Een bloemetje voor de vrouw bij het raam Drie miljoen gulden bereikt na negentien puzzelronden Angst over zoon in Guatamala Vervuiling Eddy P. G.: „Maak droom werkelijkheid9' VOOR NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN PUZZELENPUZZELEN mm ,'Iaar aaaMttaaauau; acaor tu TKiiü Onder redactie van Jacques Cats ZATERDAG 14 FEBRUARI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wie was trouwens die man naar wie deze speciale dan werd ge noemd. Niet schaatser .los. Vol gens de legende moet Valentijn een monnik zijn geweest, die in het begin van de jaartelling leef de en in de nabijheid ran Floren ce woonde. Valentijn was iemand die graag iets voor een ander wilde betekenen. Van heinde en verre kwamen de mensen naar hem toe om hem raad te vragen en zich te laven aan zijn troos tende worden. En als ze dan opgewekt weer vertrokken, gaf Valentijn hen tot slot nog een paar geurige rozen mee. Nu wil de legende, dat uit. de dorre grond, waaraan het stoffe lijk overschot van de monnik werd toevertrouwd nadat hij in het jaar 603 de marteldood was gestorven, al spoedig een groot aantal rozestruiken omhoog scho- tn die het hele jaar door in ongekende overdaad bloeiden en geurden.... Tot zover de legende. Jammer dat vandaag de dag de commer cie zich meester tracht te maken van deze overgeleverde Valen- tijnsgedachte. Maar los van dit feit biedt zon dag toch een extra gelegenheid om die mensen die het verdienen, eens op de voor grond te plaatsen en in de bloe djes te zetten of te verrassen met een geschenkje. Ter gelegenheid van Vaiemsjndag ben ik een bloemetje gaan bezor gen bij mevrouw Jasperse, die woont aan de Schuitvaartgracht in Vlisslngen. Een langdurig zie ke. Zij heeft haar halve leven op bed doorgebracht. Drieënveertig jaar om precies te zjjh. Daags na haar trouwen in 1923 kwam ze ln het ziekenhuis terecht. De trouw foto's kreeg ze een week na haar trouwen op haar ziekenhuisbed onder ogen. Na die tijd heeft mevrouw Jasperse vele ziekenhui zen aan de binnenkant gezien. Nu ligt ze alweer zoveel jaar thuis. In een bed voor het raam. Veel Vlissingers zullen haar wel kennen. Er steken er heel wat de hand op als ze langs komen fiet sen. Vriendelijk wuiven ze dan naar boven, naar dat raam op de eerste verdieping, vanwaar me vrouw J asperse een uitzicht heeft op de Singel en de Brouwenaar- straat. Na die straten houdt de wereld voor haar zo'n beetje op. Want door haar ziekte is haar actieradius beperkt. Alleen een reisje mei. de Rode Kruisboot. brengt haar bij tijd en wijle wel eens verder van huis. Ik breng mevrouw Jasperse geen bloemen, omdat ik haar zielig vind. maar omdat zij in haar omgeving bekend staat ais een vrouw die ondanks haar ziekte en pijnen altijd opgewekt is en nooit zal klagen en jammeren. Vandaar ook. dat er bijna geen middag voorbij gaat of er zit bezoek aan het bed. ..Ik heb veel aanloop, meer nog van kennissen dan van familie zegt me vrouw". En is er dan niemand dan werpt mevrouw Jasperse zich enthousi ast op haar liefhebberijen, foto's en ander documentatiemateriaal verzamelen van het Koninklijk Huis (hebt u nog wat?) en hand werken. ..Mensen die lang op bed moeten liggen zouden eens wat meer met hun handen moeten doen", zegt mevrouw Jasperse. .Je hoort wel eens zeggen: dat kan ik niet. Maar kan niet is dood. Je moet het gewoon probe ren". Dat was ze dan: mevrouw Jasper se. Ter gelegenheid van Valentijn- dag heb ik haar even willen ver rassen. Op deze plaats wil ik tevens meneer Jasperse laten meedelen in