Annie 1000 Borckink toog meter weer op na slechte oorlogspad SCHAATSTERS ONTBRAK KARAKTER, SLECHTS SIJTJE V. D. LENDE REDT HET KNSB-GEZICHT INCIDENT TOEN MAARSE DE TRAINER VAN EIBERGSE DE TOEGANG TOT HET OLYMPISCHE DORP ONTZEGDE Schaatsers in Innsbruck stemming uitstekend Nota van de KNWU: kanarie in coma Spelen via televisie Gratis tandarts Onzekerheid samenstelling wk-schaatsploeg Maarse wil Verheyen als coach IK HEB NIETS AAN MAARSE Optreden oranje was niet ver van debacle verwijderd Kroon bestolen sport INNSBRUCK - Vandaag (maan dag) zijn de olympische spelen op de onderstaande tijden via de televisie te volgen: 12.25-14.30 uur Ned. I" reportage skiën (reuzenslalom). 18.00-18.45 uur Ned, 2: reportage kunstrijden heren (korte kuuri. 21.50-23.00 uur Ned 1: samenvat tingen en reportage ijsdansen •vrije danst MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een van de meeat bezochte af dei- gen van het olympisch dorp is hel w erst modern ingerichte tandlaboral TJum- Het meest wordt de tai. darts echter door ijshockeyers bezoch waarvan er velen in dit olympisc/- toernooi ook hun laatste tanden dre> gen te verliezen. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK - In een uitstekende stemming is de Nederlandse heren schaatsploeg zaterdag in het Olym pisch Dorp in Innsbruck gearriveerd, na een trainingskamp in Davos dat in alle opzichten een groot succes was. Jan Bazen, Piet Kleine, Jan Derksen en Klaas Vriend bezochten zondag de 3000 meterwedstrijden, waarmee de dames het Olympisch toernooi beslo ten. Hans van Helden was de enige die ontbrak. „Ik had daar niets te zoe ken", verklaarde de wereldrecord houder op de 5000 meter later. Hij verwacht dat de Nederlandse he ren in Innsbruck drie medailles zullen veroveren. „Een gouden, zilveren en bronzen. Van iedere soort één. dat lijkt me leuk". Van Helden liet zich er niet over uit welke verdeling hem hierbij -voor ogen staat. Wel kondigde hij aan. dat hij tussen maandagmorgen en za terdagmiddag voor niemand aan spreekbaar zal zijn. „Ik wil me hele maal op deze klus concentreren on dan kan ik geen gezeur aan mijn kop heb ben". INNSBRUCK - Er bestaat nog steeds onzekerheid over de wijze waarop de Nederlandse ploeg voor de wereld kampioenschappen, op 28 en 29 fe bruari in Heerenveen, zal worden sa mengesteld. Na Innsbruck reizen Pfrommer en zijn manschappen af naar Inzeil om zich daar op het titel- toemooi voor te bereiden. In de Beierse wintersportplaats wordt deelgenomen aan een kleine vierkamp en het lag in de bedoeling dat deze wedstrijd voor de Nederlan ders een laatste selectie zou zijn, maar binnen de groep schaatsers is tegen deze regeling verzet gerezen. Pasman. Vriend en Derksen, de rijders om wie het persoonlijk gaat omdat Van Hel den en Kleine zeker zijn van een plaats, voelen niets voor een nieuwe confrontatie waarui ze tot op de bodem moeten gaan. Jan Busscher, lid van de technische commissie en in Innsbruck chei d'equipe van de schaatsers: „Na de Nederlandse kampioenschappen in Groningen is er een kernploeg samen gesteld die bestaat uit Van Helden. Vriend. Kleine. Pasman en De Vries. Derksen is op dat moment uit de boot gevallen en de situatie is smdsdien niet gewijzigd, ofschoon hij zich wel voor de Olympische Spelen heeft gekwalifi ceerd. Na de spelen wordt verder geke ken hoe we de ploeg van vier man voor Heerenveen gaan aanwijzen. Of er nog een selectiewedstrijd komt, staat niet vast". INNSBRUCK - Gerard Maarse, de vertrekkende bondscoach van de da mes. pleit voor een algehele verander ing in de begeleiding van de Neder landse schaatstop. Hij zou het tenmin ste verstandig vinden om ook een nieuwe trainer aan te stellen voor de heren, want vernieuwing kan volgens hem alleen maar een stimulerende in vloed tot gevolg hebben. Maarse: „Eddy Veiheyen lijkt mij dc geschiktste persoon voor de