rond negen uur is op de grens tussen het Volkerak en de Schelde-Rijnverbinding het 800 ton metende binnenvaartschip j 'Waalkade" aan de grond gelopen. Het! uit Arnhem afkomstige schip had geen lading aan boord. Omtrent de oorzaak1 van de stranding tastte men vannacht) nog in het duister. Kort nadat men op de hoogte was! van de stranding van De Waalkade' voer de sleepboot 'Lodijke 3' van de' firma Muller uit Temeuzen uit om assis:en:ie re verlenen. De schipper) van het binnenvaartschip besloot ech ter om te trachten het schip bij hoogl water op eigen kracht los re krijgen i Hedenochtend omstreeks vier uur zou, hij dartoe pogingen ondernemen. Filmavond In het dorpshuis te Sint-Annaland j werd ae jaarlijkse filmavond gehou den van de oudercommissie van de openbare basisschool. Vertoond werd de James Bondfilm Dr. No"- Er be-1 stond voor deze filmavond een flinke belangstelling. Minister Van Kemenade, midden, los het 'startschot'- Hij consoateeerde dat bet basisonder wijs nog steeds onvoldoende inspring: op de groep LOM-kinderen en maak te melding van het feit dat de toela tingscommissie de laatste rijd naast primair leergestoorde kinderen ook neurotische kinderen met rel a ties too- nissen tegnkomt. ,De Contourennota kan dan wel spre ken, dat zoveel mogelijk kinderen in het basisonderwijs moeten blijven, doch dan zal dat basisonderwijs du danig dienen te veranderen, da: <y de zojuist geschetste kinderen gefco pen kunnen worden. In bet woo: vooraf van de Contourennota sta. echter geschreven dat het gaat om een perspectief van de komende 28 tot 25 jaar. Tot die tijd moeten wij aan onze doelstelling voldoen, te we ten: Het kind in nood die speciale pedagogische en didactische hulp ver dienen die nodig is en -waar bet kmd ook recht op heef:. Staat in de Con tourennota da: kinderen over het al gemeen re vroeg naar he: speciale onderwijs verwezen wonden, in de huidige situatie zeggen wij: veel te laat. De ellende die ae meeste kinde ren moeten doormaken voordat z:j geplaatst zijn moet voorkomen wor den". Hij noemde het verheugend dat in Zeeland momenteel besprekingen aan de gang zijn tussen he: 'speciaal' onderwijs en he: RPCZ om te komen tot een centrale sanmeidingscommis- sie. die zou moeten worden gekoppeld aan een uitbreiding van de leerlingen begeleiding van het gewoon lager on derwijs. De heer H. Hofstra, inspec teur van bet buitengewoon onderwijs voor Zuidwest-Nederland, noemde he: noodzakelijk dat de Seheldeschool geen 'eiland' binnen de samenleving is. Hij toonde verder waardering voor de activiteiten van het bestuur en ae staf en vond de opening door c'e minister Van Kemenade een ter. volle verdien de zaak. Namens de ouderoomnussie sprak voorzitter G. J. M. Muller. Hij iiet het niet bij gelukwensen maar bracht als geschenken een diaprojec tor. een bi okkenbouwwagen en Leeo mee. Di: materiaal is aangeschaft van de ƒ2300,- die een inzamelingsactie opbracht. Voor 30).- van deze som zal nog een bestemming worden ge zocht. Architect G. Tuinbol van het Vhs- singse architectenbureau Steen en Tuinhof. cat de school ontwierp, over handigde namens alle 'bouwers' een symbolisch cadeau: De vijver in de BURGEMEESTER OOSTBURG TOT ONDERWIJSMINISTER: MINISTER HOORDE WERKERS IN HET VELD AAN OOSTBURG ,,Dc gemeente Oost-| burg telt 33 kleuter- en basisscholen. Met zoveel 'miniatuurscliooltjes' ont staat voor ons natuurlijk wel eens een moeilijke situatie. Daarom moe ien we gereld een beroep doen op Den Haag cn Middelburg voor bijzon dere faciliteiten. Dat bezorgt ons geen minderwaardigheidsgevoel, maar uw medewerldng hebben we gewoon vaak nodig. Dat hield burgemeester A. Schipper