OOK CDA VOOR VERRUIMING VAN HET BEGRIP 'PASSENDE ARBEID' „Onderwijsvrijheid komt in de knel" Subsidie voor in dienst hebben minimumloners WESTDUITSE OPPOSITIE STEMT TEGEN VERDRAGEN MET POLEN 3 Staatssecretaris dreigt AFSCHAFFEN RENTESUBSIDIES IN EEG NIET MOGELIJK binnen- en buitentond Wel akkoord als aan aantal voorwaarden wordt voldaan Dankert en Keja contra kritiek van officier WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER BOERSMA: WEINIG EFFECT TE VERWACHTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie christendemocratische partijen willen dat werklozen sneller gedwongen kunnen worden om een baan te aanvaarden. Omdat WD, DS'70 en de kleine christelijke partijen al langer op dit standpunt staan, is een meerderheid van de ka mer voor verruiming van het begrip passende arbeid wel te vin den. De regering zal zich hieraan vooralsnog weinig gelegen laten liggen. Minister Boersma van sociale zaken wijst erop dat er slechts 40.000 banen worden aangeboden, terwijl ruwweg zes keer zoveel mensen zonder werk zitten. „Zelfs van de meest vergaande verruiming van het begrip passende arbeid kun je onder die om standigheden maar weinig effect verwachten", aldus de ARP'er. De kwestie kwam dinsdag in del tweede kamer aan de orde bij del behandeling van een wetsontwerp dat voor ondernemers de verplichting wil invoeren om ontslagen van meer dan 20 man ineens reeds zeer vroegtijdig aan te meiden bij het arbeidsbureau. Ook de vakbeweging moet op dat moment al ingelicht worden. De mel dingsplicht wordt in het ontwerp van wet niet afhankelijk gesteld van een bepaalde graad van concreetheid van het plan tot collectief ontslag. Indien het beraad van de werkgever heeft geleid tot een voornemen hoe vaag soms ook is er sprake van een overheid (Slot van pagina 1 san toe dat haar partij in de afgelo pen jaren heeft meegewerkt aan maaregelen ten gunste van midden standers en landbouwers die vele hon derden miljoenen hebben gekost. Staatssecretaris Mertens zei dat hij roet vele anderen emotioneel volledig in kan stemmen met wat zijn partij genoten vragen. Toch kan het kabinet het voorstel beslist niet overnemen. De staatssecretaris bestreed dat de kosten van de verruiming opgevangen kunnen worden in de begroting van sociale zaken, zoals de heer Hutsche^ maekers had beweerd. Mertens wees erop dat er voor de kleine zelfstandi gen nog een verruiming van de pre- mievrijstelling voor de vrijwillige zie kenfondsen op het vuur staat- Die regeling kan niet doorgaan wanneer de christen-democraten hun eisen iet matigen. Wij zullen de voorgestelde verruiming van de kinderbijs.agrege- lisvj, zo deelde Mertens de Kamer op besliste toon mee, intrekken wanneer het voorstel-Hutschemaekers wordt aangenomen. Hieraan valt toe te voegen dat de KVP wellicht een tussenoplossing vindt door morgen bij de afhandeling het amendement te wijzigen in een motie. Dit is een tamelijk vrijblijvend verzoek aan de regering om in de nabije toekomst extra aandacht te schenken aan de problemen van klei ne zelfstandigen. Hiermee zal het ka binet minder moeite hebben. VERMOORDE CHINEES GEVONDEN DEN HAAG (ANP) Op het spoor gebracht door een anonieme telefoni sche tip heeft de Haagse politie dins- ding verkerende lijk gevonden van watertoren het in staat van ontbin ding verkerendd lijk gevojnden van een jonge Chinees, genaamd Ei. die al sinds eind november vorig .jaar werd vermist- Met de vondst is een belang rijke stap vooruit gezet in wat tot nu toe 'de moordzaak zonder lijk' werd genoemd „Het is ongelooflijk dat een lijk twee- eneenhalve maand lang op het gras tussen de bomen op slechts tien me ter afstand van de weg kan liggen, zonder dat het door iemand wordt ontdekt, zelfs niet door een snuffelen de hond", aldus hoofdinspecteur Siets- ma van de Amsterdamse