PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE REGERING IN ITALIË Bij verdere verstedelijking Zeeland uitgaan van groei voornaamste centra Lockheed-vertegenwoordigers spraken over nieuwe orders Fiscus onderzoekt aangifte Roolvink D'66 praat met groep 'Resoluut' BEANGRIJKE FIGUREN IN LOCKHEED- AFFAIRE VERDWENEN Fokker hoopvol Baby huilde: gezin gered Hervatting Cvorus-gesprek Doodstraf Franse jongen omgezet in levenslang Het complex van Eisenhower Eerste plakken Pagina 15 219e jaargang no. 36 Donderdag 12 februari 1976 Bk* vr%)*g ki d* nC d* «PECWU ADVERTEWnE RUBMBC row .wHglog*". MHO*-!»" «x» mfmitaOm ZONMR VWN8TOOGMB» IN LOCKHEED-ZAAK GENOEMDE MINISTER KEERT NIET TERUG (Van onze correspondent). ROME Italië heeft weer een nieuwe regering. Kabinetsformateur Aldo Moro heeft woensdag avond de samenstelling van zijn kabinet aan president Leone bekendgemaakt. Het is een christen democratische minderheidsregering. GoL de demissionaire minister binnenlandse zaken, keert niet terug in bet nieuwe kabinet. Hij heeft afge ven van een ministerspost. Zijn naam is de laatste dagen in voor Europa. C Menser, aan wie volgens Lockheed- directeur Kotchian circa vier miljoen fulden voor „een hoge Nederlandse functionaris" was overgemaakt, is zoek sinds vrijdagavond laat de Lock heed-affaire volledig in de openbaar heid kwam. Ook anderen die in ver band met deze raak zijn genoemd, lijken ijlings hun biezen te hebben gepakt. De heer Meuser woont in het Zwit serse Sankt Moritz en was daar tot voor kort op vrijwel elk uur van de dag of de avond bereikbaar. Sinds vorige week vrijdag is hij spoorloos. Volgens zijn buren is hij naar Italië vertrokken, maar zijn advocaat, in Sankt Moritz. Zinsli, zegt niet te we ten waar Meuser is- Eveneens met onbekende bestem ming verdwenen zijn de gepensioneer de KLM-directeur ir. Frits Besancon en de man van wie hij volgens mede delingen uit de Amerikaanse senaats- cammissie-Church 25.000 gulden voor ■persoonlijk gebruik zou hebben ont vangen: Lockheeds verkoopvertegen woordiger Ed Fife uit Londen. Met een onderbreking tijdens de oorlog beeft de heer Besancon van 1938 tot 1919 in de VS gezeten, belast met de aankoop van en afleveringscontrole op nieuwe vliegtuigen voor de KLM. In die periode viel ook de aanschaf van Lockheeds Constellations j per-Consl:ellations voor het interconti nentale verkeer. Na terugkeer in Ne derland werd de heer Besancon i boofd, later directeur aankoop mate rieel. Ed Fife is dinsdag voor onbekende tUd naar het Midden-Oosten vertrok ken. Ir. Besancon verliet Nederland op dezelfde dag voor een reis van meer dan een maand; van hem is niet bekend in welke richting. SCHIPHOL (ANP) - In het beleid van Fokker VFW staan onder alle omstan digheden de werkgelegenheid en de continuïteit van de fabriek voorop, aldus deelt de directie van het bedrijf mede naar aanleiding van vragen over uitbesteding van een deel van het toekomstige werk in het kader van het F 16-bouwprogramma aan het Duitse zusterbedrijf. „Het- F 16-pro- gramma zal aan vele honderden men sen werk verschaffen", aldus zegt de directie en dat geldt dan voor alle Fokker - VFW-bedrij ven in Nederland, dus op Schiphol, Ypenburg, Dor drecht, Papendrecht, Woensdrecht en De bedrijven op Schiphol zullen voornamelijk wor- akeld bij de eindassembla- ge van F 16-jagers voor de Neder landse en Noorse luchtmacht. De overige berijven zullen delen ver vaardigen (onder andere romp delen) bestemd voor inbouw in vliegtuigen voor^ andere luchtmachten in Europa, VS en mogelijkerwijs nog andere landen. Dit werkpakket is nog omvang rijker dan werk voor de eindassem- blage-lyn. Hoewel de onderhandelingen met de producenten van de F 16. de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Generaal Dy- rajmcs, nog niet zijn afgesloten, is Fokker zo overtuigd van de quantiteit van het toegezegde werk, dat het de werving van nieuw personeel in de komende jaren zal