KLEINE VERPULVERT ILLUSIES STENSEN Onvergetelijke rush bescheiden Drent naar goud op de tien km VAN HELDEN: PFROMMER BESTE Jaarinkomen amateur Gustav Thöni, de skier, geschat op een miljoen PFROMMER SNIKTE MINUTEN LANG UIT OP SCHOUDERS VAN HELDEN Komst familie en verloofde van grote invloed Bazen stopt TSJECHEN Lof van Hennes Weisweiler voor schitterende Cruijff MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 sport INNSBRUCK - Ooit werd hij vergeleken met Fred Anton Maier, de rijzige Viking die in vervlogen tijden het Noorse schaatspu- bliek liet sidderen gedurende zijn vorstelijke 10 km-jachten. Piet Kleine, de eenvoudige plattelandsjongen uit het Drentse Hol- landscheveld, zou eens de kroon moeten kunnen overnemen van de legendarische Noor. Gewezen werd op de identieke forse ge- TOBgfigrOfiid stalte en zijn vloeiende, imposante slagen waarachter een alles vernietigende kracht schuil moest gaan. Maar in het binnenste van Piet Kleine vormden twijfel en een panische angst om te falen altijd een beletsel om de geweldige energiebron volledig te laten functioneren. Althans, tot voor kort. Onlangs in Davos, waar - zo is nu gebleken - mysterieuze invloe den de Nederlandse topschaatsers als het ware hebben betoverd, kwam het heilige vuur in Piet Kleine plotseling tot ontbranding en zaterdag, op het olympische ovaal van Innsbruck, gebeurde dan eindelijk wat jaren geleden een juiste voorspelling leek. In een onvergetelijke rush verpulverde de echte Piet Kleine de illu sies van zijn rivalen om ten slotte getooid te kunnen worden met het meest begeerde van de Olympische Winterspelen: goud. gen kan aandragen. De Noren hebben heus wel een aantal aspecten in hun training waar we iets van kunnen op steken, maar ik durf geen oordeel te vellen over de totale aanpak van mijn collega John Tenmann Een spectaculairder slot had het schaatstoernooi niet kunnen krijgen Sinds het koninkrijk van Ard Schenk ten einde ls, heeft een topprestatie op rug was ln de werkelijkheid, maakte hjj geen geheim van zfjn gevoelens: „Dit ls de grootste klap die lk ooit heb gekre gen. Het was als een nachtmerrie. Ik Toch heeft de opzienbarende wending van het Internationale herenschaatsen ten gunste van de Nederlanders Pfrommer niet volledig verrast. „Van Helden en Kleine zijn langzamerhand naar de belangrijkste evenementen van dit Jaar, de winterspelen en de wereld kampioenschappen in Heerenveen. toegegroeid In Davos hield ik er al re kening mee dat Kleine hier iets bijzon ders ging presteren Zonder enige instel ling reed hi] een tien kilometer in 15 19 Hij maakte er toen alleen maar een fijn tralnlngsritje van en dan zo n tijd ma ken. Is veelbetekenend. Maar het is een normale zaak dat Je daar niet mee te koop loopt". Over de mentale verandering die aan deze onmiskenbare doorbraak van Kleine ten grondslag ligt. wilde Ptrom mer evenwel niet zo zwaar tillen. „Ieder een verandert in de loop der jaren wel iets. Dat Piet Kleine nu ineens een an- het Ijs ook niet zoveel emoties losge- voelde me olympisch kampioen met die dere ioneen is eeworden geloof ik niet oir hot horntoho novonht „on Piot tllHugnxio TsHorwn V-mom mo foltolto. geworoen. geiOOI IK met woeld als het heroische gevecht van Piet Kleine, die klievend door een sinister sneeuwgordijn de heldendaden-van- weleer liet herleven. Nog altijd priem den de fantastische cijfers 14.53,30 bo venaan op het scorebord toen de nieuwe geweldenaar het laatste restje kracht uit zijn vezels perste voor een waanzin nige slotronde. Op een onopvallende plaats, achter de uitzinnige rij mensen die zich langs het ijs verdrong, staarde Sten Stensen ver doofd naar de voortijlende cijfers. Voor de wereldrecordhouder stortte enkele tientallen seconden later een wereld ineen, want hij had weliswaar op het nippertje zijn record behouden, in In nsbruck telde voor hem uitsluitend het goud. Later, toen de ontgoochelde Stensen te- INNSBRUCK - De komst van zijn ouders en verloofde Jannie Koster is van