de hulde. Wist U trouwens dat hij een kostelijke collectie prentbriefkaarten van oud-Vilssingen bezit?. Valentijndag. Misschien is het een ideetje voor u om ook eens iemand voor wie u bewondering hebt een attentie te bezorgen. Even reageren op een bijdrage in "De gouden Delta", een uitgave van de vereniging milieuhygiëne Zeeland. Daarin worden kantteke ningen gemaakt bij mijn verhaal over de stormneurose in Stave nisse. over de angst die er ondet de mensen leeft, wanneer het weer eens windkracht zoveel is en de woedende zee de dijken belaagt. Over de mensen die ec zeem krijgen van de zenuwen en door de plaatselijke huisarts van valium worden voorzien. Alle maal onzin, vindt de VMZ. Zo leid ik in ieder geval af uit het artikel, waaruit dit citaatje: „Hadden die mensen nu allemaal werkelijk zoveel schrik in de be nen dat ze eczeem kregen en valium nodig hadden Welnee 1 Hoe komt Jacques Cats dan aan zijn informatie. Goeie vraag Heeft hij de plaatselijke arts. dokter Van der Eist gebeld Nee. dokter Van der Eist heeft geen verslaggever van de PZC te woord gestan". Einde citaat. „Wat een klets koek". zegt dokter Van der Eist. als ik hem de passage uit het VMZ artikel voorleg. „Het is ge woon een aperte leugen. We heb ben elkaar wel gesproken". Over de door mij gesignaleerde nerveuze klachten merkt dokter Van der Eist het volgende op: jiet is met die eczeemklachten niet zo druk. Ik zou nog zes of zeven andere klachten kunnen noemen die nog veel meer voor kwamen. Als u bijvoorbeeld de klachten over slapeloosheid neemt, daarover heb ik tientallen en tientallen klachten gehad. En verder waren er volgens dokter Van der Eist klachten over mis selijkheid. hoofdpijn. hogere bloeddruk. Klachten die allemaal rechtstreeks voortkomen uit eer. angst voor de storm. Overigens: aigeruime tijd geleden heeft dok tor Van der Eist al in een inter view met deze krant laten weten dat. een op de vijf inwoners van Stavenisse als gevolg van die stormneurose tranquilizers ge bruikt- In het VMZ-artikel worden ver der vraagtekens gezet bij mijn mededeling dat er inwoners van Stavenisse elders een goed heen komen hadden gezocht. Men had niemand kunnen vinden, die er ook maar aan had gedacht om te OnlsU-ld hebben we de laatste dagen kenni* genomen van dr tv-beelden van het doo reen aardbevingitramp getroffen Guatemala. Voor mevrouw Oudkerk uit Kortgene waren het helemaal aangrijpende beelden, want vol gens haar laatste Informatie vertoefde haar zoon op het moment dat de aarde zich begon te roeren ln Antlqua, een van de getroffen plaaloen. Na dagen van onzekerheid kwam er van de werk op een avond ren verlos send telefoontje uit New York. Zoon Oudkerk bleek ongedeerd. Wel kreeg mevrouw Oudkerk te horen, dat het restaurant dat haar zoon de dag tevoren had geopend volledig In puin lag. Negen man personeel werd vermist, vermoedelijk lagen ze onder het puin. De zoon van mevrouw Oudkerk was kort voor de aardbeving plaats vond naar New York af go •Jk heb het er heel beroerd mee gehad in de afgelopen dagen", ver telt mevrouw Oudkerk. die binnen kort 78 hoopt te worden. Met dat telefoontje kwam er echter een einde aan een kwellende onzeker heid. „Ik had kort tevoren nog drie duizend dollar naar mijn zoon ge stuurd", meldt mevrouw Oudkerk. „Hij kwam nog wat geld tekort voor de inrichting van de zaak. Het waren mijn laatste spaarcenten." Mevrouw Oudkerk is zeer begaan met het lot van de getroffenen in Guatemala. Antlqua- waar haar zoon dat restaurant heeft Chad' moet ik nu