P7P Gevecht om de werkgelegenheid rond de F-16 Syrië is de Ba'ath elke Syriër zijn eigen profeet SLECHTE ERVARINGEN BIJ HEEMAF Landbou wprij zen terzake Dat, is het tableau. Hot lijkt byna onmogelijk om onder deze omstandigheden een beslissing te nemen die aan allen recht doet wedervaren Er wordt ook ge weldig mee getobd. Het economisch en sociaal comitvan de Europese Gemeenschap, een soort Eu ropese Sociaal-Economische Raad. is blijven steken in deze problematiek en heeft geen behoorlijk advies kunnen uitbrengen. In de landbouwsectie van dit comit'lukte het nog wel om een redelijk conceptadvies voor te bereiden voor de plenaire zitting. Daar werd het stuk echter zo drastisch gewijzigd met elkaar tegensprekende amendementen, dat het eindresultaat eigenlijk het daglicht niet meer kan verdragen. De eindstemming wees dat ook uit. In het Europese parlement is het anders gelopen. Daar is men afgelopen week wel tot een standpuntbepaling gekomen, die door z'n inhoud wat gewicht in de schaal kan leggen bij do ministers van landbouw, die binnenkort beslissen moe ten. Het parlement in Straatsburg kon zich weliswaar met de hoofdlijnen van de prijsvoorstellenvandeEuropesecommis- sie verenigen, maar op 'n paar belang rijke punten was er erg veel kritiek. Zo deed het parlement met twee derde meerderheid de uitspraak dat de landbouwprijzen niet met 7,5, maar met 9,5 pro cent omhoog moeten. Dat maakt nogal wat uit. Het parlement kwam daarmee aardig in de richting van de 10.6 procent van het COPA. de Europese boerenor- ganisatïe Het parlement kwam trouwens op meer punten tegemoet aan de verlangens van de boeren. Magere melkpoeder verplicht bijmengen in veevoer, wat Lardinois wil, mag van het parlement wel, maar alleen tegen redelijke financile voorwaar den voor de boeren. Dat wil zeggen varkenshouders en pluimveehouders mogen niet met duur veevoer worden opgezadeld, omdat er te veel melkpoeder is. dat anderen hebben geproduceerd. Natuurlijk betekent dit dat het wegwerken van de melkpoedervoorraad meer gaat kosten. Ook de voorgestelde prijsverhoging van 9.5 procent brengt meer uitgaven voor het Europese landbouwfonds met zich mee. Hoeveel, dat is nauwelijks te begroten, maar in ieder geval meer. Zoals bekend, wilde de Europese Commissie met z'n voorstellen binnen het raam van de begroting blijven. Het parlement is daar doorheen gebroken. Te recht. omdat het commissievoorstel onvoldoende tegemoetkomt aan de kosten stijging die de boeren te verwerken hebben. Waarom zou men in de lonen de stijging van de kosten van levensonderhoud wel compenseren, zo hoorde men in Straatsburg zeggen, en de boeren te kort laten komen. Op nog meer punten kwam het parlement met kritiek. Het voorgestelde nieuwe tarweb'eleid, dat onderscheid maakt tussen baktarwe en voertarwe, mag niet worden ingevoerd voordat er bruikbare methoden zijn ontwikkeld om dit, verschil in kwaliteit aan te tonen. Voor de fabrieksaardappeltelers werd door de socialis ten een amendement ingediend en door het parlement aanvaard, dat ten doel heeft een gewijzigd beleid voor de zetmeelsector niet te hard te laten aankomen voor de boeren. De voorgestelde premie voor het rooien van bepaalde appel- en perenrassen werd door de parlementarifs te laag gevonden. Kortom, er was weliswaar in stemming over de grote lijnen, maar niet over de cijfertjes die ingevuld moesten worden. En daar gaat het uiteindelijk om. De resolutie waarin dit alles was verwerkt, werd met twee derde-meerderheid aanvaard. Alleen de socialistische fractie bleef achter het voorstel van de Euro pese Commissie staan. Daar zal Lardinois wel niet zo erg gelukkig mee zijn. Het is wel zaak dat de landbouwministers het rele en afgewogen advies van de volks vertegenwoordigers goed tot zich laten doordringen. EN HAAG - Met de aanvaarding door de Tweede Kamer van het voorstel