Niet alle Terneuzenaren wegwijs in rehabilitatieplan 'Kans op ramp met kerncentrale is te verwaarlozen' Proces vervuiling van Westerschelde door Bayer verdaagd 'De uitbreiding van kerncentrales in België is niet tegen te bonden' Jeugdraad bespreekt inventarisatie van jeugdvraagstukken Voor bijna 1750 goederen gestolen Studie over speciale voorzieningen op stortplaats Midden-Zeeland Bijenhouders vergaderden 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1976 GEMEENTE KREEG ONGEVEER 50 AANVRAGEN OM SUBSIDIE UIT BINNENSTAD EN DORPEN B. EN W. DENKEN AAN SYSTEEM VAN VOORFINANCIERING TERNEUZEN - Bewoners van huizen in de Terneuzense binnenstad en de omliggende dorpskernen, die in augus tus zijn aangewezen als rehabilitatïe- gebied, blijken niet in alle gevallen de juiste wegen te behandelen om subsi die van het rijk (maximaal 35 pro cent) in de wacht te slepen. Dit is de indruk op het stadhuis van Terneuzen en van wethouder drs R. C. E. Barbé van openbare werken. Hij zegt: „We hebben inmiddels rond de vijftig aan vragen binnengekregen. Dat aantal is boven verwachting. Bij de uitvoering van de rehabilitatie zijn we echter op problemen gestuit, die we van tevoren niet of nauwelijks konden voor- Veel aanvragers blijken projéktect op te geven die onder 'achterstallig on derhoud' vallen en dus niet voor sub sidie in aanmerking komen. Het gaat dan om zaken als het verven van de gevel of het vernieuwen van dakgoten, Maken dergelijke werkzaamheden deel uit van een verbeteringsplan voor het huis. dan liggen er wel subsidiemoge lijkheden. Er zijn ook nogal wat be woners die bij de gemeente aankomen met onduidelijke schetsen van hun projekt. Dergelijke ontwerpen moeten worden teruggestuurd, wat een aan zienlijke vertraging in de uitvoering kan geven. Drs. Barbé: „We willen als gemeente de mensen best behulpzaam zijn bij het aangeven van mogelijkhe den voor het verbeteren van hun huis, maar we zijn natuurlijk geen architec tenbureau. De tekeningen hoeven niet puntgaaf te zijn, maar ze moeten wel gegevens bevatten over afmetingen en dergelijke. Met kladjes kunnen we niets beginnen". In een aantal geval len worden de regelingen voor rehabi litatie van woningen verward met pre miesystemen voor het opknappen van vooroorlogse huizen. Wie in een voor oorlogse woning verblijft en huiten een rehabilitatiegeoied woont kan, ais hij tot een opknapbeurt over wil gaan. ook in aanmerking komen voor steun. Andere 'hobbels' bij het aanvra gen van steun: onduidelijkheid over het al dan niet invullen van een subsidieformulier (het inzenden van een plan met her- verzoek om steun is voldoende: de gemeente zorgt voor de 'papierwïnkel"en onzekerheid over mogelijkheden om de renovatie is fa sen aan te pakken. Gemeentelijke voorlichtingsambtenaar J. C. Robesin die tijdens een wekelijks spreekuur op de woensdagmiddagen maar ook daarbuiten heel wat 'renovatiéklantan' wegwijs maakt zegt: „De mensen moeten zich met spiegelen aan i\ voorbeeldwoningen Lange Kerkstraat 52 en 54 die door de gemeente wor den opgeknapt. Dat gebéurt in éeo keer. Bewoners kunnen er langer over doen". Versnellen B. en w. studeren op mogelijkhden om bewoners die steun vragen sneller aan hun geld te helpen, vertélt wet houder Barbé. „Momenteel is het zo. dat. de aanvraag via ons naar volks huisvesting in Middelburg gaat. Deze instantie adviseert volkshuisvesting in Den Haag en als dat akkoord gaat komt de subsidie er. Wij bereiden een systeem voor, waarbij we, als de aanvraag door de kleine commissie hier is goedgekeurd, 75 procent van hel subsidiebedrag voorfinancieren De mensen hebben het geld dan alvast in handen en kunnen beginnen". Ter- neuzen wil deze regeling op korte termijn invoeren. B. en w. hebben op dit