Nieuwe rentetarieven bij de ABN. Zeeuwse gemeenten niet scheutig voor leerlingen van lagere scholen „Zeeland ontkomt niet aan concentratie waterschappen" G.s. kondigen nieuwe uitwerking van de artikeI-4-lijn aan „Rijk verantwoordelijk voor voortbestaan van het RPCZ" Roerdomp neergestreken in centrum van Colijnsplaat Zeeuwse kynologen houden clubmatch DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GEZWORENE DE JONGE VAN BRAAKMANPOLDERS: KRITIEK OP HOGE LASTEN VANUIT DE DISTRICTEN (ADVKRTBNTIE) SLUISKIL Gezworene P. de Jonge van het waterschap 'De Verenigde Braakmanpolders' verwacht, dat Zee land niet ontkomt aan een verdere waterschapsconcentratie. Hij zei dat woensdagmiddag in Sluiskil op een districtsvergadering van zijn water schap. „Concentratie met daarmee gepaard gaande vergroting van de bestuurskracht is een mode-artikel ge worden en in plaats van de met de mond beleden decentralisatie aangestuurd op centralisatie", aldus de gezworene, die verder betoogde, dat het hem te ver gaat dat een verde re concentratie in Zeeland wordt op gehangen aan de zuiveringstaak. „Nog niet zolang geleden is een daar toe door gedeputeerde staten in het leven geroepen commissie tot de con olusie gekomen dat de van oudsher bestaande waterschapstaken (zeewe- ringenbeheer, waterbeheersing en we gen beheer een samenvoeging van de beide kanaalzonewaterschappen niet noodzakelijk maakte omdat deze ta ken door beide waterschappen op de juiste wijze worden uitgeoefend. Zo wel het college van gedeputeerde sta ten als provinciale staten hebben dit rapport aanvaard. De politieke druk is echter sterk en een nadere studie op dit terrein moest worden toegezegd. Dat door een verdere concentratie de inspraak van de direct betrokkenen, en dat zijn degenen die de centen jaarlijks op tafel leggen, voor een groot deel verloren gaat, speelt daar bij kennelijk geen of slechts een ondergeschikte rol", aldus de heer De Jonge. Hij had verder kritiek op ideeën van de diepdelverscommissie om de wa terschappen onder te brengen in een klein aantal grote hoofdwaterschap pen, die op hun beurt weer gevormd zouden moeten worden door een aan tal binnenwaterschappen. „Ik ben van mening dat oprichting van hoofdwa terschappen een uitholling van de taak van de bestaande waterschappen zou betekenen en niet in het belang van de ingelanden zou zijn", zei hij. stellen dat, wanneer op een bepaald moment blijkt dat er geen betere verdeling van de lasten in zit. de wa terschappen het beheer en het onder houd van wegen afstoten. We moeten daarnaast echter niet vergeten, dat de huidige situatie, waarbij wij de pol derwegen beheren, bepaalde voordelen voor ons heeft". Griffier J. Traas re kende voor, dat er voor het uitvoeren van de waterschapstaken meer geld beschikbaar is dan uit de begroting blijkt. "De Verenigde Braakmanpol ders' gaat uit van een totale dekking van ruim 1 miljoen. Daarvan komt 5 ton van overheidssu'oisies en 7 ton van het geschot. Hij wees erop, dat het waterschap nog steeds in de aan 1 loopperiode zit. Die brengt met zich- mee dat de geschotten nog niet volle dig naar elkaar zijn toegegroeid. Ten slotte hield hij de hoofdingelanden! voor, dat het uitbesteden van werk; niet altijd goedkoper is, dan wanneer! het wordt voorbereid en uitgevoerd door eigen krachten. Drs. Barbë deel-! de mee, dat nog niet bekend is wan neer "De Verenigde Braakmanpolders'1 zuiveringsheffing gaat invorderen.! Struikelblok is nog steeds de over dracht van de 'afvalwaterleiding ka naalzone". Wordt de inning ter hand genomen, dan gebeurt dat niet met terugwerkende kracht, betoogde hij. BIJ OPTIE TWEEDE FASE MONTEDISON In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten beslui ren haar rente tarieven te verlagen. Per 16 februari 1976 geldt voor de volgende spaarvormen: 8'/*% (was 8%%) 8% (was 8%%) 7%% (was8'/4%) 7'/i% (was 8%) 6'%% (was 7%) 6% (was6'/i%) Spaardeposiro 7 jaar vast Spaardeposito 6 jaar vast Spaardeposiro 5 jaar vast