recherche, die twee weken geleden door Scotland Yard op het mogelijke misdrijf werd geattendeerd, waarvan de jonge Li het slachtoffer zou zijn geworden- In Londen werd begin februari de Chinese restaurateur Wong op klaar lichte dag in zijn zaak neergeknuppeld da-t hij eraan overleed. Bij het onderzoek naar de daders, die nog steeds niet zijn gevonden, kreeg Schotland Yard de sterke indruk dat het ging om een vete tussen de Chine se families Wong en Li, die voor een groot deel in Londen wonen maar van wie enkele familieleden ook in Neder land aanwezig zijn. Volgens de infor matie die Scotland Yard in Londen wist los te peuteren, zou de in Botter dam woonachtige Li zijn vermoord. Twee van zijn familieleden, mogelijk broers, zochten in Londen de restau rateur op omdat zij meenden dat diens zoon verantwoordelijk was geweest voor de dood van hun broer. Zij eisten van de oude Wong daarom het adres van diens zoon. Deze weigerde dit te verstrekken, zeggende dat hij het niet kende- Daarop sloegen de twee Li's hem dood. Getipt door Scotland Yard stelde de Amsterdamse recherche een onder zoek in. maar aangezien er in Neder land geen lijk van een Chinees was aangetroffen en er ook geen aangifte van vermissing van Li was ontvangen, tastte de recherche tot nu toe volko men in het duister. Niet eens Het ontwerp van wet. zal donderdag wel door de kamer wel worden aan vaard. Over enkele zaken is men het echter niet eens- Een daarvan betreft de eis dat vakbeweging en arbeidsbu reau gehouden zijn hun mond te hou den in alle gevallen waar de werkge ver dat wenst Deze plicht vervalt zodra het verzoek om toestemming tot ontslag door het arbeidsbureau daadwerkelijk in behandeling wordt genomen- De WD'er Rietkerk stelt in een amendement een verdergaande ge heimhoudingsplicht voor. Bedrijfsge gevens. waarvan bekendmaking de be langen van de onderneming zou kun nen schaden, mogen niet openbaar gemaakt worden wanneer de werkge ver dat niet wenst. De KVP'er Van Zeil vroeg mede namens AB en CHU om werkgevers en vakbeweging zelf gezamenlijk te laten besluiten wan neer zij opening van zaken geven- CPN en PSP verzetten zich tegen de gehele geheimhouding. Minister Boersma verdedigde zijn voorstel tegen de verschillende aanval len. Rietkerks plan lijkt hem niet van deze tijd. Wat de KVP voorstelt is onwerkbaar Volledige openbaarheid, zoals uiterst-links die bepleit, noemde de minister gevaarlijk voor de belan gen van de onderneming, inclusief dus het bedreigde personeel. Omvang Een ander punt van discussie vorm de dinsdag de omvang van de mei-; dingsplicht. Seizoenarbeid wordt in het wetsontwerp vrijgesteld. Mr. Riet kerk stelt voor om ook het aflopen van (bouw)projekten buiten de ver plichting te houden, omdat het gebrui-; kelijk Ls daar mensen te ontslaan. Het CDA wil dit voorstel steunen- Boers-, ma bestreed het, met de argumentatie, dat or zo weinig mogelijk uitzonderin-1 gen op de nagestreefde regel moeten komen. Bovendien, „wat is een pro ject precies?"- Bij zijn verdere beantwoording, prees de minister net initiatief van de D'66'er Nypeis. Deze heeft in de Ka mer vaak aangedrongen op dit ont werp van wet. Achter de voorgestelde! meldingsplicht voor collectieve ontsla-1 gen liggen twee bedoelingen. De eer-j sbe is het voorkomen en beperken van werkloosheid. Tevens wil men de werknemers en hun vertegenwoordi- gers nauwer betrelcken bij de her structurering van bepaalde onderne mingen, en hen ook inspraak geven bij de uitvoering daarvan- De werkgever zal bij de melding zo nauwkeurig mogelijk op moeten ge ven: a. het aantal werknemers, ondei verdeeld naar beroepen, functies, leef tijden en geslacht, waarop het voorge nomen ontslag betrekking zal hebben; b. het tijdstip waarop hij het ontslag zou willen geven. Ook moet de werk gever opgave doen van