moment nog niet beslist over het aanvullen van de rijkssubsidie (bin nenkort waarschijnlijk 40 procent) met een gemeentelijke bijdrage. Drs, Barbé: „Daarvan vallen de financiële consequenties op dit moment voor ons niet te overzien. Het punt komt wél aan de orde als we zelf concreet met rehabilitatie bezig zijn Momen teel is dc- vrijheid volledig aan de mensen". De twee projékten waarop Terneuzen momenteel de aandacht concentreert zijn de wijk Oud-Vlissin- gen in Hoek en het gebied de Elle boog in de binnenstad. Beide plannen verkeren in een voorbereiding stadi um. Voor de raad tot het vaststellen van een bestemmingsplan over kan gaan zal er intensief wordengepraat met bewoners. Terneuzen zoekt het tVaabij niet zozeer in bijeenkomsten als wel m een persoonlijke benade ring. ClMK-onderzoek Wethouder Barbé verwacht eind fe bruari of begin maart de uitslag van een onderzoek naar de bewinkelssitua- tic van Terneuzen door het 'Centraal Instituut voor het Midden- en Klein- bedrijf' (ci.m.k.) liet instituut liet in decemher schriftelijk weten deze ter mijn haalbaar te achten. Het CJ.M K.-onderzoek is één van de studies die nodig zijn voor het opstel len van een ontwerp-structuurplan voor het binnenstadsgebied. In een voorontwerp gaven b. en w. aan hoe in de binnenstad de mogelijkheden voor wonen, werken en recreeeren zouden kunnen liggen. Het stuk is uitvoerig besproken met de binnen- MIDDELBURG De Zeeuwse Jeugd raad zal zich lit zijn eerstkomende gadering, woensdag 11 februari onder meer bezig houden met een inventari satie van de jeugdvraagstukken, om aan de hand daarvan een werkprogram ma op te stellen. Ook komt; daarbij de hulpverlening aan jongeren aan de orde in de vorm van een 'voorlopigs concept-probleemstelling.' Een agendapunt is ook het verlangen van provinciale begeleidingsinstellin- gen en de open jongerencentra in Mid delburg en Vlissingen naar een provin ciaal bureau voor dienstverlening aan het jeugd- en jongerenwerk. G.s. van Zeeland hebben de Jeugdraad om ad vies gevraagd inzake de opzet, werk wijze en subsidiering van een dergelijk bureau. Dit punt is ook opgenomen in het discussiestuk 'inventarisatie jeugdvraagstukken.' Dit stuk bevat een scala van 'probleemstellingen' ten aan zien van het functioneren van lande lijk tot plaatselijk jeugdbeleid. Zo wordt bijvoorbeeld ingegaan op de financiële achterstelling van het vrij willigerswerk ten opzichte van het be- roepswerk; er wordt de vraag aan de orde gesteld of het gewenst is dat er plaatselijke Informatiecentra voor jeugdigen komen, hoe de politieke vor ming van de jeugd in Zeeland verbe terd kan worden, hoe scholen, peuter speelzalen en het jeugdwerk de jeugdi gen met kunst kennis kunnen laten maken enzovoorts. Gewezen wordt onder meer op het versnipperd functioneren van jeugdwelzijnswerk, gekoppeld aan een pleidooi t.ot vorming van een federatie van jeugdorganisaties, met een coördi natie van taken door de ZJR, In het 'voorlopig concept probleemstel ling jeugd en hulpverlening' wordt ge steld dat het brede terrein van alle mo gelijke dienstverlening aan de jeugd' nog zeer onoverzichtelijk is. De (openbare) vergadering van de ZJR wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Zeeland. Dam 31. Mid delburg, en begint om 19.00 uur. KERKELIJKE MUTATIES GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Ermelo: J. C. van Ra- venswaay te Terneuzen. VLISSINGEN Bi.l een diefstal uit een schuurtje aan de Jan van Capelle- laan te VUssingen zijn goederen met een totale waarde van ongeveer 1750 gulden gestolen. De diefstal werd zondag ontdekt. Eige naar M. C. E. K. deed daarna aan gifte bij de politie. De inbraak moet in de laatste twee weken van januari zijn gepleegd, toen de bewoners