grote invloed geweest op de schitterende prestatie van Piet Kleine. Pfrommer: „Vrijdagmid dag was Piet verschrikkelijk tele urgesteld over de gang van zaken tijdens de 1500 m. Daarom was lk blij dat zijn familie er was. Hij kon zijn gevoelens kwijt, buiten de kring van schaatsers, waar je de hele win ter dagelijks mee optrekt 's Mid dags is hij een eindje gaan wande len met zijn verloofde en ze hebben ln de stad een kopje koffie gedron ken „Inderdaad was Piet enorm kwaad toen we hem na de 1500 m spra ken", vertelde verloofde Jannie Koster zaterdagavond. „Maar ook met hulp van Leen Pfrommer, die hem erg goed aanvoelt, ls hij er weer bovenop gekomen. Dat Piet hier een gouden medaille zou win nen. nee. daar hebben we geen moment aan gedacht. Ook toen hij snellere rondjes reed dan Stensen konden we er niet in geloven. We bleven tot de laatste ronde bang dat hij in elkaar zou klappen, dat zie Je toch zo vaak gebeuren?" tijd van me. Iedereen kwam me felicite ren en dan gebeurt zoiets. Ik kan het allemaal nog steeds niet geloven". Deze laatste zin klonk maar steeds weer op ln de chaos toen Kleine met de knuis ten op de knieën, happend naar lucht, ultgeleed en na driekwart ronde tot stil stand kwam bij de andere ijzersterke Nederlandse strijder-toVhet-bittere- einde: Hans van Helden. Languit lig gend op de ijsvloer had Van Helden zijn ploegmakker en concurrent aange vuurd en toen de spanning eenmaal was geweken en er de nieuwe schitterende toptfjd van 14.50,59 in verlichte cijfers op het immense bord stond, was hij de eerste die Plet Kleine in de armen sloot. Pfrommer huilde Maar weinigen konden op dat moment hun emoties nog de baas Leen Pfrom mer, die van vreugde op het Ijs had staan dansen toen Klelne's gouden mis sie was geslaagd, ontmoette Hans van Helden vlak bij de hoofdtribune „Leen. we hebben ze", riep hij zijn coach toe. Ontroerd viel het tweetal in eikaars ar men. Tranen biggelden over Pfrommers wangen en minutenlang snikte hij het uit op de schouders van Van Helden. Of ficials leidden hen vervolgens snel door de menigte naar een vertrek ln de ijshal, waar de bewogen bondscoach weer enigszins tot zichzelf kwam. In deze puur menselijke reactie van Leen Pfrommer ontlaadde zich de spanning die zich al vanaf het begin van dit seizoen van hem meester heeft ge maakt. De grote nederlaag tegen de No- in Dokka en in Oslo. tijdens de Eu- meendede bondscoach Een duidelijker mening heeft daaren tegen Cees Smouter, die Piet Kleine destijds bij zich had in de Drentse se lectie, en sindsdien zijn vroegere pupil scherp in de gaten houdt: „Piet is een stuk volwassener geworden. Dat zie je aan zijn hele gedrag. Al een paar jaar hepft hij tegen dit niveau aangehangen en nu is hij er doorheen. Ik ben er vast van overtuigd dat dit nog maar het be gin is. Hij bezit nu het zelfvertrouwen waaraan het altijd bij hem heeft ont broken". Dat blijkt wel als Plet Kleine te midden van tientallen verslaggevers terugkijkt op zijn wonderbaarlijke race. Veel beter dan in voorgaande jaren formuleert hij de verlangde antwoorden. Een tikkeltje verontwaardigd spreekt Piet Kleine tegen dat hij toi h eigenlijk een beetje teleurgesteld zou moeten zijn. omdat zijn tijd slechts 0.28 seconde van het we reldrecord verwijderd was Kleine: „Dat wereldrecord zegt me nu niets. Een andere keer kan dat nog wel komen. Hier ging het om de medaille en die heb ik. Amper bolwerken Evenals Hans van Helden, die opnieuw als eerste van de favorieten had moeten starten, was Piet Kleine op een schema van 15.08 vertrokken. 