PZ< Jan Bazen haalde op de 500 meter een olympisch diploma Rus Koelikov snelde naar sprinttitel Italiaan Gustav Thöni grote verliezer van reuzenslalom SCHAATSER UIT ZEVENHUIZEN TROTSEERDE GRIEPBACIL DIANNE DE LEEUW SLACHTOFFER VAN SPEL VAN DE JURY KLAAS VRIEND BLEEF MET EEN LICHTE VERHOGING IN BED Spelen op radio en televisie het middel bij verkoudheid! Drank zorgt voor schandaal in de Noorse skiformatie WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 y sport 13 INNSBRUCK (ANP) - Jevgeni Koeli kov was het middelpunt van een grote groep uitgelaten Russische suppor ters. Met een brede lach wees de blonde Koelikov naar de man die naast hem stond: de grijze Koedriats- jev. „Aan hem heb ik alles te danken", zei Koelikov met een lichte buiging. „Zonder mijn trainer was hel goud hier voor iemand anders geweest." De rijzige Koedriatsjev glimlachte trots toen er te zijner eretecn extra 'Dawai' (hoera) uit vele Russische kelen klonk. De op 25 mei 1950 in Bogdanovitsj ge boren wereldrecordhouder (37.00 se conden) toonde zich een waardig op volger van tweevoudig Olympisch kampioen Erhard Keller, in Innsbruck aanwezig als televisie-commentator. In de derde rit opende de nu in Leningrad wonende student met 9.80 seconden over de eerste honderd meter, het snelst van alle 29 deelnemers. De 1.79 meter lange en 80 kg wegende Koeli kov trok zich niets aan van de West- duitse veteraan Horst Freese, die .in de eerste bocht na een val over de schuimrubber afzetting verdween. Met 39.17 seconden bleef de hoekige Rus 0.27 seconden onder het Olympisch re cord van Keiler uit Sapporo. Maar het baanrecord van de Amerikaan Eber- ling, daterend van vier jaar geleden, bleef overeind i38.80i Het zilver kwam tercht bij een leerling van Grisjin. de 29-jange Valeri Moera- tov De legerofficier uit Kolomna, die in Sapporo al brons veroverde, maakte het Russische succes compleet In het Amerikaanse kamp was de stemming verdeeld. Weliswaar was het brons voor de 20-jarige Dan Immer- fall. die in de nt tegen Moera tov 39 54 seconden liet afdrukken, maar men had meer verwacht van Peter Muller De 21-jarige allround sportman ihij is ook op de golfbaan heel wat mans en was op de highschool een van de be sten in het foolballteami werd vijlde in 39.57 seconden, eenhonderdste se conde achter de Zweed Mails Walberg Muller, verloofd met de hardrijdsrir LeaJi Poulos was absoluut niet te spreken over zijn 'pertormancen en beende na afloop met een boos gezicht naar de bus. iSLv s s Jan Bazen maakte een goede tijd op de 500 mtr. Hier is hij op weg naar een gedeelde zesde plaats INNSBRUCK - Op 0,23 seconde van het brons eindigde Jan Bazen in het olympische sprinttoernooi op de zesde plaats, die hij moest delen met de Noor Sunde. De 28-jarige Nederlander reed een zeer overtuigende race en continueerde hiermee zijn goede vorm van Davos. Een paar weken geleden riep de uitzending van Bazen de nodige vragen op. maar in de Zwitserse wintersportplaats bleek al dat hij zich met de wereldelite kan meten zonder overigens direct uitzicht te hebben op olympisch eremetaal. Tocb liet hij in Innsbruck gerennommeerde specialisten als Malikov, de Zweedse gebroeders Granath en Suzuki achter zich. zodat zijn aanwezigheid op de olympische baan meer dan gerechtvaardigd was. Toch was er voor Bazen alle aanleiding om zich voor zijn optreden ongerust te maken, want de avond voor de wedstrijd bleek ineens dat hij door de olympische griepbaccillen was aangetast. beetje wrang dat Jos er niet bij kon zijn." Overigens behoorden Valentijn niet tot de toeschouwers. Toen duidelijk werd dat zijn verloofde Haitske Pijl man niet naar Innsbruck zou worden uitgezonden besloot Valentijn in de olympische week een tweetal tenta mens in zijn studie fysiotherapie af te leggen. Na de wedstrijd ging Jan Bazen me teen onder de wol. maar dat is in In nsbruck een vertrouwd beeld geworden. Ook gouden medaillewinnaar Koelikov voelde zich niet helemaal fit en liet daarom de gebruikelijke persconferen tie na afloop schieten. Lichte verhoging Klaas Vriend verscheen uit veiligheidsoverwegin