van minister Vredeling om tot de aanschaf van 84 bommenwerpers van het type F-16 (met een mogelijke uitbreiding tot 102) over te gaan, leek er op 5 juni van het vorig jaar een einde te zijn gekomen aan het maandenlange gekrakeel rond deze „order van de eeuw". Even nog werd kort daarop de schijnwerper gericht op deze 2,4 miljard gulden verslindende affaire, toen de minister van defensie bij de onder tekening van de intentieverklaring verstek liet gaan. Een Intensieve speurtocht naar de verdwenen bewindsman had echter succes, Vredeling werd gevonden, de handtekening gezet en daarmee leek de zaak ln kannen en kruiken. De rust die daarna over deze fragiele duidelijk aantoonbaar. In zijn streven de bedrijven hier twee dingen doen", kwestie neerdaalde was echter bedrie- vaste voet op de Europese markt te aldus Henk Vos. „arbeidsbesparende krijgen bood de Zweedse fabriek compensatie-opdrachten aan met een totale waarde van 236 procent van het aankoopbedrag 12,4). ruwweg 6 miljard. Niet alleen in de militaire, maar ook in de civiele sector (produktie van Scania-vrachtwagens. uitgebreide in kopen van Volvo in Nederland en toe nemende orders van o.a. Saab-Scania, Volvo en L.M. Ericsson) wilden de Scandinavirs tegen aantrekkelijke voorwaarden investeren. gelijk. Achter de schermen begonnen toen pas de onderhandelingen over de orders die de Amerikanen volgens de overeenkomst ln Nederland zouden plaatsen en die onze werkgelegenheid een ruggesteuntje van 25.000 manjaren op moest leveren. In april moet bekend zfjn welke maatschappijen wat gaan produceren. Dan zal Vredeling op nieuw de pen ter hand moeten nemen om nu de definitieve overeenkomst met de Amerikaanse fabriek General Dynamics te ondertekenen. Bjj de nadering van dat belangrijke moment, ls de ongerustheid ln vak bondskringen over de naleving van de door de Amerikanen gedane beloften echter snel toegenomen. Bij de Indus triebond NVV is langzamerhand de ze kerheid gegroeid dat ons ongeveer de helft van het aantal manjaren door de neus zal worden geboord. Onlangs hing Industriebondsbestuurder Henk Vos het wantrouwen van zijn organisatie aan de grote klok. De uit Purmerend afkomstige vakbondsbestuurder houdt zich in het bijzonder bezig met de gang van zaken in de Nederlandse vliegtui gindustrie. in casu Fokker. In de voorbereidende fase, toen Vre deling nog druk onderhandelde met de verschillende kandidaten (Dassault. Northrop, General Dynamics en Saab-Scania) was Henk Vos betrokken bij de „schaduwbesprekingen" die de vakbond hield met dezelfde vliegtuig- fabrikanten. „We hebben ons er toen mee bemoeid omdat er compensatie- opdrachten in het geding waren en daarmee natuurlijk de werkgelegen heid". aldus Vos, die een deel van de gesprekken met de Franse. Ameri kaanse en Zweedse delegaties voerde. Rond de tijd dat Vredeling en later de meerderheid van de Tweede Kamer tot de conclusie kwam dat het de F-16 moest zijn, stelde de Industriebond NW vast dat het voor de werkgele genheid in ons land het beste zou zijn wanneer we met de Zweden ln zee gin gen. Vos: „Dat oordeel was uitsluitend gebaseerd op het belang voor onze werkgelegenheid. We hebben er bij die besprekingen steeds voor gewaakt be trokken te raken bij discussies over de technische mogelijkheden van de vliegtuigen. Dat is ons pakkïe dan ook niet. Wij hebben geen verstand van die zaken. Maar van anderen, wel deskun dig op dit gebied, hadden we de verze kering gekregen dat de technische voordelen van een F-16 lang niet zo groot zijn als ons werd voorgehouden" systemen invoeren of een deel van de produktie weer uitbesteden aan Ame rika". De Industriebond schat op grond van de gegevens die haar op het ogenblik ter beschikking staan, dat daardoor circa 50 procent van de be loofde orders weer verloren zullen gaan. Vos: „Er zijn jongens van de luchtmacht die beweren