van het huis, waar het schuurtje bijhoort, op vakantie waren. Ontvreemd werden twee damesfietsen, vier tuinstoelen, een zogenaamde be handel stoel, een stoomapparaat. een infrarode lamp en een gaskachel. VLAM IN DE PAN: MAN LIEP BRANDWONDEN OP MIDDELBURG - Bij een begin van brand in een woning in Keurliove Middelburg-Zuid - is maandagavond de lieer A. F. van O. zodanig aan benen en hoofd verwond geraakt dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het begin van brand ontstond streeks half tien in de woning var familie K.. waar de heer Van O. als kinderoppas fungeerde. Toen hij, om de kinderen te trakteren, frituurvet verwarmde, sioeg de vlam in de pan. De heer Van O. zag kans om de pan naar buiten te dragen, maar daarbij vatte zijn kleding vlam en liep hij brandwonden op. Omwonenden heb ben de heer Van O. naar het zieken huis gebracht. De uitgerukte brand weer hoefde nie; meer op te treden. De materiele schade in de keuken is op ongeveer 700 geschat. De familie K. is tegen brand verzekerd. De rehabilitatie panden Lange Kerk straat 52 en 54 in Terneuzen die door de gemeente worden opgeknapt. Dit werk is waarschijnlijk deze zomer klaar. stadsbevolking. De kritiek en de sug gestiesdie tijdens die informatie-avon den naar buiten kwamen zullen - voorzover mogelijk - in het. ontwerp zijn terug ïe tonden. Uiteindelijk het laatste woord aan de gemeen raad die een structuurplan moet va ststellen. Op basis daarvan den ken b. en w. met deel-bestemming- splannen voor steeds een ander stukje centrum te komen. Halverwege deze 'rit' heeft al een aantal projekt-ont- wikkelaars belangstelling getoond voor de toekomst van de Terneuzense binnenstad. Eén van de bedrijven, Am- ro-Westlan d-U t.rech t kwam met een aantal ambitieuze schetsen. Drs. Bar bé: „We blijven interesse van beleg gers wekken. Op dit moment staat voor ons echter voorop, dat we van uit Terneuzen moeten bepalen wat we met het centrum willen. Pas als dat is gebeurd, kun je overwegen in hoever particuliere bedrijven gedeelten van zo'n plan mee kunnen helpen invul len". HEINKENSZAND De technische i werkgroep van de gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zee land gaat bekijken welke speciale voor zieningen getroffen zullen moeten wor den In het kader van de te verwachten wet op de verwerking van het indu strieel afval. De commissie van de ge meenschappelijke regeling besloot maandagmorgen de technische werk groep een opdracht in dte richting te verstrekken. De werkgroep zal onder meer nagaan In hoeverre er speciale maatregelen op de stortplaats geno men zullen moeten worden en op wel- ko wijze er controle kan plaatsvinden, Voorzitter G. H. E. M. van Waes van de commissie vertelde dat de conse quenties van de invoering van de wet op de verwerking van het industrieel afval nog onbekend zijn. „We moeten er rekening mee houden dat de wet gever zal willen dat het afval van che mische bedrijven gecontroleerd wordt. We hebben nu eenvoudig niet de moge lijkheid om alles te controleren wat door 'de chemische bedrijven wordt gestori. De bedrijven melden thans wanneer ze chemisch afval hebben." Wethouder W. P. J. Baars van Middel burg vroeg zich af of het niet zinvol zon zijn om de chemische bedrijven een verklaring te laten tekenen, waar in slaat dat er geen gevaarlijke of ver vuilende stoffen in hun afval ziten. De heer Van Waes vertelde nog dat het in eerste instantie niet de bedoeling is om een verbrandingsoven voor che misch afval te bouwen. Men maakt na melijk gebruik van die in de Rijnmond. Tijdens de vergadering van de com missie werd meegedeeld dat de stortin gen sinds medio vorig jaar met twaalf procent zijn toegenomen, terwijl de verwachting vijf procent was. Gevolg hiervan zal