gen helemaal niet op het ijs, waardoor Nederland op dit sprintonderdeel slechts met twee rijders was vertegen woordigd. Coach Leen Pfrommer: „Klaas had slechts een lichte verho ging. maar het was raadzamer hem niet te laten rijden". Voor de medici, die vrijwel machte loos moeten toezien hoe de sportmen sen waarover zij zich dienen te ontfer men van de ene op de andere minuu t ten prooi vallen aan de griepepidemie, is uiteraard de grootste zorgvuldigheid geboden. Het toedienen van medicijnen betekent in de meeste gevallen dat de dopingregels worden overtreden. Pfrommer: „Het enige wat we kunnen doen is de jongens met hun hoofd boven een bak heet water zetten met een dampmiddel er in. Ook dienen we wel Otrivine toe, een volmaakt onschuldig preparaat". De eindstand van de 500 m hardrijden op de schaats: 1. Evgeni Koelikov (Sov) 39,17. 2. Valery Moeratov (Sov) 39.25. 3. Dan Immerfall (Vst) 39.54. 4. Mats Wal berg (Zwe) 39,56, 5. Peter Mueller (Vst) 39,57. 6. Jan Bazen (Ned) en Amulf Sunde (Noo) beiden 39.78.8. Andrej Ma likov (Sov) 39,85. 9. Oloph Granath (Zwe) 39,93. 10. James Chapin (Vst) 40.09, 11. Masakï Suzuki (Jap) en Tom Overend (Can) beiden 40.22, 19. Hans van Helden (Ned) en Archie Marshall (Gbr) beiden 40.91. „Ik had een dikke keel en voelde me niei honderd procent" zei Zevenhuise Jan. „Maar ik dacht bij mezelf: al ben ik doodziek dan kom ik nog aan de start. Daar ben ik hier tenslote voor gekomen. En nu heb ik zelfs een olympisch diplo ma Jan Bazen, de 28-jarige vertegen woordiger in tuinbouwkassen, was zeer tevreden over het bereikte resultaat. ..Ik hoopte dat ik bij de beste 8 zou komen en nu is het zelfs nog iets beter uitgeval len", zei Bazen die vermoedelijk de strijd om de wereld-sprinttitel (6 en 7 maart in Berlijn) zal laten lopen omdat zijn vrouw dan een kind verwacht. De donkere Zuidhollander was twee maal voor een valse start door de Oos tenrijker Gerhard Spinka terug gescho ten. „Ik ben er vorig jaar door die man tijdens wedstrijden in Madonna eens uitgegooid na drie valse starts", aldus Bazen. „Maar ik dacht: laat ik het maar weer proberen. Daar is 't tenslotte een 500 meter voor. En ik hou wel van een gokje. Twee keer ging het mis en toen moest ik natuurlijk wel blijven staan. Het zal me in tijd wel iets hebben ge scheeld hoewel het me ook wel op een bepaalde manier extra prikkel gaf." Over de kwaliteit van het ijs zei Bazen nog: „Ik had een goede greep op het ijs, al was het dan misschien een ietsje te zacht" Geen topijs Leen Pfrommer had ook geen verkla ring voor de toch wat tegenvallende tijden. Het ijs zag er goed uit Na het dweilen spiegelde het zelfs prachtig. Ierdereen vroeg zich af wat er aan de hand was. Maar het zal wel zachter dan normaal zijn geweest" Voor Pfrommer vielen de tijden ongeveer een seconde hoger uit dan hij tevoren hpd verwacht. Ook Kees Verkerk, trainer van de Zweden, zei: „Ik had op 38,4 gegokt. Maar ja, het was kenne lijk geen topijs." Volgens de Nederlandse bondscoach zou Jos Valentijn in Innsbruck een heel eind gekomen zijn. „Ik schat hem zeker drie tot viertiende seconden snel ler dan Bazen. En dan was brons bin nen zijn bereik geweest Het blijft een INNSBRUCK - De NOS besteedt Vandaag opnieuw ruime aandacht aan de Olympische winterspelen te Innsbruck. Het televisiepro gramma luidt: 09.30-13:00 uur Ned. 2: reportage 5000 m hardrijden heren 13.00-14.00 uur Ned. 2: reportage skiën (sallom dames) 14.00-14.30 uur Ned. 2- reportage 5000 m hardrijden heren 17.30-18 45 uur Ned. 2 reportage kunstrijden dames (korte kuur), samenvattingen. 22.35-23.40 uur Ned. 1: reportage kunstrijden heren (vrije kuur) en samenvattingen. Via Hilversum III worden recht streekse radioreportages uitge zonden. Het programma vasn de winterspelen voor vandaag ziet er als volgt uit: 09.00-11.00 uur: ski, langlauf 4 x 10 kilometer heren. 09.30-13.00 uur: schaatsen. 5000 meter heren. 11.30-14.00 uur: ski. slalom dames. 14.00 uur- ijshockey B-groep Roemeniè-Bulgarije. 17.00 uur: ijshockey B-groep, Joegaslaviê-J apan. 20.00 uur: ijshockey B-groep, Zwitserland-Oostenrijk. 