Dooi zorgde voor dooie boel op kampioensbaan het Schenge Olivier Goud: Zeeuwse titel schoonrijden SENSATIONEEL GELIJKSPEL HEREN HANDBAL TEGEN DENEMARKEN Mogelijk in de Braakman 'trimmers-klassieker' ZEEUWSE TITELSTRIJD SCHAATSEN OP LAATSTE MOMENT TOCH AFGELAST samen met zijn partnerin lies dekoker-molenaar V. d. Kreeke: van helden op 2 afstanden snelste van dit seizoen sprinttitel Z.-Holland sport 14 MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 s-H e er-are NDS kerke Het teas zondagmorgen maar een dooie boel op het Schenge. Op de plas water tussen V Heer-Arendskerke en Wolphaartsdijk moest het Zeeuws kampioenschap hardrijden op de schaats worden gehou den. Het ging niet door. De temperatuur daalde 's nachts niet beneden het vriespunt en de kwaliteit, van het. ijs op hel Schenge werd in enkele uren abominabel slecht. Mevrouw Van tie Kreokc. dc moe der van tilelkandidaat Arjaan van de Kreeke. had het 's nachts al zien aankomen. „Ik hen nog gaan kijken ming is. L)c hele xveek hebben we er 's nachts bloemen op de ramen ge staan. maar afgelopen nacht was er niks te zien." De organisatoren ke ken dc volgende morgen met tra nen in de ogen naar de v erweerde ijsvlakte. Op de plaats waar de haan was uitgelegd was het ijs op sommige plaatsen zo zacht als de inhoud van een gevulde koek. Een lange rij auto's trok omstreeks elf uur op de dijk voorbij Vanachter hun beslagen raampjes keken de automobilisten mistroostig naar de verlaten natte ijsvlakte De ther mosflessen chocolademelk en erw tensoep bleven dicht. Een enorme tractor trok het mobiele friteskraam uit de blubberige massa naast het Schenge. Alleen de vogels waren te vreden Eindelijk waren die snel glijdende mensen verdwenen Zij konden weer lekker spratelen in de wakken. Zaterdag nog bruiste iedere schaats liefhebber nog van enthousiasme. De hoge heren van de Zeeuwse KNSB kwamen er omstreeks hall een het ijs keuren. De aanwezigen op het Schenge wisten uit ervaring dat het goed en veilig toeven was op het binnenwater in Zuid-Beveland. De enige die twijfels opriep was een man met een tas van een verzeke ringsmaatschappij. „Je wilt zeker nog snel een levensverzekering af sluiten als er iemand doorzakt riep een blonde schaatser. De officials waren echter zeer opti mistisch. Het ijs was dik en men schroomde niet met zeven man op korte afstand van elkaar te lopen om zodoende te kijken hoe solide het bevroren binnenwater, was., M^t een tevreden glimlach om de mond meldde Ko van de Kreeke, secreta ris/penningmeester van de organi serende ijsclub De Poel: „Het gaat door." De enige zorg was hoe het publiek van het ijs moetst worden gehouden, maar ook daar wist men een mouw aan te passen. Geünifor meerde brandweerlieden .dat maakt meer indruk dan dat wij dat in ons gewone pak doen"» zouden daar voor zorg dragen. Om voorbe reid te zijn op calamiteiten moesten en ladders en touwen aanwezig zijn Evenknie van Davos 's-Avonds werd dc baan uitgelegd. Landmeters kuamrn in actie om een juiste afstand te waarborgen. Met rode verf werden dc lijnen ge trokken en door het vegen van de baan ontstond er zelfs een natuur lijk sneeuwlaagjc. Zelfs de doppen om builen- en binnenbaan van el kaar te onderscheiden waren al snel vastgevroren. Zo op liet eerste gezicht een evenknie van de super- baan in Davos. Maar zondagmorgen was die Zeeuwse superbaan