11 sec. onderzijn persoonlijk record. Later schakelde Pfrommer over op een richttijd van 15 minuten blank en ook roen kon de be zielde coach het op den duur maar am per bolwerken met het aangeven van het schema. ropese kampioenschappen, hebben tot veel kritiek geleld en dat heelt hi| zich Uiteindelijk wezen zelfe negen vingers bijzonder sterk aangetrokken. Vooral omdat hierbij epn nieuw contract als bondscoach in het geding was, terwijl Leen Pfrommer dolgraag zijn werk voor de herenschaatsploeg wil voortzetten. „De kritiek die ik de afgelopen maanden heb gehad, is door mijn ziel gegaan". Is ln dit verband een opmerking van hem, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Maar evenals na de eerdere successen omlaag, iedere keer als Kleine langs zwierde. Twintig ronden na elkaar vol bracht hij onder de 36 seconden, pas in de slotfase ging het door de grote in spanning iets minder stabiel. De voor laatste omloop viel met 37 seconden zelfs helemaal uit de toon. maar het goud was toen al wel binnen Goud dat veroverd werd met de klassieke brede slag. die nog niet zo lang geleden als ou derwets werd bestempeld. r evruais na ut eerueie suutesseu n„ zijn briljante Iweemansformalle F.l "e Noren scneen immprs carant.Ip ütann mnr oon Van Helden-Kleine weigerde Pfrom mer na de 10 kilometer te verkondigen dat dit de dag van zijn gelijk was. „Ik heb gewoon naar beste weten gehan deld. maar ik ben best bereid om straks na het seizoen om de tafel te gaan zitten met een groep mensen die zinnige din- scheen immers garant te staan voor een nieuwe succesformule, maar dat deze stijl energievreiend is, zoals Piet Kleine de vorige week zelf al duidelijk maakte, moet iedereen die dit jaar aan het expe rimenteren is. weer aan het denken zet- INNSBRUCK - Piet Kleine m een sneeuwjacht op weg naar goud op de n^n kilometer. INNSBRUCK - Leen Pfrommer coacht Piet Kleine n strale overwinning op de tien km. INNSBRUCK - Voor de derde maal zat er voor Hans van Helden niet meer in dan het brons, maar dat was voor hem allerminst een re den om met enige teleurstelling op de winterspelen in Innsbruck te rug te kijken. „We hebben met ons tweeën vijf medailles behaald en die Noren een mooie opdonder ge geven. Helaas is het goud hem op de 5000 m door de vingers geglipt, maar met die belde andere bron zen medailles ben ik erg tevreden. Beide keren heb ik verloren van rijders die onder dezelfde omstan digheden gewoon beter waren. Op de tien km kon ik niet harder, maar toch was ik niet helemaal leeg. Stom. zul je zeggen, maar zo gaat dat altijd bij mij. Dat komt omdat lk niet kapot kan. Stensen en Kleine waren domweg sterker. „8traks gaan we naar Alma Ata en als Plet en ik daar vandaan komen hebben de Russen vier jaar nodig om onze tijden weer te verbeteren. Kunnen ze mooi een vierjarenplan voor maken. Maar eerst gaan we naar Inzeil. We rijden daar onder meer de 3000 m en da t record heb ik nog niet..." Vooruitkijkend naar de wereld kampioenschappen over 14 dagen in Heerenveen zegt Hans van Hel den onomwonden: .Dat wordt een onmenselijk gevecht. Wij moeten daar de Noren eens flink de waar heid zeggen. Vooral die Tenmann moet maar eens weten dat hij een slechte trainer is, Zo'n vent Jaagt je ln ëén Jaar de vernieling in. Dat moeten ze mij niet flikken". Voor Hans van Helden is het niet zo moeilijk om vast te stellen wie het volgend jaar coach moet zijn van de herenkemploeg. „Leen Pfrommer. dat ls de beste die er ls. Hij moet blijven. Plet Kleine denkt er pre cies zo over. Als ze van Pfrommer afwillen, zijn ze met mij nog niet klaar. Dan zeggen we gewoon dat wij ook opstappen. Waarom zou je trouwens moeten veranderen. Het gaat toch zeker goed". Dank zij Stensen en Storholt hebben de Noren zich in Innsbruck op het eerste gezicht goed staande weten te houden, maar de afbrokkeling van de top heeft zich zeer opvallend voortgezet. Voor Kay Stensjhemmet. de Europese en Noorse kampioen, werden de winter spelen een ontluistering, terwijl Amund Sjoebrend en Terje Andersen even gedesillusioneerd afreizen. INNSBRUCK - Jan Bazen heeft me., het olympisch toernooi (zesde op de 500 meten zijn wedstrijdloopbaan af gesloten. „Ik doe niet meer aan de strijd om de wereldsprinttitel in Berlijn en ga ook niet naar Alma Ata", zei de vertegenwoordiger in tuinbouwkassen uit Zevenhuizen. „Ik heb het veel te druk en mijn vrouw is in verwachting". INNSBRUCK - Het door doping (Pospi- sll) en