SCHAATSERS HALEN EERSTE PLAKKEN VOOR NEDERLAND Goud van Stensen kon falen Noren niet verdoezelen AANVAL VAN DIANNE DE LEEUW IN VERPLICHTE KÜR MISLUKTE Zilver voor Piet Kleine, brons voor Van Helden PAS TWEE RONDEN VOOR EINDE ZAG KLEINE KANS OP MEDAILLE Goud voor John Curry R U C Loting voor 1000 meter Belachelijke beoordeling Amerikaans jurylid Spelen op radio en televisie DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 INNSBRUCK - Zilver en brons voor Piet Kleine en Hans van Helden, een even gelukkige coach Leen Pfrommer in het midden. INNSBRUCK - Zilver voor de zeer strijdlustig Piet Kleine en brons voor een getergde Hans van Helden - wie had dat kunnen denken toen de dynamische Noorse schaatstop tijdens de Europese kampioenschappen in Oslo de internatio- nare concurrentie plat walste. Maar toch res teerde er na de voor Leen Pfrommers mini- equipe zo florissant verlopen 5000 meter op de ineens loodzware olympische ijsbaan een onbevredigend gevoel, want er was méér haalbaar geweest. Uiterst prikkelbaar keek Hans van Helden op de bi zarre strijd terug, die in zijn ogen met ongelijke kansen was verlopen: ,Als ik onder dezelfde omstandigheden had kunnen rijden als Stensen zou ik beneden de 7.20 zijn gekomen. Dat hij na mij reed maakt me niets uit. Ik had een tijd neergeeet waar Stensen niet tegenop had gekund. Het zit mij ook altijd tegen en daar baal ik verschrikkelijk van. Maar ik ben nu gebrand, reken daar maar op". Het brons had voor de kersverse wereldrecordhouder geen enkele waarde, dat was duidelijk. „Ik sta nu met 1-0 achter, maar er komt ook nog een tweede helft Het is jammer dat je maar 1 keer in de vier jaar zo'n gou den medaille op de 5000 meter kunt winnen. Dus blijf ik nog vier jaar doorgaan". een nadeel. Hij vertrok met een eind tijd van 7.28 als richtsnoer. Op dat moment niet voldoende voor ereme taal, maar Kleine is iemand die een geforceerde krachttoer in de eerste ronde vreest. Kleine „Ik bofte natuurlijk wel een beetje dat de baan net was verzorgd. Maar toen ik reed waren de bochten al behoorlijk uitgetrapt, want alleen het bovenste laagje van het ijs was ge schaafd. Ik geef toe dat je in ieder tweede paar sowieso nog minder zat". Pas in het laatste stadium van zijn race bemerkte Piet Kleine dat hjj uit zicht had op een olympische medaille „Twee ronden voor het einde zat ik nog duidelijk boven de tijd van Hans van Helden, maar daarna heb ik er nog twee en een halve seconde af kunnen halen. Toch ben ik later nog erg bang geweest voor Storholt, Carrol en Sjoe- brend. Werkelijk, ik heb geen moment gedacht dat ik het zilver zou winnen". Deze onverbloemde taal van de on gelooflijke knokker voor wie alleen het hoogst bereikbare telt, was wel begrij pelijk. Van Helden had de pech dat hij voor zijn grootste rivalen 't ijs op moest en zodoende als schietschijf ging fun geren (al maakte hem dat in wezen weinig uit), en bovendien was de ijs vloer van inferieure kwaliteit. Uit de laaghangende bewolking daalden natte sneeuwvlokken neer die zich op het ijs vastzetten. Hier moest Van Hel den zich doorheen ploegen in zijn jacht die slechts één ding beoogde; goud. Setwijfeld Begaanbaar Nadat de vechtjas het traject volko men leeggereden had beëindigd, ver schenen zoals van tevoren afgesproken de machines op de baan, om het ijs een onderhoudsbeurt te geven. Het scha ven had weliswaar geen enorme uit werking, maar voor korte tijd was de ijsvloer onmiskenbaar iets beter be gaanbaar. Terwijl Hans van Helden zich in de kleedkamer zat te verbijten sloeg Sten Stensen. gevolgd door de Rus Viktor Varlamov, die uiteindelijk een fractie te kort kwam. zijn slag, die beslissend