Onderzoek naar illegaal gestort afval op de Axelse Vlakte Montedison: „Wij zullen eisen en voorwaarden strikt naleven" Plan tweede serviceflat Goes nog niet definitief van de baan Anker mammoettanker gaat per schip naar Rotterdam Snel overleg met België over de dijkverhoging Paal ALMANAK Diefstallen op Tholen Afsluiting Oosterschelde Westerterp gaf g.s. toelichting kabinetsbesluit vaste verbinding 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1976 MILIEU-INSPECTIE EN JUSTITIE: DR. A. ADRIAANSE: „MEER SLUITENDE PROCEDURE GEWENST' SLUISKIL Dc inspectie volksgezond heid en milieuhygiëne In Zeeland stelt in samenwerking met de officier van justitie in Middelburg een onderzoek in naar het eind vorige week illegaal gestorte afval op de Axelse vlakte. Dit afval, afkomstig van het NSMpterreln, waas daar gedeponeerd door de aan- nemers die zijn ingeschakeld bij de uitbreidingswerkzaamheden van do SM. De illegale storingen zijn vrijdag na dat ze waren ontdekt meteen stopge zet, De inspectie zorgde ervoor dat er monsters van het afval werden geno men. Deze zijn inmiddels voor analyse opgestuurd naar het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven- De inspectie heeft de zaak verder Bangebracht bij de justitie. Officier mr. W. G. C. Mijnssen gaf maandag desgevraagd te verstaan dat hij zich nog beraadt op de te nemen stappen. Milieu-inspecteur dr. A. A. Adriaamse zei dat een en ander was gedaan omdat het afval betrof dat zon der vergunning was gestort. De in speelde houdt in dit soort zaken de vinger aan de pols. Er Is illegaal gestort en dat willen we ook precies weten wat het-is". Nadat een, einds was gemaaikt aan de illegale stortingen op de Axelse vlakte (grondgebied van Sas van Gent) nadat een vergeefse poging was daan het afval te lozen op een terrein Examen Aan de scholengemeenschap voor H.N.O. De Vakschool' te Goes slaag den onderstaande leerlingen voor het diploma vooropleiding voor hoger be roepsonderwijs: A. L. den Hollander te Schoondijke; S. A. de Witte te Koude- kerke; J. M. Goud te Oudelande; N. M. Boogaard te Hoedekenskerfre: T. G. Potter te Oudelande; C. J. Steur te Renesse; A. M. van 't Westeinde te Ar- nemuiden. in de gemeente Axel, kreeg de aanne mer van de gemeente Terneuzen toe stemming het spul kwijt te raken op de sorfcplaats van de gemeente Ter- neuzen in de Bontepolder bij Sluiskil. Volgens woordvoerders van Terneu zen en van de NiSM gaan alle hoeveel heden afval verzegeld van een zoge naamde gif-vrij-verklaring. NSM-directeur ir. V. Bizzotto ver klaarde maandag niet ongerust te zijn over het onderzoek dat nu gaande is. ,Jk maak me geen zorgen over het resultaat In het afval zitten geen giftige bestanddelen". Procedure Volgens milieu-inspecteur Adriaans© toont de gang van zaken aan dat een meer sluitende procedure ten aanzien van industrieel afval meer dan ge wenst is. Jk kijk verlangend uit naar de nieuwe wet op dit punt. Deze wet wordt naar verwachting nog dit jaar door het parlement aangenomen. De wet voorziet in een blijvende verant woordelijkheid en aansprakelijkheid van een bedrijf voor zijn afval. Een bedrijf is in de huidige procedure van STICHTINGSBESTUUR GAAT OPNIEUW REKENEN BESTUUR NEEMT VOOR WOENSDAGAVOND EEN BESLUIT appartementen GOES Voor woensdagavond zal het bestuur van De Schakel' een definitie ve beslissing nemen over de plannen om een tweede serviceflat in Goes te bouwen. Vorige maand Ontstond er grote onzekerheid rond de realisering van het project toen het bestuur van De Schakel' er tot ieders verrassing voorlopig van afzag om de exploitatie van de flat op zich te nemen. Inmid dels heeft er een bespreking plaats