omgesmolten tot een natte brei. Het leek op een forse ijsco die te lang in de zon heeft gelegen. Wim Hirdes draaide welis waar nog spopntaan een rondje, tussen de uitgelopen verfstrepen door. maar men kwam tot de eens luidende conclusie dat de kam pioenschappen onmogelijk konden worden verreden. Dit was geen werk- ijs meer. het was overwerk-ijs. Haastig werden de vijftien deelne mers aan het officiële kampioen schap en de tweeëndertig gegadig den voor de open titelstrijd op de hoogte gesteld van de droeve tij ding. Het papier met de loting voor de vijfhonderd meter, die de vorige avond was verricht, verdween in de prullebak. De ingeslagen medailles en bekers bleven in de doosjes en in de prijzenkast. van Arjaan van de Kreeke moet de wisselbeker gedul dig wachten tot de huidige eigenaar voor de derde maal in successie kampioen wordt. „Gevaarlijk ijs" ARJAAN VAN DE KREEKE. het grote Zeeuwse schaatstalent, kon zondag zijn titel hardrijden op de schaats niet verdedigen, iFoto PZCi Van de Kreeke hoefde de gladde ij zers echter niet onder te binden. „Erg jammer dat het niet door gaat", mijmerde hij. „Het had best leuk kunnen worden. Het is altijd nog iets anders of je op natuurijs of op kunstijs schaatst. Er hadden best verrassingen uit de bus kun nen komen." De enige verrassing, die dc organisatoren nu hadden was een onaangename. Het bordje 'gevaarlijke ijs' was daarvan de stille getuige. Olivier goud met zijn Zeeuwse parterin voor gewestelijke wedstrijden Ida Leendertse. DEN HAAG - Ondanks het feit dat Ar jaan van de Kreek uit 's-Heer- Arendskerke zijn Zeeuwse titel zon dag niet kon verdedigen, heeft hij dit weekeinde wel een gouden medaille behaald. In Den Haag won hij zater dag op de kunstijsbaan De Uithof het sprintkampioenschap van Zuid- Holland. waaraan hij op uitnodiging deelnam. Hij won tweemaal de 500 meter en legde op de 1000 meter ook beslag op de eerste plaats. ..De omstandigheden waren behoor lijk goed", vertelde Van de Kreeke. „Ik heb deze week niet onverstandig ge daan. Ik moest echter wel even wennen aan het kunstijs. Dat is net een glas plaat als je het met natuurijs verge lijkt. Het is net of je op natuurijs iets meer grip hebt. Daarom was de over gang wel even moeilijk" Ondanks die overschakeling reed hij 41.3 en 41.6 op de 500 meter en even aarde hij zelfs zijn persoonlijk record en het baanrecord door op de éën ki lometer in 1.24.2 te finishen. Tweede werd de Zuid-Hollander Jan Vermeule. André Kraayeveld. een van de kans hebbers, werd gediskwalificeerd. INNSBRUCK (ANP) - Hans van Hel den is de enige schaatsenrijder, die bij de heren op twee afstanden de sei zoenranglijst aanvoert. Op de 1500 meter is de Fries eerste met 1.59.12 en op de vijf kilometer liet hij de wereld recordtijd van 7.07.82 afdrukken. Jos Valentijn, die door zijn kortstondige romance met het profschaatsen niet startgerechtigd is in Innsbruck, staat in de rangschikking van de 1000 meter bovenaan met 1.17,3. Hij is verder nog vierde op de 500 meter met 38.60 en zesde op de 1500 meter met 2.00.33. De seizoenranglijsten zien er als volgt 2.01.08. Wereldrecord 1.58.7 van Schenk iDavos. 16-1-71» 5000 meter 1 Van Helden iNedl 7 07.85 •wereld- en Nederlands recordi, 2 Winter iDDR) 7.13.4. 3 Varlamov (Sov) 7 14.00: 4 Derkesen (Ned) 7 14.45. 5 Stensen (Noor) 7.15.76. 6 Coates (Ausi 7 15.77: 7 Kleine (Ned: 7.16,92. 