Speurtocht naar een Engelse piloot Actie voor een molen BLAUWE KNOOP EXIT Gebrek aan geld en ruimte beperken het Zeeuws Museum „Contact met kerk in Oost- Europa tot stand brengen" BESTUUR ZEEUWS MUSEUM SPRAK MET DELEGATIE ZEEUWSE CULTURELE RAAD Green Spot zonr' jrik Verkeerslichten te Vlissingen in werking Green Spot zonder prik DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 PiOYINClAlE ZEEUWSE COUEAN. Onder redactie van Jacques Cats De heer J. H. van Soest uit de Doormanstraat in Kou- dekerke is op het ogenblik druk bezig om het verhaal dat bij deze foto hoort rond te krijgen. De hobby van Van Soest is gegevens verza melen over ten tijde van de oorlog in deze contreien neergestorte vliegtuigen. Afgelopen zondag was het precies vijfendertig jaar ge leden dat dit toestel, een Hurricane, boven Walche ren werd neergeschoten en te pletter sloeg op een akker aan de Noordweg in Mid delburg. De heer P. Hoefkens die aan de Noordweg woont weet het alle maal nog precies. Op diezelfde dag is er ook op Oranjezon een toestel neergestort vertelde hij, Hoef kens was een van de eerste die erbij was toen het toestel neer stortte. Dat. ding rookte nogal, dus het leek me nogal gevaarlijk om er r.aar toe te gaan", vertelt Hoef kens. Maar ik zag wel, dat de piloot het had overleefd. Op een gegeven moment zag ik een klep je opengaan. Toevallig kwam er net een Duitse vrachtwagen langs en die heeft die piloot toen mee- genomen'. Voor de heer Van Soest is de wetenschap dat de piloot het vliegtuigongeluk heeft overleefd, reden om eens te proberen na te gaan of die piloot nog steeds in leven is. In dat geval zou hij de man graag eens voor een logeer partijtje in Koudekerke widen uitnodigen bij welke gelegenheid dan nog eens een kijkje zou kun nen worden genomen op de plaats waar de piloot neer kwam. „Kijk", vertelt Van Soest, „er zijn destijds wel honderden toestellen neergestort, maar daar kwam de piloot of om het leven of hij ontsnapte en sneuvelde later tij dens de oorlogshandelingen. Maar deze piloot heeft, omdat hij gevangen is genomen, de meeste kans gehad om de oorlog te overleven". Via correspondentie met de officiële instanties in En geland wil de heer Van Soest nu de verblijfplaats van die piloot van toen proberen te achterhalen. De naam van het sauodrcn is bekend, de opdracht ook, alleen de naam weet ik niet". Landelijk mogen we dan een minister-president hebben, die lustig mee demonstreert als het er op aan komt (dat was te gen Spanje, weet u nog wel), maar ook op regionaal niveau zijn er mensen actief, waarvan je niet zo gauw zou verwach ten dat ze met een spandoek lopen. Dezer dagen zag ik er een bezig: ds. C. J. Kraai, hervormd predikant in Nieuw- en St. Joosland. Samen met andere dorpelingen bracht hij op een in het oog lopend plaatsje langs de grote weg bij Nieuwland een spandoek aan, waarop stond te lezen, dat er in Nieuwland een molen te koop is. De predikant was in dit geval actief als voorzitter van de wijk- vereniging die al enige tijd doen de is om de aandacht le vestigen op de steeds verder wegkwijnen de molen van Nieuwland. Men zou die. molen graag voor verder verval willen behoeden, want het is nog het laatste landschapsmo nument dat het dorp kent. Nieuwlt-nd zal vroeger dik in de molens. Acht houtzaagmolens stonden er om precies te zijn De molen, waar het nu om gaat is een uit 1374 daterende korenmo len, die met de naam "Buiten Verwachting' is opgesierd De grondzeiler staat op een verho ging op de dijk van de Mortierepol- der, ongeveer vierhonderd meter ten zuidwesten van de dorps e-n. De toestand van de molen is niet wat je ervan mag verwachten. Volgens een mededeling in de herziene uitgave van het Zee-ws Molenboek (verschenen in 1972) is de toestand matig. De baksteen, waaruit de molen is opgetrokken (de stenen zijn gebakken uit de Middelburgse zeehaven afkomsti ge klei) is gedeeltelijk vergaan- De door de gemeente gevoerde onderhandelingen over de aan koop van de molen zijn nu wat in het slop geraakt, omdat men niet tot