zijn dat de stortplaats eer der vol is dan verwacht was. „Zoals de zaak er nu bij ligt", aldus de heer Van Waes- „is de stortplaats een leuke afscherming voor Nieuwdorp. Als bur gemeester van Borsele ben ik er blij mee. Er moeten natuurlijk nog wel beplantingen plaatsvinden." Die aan plantingen zullen in het voorjaar van 1977 beginen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat dit dit jaar al zou gebeuren, maar het te beplanten ge deelte van de stortplaats is nog te klein. Flessen wijn en accordeon gestolen VLISSINGEN Uit een sousterrain aan de Coosje Buskenstraat te Vlissin- gen zijn dertig flessen witte wijn en een accordeon gestolen. Het souster rain is bij verschillende mensen in ge bruik. Maandag kwam M. L. M. uit Vlissingen aangifte doen bij de gemeen tepolitie van de diefstal van de wijn en J. S. V. uit Vlissingen van de dief stal van de accordeon. De accordeon, die een waarde heeft van -ƒ 1300, is grijs van kleur en heeft 180 bassen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de diefstal is gepleegd ussen zondag avond zes uur en maandagmorgen half twaalf. Zeeuwsch Genoot schap der Weten schappen houdt bijeenkomst MIDDELBURG Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg houdt van- avoi d dinsdag een bijeenkomst in het gebouw Abdij 11- Tijdens deze bijeenkomst houdt dr. J H. J. Terwindt, medewerker bij de Deltadienst, afdeling milieuonderzoek van de rijilcswalerstaat een lezing over het onderwerp: 'Zand en slibbeweging in de Deltawateren'- De aanvang is acht uur- Examen Aan de Technische Hogeschool te Delft is de heer L. A. de Kok te Goes met lof geslaagd voor het dootoraal examen elektrotechnisch ingenieur. DIRECTEUR VAN KERNCENTRALE DOEL (B): „TRANSPORTEN MET NUCLEAIR AFVAL ONDER CONTROLE" (Van onze verslaggever) DOEL (B) Volgens ïr. M. Potemans. directeur van de kerncentrales in het Belgische Doel, is de kans op een ramp met een kerncentrale bijzonder gering en zo goed als te verwaarlozen. Hij is van mening, dat de toegepaste hoeveelheid veiligheidssystemen zoda nig beproefd is, dat niet de minste aanleiding bestaat om de kerncentra les met argwaan te bekijken. Hij maakt een vergelijldng met dc meeste pelro-chemische industrieën en noemt RIVIERPOLITIE ANTWERPEN STELDE LOZINGEN XYLEEN EN ANILINE VAST UITSPRAAK WORDT OP 18 MEI VERWACHT DENDERMONDE (B) - Dc rechtbank] deling van het proces tegen Bayer-! van Dendermonde heeft de behan- linkerocver wegens vervuiling van de Westerschelde verdaagd tot 18 mei. Dit gebeurde aldus president C. Hoor- ens van de rechtbank omdat de raads man van Bayer mr Van Assche een operatie heeft moeten ondergaan die hem een tijdlang weg zal houden van de balie. De rivierpolitie van Antwerpen consta teerde op 30 juni 1974 dat Bayer xyleen en aniline in de Westerschelde loost. De ontleding van monsters be vestigt dat hier de lozingsvergunning duidelijk was overtreden- Tijdens de eerste zitting van het proces, op 8 december vn het vorig jaar, erkende Bayer dat er onder meer xyleen werd geloosd. Maar dit gebeurde volgens haar raadsman mr Van Assche door een menselijke fout: xyleen is name lijk een peperdure grondstof die nooit als een afvaAiprodukt kan worden be schouwd. Professor Heyndrickx van de toxcico- logische dienst van de rijksuniversi teit van Gent hield staande dat Bayer zeker schuldig was bij een tweede controle die hij zelf op 30 december 1974 uitvoerde. Toen had hij een drietal waterstaten genomen aan de linkeroever waarvan de ontleding volgens hem heeft aangetoond dat de lozingsvergunning in ruime mate was overtreden. Mr. Van Assche verweerde zich tegen de conclusie als zou Bayer niets gedaan hebben voor de zuivering van het bedrijfsafvalwater. De laatste jaren is honderd miljoen