schrijven), was een beeldig plaatsje, waar alles jn Moorse stijl was opgetrokken, weet mevrouw Oudkerk. Zij vraagt zich nu af of het mogelijk ls dat vanuit Zeeland een van die ge- vluchten. Maar ja. de ene onder zoeker is natuurlijk de andere niet. De heer Van Oudenaarde in Stavenisse (Schoolstraat 33) is bereid om met de VMZ-redacteur een kleine rondgang te maken langs gezinnen die hun woning hebben verlaten. Er zijn er zelfs bij die ten tijde van de storm begin vorige maand naar Roosen daal uitweken. Tot slot zou ik nog kunnen verwijzen naar het televisieteam van KRO's Brand punt. dat gesprekken voerde met mensen in Stavenisse. Misschien kijken de lezers van T>e Gouden Deita' nu anders te gen dat artikel aan. dat onder de kop 'wie heeft er recht op ec zeem en valium' op de voorpagi na van "net verenigingsblad staat afgedrukt. Het is goed, dat er in Zeeland een vereniging is die waakt, over het milieu. Maar juist die vereni ging moet oppassen hst geestelijk milieu niet te verontreinigen. En dat. doet. men wanneer men ge verifieerde fenten plotseling als onjuist aanmerkt. Welke filosoof was het ook alweer die zei: als de feiten niet kloppen met mijn op vatting is dat vervelend voor de feiten? troffen plaatsen wordt geadop teerd. ,-Ik ben er natuurlijk meer bij betrokken door mijn zoon", zegt mevrouw Oudkerk. .maar ik vind dat al dte cmdere arme men sen ook geholpen moeten worden. Denkt u er net zo over? Bel dan eens met die mevrouw ln Kortge ne. Ze woont er aan de Torend ijk op nummer vijfennegentig. De Vlissingse band Pride gaat op de nostallgsche toer, zo meldt Bram Coppoolse mij- De band wil zich gaan toeleggen op de sound van de Shaddows. die in de vijftiger jaren noga] prettig in het gehoor lagen. Jeugdsentimen ten heden kunnen vanavond ln het Scbeidekwartler ln Vlisstngen hun hartje ophalen. Want dan verzorgt Pride een omreden. Een lid van het personeo! van het lijkenhuis van de stad Tilovo Uzioe bij Belgrado kreeg dinsdag avond de schrik van zijn leven toen er ineens een 'dode' opstond en hem om een vuurtje vroeg De rooklustige was de 41-Jarige Djuraje Zekavica die nadat h:j na het drinken 'van een paar oognacjes' ln een café m elkaar was geklapt naar een ziekenhuis werd gebracht waar men hem evenwel niet aan de praat kon krijgen. Toen werd hij gelijk doorge stuurd naar net lijkenhuis. Hij vertelde naderhand „wat er pre cies met me gebeurd is weet ik met maar toen ik bijkwam lag ik m die zaai. Er kwam een persoon binnen en Ik 'naaide een sigaret re voorschijn en vroeg om een lucifer. Die man scheen hiervan echter zo de stuipen te krijgen (ik begrijp nou wel waarom) dat ik ook de zenuwen kreeg. Na een tijdje kwamen we allebij weer wat op toeren en toen bleek -wat er gebeurd of eigenlijk ook niet gebeurd was". Dit stond woens dag te lezen in het Belgrado» blad Poliüka Ekspres. Vandaag is het veertien februari en Valentijndag. Een dag waarop mensen, die door hun houding of optreden boven de grijze middelmaat uitsteken, in het zonnetje worden gezet. Uit waardering voor het feit dat ze ongevraagd vriendendien sten verrichten of door hun positieve instelling inspirerend werken op hun naaste omgeving. Drie miljoen gulden. Gewoon fantastisch wat er door onze trouwe puzzelaars al is bereikt na 19 puzzels. Om heel precies te zijn, voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten is er op dit ogenblik een bedrag van f3.000.475,10. Iedereen zal moeten toegeven dat het niet zo vaak voorkomt, dat er in een puzzelactie zo'n bedrag