Spaardeposiro 4 jaar vast Spaardeposiro 3 jaar vast Spaardeposiro 2 jaar vast Per 1 maait 1976geldt voorde ondergaande spaarvormen: 6% (was6'41%) Spaar-Extra-Boekjc/Spaar-Exrra-Rekening (fik (was6'/«%) Spaardeposiro met 24 maanden opzegging 5% (wa$5'/i%) Spaardeposiro met 12 maanden opzegging 4' v% (was4,/4%) Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4'/«% (was4''y%) Spaardeposito met 3 maanden opzegging i 4% (was 4'4%) Spaarrekening/Spaarboekje i Tu% (was7''y%) Jeugdspaarhoekje Zilvervloot Algemene Bank Nederland Lasten "De Verenigde Braakmanpolders' denkt voor dit jaar aan het uitvoeren van een delfplan van ruim tien kilo meter. Het gaat om werken in onder meer Loven- en Koudepolder, Oudwes- tenrljk-, Nieuw-Zevenaar-, Seydlitz- en Kleine Sint-Alfcertpolder. Een aantal hoofdingelanden loonde zich ernstig bezorgd over de stijging van de waterschapslasten. „Als het zo doorgaat, zullen we straks de ruilver kaveling uit armoe moeten afstem men", betoogde één van hen. Hij op perde het idee om de waterschapslas ten in zijn geval drie procent van rijn jaarinkomen over de hele bevolking uit te smeren. „Als het zo doorgaat kom je nergens", was zijn conclusie. Dijkgraaf drs. R. C. E. Barbé vroeg zich af, in hoever een dergelijk plei dooi de fundamenten onder een doel corporatie als het waterschap van daan haalt. „U zet de trits helang, betaling, inspraak op de tocht. Wan neer de algemene corporatie meer moet betalen voor ons werk, dan zal dat ook betekenen dat de inspraakmo gelijkheden moeten worden ruimd". Overigens was hij wel van mening dat rijk en procincie de waterschappen meer geld moeten geven voor het onderhoud van de wegen. Het gaat in dit geval niet uitsluitend om een wa-' terschapsbelang. „Ik kan me voor- Dr. Boertien brengt bezoek aan Goes GOES De commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C- Boertien, zal donderdag 19 februari een kennisma kingsbezoek aa:. Goes brengen. Hij zal daarbij worden vergezeld door zijn echtgenote. Na een ontvangst om tien uur op het stadhuis, zullen b. en w. tijdens een gesprek de commissaris een beeld geven van de problemen die in Goes spelen. Tezelfdertijd zullen mevrouw Boertien en de echtgenoten van de burgemeester, de wethouders en van de gemeentesecretaris korte be zoeken brengen aan het museum, de koorschool en de muziekschool. Ter afsluiting van het ochtendprogramma zal het hele gezelschap het orgel in de Grote Kerk bezichtigen. Hierbij zal organist K. van Eersel tekst en uitleg geven, 's Middags wordt er een rondrit Per bus gemaakt, door de gemeente. Er wordt een 'stop' gemaakt bij het sociëteitsgebouw van de watersport vereniging Wolphaartsdijk. Na afloop van de bus rit zal de commissaris van de koningin in hotel "De Korenbeurs' van gedachten wisselen met de fractie voorzitters. GOES Zaterdag 28 februari houdt de kynologenclub Zeeland de jaarlijkse clubmatch. De match wordt gehouden in de veilinghallen in Goes. De kyno logenclub Zeeland telt momenteel zo'n 700 leden. Op de clubmatch worden enige honderden honden, vergezeld van haas of bazin, venvacht voor verschil lende keuringen. Naast de 'ras'-keuringen, is er de keu ring van zestien kampioenshonden, ter wijl er ook een tentoonstelling van. puppy's (er zijn al 61 inschrijvingen). De honden worden gekeurd door negen keurmeesters, waaronder een Engels man en een Belg. In de middaguren is er een demonstratie gedrag en ge hoorzaamheid, waarbij de omgang tus sen mens en hond centraal staat. Aan die demonstratie, die voortvloeit uit een cursus die onder auspiciën van de kynologenclub wordt gehouden, werkt ook de kampioen va Nederland, de jonge herdershond Wodan van de heer Van Gilst uit. Kloet.inge, mee. De club match duurt nagenoeg de gehele dag. Er wordt begonnen omstreeks tien uur. terwijl de match aan het eind van de middag wordt besloten. DAN DEEL VAN DE NIEUW-J00SLANDP0LDER NODIG MIDDELBURG Als Montedison zich in Vlissingen-Oost vestigt en een tweede fase