Onderzoek rol prins Bernhard „BRITSE HUURLINGEN IN ANGOLA GEËXECUTEERD" INDUSTRIEBOND NW: TWIJFEL OVER COMPENSATIE ORDERS F-16 Franse communisten kiezen eigen koers Spaanse politie in gevecht met groep demonstranten 3 Politie Antwerpen pakt Nederlandse hasjsmokkelaars AL 12.804 DODEN IN GUATEMALA Syrië garandeert Palestijns gedrag in Libanon snnsn en buitenland HUA KU0-FENG PREMIER Veiligheidssysteem van overvallen geldauto was vooraf onklaar gemaakt Ford getipt als sterkste kandidaat repub! keinse partij MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NVV KOMT DEZE WEEK MET RAPPORT DEN HAAG De Industriebond NVV vreest dat van de toe gezegde compensatieorders, die Nederland zou krijgen als te genprestatie voor de aanschaf van de F-16-straaljager, weinig terecht zal komen. Volgens Industriebond-bestuurder Henk Vos in tegenstelling tot de toegezegde 40.000 manjaren werk veel minder dan 25.000 manjaren werk gerealiseerd kunnen worden. Vos zei dit zaterdag in het VAR A-radioprogramma 'In de Rooie Haan'. Het NW zal deze week met een uitgebreid rapport over deze zaak komen. I Vos, die dit een gevaarlijke zaak. noemde. Volgens Vos is de Industrie bond erg verontrust over deze zaak. Hij zei zich „belazerd" te voelen door de Amerikanen, die ..foefjes" gtbrui-, ken om onder afspraken uit te ko men. Volgens Vos was bij de besprekin gen tussen Nederland en Amerika (in hoofdzaak de F-16-fabrikant General Dynamics) afgesproken dat Nederland aan tegenorders voor 40.000 manjaren werk zou krijgen. Dat betekent dat 4000 mensen tien jaar lang konden werken aan onderdelen voor de F16, de vervanger van de Starfighter. In een eerder stadium was zelfs sprake geweest van 70.000 manjaren. Het gaat hierbij om een totale investering van f 2.3 miljard. In dt nota van minister Vredeling van defensie over deze zaak, werd later gesproken van 25.000 manjaren, een aanzienlijke vermindering dus. Vos verklaarde zaterdag te vrezen dat uiteindelijk hooguit de helft daarvan d kan worden. gerealiseerd k Prijs Een van de oorzaken daarvoor is het. feit dat de Amerikanen in hun produktiecontracten met andere lan den het systeem van de „double sour ce production" hanteren. Dat houdt in dat bepaalde vliegtuigonderdelen zo wel in Amerika als in ons land ver vaardigd zullen worden. Aangezien de produktiekosten in Amerika een stuk lager zijn, zal Nederland zich dienen te houden aan de prijs-stelling van de Amerikanen- Gevolg is. aldus Vos. dat- de Nederlandse fabrieken die aan het Deze fabrieken zijn onder meer Fokker-VWF op Schiphol, de twee Twentse industrieën Hollandse Sig naal Apparatenfabriek (Philips) en Heemaf. Simmonds Precision uit Brunssum, Daf en de Oude Delft in Eindhoven Voor Fokker zou de moge lijkheid bestaan om naast onderdelen ook complete F-16-toestellen te fabri ceren. De onderdelen voor de toestel len die door België, Denemarken en Noorwegen besteld zijn, komen ook voor een belangrijk deel uit land. Voor Fokker ontstaat volgens In dustriebond-bestuurder Vos een groot probleem Fokker heeft niet genoeg personeel om de F-16-orders aan te kunnen. Men zou de fabrikage naar ce Duitse fabriek van het Fokker-VWF- concern kunnen overbrengen, maar dat mag niet omdat Duitsland zelf geen F-16's koopt en de fabricage ervan in eiger land niet toestaat. Fokker zou dan de produktie van de burgertoestellen. zoals de F-27 Friendship en de F-28 Fellowship, naar de fabriek in Bremen kunnen brengen om hier ruimte te scheppen voor de fabricage van de F-16. „Dat betekent dat men lange-termijn-werk- gelegtnheid gaat inruilen voor korte- termijn-werkgelegenheid", aldus Henk Slot van pagina 1 wijzen waarover de commissie-Church beschikt en de verklaring van de prins zelf, dat hij nooit geld heeft