14.30-18.00 uur: kunstrijden, korte kür dames. 19.30-23.00 uur: kunstrijden, kür heren. (ADVERTENTIE) INNSBRUCK - Gustav Thoeni is de grote verliezer van de reuzenslalom geworden. Op de Axamer Lizum bij In nsbruck verspeelde de Italiaan dinsda gochtend niet alleen de eerste plaats die hij een dag eerder in de eerste man che had behaald, hij werd zelfs voor het andere eremetaal uitgeschakeld. Met de vierde plaats moest Thoeni zich tenslotte tevreden stellen en dat gold als een regelrechte sensatie. Het goud veroverde de Zwitser Hetni Hemmi, die Neusdruppels Galina Kulakowa, die haar op de 5 km langlauf veroverde bronzen plak moest inleveren, omdat de dopingtest positief uitviel, blijkt voor de start neusdruppels te hebben gebruikt. In haar urine werd één miljoenste gram evedrine gevonden. Een belachelijk kleine hoeveelheid. „Ook lang niet ge noeg om er voordeel van te hebben ge had". aldus prof. Ludwig Prokop van het medisch comité van het IOC innsbruck - In de vrij omvangrijke skiploeg van Noorwegen is een schan daal uitgebroken, dat er toe heeft geleid dat de beide cross country-skiërs Oddvar Bra en Magne Myrmo naar een geheim gehouden plek in de bergen rond Innsbruck zijn verbannen. De beide Noren werden betrapt op over matig drankgebruik, maar de leiding van de olympische delegatie heeft het tweetal niet naar huis willen sturen omdat ze als medaillekandidaten worden beschouwd voor de 50 kilometer Langlauf, komende zaterdag. Bra. vorig jaar winnaar van de wereldcup, bakte het nog het bruinst. Pas dinsdag kwam de Noorse ploegleiding er achter waarom hij zondag verstek had moeten laten gaan voor de 15 kilometer. „Wegens ziekte", had Bra zich afgemeld, maar zaterdagavond was hij in Seefeld gearresteerd door de poli tie na in beschonken toestand een man te hebben geslagen. Waarom Oddvar Bra, een 24-jarige boer uit Koravegen, naar de aicoholfles had gegrepen, kon door zijn ploeggenoten gemakkelijk worden uitgelegd. Bra had namelijk een intieme relatie aangeknoopt met een ploeggenote, en dat werd hem bijzonder kwalijk genomen. Er waren nog nooit eerder pro blemen met de zo rustige topskiër geweest, maar door de afkeurende reac ties was hij totaal overstuur. Samen met Magne Myrrao heeft hij toen een intensief bezoek gebracht aan enkele bars in Seefeld met alle nare gevolgen vandien. na de eerste manche nog derde was. Zijn landgenoot Ernst Good bracht het tot zilver, de 19-jarige Zweed Ingemar Stenmark legde beslag op het brons. Gustav Thoeni kan echter toch tot de winnaars worden gerekend als hij zijn handtekening plaatst onder een con tract dat Bob Beatte, manager van het Amerikaanse profskin. hem heeft aangeboden Een contract dat de Ita liaan 300.000 dollar kan opleveren met aftrek overigens van 47 procent belas ting. De ruim 150.000 dollar die dan nog resteren, kan echter ook nog een aardige som worden genoemd. Of Thoeni het aanbod zal accepteren, is niet bekend. Bob Beatte is in Innsbruck aanwezig namens de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC, die ook Karl Schranz en Jackie Stewart voor deze Winterspelen onder contract heeft genomen. Beatte heeft goede hoop dat Thoeni zai toe happen, omdat het van de Italiaan be kend is dat hij aan zijn sportbeoefening graag wat geld wil overhouden. Het zuidelijke temperament heeft hij daar bij echter niet verloren. Op de Axamer Lizum maakte Thoeni een volkomen gedesillusioneerde ihdruk. In de eerste minuten na zijn falen duldde hij nie mand in zijn nabijheid. Zelfs zijn eigen vrouw werd abrupt terzijde gezet. De desillusie onder de Italianen was ove rigens niet minder groot. „Een zwarte dag voor ons land", riepen de tientallen Italiaanse journalisten uit Dl ANNE DE LEEUW INNSBRUCK (ANP) - De strijd om het olympisch goud lijkt voor Dianne de Leeuw verloren. Bij voor baat al. Haar trainer Doug Chapman is te eerlijk ge bleken om zich staande te houden in het aan elk kampioenschap vooral gaande gekonkel. De grote winnaar schijnt Carlo Fas- si, de begeleider van Doro thy Hamill. Dit heerschap, dat zich erop be roept in het