van het bedrijf in uitvoe ring, zullen GS opnieuw binnen de grenzen van het streekplan de artikel-4-lijn uitwerken. Zoals bekend hebben de Zeeuwse staten in 1.968 in het streekplan Midden-Zeeland GS de bevoegdheid gegeten het gebied bin nen de artikel 4 lijn een industriële bestemming te geven- Eind 1969 is een uitgewerkte lijn vastgesteld, waar bij GS als hun visie hebben gegeven, dat het tracé van de nieuwe rondweg om het havengebied niet formeel, maar in de praktijk wel als grens van het industriegebied zal fungeren. GS zeggen nu in een speciale planolo gische notitie aan de staten, dat na een optie van Montedison op het terrein voor fase 2 bij daadwerkelijke ontwikkelingen een klein stuk van de Nieuw-St. Jooslandpolder nodig zal zijn. Dit gedeelte ligt buiten het ge bied, waarvoor de arfcikel-4-lijn voor industriële bestemming is uitge werkt; het ligt aldus GS wel binnen de lijn, die in het streekplan wordt aangehouden. In de notitie nu stellen GS de staten „expliciet" op de hoogte van hun voornemen te zijner tijd opnieuw van de bevoegdheid gebruik te maken en de artikel-4-lijn voor de tweede keer uit te werken. Daarbinnen zal dan in elk geval het voor Montedison be stemde deel van de Nieuw-St. Joos landpolder vallen, aldus het college. De notitie van GS is gevoegd bij de schriftelijke beantwoording van de vragen in de vergadering van de com missie voor economische zaken uit de staten, gehouden op 2 februari. Voor een deel was op de vragen tijdens de vergadering al mondeling ingegaan- GS onderstrepen nog eens, dat zij de vestiging in het belang van de 'Huize Den Berg' nam afscheid van dokter F. van Peer GOES Tijdens een besloten bijeen - provincie achten cn leggen onder meer: „Een premiëring van de vesti ging door economische zaken is o.a- een indicatie dat de rijksoverheid dit bedrijf uit nationaal-economische overwegingen wenselijk acht. terwijl komst heeft 'Huize Den Berg' in Goes de herinvoering van de investerings- - premie voor het Sloegebied aantoont, dat de economische structuur van dit gewest versterking nodig heeft". In een reactie op vragen over de invloed van het bedrijf op de arbeids markt wijst het college erop, dat Montedison verschilt van de andere bedrijven in Vlissingen-Oost. terwijl behalve produktiepersoneel ook ar beidsplaatsen beschikbaar komen in de administratieve sector. .Juist deze sector toont de laatste tiid een zeer ongunstig beeld", aldus GS. Uit gege vens van Montedison heeft men begre pen, dat twintig procent van de 800 werknemers in 1980 een hogere tech nische en academische opleiding moet hebben, dat men zoveel mogelijk loka le arbeidskrachten wil inschakelen, voor wie eigen scholmgs- en vor mingsprogramma's worden opgezet. GS zeggen, dat de eerste fase van dit bedrijf is te vergeiijken met de kunst- stoffenfabrieken uit de eerste fase van Dow Chemical, waar ook veel mensen te werk zijn gesteld, die nog niet eerder in de procesindustrie werkten. Er wordt behalve in de bouwperiode geen omvangrijke pendel verwacht. Nu de SER op verzoek van de minis ter "t soclaalvestigingsbeleid met voor rang in behandeling heeft genomen, willen GS met het havenschapsbe- stuur niet vooruitlopen op de advi sering en de beslissing van de minis ter inzake kwesties als het sociaal vestigingsstatuut. Via de regionale' woning'o ouwtoewij zing verwacht het college, dat „geen veelvoud van het voor Montedison nodige aantal wonin gen gerealiseerd zal worden". Wel meent men, dat als gevolg van onze kerheden in de raming van behoeften, een exacte afstemming van het wonin gental op de behoeften uitgesloten afscheid genomen van de arts F. Peer. Gedurende ruim negen jaar week eind- en beschikbaarheidsdiensten in "Den Berg' vervuld, naast zijn normale werkzaamheden als huisarts- Directeur H- E. van Berkel meende dat de heer Van Peer dat met grote toewijding had gedaan. „Vooral in de moeilijke tijden heeft deze Goese huis arts voor de continuering van de medische zorg