aangenomen, plaatst de regering voor een dilemma. Vandaar dat premier Den Uyl spoed wil zetten achter het onder zoek. Hij zal voor de aangekondigde- commissie waarschijnlijk drie wijze mannen uitnodigen. Koningin In politieke leringen in Den Haag houdt men er rekening mee dat, als het onderzoek mocht uitwijzen dat prins Bernhard inderdaad vier mil joen gulden van Lockheed zou hebben INSTEMMING MET INSTELLEN COMMISSIE (Slot van pagina 1 van defensie was in het kabinet-De Quay- Visser verklaarde zaterdaga vond via de televisie wel dat hem niets bekend was over een eventuele rol van Bernhard bij de aankopen van militair materieel. Hij noemde deze beschuldigingen volstrekt ongeloof waardig. De Jong Datzelfde deed zaterdag de toenma lige staatssecretaris van marine, later defensieminister en premier P. J. S. de Jong. Ook deze weigerde zondaga vond op de nieuwe gegevens te reage ren. „Ik heb nooit ook maar het minste gehoord over bemoeienissen van de prins. Als er toen ooit maar op enige manier sprake van geweest was, hadden we dat wel uitgezocht", zo zei De Jong. Zaterdagavond verklaarde de ex-i___ mier nooit van enige da-uk van Ameri kaanse zijde op Nederland gehoord te hebben. Bovendien was het volgens hem volstrekt uitgesloten dat prins Bernhard ooit iets met materieel-aan- kopen te maken heeft gehad. .Ais inspecteur-generaal van de krijgs macht gaat hij alleen over de oefe ning van het personeel". De Jong verklaarde zaterdag geschokt te zijn door de gemakkelijke manier waarop in de media namen genoemd zijn- Ook zondagavond hield hij vast aan zijn opmerking dat eerst maar eens grondig uitgezocht moet worden wie waar wat mee te maken heeft ge had. Sidney J. van den Bergh, die van half mei tot eid juli 1959 in het kabinet-De Quay minister was van defensie, verldaarde zondagavond dat hij zichzelf in deze maanden niet van de aankoop heeft bezig gehouden met de kwestie van ce aankoop van nieuwe straal vliegtuigen voor de luchtmacht. „In mijn tijd was men wel al bezig met technisch onderzoek naar verschülen- de typen vliegtuigen. Staatsecretaris Calmeijer hield zich ermee bezig. Maar de kwestie was toen nog in handen van een aantal deskundi gen". Oud-minister Van den Bergh rea geert overigens niet ongelovig op c'e berichten dat Lockheed om de Neder landse Starfighter-order binnen te krijgen steekpenningen heeft uitge deeld. „Het ging natuurlijk voor die fabriek om enorme orders. Dat men dan zoiets doet acht ik niet onmoge lijk": Hans Teengs Gerritsen, de Wassenaar- se zakenman, die Lockheed in Neder land vertegenwoordigt, ziet in de rege ringsverklaring geen aanleiding om zijn eerdei ingenomen standpunt over de betrokkenheid van Prins Bernhard bij Lockheed te herzien Zo heeft Teengs Gerritsens zoon Victor zondag verklaa-rd. Hans Teengs Gerritsen heeft eerder, toen de naam van de prins viel in ver band met omkoop-affaires, verklaard, dat de prins een goede vriend van hem is, die zich nooit met dergelijke zaken heeft ingelaten. aangenomen, dit gevolgen zou kunnen hebben voor de positie van koningin Juliana. Het is in kringen rond het paleis geen gehiem dat de koningin zich reeds geruime tijd ernstige zorgen maakte over de geruchten die al enkele maan den de rende doen over de rol van haar echtgenoot in de geruchtmaken de affaires rond Northrop en Lock heed. Hoewel de aandacht in deze affaires zich concentreerde rond de rol van ae vrienden van de prins. Hans Teengs Gerritsen en Fred Meuser, werd de naam van de prins zelf steeds veelvuldiger genoemd. Kernkabinet Onmidellijk na het bekend worden vrijdag van de verklaringen van de Lockheed-president Kotchian is het kemkabmet in beraad bijeengekomen- Intensief contact tussen de minister van buitenlandse zaken Van der Stoel