gevonden tassen het Goese college van b. en w-, het stichtingsbestuur en het AKZO-pensioenfonds. AKZO z©u de serviceflat bouwen- Het gesprek heeft er in geresulteerd, dat het be stuur van De Schakel' opnieuw aan het rekenen gaat. Tijdens de bespre king bleken er namelijk verschillende interpretaties te zijn van een aantal pijfors. Zoals bekend zou de serviceflat (De Schakel 2') worden gebouwd in t plan -Valckeslot H tussen de Louise de Colig- nylaan en de Parkweg. De kosten van t project: ruim elf miljoen gulden. De plannen waren al in een vergevorderd stadium. Zeer onverwachts en op het laatste moment, aarzelde het bestuur van De Schakel' om met die plannen in zee te gaan. Wethouder J. P. Linaenbergh rear geerde toen: „Het is volslagen onver wacht gekomen. Niemand had dit verwacht. Ik ben driekwart jaar bij de onderhandelingen betrokken ge weest- En nu plotseling dit- Onbegrij pelijk." Ook in diverse Goese raads commissies heerste alom verwonde ring over de plotselinge aarzeling van het stichtingsbestuur. Het bestuur van De Schakel' vond dat het op basis van de plannen, zoals die momenteel op tafel liggen, niet mogelijk is om te komen tot een gunstige exploitatie van de serviceflat. Er bestaan met name bedenkingen tegen de hoogte van de pensionprijzen die zouden moeten worden berekend. Die prijzen (per 1 juli 1978): 1470 gulden per maand voor één kamer, 2042 gulden voor twee kamers en 2350 gulden voor drie kamers. De nieuwe service flat gaat als alles doorgaat bestaan uit honderdtwintig apparte- kamer, 75 met twee kamers en 15 Auto uitgebrand OUD-VOSSEMEER Maandagmiddag is de auto van H. J. A. M. van O. uit Oud-Vossemeer op de Molendijk in zijn woonplaats geheel uitgebrand. De brandweer van Tholen slaagde er in de brandende auto te blussen, maar die was boen al geheel vernield. De oorzaak van de brand is naar alle waarschijnlijkheid kortsluiting in de bedrading van het elektrische circuit. .eeuwse Roken Dat is pas een veel bespreken on derwerp. Roken- Of niet roken. Eén onzer kennissen roept al drie jaar, dat ophouden met roken zéér gemakkelijk is: 'k Heb het al achtennegentig keer gedaan". Maar die mevrouw, die zich had laten inschrijven op een cursus had het er minder gemakkelijk mee. Ze zat in een groep, die op de eer ste les werd binnengelaten in een lokaaltje, waarin een groep juist verdwenen cursisten een zéér blau we damp had achtergelaten. De nieuwkomers legden vast siga retten klaar om een verse bijdra ge te leveren aan het rookgordijn- .Zullen we de ramen eens open doen en proberen een half uurtje niet te roken", stelde de mevrouw voor. Het gaf gemor, maar het ge beurde. Al kreeg de niet-rokem.de mevrouw een paar dagen later van de cur susleiding bericht, dat ze in een andere groep zou worden inge deeld. En er werd aan toegevoegd: ,.U kunt ook overwegen privé-les- sen te nemen als het voor u be zwaarlijk is dat anderen roken". Da's toch als u het ons vraagt een opmerkelijke oplossing in een tijd. dat het milieu zo'n hoge prioriteit heeft- uit drie kamers Volgens wethouder Lindenbergh is af gesproken. dat het bestuur van De Schakel' voor morgenavond laat weten wat de uiteindelijke beslissing is. Mocht het stichtingsbestuur alsnog be- slluiten om de exploitatie op zich ts nemen dan komen de financiële conse quenties (garantiestelling) voor de ge meenbe nog deze maand in de Goese raadsvergadering aan de orde. zijn verantwoordelijkheid af als het afval per contract wordt afgevoerd en de fabriekspoort verlaat. Dat volstaat met de huidige gif-vrij-verklaring eigenlijk niet voldoende". Jongetje liep tegen auto: hersenschudding VLISSINGEN Het 5-jarig jongetje S. C. uit