voorzetten. Slechts wordt opgemerkt, dat het vol komen normaal moet worden geacht, wanneer bepaalde uitbestedingen van het. werk binnen het F 16-pakket we derzij ds worden uigevoerd, dus var. Schiphol naar Bremen en van Bremen naar Schiphol. Zeeuws nieuws op de pagina's 2,4,5,7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 13; Sport op de pagina's 14 en 5; Radio en tv op pagina 17; Financieel nieuws op pagina 19. verband gebracht met de omkoop praktijken van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed. Op twee technocraten na zijn alle mi nisters christen-democraten. Het kabi net is vrijwel gelijk aan het vorige, dat eveneens onder leiding van Moro stond. De twee nieuwbenoemde technocra ten zijn Gaetano Stammati. directeur van de "Banca Commerciale'. die nister van financiën is. en Franco Bo nifacio, gewezen president van het constitutionele hof, die de portefeuille van justitie gaat beheren. In het i DEN HAAG (ANP) Dankzij het huilen van de baby heeft dinsdagnacht een gezin in Den Haag nog op tijd de brandende woning aan de Jan van Gojens'lraat kunnen verlaten. Dc brand bleef beperkt tot één kamer. De oorzaak van de brand, die voor ongeveer 15.000 schade aanrichtte, is onbekend. De ouders en hun twee jonge kinderen konden bij buren wor den ondergebracht. NEW YORK (RTR) De bespre] gen op hoog niveau tussen de Tui en Griekse gemeenschappen van prus over de toekomst van het eiland, worden 17 februari in Wenen hervat. Dit is woensdag door de Verenigde Na ties in New York onthuld. De bespre kingen vinden plaats onder auspiciën van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN. ge kabinet werden deze twee posten door republikeinen vervuld. De nieuwe regering, die vandaag wordt beëdigd, krijgt in het parlement de steun van de sociaal-democratische partij, terwijl socialisten en republi keinen hebben beloofd zich bij stem-! mingen te zullen onthouden. VERVANGING NEPTUNE VAN MARINE (Van onze correspondenten). DEN HAAG Terwijl regering en parlement zich maandag en dinsdag intensief bezighielden met de mogelijke betrokkenheid van prins Bernhard bij het Lockheed-schandaal, bespraken twee ver tegenwoordigers van Lockheed in Den Haag de mogelijkheden van een nieuwe grote order met ambtenaren van het ministerie van economische zaken. De twee Lockheed-functlociarissest, Lesley en Stacey, bespreken de moge lijkheid dat de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst als opvolger van de Lockheed Neptune een lange-af- standverkenningsvliegtuig de Lock heed P-3 Orion koopt, een toestel dat f 50 miljoen per stuk kost. Bij de gesprekken op het ministerie van eco nomische raken kwamen de eventuele compensatieorders ter sprake, die het Nederlandse bedrijfsleven zou knjgen wanneer de Orion wordt besteld. Overigens heeft de regering de beslis sing over de vervanging van de Nep tunes afgelopen najaar voor onbepaal de tijd uitgesteld. Volgens een woordvoerder van de Roolvink wilde woensdag geen com mentaar geven op de geruchten dat de belastingdienst een onderzoek in stelt. Hij zei het als een privé-zaak te beschouwen, die uitsluitend hem aan gaat. Het ministerie van financiën wilde evenmin iets loslaten over het beweerde onderzoek. „Over belasting- NASLEEP ADVISEURSCHAP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fiscale opspo ringsdienst stelt een onderzoek in naar de juistheid van de be lastingaangiften van de Gulf-ad- viseurs Roolvink, Schmelzer en Hoogendijk. Roolvink en Schmelzer verklaarden enkele weken geleden, dat hun Gulf-i viseurschap fiscaal gezien in or de was, maar ten aanzien van Roolvink schijnen er nu toch enkele problemen gerezen te zijn. an particulieren wordt nooit enige mededeling gedaan", aldus de woordvoerder van financiën. Roolvink. Schmelzer en Hoogendijk hebben enkele jaren lang voor hun (geheim gehouden) adviseurschap van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf een bedrag ontvangen van 10.000 