dames, terwijl Jorrit Jorritsma de meest aan gewezen figuur Is vcor de heren". Ver heyen is. zoals wij reeds meldden, on langs door de KNSB gepolst maar hij heeft het aanbod niet kunnen accepte ren wegens tijdgebrek. INNSBRUCK - Sijtje van der Lende was een van de eerste, die de Neder landse schaatsers bij de aankomst in het olympisch dorp verwelkomde. Hier een hartelijk weerzien met Hans van Helden (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK - De bom moest wel barsten. Annie Borckink liep al dagenlang met een ontevreden gezicht in het olympisch dorp van Innsbruck rond, had haar uit zending naar de Winterspelen nog geen moment waar kunnen maken en zocht voortdurend contact met haar regiotrainer Ab Garretsen. De uitbarsting kwam zater dagmiddag, die ertoe leidde dat de schaatsster uit de Gelderse Achterhoek eerst dreigde de drie kilometer niet te gaan rijden en vervolgens ernstig overwoog het lidmaatschap van de kernploeg maar op te geven. Noch het een, noch het ander is gebeurd. Annie Borckink heeft de 3 km gereden, daarbij haar persoonlijk record verbe terd, maar niet verder gekomen dan de vijftiende plaats, terwijl zij de kernploeg niet zal gaan verlaten. Maar ple zieriger is de situatie bij de Nederlandse schaatsdames er niet op geworden. Annle Borckink wilde zater dagmorgen van Gerard Maarse de toestemming, dat zij zich met Garretsen in verbinding mocht stellen. In GarTetsen zag de Ei- bergse de man. die de negatieve lijn in haar olympische prestaties in positieve zin zou kunnen om buigen. „Er is geen vertrouwensre latie aanwezig. Ik heb het nodig dat er zo nu en dan tegen mij wordt gepraat, maar wat dat be treft heb ik aan Maarse niets. Ik ben ook van mening, dat Maarse anderen voortrekt. De verloofde van Christa Jaarsma mag wel in het olympisch dorp komen maar mijn eigen trainer Ab Garretsen niet", verklaarde Annie Borckink. De trainer-coach weigerde uiter aard. waarmee het lncident-Annie Borckink was geboren. Boos en huilend zocht zij daarna toch steun bij Garretsen. die later op de avond een gesprek met Maarse had. „Maar praten met Garretsen heeft weinig zin", zegt Maarse. „De dingen waarover ik het wil hebben, wil hij juist niet praten". De Gelderse trainer denkt er natuurlijk heel anders over. „Maarse wil niet naar mi) luisteren. Waarom eigenlijk niet. Ik ken Annie van haver tot gort. ik train haar Immers al jaren". Van het voornemen om de 3 km te la ten schieten, stapten Borckink en Garretsen echter af. „Dat zou niet juist zijn geweest ten opzichte van het NOC. Die hebben mij tenslotte voor de Olympische Spelen aan gewezen". zei Annie Borckink. die zondag met Leen Pfrommer ging praten en daarbij de goede raad kreeg om niet uit de kernploeg te stappen. Pfrommer „Pfrommer is een man waar wij vertrouwen in stellen. Hij zou ook een uitstekende trainer voor de damesploeg zijn. Dan zou er voor mij geen enkele reden zijn om Annie nog te begeleiden", al dus Garretsen. die nu overigens wel heeft besloten zich verder af zijdig te houden. „Ik ga ook niet naar de wereldkampioenschap pen in Gjoevik, hoewel Annie mij gevraagd heeft toch te komen. We moeten ons verder maar rustig houden en op het volgend seizoen wachten. Dan beginnen we hele maal opnieuw". Of daarmee de affaire-Annie Borckink helemaal de wereld uit is. is echter nog de vraag. KNSB- voorzitter H. J. v. Laar, dit week einde in Innsbruck aanwezig: „IK weet er te weinig van om een oor deel uit te spreken. Maar dat er maandag over gepraat moet wor den. staat voor mij vast". Chef de mission Bram Leeuwenhoek wilde de zaak relativeren. „De pers heeft de laatste dagen voor veel roddel verhalen gezorgd. Allerlei kleine dingen werden opgeklopt. Alleen zaterdagavond kwam er een kleine rimpeling ln de vijver. Het zou trouwens verstandiger van Garretsen zijn geweest als hij zich afzijdig had