Discipline ontbreekt by' Britse huurlingen Echte oplossing problemen Italië nog ver weg AARDAPPELEN EN PANIEK VOETBAL DOORDACHT EN DOORWROCHT ■Jyrrbeense: ===:Zee=== ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 aardappelen vliegen je bij wijze van spreken om de oren zo gauw je dezer dagen een krant opslaat. De brave piepers, gewoonlijk veroordeeld tot een obs cuur. rustig bestaantje in cel. zak of pan. liggen nu bloot en bonkig in de felle schijnwerpers van de publiciteit Waarom dit alles? Heel simpel gezegd, omdat de aardappelen een flink stuk duurder zijn dan vorige jaren. Is dat een reden voor paniek?. Volstrekt niet. Het komt ons voor dat er een flink partijtje paniekvoet bal rond en met de piepers gespeeld wordt. Vakbonden, politieke partijen, kon- sumentenorganisaties en wat dies meer zij blazen zomaar opeens hoog van de aardappel-toren. Er zou alle reden zijn om forse maatregelen te nemen om een aardappeltekort In Nederland te voorkomen. Er zou onmiddellijk een prijsstop dienen te komen, want de groep met lage inkomens dreigt het genot van kruime- rige aardappels te ontgaan. Het moet ons in dit verband eerst even van het hart dat degenen die nu het hardst roepen om een prijsstop van die aardappels, vorig jaar bijvoorbeeld toen omstreeks deze tijd de aardappelprijzen voor de boer rond de ƒ0,05 per kilo zweefden, geen mond opendeden. Was bescherming van de zwakken toen niet nodig? G?"een reden tot paniek, zeiden we. We willen dit graag illustreren aan de hand van een paar oijfers, Eind januari waren er volgens de gegevens van het zeer be trouwbare Produktschap voor aardappels rond 830.000 ton aardappelen opgesla gen in ons land. Tot aan de komst van de nieuwe aardappels konsumeren we mei zijn allen in Nederland een hoeveelheid die rond de 225.000 ton ligt. Da's een hele hap maar niet veel meer dan een kwart van de voorraad. De verwerkende indus trie heeft er tot die tijd ook nog eens een kleine tweehonderdduizend ton nodig. Resteert een aardappelberg van goed 400.000 ton Da"s bepaald geen overschol- berg, dat is een voorraad, nodig voor export Als je die objektieve cijfers beziet is de eerste konklusie. alle be richten over toekomstige tekorten in ons land zijn opgeklopte fabeltjes Er is geen enkele reden tot onrust, je kunt piepers eten zoveel je wilt. in de vorm van puree, patat frites, tot pommes parisiennes toe. Tweede konklusie: die 400.000 ton die over zijn, moeten we zorgvuldig reserveren voor de export. En alstublieft geen paniek van overheidswege onder onnodige en onjuiste politieke druk met allerlei export-belemmeringen. Zeker niet binnen de EEG. De export van dit produkt is van te veel belang om te frutselen ermee, als dit niet strikt noodzakelijk is. Met veel moeite en inspanning gedurende vele ja ren is het de Nederlandse Landbouw gelukt een prachtige afzet op te bouwen in onze buurlanden. Dank zij dit alles zal er dit jaar wellicht voor rond een miljard gulden aan aardappels geëxporteerd worden. Dat is een niet onbelangrijk bedrag op onze wankele betalingsbalans. De afzet is - vanzelfsprekend - gebaseerd op een groot aantal kontrakten die vaak meerjarig zijn. Het is ontoelaatbaar, vinden wij, die kontrakten niet na te komen in een geforceerde stemming van paniek voetbal. Je zou hoogstens wat voorzichtig kunnen laten bijsturen - door het ge noemde produktschap - naar zogenaamde derde landen die buitensporige invoer-subsidies op aardappels in het leven roepen De hoge prijzen voor de aardappelen vormen een ander hoofdstuk. Voorop: ook Wij als Landbouw vinden