Vlissingen heeft maandagmid dag omstreeks kwart over twaalf een hersenschudding opgelopen, toen hij te gen een auto aanliep. Het jongetje stak plotseling de Spuistraat in zijn woon plaats over en raakte daarbij nog net een passerende auto. Hij is opgenomen in het Bethesda-St. Josephziekenhuis te Vlissingen. THOLEN Het afgelopen weekeinde zijn op het eiland Tholen twee dief stallen gepleegd. Een derde inbraak mislukte door dat de daders door thuis komst van een bewoner op de vlucht- sloegen. Dat gebeurde in Scherpenisse in de woning van W. B. Er was niemand thuis en het huis werd doorzocht. De daders kozen het hazepad toen de zoon van de heer B. thuis kwam. Bij de fa milie G. K. in Scherpenisse werd in gebroken toen de familie ter kerke was. Er zijn sieraden en goud meege nomen. In het kerkgebouw van de oud-gerefor meerde gemeente te Sint-Maartensdijk ls het catechisatiebusje geleegd. De technische recherche en de groep Tho len van de rijkspolitie hebben de in braken in onderzoek. VLISSINGEN Het bergingsbe drijf van Van den Akker heeft maandag een begin gemaakt met het reisklaar maken van het reus achtige anker met de daarbij be horende ketting van de supertan ker 'Lampas'- Zoals gemeld heb ben vrijdag de bergingsvaartuigen 'Jacomina' en 'Onrust' in Het Ka naal het 20 ton zware anker en de 170 ton zware ketting lengte 330 meter opgevist- Voor het weekeinde reeds had de 'Onrusti tien lengtes ketting (één lengte is gelijk aan 27,5 meter) naar Vlis singen gebracht. Het was de bedoeling dat het an ker met ketting in een binneschip, de "Energie', zou worden geladen, maar de kapitein vreesde dat het gewicht in totaal 190 ton te veel zou zijn voor de bodem van zijn schip. Men is echter overeen gekomen, dat dit probleem wordt opgevangen door middel van bal ken, waar het anker op zal steu nen. Maandagmiddag is men reeds begonnen met het inladen an dit karwei zal vanmorgen (dinsdag) waarschijnlijk worden voltooid; De "Energie' brengt de ze 'gewichtige' lading vervolgens n de Shell In Rotterdam, daar het an ker afkomstig is van de mam moettanker "Lampas' van de Shell. Het anker werd door de 'Jacomina' en de 'Onrust' opge vist in het Engelse Kanaal- De foto geeft een beeld van het reusachtige anker, dat ongeveer vijf meter hoog ls, 3.5 meter breed en 20 ton zwaar. De bijbe horende ketting 330 meter lang weegt zo'n 170 ton- (Foto PZC) MIDDELBURG Minister T. E. Westerterp van verkeer en waterstaat zal met zijn Belgische collega van openbare werken contact zoeken om deze zijn voor nemen kenbaar te maken ln het gebied Baalhoek - Paal 'op korte termijn tot dijkverhoging over te gaan'. De bewindsman deelde dat maandagmiddag mee in Middelburg, na een gesprek met gedeputeerde staten van Zeeland. Daarbij wees de heer Westerterp er op, dat in verband met het concept-Baal- hoekverdrag met België indertijd alle voorbereidingen rond de dijkplannen bij Paal zijn stilgelegd- ,.We hebben", zo onderstreepten zowel de minister als commissaris der koningin dr. C. Boertien, „gezamenlijk vastgesteld, dat we zorgen hebben over de veiligheid voor dat gebied". In dit verband refereerde hij ook aan de ernstige zorgen op dit punt, die blijken uit brieven van het Hulster Ambacht en de gemeente Hulst. Jk zal me beraden over de procedure terzake", aldus minister Westerterp, die liet weten in het overleg met zijn Belgische collega met name ook mogelijkheden te willen onderzoeken om de procedure te bekorten; „Ik kan niet zonder meer voorbijgaan aan de dringende wensen die nu uit het gebied tot mij zijn gekomen", aldus de minister. Minister T. Westerterp en commissaiis der koningin dr. C. Boertien maandag