en de Nederlandse ambassade in Was hington leidde ertoe dat die ambassa de vrijdagavond reeds aan premier Den Uyl kon melden dat de naam van prins Bernhard in de documenten van de senaatscommissie Church vast lag. Zaterdagmorgen heeft de gevol machtigde minister mr- A- N. Baron van Aerssen een vertrouwelijk ge sprek gehad met de Amerikaanse se nator Frank Church. Bij dat gesprek is aan deze vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassadeur inzage in de stukken gegeven. Zaterdagmiddag kon premier Den Uyl daarover be schikken. Prins Bernhard keerde zaterdag te rug uit Davos, waar hij voor het zesde Europese management-symposi um een rede had uitgesproken waarin hij het vrije ondernemerschap verde digde en een oproep deed voor „cor rect en eerlijk vekeer tussen mensen en landen". Orunidaelijk na zijn te rugkeer vond een onderhoud plaats met premier Den Uyl, die ook daama Prins Bernhard is akkoord gegaan met het paleis Soestdi.ik heeft gestaan. Prins Bernhard is akkoord gegaanmet een nader onderzoek. Uleiewerking Inmiddels is gebleken dat de medewer king die de senaatscomissie Church aan de Nederlandse regering wil geven, aanmerkelijk groter is dan aanvanke lijk in Den Haag werd verwacht. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger heeft zich persoonlijk zeer sterk verzet tegen het noemen van namen door de com missie-Church omdat daarmee de ver houdingen met bevriende landen zou den kunnen worden geschaad. De commissie-Church is voor de ver gadering van vrijdag j.l. in besloten ziting bijeen geweest, waarbij is beslo ten om voor wat Nederland betreft geen namen tijdens de hoorzitting te noemen, maar toch wel duidelijk te '.aten blijken dat men over deze namen beschikte- Het is nog niet bekend over welke stukken de Amerikaanse senator Frank Church beschikt waaruit de betrokkenheid van prins Bernhard on omstotelijk zou blijken. Personen die het onderzoek voor de commissie- Church hebben verricht, waren wel bereid te verklaren dat deze stukken inderdaad bestaan. De aard ervan wordt voorlopig geheim gehouden Zaken Snob De Industriebond pleitte in 1974 a! voor de aanschaf van de concurrent van de F-16. de Zwr-riSaah Viggen. omdat de Zweden duidelijke garanties' konden geven voor tegenorders. Het ging daarbij om zeker 70.00(1 manja ren in zowel militaire als civiele or ders. Dat laatste had als voordeel dat de werkgelegenheid ook na het produ ceren van het laatste vliegtuig gediend zou zijn. Het Tweede-Kamerlid Klaas de' Vries (PvdA i kondigde in het pro gramma aan da! de vaste Tweede- Kamercommissie voor defensie bin- nen enkele weken met de regering over deze zaak zal gaan praten. „We willen keihard op tafel hebben wat van cie compensatie wei of niet gerea liseerd kan worden", aldus De Vries Volgens dc aanvankelijke plannen moeten a'le contracten met de toele veranciers dit voorjaar zijn gete kend. Vorige week werd bekend dat mer ook In België ernstig verontrust is over c'e compensatieorders Politieke kringen spreken in Brussei a! van dc „miskoop van de eeuw". Van socialis tische zijde is gevraagd om herziening van de transactie De Amerikaanse ambassade verklaarde dat Washington zich aan zijn belofte zal houden. Maar (elektronika) en SABC'A (vlieg'.uig-ge- r-'trre.st hebben al laten we'en da- zij nauwelijks nog rekenen op de to; gezegde orders. Stelling 'dictatuur van het proletariaat' verlaten PARIJS (RTR, AFP) De 1.600 afgevaardigden op het 22ste congres van de Franse communistische partij hebben zaterdag met algemene stemmen hun goedkeuring gehecht aan het voor stel, de stelling van 'de dictatuur van het proletariaat' uit de partijstatuten te schrappen. Voorts keurden zij unaniem het par tijrapport goed waarin onder de titel 'wat de