frank geïn vesteerd in de zuiveringsinstallatie. Professor Heyndriekx: „Het enige wat ik cinstateer is wat er uit de zuive ringsinstallatie komt. Daarui blijk dat Bayer zich niet houdt aan de lozings vergunning. De uitspraak van de rechtbank wordt verwacht op 18 mei. Indien Bayer wordt veroordeeld dan komt de kwes tie aan bod of Bayer verschillende tientallen miljoenen frank moet terug betalen aan het ministerie van streek- economie omdat ze niet conform de lozingsverordeningen zou handelen. Rechter Hoores heeft inmiddels op dracht gegeven tot het verrichten van bijkomende expertises. DIRECTEUR M. POTEMANS VAN KERNCENTRALES IN DOEL (B): COMPLEX IN DOEL MOGELIJK NOG GROTER MET DRIE NIEUWE CENTRALES DOEL (B) Terwijl in Neder land de beslissing over de uitbrei ding van het aantal kerncentrales is uitgesteld, bouwt men in Bel gië onverminderd verder. Volgens Ir. M- Potemans. directeur van de kerncentrales in het Belgische Doel op de linker Schelde-oever. kan Nederland het zich in tegenstelling tot België ook rustig veroorloven om een pas op de plaats te doen zonder in moeilijkheden te komen met de energievoorziening op de lange termijn: „Immers Nederland heeft zijn aardgas en daarmee zijn in de toekomst nog een hoop oude en nieuwe conventionele centrales draaiende te houden, België daarentegen mist de be schikking over enorme hoeveelhe den eigen brandstof en is daarom wel aangewezen op een verdere uitbreiding van de nucleaire cen trales." Voor wat Doel betreft: momen teel draaien er twee kerncentra les, elk ongeveer ter grootte van die in Borssele, op volle toeren. Sinds medio 1974 hebben zij in totaal zo'n vier miljard kilowat tuur elektriciteit geproduceerd. De derde eenheid op zich ruim twee keer zo groot als de twee die in bedrijf zijn is sinds ruim een jaar in aanbouw en zal naar wordt verwacht eind 1980 gaan produceren- Volgens direc teur Potemans is hot bovendien allerminst uitgesloten, dat min stens een van de twee nog m België te bouwen kerncentrales eveneens in Doel zal worden ge vestigd. Dat zou kunnen inhou den. dat volgend jaar al moet worden begonnen met de voorbe reidingswerkzaamheden voor de ze Doel 4. De directeur acht het zelfs niet uitgesloten dat het energiebedrijf in Doel nog voor 1985 zal worden uitgebreid met, een vijfde eenheid. De centrales die nu werken heb ben elk nog maar de halve capa citeit van de eenheden die nog zullen volgen. In de directe omge ving van de huidige centrales op Let opgehoogde zogenaamde Paa-rdenschor is nu in elk geval al ruimte geschapen voor enorme uitbreidingen tot een to tale capaciteit van omstreeks 5 000 megawatt. Vermogen Volgens de jongste gegevens be draagt het totaal van het in Bel gië geïnstalleerde vermogen om België een kerncentrale in Tihan- ge. aan de Maas tussen Namen en Luik- Verder betrekt de Belgi sche stroomverbruiker door kern splitsing opgewekte elektriciteit van een centrale in het Franse Chooz- Directeur Potemans beschouwt het als een onvermijdelijke ont wikkeling. dat de kerncentrales in de toekomst en nog veel grotere aandeel in de landelijke Belgische produktie krijgen. Hij zegt dat, alvast vooruitlopend op de resul taten van een studie die momen teel in België wordt afgerond. Hij vindt het weliswaar een aar dig idee van staatssecretaris L. Dhoore om ten behoeve van de conventionele centrales de kolen- produktie in België op te voeren van zes miljoen ton tot acht miljoen ton per jaar, maar hij plaatst daar toch vraagtekens bij: .Stel dat men er zoals al is voorgesteld twee conventio nele oentrales bij wil nemen van elk 1-000 megawatt. Bij elkaar en nabij de 8.000 megawatt- Het aandeel ran de kerncentrales in dat vermogen bedraagt ongeveer 1.200 megawatt. Behalve in Doel vindt men in zullen die alleen al zes miljoen ton kolen voor zich opeisen. Ik heb daar toch zo m'n bedenkin gen over, want dat zou betekenen dat je nog maar twee miljoen ton kolen over hebt voor het overige verbruik en dat ls natuur lijk veel te weinig. Bovendien zijn de prijzen voor die kolen zeer artificieel (kunstmatig, red-), aangezien de overheid veel moet bijpassen om de kolenproduktie zo te verhogen." 