dat wij te pes simistisch zijn. Dat er hooguit 30 pro cent weer de grens over zal gaan. Dat zou betekenen dat er altijd nog voor een miljard teruggaat naar Amerika. Maar ik zeg dat het meer is en dat kunnen wij aantonen ook". Fokker Als voorbeeld noemt hij Fokker, een van de bedrijven waar compensatie orders uitgevoerd zouden moeten wor den. Vos: „Voor het maken van be paalde vliegtuig-onderdelen voor de F-16 heeft Fokker een speciaal soort ïïet voorstel van de vakbond ten gunste van de Zweedse jager kon ech ter niet genoeg gewicht in de schaal leggen, om de regering en de volksver tegenwoordiging naar de Zweedse kant over te halen. Een beslissing waar zij volgens Henk Vos weieens flink spijt van zouden kunnen krijgen. Zelfs het feit dat er inmiddels twee Viggen- Eurofighters zijn neergestort, wat zelfs enige tijd een vliegverbod tot gevolg grote draaibanken nodig'. Er is werk had, doet daar niets aan af. Vos: „Dat kan nauwelijks meespelen. Want dan zullen we ook eens moeten gaan praten over de 200 Starfighters die intussen ker heeft voor zeven van die machines, wat een investering van 15 tot 20 miljoen zou betekenen. Maar de directie van Fok- alleen in WestrDuitsland al naar bene den zijn gekomen". Berouw zou er volgens de Industrie bond kunnen volgen, wanneer in april blijkt dat de Amerikanen rfiet de be loofde 25.000 manjaren, maar slechts de helft daarvan aan Nederland overla ten. Volgens Vos is dat het gevolg van het door de Amerikanen gehanteerde ..dual source production"-systeem, wat erop neerkomt dat in de landen waarin het vliegtuig wordt geproduceerd naar Amerikaans voorbeeld een produktie- lijn wordt opgezet. In de praktijk blijkt echter dat de kleinere landen het met hun beperkt aantal te fabriceren vliegtuigen niet op kunnen nemen tegen de Amerikaanse broeder. Aan de overzijde van de oceaan staan er veel meer vliegtuigen op stapel, waardoor de prijs zodanig wordt gedrukt dat concurrentie vrijwel niet mogelijk is. „In zo'n geval kunnen dat zij zich dat niet kan veroorloven. Ze kunnen er hoog stens twee kopen, wat zou betekenen dat het overige werk toch weer in Amerika moet worden verricht". Volgens Vos kan het de directies, op een enkele uitzondering na. weinig of niets schelen dat er daardoor veel manjaren verloren gaan. „Het zal ze een zorg zijn", legt hij uit, „het gaat hun er bij zo'n project voornamelijk om dat zij de know how van de Ameri kanen cadeau krijgen. Bij de produktie van een geavanceerd vliegtuig als de F-16 doen ze een schat aan technische kennis op. Daar willen ze desnoods best 'n financiële veer voor laten. Maar in ruil voor die know how gaan voor ons duizenden manjaren verloren". Volgens Vos is het systeem van de „dual source production" .niet nieuw. Een bedrijf als de Heemaf bijvoorbeeld zou er bij de uitvoering van een con tract voor Northrop al zoveel nadeel r M|Y/ opinie en achtergrond WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 An België is eveneens ongerust heid ontstaan over de compensatie-orders voor de F-16. Minister Van den Boeynants van defensie heeft naar aanleiding daarvan al meegedeeld dat hij deze definitieve overeenkomst met de Amerikanen niet zal teke nen zolang er geen absolute ze kerheid is verkregen over de compensatie-orders.zoals die met General Dynamics zijn overeen gekomen. Ir H. Verloren van Themaat, di recteur van de Heemaf in Hengelo, bevestigt de bewering van Henk Vos dat zijn bedrijf ongunstige er varingen heeft met het uitvoeren van orders middels het door de Amerikanen gevolgde dual source systeem, Heemaf maakte indertijd op die basis boordgeneratoren voor Amerikaanse vliegtuigen. Dat werd geen financieel succes. Toen General Dynamics onlangs afkwam met een soortgelijke or der, besloot de Heemaf-directie dan ook daar niet op in te gaan. General Dynamics heeft vervol gens geprobeerd de