PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING LICHT KAMER IN OVER LOCKHEED-ZAAK „Beslissing over afsluiting van de Oosterschelde is in 1974 genomen" minikrant Geldtransport in Heerlen overvallen Vakanlie- peseta COMMISSIE VAN ONDERZOEK ZAL NIET OVER JUSTITIËLE BEVOEGDHEDEN BESCHIKKEN BUIT ACHT TON Jeugdige werkloze gooit ruiten in Franse visie op EEG-leiding Verdachten grote drughandel gepakt GASEXPL0SIE VERWOEST WONING fiantlijn Dijkverhogingen Achter gesloten bankkluizen Pagina 6 219e jaargang no. 34 Dinsdag 10 februari 1976 Bk* vr*teg k*RC4l SPECIALE ADVEUTE*!*- mhmlMOtm ZOHDEP KWN8TOOOHB*. DEN HAAG Dr. M. Ruppert, vice-voorzitter van de Raad van State, zal vermoedelijk deel uitma ken van het driemanschap dat een onderzoek moet instellen naar de rol van prins Bernhard in het Lockheed-omkoopschandaal. De regering zal vandaag in de Tweede Kamer de juiste samenstelling van de commissie von onder zoek, haar taak en bevoegdheden bekendmaken. Deze commissie zal niet over speciale justitiële be voegdheden beschikken. Zij zal haar autoriteit vooral ontlenen aan het feit dat zowel de Nederland se regering als prins Bernhard te kennen hebben gegeven volledige opening van zaken in deze affaire te wensen. In hoeverre de commissie in staat zal zijn praktische barrières zoals het Zwitserse bankgeheim te overwinnen, is zeer de vraag. Noch de Zwitserse autoriteiten, noch de ex-KLM-employé en vriend van prins Bernhard, Meu- ser, zijn verplicht inlichtingen te ge ven. Een sleutelfiguur in het omkoop schandaal, dr. Hubert Weisbrod, uit 3ern verklaarde maandag zich niets meer te herinneren van een transac tie. Hij zei onder geen beding mede werking te verlenen aan de commissie van onderzoek. Daarom zal de com missie haar gegevens voor een groot deel in de Verenigde Staten moeten zoeken De Amerikaanse Senaatscom missie die zich bezig heeft gehouden met de steekpenningenaffaire, klaarde maandagavond bereid te zijn de Nederlandse onderzoekers bij te staan bij hun onderzoek. Voorzitter Chjurcih zei dat hij alle medewerking zal verlenen als een Nederlandse sie inlichtingen zal vragen. Zeker is, dat de commissie bij haar naspeuringen in Zwitserland voor ge sloten deuren zal komen te staan. De Zwitserse wet verbiedt dat buitenlan ders onderzoeken instellen naar de herkomst van in Zwitserland aanwe zig geld. Het bankgeheim kan alleen worden opgeheven als de rechter de houder van een bankrekening in Zwit serland veroordeeld heeft en boven dien is komen vast te staan, dat met het geld misdadige praktijken zijn In dit licht is medewerking van Lockheed aan het Nederlandse onder- DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN GRONINGEN Bij een brand in een woonhuis aan de Lageweg hij Uit huizen zijn maandagavond de drie kin deren van het gezin Van der Molen om het leven gekomen. Wanhopige red dingspogingen van de vader, de buren en de brandweer bleven zonder re sultaat. Toen de kinderen het 7-jarig meisje Jetchen, haar 4-jarig zusje Theresia en het zoontje Jan-Pieter van anderhalf werden gevonden, bleek de hulp te laat te zijn. De beide meisjes waren in het vuur omgekomen en het jonge tje in de rook gestikt. Omtrent de oorzaak van de brand was maandag avond laat nog niets met zekerheid te zeggen. De brand is uitgebroken op het moment dat de ouders afwezig wa ren. Rond het huisje speelden zich tijdens de reddingspogingen hartverscheurende taferelen af. De brand werd namelijk door omwonenden ontdekt op ongeveer hetzelfde moment dat de vader naar huis terugkeerde. Onmiddellijk ging men tot actie over toen duidelijk was geworden dat de kinderen nog in de woning aanwezig wiren. In allerijl pro beerde men zich toegang tot het slaap vertrek te verschaffen. Toen dit binnendoor niet bleek te luk ken werd er een gat in het dak geramd. Toen men daarop de woning binnen drong trof men alleen nog de stoffe lijke resten van de kinderen aan. De vader droeg zelf het jongste kind naar buiten en alhoewel er aanvankelijk eni ge hoop was dat dit in leven was ge bleven, bleek dit niet het geval te zijn. De kinderen moeten tijdens de brand wakker zijn geworden, dit valt af te leiden uit verklaringen waruit bleek dat de beide meisjes nog in doods angst een veiliger schuilplaats hebben trahten te vinden. Het vuur vond ech ter snél een weg door de woning en heeft waarschijnlijk geen ontsnap pingsmogelijkheden meer gegeven. De honderden door sirenes aangelok te nieuwsgierigen zagen tenslotte on der een doodse stilte dat er voor de redders niets anders overbleef dan het naar buiten dragen van de lijken. Nieuw op de 5 uit Zeeland 's 2,4, 5, 7 en 8. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 6. Sport op de pagina's 9, 10 en 11. Radio en t.v. op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. zoek van groot belang. De Amerikaan- as vliegtuigfabriek kreeg zo blijkt uit de documenten waarover de co missie van senator Church beschikt steeds bevestiging als bepaalde geld sommen werden overgemaakt een andere rekening. Aangenomen mag worden dat Lock heed ook een bevestiging kreeg dat Weisbrod de 1 miljoen dollar had overgemaakt of op enigerlei andere wijze had verder getransporteerd naar de uiteindelijke plaats stemming. Tenslotte 3b de beschuldi ging dat de miljoen dollar bestemd was prins Bernhard afkomstig van de pre- sident-directeur van Lockheed, Kotchi- an. Volgens goed ingelichte kringen in Washington zou de KLM-directeur voor Frits Besancon, dege die van de Lockheed-luchtvaartfabrie- ken 25.000 dollar zou hebben ontvan gen. Bevestiging hiervan krijgen, aangezien de commissie van Church tot 7 februari met reces ii woont in Los Angeles en hij doet zaken via Liechtenstein. De oud-KLM-dlrecteux zou door Lockheed zijn ingeschakeld in periode dat do KLM nog met Lock- heed-ConstaHation-toestellen vloog. De suggestie van de voorzitter van de D'66-Tweede-Kamerfractie, Terlouw, om een parlementaire enquê te in te stellen, vindt mr. K. G. de Vries (PvdA), tot voor kort lid van de vaste kamercommissie van justitie, „niet erg geluk/ig-". Zo*n onderzoek ridht zich namelijk op omstandighe den of op beleidszaken. Het Is onge bruikelijk, dat een parlementaire enquête zich bezighoudt met gen van personen. Wel zou dit onder zoek de hele geschiedenis van de aankoop van Lockheed-vliegtuigen kunnen betreffen, maar deze historie staat nu niet centraal. Hamvraag is thans: is er wel of niet omgekocht? Getuigenissen tegenover een parlemen taire enquêtecommissie gedaan, kun nen niet in een justitiële zaak worden gebruikt. Voor de tweede achtereenvolgende dag brachten de New Tork Times en SCHORSING VAN DOUANERECHTEN NIEUWE AARDAPPELEN BRUSSEL (ANP) De Europese mi nisterraad heeft maandagmiddag in Brussel de heffing van 15 procent op zogeheten primeur-aardappelen tot 28 maart van dit jaar geschorst. Eerder al werden de douanerechten op gewone aardappelen tijdelijk opgehe ven. Die bedroegen 18 procent. Italië tekende enkele weken geleden bezwaar aan tegen de afschaffing van de douane rechten op primeur-aardappelen, om dat het de sterke concurrentie vreesde van andere landen rond de Middelland se Zee en in Noord-Afrika. Italië heeft uiteindelijk toch toegegeven, omdat de douanerechten waarschijnlijk weer zul len worden ingevoerd voordat de grote toevloed van nieuwe aardappelen goed op gang komt. Post artikelen over de relaties tussen prins Bernhard en Lockheed en over de regeringsverkla ring van premier Joop den Uyl. De New York Times wijdde een uitge breid artikel aan de loopbaan van de prins. Daarin wordt een Nederlands parlementslid geciteerd: „Hij is de enige hoge functionaris voor wie het zin zou hebben om een vliegtuig aan te bieden" (zoals reeds gemeld was Lockheed eerst van plan de prins een Lockheed Jet-Star te geven, maar zag daarvan af omdat het moeilijkheden zou opleveren bij de schriftelijke vast legging van de eigen domsover- dracht). Volgens een bericht van het persbu reau Reuter dat in de Washington Post werd gepubliceerd, zijn er „be schikbare documenten van de hicht- vaartfabriek waarin de prins wordt genoemd