garant gestaan." aldus de heer Van Berkel. Hij overhandigde de heer Van Peer een boekwerk en een presse-papier- Het hoofd van de verrpleging, zuster M. Bokkelaar, bood mevrouw Van Peer een boeketje bloemen aan, voor het prettige con tact per telefoon". Woorden van dank waren er ook van mr- W. Jurgens. secretaris van het bestuur van de ou dervereniging. Onder leiding van Helma de Krijger zongen de kinderen van de afdeing Edelweiss daarna namens alle kinde ren van De Berg' een afscheidslied. De afscheidsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door internaatsarts A. Corstanje en de opvolger van dok ter Van Peer voor Den Berg', dokter J- Kooiman, die sinas februari een praktijk heeft in de Goese Polder. Drs. Westerhout opent nieuw kantoor VVV VLISSÏNGEN Burgemeester drs. Th. J. Westerhout verricht maandag 23 februari de officiële opening van het nieuwe VW-kantoor aan de Walstraat 91 te Vlissingen. Voorafgaand aan de opening is er een bijeenkomst in 'Alaaf', die om drie uur begint. RAAD HONTENISSE AKKOORD MET B. EN W. ONVOLDOENDE STEUN VOOR MOTIE BRUGGEMAN KLOOSTERZANDE De meerder heid van de gemeenteraad van Honte- nisse is met het college van b. en w. van mening, dat het voortbestaan van het RPCZ de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid is. Het kostte het college woensdagavond dan ook weinig moeite medestanders te vinden voor het voornemen af te zien van deelname aan de gemeenschappelijke regeling ter financiering van dit insti tuut. Op drie raadsleden na ging de hele raad akkoord met het voorstel om de toegezegde subsidie voor 1976 van ƒ0,34 per inwoner toe te kennen en om zich verder te onthouden van welk ander gebaar aan het RPCZ dan ook. De drie tegenstemmers waren H. J. Bruggeman. A. P. J. Roc-tus en P. J. Lauwers, alle drie van de fractie Bruggeman. Zij gaven steun aan de motie die hun fractievoorzitter indien de en die het voorstel inhield om voorlopig 50 procent van de gevraag de (ƒ4,- per inwoner bij deelname aan de regeling) subsidie toe te ken nen. De heer Bruggeman zei graag aan het voortbestaan van het RPCZ mee te werken. Hij wilde de helft van het gevraagde bedrag geven uit pro test tegen het rijk, dat zijn subsidie vermindert. Het was de indiener van de motie gelbeken, dat de scholen in de gemeente zeer ingenomen zijn met het werk van het RPCZ. Burgemeester mr. M Somers maakte de fractie duidelijk niet niet de hoog te van de subsidie, maar het al dan niet meedoen aan de gemeenschappe lijke regeling aan de orde was. Con form het voorstel besloot de meerder heid niet mee te doen en te wachten op nieuwe ontwikkelingen rond het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Met grote voortvarendheid leid de de voorzitter de vergadering door de agendapunten, die zonder uitzonde ring konden rekenen op een akkoord verklaring van de raad. BEEST FLINK VERMAGERD MIDDELBURG Een roerdomp is begin deze week neergestreken in het centrum van Colijnsplaat. De heer M. de Bruine uit Colijns plaat ving de vogel en bracht hem naar de heer J. I. Augustijn te Kortgene- Die heeft het beest onder zijn hoede genomen. Uit een eerste onderzoek bleek dat 'e vogel flink vermagerd is en een van de vleugels iets naar beneden hangt. Het oeest wordt vier keer per dag gevoerd met runderhart. Norm aai eet het dier zoetwater vis. De vogel is erg agressief. Zodra de heer Augustijn de roer domp wil grijpen- kruipt het dier in zijn schulp, zet de veren op tot een ronde bol om daarna met ie sterke vlijmscherpe dolkachti ge snavel vooruit te stoten. Als ie roerdomp weer op krachten is gekomen geeft de heer Augustijn le vogel de vrijheid terug. De roerdomp is een 76 centime ter grote, zeer schuwe vogel van rietmoerassen. Het verenkieed is daar geheel op afgestemd: geel bruin met talrijke streepjes en vlekjes. Het is hoofdzakelijk een nachtdier dat met. een geruisloze uilachtige vleugelslag vliegt. De vogel heeft een erg verborgen levenswijze. Dat zo'n schuw dier overdag