order in Belgi ran de man te brengen, maar ook daar voelde men er niets voor, zo dat de order en de daaraan ver bonden werkgelegenheid uiteinde lijk vrijwel zeker toch weer in Amerika terecht zal komen. Ir. Verloren van Themaat: „Je moet die zaak in een bepaald per spectief zien. Voor ons zijn dit be trekkelijk kleine orders, waarvoor je enerzijds aan de door de Ameri kanen vastgestelde prijzen ge bonden bent. terwijl je er ander zijds hoge voorbereidingskosten voor moet maken. Je moet er soms zelfs zeer gespecialiseerde mensen voor aannemen, voor wie er na afloop dan geen werk meer is. De uitvoering van de Northrop-order is voorspoedig ver lopen, maar financieel was het voor ons niet aantrekkelijk. Daarom hebben wij het aanbod van General Dynamics geweigerd. We zijn echter nog wel in onder handeling over compensatie langs andere weg. We houden ons aan bevolen voor orders van General Dynamics die beter in ons pro- duktleproces passen". Ir Verloren van Themaat ge looft niet dat de schuld voor deze gang van zaken direct bij de Ame rikanen gezocht moet worden. „In het algemeen is het bij deze grote zaken zo dat de afspraken over compensatie-orders op hoog ni veau worden gemaakt, maar dat ze in de praktijk erg moeilijk uit voerbaar blijken te zijn", aldus de Heemaf-directeur. van hebben ondervonden, dat het niet meer mee wenst te doen aan de pro duktie van de F-16 op deze voorwaar den. „En als je mij nou vraagt: vind jij Amerikanen zulke slechte mensen, dan zeg ik nee. Ze doen alleen keihard za ken. Het gaat er ons alleen om dat ie mand hier zijn ogen open had moeten houden toen ze met die voorwaarden kwamen. Op economische zaken zitten toch ook geen kleine jongens. Ik heb weieens horen zeggen dat wij die F-16 eigenlijk in 1969 al gekocht hadden, toen Luns hier nog was. Misschien zit er meer achter wat wij niet weten. Ten slotte gedroeg Vredeling zich ook niet normaal toen hij die intentieverklaring moest tekenen. Zover wij Vredeling kennen, is het toch geen bange jongen die wegkruipt Het is toch bekend dat hij ook persoonlijk een andere voor keur had". De Industriebond NW eist dat de Amerikanen in ieder geval hun afspra ken nakomen. Zij houdt vast aan de 25.000 manjaren. En kunnen die niet in de vliegtuigindustrie gegeven worden, dan maar in een andere branche. „De Amerikanen weten maar al te goed dat ze in de vliegtuigbouw een machtspo sitie bekleden, omdat je in het Westen vrijwel geen vliegtuig kan bouwen zonder dat er een Amerikaans onder deel in zit. Ze maken daar gebruik van, maar daarom hoeven wij nog geen werkgelegenheid door onze vingers te laten glippen. Laten ze dan maar in vesteren in de offshore-industrie. Onze werven verkeren in grote moeilijkhe den, orders zijn hier welkom", aldus Henk Vos. Niet openbaar Toen Vredeling vorig jaar de eerste overeenkomst met General Dynamics tekende, kwam er een einde aan de EN..., DPT KPN BEST.. competitie tussen de verschillende vliegtuigfabrikanten. Het geraas ver stomde. maar de vakbond bleef attent om zo goed en zo kwaad als het ging te controleren of de compensatie-orders inderdaad geplaatst werden onder de afgesproken voorwaarden. Dat kan niet optimaal gebeuren, omdat de voorlopige offertelijst, waarop de or ders en eventuele uitbestedingen staan, niet openbaar is. Vos: „Die lijst staat onder beheer van de afdeling mi litaire produktie van het ministerie van economische zaken. Wij mogen die niet inzien. Daarom moeten wij afgaan op uitspraken van verschillende be drijven. Op grond van die gegevens hebben wij nu zekerheid. Ons stand punt is bovendien al van verschillende zijden bevestigd. We willen echter dat men inzicht kan krijgen in de voorlo pige offertelijst. Want als dat niet ge beurt, dan kunnen we in april nog voor een voldongen feit worden geplaatst". PvdA-defensiespecialist Klaas de Vries heeft zich