als de ontvanger" van de ongeveer 4 miljoen gulden die door Lockheed werd betaald. Op de foto: de schade aan de woning na de ontploffing HEERLEN Twee mannen op een brommer hebben maandag- midag 800.000 gulden buitge maakt bij een overval op een geldtransport van de Amrobank te Heerlen. De daders zijn met het geld, dat in twee cassettes was opgeborgen, in de Heerlen- se binnenstad verdwenen. Maan dagavond waren zijn nog spoor loos. De overvallers sloegen toe qp het ogenblik dat een employé van de Amro-bank aan de Geerstraat en een werknemer van Van Gend en Loos elk met een cassette uit het bankgebouw kwamen om het geld in de geldtran sportwagen te laden. Toen de twee mannen de afstand van vier meter naar de wagen aflegden doken de overvallers op. De geldtransporteurs kwamen net het trapje af toen de bromfietsers zich meester maakten van de cassettes. Een van de trans porteurs probeerde nog verzet te plegen, maar gaf dit op toen de duopassagier van de bromfietser met een revolver dreigde. In de geldtransportwagen zat een chauffeur te wachten. Deze kon bij de overval, die op nog geen twee meter naast hem plaatsvond, niet ingrijpen maar hij zag wel kans het verzeke ringsnummer van de rode bromfiets te noteren en een signalement van beide daders op te nemen. Meteen daarop sloeg hij via zijn radioinstalla tie alarm. De daders stoven inmiddels over Promenade 2 weg in de richting van het centrum van de stad. Onmid dellijk daarna werden alle beschikba re politiemannen in Heerlen ingezet om strategische kruispunten te bewa ken en om alle wijken van de stad uit te kammen omdat het vermoeden be stond dat de daders zich zo gauw mogelijk van de opvallend rode brom mer zouden ontdoen. Dit leverde geen resultaat op. De acht ton vormen het grootste bedrag dat Van Gend en Loos tijdens geldtransporten is kwijtgeraakt. De verzekering van het bedrag is een zaak van de Amro-bank omdat de transpormaatschappij nooit weet heeft van de waarde van de zendin- worót of deze maan- Enkele jaren geleden werd uit voor bewerkte kluizen van de toen net geopende nieuwe Amro-bank een be drag van ruim vijf ton gestolen. DEN HAAG (ANP) Een 19-jarige Haagse jongeman heeft maandagmid dag in Scheveningen bij vijf winkels de ruiten ingegooid. De schade bedraagt 10.000 gulden. De jongeman heeft de Haagse politie ver teld. dat hij pas uit militaire dienst was gekomen, graag wilde werken, maar geen baantje kon vinden. Door, alle moeilijkheden wordt de jongeman soms agressief. In zo'n bui is hij tot zijn daad gekomen, aldus zijn relaas op het politiebureau. PARIJS (DPA) Frankrijk wenst voor het Europa van de negen een directo rium (bestuur) dat bestaat uit twee grote en een klein EEG-land. De samen stelling van het directorium is onder hevig aan een rouleringssysteem, zodat elk land op gezette tijden deelneemt aan bestuursactivtteit. Het plan, dat nog niet officieel is bevestigd, werd maandag bekendgemaakt door het ge zaghebbende Franse blad Le Monde. Het was vervat in een artikel over de "kritische houding" van Parijs tegen over het Europese rapport van de Bel gische premier Leo Tindemans. Volgens Le Monde stoort de regering zich eraan dat volgens voorstellen van Tindemans de Europe se commissie een duidelijker politiek karakter krijgt en dat ze met name via het Europese parlement in haar taak wordt bevestigd- Parijs ziet een betere toekomstige structuur van de gemeen schap in de versterking van de Euro pese raad en de EEG-ministerraadniet echter in een verzwaring van de Euro pese commissie. Moeilijkheden voor de Europese beslissingsmacht zullen zich naar de mening van Parijs voordoen bij een uitbreiding van de EEG met nieuwe leden. De raad zou dan steeds minder geschikt zijn beslissingen te ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft maandag twee inwoners van de Maasstad gearresteerd omdat zij worden verdacht van een groot scheepse handel in verdovende midde len. De arrestanten zijn de 36-jarige ex- bokspromotor Aad V. en de 34-jarige koopman Kick Z.. die de afgelopen ja