dol lar. Voor kamerleden geldt de rege ling, dat een gedeelte van hun neven inkomsten van het kamersalaris wordt afgetrokken. De kamerleden moeien die neveninkomsten opgeven aan het ministerie van binnenlandse zaken. Zij kunnen echter ook verkla ren dat hun bijverdiensten overeenko men met het in de wet vastgelegde maximum. Dit laatste heeft Roolvink gedaan, wat tot gevolg had dat hij geen specificatie van zijn nevenfunc ties aan binnenlandse zaken hoefde op te geven. De vraag is nu, of hij zulks wel heeft gedaan ten aanzien van de belastingdienst. AR-fractievoorzitter Aantjes distan tieerde zich van de berichten dat nieuwe moeilijkheden dreigen voor zijn fractiegenoot Roolvink. „Dat is een zaak tussen Roolvink en zijn belastinginspecteur. Roolvink 6 niet bij de fractie op de loonlijst. Het is dus zijn eigen zaak", aldus Aan tjes. Marine voorlichtingsdienst vinden de contacten met Lockheed en andere vliegtuigfabrieken die in de markt zijn voor de vervanging van de Neptu ne, gewoon voortgang. „Als je mee wil blijven spelen, met je het con tact handhaven", zo werd gezegd. Bij de aanschaf van vliegtuigen voor de marine en de luchtmacht wordt in de regel geprobeerd zoveel mogelijk compensatie te krijgen voor de enorme uitgaven die hiermee g- moeid zijn- Bij voorkeur wordt ge streefd naar inschakeling van Neder landse bedrijven bij de produktie. Dit was het onderwerp van gesprek tus sen ambtenaren van economische za ken en de Lockheed-functionarissen Stacey en Lesley. De commissie van drie wijze man nen, die in opdracht van de regering de beschuldigingen die tegen prins Bernhard zijn geuit, moet onderzoe ken, is intussen nog niet begonnen met haar werkzaamheden. Zo wordt r nog gezocht naar een geschikte ruimte in Den Haag waar de heren Peschar, Donner en Holtrop hun hoofdkwariter kunnen inrichten. De drie commissieleden zullen hun onderzoek voor een groot deel zelf uitvoeren. Zo werd woensdag in Wash ington bekend dat men daar over enkele dagen prof. Donner verwacht, die in eerste instantie de Amerikaanse kant van de Lockheed-zaak zal onder zoeken. De heren Holtrop en Peschar zouden gaan proberen in Zwitserland de financiële kronkels van het Lock- heed-schanóaal te ontwarren. De vooraanstaande Amerikaanse krant New York Times schreef woensdag in een hoofdartikel, dat de Amerikaanse autoriteiten alle mede werking zouden moeten verlenen aan buitenlandse instanties die op grond van de rapporten van de commissie- Church op onderzoek uitgaan- „Ieder officieel verzoek van buitenlandse au toriteiten om documenten en getuigen om hen bij hun onderzoek te steunen moeten met goede wil door Washing ton worden overwogen, als dit land (de Verenigde Staten) nog iets wil redden van zijn reputatie van interna tionale integriteit", aldus de krant. Op de Nederlandse ambassade in Washington is opdracht gegeven alle verzoeken om inlichtingen door te verwijzen naar de Rijks Voorlichtïngs Dienst in Den Haag. Zelfs een verzoek om een foto van koningin Juliana en prins Bernhard van het Amerikaanse weekblad .Newsweek", dat. overweegt volgende week een omslag-artikel aan de omkopingen te wijden, werd de ambassade van de hand wederom met de verwijzing naar de RVD. Prins Bernhard was tot woensdag avond overigens van plan de komende tijd normaal zijn programma werken. Zo ral de pnns vrijdagavond aanzitten aan een diner voor het We reld Natuur Fonds in Amsterdam. Volgens onbevestigde berichten zou de prins werken aan een schriftelijk stuk, bestemd voor de onderzoekscom missie, waarin hij zich verdedigt gen de uit Washington afkomstige Kamerleden Intussen vertrekken het komende weekeinde drie kamerleden naar Verenigde Staten. In tegenstelling tot htm oorspronkelijke plan zullen de heren P- Dankert (PvdA), K. de Vries (PvdA) en H. van Mierlo (D'66) niet zelfstandig ut de Lockheed-affaire dui ken. Het drietal gaat naar Washington voor een bijeenkomst in verband met de Westeuropese