een overeenkomst kan komen over de aankoop van de molen (vraagprijs 25X100 gulden en de gemeente wil maar tot ƒ16.000 gaan). De wijkvereniging in Nieuwland wil echter niets liever dan dat de gemeente de mo len aankoopt, zodat er meer ga ranties zijn dat de molen voor de toekomst kan worden bewaard. Vandaar dus die actie. Met span doeken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de actiegroep bij de invalsweg naar Middelburg de borden "Middelburg voorbeeld stad' uit de grond zou wippen en zou verplaatsen tot bij de kem Nieuwland omdat het Nieuwland- se monument ook de zorg moet zijn van het gemeentebestuur van Middelburg. Maar juist dezer da gen zijn die borden wegge- Over de demonstratie zegt cis. Kraai: „Wij zijn niet van die knokkers- Maar we willen graag opkomen voor een stukje welzijn voor ons dorp- Deze actie is dan ook geen teken van een vijandige houding. Maar zo af en toe moet er toch eens wat duidelijkheid ko men." U wist hel mivschlcn nog niet. maar lu-t Zccuwm- Drankwmt-oo- mll»; Is dezer dagen opgeheven- De Blauwe knoop in deze provin cie bestaat dus niet meer. Nu vindt de opheffing van dit comité plaats op een tijdstip, dal de drank Is uitgeroepen tut volksvij and nummer een. Merkwaardig, denk je dan. dat zon opheffing nel <>i een m°mcnt komt, dat er zoveel werk aan de winkel ls. Dus even r.aar het hoe en waar om ge.nf^-meerd bij de heer A. van Eer.enr. v.n. secretaris van het co.-ni'é. En die zegt: Jn feite is het ook wel vreemd, maar de profess orale manier waarop de bestrijding van deze vijand wordt aangepakt, heeft o.ns ervan door drongen dat het eigenlijk weinig zinvol is om met ons werk door te gaan- De steun die we vroeger hadden van het destijds door het d r;. nk weer-comité opgerichte con sultatie bureau voor alcoholisme is nu zo omgedraaid, dat hel nu een bureau is dat zowel preven tieve als curatieve arbeid ver richt. En daar hebben wij het volste vertrouwen in. zodat nu we zijn gestopt met het particu liere initiatief". Onze taak was vroeger vooral een voorlichtende taak. legt de heer Van Eenen^aam ui'- „Wij gBvfcnvoorkchting op schr/en. maar dat doet het consultatiebu- allemaal- Vroeger organi seerden we ook we weten ze ons rvog n.uja den. Dat zou bijvoorbeeld als iemand een persoonlij vtn- f re la- De drank ls een groot maatvc. ptüjk probleem zo heeft de i Via Eenennaam uit e;gcn c Dc alcohol is nu volksvijand nummer een, maar hoe waa het dnn vroeger? De heer Van Kenen naam zegt: „Toen onze vader* klein waren was liet een pro bleem vanwege de armoede en nu Ls het zogenaamd van d» wel vaart. Zo heb je altijd wel een kapstok waar Je het :ian kunt ophangen- Volgens mij is het een veel dieper probleem"'- Demonstranten in Nieuwland. Links de dominee. MUSEUMVOORZITTER VAN GEESBERGEN: „DESKUNDIGE HULP IS ZEER WELKOM" MIDDELBURG Het Zeeuws Mu seum in Middelburg moet zicli in zijn functioneren noodgedwongen beper kingen opleggen door een gebrek aan geld en aan ruimte. Dit kwam maan dagmiddag naar voren uit een gesprek over het beleid van het Zeeuws Mu seum ussen bestuur en directie van het museum en een delegatie van de Zeeuwse Culturele Raad. De overigens besloten bijeen komst werd gehouden op verzoek van de Zeeuwse Culturele Raad- Het ge sprek vloeide voort uit al vorig jaar bij de verschijning en behandeling van de Zeeuwse museumnota gelever de kritiek. Daarbij had de Middelbur ger L. van der Pol het museum 'een gebrekkig museaal beleid' verweten. Het gesprek tussen de Culturele Raad en het museumbestuur werd gevoerd aan de hand van een notitie van de Culturele Raad en een nota van mu seumdirecteur ar. P. K- van Daalen. Daarbij kwam als eerste de functie van het Zeeuws Museum naar voren. In de notitie van de Culturele Raad werd gesteld dat sommigen het Zeeuws Museum zien als een kunst museum en anderen vinden dat het museum een historisch museum moet zijn. Van de kant van het bestuur werd daarop gesteld dat het museum duidelijk als een cultuur-historisch museum met de nadruk op de Zeeuw se cultuur