zou blijken voor de verde ling van de medailles. Omdat Hans van Helden in het tweede paar van start moest had hij ook de pech dat de INNSBRUCK - De loting voor de 1000 meter heren, die donderdag wordt ge houden, had volgende resultaat: eerste rit: Horst Freese (W-Dld) - Gae- tan Boucher (Can); tweede rit: Peter Müller (VS) - Emmanuel Michon (Fr); derde nt: Pertti Niittylae (Fm) - Ma- saki Suzuki (Jap); vierde rit: Colin Coates (Aus) - Archie Marshall (G-B); vijfde rit: Björn Didriksen (Noot - Be rend Shabus (Oos): zesde rit: Hans van Helden (Ned) - Ha Lee Young (Kor); zevende rit. Klaus Wunderlich (DDR) - Bruno Toniolli (It); achtste rit: Mats Wallberg (Zwe) - Valeri Moeratov (Rus); negende rit: Aleksander Safro- nov (Rus) - Har aid Oshme (DDR); tiende rit; Dan Immerfall (VS) - Johan Granath (Zwe); elfde nt: Floriano Mar- tello (It) - Tom Everend (Can); twaalfde rit: Terje Andersen (Noo) - Piet Kleine (Ned); dertiende rit: Mikio Oyama (Jap) - Richard Toume (Fr); veertiende rit: Jan Bazen (Ned) - Norio Hirate (Jap); vijftiende rit: Kay Stenshjemmet (Noo) - Andrej Malikov (Rus); zestiende rit: Oloph Granath (Zwe) - Dan Carroll (VS). baan al ver van tevoren was geprepa reerd. Voor geen enkele rijder lag er zoveel tijdsverschil tussen het moment waarop de machines van het ijs waren verdwenen en het startschot. Voorts maakte Leen Pfrommer zich erg nijdig over de sneeuwschuivers die met man kracht werden bediend. Pfromner: „In principe hebben ze het enig juiste gedaan, namelijk de baan droog maken. Hiervoor kun je een schuiver gebruiken met een metalen onderkant, zoals in Bislet altijd ge beurt. Je krijgt het ijs dan echt glad. Maar hier werd met schuivers van rub ber gewerkt en die duwen de sneeuw vaster in het ijs. Helaas hebben mijn protesten weinig geholpen Achteraf ben ik nog maar blij dat het ijs niet werd besproeid toen het zes paren voor het einde droog werd. Dan zou je een totaal scheve verhouding hebben ge kregen. Gelukkig zag men in dat voor iedereen in omstandigheden zo gelijk mogelijk moesten zijn". Maar ook Pfrommer kon er niet on deruit dat Hans van Helden de groot ste pechvogel was geweest. „De sterste heeft hier niet gewonnen", conclu deerde de overigens in een opperbeste stemming verkerende coach. Geen afbreuk De tegenslag die Hans van Helden moest verwerken doet evenwel geen afbreuk aan de schitterende tweede plaats van Piet Kleine. Zeer zelfbe wust streed de Drent voor zo'n goed mogelijk resultaat en het pleit voor zijn huidige instelling dat hij de slechte ijsvloer daarbij op de koop toenam Want met name voor Kleine, die goed glij-ijs nodig heeft om het meeste effect te kunnen hebben van zijn lange slagen, was het „werkijs" Voor Leen Prommer was het on danks de succeseen van Kleine en Van Helden nog te vroeg om te juichen, omdat de definitieve balans pas na de wereldkampioenschappen kan worden opgemaakt, maar toch kon hij niet na laten om met een glimlach te vertellen: „Er is aan onze opbouw hier en daar zeer sterk getwijfeld. Ik ben benieuwd hoe de mensen die steeds kritiek heb ben geuit nu zullen reageren". De zienswijze van Pfrommer. die hoe dan ook vatbaar blijft voor enige cor rectie, had door Jan Derksen wellicht nog meer ondersteund kunnen worden, maar de Amsterdammer moest als zo veelste slachtoffer van de griepgolf het bed houden. Alle moeite die hij zich heeft getroost om via een achterdeur de olympische ploeg binnen te glippen is hiermee tevergeefs geweest. Hetzelfde hangt ook ook "klaas Vriend boven het hoofd. Pas zaterdag, op de tien kilometer, wordt hij in de olympische arena verwacht, maar het moet uitgesloten worden geacht dat hij