ren al vaker met de justitie in aanra king kwamen wegens overtreding de opiumwet. De politie wil, naar zij zegt in het be lang van het onderzoek, geen verdere mededelingen doen. Wel verklaarde een woordvoerder dat het vermoedelijk om een 'belangrijke zaak' gaat. OUDENBOSCH Een enorme gasontploffing heeft maandag middag rond twee uur een woonhuis in het Westbrabantse Oudenbosch volledig verwoest. De bewoonster van het huis, de 65-jarige mej. Van de Berg, kwam met de schrik vrij. De naast de woning staande P. Ko- nings uit het Westbrabantse Schijf werd tot zijn middel on der het neerstortend puin be dolven. Hij werd ernstig ge wond. Oorzaak van de explosie was een stukgetrokken gaslei ding. In een straal van enkele tientallen meters in de omtrek sneuvelden rui ten en scheurden gevels Bovendien werden drie geparkeerde en een voor bij rijdende auto door rondvliegende steenbrokken beschadigd. De totale schade is nog niet bekend maar iocrpt volgens de politie waarschijnlijk in de honderdduizenden guldens. Een hydraulische kraan die naast het bewuste huis bezig was met graaf werkzaamheden. trok een gasleiding stuk. Een half uur later explodeerde het met gas gevulde huis als eer. reusachtige bom. De bejaarde be woonster bevond zich op dat moment in de keuken; de enige plaats van het huis waar nog enkele muren overeind bleven staan. De pal naast het huis in een zojuist gegraven sleuf staande heer Konings kwam er minder geluk kig vanaf. Hij moest me: een open beenbreuk worden opgenomen in het Oudenbosche ziekenhuis. Een aantal grondwerkers werd door de luchtdruk weggeslingerd maar niemand van hen liep letsel op. Dat Konings nog levend onder het puin vandaag gehaald kon worden, noemden ze een „wonder". Van het buis bleef niet veel meer ruine. SOARES: GEEN VOLKSFRONT IN PORTUGAL LISSABON' Er komt in Portugal geen volksfront van socialisten en communisten. Dit verklaarde maandag Mario Soares, secretaris-generaal van de Portugese socialistische partij op een persconferentie, speciaal belegd om het standpunt van zijn partij met betrekking tot de komende verkiezin gen uiteen te zetten. De socialistische partij gaat zonder beginnen, maar zal wel een militair als presidentiele kandidaat voorstel len. In Portugal wordt algemeen aan genomen, dat ait admiraal Pinheiro de Azevedo, de huidige eerste minis ter, zal zijn. Mario Soares verklaarde eveneens dat er in de eerstkomende generatie geen communistisch regime in Portu gal mogelijk zou zijn. Opmerkelijk is dat Mario Soares en met hem de socialistische partij een toekomstig bondgenootschap met de nieuw gevormde politieke groep MSD (Movimento Social Democrats) niet uitsluit. Deze nieuwe beweging is zondag ontstaan, tijdens een vergadering in Gondomar (bij Oporto), bijeengeroe pen door de afvallige parlementsleden van de volksdemocratiscbe partij. De ze afgevaardigden hebben de doelstel lingen van hun partij, die zij te re vinden, verworpen, en noemen zich thans de ware sociaal-democraten in Portugal. De aanhangers van de MSD hebben verklaard, dat er geen tijd meer is oan bun beweging voor de aanstaande verkiezingen in een politieke partij om te vormen. De programmapunten van de nieuwe politieke groepering komen dia van de socialistische partij zeer nabij. MINISTER WESTERTERP IN MIDDELBURG „IK BETREUR, DAT MEN ZELF BIJDRAAGT TOT NIEUWE ONRUST" MIDDELBURG ,De beslissing over de afsluiting van de Oosterschelde is in feite in 1974 genomen. Dat was toen een tweeledig besluit van het kabinet: onderzoeken of er een water- doorlatende dam kon worden gecon strueerd voor 1985 en kon dat tech nisch niet voor 19S5 of was-ie te duur dan zou de afsluiting volgens het oorspronkelijke Deltaplan moeten ge beuren. Op die basis is ook een ka mermeerderheid gekregen. De beslis sing van 1974 was juist om te voorko men, dat er onrust zou komen, als een doorlaabare dam niet zou kun nen. Ik betreur, dat men zelf bij draagt aan nieuwe onrust. De beslis sing is al moeilijk genoeg geweest, voor Zeeland, maar ook voor Bra bant. Er is ook