communisten voor Frankrijk willen' de beginselen van democratie en vrije verkie zingen met nadruk worden onderschreven. Met haar programma van een 'socia lisme naar Franse snit", te bereiken langs democratische weg, hoopt dc partijleiding een groter deel van de Franse kiezers te kunnen trekken. In, zijn openingstoespraak verklaarde se- i cretar-is-generaal Georges Marrtrn's woensdag dat de notie van een dicta tuur van het oroblematiek niet meer paste bij het Frankrijk van deze tijd. De stelling zal overigens pas definitief door het 23e partnooncres uit de sta-: tuten worden verwijderd. Door de keuze van een eigen weg naar. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Dc opsporings dienst van de politie in Antwer pen heeft twee studenten uit Am sterdam aangehouden, die ervan worden verdach' op een bijzonder ingenieuze manier hasjiesj naar de Verenigde Staten te hebben gesmokkeld. Bij een controle in een café kwam aan het licht, dat het tweetal. B- en T-, in het bezit was van hasj iesj. Tijdens hun verhnr vertelde een van de twee dat zij met een huurauto op weg waren naar de Belgische luchthaven Zaventem om een kist met elektronisch ma teriaal af te halen, die uit de Ver enigde Staten was ongestuurd. De bedoeling was. de zending in ont vangst te nemen en deze dan bin nen 48 uur weer terug te sturen omdat de inhoud niet aan de ge stelde verwachting zou hebben voldaan- In de tussentijd zouden de twee zakjes zand. die onderin de kist als opvulmateriaal werden mee gestuurd. worden vervangen door plakken hasjiesj met hetzelfde ge wicht. het socialisme' is de verhouding met Moskou er niet beter op geworden. Da- bltsk overduidelijk vrijdagavond toen Andrei K-ri!enko. lid van het. Russi sche politiebureau en hoofd van de Russische delegatie naar het Franse congres- een aanval deed op diegenen die kritiek op de Sowjet-Unie oefen den wegen» de behandeling daar van politieke dissidenten. „Al het kabaal dat gemaakt wordt over de rechten van de mens in de socialistische lan den heeft tot doel. verwarring te zaaien in de gelederen van de progres- sieven. Marcbais reageerde later verbolgen op de Russische terechtwijzing met de woorden: ..wij laten ons door niemand de les lezen. Dat doen wij anderen niet, dat zullen wij ons niet laten doen." Kriienko had met zijn kritiek duide lijk Marchats op het oog, die in zijn openingsrede had verklaard dat niet toegestaan kan worden dat het 'com munistische ideaal' wordt bezoedeld door 'onrechtvaardige en ongerecht vaardigde daden'. De krant van de Frnn.se communistische partij, l'Hu- manité', repte me- geen woord .van Kirilenko's toespraafc. GUATEMALA *TA!) AFP. RTR) Hrt dodencijf'T al» gevolg van dr aardig- ving*ramp in Guatemala i» lot 12.801 gesp-gf-n, zo is zondag officie#) in de hoofdstad bekendgemaakt. Hel aantal gewonden wordt geschat op 40.000. van wie velen nog niet zijn verzorgd. In het gehele land Is ongeveer een half mMJocn mensen verstoken van voedsel of drinkwater. Hulporganisaties ramen het aantal dak- leren in dc stad Guatemala op 180.000. terwjil in de rest van het iand wellicht een zelfde aantal mensen in de open lucht moet verblijven Zondag werden delen van he'. kind opnieuw op geschrikt door aardschokken, waar door hier e- daar vohade werd aan- gericht. Het was de derde roek» be- v.r.zen sinds de rware aardbeving van vorige week woensdag. d:e grote delen van niet alleen Guavrmals. maar ook van Honduras. El Salvador en Mexico trof. Het merendeel van de slachtoffers is nm.ddeh zebor.ten In enkele aftceie verwoeste plaatsen wordt echter rog mar lijken gezocht, zodat het do dencijfer r.'