de overwegin gen die tot zijn voornemen hebben geleiu- De directeur van het arbeidsbureau mag ae aanvrage om toestemming pas een maand nadat de melding op zijn bureau is binengekomen in behan deling nemen. Intussen kan worden bekeken of er maatregelen zijn te treffen om werkloosheid voor de be trokkenen te voorkomen, dan wel te bekorten. Gedacht wordt daarbij on der meer aan continuering van het bedrijf met financiële steun van de overheid. Ook is overleg met de on derneming mogelijk zonodig met inschakeling van onafhankelijke advi seurs om tot. wijziging van de voorgenomen ontslagen te komen. De Kamer aanvaardde giste r-n. met alleen de stemmen van CPN en PSP legen, een aanvulling op de Wet op de ondernemingsraden (OR). Deze wets wijziging maakt, de zgn- groepsonder- nemingsraad mogelijk. Dit orgaan gaat. de schakel vormen tussen de „gewone" OR voor het afzonderlijke bedrijf, en de centrale OR van hel concern waartoe zo'n bedrijf vaak behoort- Groepen van ondernemingen binnen grote concerns hadden al eerder aej mogelijkheid om een groeps-OR te; formeren, maar deze had nauwelijks een juridische status. Verder is nu de v/eg geopend om de leden van de centrale OR te kiezen uit de groepson- dernemi ngsraden Zeven organisaties van bijzonder onderwijs: DEN HAAG (ANP) Het bijzonder onderwijs is te hoop gelopen tegen de uitleg die minister Van Kemenade van onderwijs en we tenschappen heeft gegeven aan de bepalingen in de grondwet die j handelen over de vrijheid van onderwijs. De bewindsman bracht j geen duidelijkheid en op een aantal kernpunten kan diens uitleg van het wetsartikel niet worden onderschreven. Staatsrechtelijk onaanvaardbaar is het dat de overheid in een bepaalde situatie het bijzonder onderwijs dwingt zich naar haar hand te voegen en dat zij dit doet via subsidieregelingen. Dit staat in de uiN-oeringe brief, die zeven organisaties aan minister Van Kemenade hebben geschreven. De ze ven omvatten de besturen van alle mogelijke onderwijsinstituten van ka tholieke, protestants-christelijke en 'ij verig bijzondere' signatuur, van kleu terschool tot universiteit. De brief is ook naar de onderwijscommissies van de beide kamers der staten-generaal gezonden. Het was in de tweede kamer, dat minister Van Kemenade over de grondwet sprak. Het bijzonder onder wijs had evenwel al eerder aanleiding gevonden om onderling te overleggen: ze lag in het verschijnen van de nota 'naar een structuur voor de ontwikke ling van het primair en secundair onderwijs' en de 'discussienota con touren van een toekomstig onderwijs beleid'. Daarin worden grote proble men aan de orde gesteld. Ongetwijfeld zijn vergaande wijzigingen van ae Ne derlandse onderwij swetgeving op komst, aldus de ondertekenaars van het schrijven. Het bijzonder onderwijs vindt, dat het van belang is tot duidelijkheid te komen over de interpretatie van de geldende grondwettelijke bepalingen. Dit is urgent, temeer omdat verschil len daarin door zullen werken in de visie op wat er moet gebeuren bij een komende wijziging van de grondwet. Duidelijkheid is ook nodig over het juridisch kader van waaruit gespro ken kan worden over de inhoudelijke aspecten van het bijzonder onderwijs, menen de ondertekenaars van het schrijven. Zij achten het daarom van belang nu al htm visie weer te geven over de juridische structuur, opdat in een sfeer van open overleg gestreefd kan worden naar oplossingen voor de ge specialiseerde onderwiisbegeleidings- functies- Die komen met name in de structuurnota voor. Bij voorrang me nen zij hun visie over de grondwette lijke vrijheid van onderwijs kenbaar te moeten maken. Het bijzonder onderwijs merkt onder meer op, dat binnen de grondwetbepa lingen de overheid wel een sturende taak heeft als het gaat om de inhoud van het bijzonder onderwis. Deze taak