van Oostburg dinsdagmorgen onder wijsminister J. van Kemenade voor. toen die een werkbezoek bracht aan de Prins Willem Alexanderschool voor blo in Oostburg. De heer Schipper voegde daar echter meteen aan toe, „dat we niet hebben te klagen over een gebrek aan mede werking. Uw mensen tonen begrip voor de bijzondere situatie hier". Hij wees er verder op dat de Oostburgse blo-school prima functioneert als streekschool voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Minister Van Kemenade was niet in de eerste plaats naar Oostburg geko men om z'n eigen meniingen te verkon digen. maar vooral om die van de 'werkgevers in het veld' aan te horen. Daarom liet hij de opmerkingen van burgemeester Schipper onbeantwoord en was hij een en al oor voor wat leerlingen en onderwijzend personeel hem tijdens een rondleiding door de Prins Willem Alexanderschool te ver tellen hadden. De minister legde zijn oor te luisteren bij de 'aanvangsgroep' (kinderen die net van de gewone basisschool afkomen), bij een wat verder gevorderde groep en bij de eindgroep vain meisjes die worden voorbereid op een volwaardige plaats in de maatschappij. Tijdens de lunch in de school ont stond een informele discussie tussen minister Van Kemenade en de andere aanwezigen, waarbij met name onder werpen als de leeftijdverlenging en de plaatsingsmogelijkheden in het be drijfsleven aan de orde kwamen. Eer der had de minister schoolhoofd R. Boender aangehoord die een 'veront rustende groei' van het buitengewone onderwijs, signaleerde. Volgens hem is de taak van eLke school (en alle leerlingen) de laatste tijd zwaarder voornemen om deze brief te sturen en men door deze 'onbehoorlijke' gang van zaken nog niets weet van de exacte bedoelingen van de WMZ. Zo kon de wethouder ook geen antwoord geven op de vraag van de heer Klaver welke bevoegdheden de WMZ zich m het kader van de gewijzigde waterlei dingwet nu eigenlijk kan aanmeten- Genuanceerd Wel had hij inmiddels enkele versla gen uit de tweede kamer rond de behandeling van de energienota van minister Lubbers geraadpleegd, waar uit hij concludeerde dat minister Lub bers over de integratie van distributie bedrijven van gas, water en lektri- citeit anders denkt dan zijn collega van volksgezondheid en men er op het punt van herstructurering nog niet uit is. De heer Gillissen citeerde onder meer een antwoord van minis ter Lubbers in de commissie voor economische zaken: „Het beeld ten aanzien van de afzonderlijke distribu tiebedrijven is genuanceerd. Veelal zijn er combinaties met andere secto ren". De minister kondigde daarbij aan om, in overleg met de minister van bin nenlandse zaken, een commissie in te willen stellen die deze problematiek moet gaan bestuderen- De heer Gillissen gaf als zijn stand- punt dat het onmogelijk is om uit het 'horizontaal gestructureerde' Middel burgse gemeentebedrijf (een combina tie in distributie van gas, water en elektrisch met gedeeltelijk nog een eigen waterproduktie m het waterwin gebied 'Oranjezon') zo maar de 'wa- terpoot' te lichten. Het gezamenlijk' beheer van de drie 'poten' gas, water j en elektrisch, geeft juist een groot- voordeel van efficiënt werken, ten: voordele ook van de verbruikers, zo; steiae de heer Gillissen, die ook nog wees op de reële invloed van de verbruikers op he: beleid van het eigen gemeentebedrijf via de gemeen teraad: „Bij de WMZ kan van een dergelijke invloed geen sprake zijn. Dat aspect moeten we ook niet verge ten". Basis De wethouder tot slot: „Ik heb altijd verklaard: als er een landelijk ener giebeleid komt, dan ben ik grarne bereid om het gemeentebr als produktiebedrijf over te ge-. - maar