wordt bereikt. En dat is nog niet alles, want we gaan gewoon door en we blijven door gaan onder het motto: Op naar de vier miljen Voor de extra-prijzenpot was er deze week een bedrag van 12.901,84. In die extra-pot zat nu f 9.868.62. Er zouden al weer ne gen duizendjes beschikbaar zijn, wanneer die mogen worden uitge keerd op het sein van notaris J. H. Birkhoff OPLOSSING PUZZEL NO. 19: MEER INZENDEN IS MEER HULP BIEDEN. Week hoofdprijzen TREKKINGSLIJST PUZZEL NO. 19 Een VW POLO N EXTRA: W. A Poschen - Dahliastraat 14 - Tiel- Een PHILIPS kleurentelevisie: W. A. P. Lauwerijssen Hout straat 34 - Tilburg. Een OLGA springboxcombina tie: Gebr. v-d- Bos - Zijkanaal C no. 9 - Spaamdammerpolder. Een PETRI TTL fotocamera plus tas: H. van Schayk Pius- laan 39 - Eindhoven. 4 CONTI TS staalradiaalban den: Mevrouw Schruijer - Zwalu wenlaan 435 Vlaardingen. Een SINGER naaimachine: Mevr. Wouters v. Reenen Ber keisingel 38 - Sutphen. Een waardebon van f 500, van WITTEVEEN (2x): R. B. de Keii- zer - Melis Stokelaan 322 's Gravenhage- Een CARNIELLI SUPER SKIFF roeimachine: E. H. Jean Lemmens - Blanckenberghof- straat 28 - Maastricht. Een NEVEDA tapijt: W. J- Gommans Frederikplein 18 - Rijen (NB)- Zeeuwse prijzen Zeeuwse prijzen: een fundus- pan: H.Hoek, Juliaast.raat 41. Wissenkerkë; en Neveda wand kleed: mevrouw A. Arnold!, Ver- meerstraat 3, Goes. Jarenlang heb ik als doelverdedï- gsr op nationaal en internatio naal niveau topsport beoefend. Dat is voor mij een grandioze tijd geweest. En nog altijf neemt de sport een grote plaats in mijn leven in, al is het dan nu als recreatie. Met dit alles wil ik slechts duidelijk maken, dat sportbeoefening in ieders leven een belangrijke plaats inneemt. In zou moeten nemen, want he laas voor velen is sportbeoefe ning iets waarvan zij alleen maar kunnen dromen. Iedereen be grijpt heel goed wat ik bedoel. Daarom zou ook iedereen achter deze puzzelactie voor het Natio naal Fonds Sport voor Gehandi capten moeten staan- Het gaat geweldig met deze actde, maar er is zo veel nodig om goede, vooral gezonde sportbeoefening mogelijk te maken voor onze gehandicap te, minder valide mens. Zij dro men er van, wij met zijn allen kunnen ja moeten die droom werkelijkheid laten worden. Mee doen en mee blijven doen- GRAAF- Filmavond CJV BRUI NISSE De c.iv-Bruinisse houdt, zondag een filmavond. Ver toond worden de films over de Mos selfeesten en 'Zo leeft men in Drei- schor' De filmavond wordt gehouden in het hervormd verenigingsgebouw en begint om half acht. Gift voor gereformeerde gemeente St. Annaland ST. ANNALAND De gereformeerde gemeente te Sr.. Annaland ontving van de vrouwenvereniging Draagt Elkan ders Lasten' re Sr. Annaland een gift van duizend gulden. HORIZONTAAL: 1 schepsel: 4 glansmiddek 7 schraal; II symbool voor neon. 12 hntvoraag weefsel: 14 benedenwindse zijde van een schip; 15 voorzetsel: 17 venster: 19 dunne twijg; 21 decigram <aflu; 22 vis; 24 kloostervoogd; T" voornaamwoord. 27 anno pass» so lafk-i; 30 onmeetbaar getal; 31 voorzet sel; 32 bolvormige uitwas; 33 laatstge noemde (afk.i; 35 plaats in Italië; 37 le venslucht; 39 muzieknoot: 40 iets ver richten; 41 zijrivier van de Donau; 42 muzieknoot; 43 Europese hoofdstad: 46 rivier m Nederland. 48 getij: 49 flink. 50 persoonlijk voornaamwoord: 52 mu zieknoot; 53 de dato lafk.i: 55 kleur 58 inhoudsmaat; 61 bergweide 63 klaar 64 mannelijk persoon. 66 voorteken 69 voorzetsel. 70 symbool voor molvb- deen. 71 bergplaats. 73 symbool voor osmium; 75 dwalen. 76 afgemat. 