en dan nog midden in de bebouwde kom neerstrijkt is op sich heel bijzonder. De soort is in Nederland een schaarse broedvogel. Een gedeel te trekt 's winters weg. Vogels uit het hoge noorden trekken dan door Nederland. Emd december 1973 werd eceneens een roer domp gevangen te Oostkapel le- Later bleek uit de ringgegevens dat de vogel als nestjong was jeringd in Finland. P. SCHOLLEVAER Foto: de heer J. 1. Augustijn te Kortgene verzorgt de roerdomp, die zich erg agressiej gedraagt. EHBO-wedstrijd Carnavalsbal MIDDELBURG De kring Walcheren, van de Koninklijke Nederlandse vere niging "Eerste Hulp bij Ongelukken" hield een wedstrijd in een ruimte van de concert- en gehoorzaal te Middel-1 burg. Winnaar werd de ploeg van de afdeling Oostkapelle, gevolgd door Middelburg en Vrouwenpolder. KAPELLEBRUG Zaterdag 14 febru ari houdt de KPJ-kring Hulst he: car navalsbal in zaal Fabie te Kapellebrug. Het bal, dat voor iedereen toeganke-| lijk is. begint om 20 uur. Het orkest De Leutmaokers' uit IJzenöijke ver zorgt het muzikaal gedeelte. MET 'RANDVOORZIENINGEN ONDERWIJS' IS HET SLECHT GESTELD GROTE NEDERLANDSE STEDEN BRENGEN MEER FINANCIËLE OFFERS (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN Over liet algemeen is het met de randvoorzieningen in het Zeeuwse onderwijs voorzienin gen, die niet direct tot het leerpakket van de scholen behoren bijzonder slecht gesteld. Dit is de conclusie van een onderzoek, dat de werkgroep kleuter- en lager onderwijs van de P" yvinciale onderwijscommissie heeft ingesteld in vergelijking met vier gro le steden in ons land, te weten Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De financiële tegemoetkoming var Zeeuwse gemeenten blijven op vrijwel alle terreinen ver achter bij die van de genoemde steden. Voor een aantal voorzieningen worden nauwelijks of zelfs geen tegemoetkomingen gegeven. In het onderzoek heeft de werkgroep ziel beperkt tot het lager onderwijs, omdat het zwaartepunt van de uitga ven voor de randvoorzieningen bij het gewone lager onderwijs ligt. Ook is rekening gehouden met de grootte van de Zeeuwse gemeenten, die naar rato van het inwonertal in vier cate gorieën zijn ingedeeld. Conclusies In haar conclusies stelt de werkgroep dat de randvoorzieningen voor het onderwijs in Zeeland de praktijk van de vier grote steden in ons land niet bijhoudt. Als het om de vergelijking Vein bedragen per leerling gaat en de mate waarin een bepaalde voorziening in een zo groot mogelijk aantal Zeeuwse gemeenten aanwezig is, kan worden gesteld, dat de uitgaven voor zwemonderricht, schoolbibliotheek, godsdienstonderwijs en oudercommis sie; niet ongunstig te noemen is. Op alle andere terreinen constateert de werkgroep een grote achterstand, die moeilijk zal zijn weg te werken. Als voorbeeld wordt gegeven de op bouw van een centrale advies- en begeleidingsdienst in Zeeland (RPCZ). die zelfs een achterstand laat zien ten opzichte van andere plattelandsgebie den. De werkgroep is van mening, dat de verantwoordelijkheid voor het be schikbaarstellen van voldoende midde len voor de randvoorzieningen in de eerste plaats bij de gemeenten ligt. Voorts pleit de werkgroep ervoor, dat er in de Zeeuwse situatie behalve voor schoolbegeleiding, ook meer armslag komt voor spraakonderwijs, biologie-onderwijs en het inzetten van vakleerkrach ten Uit een opsplitsing van de randvoor zieningen in het Zeeuwse onderwijs blijkt, dat drie Zeeuwse gemeenten geen uitgaven doen voor zwemonder richt. Het gemiddelde bedrag voor de overi ge gemeenten bedraagt ƒ21,08 per leerlingen. Voor de vier grote steden ligt het gemiddelde voor zwemonder richt a f 39,61. Voor het schoolbegeleidingswerk van het RPCZ, trekken vijf Zeeuwse ge meenten geen bedrag uit. De kleinste gemeenten geven gemiddeld zeventig cent per leerling, de overige categorie ën respectievelijk ƒ1,35. ƒ1,27 en 1,12. Het gemiddelde van de catego rie grote Zeeuwse steden wordt ge drukt doo.' de geringe bijdrage van de gemeenten