griep gedesorganmeerde Tsjechi sche ijshockeyteam is zaterdagavond slechts 4 minuten 23 seconden van de olympische titel verwijderd gebleven. Met nog minder dan vijf minuten te spe len leidde het team van Jaro Starsi in de finale tegen Rusland met 3-2. Toen sloegen de Russen verwoed toe: binnen 24 seconden twee doelpunten Enkele uren eerder was de strijd om het olympisch brons met een nog geringere marge beslist. De computer moest er aan te pas komen om de teams in de juiste eindpositie te klasseren, toen West-Duitsland met 4-1 (0-0,1-0,3-11 van de Verenigde Staten had gewonnen Een verschil van een veertigduizendste doelpunt bleek West-Duitsland het brons te hebben opgeleverd. INNSBRUCK - Goud voor Piet Kleine. De Olympische kampioen op de 10 km wuift naar het publiek nadat hij de gouden medaille heeft ontvangen INNSBRUCK-De olympische vlam die tien dagen lang een rode gloed boven Innsbruck heeft gebracht en zondaga vond werd gedoofd, is een reclame-' symbool geworden. Niet alleen voor de tientallen concerns die veel geld in de spelen staken, maar het later dubbel en dwars weer hopen terug te verdienen, óók voor de organisatoren. „Miljoenen mensen over de hele wereld hebben deze Winterspelen op de televisie ge volgd. Dat is voor Oostenrijk toch een geweldige reclame geweest", stelde dr. Alois Lugger, de burgemeester van In nsbruck aan het eind van het sportfeest vast. Dr Lugger is het ook die de winterspe len van Innsbruck de „eenvoudige spe len" heeft genoemd Dat betekende dat zuinig met het geld zou worden omge sprongen. dat geen dure accommoda ties zouden worden aangelegd en dat zoveel mogelijk gebruik zou worden gemaakt van wat van de winterspelen in 1964 nog resteerde. Geldverslindend was echter het appa raat dat in beweging moest worden ge bracht om de spelen organisatorisch goed te laten verlopen. Innsbruck heeft daarbij het leger kunnen inschakelen. Duizenden militairen hebben zich Men dagen lang beziggehouden met orde diensten, stencils verspreiden, officials en journalisten vervoeren, koffers dra gen en nog een reeks van andere bezig heden. Maar bovendien zijn er nog ge noeg grote concerns maar al te graag bereid om een gigantisch en publiciteit' trekkend sportgebeuren als de Olympi sche Spelen te steunen: met klare munt. met serviceverlening of met het gratis leveren van hun produkt. Als een rode draad loopt de commercie door de spe len heen. soms tot vervelens toe. Als die „rode draad" uitsluitend be perkt bleef tot de organisatie en verder met het sportieve gedeelte, waar alles tenslotte toch voor bestemd is. niets te maken had. dan zou het allemaal mis schien nog niet zo erg zijn Olympische Spelen zijn anders immers nauwelijks te organiseren of zijn waarschijnlijk in de huidige vorm al onmogelijk geworden, gezien alles wat er momenteel in Mon treal plaatsvindt. Maar helaas heeft de commercie ook op de sport zelf zijn invloed. Dat geldt in het bijzonder voor het alpine-skiën, waar de industrie van ski-uitrustingen een stevige greep op het gebeuren heeft. De toppers onder de skiërs worden er rijk door. Sommigen schatten het jaar inkomen van de Italiaan Gustav Thoeni op 500.000 a 100.000 gulden... Of ficieel heten Thoeni, Klammer en de andere skisterren echter amateur te worden genoemd. Bij sporten ais rodelen en ood, dat veel vergelijking met een kermisattractie vertoont, is het ruzin over het materiaal niet meer weg te denken. Honderdsten van seconden beslissen over de uitslag, waardoor die minieme winst in het ma teriaal wordt gezocht. De vergelijking met een echt sportgebeuren kunnen ro delen en bob daardoor echter steeds minder doorstaan. Geen wonder dat men erover denkt deze sporten maar van het programma te schrappen Over het kunstrijden kan ook al niet gunstig worden bericht Insiders weten te melden dat het er achter de coulissen nog oneerlijker toegaat dan bij een wie- lerzesdaagse. Een goede show vormt het kunstrijden echter wel en uiteindelijk is het waarschijnlijk