Unie- (Zie slot pagina 3 kolom 3) EN Kit Ut*.tevergeefs heeft een sleepboot van de reder:} Goedkoop deze week gepoogd het 5 km buiten Enkhuizen op het IJssetmeer gezonken ms 'Jannie' van schipper Bruinsma uit Zwol- le uit zijn benarde positie te bevrijden. De bemanning van de sleepooot rapporteerde gisteren, dat de 'Jannie' bijna geheel bedol ven is onder een berg ijsschotsen van wel 5 meter, die er vorige iceek bij plotseling kruien van het ijs zijn opgestapeld. De sle pers kunnen met te lang wachten, zo zeggen zij. want het schip ligt bijna geheel onder de schotsen en de waterspiegel. De berging loont anders de moeite viel meer. omdat de motor door het binnengedrongen water wordt aangetast. PARIJS (RTR) President Valery Giscard d'Estaing heeft woensdag de doodstraf van de 17-jarige jongen Bruno T. omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Bruno T. was 3 oktober vorig jaar in Beauvais bij Parijs ter dood veroor deeld wegens moord op een 69-jarige vrouw. Hij had de vrouw gemarteld en uiteindelijk doodgestoken bij een poging tot beroving. Het was de eerste maal dat de twee jaar geleden aan d president gebruik recht op clementie. Winkeldiefstal, vandalisme en bero ving hebben de Amerikaanse zakenwe reld vorig jaar 23.6 miljard dollar gekost, akius het ministerie van han del. MOGELIJK NIEUWE PARTIJ NIJMEGEN (ANP) D'66 en de groep Resoluut van ex-KVP- voorzitter De Zeeuw zijn gesprekken begonnen over samenwer king. D'66-voorzitter Ten Brink zei dit woensdag op een bijeen komst van Resoluut in Nijmegen. Tot nu toe is er één bespreking geweest. Beide partners waren na die bijeenkomst ervan over tuigd, dat er voldoende overeenstemming is om verder te gaan. Het doel is mogelijk een nieuwe partij te stichten. Volgens Ten Brink is de sector links van het midden erg klein. Daarom moet daar versnippering worden voorkomen. Die sector is volgens D'66- voorzitter echter altijd nog goed voor zo'n 10 zetels in de tweede kamer. De Zeeuw zei dat er politiek geen noemenswaardige verschillen in opvatting zijn tussen zijn groep en D'66. In de huidige fase wordt alleen met D'66 ge praat. Later zullen daar ook anderen bijkomen, aldus De Zeeuw. De twee groeperingen zijn thans bezig ieder één programma op te stellen. Ook bij die besprekingen zal worden samengewerkt. MINISTER GRUIJTERS IN NOTA MIDDEN-DELTAGEBIED MOET OPEN BLIJVEN DEN HAAG Bij verdere verstede lijking in Zeeland moet worden uitge gaan van bundeling van de groein in en nabij de voornaamste stedelijke cen tra Middelburg, Vlissingen en Goes en in Zeeuws-Vlaanderen bij Terneuzen, Hulst en Oostburg. Op die manier kunnen bestaande voorzieningen zo veel mogelijk worden benut, de groei van verkeersactivitcit kan worden be perkt en het landschap wordt ge spaard. Het Midden-Deltagebied moet open blijven. In dat gebied vervult Zierikzee de functie van strcekcen- trum. In de kleine schaal van met name Midden-Zeeland vallen grootscheepse ontwikkelingen moeilijk in te passen. Dat schrijft minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning in de verstedelijkingsnota, die woensdag is gepubliceerd. De verste delijkingsnota vormt een onderdeel i van de derde nota over de ruimtelijke ordening. In het hoofdstuk over de beleids keuzen in de verstedelijkingsnota zet minister Gruijters uiteen, dat het Del tagebied van Rijn. Maas en Schelde vanouds een gebied is van sterke ontwikkelingen, met name door de gunstige ligging voor economische ac tiviteiten. „In de laatste tientallen ja ren is Zeeland daarbij sterk betrok ken. De afsluiting van de zee-armen heeft deze ontwikkeling mede gesti muleerd. Vooral op Walcheren en westelijk Zuid-Beveland hebben indus triële en stedelijke uitbreidingen het oude beeld van Zeeland ingrijpend veranderd. De werkgelegenheidspro blemen van Zeeland zijn hierdoor aan merkelijk verminderd. Doordat Zee land een betrekkelijk klein bevolkings draagvlak heeft, zijn de mogelijkhe den tot verdere versterking van de structuur en het veraor- gingsniveau slechts in beperkte mate aanwezig. Een te sterke groei van de bevolking zou Zeeland echter weer voor andere problemen plaatsen. In de kleine schaal met name van Mid den-Zeeland vallen grootscheepse ont wikkelingen moeilijk in te passen". 