'Ingeniearsgeestje' De heer Potemans („Ik zit hier niet een beetje te preken voor m'n eigen zaakje, begrijp dat goed. Ik geloof dat ik zoveel ais ik met mijn kleine ingenieurs geestje kan realist ben") vindt het gebruik van aardgas als brandstof voor conventionele cen trales ook een verwerpelijke zaak. ,Jk geloof dat ons nageslacht ons ernstig zal verwijten, dat we een geweldige hoeveelheid energie hebben verspild. Aardgas is naar mijn smaak geen brandstof die je zomaar mo9t latei verbranden om er conventionele centrales mee te voeden, terwijl er volop kerncentrales kunnen worden ge bouwd. Daar zijn wel nuttiger bestemmingen voor te vinden-" Bij dat alles komt volgens de heer Potemans ook nog eens, dat de welvaart van een land wordt gemeten in energietermen: „Op het ogenblik is er door een sa menloop van omstandigheden een betrekkelijke stilstand in de Eu ropese economie, maar die zal niet blijven duren. We ontwikke len ons verder, hoe je daar als individu ook tegenaan mag kij ken. Er wordt steeds meer elek triciteit verlangd- De mensen die protesteren tegen kerncentrales zouden in feite in het geweer moeten komen tegen veel eenvou diger dingen- Ze kunnen daarmee in htm eigen omgeving begin nen. Ze zouden van leer moeten trek ken tegen al die mensen die zon dagsmiddags de televisie aanzet ten om een voetbalwedstrijd te kunnen zien. Ze zouden het aan tal televisietoestellen en andere elektrische apparaten moeten proberen terug te dringen. Ik geef maar een eenvoudig voor beeld om aan te tonen hoe be langrijk de energievoorziening in onze samenleving is en zeker nog zal worden." een kerncentrale dan vele en vele malen veiliger. .Zoals nog veel te weinig mensen zich schijnen te realiseren, kan een kern centrale niet ontploffen. Het ergste dat zou kunnen gebeuren zou een breuk zijn in de primaire kringloop. De veiligheidssystemen die zo'n inci dent moeten beletten zijn evenwel zo waterdicht, dat het in de praktijk nagenoeg uitgesloten is dat zo'n breuk ontstaat. Om eens aan te geven hoe zwaar alles bewaakt is kun ik zeggen, dat de belangrijkste delen van onze centrale zelfs bestand zijn tegen neerstortende vliegtuigen en allerlei projectielen. Ik wil daarbij geen rekening houden met een oorlogssistuatie waarin een atoombom op de centrale wordt ge gooid. Vanzelfsprekend zou dat een grote ramp betekenen, maar die ramp zou er ook al zijn als de atoombom ergens anders zou worden gegooid." De heer Potemans zegt zich te base ren op wetenschappelijke gegevens en zijn eigen jarenlange ervaring in de kernsplitsing als hij zegt, dat een ramp met een kerncentrale een kanS heeft van 1 op de 300 miljoen jaar. De heer Potemans vertelt dat de wan den van de belangrijkste delen tegen vrijwel alles bestand zijn in tegenstel ling tot sommige ketels en opslag plaatsen van chemische industrieën: „Ik slaap liever in de buurt van een kerncentrale dan in de buurt van een conventionele centrale of de een of andere chemische industrie." Persoon lijk is de directeur van mening, dat veel van het geld dat aan de beveili ging van kerncentrales wordt besteed beter kan worden gebruikt. Bijvoor beeld aan voorzieningen waarvan de mens meteen kan profiteren. Niette min zal Doel 3 nog strenger worden beveiligd dan Doel 1 en 2. De direc teur bevestigt dat er voor de kerneen trales in Doel