zo dat de hele Olym pische Spelen als een supershow moe ten worden gezien. Nee, dan is (ons) schaatsen eigenlijk nog een van de meest cleane onderdelen van het sportr gebeuren. Geen show wellicht, maar wel een onderdeel waar faire strijd wordt ge leverd. Het goud, zilver en driemaal brons krijgt er extra glans door. De winterspelen van Innsbruck waren echter niet alleen die van de eenvoud, van de reclame en van de show. Het wa ren ook de spelen van de grieperigheid en van de veiligheidsmaatregelen. Hon derden griepgevallen hebben zich de af gelopen tien dagen onder atleten, bege leiders en journalisten voorgedaan. Proestend, hoestend en met tranende ogen werden vaak de verslagen en commentaren geschreven, waarop deze geen uitzondering maakt. Dat aan de veiligheid de grootst moge lijke prioriteit zou worden gesteld, is natuurlijk duidelijk. Innsbruck was echter geen gevangenis. De controle was streng, het aantal ingeschakelde politiefunctionarissen enorm groot, maar een irriterende situatie werd ge lukkig niet bereikt. De politiemannen kunnen weer naar hun vaste posten te rugkeren, de militairen weer naar hun kazernes. De olympische vlam brandt niet meer; Innsbruck raakt weer in zijn gewone doen. MADRID (SID/ANP) - Onder lei ding van de uitblinkende Johan Cruyff heeft FC Barcelona zondag voor de tweede keer in dit seizoen een uitwedstrijd voor de competi tie gewonnen. Via treffers van Car los Rexach (59) en Marcial Pina (87) zegevierde de Catalaanse formatie over Granada met 2-0. In beide treffers had Cruyff een aandeel. Het conflict tussen trainer Hennes Weisweiler en Cruyff, dat donder dag culmineerde in een ontslag aanvrage van laatstgenoemde, heeft geleid tot een geïnspireerd Barcelona, dat eindelijk bulten Nou Camp tot winst kwam. Weis weiler, die in Barcelona amper sympathisanten heeft na zijn ruzie met Cruyff, zal blij zijn, dat hij hem toch heeft opgesteld. In eerste in stantie voelde de Duitser er niets voor Cruyff tegen Granada het veld In te sturen, omdat de Nederlander de laatste tijd niet meer in de spits wenste te spelen, rnaar liever van het middenveld opkwam. Onder druk van de andere spelers, die eis ten. dat Cruyff wel moest spelen, zwichtte Weisweiler. Hij zal er geen spijt van hebben. Cruyff kwam in Granada tot subliem spel. Granada, voor Barcelona een 'angstgegner', werd voor 38.000 toeschouwers (uitverkocht) verrast door de gretigheid, die Barcelona sierde. Tot drie minuten voor het einde bleef de thuisclub hopen op de gelijkmaker, maar toen zorgde Marcial voor de veilige tweede tref fer N aast Cruyff speelde ook Johan N'eeskens een goede wedstrijd. Na afloop vertelde Weisweiler, dat Cruyff uitstekend had gespeeld. „Ik ben tevreden over hem. Als re gisseur trad hij goed op. Trou wens, de hele ploeg werkte hard", aldus de Duitser. Over zijn slechte verhouding met Cruyff wenste hij weinig te zeggen. „Dat is verleden tijd. Het heeft geen zin daar nog over te discussieren", besloot hij. Voor 'Barca' komt de overwinning goed uit. want volgende week volgt de zware thuiswedstrijd tegen kop loper Atletico Madrid, een duel, waarvoor geen kaartje meer is te krijgen. De Madrileense formatie maakte in het met 65.000 toe schouwers gevulde stadion "Vi cente Calderon' geen fout en hield Athletic de Bilbao er onder met 2-0. Via Leivinha en Garate werd de Noordspaanse equipe tetuggewe- Atletico Madrid blijft overigens de verrassing in de hoogste liga, want vorig seizoen maakte de ploeg weinig indruk. Na het aantrekken van de Braziliaanse internationals Leivinha en Luis Pereira hadden de Madnlenen de juiste samenstelling gevonden en werd de achtervolging op Real Madrid en Barcelona inge zet Voorlopig met succes. GRANADA - Voor de Spaanse competitie heeft FC Barcelona met 2-0 van Granada gewonnen. Johan Cruyff. die ondanks alle problemen met trainer Weissweiler wel van de partij was. wuift hier naar de Barcelona-aanhangers op de tribune.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9