Goes (tien cent per inwo ner) en Terneuzen (vijftien cent per inwoner). De vier grote Nederlandse steden stellen tegenover deze bedra- Bij één gemeente werd een post voor schoolmelkvoorziening aangetroffen. De gemeente Middelburg heeft als enige Zeeuwse gemeente een post voor spraakonderwijs, die neerkomt op 6,88 per leerling De vergelijkbare bedragen in Den Haag en Utrecht liggen op tien en tweeëentwintig gul den. Het plaatselijk toezicht op het onder wijs in Zeeland valt bijzonder ongun stig uit: alleen Goes heeft een ge meentelijk inspecteur van onderwijs. Voor Vlissingen meldt het rapport een commissie van toezicht op het onderwijs (in verband met- het gerin ge functionele karakter is deze com missie eind 1975 opgeheven, red.). De vier grote Nederlandse steden trekken daarvoor jaarlijks f 29,11 per leerling uit. Eén gemeente deed een kleine uitga ve voor een schooltuin. De werkgroep kleuter- en basisonderwijs van de POC acht het gewenst, dat een voor ziening in de vorm van een schooltuin voor het biologie-onderwijs aanwezig is. Uitgaven voor 'culturele vorming' trof de werkgroep niet aan. Schapenstamboek '1975 goed jaar' GOES 1975 was voor de schapen houderij. ook in Zeeland, een goed jaar. Dat wordt geconstateerd tn het jaarverslag '75 van het schapenstaro- boek voor Zeeland- „De prijzen van de slacht lammeren hebben zich gedu rende het gehele jaar op een hoog niveau gehandhaafd", aldus het ver slag. De wolprijs was in "75 overigen» lager dan voorgaande jaren. •De wolopbrengst maakt nog maar een zeer klein onderdeel uit van de totale opbrengsten uit de schapenhou derij De belangstelling voor de scha penhouderij nam ook in 1975 weer aanzienlijk toe. Bij de meitellingen was de Zeeuwse schapenstapel 30 pro cent groter dan in 1974. Aangezien het aantal bedrijven met schapen niet toenam, had de uitbreiding een grote- miadélö bedrag van 2.27 per leerling' re gemiddelde bedrijfsomvang tot ge ul tgetrokken. Het godsdienstonderwijs volg. He: jaarverslag verder: "Helaaa wordt door de Zeeuwse gemeenten is het hondenpro'o'.eem voor de scha- bedacht met gemiddeld 2.30 per penhouders in '75 niet opgelost. Op leerling. De grote Nederlandse ge- een aantal bedrijven is weer aarczien- meenten geven 7,80 per leerling. lijke schade aangericht. Door het be Het verkeersonderwijs is de Zeeuwse stuur is verder gewerkt aan een op- gemeenten gemiddeld negen cent per lossing van dit probleem; er ts een leerling waard, slechts vier Zeeuwse inventarisatie gemaakt van de aange- gemeenten trekken hiervoor een be- rich te schade. Dit overzicht is via bet drag uit. De grote Nederlandse ge- Centraal Bureau voor de Schapcnfok- meenten geven hiervoor gemiddeld 1,30 per leerling. Bij tien gemeenten worden geen uit gaven gedaan voor onderwijsfilm-tele- visie, enz. Voor de overige gemeenten werd een totaal van ongeveer zeven entwintigduizend gulden verschaft. In verband met de doorberekening naar het bijzonder onderwijs zal dit bedrag echter in werkelijkheid aanzienlijk ho ger zijn. Voor vakleerkrachten werd vorig jaar om en nabij een bedrag van 1,2 miljoen uitgetrokken, gemid deld 36.13 per lagere schoolleerling. Dit cijfer steekt verre van gonstig af bij de vier grote steden. Daar haalde men in 1974 zal een gemiddelde van kerij doorgespeeld aan het landbouw schap. die hierover met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in con tact is getreden. Het schapenstam boek heeft de Zeeuwse gemeenten benaderd om na te gaar. hoe het probleem van ce loslopende honden is geregeld. Dit blijkt sterk te variëren'. Uit het jaarverslag blijkt dat de gere gistreerde schapenfokkerij in Zeeland is toegenomen. Het stamboek ver richtte ongeveer 200 inschrijvingen meer dan in 1974. Het ledental liep iets terug. Het verslag komt aan de orde ijdens de algemene ledenverga dering, die op vrijdag 13 februari, om half twee. wordt gehouden in bet landbouwcentrum in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7