mag evenwel niet verworden tot een systeem, waarbij het stellen van wet telijke eisen van deugdelijkheid en voorwaarden voor bekostiging (subsi die) overgaat in een regeringsbevoegd heid van de wetgever. Dat zou volgens de ondertekenaars van het schrijven in strijd zijn met de grondwet, en met het eigen karakter van het bijzonder onderwijs. Zij stellen, dat de interpretatie van minister Van Keneade het gevaar in houdt, allerlei zaken onder deugdelijk- heidseisen te brengen die hiermee lo gisch en historisch niets gemeen heb ben- De bewindsman miskent overi gens, dat de levensbeschouwelijke ver scheidenheid binnen en buiten de tra ditionele richtingen grondwettelijk geen probleem van de overheid Er wordt in het schrijven op gewezen dat de bekostiging van de gespeciali seerde begeleidingsfuncties, die tot het onderwijs behoren, nauw samen hangen met de keuze van leermidde len en met de aanstelling van de onderwijskrachten, op grond waarvan het bijzonder onderwijs op bekosti ging mag rekenen volgens de grond wet. Overigens is het zolang de wetge ver volgens de grondwet. Overigens is het zolang de wetgever geen regelin gen heeft vastgesteld een zaak die wordt geregeerd of door macht of door overleg, aldus bestuurders van de zeven organisaties. De macht over de bekostiging mag niet. de doorslag geven op de verdere ontwikkelingen. Grondwettelijk be schouwd is overleg met het streven naar overeenstemming tussen be windsman en bijzonder onderwijs, enig aanvaardbare weg voor het vin den van oplossingen, die de verzor gingsstructuur aangaan, aldus de ze ven org; STICKERACTIE VOOR PRINS BERNHARD EINDHOVEN „Iedere Nederlan der die met ons van mening is dat prins Bernhard in verband met de berichten over omkopingen in de Lockheed-affaire groot onrecht is aan gedaan, n'djgen wij uit op de deur cf op liet raam van zijn woning of op de ruit van zijn auto eer. speciaal door ons ontworpen sticker te plakken met het opschrift: „Wij blijven het volste vertrouwen in prins Bernhard behou den". Op de sticker, uitgevoerd in de kleuren blauw en goud. is voorts het wapen van de inspecteur-generaal ran de krijgsmacht afgebeeld". Dit zegt de heer A. L. Soeterboek uit Eindhoven, een van de ongeveer 40 commandeurs in de Orde van ir. Herman Witte, de ongeveer twee jaar geleden overleden burgemeester van Eindhoven, i De heer Soeterboek (49) heeft het initiatief tot de stickeractie genomen, samen met vier andere commandeurs BENDE STAL MILJOENEN (Slot van pagina 1 van vier en twee en anderhalf jaar. De politie heeft nu pas opening van zaken willen geven in verband met het onderzoek. Helers heeft de politie tot nu toe niet kunnen aanhouden. De 40-jarige C. B. uit Dordrecht, die in middels is veroordeeld voor de moord I op expediteur Bouw uit Nijkerk, wordt wel verdacht in het verleden goederen te hebben gekocht. Uit ver horen van de verdachten is volgens de heer Gaanderse wel gebleken dat de; helers dank zij de bende schatrijk moeten zijn geworden. De nu aange houden verdachten moesten zich te-; vreden stellen met slechts tien pro cent van de waarde van de buit. Volgens de heer Gaanderse plaatsten de helers in een aantal gevallen be stellingen bij de inbrekersbende. Een| deel van het gestolen goed, waarvan overigens nauwelijks iets is terugge-l vonden, is weer in omloop gebracht via de bonafide handel. De bende specialiseerde zich vooral in textiel, juwelen en antiek, daarnaast namen de bendeleden ook andere za ken van waarde mee, zoals kleurente levisies, oosterse tapijten, elktroni- sche apparatuur, caravans, boten en dure auto's. De inbraken werden meestal gepleegd in bedrijven en win kels. In sommige gevallen vormden ook particuliere woningen het doelwit van de bende. De inbraken werden veelal op brute wijze uitgevoerd. Toegangsdeuren en