de prijzen die momenteel betaald worden hoog genoeg. We vinden het geen boerenbelang dat de prijzen nog hoger zouden oplopen. De konsumenten zouden dan wel eens naar vervangende produkten kunnen gaan zoeken, ten nadele van de door ons geteelde en gewaardeerde piepers. De hoge prijzen zijn het gevolg van én een teruglopend areaal aan aardappels, overal in Europa, behalve in Nederland, én van de grote droogte gedurende de afgelopen zomer. De verwende EEG-konsument die altijd van alle voedsel genoeg heeft, wordt met het piepervoorbeeld voor ogen nog eens herinnerd aan het feit dat zulk een overvloed geenszins vanzelfsprekend is. In feite is de situatie met de aardappels-een vrij produkt. dat wil zeggen (nog) niet door de EEG vastgestelde prijzen - een illustratie van hoe belangrijk de EE-landbouwmarkt voor de kon- sument is. Het is daarnaast nog een bewijs dat er niet gefoezeld mag worden met landbouwgronden, die zijn onmisbaar voor de produktie Nogmaals de prijzen Er wordt veel en luid gekermd over de hoge aardappelprij zen. Wat betekent dit nu voor de Nederlandse consument? We konsumeren ge middeld zo'n 70 kilo aardappels per jaar per man in ons land. Ruwweg geschat valt zo'n 40 kilo van deze hoeveelheid onder de huidige hoge prijzen. We betalen nu zo'n 50 cent meer in de winkel dan anders. Dat komt dus neer op meer-kosten per man per jaar van plusminus twintig gulden. Of te wel per gezin per jaar 60 a 100 gulden. Is dat nu een bedrag om zoveel stampei over te maken? De prijsver hoging van de laatste maanden van bijvoorbeeld een aantal genotmiddelen als spiritualiën en tabaksartikelen hakken er veel dieper in. Toch zijn die prijzen al lang aanvaard en er wordt ook niet minder gedronken en gerookt. Alles bijeen genomen: de aardappel wordt voor de verandering eens duur betaald maar dat is geen enkele reden om aan te nemen dat we hierdoor in de puree zitten. Mr. Gerard W. Smallegange. (C. B. T B. terzake HOE KOMT MEN O'R TOCH By DOT ZO'N C»H 20NDER MEER MENSEN MRfc DOOD ^SCHIETEN DHT MR6 TOCH ALLEEN WRNNEER GRUWELVERHALEN UIT ANGOLA BEVESTIGD (Van onze correspondent) J OHANNESBURG - Al onge veer een week doen schok kende gruwelverhalen de ronde over de executie van ten min ste 14 Britse huurlingen in An gola. Hoofdfiguur in deze ma cabere verhalen, die door ver schillende buitenlandse cor respondenten in Kinsjasa wor den bevestigd, zou een zoge naamde kolonel Callan zijn, die van Britse origine is. Hij zou van het eiland Cyprus komen en vroeger gediend hebben in een parachutistenregiment van het Britse leger. Er wordt be weerd,' dat zijn juiste naam Costas Georgiou is. Volgens huurlingen in Johannesburg, waar sinds de opstand in de Kongo in de jaren 1964-'65 tal rijke vroegere huursoldaten wonen, moeten de berichten over de bloedige terechtstel ling van Britse huurlingen in derdaad juist zijn. De Johannesburgse organisatie van vroegere Kongo-huurlingen, die zich „Club der wilde ganzen" noemt, heeft nog steeds belangrijke contacten met het regime-Moboetoe. Pas onlangs heeft een aanvoerder deze huursolda ten. Mike Hoare - die in het toenmalige Kongo „Mad Mike" genoemd werd - een persoonlijke brief aan generaal Moboetoe gestuurd en zijn hulp aan geboden- De voorzitter van de „Wilde Gan zen", de 48-jarige Britse marine-officier Harry James, gaf tegenover mij toe, dat zijn informaties uit Kinsjasa in derdaad spreken over een executie. Dit moet gebeurd zijn, aldus James, omdat er onder deze huurlingen niet de min ste discipline heerst. Harry James is bovendien van mening dat de nieuwe huurlingen, die