'us de bewindsman. De heer Gruijters maakt duidelijk, dat het beleid erop gericht moet wor den, dat het Midden-Deltagebied open blijft, zowel omwille van de ecologi sche waarde en de recreatiemogelijk heden in dit gebied als omwille van de zogenaamde geleóingsfuct:e het behoud van afwisseling tussen verste delijkte gebieden en open ruimten. In dit gebied vervult Zierikzee de functie van streekoentrum. De minister ze- uiteen. dat om het Midden-Deltagebied zich een hoefijzervormge stedelijke structuur ontwikkelt. Ten noorden van do Midden-Delta is er een verder gaande stedelijke ontwikkeling op oostelijk Vooroe-Putten, op Llsselmon- de en in het gebied van de Drechtste-| den. Ook West-Brabant gaat een ver- dere verstedelijking tegemoet, waarbij: Bred3. Bergen op Zoom en Roosendaal j een belangrijke rol kunnen spelen. De steden van he: Scheldebekken vormen de zuidelijke flank van het stedelijk hoefijzer. Midden-Deltagebied Minister Gruyters schetst, dat de zeehavens een belangrijke factor vor men in de ontwikkeling van het Rijn mondgebied, West-Brabant en Midden Zeeland. Hij wijst erop. dat in het structuurschema zeehavens bet beleid nader aan de orde zal komen. Naar het oordeel van de bewindsman ligt het in de reden dat de aanwezigheid van diep vaarwater in Zeeland verder i wordt benut, omdat dat van belang is voor de economische ontv. ikke ling van ons land en omdat het Rijnmond gebied beperkte ruimtelijke mogelijk heden biedt. In Zeeland valt, zo stelt de minister, te denken aan afronding va het Sloe gen ied en aan een voortgezette ont- wikkelig van de kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen, waarbij bijzondere zorg moe: worden besteed aan de milieuhygiënische situatie. Volgens de minister zal de groei van de bevolking, van Zeeland die daaruit voorkomt kun-1 nen worden aanvaard. „Sinds circa I 1970 neemt de bevolking van Zeeland I door verhuizing uit andere delen van het land toe met circa een half pro cent per jaar. Deze toeneming, ever. groot als de natuurlijke aanwas, lijk*. ook voor de jaren tachtig aanvaard baar". aldus de bewindsman. In zijn nota geeft minister Gruijters aan, dat de regionale verzorgings structuur in de drie zuidelijke provin cies over het geheel genomen vrij goed is, maar dat een uitzondering gevormd wordt in het Zeeuws-Bra- Zie slot pagina 2 kolom 4\ i r\e troebelen, waarmee Ne h/i/'d KJ deriand de afgelopoa week te maken heeft ge kregen, zijn verschijnselen die behoren bij wat in de Verenigde Staten het Mie wordt genoemd. Die afkor- rft niets met de Russische .•an die naam te maken, althans niet direct: de Russische Mig wordt trouwens met een g geschreven, een samentrefckng van Mikoyan en Gurewitch. de namen van de ontwer pers. De Amerikaanse afkorting guzt over iets anders: zij vervangt de aan duiding 'militair-industrieel compter*, een combinatie waarin mensen van de technische wetenschappen samenwer ken met militaire topmensen en commerciële industriëlen. In 1961 werd er op een spectaculaire manier de aandacht op gevestigd, namelijk door president Eisenhower in zijn af scheidsrede op 17 januari van dat Jaar. Hij gewaagde van de samenwerking tussen een immens militair apparaat en de wapenindustrie, een verschijnsti dat de Amerikaanse geschiedenis nog niet in die omvang had gekend. .Ne totale invloed daarvan economisch, politiek, zelfs ook in geestelijk opzicht is voelbaar in elke stad. Lu elke staat en ln elk bureau van de federale re gering", zei Eisenhower. Hij erken de dat deze ontwikkeling noodzakelijk was. maar waarschuwde tegelijkertijd voor mogelijk ernstige gevolgen. „Ons bestaan. Ja de bronnen