zoiets als een politie ke moraal." Aldus minister T. Wester terp van verkeer en waterstaat, maan dagmiddag op een persconferentie aan het eind V3n een bespreking over de stand van zaken rond de Oosterschel de met gs. van Zeeland. Minister Westerterp was maandagmid dag in Middelburg om zoals com missaris der koningin dr. C. Boertien het formuleerde „het college van g.s. bij te praten over de Oosterschel de." Van beide zijden "hechtte" men aan een mondelinge toelichting, nu het vierde interim-rapport over de Oosterscheldewerken op tafel ligt, zo werd gezegd. De minister onderstreepte nog eens, dat met de studie naar een water- doorlatende dam niet meer dan ander half jaar gemoeid mag zijn, te reke nen vanaf november 1974 en dat dat onderzoek dus in mei 1976 afgesloten moet zijn. „Overeind blijft ook daarbij de ontbindende voorwaarde, dat die dam in 1985 gebouwd moet kunnen zijn." Wel geldt, dat na mei 1976 nog; ruimte moet zijn voor verder onder zoek in verband met de detaillering van een gekozen oplossing." zo zei hij. Studie Bij g.s. heeft de minister zo liet hij weten maandag nog eens uileen gezet, waarom men een caissondam op staal (de stormstuwcaisson- dam-op-staal de stormstuwc3isson- dam op de ondergrond van de Oostcr- schelde) heeft moeten laten vallen. Dat is niet alleen gebeurd, omdat deze oplossing te duur lijkt te worden 300 tot ƒ400 miljoen meer dan in de raming was opgenomen). Ook zo benadrukte de bewindsman om dat er twijfels bleven bestaan bij rijkswaterstaat over de standzeKer- heid van deze oplossing en 'samenhan gend daarmee over de vraag of deze oplossing in 1985 onmiddellijk al als stormvloedkering gebruikt zou kunnen worden: rijkswaterstaai achtte proeftijd van zeker drie stormsei nen nodig," aldus minister Wester terp. Met de voortgezette studie naar een caissondam op palen en een oplossing via een pijlerdam zijn nu aldus Westerterp honderden mensen rijkswaterstaat, van het grondmecha- nisch laboratorium en van het water loopkundig laboratorium bezig. Hij bevestigde opnieuw, dat de pijlerdam 'de meeste perspectieven biedt." constructie ook toegepast 'oij de Zeelandbrug noemde hij 'minder geavanceerd dan een stormsiuw". Wel is de orde van grootte "nog niet vertoond. Het gaat om putten zo groot als 'een flatgebouw', die in de grond moeten worden gebracht. Als uitvoeringstechnisch voordeel van de ze oplossing noemde de minister dat men er vijf jaar ervaring mee opdoen, dat men de problemen bij het plaatsen van de eerste putten door ervaring onder de knie kan Van de kant van de minister is tij dens bet gesprek met g.s. gevraagd of zich bij de gedeeltelijke dijkverhogin gen langs de Oosterschelde moeilijk heden voordoen. De minister wees erop, dat die problemen zouden kun nen rijzen bij nog niet opgehoogde dijkvakken, die de stuurgroep nog op het programma heeft staan. In dit verband doelde hij met name op wer ken, „waarvoor buitendijks moet wor den gegaan." In die gevallen aldus de minister moet de procedure volgens de wet indijkingen 1904 wor den toegepast. Formeel moet dan de kroon concessie voor het werk verie- Zie slot pagina 2 kolom 2 Vandaag maakt de regering bekend wie de commis si e van onderzoek zullen vormen voor de Lockhocd- af faire, do omkopingszaak waarin de naam van prins Bernhard is genoemd. De re gering wil dat de commissie onmid dellijk aan het werk gaat: deze zaak dien: naar haar mening zo snel moge lijk te worden uitgezocht. Terecht. Voor alle betrokkenen, ja zelfs voor het land als geheel gaat het hier om een kwalijke affaire, waarvan do ach tergronden en details nog volstrekt duister zijn. Daarover behoort klaar heid te komen: allerlei gissingen en halve waarheden maken de zaak al leen maar erger. In de meeste verkla ringen en commentaren is er de afge lopen dagen met nadruk op gewezen dra op dit ogenblik een grote terug houdendheid gewenst is: het gaat niet aan om beschuldigingen te uiten op basis van tamelijk vage verklaringen voor een Amerikaanse senaatscommiv sie Met deze opvatting zijn we het