hekken waarmee winkels en bedrijven waren afgesloten werden met kracht geforceerd. Dat gebeurde onder meer door in de laadbak een zware balk mee te nemen, die gedeeltelijk achter de auto uitstak. Mei die balk werd dan eenvoudig de deur ingeramd. BEIROETB:j een schietpartij tn Beiroet zijn dinsdag twee mede werkers van de Amerikaanse uni versiteit gedood. Op de Amerikaan se universiteit maakte een 23-jari- ge Jordaanse student, Nujem Na- jem. amok. Hij was vorig jaar bij studentenonlusten van de univer siteit verwijderd. Pogingen om weer te worden toegelaten, waren mislukt. Dinsdag kwam hij met een pistool en handgranaten naar de universiteit, waar hij het hoofd van de afdeling werktuigbouwkun de waar hij oorspronkelijk stu deerde. de Libanees Raymond Ghosn, en een 42-jarige studenten decaan van Amerikaanse afkomst, Robert Najemi, doodschoot- Ver volgens gijzelde hij in het admi- r.istratiegebouw enige stafleden van de universiteit, onder wie het plaatsvervangend hoofd van de universiteit George Hakim. Bij de onderhandelingen eiste de Joraa- niër een machinegeweer en een auto. Tenslotte kon men hem be wegen zich over te geven aan de Palestijnse ordedienst. Op het mo ment dat hij in een auto slapte om te worden weggevoerd, schoot een employé van de universiteit hem neer. Foto: Najem wordt door veilig heidsagenten weggevoerd Wel verlaging denkbaar (Van onze redactie economie) DEN HAAG De overweging van het ministerie van landbouw om de rentesubsidies af te schaffen voor boeren en tuinders die nieuwe bedrijven willen stichten of hun bestaande bedrijven willen uitbreiden, stuit op een EEG-regeling. Deze regeling om rentesubsi dies te verstrekken is bindend, doch nationale regeringen hebben de mogelijkheid van afwijkingen, zoals bijvoorbeeld de hoogte van het percentage van de te verlenen rentesubsidie of het treffen van be perkende bepalingen voor een aantal sectoren binnen de landbouw. He: ministerie van landbuw heeft, ons met klem verzekerd, dat alle aanvragen om rentesubsidie, gedaan door boeren en tuinders, normaal zul-! len worden afgewerkt „Inderdaad; hebben ook wij het verzoek gekregen, te zoeken naar bezuinigingen, wat te-; recht, velen aan het denken heeft j gezet", aldus het ministerie. „De minister wil in het kader van! te treffen bezuinigingsmaatregelen wel eens bestuderen wat de effectiviteit is| van hetgeen er aan regelingen ten aanzien van land- en tuinbouw bestaat j en of de gehanteerde prioriteiten wel op de juiste plaats liggen", aldus het ministerie in een reactie op ons be Voorstel Boersma en Lubbers aan Stichting van de Arbeid: DEN HAAG Ondernemers die meer dan 10 procent van hun loonkosten uitbetalen aan minimumloners, krijgen in de loop van dit jaar 570 subsidie voor iedere volwassene met het minimum loon. Jeugdigen die het minimum verdienen, gaan de onderne mer 427,50 subsidie opleveren. Voor parttimers geldt de helft van deze bedragen. Bepalend is het aantal werknemers dat men op 1 maart aanstaand in dienst heeft Dit voorstel doen de ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (economi sche zaken) aan de Stichting van de Arbeid, hei overlegorgaan van werkgevers en vakbeweging. In haar brief van 1 december 1975 over het sociaal-economisch beleid voor dit jaar. heeft de regering een eenmalige subsidiëring van de mini mumloners aangekondigd. De regeling mag in totaal ongeveer 100 miljoen kos ten. Op die manier wil het kabinet de vaak per definitie toch al zwakke sectoren met veel minimum- en jeugdloners. en aldus de werkgelegenheid daar zoveel mogelijk handhaven. De minimumlonen stegen rond de jaarwisseling met 7.1 procent, terwijl de normale salarissen maximaal 4,5 procent omhoog gingen. Hantering van de voorwaarde dat 10 procent van het loon aan minimum- of jeugdloners wordt betaald, geeft