middag tijdens de persconferentie aan het eind van het bezoek van de be windsman aan Middelburg. (Slot van pagina 1 die mogelijkheid is ook wel gerekend-, de snelst aan te pakken dijkvakken zijn eerst verhoogd. Maar ook als er ergens vertraging dreigt, moet wel de hele procedure worden doorlopen. We leven in een rechtsstaat," aldus Wes terterp. In dit verband wees hij ex desgevraagd in het algemeen op, dat bij dijkverhogingen niet de uitvoering zelf het grootste probleem vormt wat tijd betreft. „Het gaat vooral om de' tijd, die de voorbereidingen vergen," zo zei hij. Daarbij noemde hij de Westerscheldewaar 20 jaar na de Deltawet ook nog lang niet alle dijken op Deltahoogte zijn gebracht. Commissaris der koningin dr. C. Boer tien deelde nog mee, dat overeen ls gekomen, dat de Zeeuwse staten voor de zomer op 21 mei de wet op de calamiteuze polders zullen behan delen. De opheffing van deze wet kan dan in het najaar en het parlement komen. Temeuzenaar -onder invloed - tegen auto TERNEUZEN De Teraeuzense auto mobilist O. L. is maandagmiddag, ter wijl hij onder invloed was, tegen de achterzijde van de auto van B. de H-, eveneens uit Terneuzen, gereden. Dat gebeurde toen De H. stilstond bij de kruising van de Bellamystraat met de Alvarezlaan, Een bloedproef wees uit. dat L. teveel alcohol had gebruikt. De politie heeft zijn rijbewijs ingevor derd. Bromfietser gevend in Terneuzen TERNEUZEN De bromfietser A. B. uit Kloosterzande is op de Icruislng Seriippensstraat-Van der Waalsstraat in Terneuzen gewond, nadat liij maandag middag was aangereden door de auto van J. J. de K. uit Biervliet. B. verzuimde voorrang te geven aan de Biervlietenaar. die via de Van der Waalsstraat in de richting van de Archimedesstraat reed. De bromfietser moest met een arm- en beenbreuk naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen. „NSM IN SLUISKIL KAN ALS VOORBEELD GELDEN" (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL „Montedison stelt met grote nadruk vast dat zij bij vestiging waar dan ook in West-Europa het eisen- en voorwaardenpak- ket van het betrokken land op het gebied van milieube scherming, veiligheid en ar- beidshygiëne strikt zal nale ven". Dat verklaarde maan dag in Brussel tegenover ons de woordvoerder van het Italiaanse concern, ter wijl hij als voorbeeld naar voren schoof de gang van zaken bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij, (NSM) in Sluiskil, voor ze ventig procent dochteron derneming van de Montedi son Group. Montedison: „Dat geldt toch voot iedere onderneming, die wil inter nationaliseren. Het zou erg on verstandig zijn om te proberen onder de voorgeschreven maatre gelen uit te komen. Je neemt dan zulke grote risico's dat je al tevoren kunt weten dat je later voor veel groter moeilijkheden komt te staan." De in Milaan gevestigde Monte dison Group (in 1966 gevormd door een joint-venture van de bedrijven van Montecatinl-chemie en Eaison-energie) laat nog eens zonder omwegen weten dat tot op dit moment nog geen enkele beslissing is genomen over de vestiging van een nieuw chemisch complex van aanzienlijke omvang elders in West-Europa. Er zijn verschillende vestigingsplaatsen in onderzoek in Frankrijk, in België, in Engeland, in West- Duitsland en de studies naar de mogelijkheden zijn nog niet afgerond. In Nederland opereert Montedis on op het ogenblik met: 1. De Rotterdamse Polyfine Maatschap pij (een 40 procent dochteronder neming samen met Shell), 2. de NSM in Sluiskil en 3. de Schelde Chemische Maatschappij NV te Terneuzen (een houtlijmfabriekje op het terrein van NSM). Onder deze laatste naam voert Monte dison met de Nederlandse over heid en