volstrekt eens. nochtans zijn deze ver klaringen afgelegd en mist daarom be hoort volledige openheid van zaken te worden gegeven. Van prins Bernhard verschenen twee verklaringen over deze zaak, waar op de aandacht moet worden ge vestigd. In de eerste plaats heeft hij blijkens een communiqué van de regeringsvoorlichtingsdienst meege deeld een onderzoek op prijs te stel len nu zijn naam in het geding is ge bracht. Een begrijpelijke wens: de prins bevindt zich op dit ogenblik in een onmogelijke positie, hij gaat 'over de tong', zoals dat boet. En dat ge beurt niet alleen in de kleine verhoudin gen van Nederland, maar over vrijwel de hele wereld. Overal maken de kranten er melding van dat hij bij deze Lockheed-zaak betrokken zou zijn en daarbij worden bedragen genoemd, die wel enige naam mogen hebben In een dergelijke situatie zal de prins, naar wij aannemen, een onderzoek niet alleen 'op prijs stellen', maar dat zelfs eisen. Voor hem is het de enige manier om zich naar behoren te kun nen verweren tegen wat hij kennelijk als infame beschuldigingen ervaarp via een rapportage door een commis sie van integere en wijze mannen. De tweede verklaring van de prins, waarop de aandacht moet worden gevestigd, is zijn verzekering 'nooit enig geld van Lockheed te hebben ge kregen of aanvaard'. De prins is een honorabel man: waarom zou hij reden hebben om in een kwestie als deze onwaarheid te spreken? Maar de vraag is wel: bij wie is dat geld dAn terecht gekomen? In Den Haag is de moge lijkheid al geopperd dat derden des tijds in deze zaak met de naam van de prins hebben geschermd, een bezig heid waarmee sommige figuren zich nog wel eens ophouden. In de kunste naarswereld spreekt men in die geval len over 'artisten-luizen'mensen die voortdurend schermen met grote na men in de geest van „Ik sprak Bernard Hal tink nog en hij wilde van me we ten." Bond het hof doen zich de zelfde verschijnselen voor: er zijn men sen die met een samenzweerderige kiank in de stem het over "ma) ester.' hebben: „Vorige week zei majesteit nog tegen me" Rond de prins be vinden zich soortgelijke figuren: mo gelijk dat in de Lockheed-affaire tus senpersonen zijn opgetreden die met de naam van de prins hebben gewerkt zonder dat hij ervan op de hoogte was. Hoe dan ook: het zou goed zijn als de commissie er achter kon komen bij wie het geld dan wel is terechtge komen. Het is in elk opzicht te hopen dat de commissie de werkelijke gang van zaken boven tafel weet te krij gen. maar het zal niet meevallen: dit soort kwalijke transacties speel: zich achter gesloten deuren en bankkluizen af, waarbij de laatste zich hij voorkeur in Zwitserland bevinden. De regering zal de commissie alle technische hulp middelen ter beschikking moeten stel len die ma3r denkbaar zijn: do kennis van een fiscale recherche, van gespe cialiseerde politiemensen enz. Mis achten dat zij er achter kunnen komen waar deze omkoopt onüsen gebleven zijn. Vermoedelijk niet bij een modale werknemer. COLLABORATEUR IN FRANKRIJK GEPAKT PARIJS (RTR) De Franse techni cus Jean Gabrel (68), die bij verstek- ter dood veroordeeld werd wegens collaboratie met de Nazi's tijdens de tweede wereldoorlog, is afgelopen weekeinde bij zijn terugkeer in Frank rijk gearresteerd- Dit hebben justitiële kringen in Parijs bekendgemaakt. Gabrel werd in het verleden bij ver stek veroordeeld omdat hij eer. Fran se officier bij de Gestapo had aange geven. De officier werd daarna, door de Duitsers doodgeschoten. Gabrel woonde in Libanon maar keerde dit weekeinde naar Frankrijk terug, deels uit heimwee, deels wegens de onzeke re situatie in Libanon. Volgens gerech- :e!:;ke kringen zal hij opnieuw wor- .len berecht, een normale procedure voor mensen die bij verstek zijn ver oordeeld- Gewaarschuwd door een anonieme tip heeft de Italiaanse politie maan dag een aanslag op een grote olieraffi naderij bij Rome verijdeld. De politie deelde mee dat de daders zijn ontsnapt na een vuurgevecht, waarbij een van ben werd gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1