door het Britse bureau Security Advisory Services in Londen worden geworven, niet deugen. „Ze werden nog nooit door een muskiet ge stoken. Wij echter kennen Afrika. Wij kunnen van maniok (een uit wortelen gemaakte pap) leven en bij ons heerst discipline", zei Harry James, die ook Kongo-James wordt genoemd. De vroegere Kongolese huursoldaat bevestigde, dat ook de discipline bij het leger van Zaire en de FNLA- troepen te wensen overlaat. Hij zei dat de troepen van generaal Moboe toe, die als een van de rijkste mannen ter wereld wordt beschouwd, sinds vijf maanden geen soldij meer hebben ontvangen en ook al om financiële re denen geen zin meer hebben om te vechten. Gruweldaden Inmiddels spreken ook andere be richten uit Kinsjasa en Noord-Angola over talrijke gruweldaden aan beide kanten. Een huurling verklaarde ge tuige te zijn geweest hoe de bloeddor stige kolonel Callan de loop van een afgezaagd geweer in de mond van een MPLA-soldaat plaatste en afdruk- In Lusaka maakte intussen dr. Jorge Sangumba, de minister van buiten landse zaken van de Unita, bekend, dat ten minste 3500 Portugese solda ten op weg zijn de Unita te steunen. Hij ontkende opnieuw dat huurlingen aan de kant van de Unita vechten. „Wat wij nodig hebben, zijn technici", zei hij. „Maar we accepteren ze alleen als ze met toestemming van hun regeringen komen". Wapens Terwijl Sangumba een dikke, buit gemaakte. Cubaanse sigaar rookte, te. Een andere huurling bevestigde maakte hij ook bekend, dat andere eveneeens verschillende gruweldaden, mogendheden (hij wilde niet zeggen waaronder ook de executie van de 14 Britse huursoldaten die geweigerd zouden hebben naar het front te gaan, Volgens onbevestigde berichten zou Callan onlangs zijn doodgeschoten. wie) bereid zijn binnen 48 uur straalja gers en bommenwerpers ten gunste van de Unita in de strijd te werpen. De ex-huurling Harry James, die over goede informatie bleek te beschikken. zei, dat de Unita thans bezig is met modernere wapens de strijd te hervat- Aan de grens tussen Angola en Na- ibië is thans de Zuidafrikanse rege- ten en in de bossen rondom de nieuwe ring begonnen met de opleiding van hoofdstad Silva da Porto bezig is een zwarte soldaten, die de thuislanden guerrillastrijdmacht op te bouwen. - - Dr. Savimbi kan dat wel, zei Harry Ovambo en Kavango moeten verdedi gen. De opleiding van deze soldaten is sinds het eind van verleden jaar aan de TTj; - gang, zei de commissaris-generaal voor James. „Hij heeft immers 14 jaar lang T T - ,a u „Ai,,de inheemse bevolking, Jannie de in de bossen gezeten als guerrillastrij- TT i der". Inmiddels is FNLA-leider Holden Het fT^S, Roberto voor de tweede maal aan se- ovAbn vangenneming door Cubaanse troepen l grootste stam in Ovambo, - 5- de Kwanyama's, aan beide kanten van ontsnapt. Reeds tijdens de conferentie „n_ van de Organisatie voor Afrikaanse AM Eenheid in Addis Abeba vertelde hij, hrt dat hi, plotseling in een aanval van ten ™n5f" Stens minste 25 Cubaiise tanks belandde en familiehernek ms„r evengoed ternauwernood kon ontsnappen. Thans is bekend geworden, dat hij een familiebezoek zijn, maar evengoed de actie van terroristen. Nog steeds is men bezig met de studie van een moge lijkheid een tien kilometer breed nie- men met twee Britse huurlingen als mandsland langs de 400 km lange een van de laatsten uit het dorpje San grens te scheppen. Een beslissing is Antonio do Zaire kon vluchten voordat echter nog niet genomen, het door MPLA-troepen werd bezet. OOSTENRIJK :wiiserlani Turijn oMiloan,e -^Genua ^.Florenci JOEGOSLAVIË 