.v. kan s'iiircn. De zwaars* getroffen plaats San Martin Jilo- tepeque. op 60 kilometer ten noord- van Gua'.emalsi-Stadw;tar circa •200 mensen om het leven zijn geko men. VO irzorglng van de gewonden «ara er. de Verenigde Sta ph uien gezond«n. Vier gro- anse helikopters d;e elk 00 urmen vervoeren, nemen reddingswerk In het berg -. verklaarden niet te kun- of de aanhoudende lichte en minder zullen worden of icht zullen toenemen. SAN JU AN SACATAPEQUE. GUA TEMALA Dorpelingen slaan hier tri de rij voor hulp. voor een kan- rail San Jxian, dat door de aard beving op 4 februari j.l. vrijwel geheel verwoest werd. BEIROET (RTR. DPA. AFP) Syrië stas! ervoor garant da! de 400.000 Pa- lestijnen in Libanon zich zullen hou den aan de akkoorden waarin de richt lijnen voor hun gedrag aldaar zijn vastgelegd Met deze belofte op zak is de Libanese president Suleiman Franjich zaterdag na een bliksembe zoek aan Damascus in zijn land terug gekeerd. Zijn besprekingen met ambt genoot Hafez Assad worden hier be schouwd als een nieuwe pijler die het nog steeds wankele bestand in Liba non zal schoren. Slot van pagina 1 bureau en begin 1975 bij hel vierde volkscongres benoemd ir. de vertrou wensfunctie van mïr.is*er van openba re veiligheid In het zelfde jaar kwam i hij naar voren als een geschikte com promis-figuur tussen de gematigde en de radicale vleugel. Comsromis - De gematigden, zoals de overleden premier Tsjoe En-Iai en de eerste vice-premier Teng Hsiao-ping legden sterke nadruk op de verdere ontwik keling van de economische en techni sche produktiekrachten binnen het nieuwe vijfjarenplan. De radicalen, zo als tweede vice-premier Tsjang Tsjun- tsjao en Mao's eclitgenote Tsjang Tsjing legden sterke nadruk op de verdere wijziging van de sociale en politieke produktieverhoudingen bin nen een voortgezette revolutie- Hua Kuo-feng speelde dan ook een grote rol 111 het uiiwerken van een compro mis dat erin bestond beide doelstellin-1 gen te verenigen binnen een nieuwe massa-campagne tot navolging van de model landbouwcommune Da Tsjaï. De oppositie tegen de pragmatische Teng door de revolutionaire zege-1 naamce Sjanghai-groep heeft er nu toe geleid da: Hua is verkozen tot tijdelijk premier. Naar men zegt door, persoonlijke bemoeienis van partij voorzitter Mao. Rubberkogels en traangas gebruikt (Van onze correspondent) BARCELONA Precies een week na de monsterbetoging ten gunste van de amnestie, die half Barcelona op de been bracht, vond zondag een kleinere demonstratie voor autonomie plaats. Ook deze was van tevoren nadrukkelijk verboden en werd met groot machtsvertoon door de politie opgebroken. Deze maakte opnieuw gebruik van rubber kogels maar ditmaal vielen er min der gewonden en waren er, voor zover bekend geen arrestaties. JOEGOSLAVISCHE VICE-CONSUL IN FRANKFORT VERMOORD (Van onze correspondent) BONN De 45-jarige Joegoslavi-1 sche vice-consul in Frankfurt. Edwin Zdovc, is zaterdag voor zijn huis in de wijk Sachsenhausen door onbeken den vermoord. Zdovc had juist zijn auto in de garage gezet toen er vijf-; maal op hem werd geschoten. De politie houdt er rekening mee, dat de moord door twee mannen is begaan. Een scholier beweert één van dc man nen te hebben gezien. In Bonn gaat men ervan uit dat de moord uit politieke motieven is gepleegd. AMSTERDAM (ANP) Het veiligheidssysteem van de geldtrans portauto, die vrijdagmorgen in Amsterdam-West werd beroofd van ƒ1,9 miljoen, blijkt kort voor de overval onklaar te zijn ge maakt. Bovendien hebben de (nog steeds spoorloze)overvallers zich bediend van de echte sleutel van de auto. De Amsterdamse recherche heeft dit meegedeeld. De geldwagens van de Nutsspaarbank in Haarlem kunnen slechts van buitenaf worden geopend, indien het veiligheidssysteem binnen is ontgrendeld. De politie zoekt uit of de uit Haarlem afkomstige chauffeur van de wagen die wegens de vele