het havenschap Vlissin gen onderhandelingen over een eventuele vestiging in het Sloege- bied. Tien jaar na de fusie van de twee grote oorspronkelijke Itali aanse groepen van ondernemin gen is Montedison bezig om zich meer en meer te Internationalise ren'. De industriële groep be weegt zich op een bijzonder breed terrein. De sterkste poot is die van de chemie en de petro chemie. Daarnaast zijn er de far maceutica. En verder zijn er gro te belangen in de textiel, de alu minium, de groothandel, het bank wezen, de elektronica, de machi nebouw en de engeneering. Ook heeft Montedison een divisie die zich bezig houdt met het groot winkelbedrijf (Stantia). Het totale personeelsbestand van Montedison in binnen- en buitenland beloopt op het ogen blik meer dan 150.000 werkne mers. Van de totale omzet (in 1974 was die 4.000.000 miljoen lire) wordt ruwweg veertig pro cent in het buitenland bereikt. Maar daar staat tegenover dat de produktie in het buitenland nog niet verder is gekomen dan onge veer acht procent. Van de 147 fabrieken staat slechts een klein aantal buiten de Italiaanse lands grenzen. Breder Montedison: .Als men de ontwik keling bij internationale indus triële ondernemingen nagaat en vaststelt dat er een zeker even wicht behoort te zijn in de ver- activiteiten, dan is het duidelijk dat ook voor ons een bredere oriëntatie geboden is. Daarom zijn we ook bezig met het onderzoek naar de mogelijk heden van een vestiging in West- Europa." Het Italiaanse concern gerangschikt bij de eerste twintig ondernemingen op de wereldlijst van Fortune, is in eigen land Fiat voorbijgestreefd dat nogal te ma ken heeft gehad met de gevolgen ran de oliecrisis van twee jaar geleden. Het exporteert niet al leen een uitgebreid productiepak ket naar het buitenland, maar levert ook de nodige technische kennis en ervaring bij de bouw en installatie van nieuwe fabrie ken. Op dit terrein is ook grote activiteit ontwikkeld in de rich ting van de Oostbloklanden. Hoe ziet het Italiaanse con cern zichzelf tussen de zogenaam de 'multinationals'? Montedison: „We zijn meer inter nationaal dan multi-nationaal. Als wij dit zeggen dan denkt de bui tenwereld misschien dat we de onsympathieke klank die tegen woordig nogal eens het begrip multi-national heeft, willen ont wijken. Dat is niet het geval. We zijn nog op weg om een multi national te worden. En we besef fen goed dat er veel aan gelegen is om in de toekomst als zodanig te opereren in de goede zin van het woord. Onze internationale strategie is daarom bijzonder wendbaar." Milieu De vakbeweging in Zeeland heeft u beschuldigd van slecht gedrag in Uw Italiaanse onderne mingen op het stuk van de mi lieubescherming en de arbeidshy- giëne? Montedison: „We hebben in de afgelopen jaren bijzonder grote bedragen gestoken in een groot scheeps programma van investe ringen om de problemen op deze beide gebieden in de kortst moge lijke tijd op te lossen. Daarbij maken wij gebruik van de mo dernste technische middelen en vindingen die ons ten dienste staan. Aldus is het mogelijk ge bleken om een daadwerkelijke bijdrage te leveren aan een ver betering van de milieubescher ming in de omgeving van onze vestigingen en aan de interne be- drijfshygiëne en -veiligheid." Hoe is de verhouding tussen uw bedrijf en de vakbonden in Italië? Montedison„Er zijn de normale moeilijkheden rondom het afslui ten van collectieve arbeidsover eenkomsten, maar over het alge meen zijn de betrekkingen tussen Montedison en de vakbeweging goed te noemen. We hebben net als zoveel andere Italiaanse ondernemingen stakingen ge had. Maar u moet dat wel in verhouding zien tot de stakingen die in het