'SARDINIl Palermo; SICILIËl TV at men ook van minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kan zeggen, bescheiden is hij in ieder geval niet. De bewindsman, die al eens eerder van zichzelf zei. dat hij geen talent heeft voor verdriet, hield van de week een persconfe rentie over z(jn verstedelijkings- nota en bij die gelegenheid stelde hij onomwonden vast. dat hier een ..doordacht en doorwrocht" werk stuk werd gepresenteerd. Dat is tenminste plezieriger dan van een minister te horen dat hij weer eens komt aanzakken met een knullig in elkaar gestoken verhaal dat louter nonsens bevat. We weten nu waar we aan toe zijn. binnenhoffelijk In de verstedelijkingsnota zet minister Gruijters uiteen, wat de regering moet doen om de groei van steden en dorpen in de hand te krijgen en hoe achterstanden in bepaalde delen van het land moe ten worden weggewerkt Belang stellenden hebben daarover deze week kunnen lezen. De nota be vat. ter staving van allerlei plan nen. ook grote hoeveelheden cij fers over belangwekkende zaken als vruchtbaarheidsaltematieven en bevolkingsdichtheid. Om u ruimtelijk enigszins op te vrolij ken, geef ik wat cijfers uit de ta bel. waarin de bevolkingsdicht heid per provincie wordt opge somd. In Zeeland woonden in 1975 187 mensen per vierkante kilome ter en in Brabant 394. Dat zijn heel mooie getallen als men be denkt, dat de Zuidhollanders zich met 1.068 personen op een vier kante kilometer moeten zien te vermaken. Men zal in Zeeland en Brabant in de toekomst overigens wel een beetje moeten opschikken. Dat valt af te lelden uit de bevolkings prognoses. In Brabant woonden vorig jaar 1.905.000 mensen en in het jaar 2000 zullen dat er volgens de schattingen 2.648.000 zijn. In Zeeland zal de bevolking van nu tot het eeuwfeest groeien van 328.000 tot 376.000. De Randstad wordt volgens de voorspellingen niet voller. Elders in de nota wordt uiteen gezet waar het toe kan leiden als men kort op elkaar in steden leeft. Opwekkende lectuur is dat niet. In de paragraaf, die over de ver stedelijking als sociaal proces gaat. worden daar deze opmerkin gen over gemaakt: „In het stede lijk sociaal leven zijn enkele bij zondere kenmerken aanwijsbaar, Er is een samenhang tussen ener zijds de dichtheid en de sociale differentiatie in de stad en ander zijds de neiging van de stadsbe woner tot selectieve waarneming en selectieve relaties" „Deze relaties zijn dikwijls par tieel: de stadsbewoner treedt in zijn contacten met anderen niet op met zijn totale persoonlijkheid maar in een specifieke rol. Dit ge segmenteerde en selectieve optre den in de openbare sfeer van de stelijke samenleving, waarin men vrij is in het aangaan van contac ten. hangt samen met een grotere behoefte aan een duidelijk afge grensde privsfeer, waarin men volkomen zichzelf kan zijn. Een te sterke spreiding van beide sferen kan leiden tot anonimiteit'"'. En zo gaat dat nog een tijdje door. U ziet. de verstedelijkingsnota is een doordacht en doorwrocht stuk. waarin weinig aan het toeval wordt overgelaten. Tijdens de persconferentie van woensdag bleek, dat de bewinds man van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zijn weerzin tegen de pers, of althans tegen een deel daarvan, nog steeds liefderijk koestert. Toen een verslaggeefster van een landelijke krant haar \ra- gen wat uitvoerig toelichtte, stelde de heer Gruijters vast, dat zij bezig was een hoofdartikel te formuleren. En geruststellend voegde hij eraan toe: „Maar u kent mij waarschijnlijk voldoende om te weten dat ik dat hoofdarti kel niet zal lezen". Een