inmiddels voor deze zaak ingezet. Op 26 februari zal de vaste kamercommissie van defensie een onderhoud met Vredeling en waar schijnlijk minister Lubbers van eco nomische zaken hebben over deze pro blematiek. Tot die tijd wil De Vries geen uitspraken doen. De Industrie bond NW voelt echter weinig voor deze „stille" benadering. Ze wil de zaak opengooien voor het te laat is. „Alle in formatie die wij hebben gaat zo de straat op", verzekert Henk Vos, „de discussie moet op gang gebracht wor den voor alles bekokstoofd is en we er niets meer aan kunnen doen. De hele kwestie moet worden teruggedraaid naar waar het begon, op het politieke vlak. De zaak moet opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde komen. We willen niet wachten tot Lubbers en Vredeling eens informatie wensen te geven". WRNT ER H0ETT MRRR WEINIG IN TE ZITTEN. De voordelen voor de werkgelegen heid van Saab was in ieder geval wel D e landbouwprijzen voor het komende seizoen zijn nog niet vastgesteld en het zal nog wel een maandje aanlopen, voordat het zover is. Het is eigenlijk nog nooit zo moeilijk geweest om een verantwoorde beslissing le nemen als nu Het boere- ninkomen moet op peil blijven bij sterk uiteenlopende inflatiepercentages in de negen lidstaten De consumentenprijzen mogen niet te veel omhoog; de stijging van de kosten van levensonderhoud moet in de hand gehouden worden in ver band met. het loon beleid. In de derde plaats is er het probleem van de overschot ten, in het bijzonder in de zuivelsector. Ten vierde moet getracht worden om de verstoring van de gemeenschappelijke markt door monetaire grensmaatregelen althans gedeeltelijk weer op te heffen. Ten slotte, en dat is voor Duitsland een groot punt. de kosten van het Europese landbouwbeleid mogen niet uit de hand lopen, waarover kanselier Schmidt zo z'n eigen maatstaven heeft. DAMASCUS - „Alle Syrirs den ken van zichzelf dat ze politici van hoog aanzien zijn, de helft meent bovendien begiftigd te zijn met lei dersgaven, een kwart met de gave van profeten en de rest met godde lijke macht". Zo typeerde een vroegere president van Syrië zijn volk. Er heerst een chronische nei ging tot politieke twisten in dit land. En tot zelfoverschatting, in de hand gewerkt door de behoefte tot zelfhandhaving in de huidige Syrische samenleving, die een mo derne socialistische maatschappij behoorde te worden, maar op een overwegend conservatieve bevol king van vele religieuze en ethni- sche groepen en van stammen en klassen is gebaseerd. Uit die wirwar van meningen, groepen en milieus zijn drie elementen naar voren ge komen. die samen hun macht over de over ige groepen gevestigd hebben: de Ba'ath- partij, de islamitische sekte der Alawieten en de militairen uit de middenklasse van het platteland. De opkomst van de nieuwe militaire elite in de jaren zestig is te danken aan de uit breiding van het onderwijs. Scholen werden gesticht in de dorpen en de middenklasse kon zijn zonen nu ook naar de middelbare school sturen, hoewel een verdere universi taire studie te kostbaar bleef. Maar de mili taire academie van Homs bleek een even goede stap op de weg naar sociale promotie te zijn. Voordat deze jongens aan hun officiersop leiding begonnen, waren ze echter al sterk beïnvloed. De onderwijzers van de nieuwe lagere en middelbare scholen hingen name lijk in groten getale de ideeën van de Ba'ath-partij aan. Het socialisme en de ro mantische idee van Arabische eenheid maakte een grote indruk op de leerlingen uit de eenvoudige boeren- en burgerlijke stand. Een deel van hen vormde op de mid delbare school in het geheim partijcellen en was dus politiek geschoold toen ze op de militaire academie kwam. De nieuwe kadetten hadden over het al gemeen dezelfde achtergrond: Alawieten. Ismai'ili's of Druzen, die in de meer achter gebleven plattelandsgebieden wonen. De