dan in de vereiste conditie verkeert. Volledig uitgeteld lag hij gisteren tus sen de witte lakens. jHet is niet on denkbaar dat ook Leen Pfrommer spoedig op de ziekenlijst komt te stean Woensdagavond probeerde hij met alle macht de eerste griepver- schijnselen te onderdrukken, maar tegen dit olympische virus blijkt vrij wel niemand opgewassen. Behalve Hans van Helden dan, want zeer gedecideerd riep hij uit: „Ik wordt niet ziek. Nog nooit ben ik ziek geweest en dat gebeurt nu ook niet". De volledige uitslag van de 5000 metei voor heren luidt: 1 Stensen (Noo) 7.24.48; 2 Kleine (Ned) 7.26.47 3 Van Helden (Ned) 7.26.54: 4 Varlamov (Rust 7.30.97: 5 Wunderlich fO-Dld) 7.33 82; 6 Caroll (VS) 7.36.46; 7 Ivanov (Rust 7 37.73: 8 Sandler (Zwe) 7.39.69; 9 Storholt (Noo) 7.40.60; 10 Coates (Aus) 7.41.96; 11 Hi Li Joeng (Kor) 7.44.21; 12 Woods (VS) 7.48.08; 13 Sjoebrend (Noo) 7.48.28; 14 Martsjoek (Rus) 7.51.37; 15 Schwartz (W-Dldt 7.52.26; 16 Carlsson (Zwe) 7.53.02: 17 Krienbuhl (Zwi) 7.53.11; 18 Winter (O-Dld) 7.58.28; 19 Heiden (VS) 7.59.00; 20 Koppa (Fin) 7.59.52; 21 Marchettl (It) 8.04.07; 22 Yamamoto (Jap) 8.06.92; 23 Barron (Cant 8.10.00; 24 Kawahara (Japt 8.10.08; 25 Johansson (Zwe) 8.12.37; 26 Sandys (G-Bt 8.13.03: 27 Kronfuss (Oos) 8.19.72, 28 Bamberghi (It) 8.21.04; 29 Gundolf (Oos) 8.29.34: 30 Van Eesbeeck (Belg) 8.29.78; 31 Valler (Fin) 8.31.85. innsbuck - Voor de Noren telde ogen schijnlijk alleen het goud. ..Kr is toch geen enkele reden om teleurgesteld te zijn. want Stensen heeft immers ge wonnen". merkte de Noorse ploeglei der Ter Berg een beetje korzelig op, kort nadat hij 'n vrij pittige discussie had beéindid met een aantal Noorse journalisten. Maar zo simpel lag t uiteraard niet Ruim twee weken geleden haalde de Noorse brigade Immers vernietigend uit tijdens het Europese Uteltoemooi in Oslo. toen op de 5000 meter de eer ste vier plaatsen werden bezet Stor holt, Sjoebrend en Stenshjemmet fi nishten in deze volgorde op korte af stand van Stensen. Alleen Stensen deed echter op t zware Olympische kunstijs wat van hem verwacht mocht worden De 28-jarlge legerluitenant. die vier jaar geleden in Salpporo op de lange afstanden tweemaal met het brons genoegen moest nemen en na dien een Europese <1975) en een we reldtitel (1974) veroverde, worstelde zich scherp onder het schema van de onfortuinlijke Van Helden naar het goud. De onbegrensde macht die in Oslo van Stensen afstraalde en tot een schitterend 10 km-wereldrecord leidde, vormde een schril contrast met het ge ploeter in Innsbruck, maar hij slaagde tenminste Speculaties Een pijnlijke afgang was de 5000 meter daarentegen voor de beide an dere Noorse deelnemers. Jan Egil Storholt en Amund Sjoebrend, die in het stuk niet voorkwamen. Hun falen vormde uiteraard meteen aanleiding voor allerlei speculaties, waarbij de trainingsopzet van Johs Tenmann centraal stond. De Nederlandse bondscoach. Leen Pfrommer, hield zich biervan wijselijk afzijdig: „Ik onthoud me van kritiek omdat er nog drie afstanden gereden moeten wor den" Zoekend naar de ware toedracht hield Tor Berg het op de onbevredi gende groepsindeling. „Sjoebrend had veruit de slechtste omstandigheden. Toen hij in het laatste paar over het ijs moest, waaide het behoorlijk. We lieten hem op een schema van 7.25 weg gaan. Dat is haast onmogelijk, maar ik zal het proberen, zei Sjoebrend vlak voor de start. En iedereen heeft kunnen zien. dat hij een vergeefse strijd lever- INNSBRUCK (ANP) - Op de maat van de Italiaanse polka kan Dorothy Hamill vrijdagavond onbezorgd naar het olympisch kunst goud dansen. Dianne de Leeuws grote - en naar alle waarschijnlijkheid laatste - aanval