van ons bo staan zijn in het geding, zo ook de structuur van ons maatschappelijk be stel". Hij meende dat de regering en haar organen zich teweer dienden to stellen tegen de toenemende druk van dit militair-industrieel complex- Deze rede van Eisenhower wordt meestal geciteerd zonder verwij zing naar de gebeurtenissen, waar in ze een belangrijke rol speelde. Dat was in het bijzonder de verkiezing van Kennedy. Deze had in zijn campagne de regering van Eisenhower er her haaldelijk van beschuldigd dat zij een gevaarlijke 'missile gap' had doen ore, staan: de Russen zouden de Amerika nen ver vooruit zijn bij de ontwikken ling van raketten en daarvan nu zou den de Verenigde Staten de kwalijke vruchten plukken, zo ongeveer luidde de Kennedy-thematiek tijdens de ver kiezingscampagne. In die dagen namen de spanningen rond Berlijn, Cuba en Zuidoost-Azië voortdurend toe en dat leidde tot verhoging van de Ameri kaanse defensie-inspanning. Zo ont stond er een ironi sche situatie: gaande president van oorsprong be roepsmilitair, een vij f-sterrengeneraal riep op tot bezinning over het mili tair-industriële complex, de komende man verhoogde daarop het defensie budget met rond tien miljard dollar. Onder Johnson liepen deze bedragen nog weer verder op. En toen N'ixon aan het bewind kwam was de defensie begroting van de Verenigde Staten veertig miljard dollar hoger dan toen Eisenhower zijn scheidsrede uitsprak. Jjanthjn Et rat nog een merkwaardige kant aan deze zaak: de rede van Eisen hower republikeins president werd voortdurend geciteerd door mensen uit de linkervleugel van zijn tegenstanders, de Democraten. Barry Goldwater ooit eens republikeins presidentskandidaat maakte daar over in 1969 eens een zure opmerking in de senaat: „Als ik psycholoog was zou ik wellicht tot de conclusie moe ten komen dat de linkervleugel in de Amerikaanse politiek een 'complex over een complex' heeft ontwikkeld". Goldwater had er geen last van: hij bepleitte eerder een versterking van het militair-industriële complex dan een verzwakking, een pleidooi waar aan hij nog een in het licht van de huidige situatie vreemde conclusie toevoegde: .Ne tewerkstellingspolitiek van de industrieën die zaken doen met het Pentagon geeft geen enkele aan leiding om daar geschrokken over te doen. Evenmin zijn deze praktijken gevaarlijk voor het Amerikaanse volk; zij nemen de best-ge kwalificeerde men sen ln dienst". Dat zei Goldwater tij dens een senaatszitting in april 1969. Vermoedelijk zou hij dat nu niet meer herhalen: een aantal van die best-ge kwalificeerde figuren heeft immer» miljoenen uitgegeven voor omkopings praktijken. Met ais gevolg dat in Japan grootscheepse onderzoekingen nodig zijn en dat in Nederland een commis sie moet worden benoemd om na te gaan of wellicht een lid van het ko ninklijk huis bij deze weinig verhef fende randverschijnselen van het mili tair-industriële complex is betrokken. rt nu toe is het 'omkopingse'emenf nog weinig aan de orde geweest in de discussie over het befaamde complex. De literatuur zij is al be hoorlijk uitgebreid houdt zich voor al bezig met het automatisme, dat in de moderne bewapeningswedloop is opgesloten, alsmede met de vraag of het complex uiteindelijk zal leiden tot aantasting van de democratische staat. Eisenhower was in dit opricht kenne lijk niet optimistisch: ..Het gaat om de structuur van ons maatschappelijk bestel"- De affaires die nu her en den- in de wereld aan de gang zijn, omdat een vliegtuigfabriek militaire en civie le orders door middel van omkoping wilde veilig stellen, duiden er op dat het Mie inderdaad een maatschappe lijk bestel kan corrumperen. Eisenho wer had blijkbaar een profetische geest. Er is in ieder geval alle reden om over zijn waarschuwende woorden opnieuw na te denken ln een wereld, waarin kennelijk miljoenen dollars de plaats van een publieke moraal moes ten innemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1