8 Carroll (Vstl 7 18.51. 9 Storholt (Noor) 7 18.66. 10 Vriend (Ned) 7.18.99: 10.000 meter: 1 Stensen (Noor) 14.50.31 (we- reldrecord);2 Varlamov (Sovi 14.55.65. 3 Vriend <Ned> 15.02.38; 4 Winter DDR) 15 06.1: 5 Storholt iNoori 15 06.51: 6 Sjoe- brend iNoor» 15.06.65. 7 Van Helden <Ncd. 15.11.44. 8 Stenshjemmet iNoor) 15.13.44. 9 Coates (Aus) 15.14.98. 10 Kleine (Ned' 15 19.01: Nederlands record 14 55.9 van Schenk (Inzeil. 14-3-71) WISSENKERKE - Er was zaterdag middag op het Wissenkerke Bokkegat, waar gestreden werd om het open Zeeuws kampioenschap schoonrijden, niet zoveel verbeelding nodig om een oud-IIollands tafereel voor ogen te ha len. Vooral toen uit een op een busje gemonteerde luidspreker vrolijke tlraai-orgelmuziek klonk, leek het ol een tekeneing van Anton Picck tot le ven was gekomen. Slechts een 'koek en zopie' ontbrak op het in redelijke staat verkerende ijs van het Bokke gat, maar vele deelnemers en deel neemsters verdreven de lichte dooi- kou en de spanning met een slokje uit 'hulpflesjes'... Al deed het hele tafereel in de Wissen- kerkse dreven oud-Hollands aan. er werd op eigentijdse wijze om de pun ten gestreden tijdens dit open Zeeuws kampioenschap schoonrijden. waar voor de deelnemende solonjders en pa ren uit heel Nederland naar het Noord-Bevelandse plaatsje gekomen waren. Temeer was dat het geval, om- d.at dit voor de A-klasse de eerste wed strijd van een serie van vier om 't Ne derlands kampioenschap was. Het komt bij het schoonrijden vooral op de techniek van de slag aan: de jury onder leiding van voorzitter A. J Dog- terom uit Hengelo lette dan ook spe ciaal op de afeet, de streek, de helling en de houding. „Het is bijna zoiets als dressuur te paard", het juryvoorzitter Dogterom weten. „De kunst van dit schoonrijden zit vooral in het laatste stukje van de streek, de zogenaamde kantwisseling. Er zijn in ons land ei genlijk maar twee rijders, die deze techniek erg goed beheersen, namelijk Piet de Groot uit Anna Paulowna en uit: 500 meter: 1 Koelikov (Sovi 38.25: 2 Mali- kov (Sovi 38,46: 3 Muller iVST) 38,48, 4 Va lentijn (Ned) 38,60 (Nederlands recordi 5 Wall berg (Zwei 38.63; 6 O. Granaüi (Zwe) 38,64. 7 Moeratov iSovi 38.67, 8 Safronov (Sovi 38.74; 9 Knaucr iDDR) 38.8, 10 Immer- rail (VSTi 38.85 Bazen (Ned) 38,97; Van Hel den (Nedi 39.4. Vriend (Ned) 40.44. Wereldre cord 37.00 van Koelikov (Mcdeo. 29-3-75) 1000 meter: 1 Valentijn (Ned) 1 17.3 iNeder- lands record). 2 Muller (Vst) 1.17.4. 3 Wall berg (Zwei 1 17.7; 4 J Granath (Zwei 1 17.9: 5 Bazen (Ned) 1 18.1; 6 Van Helden (Nedi 1 18.2: 7 Kleine (Ned) 1 18.5; 8 Koelikov (Sov) 1 18.56: 9 O. Granath (Zwei 1 18.7: 10 Carls- son (Zwei cn Carroll (Vst,) 1.19.1. wereldre cord: 1.16.92 van Moeretov (Medeo. 17-3-75) 1500 meter: 1 Van Helden (Ned) 1 59,12: 2 Carroll (Vstl 1.59,77. 3 Kleine Nedl 1.59,84, 4 Wunderlich (DDR) 159.9: 5 Heiden (Vst1 1.59.91: 6 Valentijn (Ned) 2 00.33: 7 Woods. (Vst) 2 00,52; 8 Stenshjemmet (Noori 2,00.63: 9 Warnicke (DDR) 2.00,9; 10 Vriend (Nedl PHILIPPINE - De kans is groot dat de kalender voor de irimkoersen dit jaar zal worden uitgebreid met een soort klassieker in De Braakman. Het wieler- comité Philippine onderzoekt momenteel de mogelijkheid om op 26 juni een dergelijk evenement te houden. De plannen zijn al zover rond dat er op die dag 25 ploegen van start kunnen van zes renners. Van die zes renners moeten er dan twee oud'-r zijn dan 35 jaar. Deze leeftijdsca tegorie rijdt die dag een aparte wedstrijd voordat de rest van start zal gaan. Of deze koers door zal gaan hangt af var. de belangstelling van de ploegen en of men enkele sponsors voor deze wedstrijd kan vinden Secretaris Paul Wiskerke" „Het zaakje is begroot op ƒ2500.