verleden twee we reldkampioenen 'op voorhand' in het bezit van de titel te hebben gesteld, heeft na intensieve cam pagne in intieme kring geventi leerd zes van de negen juryleden te hebben ingepalmd. Met vrien delijke woorden en het voor- wat-hoort-wat-principe. Fassi, zelf 22 jaar geleden Europees kampioen, zou daarbij gebruik hebben gemaakt van zijn dubbele functie: trainer van de Amerika nen en officieel afgevaardigde van de Italianen. Men zou zijn woorden als bluf kunnen afdoen, ware 't niet dat na de verplichte figuren inderdaad zes juryleden aan de kant van Do rothy Hamill staan en slechts twee aan de zijde van Dianne de Leeuw. De voorlopig als eerste ge klasseerde Westduitse Isabel de Naverre buiten beschouwing gela ten omdat die in het korte pro gramma en de grote Kür wel terug zai vallen. Het Canadese jurylid Ralph Mc Creath heeft nog geen partij gekozen. Dianne kan reke nen op de toegewijde steun van mevrouw Elsbeth Bon, deze heeft Dianne 't hoogst van allemaal op haar lijstje staan (12.9) en Dorothy het laagst (12.4). Voorts heeft de wegens taalproblemen moeilijk bereikbare Russische Irina Ab- salmajova een lichte voorkeur voor de Nederlands/Amerikaanse. Het 'vijandelijke' kamp wordt aangevoerd door de Amerikaanse Yvonne McGowan (een verschil van niet minder dan 0.8 pnti en de groeperige Tsjech Gerhard Bub- nik (0.4 pnt». Bedrukt Voor Dianne de Leeuw en Doug Chapman moet het een hele schok zijn geweest. Het tweetal liep be drukt rond en was niet tot enig commentaar bereid. Iets waartoe geen aanleiding was. als men de stand na de verplichte figuren oppervlakkig bekijkt. Daar staat Dianne de Leeuw derde met een achterstand van 0.76 punt. Op Isabel de Navarre en van slechts 0.6 pnt ten opzichte van Dorothy Hamill. Ogenschijnlijk helemaal niet fataal. Maar wel als men weet. dat de kleine Amerikaanse de steun van haar trainer waarschijnlijk niet meer nodig zal hebben om die voorsprong te handhaven. Ze rijdt al sinds twee jaar de gaafste Kür van het hele gezelschap en heeft een geheel nieuw kort program ma- Dat is uitgedokterd en op muziek gezet door Ellen Burka. diè geldt als de grootste specia liste op dit gebied. Dianne heeft waarschijnlijk nog alleen hoop op een wonder. En dat is niet eens uitgesloten. Dorothy, een hoogst sympathiek meisje, gieren op be langrijkste momenten de zenuwen wel eens door de keel. Tegen de achtergrond van Fassi's uitspraken is het moeilijk het bijna zes uur durende ritueel van de verplichte figuren serieus te nemen. Dat was het so wie so al. Vijftien merendeels in bont gesto ken personen schuifelend over het ijs te zien gaan. Gebukt, geknield en zelfs met de neus op het ijs, alsof daar Iets heel moois te zien zou zijn. is een aangelegenheid die op de lachspieren werkt. En zo een gezond tegenwicht vormt voor de allengs kouder wordende voeten van de enkele honderden toe schouwers. De negen dames en heren met de cljferbakken hadden het in zo verre gemakkelijk dat Dorothy Hamill m Dianne de Leeuw direct na elkaar reden. Dorothy legde bij de eerste figuur - ook vanaf de ballustrade zichtbaar - de mooiste krullen op het Ijs. Dianne verkeek zich even en maakte de laatste cirkel iets te ruim. De Jury sloeg meteen toe: 1,2 punten meer voor Dorothy. De paragraaf tegen drie voerde de Nederlandse daarentegen beter uit. De jury reageerde nauwelijks en in het derde onderdeel, de pa ragraaf lus, sloeg de schaal op nieuw door in het voordeel van de Amerikaanse. Dianne de Leeuw is in het tweede en derde figuur tekort gedaan, was het oordeel van de tribune. Vandaag (woensdag) wordt als volgende onderdeel ae korte Kür gereden, en vrijdag tot slot de vrije Kür. Het klassement na de verplichte giguren is. 1. Isabel de Navarre iWdlj 170.0 pl.c. 46.40 pnt; 2. Dorothy Hamill (VS) 18.5 pLc. 46.24; 3. Dianne de Leeuw (Ned) 24.5 plc. 45 64 4. Anett Poetzsch lOdldi 35.5 pLc. 44.48: 5. Christine Errath (Odl) 39.5 44.16; De naaste concurrente van Dianne de Leeuw, de Ameri kaanse Dorothy Hamill, tijdens de verplichte figuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13