tegenstrijdigheden in zijn verklaringen in arrest is reeds bij zijn vértrek van de Nederlandse Bank in Amsterdam heeft geweten, dat het systeem onklaar is gemaakt. De hechtenis van de chauffeur is tot morgen verlengd. Amerikaanse omroepmaatschappij De Nederlandse regering en de KLM hebben in de jaren na cïe oorlog veel belangrijke zaken gedaan met de Lockheed-fabrieken, de Constellations i en Electra's voor de KLM. de Starfig- thers, de Neptunes voor de lucht macht. Tot 1964 was prins Bernard commissaris van de KLM tot heden isj hij inspecteur-generaal van de strijd krachten. In deze functies heeft hij j geen dircte bemoeienis gehad bij het j aankoopbeleid van de KLM ofvan de! luchtmacht. Zijn adviezen, die hij in beide functies verstrekte, waren eo'.v ter door de bijz ndere por-itie d'.c- hij inneemt ongetwijfeld van be lang NEW YORK (RTR, AFP, UPI, DPA) De Amerikaanse omroep- maatschappij National Broadcasting Company (NBC) heeft zon dag gemeld, dat volgens een bericht van haar correspondent in Kinsjasa in Angola 13 of 14 Britse huurlingen zijn doodgeschoten, omdat zij weigerden te vechten. Dit zou standrechtelijk zijn ge- i beurd door andere Britse huurlingen. bliceerd communiqué „talrijke krijgs gevangenen gemaakt onder wie een van Nonrd"merikaanse nationaliteit." Een van de pro-wes*erse bewegingen \in Angola, ünïta, deelde zaterdag mee dat haar troepen bij een tegenaanval op de havenstad Novo Reöondo. die ook in handen is van de MPLA- drie Russen hebben gedood. Volgens een ünita-communiquë, geciteerd door het persbureau van Zaïre, zijn voor het. eerst ann mpt,A-zijde Algerijnse pilo ten opgemerkt. De correspondent van NBC in Zaire' zou zich baseren op mededelingen van ooggetuigen. Het geval zou zich dit weekeinde in het noorden van Angola hebben voorgedaan, waar, huurlingen met pro-westerse Angolezen strijden tegen de linkse volksbeweging voor de bevrijding van \neola (MPLA) die de steun van de Sowjet-Unie en Cuba heeft. De MPLA heef! zaterdagavond de ver overing gemeld van de belangriikste have»- "i c' Womo do Zaire, in het t:. l ::..nrden van Ango':. fc-.ï ae grens met Zaire. De MPLA-troepen j hebben volgens een in Loeanda gepu-i Zuid-Afrika heeft de Verenigde Naties dringend om hulp verzocht voor ruim 11.000 vluchtelingen die op het ogen blik in vier kampen onder Zuidafri kaans beheer in het zuiden van Ango la verblijven Dc Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Muller, deed het verzoek in een brief aan sec retaris-generaal Waldheim. .Het hoofdkwartier van de Zuidafri- knanse strijdkrachten in Pretoria heeft! zaterdag bekendgemaakt dat er bij een rake taan val op een militaire post in: her zuiden van Angola twee Zuidafri kaanse soldaten om het 'even zijn ge komen. Tn her communiqué van het hoofd kwartier wordt gezegd da: het Zuid- af rikanse leger direct tot een vergel-1 dingsactie Is overgegaan en dat deze; actie nog steeds aan de gang is. Majoor Victor Crespo- de Portugese: minister voor samenwerking met de voormalige kolonies, heeft vrijdag avond verklaard dat de Portugese re gering niet zal toestaan dat Portugese huursoldaten gaan vechten in Angola-: Het aantal deelnemers was dan ook minder, waarschijnlijk enkele duizen den, verdeeld over zeer kleine beweeg lijke groepjes, uit was immers een uitsluitend Catalaanse betoging, ter wijl de amnestie-demonstratie van ver leden week ook steun kreeg onder de anderhalf miljoen emigranten in Bar celona. De betoging van zondag was o:jeen geroepen door de Assem'olea de Cata-j lunya, een soort „regen-parlement" waarin alle oppositiegroepen uit heel Catalonië deelnemen. De Assem'olea stelt zich overigens veel kritischer op tegenover de huidige ontwikkelingen dan de politieke partijen, die uit prak-; tische over.vegingen wegens de ko mende gemeenteverkiezingen een meer gematigde houding aannemen.