ae distributie moet aan de basis blij ven. bij de consument". De commis sieleden onderschreven de standpun ten van de heer Gillissen nadrukkelijk en drongen er op aan om, indien nodig, alles te doen om een dreigende overname van het waterleidingsbedrijf af te wenden. In dit stadium is daar voor, zo herhaalde de heer Gillissen nog eens, geen aanleiding, "want er zijn nog geen duidelijke uitspraken." De heer Klaver constateerde: „Men wil niet een poot van ons bedrijf afnemen, maar zeg maar: uitdraaien'. De heer G. Koole (ar): „Ik hoop dat het mogelijk zal zijn door middel van besprekingen met de WMZ om de watertak in eigen beheer te houden- Straks doet de PZEM misschien ook pogingen om liet gas en elektrisch over te nemen." 'DE JONGE BALIE' 'SPEELDE' STRAFPROCES VOOR SCHOUWSE PLATTELANDSVROUWEN ZIERIKZEE Het stradprocesthea- ter De Jonge Balie' uit Rotterdam trad dinsdagavond in de foyer van het concertgebouw te Zierikzee op voor de afdeling Schouwen van de Neder landse bond van plattelandsvrouwen. De Jonge Balie' bestond voor deze gelegenheid duit elf jonge advocaten, die natuurgetrouw een strafpeoces op voerden. Er was dan ook niet van te voren gerepeteerd, wel waren de fei ten in dossiers vastgelegd. Het proces werd 'gespeeld', zoals men dat ook in de echte rechtzaal gedaan zou hebben. De leden van "De Jonge Balie' hopen met deze opvoeringen dan ook mede enige ervaring op te doen in strafza ken. Dinsdagavond ging het over een zekere K.. die verdacht werd van pooging tot doodslag, subsidaïr zware mishandeling. Hij zou iemand in de buik hebben geschoten en zou later door het slechtoffer zijn herkend. De getuigenverklaringen klopten echter niet. allemaal. En zo ontspon zich een rechtzaak, dioe uiteindelijk leidde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Na afloop kregen de aanwezigen de gelegenheid om vragen te stellen over de rechtelijke macht in het algemeen. De bijeenkomst, stond onder leiding van de presidente, mevrouw L, Ber- man-Steendijk. „GEEN REDEN TOT ONGERUSTHEID BIJ HET PERSONEEL" MIDDELBURG Wethouder H. Gil lissen heeft dinsdagavond tegenover, de Middelburgse raadscommissie van advies en bijstand voor gemeentebe drijven verklaard op dit moment 'geen boodschap' te hebben aan de brief van de watermaatschappij Zuid west-Nederland (WMZ) aan gedepu teerde staten inzake een mogelijke overname van het Middelburgse wa terleidingbedrijf in liet kader van de gewijzigde waterleidingwet. Aan deze zaak moet, aldus de wethou der, in dit stadium niet meer gewicht worden gegeven dan nodig is- Uit dat oogpunt heeft hij geen aanleiding ge vonden om met het personeel van het waterleidingbedrijf te gaan praten en er is geen reden tot ogerustheid. Dat antwoordde de heer Gillissen op een opmerking van het commissielid T Klaver (pvda) die er op wees dat bij het personeel na de publikatie in de PZC van zaterdg over het initiatief van de WMZ enige onrust en onzeker heid is ontstaan. Naar de mening van de heer Klaver zou het verstandiger zijn geweest om het personeel direct over het stand punt van b. en w. en de directie van gemeentebedrijven in te lichten. De heer Gillissen: „Daar was geen enkele aanleiding toe". Al in de PZC van zaterdag had de wethouder desge vraagd verklaard de hele zaak 'op z'n zachst gezegd prematuur' te vin den. De wethouder herhaalde nog eens te genover de commissie, die tijdens de rondvraag unaniem verwonderd en overrompeld op de publikatie reageer de, dat de gemeente Middelburg niet van de inhoud van de WMZ-brief aan g.s- op de hoogte is gesteld, maar alleen in kennis is gesteld van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7