een rampenregeling be staat. Hij vindt een dergelijke rege ling echter niets bijzonders, aangezien elke industrie van een bepaalde om vang een dergelijke regeling kent. Hü ziet er dan ook geen heil in om de regeling voor Doel te publireren ten einde geen onnodige onrust teweeg te brengen onder de bevolking. „Stéi. dat alle industrieën hier in de buurt hun rampenregelingen zouden publice ren. dan zou de mens hier toch niet meer durven wonen en werken. Die onrust hoeven we ook gewoon niet te verwekken. Nogmaals, de kans dat er iets gebeurt is,klein." Transporten Met enige klem ook spreekt de direc teur van de Belgische kerncentrales berichten tegen als zouden op de Belgische wegen onbewaakte transpor ten plaats vinden met gevaarlijk nu cleair afval. Volgens zijn zeggen wor den dergelijke transporten niet aan de grote klok gehangen, maar is er wel degelijk controle van gemeente tol gemeente. De heer Potemans zegt dat de afval stoffen gewoonlijk worden vervoerd ln verpakkingen waarin men met geen mogelijkheid kan doordringen. Boven dien vindt hij. dat de gevolgen die kunne voortvloeien uit het openbre ken van die verpakking zo dat mogelijk zou zijn veelal worden overschat door mensen die niet geïn formeerd zijn. Volgens hem schuilt er meer gevaar in transporten met che mische stoffen, zoals bijvoorbeeld chloor. Doel (B) krijgen Kerncentrales hoge koeltorens (Van onze verslaggever) DOEL (B) Om tegemoet te komen aan de voorschriften met betrekking tot het lozen van koelwater, zal tege- Hjk met het in werking treden van de kerncentrale Doel 3 de eerste koelto ren in gebruik worden genomen. Zo'n toren zal moeten voorkomen, d3t er eva ter van meer dan 30 graden Celsius in de Schelde wordt geloosd. Als de eerste er staat zal ook worden gewerkt aan exemplaren voor de twee eenheden die nu reeds in gebruik zijn, terwijl andere in de toekomst in Doel te vestigen centrales als vanzelfspre kendheid over dergelijke torens zullen komen te beschikken. De afmetingen van dergelijke torens zijn gigantisch. Ze hebben een diame ter van ruim 130 meter aan de voet, 90 meter bij de uitlaat en ze zijn ruim 160 meter hoog. Het zijn ware ■mastodonten' die dagelijks 48 miljoen liter water moeten verdampen. De eerste zal tegen 1981 verrezen zijn. GOES Op de vergadering in Goes van de afdeling Noord- en Zuid-Beve land van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland is de heer C. A. J. van Beek tot nieuwe voorzitter gekozen. De heer S. S. Vroonland volgde de heer J. Noten boom op als secretaris-penningmees ter. De heer A. W. J. Barikert werd als bestuurslid gekozen. De heer Van Beek dankte de heer No tenboom voor zijn jarenlange werk ala secretaris-penningmeester. De be stuurswisseling betekent dat alle leden van de werkgroep die vorig jaar werd samengesteld om de vereniging nieuw leven in te blazen nu zitting hebben in het bestuur. Voor de werk groep stelden zich beschikbaar de he ren W. D. Vink en A. W. J. Dankert, die in samenwerking met het bestuur allerlei activiteiten zullen organiseren, zoals tentoonstellingen, donateursac ties enzovoorts. Op voorstel van de voorzitter werd besloten een bijenarchief c.q. biblio theek te beginnen, waarop de heer Iz. Mol zijn complete serie vakbladen ('Het Groentje') vanaf 1945 beschik baar stelde. Na de pauze gaf de heer L. van Geffen van de Schouwse zustervereniging een inleiding met film over het leven van hommels. Daarna sprak hij over Pro polis, een kostbare kithars die ver vaardigd wordt door bijen, die ge bruikt wordt in de geneesmiddelenin dustrie. Verder kwam een voorstel ter sprake tot gebruik van een eigen eti ket naar oud ontwerp voor de honing van de Zeeuwse imkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4