is in de verplichte kür mislukt. Doug Chap man, in weinige dagen door zorgen getekend, hield er de moed in door te zeggen, dat de strijd nog niet ge streden is. In alle eerlijkheid dient echter te worden gezegd dat Dianne rich eerder zorgen moet maken om de beide meisjes Errath en Poetzsch voor te blijven dan dat zij zelf het offensief kan openen. De kleine, blauwogige Dorothy Hamill ver dient de titel. Ze heeft net een tik keltje meer spirit dan de rest en ze kan het publiek m vervoering brengen Haar korte - door me vrouw Burka samengestelde - kur was op het randje van perfectie en oogstte de eerste zes, die bij het damesrijden werd uitgereikt sinds Sjoukje Dijkstra Dianne de Leeuw was te gespan nen om de jury een gracieuze ver toning voor te schotelen. Het tempo lag aan de lage kant en de tweede sprong van de combinatie was verre van perfect Acht van de negen juryleden gaven haar te recht een tiende puntje minder. Het Nederlandse jurylid mevrouw Elsbeth Bon dreef het zelfs zover, dat rij de vrijuit rijdende Christine Errath een half puntje meer gunde dan haar landgenote. Botte bijl Het vervelende voor Dorthy Ha mill is dat sommige mensen be reid zijn alles te doen om haar een gouden startbewijs voor de showbusiness te bezorgen, waar mogelijkerwijs bij de ice-follies de plaats van Leading Lady vrij komt. omdat de huidige ster Ja- net Lynn (verdiensten 15.000 dol lar per week) al geruime tijd ziek is. Tot die opdringerige clan van bewonderaarsters behoort ook het Amerikaanse jurylid Yvonne McGowan, die uit louter bezorg- heid Dianne de Leeuw met de botte bijl te lijf ging. Deze dame bestond het om Dianne een vol punt lager te waarderen dan de overige juryleden. Een tamelijk ridicuul gebaar, dat zowel voor haar als voor Dianne ernstige ge volgen kan hebben. Als het een beetje wil, wordt de Amerikaanse aan het einde van het seizoen door de internationale federatie uitgesloten. Die weten schap was echter niet in staat Dianne op te vrolijken. Haar tweede plaats staat op wankelen. De verwoestende uithaal van me vrouw McGowan gooide haar bij de waardering van de korte Küi op het lijstje van de Amerikaanse terug tot de twaalfde plaats. Het is nog vrij onoverzichtelijk wat daarvan de gevolgen kunnen zijn. Zoals verwacht moest Isabel de Navarre de eerste plaats, die rij na de verplichte figuren bezette, af staan. Het Westduitse" meisje wankelde bij twee pirouttes. kreeg lage waarderingen en vond zich zelf in het totaal klassement na twee onderdelen terug op de derde plaats. Achter de souverein lei dende Dorothy Hamill. die bij acht van de negen juryleden eer ste staat (alleen bij mevrouw Bon niet) en Dianne de Leeuw. Bij de grote kür van vrijdagavond zullen de twee Oostduitse meisjes Chris tine Errath en Anett Poetzsch ook nog wel langs haar wippen. Maar of dat gunstig of ongunstig is voor Dianne de Leeuw moet worden af gewacht. De Nederlandse kampioene („Ik dacht dat ik niet nerveus was, maar tijdens het rijden overviel het me toch") is al enkele plaats- cijfers kwijtgeraakt aan Chris tine Errath. Veel fouten zal ze zich in elk geval niet kunnen permitteren. de". Hiermee is uiteraard nog niet dr zwakke beurt van Storholt verklaard.) Hij trof het besJirt niet beroerder dan de andere kanshebbers Tor Berg kon hierover slechts rijn schouders opha len De man die mogelijk het verlos sende woord kon spreken. Johs Ten mann. was ln geen velden of wegen te bespeuren. Op de persconferentie liet hij zich niet zien. Veel kracht De soms wat zonderlinge trainer verkoos vermoedelijk de eenzaamheid om zijn gedachten te ordenen. „De ex plosieve afzet van de Noren, waar ze