moet worden gezien. Dr- Van Daalen beaamde dat. Penningmeester A. J Wagenvoort be nadrukte dat het huidige bestuursbe leid op dit punt niets anders is dan de voortzetting van een jarenlang ge voerd beleid. „Dit betekent dat aan het Zeeuwse karakter wordt gewerkt en het niet-Zeeuwse deel van het bezit niet wordt uitgebreid", zei hij. Beleid Vanuit liet museumbestuur zette men zich verder ook af tegen het idee dat directeur Van Daalen het museumbe leid alleen bepaalt. Zo zei de heer Wagenvoort dat over de educatieve benadering wel eens 'een duchtig woordje' was gewisseld en Tiet niet zo was dat de directeur alle tentoon stellingen in het museum heeft gekre gen die hij er wilde". Bij de bespreking van het tentoonstel- lingsbeleid kwam de financiële kant van de zaak direct om de hoek ken. Voorzitter en gedeputeerde A- L. van Geesbergen: „We zouden als be stuur beslist veel meer willen doen maar we zijn helaas beperkt in demo gelijkheden". Dit argument kwam herhaaldelijk te rug in de discussies. Op suggesties van de legatie van de Culturele Raad (zoals het aantrekken van meer mankracht) kwamen steeds de finan ciële beperkingen naar voren. De heer Van Geesbergen: „We zullen het tot in den treure moeten bijven herhalen, maar de financiële middelen nopen ons tot beperking". Zo bleek dat het museum met de huidige bezetting van vijf man aar top van de financiële mogelijkheden zit. Daarop kwam vanuit de delegatie de suggestie vrijwilligers in te schake- Bijeenkomst van Zeeuws commando van het Rode Kruis MIDDELBURG Het provinciaal commando van het Rode-Kruiskorps Zeeland heeft een bijeenkomst gehou den in het provinciaal bureau te Mid delburg. Daarbij warern de comman danten en de staven, de plaatselijke en de districtscolonnes aanwezig. Er werden vijf onderwerpen bespro ken. Ten eerste de opleidingseisen voor de EHBO en de EHBR voor helpers en helpsters. Dokter J- W, P. Loubert uit Zierikzee. verbonden aan het provinciaal commando als toege voegd arts, hield over de materie een inleiding. De heer J. Mabelis lichtte de standaard-districtscolonne toe. Aan de orde kwamen voorts de pro vinciale westrijden op 8 mei, de zaken rond het materiaal, met name de uitvoering van hei verbingsnet op aantal vaste posten in Zeeland, en de samenwerking met de BB. De heer J Florijn, die ook de leiding van de bijeenkomst had, belichtte die onder werpen. ADVERTENTIE len. Voor een dergelijke werkwijze zag het bestuur echter talrijke proble men. Alleen al het ontbreken van toezicht op deze krachten gezien het kostbare bezit van het museum zag men als een struikelblok. Na enige discussie bleek men van de kant van het museumbestuur echter wel in met de mogelijkheid om des kundige vrijwilligers in te schakelen. „Wij aanvaarden graag hulp en advie zen van deskundigen", aldus voorzitter Van Geesbergen. Penningmeester Wa genvoort: „Maar wel beslist deskundi gen, anders leidt het tot niets". Direc teur Van Daalen benadrukte overigens dat de inschakeling van deskundigen tot nu toe zij het op bescheiden wijze al wel degelijk gebeurt. Ruimte Een tweede knelpunt voor een opti maal functioneren van het Zeeuws Museum blijkt de beschikbare ruimte. Deze is in feite vanaf het begin af aan al te klein geweest- Zo kan men binnen et museum maar een deel van de collecties tonen en is er voor het inzien van documentatie, catalogi en de 'Atlas van Zeeland' (Zelandia Illustrata) geen behoorlijke ruimte voorhanden. De beperkte ruimte voor de collecties wordt opgevangen door een regelmati ge wisseling. Door uitbreiding van de collecties wordt de ruimte eigenlijk echter steeds kleiner. Zo wordt mo menteel al uitgezien voor een depot voor de grote archeologische verzame ling- Deze heeft in het museum nau welijks plaats en kan daar ook bijna niet bestudeerd worden. Aan het eind van het anderhalf uur durende gesprek concludeerde voorzit ter Van Geesbergen dat het Zeeuws Museum graag open staat voor op bouwende kritiek en deskundigen hulp en adviezen zeer welkom zijn. Daarbij sloot hij verdere gesprekken met de Culturele Raad niet uit. EXPOSITIE GERRIT VAN DER VEN IN VLEESHAL MIDDELBURG MIDDELBURG Vrijdag zal de heer H. W. A. Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, in de Vlees hal van het Middelburgse stadhuis een tentoonstelling openen van schilderij en van Gerrit van der Ven uit Zierik zee. Da: gebeurt om vijf uur 's mid dags. De tentoonstelling is te zien tot, en met 21 maart, dagelijks van 10.00- j 17.00 uur en zondags van 14.00-17.00 j uur. VLISSINGEN Vandaag, dinsdag, zullen de verkeerslichten, op het kruispunt Nieuwe Vlisslngseweg-Presi- den1 Rooseveltlaan in werking worden gesteld. Hoewel er voor de weggebruikers aan de buitenopstelling niets nieuws te zien is, zijn er qua werking wel degelijk verschillen met de bestaande verkeersregelingen in de gemeente Vlissingen. Om elke weggebruiker zo wel de auto's, fietsers ais de voetgan gers geen onnodige wachttijd te laten ondergaan, is een aantal technische voorzieningen getroffen. Voor de voet gangers en de ifetsers zijn drukknop pen aangebracht. Voor de auto's zijn in het wegdek draadlussen aange bracht. en wel in de asmeting van 20x1 meter. Deze draadlussen zijn via elektronische apparatuur met de regel- automaat verbonden, waardoor het mogelijk is dit verkeer te registreren. De hoofdrichting de Nieuwe Vlissingse- weg, staat normaal op groen. Zolang er geen verkeer op de conflicterende (kruisende) richtingen aanwezig is, zal deze groenstand gehandhaafd blij ven. De fietsers, en voetgangers kun nen via de aanwezige drukknoppen kenbaar naken dat zij van het kruis punt gebruik wensen te maken. Indien de automaat een dergelijke vraag re gistreert wordt de conflicterende lan taarn via geel naar rood geschakeld indien er door de draadlus voor de stopstreep geen verkeer meer wordt waargenomen. Door toepassing van deze zogenaamde lange lussen zal dit zo snel gebeuren dat de wachttijden to een minimum beperkt blijven en de weggebruiker zo snel mogelijk 'groen' krijgt. Dit meldingssysteem is eveneens van toepassing voor het au- tot een minimum beperkt blijven en zelfde functie als de drukknoppen. De uitvoering van het werk is voor geza menlijke rekening van de gemeente Vlissingen en de provincie Zeeland geschied. De totale kosten belopen circa 220.000, van welk bedrag de installatie zelf ongeveer 120.000. verg de. 'ZEEUWSE KOMEDIE' WINNAAR LANDJUWEEL VLISSINGEN De 'Zeeuwse Kome die' heeft het Zeeuws landjuweel ge wonnen. Ter gelegenheid daarvan wordt zondag 22 februari een bijeen komst gehouden in het Vestzaktheater te Vlissingen. De 'Zeeuwse Komedie' krijgt dan de eerste prijs uitgereikt van de provinciale landjuweelcommis sie. Het Zeeuws landjuweel geldt als voorronde voor het nationaal landju weel- De bijeenkomst, in het Vlissingse Vest zaktheater begint om 17.00 uur. Na een gezamenlijke maaltijd van de ge nodigden voert het toneelgezelschap om 19 00 uur het toneelstuk Tine' van. Horovitz op. Daama volgt nog een, sezellig samenzijn. (ADVERTENTIE) VLISSINGSE PREDIKANT DS. DE LIEFDE NA BEZOEK AAN HONGARIJE VOOR HERDENKING BEVRIJDINGSDAAD DE RUYTER „DE RUYTER BRACHT MENSENRECHTEN IN DE PRAKTIJK" VLISSINGEN - ,JDe hele vraag van de mensenrechten wordt een voortdurende zaak van elkaar be vragen. In de Nederlandse Raad van Kerken zal dat duidelijker dan nu onder de aandacht worden gebracht. Onder andere dat de kerken over en weer aan elkaar doorgeven waar mensenrechten in diskrediet worden gebracht. We hopen daarmee ook een con tact met de kerk in Oost-Europa tot stand te brengen. Dat uitgangs punt is een van de diepste reden geweest om de plechtigheid in Hongarije mee te maken; dat die waren opgezet rondom de De Ruyter was meegenomen". Ds. L. de Liefde, Nederlands her- vormd predikant te Vlinsingen, lid van het moderamen van de Nederlands hervormde synode, blikt tevreden terug op een theo logische kerkelijke viering in het Hongaarse Debreczen, die hij van 9 tot 14 februari samen met de secretaris-generaal van die syno de, ar. A. van den Heuvel, mee maakte. De