- Dat geld zal ergens vandaan moeten komen. We willen het graag doen maar het moet voor het wielercomité geen financiële nadelen hebben. Wanneer er duizend piek binnen is gaan we verder met de or ganisatie. Dan pas zullen we de vergunningen aan vragen" Het is de bedoeling dat deze wedstrijd wordt gereden op een omloop van ruim tien kilomerer welke ook gebruikt wordt voor de individuele tijdrit in de Om loop van de Braakman. HEERLEN (ANP) - Een gehavende Nederlandse heren zaalhandbalploeg (het team moest een viertal spelers wegens blessures missen) heeft in de uitverkochte (900 toeschouwers) Heer- lense sporthal 'Varenbeuk' voor een uitstekende prestatie gezorgd door tegen de Denen een gelijkspel van 17- 17 te behalen. Met name de rust (ruststand 6-9) speelde de Nederlandse ploeg uitste kend. Dankzij het gelijke spel heeft Nederland een kleine kans behouden om bij het komende toernooi om het wereldkampioenschap - voor kwahfi- ciatie voor de Olympische spelen in Montreal komt Oranje niet meer in aanmerking - in de B-grof p te kunnen spelen. Daartoe dient dan Spanje uit tegen Denemarken te verliezen, terwijl de Nederlandse ploeg op zijn beurt in Spanje moet winnen. In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de equipe van interim-trainer Jo Maas. met drie debutanten, zo'n uitstekend resultaat zou behalen. De ploeg toonde, uitgezonderd in de eerste vijf minuten, te veel respect voor de tegenstander en schoot te slordig. De Denen profiteerden daarvan en ston den bij de rust dan ook voor met 9-6. Na de hervatting kwam een herboren Oranje binnen de lijnen. Sittard-speler Ton Reijnders groeide uit tot de abso lute uitblinker. Hij organiseerde en groepeerde de verdediging, speelde sterk in de opbouw en scoorde boven dien meer dan de helft (9) van de doel punten van zijn ploeg Na een snel openingsoffensief was Ne derland teruggekomen tot 8-9 maar toen liepen de Denen weer uit dank zij Dahl-Nielsen en Bock Dit zou zich en kele keren herhalen, tot vier minuten voor het einde. Toen braent Peter Verjans de partijen op gelijke voet 16-16). Twee minuten later leek het pleit beslecht toen de Hongaarse arbi ter Stenemark een fel omstreden strafworp toekende en Eliasen raak schoot (16-171. Debutant Verjans bracht de zaak opnieuw in evenwicht. Toegejuichd door de fanatieke suppor- ters werd Jo Maas door de spelers op de schouders gehesen en onder luid HEERLEN - Ton Reijnders scoort met applaus zochten de spelers de kleed- een fraaie duik een punt voor Neder- kamers op land. Achter hem Dahl en Nielsen <9 de Zeeuwse rijder Olivier Goud uit Waarde", maakte Dogterom duidelijk. De juryvoorzitter bleek met zijn op merking in de roos te hebben gescho ten. want in de A-klas leverden De Groot en Goud felle strijd om de eerste plaats. Tenslotte bleef de Noordhol landse landelijk voorzitter van de schoonnjdersafdeling van de KNSB ischaatsenrijdersbond) zijn Zeeuwse opponent ruim zestiende punt voor. De man uit Anna Paulowna veroverde 24.500 