steedsergveelsuccesmeehebbengehad, kunnen ze waarschijnlijk niet het hele seizoen volhouden, want op die manier schaatsen kost enorm veel kracht", is een opmerking die een dag voor de Olympische vijf kilometer uit de mond kwam van Piet Kleine, en met zilver omhangen heeft hij zeker recht van spreken. Natuurlijk is het nog voorbarig om vast te stellen dat de Noren hun kruit te vroeg hebben verschoten, want de psychologische greep van Johs Ten mann op zijn pupillen moet niet wor den onderschat Op het mentale vlak geniet hij een grote reputatie waardoor er rekening mee moet woden gehouden dat behalve Stensen ook de andere No ren zich opnieuw laten gelden. Roemloos De Noren konden het falen van twee rijders dan nog wegcijferen tegen de gouden oogst van Stensen. de Russen en Oostduitsers hadden niets om op terug te vallen. DDR-rijder Man/red Winter, die nog altijd de op een na be ste seizoentijd achter zijn naam heeft staan, ging zelfs roemloos ten onder tegen Franz Kricnbuehl. De 47-jarige Zwitser, die na Oslo met minder opvallende prestaties voor de duits res te kijk. maar Knenbühl heeft tenschappelijke aanpak van de Oost- duiteers te kijk, maar Krienbuehl heeft rijn eigen foefjes. Gisteren verscheen hij in een nieuwe potsierlijke creatie op de baan. een roze glimmend schaat spak met een witte baan op de rug en de achterkant van de benen. Zijn pun tige. veder lichte schoentjes op de su- perlichte ijzers vormden voordien al een vertrouwd beeld. INNSBRUCK - De Noor Sten Stensen op weo naar goud op de INNSBRUCK - Voor het eerst sinds 24 jaar heeft Groot Brittanniè weer een gouden medaille veroverd bij de olympische winterspelen. John Curry uit Birmingham, die het kunstrijden bij de heren won, was net een jaar toen Jeanette Altwegg in 1952 ook bij het kunstrijden goud veroverde. Na Curry eindigden Vladimir Kovalev (Sov) als tweede en Toller Cranston (Cam als derde De eindstand van het kunstrijden heren is: 1. en olympisch kampioen John Curry (Gbri plaatscij- fer 11-192,74 punten. 2. en zilveren me daille Vladimir Kovalev iSov) 28- 187.64. 3. en bronzen medaille Toller Cranston iCam 30-187.38. 4. Jan Hoff man (Odl) 34-187.34. 5. Sergej Volkov (Sov) 53-184,08, 6. David Santee (Vst; 49-184.28, 7. Terry Kubicka iVst) 56- 183,30, 8. Joeri Ovtsjinnikov (Sovi 75- 180,04, 9. Minoru Sano (Jap) 79-178,72, 10. Robin Cousins (Gbr.) 83-178.14. Ron Shaver (Cam nam niet deel aan de grote kür wegens griep. INNSBRUCK (ANPi - Teamarts Cees Lap nam woensdagochtend de koorts op hij Jan Bazen, een van de grieppatiênten in de Nederlandse schaatsploeg. „Je hebt 38.5 Jan." zei Lap na een blik op de thermometer „Dat is een goede tijd," reageerde Ba zen prompt Opvallend was het verschil in het aantal slagen dat de toprijders ge bruikten tijdens de 5000 meter. Van Helden had doorgaans 50 of 51 slagen nodig en ging in de laatste ronde naar 55 slagen. Stensen had een ritme van 52 a 53 slagen en deed de laatste 400 meter in 58 slagen. Piet Kleine, die een lange slag gebruikt, schakelde van 46 a 47 in de slotxonde over naar 53. DONDERDAG 12 FEBRUARI: 10.00-13.30 uur: Ned. I: reportage 1000 meter hardrijden heren. 15.55-13.45 uur. Ned II: reportages ijshockey: samenvatting 22 50-23.50 uur Ned- I reportage ijshockey en samenvattingen. Radio (Hilversum III) 10.00-11.30 uur. 1000 meter hard rijden heren. DONDERDAG: 09.00-11.00 uur: ski, langlauf. 4x5 kilometer dames. 10.00-12.00 uur schaatsen 1500 meter heren. 13.00 uur: ijshockey A-groep, Ver enigde Staten - Polen. 16.00 uur: ijshockey A-groep: Tsjechoslowakije - West- Duitsland. 20.00 uur ijshockey A-groep Fin land - Sowjet Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15