gehouden". Leeuwen hoek heeft zich echter niet actief met de zaak bezig willen houden. „Want wij hebben met volwasse nen te maken en niet met kinde ren", vond Leeuwenhoek. „En ik voel er ook niets voor om als dic tator op te treden". Annle Borckink behoorde met Sijtje van der Lende en Sofie Wes tenbroek tot en met de Neder landse kampioenschappen in Groningen tot degenen die Maarse niet als trainer accepteer den. Daarna, op dinsdag 13 Janua ri, werd in Vries een akkoord be reikt toen Van der Lende en Borck ink met de belangrijke Interna tionale wedstrijden in het vooruit- zichtweermetMaarse in zeegingen, gen. Maarse toonde zich niet erg ver rast door de uitlatingen van Borckink. „Ik ken haar na drie jaar wel zo'n beetje en weet dat het een kwetsbaar meisje is. Na een slechte prestatie moet er kennelijk weer een schuldige ge zocht worden en dat ben ik dan. Met topsporters hoor je eigenlijk geen last te hebben, maar ik zie deze meisjes liever als subtop sporters." Tijdens het gesprek in Vries had Maarse overigens toe gezegd dat hij het hoofdstuk 'top sporters' niet meer zou aansnij den.... Bram Leeuwenhoek merkte nog op: „Het is te betreuren als een volwassen meisje zo meent te moeten reageren. En altijd komt zoiets als er een tegenvallende prestatie is geleverd- Ik hou niet van de concentratiekampmetho den, maar we moeten even ge scheiden houden of het om ie mands vriend of Iemands trainer Maarse vangt Annie Borckink op tijdens betere dagen De natio nale kampioenschappen van vo rig jaar... gaat Maarse is de coach van de olympische ploeg en daarmee uit. Laten we nu toch alsjeblieft aan het schaatsen denken. Met al dat gepraat schieten we niets op." Sportcommentaar De mentaliteit, die Maarse zo graag bij de Nederlandse dames zou willen zien. is de officials kennelijk ook vreemd. Sijtje van der Lende werd ln 4 50.86 negende en stapte met een zeer voldaan gezicht de baan af. En daar werd zij door onder andere KNSB- vooratter H. J, van Laer, NOC- voorzitter Kerdel en chef de mission Bram Leeuwenhoek uitbundig gefelici teerd. „Ik ben nu zo'n beetje gewend aan het olympisch gebeuren en kon daarom vandaag fijn rijden", aldus de nationale kampioene, die over haar verrichtingen in Innsbruck tevreden is. „Alleen de 1500 meter had iets beter gekund". Vandaag gaan de Oranje-schaatsters met een vliegtuig een vlucht boven In nsbruck maken. Het olympisch gebeu ren dat zich daar onder hen afspeelt, kan dan op juiste waarde worden ge schat. Er spelen zich op de wereld per slot van rekening veel belangrijker za ken af. Maar wie voor topsport heeft gekozen, en naar de Olympiade wordt afgevaardigd, moet wel bereid zijn zich als topsporter te gedragen. En daarbij hoort een instelling, waarbij alleen maar dat ene telt eerste worden De Oostduitse Karin Kesnow en de Ame rikaanse Nancy Swider probeerden het zondag op de 3 km. maar haalden het niet. Beiden huilden bittere tranen, maar maakten hun uitzending volledig waar. Dat zou ook van de Nederlandse schaatstere hebben kunnen worden gezegd, als zij in Innsbruck strijdend ten ondt-r waren gegaan. INNStc K - Sippie Tigchelaar 'rechts, uls radioverslaggeefster voor de RONO in Innsbruck, interviewt Sijtje van der Lende, l i het midden voormalig Olympisch kampioene Atje Keulen-Deelstra. De ontwerp-herslructurenngsnota van de Koninklijke Nedcrlandsche Wielrcn Unie heeft de tongen al aardig losge- maakt De KNWU heeft al flink wat kritiek te verduren gekregen, omdat de nota zo lang op zich lief wachten en nu het werkstuk er - officieel weliswaar nog geheim ligt. zijn de eerste reac lies van de twee Zeeuwse consuls al verdeeld Ben lJsebaert uit Temeuzcn ziet dc voorgestelde structuur als een vindt het een levenslustige kanariepiet met enkele schoonheidsfoutjes Ron Kroon, de bekende oud zwemmer. die een zeer succesvolle car rière als sportfotograaf