min of meer de garantie dat alleen bedrijven die veel van deze mensen in dienst hebben, in aanmerking komen voor de subsidie. Zodra de regeling is uitgewerkt, maken de ministers bekend hoe en waar ondernemers aanvragen voor deze regeling kunnen indienen. richt, dat de minister een afschaffing van de rentesubsidies zou overwegen. Het ministerie verzekerde, dat er geen brief is verzonden naar de hoofdinge nieur-directeur met de opdracht aan vragen niet meer in overweging te nemen. De EEG-regeling bepaalt, dat voor bearijfsuitbreiding ook een rentesubsi die verstrekt moet worden. De Neder landse regering voelde daar niet veel voor. doch kon niet onder de regeling van Brussel uit. Vandaar, dat in ons land voor bedrijfsuibreidingen tn de glastuinbuw een rentesubsidie van slechts één procent wordt ver strekt. Deskundigen zijn van mening, dat de minister in het kader van de door Brussel voorgeschreven regeling v.-el eens zou kunnen overwegen de rente subsidie met één procent te veriagen. nu de hypotheekrente flink aa- het dalen is. Een andere mog<id voor de minister om eventuele nexui- nigingen aan te brengen zou volgens deze landbouwdeskundige zijn het Ontwikkelings en Sanerings Fonds- De drie centrale landbouworganisa ties hebben de minister al laten we ten. dat hij van het O en S Fonds moet afblijven- „Dat is een gerecht vaardigd standpunt van de landbou worganisaties. Zij hebben zelfs de taak te proberen bijvoorbeeld meer gelden in dat fonds te krijgen. Doch het is aan de minister om te beoorde len. waar de prioriteiten moeten ko men te liggen na afweging van alle belangen", aldus bet ministerie. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse christen-democratische oppositie heeft dinsdag besloten tegen de verdragen, die de regering in Bonn met de Poolse regering heeft afgesloten, te stemmen als niet alsnog aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. In de eerste plaats moet op een onaanvechtbare wijze, die in overeenstemming is met het Volkenrecht, geregeld worden dat alle Duitsers, die Po len willen verlaten, in de komende vier tot zes jaar daartoe in de gelegenheid worden gesteld. In de tweede plaats eist de oppositie dat het verdrag geen precedent mag scheppen om te voorkomen dat nieuwe eisen tot schadevergoeding door andere landen zou den kunnen worden ingediend. DEN HAAG De kamerleden Dan kert en Keja willen zich in een brief aan kamervoorzitter Vondeling verwe ren tegen de scherpe kritiek die de Amsterdamse officier van justitie, mr. Von Meyenfeldt, vorige week tegen hen heeft geleverd. De kamerleden voelen zich gegriefd door het requisi-i toir, dat het werk van de Tweede I Kamer als geheel volgens hen te veel in een kwaad daglicht plaatst- Dankert en Keja vinden dat zij. als' 3»*»?» dat Polen w" verIaten ecllter zetuigen, geen mogelijkheid hel.hen 2S5.000. Het tweede verdrag betreft rich te verweren. In overleg met ka 'en krediet van 1 miljard mark en mervoorzitter Vondeling hebben ze nu ||Ct derde verdrag is een soort af- besloten hun visie in een brief aan de koopsom van pensioenen Kamer neer te De Westduitse kanselier Helmut Schmidt sloot tijdens de Europese Veiligheïdsconferentie in Helsinki drie verdragen met de Poolse partijleider Gierek. Een ervan regelt de komst van 125.000 voormalige Duitsers uit Polen, die bij de Poolse regering een aanvraag om een vergunning om het land te mogen verlaten, hebben inge diend. Volgens het Westduitse Rode Kruis bedraagt liet aantal voormalige I Alleen het laatste bedrag moet de goedkeuring van de Bondsraad, de Kamer waarin de regeringen van de deelstaten zijn vertegenwoordigd, heb ben, maar de Westduitse regering be schouwt de drie verdragen als één pakket en wil ze niet los van elkaar behandelen. In de Bondsdag, waar de regerings partijen een