uitspraak, die duidt op gesegmenteerd en se lectief optreden in de openbare sfeer van de schrijvende Haagse samenleving. En die er naar men mag hopen, op wijst dat de minis ter in zijn contacten met anderen niet optreedt met zijn totale per soonlijkheid. maar in een speci fieke rol. A.J, SNEL opinie en achtergrond LCiUJNIü IVlUltU (Van onze correspondent) Rome - De nieuwe Italiaanse regering, geheel bestaande uit christen-democraten, zoals die donderdag door president Leone is beëdigd, telt drie ministers van de 26 die nog niet eer der in een Italiaans kabinet zitting hebben gehad. In het nieuwe kabinet valt de afwezigheid op van Amintore Fanfani, die de post van buitenlandse saken ambieerde. In de afgelopen jaren is Fanfani echter via het referendum over de echtscheiding en de communistische winst bij verkiezingen vorig jaar zomer, in ongenade is gevallen. Ook ontbreekt oud-minister van binnenlandse zaken Gui, en wel in verband met zijn betrokkenheid bij de Lockheed-omkopingsaffaire. De beëdiging van het nieuwe kabinet, die aanvankelijk op donderdagmorgen om elf uur was bepaald, moest een uur wor den uitgesteld omdat de aangezochte kandidaat voor binnen landse zaken, Forlani, deze post alsnog weigerde. Uiteindelijk vond premier Moro Cossiga, die de hervorming van de staatsbu reaucratie al voor zijn rekening had genomen, bereid binnen landse zaken er bij te nemen. Interessant in het nieuwe kabinet is de nieuwkomer Gioia, die genoemd wordt in verband met mafia- activiteiten in het zojuist verschenen officiële rapport van de commissie- antimafia. De meest interessante be noeming is echter die van prof. Bonifa cio als minister van justitie, want de regeringzalonmiddellijkbeginnenmet het aanpakken vasn het eerste pro bleem: de abortus. En daarover heeft minister Bonifacio, oud-voorzitter van het hooggerechtshof, zeer strenge nor- Overigens is de echte oplossing voor Italië's problemen nog ver weg. De regering, die ruim een maand ge leden haar biezen moest pakken door een politieke manoeuvre van de socialisten (PSI), was al de meest verwaterde versie van de centrum linkse coalitie die Italië de laatste veertien jaren min of meer op de been heeft gehouden. Hoofdrolspelers daarin waren steeds de christen- democraten, de partij die onmiddellijk na de val van Mussolini begon aan de wederop bouw van een door en door vervallen land Want, met hoeveel recht ook de christen-democraten door het slijk worden gehaald voor hun corrupte, door-gebureaucratiseerde wijze van leiden in de laatste jaren, er moet steeds weer worden herinnerd aan de eerste bouwers van dit land na de Tweede Wereldoorlog, met name aan Alcide de Gasperi. Zij waren christen democraten. Dit land. met onbeschrijflijke con trasten in volk en volkskarakter, had behoefte aan een wel democratische, maar toch fors geleide regering, die zo bleek in de laatste jaren van Mus solini, ook niet uit de hand mocht lo pen. Nu is in de loop van de laatste veertien jaren het tegenovergestelde karakter gaan overheersen bij de leiding van het land, en de eerste formateur die werkelijk in moeilijk heden kwam, was vorige maand Aldo Moro. Zeker, er zijn wel lan gere crises geweest, maar nooit heb ben de vakbonden zo luid moord en brand geschreeuwd als in deze ene maand van 1976, met de communis ten sinds de vorige zomer één pro cent achter de christen- democraten als dreigende, zwijgende achter grond. Die communisten hebben deze maand gezwegen. Niet eens een zin nig commentaar in een van de vele altijd zo welsprekende kranten was van hen te lezen. Ze