heeft opge bouwd. is vrijdagavond zijn complete foto- en filmapparatuur kwijtgeraakt. Toen hij bij zijn auto terugkeerde, ont dekte hij dat de koffer was opengebro ken en dat alle camera's lwaarde zo'n vijftigduizend gulden) er uit waren ge haald. Om zijn were in Innsbruck ver der te kunnen doen. heeft hij nu appa ratuur moeten huren Duidelijk is wel dat degenen, die een radicale democratisering hebben ver-> wacht bedrogen zijn uitgekomen. De KNWU stelt nu weliswaar voor dat alle leden stemrecht krijgen en ruimt daarmee de ongelooflijkste misstand tn de bond op. Immers, tot nu toe moch ten alleen enkele leden ironisch genoeg aangeduid als 'gewone', leden, hun stem laten klinken op de algemene vergadering. De werkpaarden en de actieve beoefenaars zochten moede loos hun heil in tamelijk versnipperde belangenverenigingen De kreet 'stemrecht roor alle leden' klinkt wel aangenaam, maar het is veel belangrijker te welen wat dat in de praktijk betekent In de vijftien dis tricten worden besturen gevormd, die elk drie afgevaardigden hebben tn de algemene vergaderingIn totaal wor den dat dus 45 dtstrictsvertegenwoor- digers. Zij vormen op het totaal van de 1Z2 stemgerechtigden tn de algemene vergadenna nog steeds een minder heid. Feit blijft echter wel dat er in ie der geval de mening van wat er in de districten leeft volledig doorklinkt aan de top. De districtsvergadering maakt aan de afgevaardigden duidelijk welk standpunt er moet worden ingeno- Dat is voor KNWU-begrippen een tn- grijpende structuurverandering. De leden kunnen namehjk wel degelijk in vloed uitoefenen op het beleid Ook de verkiezing van het hoofdbestuur maakt daar deel van uit. Tot nu toe kozen de heren zichzelf, maar in de toekomstige structuur doel de alge mene vergadering dat. Er kunnen zelfs tegenkandidaten gesteld worden. Tien stemgerechtigde leden kunnen een kandidaat voorstellen. Tot zover be treft het allemaal verbeteringen van de huidige constructie. De twee Zeeuwse xmelerconsuls hebben echter grote bedenkingen legen de be- voegdheden. die het hoofdbestuur in de toekomst blijft houden. Centraal daar bij staat het benoemen van leden voor de sportcommissie. een lichaam dal bij de meeste andere bonden luistert naar de naam technische commissie. Een belangrijk orgaan, dal alles op wed- strijdtechnisch niveau regelt. En om die wedstrijden draait immers iedere sport. Binnen de KNWU bestond het verlan gen die commissie uit te breiden. Mo menteel hebben er vijf leden zitting tn die club In de toekomst moeten het er twintig worden. Omdat de functie non consul komt te vervallen en er in de nieuwe structuur districtssportcom- missieleden moeten komen is het aan nemelijk dal men van plan is de schei dende consuls die functie te geven Daar wringt de schoen Want het dis- trictssponcommisstelid lijkt de belang rijkste man in zijn district worden. Het districtsbesluur regelt m de toe komst de organisatorische zaken, het districtssportcommissielid houdt zich bezig met het technisch gedeelte en moet bovendien zorgen voor de com municatie tussen de voltallige sport commissie en het districtsbestuur. En juist die man wordt niet democratisch gekozen maar aangesteld door het hoofdbestuur. De grote vraag is dan ook: waarom laat men een district geen eigen sporlcommissielid kiezen? Zo'n man zou dan verantwoordng schuldig zijn aan de leden in het dis trict en in geval van omstreden beslis singen onmiddellijk tot de orde geroe pen kunnen worden. Waarom de KNWU het benoemen van de sportcommissieleden m eigen hand wil houdt blijft voorlopig een open vraag. Het heeft er echter alle schijn van dat men al bij voorbaat functies heeft gecreérd voor de huidige consuls die tol nu toe een éénmans afdelings bestuur waren. Hoe de samenwerking tussen het dis tnctsbestuur en het sportcommissiehd van het district moet verlopen is niet