meerderheid hebben, zul-' len de verdragen donderdag, tijdens de afsluitende behandeling, ongetwij feld met de stemmen van de oppn-rit-'e regai worden aangenomen. In dei Bondsraad heeft de oppositie echter i totaalbedrag van 1,3 miljard mark, een meerderheid van 26 tegen 15 1 stemmen. De christen-democraten vin-1 den dat er slecht is onderhandeld. Tijdens de dinsdag gehouden hoofdbe-1 stuursvergadering van de CDU en i CSU, w-aar ook de minister-presiöen- ten van de door de christen-democra- j ten geregeerde deelstaten aanwezig waren, werd van de regering dan ook geëist opnieuw met ae Polen te onder handelen. Tijdens die onderhandelin gen zou ook een regeling moeten worden getroffen die een bescherming! behelst van de Duitse minderheid in, Polen. Bovendien staat de oppositie op het standpunt dat het vertrek van de voormalige Duitsers uit Polen een vanzelfsprekende aangelegenheid is, vooral na het ondertekenen door Po len van de akkoorden van de Europe-; se VesÉgJieidsconferemie in Helsin- dent van het Saarland, Roeder, laten doorschemeren uiterst ongelukkig te zijn met de houding van zijn partij en ls de kans groot dat zijn deelstaat vóór zal stemmen, maar de nieuwe minister-president van Nedersaksen, dr- Ernst Albrecht, heeft er geen twij- i fel over laten bestaan dat hij tegen De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft dinsdag in een uitvoerige documentatie nogi eens gewezen op de bereidheid van de j Polen om ook, nadat de 125-000 voor- malige Duitsers het land zouden heb ben verlaten, te praten over het ver trek van nog meer etnische Duitsers. De minister wees erop dat de Bonds republiek en Polen alles in he: werk hebben gesteld om de schijn te ver mijden da: het 'nier een ..mensenhan del" betreft. Desondanks probeert de1 oppositie dit accent aan de verdragen :e geven. De regering in Bonn staat - - -? het standpunt dat de verdragen mot;e.;'''"" nOJ-o:en da: ae noe- noodzakelijk zijn om een verzoening rale FDP me- naar in net Saarland, met. Polen tot stand te brengen. en onlangs ook in Nedersaksen, coali- ties sou nu vormep. In ruil daar- .«WW» Trjbmia voor souden de vertegenwoordisers £524?'— "msaK "a' van dese deelstaten in de Bondsraad onderhant.e.insen teen sprake kan trouw :,n 01 Qa: "e grenzen van het com promis zijn bereikt. Polen, aldus het j De FDP bleef f.e sociaal-democraten blad. :s nie' oereic voor eer. normal:- dan vóór de verdragen mogen stem- sering var. -ie betrekkingen met de men. Deze rekensom is n:et opgegaan.Bondsrepubliek elke prijs te beta- Weliswaar heeft de minister-presi- 'ren. De christen-democraten .endien lange tijd hun toestemming afhankelijk semaa-k: van partijpoiicie- (01184) Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pogfer. Hoofdredacteur: G- A de Kok- Adjuncl-hoofdredocleuren: M- P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraof 56-60, tel 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Morlct 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstroa» 22, fel. (01150) 4457. Hulst: Sfeenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag i/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184] 15144 /an 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdog; de plaatselijke kontoren /on 9.00-11 -30 uur. Expeditie-. (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond von 20.00 tol 22.00 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal 37,75; franco per post f 42,— per maand 12,75 !osse nummers f .50 (Inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs oer advertentie f 11,55; ingezon- ien mededelingen 2Vs x ta- 'ief 3rieven Oureau van dit blad f 2,50 meer. /olledige tarieven met contract prijzen op aonvroog. Alle advertentieprijzen exclusief l°fr btw 3iro: 35 9? 03 Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3