politieke instabiliteit van het land. de ver deeldheid - ook binnen de Ba'ath-party - en de permanente dreiging van de machtige vijand van Israël werkten tenslotte inhetvoor- deel van het leger. Als een minderheid onder de minderhe den grijpen de militaire aanhangers van de Ba'ath in 1963 naar de macht over het land en vestigen tegelijkertijd hun absolute heerschappij over de partij, Vroegere schoolvriendjes en streekgenoten, die ze kennen en meer vertrouwen dan „vreem den", worden op belangrijke posten be noemd. Loyaliteit wordt een belangrijker factor dan militaire kennis voor promotie en het verkrijgen van privileges. Officieren ont vangen bijvoorbeeld een aanzienlijk hoger salaris dan burgers van gelijke status. In leger-cooperaties zijn de artikelen tegen in koopsprijs te koop. rente-vrije leningen zijn er voor de aankoop van woningen en goede burgerbanen staan wijd open voor gepen sioneerde officieren. Bovendien biedt een hoge functie in het leger gelegenheid tot het uitoefenen van sterke invloed op het zaken leven en de ontvangst van steekpenningen en winsten van de zwarte markt. Dit soort praktijken neemt echter niet weg. dat het Syrische leger zich tussen de oktoberoorlog van 1973 en nu ontwikkeld heeft tot het best getrainde en bewapende huurleger van Israël. En dit leger, met zijn door Hafez al-Assad geleide elite, heeft voor de langste periode van binnenlandse poli tieke stabiliteit gezorgd: al vijf jaar hetr zelfde regime, een unicum in de Syrische geschiedenis sedert de onafhankelijkheid. Ba'ath-partij ST olitiek is in Syrië synoniem met de Ba'ath-partij. De partij is de enige die pro paganda mag maken in het leger en onder de 180.000 Palestijnen in Syrië. Haar rol als leider van de staat is vastgelegd in de grondwet en in iedere organisatie moet zij voor minstens 51 procent vertegenwoordigd zijn. In de regering van het Nationale Front bezet zij de helft plus één van het aantal ministerszetels, zodat zij steeds een meer derheid van stemmen heeft. De feitelijke macht wordt uitgeoefend door de 21 leden tellende Regionale Leiding van de Ba'ath- partij. waarvan president Assad secretaris generaal is. Dank zij Assad, een Alawitische lucht machtcommandant uit het dorp Kurdaha bij Latakia, en de „correctieve beweging", die hem in 1970 aan de macht bracht, is Syrië, jit zijn isolement gehaald. De deuren staan open voor buitenlandse investeerders en voor de Syriërs die tijdens de nationalisa ties van vroegere Ba'ath-regimes met mil jarden ponden het land zijn uitgevlucht. Voor de Syriërs is het regime wat minder streng geworden, en als je Damascus verge lijkt met de Iraakse hoofdstad Bagdad is de atmosfeer er heel wat frisser. Er zijn buiten landse kranten te koop, de boekwinkels hebben een ruime sortering - zelfs Solzje- nitsyn is er te koop, door sommigen uitge legd als een vertoon van onafhankelijkheid van de Sowjet-Unie - en de autoriteiten hebben hun kant en klare propaganda- antwoorden op zolder gezet en spreken ta melijk openhartig. Met zijn luxe-boutiques en restaurants begint Damascus zelfs al een beetje te lijken op het mondaine Beiroet van vóór de burgeroorlog. Dit soort vrijheid is natuurlijk ook maar zeer betrekkelijk, want iedere kritiek op het Assad-regime is verboden. Conflicten xlssad ls zelfs zo ver gegaan in zijn mati ging, dat er weer een vorm van kapitalisme is toegelaten. Aantrekkelijk voor de Ameri kaanse, Westeuropese, Saoediarabische en Japanse zakenlieden, maar een onwelkome ontwikkeling voor de rechtgeaarde socia list: „Met zijn liberale economische politiek heeft Assad nu ook de handel en de grond bezitters achter zich gekregen. Zij hebben nu meer voordeel van dit regime dan de ar beiders en boeren", zegt een tegenstander van de huidige machthebbers. Het is algemeen bekend, dat er zich vaak binnen de machtsstructuren