77 ge lijkmatig VERTICAAL: 1 deel van een zin; 2 symbool voor önk; 3 voordat. 4 schaapkameel; 5 ali nea <afk.i; 6 van geringe lengte. 8 arcta scne zwemvogel 9 persoonlijk voor naamwoord 'b schmflijn 12 gewij ngde aanspraseuiKneid lalk i. 13 sym bool voor natrium, 16 nvier in Italië; 18 (afh->: 21 dat is talk.): 23 voldoende ga- kookt; 25 zuigeling; 28 ongetemd: 28 oneerlijk werken. 29 kwastje: 31 neven; 34 bedaardheid; 35 sehuebter 38 «**- rekftaak 37 lidmaat: 38 rast getfoflw», 44 kader 45 oudsoers pwaaweifc; «4 gronrtweefeel voor borduurwerk: 51 toornig: 54 breedvoerig: 58 ipee fee* lafk.i: 57 per exempte tafk>: 58 gebo gen: 59 ongaarne; 60 muzieknoot: 88 Lager Onderwijs taffc.); 64 vragend voornaamwoord; 65 lengtemaat; 9f motorschip talk.): 68 bovendien; 70h* Bliter taJk.i: 72 onderofficier lafk.i: 74 sme anno (afk i Oplossing vorige puzzel aKas «aut auulülk[4a(']Lu4iJ uu aaaasrivau kas laaa aar xuu a-aak «ia aaa aat '33 BSB3S '311 aaiBBIPB-TEHEa KRUISVERENIGING PLATTELAND WALCHEREN VERGADERDE KOUDEKERKS De contactcommis sie voor het werkgebied Koudekerk®. Binrekerke, Zouteiande en Mellskerke van de kruisvereniging platteland Wal cheren hield een ledenvergadering in het wijkgebouw te Koudekerke. Af scheid werd genomen van de heer A. Koets uit Biggekerke als Ud van de contactcommissie en van mevrouw Koets als bode. De voorzitter, de beer S. J. Goverse. bedankte de familie Koets voor het vele werk als bode, bestuurslid en beheerder van het nft- 1 een: nagazijn gedurende een tijdvak van dertig .laar en bood mevrouw Koets een bos bloemen en de heer Koets een cadeaubon aan. Een van de leden vroeg of de sterk» verhoging van de contributie in de laatste 2 jaar te wijten is aan de fusie. De voorzatter merkte op. dat deze gedachte wel begrijpelijk, maar beslist onjuist is. De contributie voor de fusie was in feite re laag en jaarlijks werd een fors verlies gele den, dat ten laste van het eigen kapitaal kwam. Ook zonder fusie zou aan een forse contricu tleverhoging niet te ontkomen zijn geweest Overi gens dekt de contributie slechts 40 procent van de kosten; de overige 60 procent wordt gedekt uit rijks- en gemeentesublsïdie. a'.dus de voorzitter. Zaterdag 28 februari wordt afscheid genomen van jwster J A. Mijnders in "Middendorp' te Zouteiande. De inwo ners van Biggekerke. Meliskerfce en Zouteiande hebben allen een uitnodi ging ontvangen voor dit afscheid. Aan gezien het de laatste vergadering was van de contactcommissie, waarbij zus ter Mijnders nog aanwezig was, werd haar dank gebracht voor het vete werk. dat zij met grote inzet tijdens een dienstverband van ruim 23 jaar heeft verricht. Op 1 maart treedt zuster A_ Mijnders uit Leiden in dienst. Tot lid van de contactcommissie wer den benoemd, mevrouw L. Goobbcb- van der. Bent te Koudekerke en de heer A. Schout re Biggekerke. N"a de bestuursverkiezing is de samenstelling van de contactcommissie als volgt: mevrouw L. Goossen-van den Bent en S. J. Goverse te Koudekere, A. Schout te Biggekerke. P. Davidse re Meüsker- ke en P. L den Hollander te Zouteian de ZLM Souburg houdt woensdag jaarvergadering SOUBURG De ZLM, afdeling Oost en West-Souburg, houdt woensdag de algemene jaarvergadering in vaal ■Concordia' aan de Pasp^ortstraat te Oost-Souburg. De agenda vermeldt on der meer de bestuursverkiezing en een mieiumg door de heer J. Marxus- se over bet onderwerp 'Sociaal econo mische aspecten in bedrijf en gesn'. De vergadering begint om 19 J0 ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11