punt, de Zeeuwse rijder 23.875. A. Pekaar uit Yerseke werd uitstekende derde. Olivier Goud had de pech (al ver school hij zich er beslist niet achter), dat zijn schaatsen niet in orde waren. „Ik heb ze door iemand, die dat vrien delijk aanbood, scherper laten zetten, maar ik kon er nu helemaal niet op weg komen", verklaarde de rijder uit Waarde. Bovendien kwam Goud tij dens het solorijden met zijn afzet- scliaals in aanraking met een onvoor zichtige toeschouwer, waardoor hij uit zijn evenwicht werd gebracht. Hoewel voorzitter Dogterom zich haastte te verzekeren, dat de jury deze 'fout' niet in de puntentelling tot uit drukking liet komen, duurde het niet temin enkele streken voordat Goud weer geconcentreerd verder kon rij den. Omdat er in Zeeland zelden natuurijs is en helemaal geen kunstijs kan Oli vier Goud zelden trainen. „Toch ben ik", zo vertelt hij met gerechtvaardigde trots, „in 1974 Nederlands kampioen geworden en daar keken vooral de Friezen en Noordhollanders, die wel vaak kunnen trainen, danig van op. Ooverigens wordt het de laatste tijd voor mij steeds moeilijker om onge traind gelijke tred te houden met de noordelijke rijders." Bij het paarrijden vormt Olivier Goud met zijn partnerin Lies de Koker- Molenaar uit Voorburg momenteel een klas apart- tijdens de eerste wedstrijd van het seizoen m Nieuwwolde ver overde dit koppel reeds de eerste plaats (achter De Groot werd Goud bij het solorijden tweede) en zaterdag in Wissenkerke grepen Olivier Goud en Lies de Koker opnieuw de eerste posi tie. met 3.5 punt voorsprong op Piet de Groot en mevr Muntjewerf. De dames-solowedstrijd werd gewon nen door Lies de Koker met 22.625 punt voor mevr. Muntjeswerl-Slikker met 22.500 punt. In de B-klas werd mevr. H. J. Mul open Zeeuws kam pioenen, terwijl het 'echte' kampioen schap van het gewest Zeeland gedeeld werd door Ida Leendertse-Helm uit Hocdekenskerke en mevr. J. Hartog- Jager uit Colijnsplaat, die beiden 81.5 punt verzamelden. Kampioen bij de heren B werd G. Hille uit Maarssen, de strijd bij B-paeren werd een prooi voor Hille en mevr. Sil ver. In het B.-solo-kampioenschap ging het Zeeuws 'goud' naar De Wee uit Cortgene, bij de paren maakten tweede dames, J. Priester-Moerdijk en K. Rottier-De GRegt zich van de geweste lijke titel meester. De voornaamste uitslagen van het schoor- nijkampioenschap luiden als volgt. Heren A solo. 1 Piel dc Groot (Anna Pau lowna). 24 500 punt, 2 Olivier Goud (Waarde) 23 875, 3 A Pekaar (Yerseke) 22.875; dames A. 1 Lies de Koker-zmolenaar (Voorburg) 22.625. 2 mevr Muntjeswef-Slikker (Ouwer- kerk aan de Amstel) 22.500, 2 mevr Wagenaar-Volger iHengelo) Paren A-klasse 1 Olivier Goud en Lies de Koker 309.5. 2 Piet de Groot en mevr. Munt jewerf 306. 3 echtp. Wagenaar 291.5: Heren B solo) 1 G Hille (Maarssen) 83. 2 M. Bolicr (Nieuwwolda) 82. 3 J Mooij tVreeland) 81. 5 De Wee (Cortgenei. dames B 1 mevr H. J Mul (Ouwerkerk aan de Amstel) 83,5. 2 mevr J. G Silver (Slikker (Den Helder) 82.000. 3 Ida Leendertse-Helm (Hoekensker- ke) 81 500. ijn mijvr J. Hartog-de Jager (Co lijnsplaat) eveneens 81 500. Paren B klas 1 G. HiUe-mevr Silver 262,500. 2 I. Augustines (Maarssen) en mevr. Hille (Maarssen) 259,5, 3 echtpaar BoLier-Bogaart (Nieuwwolda) 245. Zeeus kampioen! dames J Priester-Moerdijk en K Rottier-de Regt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14