zijn nog niet klaar voor him toekomstige taak. De communisten hebben het druk met het vervullen van hun plicht tegen over de links-stemmers van de afge lopen zomers. In 35 procent van ge westen en gemeenten zijn zij bezig DOOD SLAPN VERBlTTISEN vJufl&EN OT ONTH0QTDEN NIET VJERKT een geordend, betrouwbaar bestuur op te bouwen Wel hebben de christen democraten voortdurend geprobeerd om de communisten in hun activitei ten te betrekken - begrijpelijk, want 35 plus 33.5 procent maakt een enorme meerderheid uit. De lastpos ten met 10 a 12 procent van de stemmen, de socialisten, hebben daaruit hun conclusies getrokken en hebben de laatste vierpartijën- regering laten vallen. oneens is met de christen democraten) kan beter in een gere geerd land via een milde wet (de arts beslist) worden vastgesteld dan via een referendum, dat werkelijk on vermijdelijk is, en dat bovendien veel rigoureuzer is (de vrouw beslist). En de christen-democraten hebben nog bittere herinneringen aan de volks- stemming van twee jaar geleden over de echtscheiding, toen Fanfani, de christen-democraten en het Vaticaan een gigantische nederlaag leden doordat het Italiaanse volk voor de vrijheid koos. Maar de lire en de abortus zijn de tails in vergelijking met de grote pro blemen, de problemen die deze rege ring nooit zal kunnen oplossen. Ook al heeft formateur-premier Moro zijn huiswerk de afgelopen vier weken viermaal opnieuw gemaakt, er is nog geen enkel groot plan voor de natio nale economie. De verhouding tegen over de EEG is vooral in economisch-financieel opzicht zeer afhankelijk, terwijl de landbouw daar niet de noodzakelijke georganiseerde waarborgen tegenover stelt door bin nenlandse strijd en altijd weer het onderontwikkelde zuiden. Italië mag er dan ook niet aan denken dat ook nog het concurrerende Griekenland, met net zo mooie tomaten, olijven en sinaasappelen, staat te trappelen om in de EEG te komen. Hoe het ook zij, het zijn natuurlijk niet deze door- gebureaucratiseerde ministers van de versleten en gesple ten christen-democraten, die Italië een nieuw gezicht gaan geven. En ais de EEG en Amerika inderdaad zo'n bezwaar hebben tegen de toekomst- regering van de communisten (maar dat zijn lang geen Rusland communisten) dan zullen die landen miljarden in dit land moeten pom pen, liefst met mensen erbij die dat geld deskundig en onpartijdig kun nen verdelen en besteden. En twee hele forse duwen staan on getwijfeld op het programma. Die twee punten zijn zelfs de dwingende 2) De regeling over de abortus (hoe zeer het Vaticaan het daarover ook noodzaak geweest om een kabinet, wat voor kabinet dan ook, te laten formeren: 1) De internationale wisselmarkt van de lire moest open. Natuurlijk zal het nieuwe kabinet het niet lang houden. De vakbonden hebben aangekondigd geen proble men te zullen maken tot na de partij congressen half maart, maar dan moet het ook afgelopen zijn. En dan zullen toch de vervroegde algemene verkiezingen moeten komen waar ie dereen zo tegen opziet. De christen democraten zien ertegen op omdat ze onderling in zeven fracties verdeeld zijn die elkaar niet kunnen luchten of zien, meestal om zeer opportunisti sche en-of persoonlijke motieven. De communisten willen het niet omdat ze ook over twee maanden nog niet klaar zijn. De socialisten willen het niet omdat hun functie nooit ligt in constructief meedoen, altijd in herrie maken. Maar dit zwakste kabinet van na de oorlog zit met lijm en touwtjes in elkaar, en heb wankelt bij elk duwtje. Forse duwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4