-' Voor de Assem'olea is het huidige; bewind niets anders dan een „ge stroomlijnde" maar in wezen onveran derde voortzetting van de Franco-dic-1 tatuur. De weinige commentaren van de Spaanse pers op iiel besluit van de laatste kabinetszitting om het anti- terreurdecreet van augustus 1975 gro tendeels op te hellen, onderstrepen ondertussen dal de regering weer een korte slap op de weg naar normalise-1 ring heeft gezet. Het decreet is im-1 mers niet in zijn geheel afgeschaft zoals de democratische oppositie eist). Dat de komende processen weer langs „normale" juridische weg. met echte advocaten en zonder automati sche doodvonnissen, zullen plaatsvin den: en dat de uitzonderlijke vrij machten voor de politieke politie iet wat ingekort zijn- Het anti-terreurdecreet was vooral een psychologische en politieke maat-| regei in de iaatste stuiptrekkingen van i de Franco-dictatuur, en was in dat opzicht direct verantwoordelijk voor i de vijf executies van 27 september verieden jaar. De vijf artikelen die nog voor éën jaar gehandhaafd blijven, zullen opge- nomen worden in een nieuwe anti terreurwet, die aan het „parlement"! voorgelegd zal worden Het aanhou den van het gekortwiekte decreet moet in de eerste plaats de Franco- getrouwen tevreden stellen. In de tweede plaats blijft zo de uitermate vage omschrijving van net begrip ..terrorisme", die geen enkele; juridische, maar wel vee', politieke j waarde had. in werking- Ir. Franco's decreet werden de orthodoxe commu nisten (die zich steevast tegen het terrorisme uitspraken) over één kam| geschoren met anarchisten, trotzkis- ten, maoïsten en para-militaire separa- -I WASHINGTON - RTR - Leiders van de Amerikaanse republikeinse partij zijn van mening, dat presi dent Ford de sterkste kandidaat is van de partij voor de presi dentsverkiezingen v-3n dit jaar- Dit blijkt uit een opinieonderzoek waarvan het resultaat zondag he kent is gemaakt in het tijdschrift 'U.S. News and World Report'. Ford kreeg 60 pet. van ae stem men tegen de voormalige Califor- nisehe gouverneur Ronald Reagen 25 pet- tisten, die zich wél op blind geweld hadden toegelegd. En dat komt de huidige regering goed van pas. Zij ts immers vastbesloten cc- communisten- partij PCE (hst best georganiseerde element in de oppositie) buiten de politieke ontwikkeling van de eerstko mende jaren te houden. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pagter Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjuncl-hoofdredacteuren M P Dieleman en C van der Moos 8UREAUS: Vlissingen: Wclstrool 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Morkt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Morkt 2. lel !01100| 16140. Terneuzen: Nieuwstraot 22. tel (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. in de avonduren is de centrale 'edactie bezet van zondag t/m /rijdag vanaf 20.00 uur: [01134) 15144 Telefoonnummers builen kan tooruren: Adverientie-ofdeling: (01186) 1534. 's Zaterdags (01184) 15144 /an 9.00-11 AO uur. Redoctie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdag: de plaatselijke kantoren -•an 9.00-U B0 uur Expeditie- (01183) 63533. Overl adv. moondag- f/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 lol 22.00 uur. Abonnemenlsprijzen: oer kwartaal f 37,75; franco per post 42,— per maand 1 12,75 osse nummers .50 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs oer advertentie 11,55; ingezon den meaedeüngen 2'/s x to ne! Brieven Durecu van dit blad ƒ2,50 meer Volledige tarieven met contract- orijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4°/t btw Giro: 35 92 (X), Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3