algemeen in een veel hogere frequentie voortkomen dan in Nederland. Sympathiestaldn- gen en dergelijke." Er zijn problemen rondom de produktie van (poly)vmylchloride in de chemische industrie. Hoe stélt Montedison zich daartegeno ver op? Montedison: „Toen de geruchten over de toenemende problemen in deze produktiesector Italië be reikten waren wij al drie jaar bezig met een studie naar de effecten van dit gas op ons pro- duktieperhoneel- In Bologna heeft een onafhankelijk instituut zich nauwgezet met deze materie be ziggehouden. Er zijn bij dat on derzoek technische vindingen ge daan om de maximum aanvaard bare concentratie pvc aanzienlijk terug te dringen. Ook internatio naal wordt er op dit terrein veel onderzoek verricht en wij zijn bereid ons naar de resultaten van dat onderzoek te richten." Aan het slot van het gesprek legt de woordvoerder van Montedison er nog eens de nadruk op dat het Sloegebied bij Vlissingen niet de enige lokatie is waarheen de be langstelling van het bedrijf uit gaat. Er valt op dit ogenblik nog niet te zeggen in welke richting de beslissing bij het bedrijf zelf zal gaan, evenmin binnen welke termijn die zal worden geno men. MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Ze< "and hebben maandag van minister Westerterp een mondelinge toelichting gekregen op het kabinets- besluit de beslissing over de bouw van de vaste Westerschelde-verbinding uit te stellen. Daarbij onderstreepte de minister, dat hét kabinet de beslis sing over enkele maanden wil kunnen plaatsen 'In het kader van de planning op middellange termijn'. De minister maakte tijdens de pers conferentie na afloop gewag van de recente berichten over een brief rond deze deze zaak van de plaats-vervan gend directeur van de rijksbegroting. In die brief wordt gemeld, dat de verbinding verkeerstechnisch niet noodzakelijk is, nationaal-economiscb gezien voor zo'n grote investering een laag rendement heeft en het op dit moment ongelegen komt om geduren de een aantal jaren grote bedragen aan de kapitaalmarkt voor dit oroject te onttrekken. De minister zei, dat hij 'ontsteld' was, toen hij van de pubhkaties kennis nam en maandag nog bij het ministe rie van financiën navraag heeft ge daan naar de betekenis van de brief. Daarbij ls gebleken, dat het ging om een medio december geschreven brief, die plv-directeur rijksbegoting verzond in antwoord op vragen van een PvdA- kamerlid (Van der Doef, red.). Westerterp: Jk ga niet via de kranten met de minister van financiën discus siëren, maar het feit, dat ik een voorstel over de vaste verbinding heb gedaan maakt duidelijk, dat ik het met de argumenten van de brief niet eens ben. De brief is al enkele maan den geleden geschreven. Vóór de mo tie over de vaste verbinding in de kamer werd aanvaard en vóór de regering de beslissing nam," zo bena drukte de minister. Vooruitzichten voor woensdag en don-i derdag. Opklaringen, maar vooral later regen. Middag-temperaturen ongeveer 7 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag:' aantal uren zon: 1 tot 6; min.temp.: omstreeks 3 graden; max.temp.: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheeel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.temp.: omstreeks 4 graden; max.temp.: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 08.03 onder 17.46 Maan op 14.18 onder 05.28 PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking niet hier en daar re gen. Krachtige tot harde wind uit zuid tot zuidwest, in de namiddag of avond ruimend naar west tot noordwest en afnemend tot matig of krachtig. Maxünumemperaturen ongeveer 7 gra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2