conflicten af spelen rond het pure socialisme en het meer pragmatische socialisme, waarvoor Assad heeft gekozen. Hoewel Assad het sinds zijn machtsovername drukker heeft gehad met het verstevigen van zijn positie in eigen land en met het uitbreiden van Syrië's di plomatieke rol in het Nabije-Oosten dan met de sociale problemen van zijn volk, staat de president toch bekend om zijn op rechtheid en om zijn socialistische overtui- Met uitzondering van degenen die lid zijn van de Ba'ath-partij heeft de intelligentsia (nog) weinig invloed op de politieke en so ciale zaken. Er zijn wel technocraten in de regering benoemd, maar toch hangen posi tie en promotie in het algemeen nog steeds af van de party-functie. Dat heeft geleid tot een verlaging van het peil van de ambtena ren en tot onwilligheid om meer verant- woordelijkheid op zich te nemen dan strikt noodzakelijk is om zich te handhaven. Syrië lijdt onder een geweldige bureau cratie: iedere Syriër heeft volgens de wet recht op werk en wie geen baantje vindt in de privé-sector. wordt in staatsdienst geno men, met het gevolg dat de kantoren stampvol zitten met mensen die niets an ders te doen hebben dan thee drinken en breien- En voor iedere deur staat er wel een „bewaker". Bovendien vertoont deze bu reaucratie sporen van corruptie. Geheime politie He, Let huidige regime lijkt er in geslaagd te zijn alle georganiseerde oppositie te hebben gesmoord. Een teken dat daarop wyst is het minder rigoureuze optreden van de veilig heidspolitie (die echter nog regelmatig haar tanden laat zien en mensen arresteert op beschuldiging „Iraaks agent" te zyn). Offi cieel zijn er geen politieke gevangenen, maar de tegenstanders van Assad houden het op 400. Volgens de Ba'ath-theorie zijn de arbei ders en boeren het fundament van de maat- schappy. De party aanvaardt de klassen strijd. Maar in werkeüjkheid hebben zy geen enkele politieke of economische in vloed. De vakbonden zijn machtsinstru menten van de regering, zorgen voor „spon tane" steun, zyn een middel tot staatscon trole binnen de arbeidersbeweging en tot verhoging van de produktie. Staken is ta boe en wordt als verraad beschouwd. Vak bondsleiders kunnen slechts in functie tre den na goedkeuring van het regime. Net zo gaat het met de vrouwenfederatie, de boe renbond, studentenvereniging en jeugd organisaties. De Ba'ath-revolutie is een revolutie van bovenaf opgelegd. Het ontbreken van een brede massabeweging is ten dele te wijten aan de geheimzinnige samenzweerderij van de Ba'athisten. De partij verliest zelfs aan leden. „Partijvergaderingen stellen weinig voor. De beslissingen zijn meestal al van te voren genomen. Je hebt geen invloed en dus ben ik er uit gestapt", zegt een ex-Ba'athist. Gebrek aan massasteun wordt ook ver oorzaakt door de bijna exclusieve overheer sing van de party door de islamitische sekte der Alawieten, waardoor ze het grootste deel van de bevolking, de zeventig procent - eveneens islamitische - Soennieten, van zich vervreemd heeft. Vóór de Ba'ath- revolutie hadden de Soennitische groot grondbezitters en kapitalisten de politieke macht in handen. Steun krijgt het regime wel van dë nieuwe klasse van ambtenaren, kleine ka pitalisten en landbezitters, die haar voort bestaan dankt aan de huidige regering, maar een nieuwe verwijdering heeft ge creëerd tussen de partij en de arbeiders klasse. De oprichting van de coalitierege ring „Nationaal Progressief Front" van As sad, een paar jaar geleden, was bedoeld als een poging ook de steun te verkrijgen van politiek andersdenkenden, zoals commu nisten en nasseristen. Assad zelf, die zijn best doet een einde te maken aan de voor oordelen, zag het Front vooral als een mid del om af te doen met het sektarische ge kibbel van de Syrifs. Erg veel succes heeft hij nog niet gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4