u< de nota terug te vinden, evenmin ab> een duidelijke gedetailleerde laakom schrijving Die vaagheden schreeuwt om een nadere toelichting. Van een verregaande democratisering is in ie der geval geen sprake, al is het wel z> dat de structuur van de KNWU gron dia wordt gewijzigd. Het verklaart oo de teleurstelling van lJsebaert en o- tevredenheid van Moerdijk. Er zal heel wat geschaafd moeten worde- aan het concept om een voor iedere- aanvaardbare structuur te krijg Juist op de essentiële punten is'ht- rapport over de herstructurering i- behoudend, maar met tegengas va- consuls als Ben lJsebaert er wellich een acceptabele constructie te vinde De KNWU-nota is misschien dan gee dooie mus. maar voorlopig nog nu meer dan een bewusteloze kanarte. PETER DE JONG dan de vijftiende plaats, ter wijl Christa Jaarsma zelfs 20e van de 26 deelneemsters werd. Ook op de andere afstanden speelde Oranje geen enkele rol van betekenis. Op de 500 meter waren de klasserin gen- 19 Christa Jaarsma. 23 Annie Borckink, 24 Sijtje van der Lende. 1000 meter: 11 Sijtje. 16 Annie. 23 Christa: 1500 meter: 12 Annie. 13 Sijtje. 16 Christa. Teleurstellender dan deze klasseringen was echter het onvermo gen van het drietal om werkelijk strijd te kunnen leveren, was het gebrek aan lef om de confrontatie met de aller- INNSBRUCK - Het optreden van de Nederlandse dames schaatsploeg in Innsbruck is niet ver van een debacle afge bleven. Op 3 km redde Sijtje van der Lende zondagmorgen nog enigszins het gezicht van de KNSB, die de voordracht voor de Winterspelen heeft gemaakt en het NOC, die Sijtje van der Lende, Annie Borc kink en Christa Jaarsma ten slotte de reis lieten maken. De nationale kampioene verbe terde haar persoonlijk record met ruim vijf seconden en eindigde als negende. Op de afstand waar verrichtingen van olympisch niveau werden verwacht, bracht Annie Borc kink het echter niet verder snelsten aan te gaan. Niet alleen op sportief gebied, maar vooral ook qua mentaliteit hebben onze schaatstere met Annie Borckink voorop het in In nsbruck laten afweten. „Als topsporters zijn wij middenmo ters". stelde Gerard Maarse teleurge steld vast. „Talent is er in ons land vol doende, maar het karakter zoals je dat bij die Amerikaanse meisjes ziet. ont breekt. Die zou ik graag getraind wil len hebben". Talrijk waren de voor beelden die het gehjk van Maarse be vestigden: het gedrag van Annie Borc kink; Sijtje van der Lende die het za terdagmorgen niet de moeite waard vond de race van Christa Jaarsma te volgen en seconden voor het startschot naar de kleedkamer verdween: het on ophoudelijk relativeren van de kansen die Innsbruck te bieden had. Zelfs bij haar overigens uitstekende 3 km maakte Sijtje van der Lende er zich nog schuldig aan. „Zij heeft ge vochten, dat wel, maar zij wilde be slist op een schema van 4.57 vertrek ken. terwijl er toch al een tijd van 4.45 op het scorebord stond. Dan vraag ik mij af waarom het je gaat", merkte Gerard Maarse op. Uitgekeken De 47-Jarige personeelsbeambte van de Hoogovens Is volledig uitgekeken op het Nederlandse damesschaatsen. „Vijf jaar achtereen heb ik mijn portie bijgedragen, waarbij de laatste twee jaar allesbehalve plezierig waren. Ik ga wat rot weg met de overtuiging dat er in het damesschaatsen ln ons land mentaal erg veel mankeert. Aan het begin van dit seizoen heb ik al voor speld dat dc hele affaire die er is ge weest de dames geen goed zou doen. Daarom ben ik nu ook helemaal niet verrast over de teleurstellende presta ties. Iedereen is lang niet genoeg be trokken bij de zaak waar het om gaat: het leveren van topprestaties op het ijs. De franje er omheen krijgt de meeste aandacht en dat getuigt van een verkeerde instelling", zegt Maarse, die het een goede zaak vindt dat er een wisseling van de wacht komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9