plechtigheden daar waren opgezet rond de driehon- derste sterfdag van Michiel A. de Ruyter en in het bijzonder rond het gegeven dat de gevierde ad miraal in 1676 zesentwintig Hon gaarse predikanten uit de Spaan se galeien in de haven van Na pels, dat toen nog tot Spanje behoorde, wist vrij te krijgen. De Ruyter wist de Spaanse onderko ning te bewegen deze mensen hun vrijheid terug te geven en de Hongaren zijn dat nimmer verge ten. getuige ook het herdenkings monument. in Debreczen, stad van rond de 250.000 inwo- nerw. De Ruyter schaamde zich 300 jaar geleden niet om aan de roeibanken van de galeien vastge klonken slaven zijn broeders te noemen. Hij toonde zich - vindt de heer De Liefde - een echt Christen door te strijden voor hun vrijheid en moet aldus wor den gezien: strijder voor de rech ten van de mens, man die de mensenrechten in praktijk bracht. Naast een herdenkingsdienst, waarna een kranslegging bij het monument en een muzikale her» denkingsmanifestatie hebben de heren Van den Heuvel en De Liefde in Debreczen ook de theo logische conferentie bijgewoond. Zij deden dat als delegatie van de Nederlandse hervormde kerk en mede namens de gereformeer de kerk. Eindindruk van ós. De Liefde: de moeilijke situatie waarin de kerk in dat land veelal onder verdrukking en in verlangen naar de vrijheid leeft. „Speciaal de kerkleiding, die in de tang wordt gehouden en die zich naar vele aangevochten - kanten moet ver antwoorden". Solidariteit Een diepe indruk op ds. De Lief de maakte verder 'de vertrouwe lijke gesprekken, die onder be paalde condities 'tonden worden gevoerd", de bijzondere gastvrij heid en het feit dat hij veel mensen neeft ontmoet, die aan drongen op een voortzetter, van de persoonlijke contacten. ..Ik heb me dan ook voorgeno nen om bepaalde correspondentie :e onderhouden", aldus ds. De Lief de. Hij hoopt voorts dat de kerk - wat betreft de gerrechtigheid van de mens - veel meer gaat samenwerken met Amnesty Inter national. Hij zegt dat het plan bestaat om een soort voorbede schema ie maken, waarin namen van personen moeten worden ge noemd die waar ook ter wereld het slachtoffer zijn van menselij ke onrecht. Vanuit het gegeven van rechtsscheiding moeten de regeringsleiders op deze gebreken worden gewezen. Volgens ds. De Liefde schrijft de hervormde kerk momenteel al zo'n 4 a 5 brieven in de week- Over de festiviteiten in Debreczen zegt ds. De Liefde, dat de Neder landse delegatie er duidelijk niet naar toe is gegaan om alleen De Ruyter te herdenken, maar in de eerste plaats uit solidariteit met de kerk. Daarnaast werden de personen herdacht die omwille hun geloof bepaalde ontberingen wilden doorstaan. De theologenconferentie werd ook bijgewoond door delegaties uit Polen, Oostenrijk Duitsland en Zwitserland. Bij de herdenkingsdienst, werden twee muzikale premières gegeven, waar - aldus de heer De Liefde - he: thema van ae bevrijding doorheen liep. Verder aas er de opening van een tentoonstelling van kerkelijke kunst (vooral volkskunst, „waarin het volhar dende geloof van de mens sterk naar voren komt"). Een speciale dag was gewijd aan het gegeven da: Oost-Europa altijd onder vreemde heersers heeft ge- s'aqn. Een brief -.an b. en. w. van Vlis singen vergezeld van een foto van het De Ruyter-standbeeld op de boulevard viel bij de organisa toren in goede aarde. ..Da: een burgerlijke overheid een dergelij ke daad stelt aan een kerk is men in Hongarije niet gewend", vertelt ds. De Liefde". De kerk heeft het daar slecht met de overheid. Een voorbeeld het standbeeld van Lenin achter het complexgebouw van de academie, da: me: de vinger van de kerk af naar een nieuw gedeelte van de stad wijs:.. Maar bijzonder is, da: het plein bij de academie nog steeds Calvijn-plein hee:". Van een gemeentelid nam de heer De Liefde bovendien een tekening mee van de Vlissingse Sint Jacobs toren. Deze kerk kan worden beschouwd als de 'moe derkerk' van De Ruyter: hij werd er gedoopt en trouwde er vier keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7