P7P Ziekenhuizen en hygiene Geen wijziging in Syrische politiek CONFRONTATIE IN DE VS SPITST ZICH TOE Balkan-conferentie nuttige resultaten Witte Huis en Kissinger tegenover congres ©ANKARA TURKIJE CYPRUS SYRIË 'OAMASKUS SSREIROETi XjBANOR. IISRAËl? 7AMMAN [JORDANIË KOEWEIT SAOEDI [katar: ÏMASKATE ARABIË OMAN MEKKA JEMEN D.V.R. JEMEN "SANAA® H A.R.v- <^MADINAT ASJ SJAABi ETHIOPIË. r opinie en achtergrond ZATERDAG 7 FEBRUARI 1976 Verschil van opvatting over wat nu eigenlijk schoon is, is deze week onderwerp van gesprek geweest tijdens een onderhoud dat een groep ouders had met de directeur-verpleegkundige van het Vlissingse ziekenhuis Bethesda-St. Joseph. volgens de ouders zouden de hygiënische omstandigheden op de kinderafdeling van dit ziekenhuis te wensen overlaten. Dr. Dunlop. bacterioloog van het streek- laboratorium in Goes, was er als de kippen btj om zich op de hoogte te stellen van de inhoud van de klachten, want vanuit het streeklaboratorium worden regelma tig steekproeven genomen om zodoende de hygiënische omstandigheden met de grootste zorg te kunnen omringen en eventuele tekortkomingen in de (ziek- teikiem te smoren. Ook in dit geval moest dr. Dunlop constateren dat de meeste mensen nog steeds de mening huldigen, dat alleen een blinkende vloer schoon is. De praktijk heeft evenwel heel andere dingen aan het licht gebracht. Want wat is er tijdens onderzoekingen gebleken? Dit. dweilen van ziekenhuis- vloeren is eigenlijk uit den boze. Of het zou moeten gebeuren met een sterk desin fecterend middel, zoals in het verleden werd toegepast. Maar toen stonk alles en iedereen dan ook naar de lisol. En dat was geen pretje. Niet voor de patiënt, die dag en nacht in die sfeer moest liggen en niet voor de verpleegsters, die dal geurtje mee naar huis namen en ook in winkel of cafetaria opmerkingen kregen te horen van: oh, u werkt zeker in een ziekenhuis. Dweilen zonder gebruik te maken van een sterk middel heeft echter tot gevolg dat de aanwezige bacteriën worden verspreid. Verdwijnen doen ze niet. Een aver echtse uitwerking dus. De laatste tyd. aldus dr. Dunlop, probeert men daarom over te stappen op het gebruik van een wisser en een geprepareerd doekje, waarmee de vloer wordt ontvet en waarbij tegelijkertijd ook de bacteriën wor den meegenomen. Maar het resultaat is wel. dat zo'n vloer met zo'n behandeling dof wordt. En wat zegt het propere Nederlandse volkje dan? Die vloer is vies Want, een schone vloer moet glimmen. Daar moet je je in kunnen spiegelen, des noods de haren in kunnen kammen Dr. Dunlop heeft het er wel moeilijk mee om die mentaliteit wat om te buigen. Want er zijn ook huishoudelijke diensten in ziekenhuizen die er niet goed aan willen. Die willen lekker soppen. Want dat deden ze vroeger ook altijd. Dus waarom nu niet? Bij wijze van compromis is men nu op verschillende plaatsen overgegaan tot het een keer in de week dweilen van de vloeren Maar voor de dagelijkse kuis zou men als het aan dr Dunlop ligt toch de voorkeur moeten geven aan het gebruik van de wisser. Het schoonhouden van de vloeren is een kernpunt voor de ziekenhuishygiêne. zegt de bacterioloog Dunlop. Ziekteverwekkende bacteriën kunnen namelijk ge makkelijk via een bacteriologisch vuile vloer bij de patiënt komen. Een voor beeld: oma komt op visite bij een kleinkind. Zij zet haar boodschappentas op de grond om de kleine te zoenen en vervolgens zet ze de tas op het bed om er een reep chocolade uit te halen. Met het gevolg dat een analist bij een steekproef een paar dagen later dezelfde bacteriën op de grond vindt en op sprei of deken van een bed. Nog een misverstand dat bij het poetsend deel der natie zit ingeworteld: voor de snelle kuis pakken we thuis gemakkelijk naar een stofzuiger. Maar wat heelt het gebruik van zo'n apparaat nu voor effect wanneer het in een ziekenhuis wordt gebruikt. Dit: het stof wordt er wel mee opgeruimd, maar de door de slurf naar binnen getrokken bacteriën worden er dan via de uitlaat van de stofzuiger weer even hard uitgeblazen, dwarrelen door de lucht en zetten zich af op bedden, voe tenbankjes, gordijnen, schermen, enfin vult u zelf maar in. En dat is allemaal met zo gunstig voor het 'ligmilleu' van de patiënt. Want die is tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis extra kwetsbaar. De moderne therapieën mogen dan wel uitstekend zijn, ze kunnen aan de andere kant toch een danig ingrijpende uitwerking hebben op de weerstand van de patiënt. De meest voorkomende bacteriesoort die bij de steekproeven in ziekenhuizen wordt gevonden is die van de staphylococcus, de verwekker van de steenpuist. Volgens dr. Dunlop is infectiebron nummer één, met name op een kinderafdeling, het bezoek. Vandaar dat er ziekenhuizen zijn, die bepalen dat er geen bezoek mag komen, of dat men de kinderen uitsluitend van achter glas mag bekijken en via een soort intercomsysteempje een gesprek mag voeren. Dat is natuurlijk wel al lemaal in het belang van het genezingsproces van het kind, maar plezierig doet zoiets natuurlijk niet aan. Dr. Dunlop zou er persoonlijk voor zjjn wanneer zou worden bepaald dzt de ouders uitsluitend van de deur naar het bedje van het kind zouden mogen lopen en omgekeerd. Maar wat gebeurt er nu: moeders gaan rondlopen, aaien alle baby's in hun wiegje over het bolletje en knijpen speels iri hun buikje. Met alle mogelijke gevolgen van dien Om die kans op infectie zo minimaal mogelijk te houden geldt er in de ziekenhui zen dan ook de bepaling dat kinderen beneden veertien jaar geen toegang heb ben. Er zullen altijd wel ouders zijn, die vragen of het zusje van het patientje ook even mee mag, want zo wordt er dan gezegd: thuis kan het kind toch ook geïnfec teerd worden. Dr. Dunlop zegt er dit van: ..een kind kan best geïnfecteerd wor den, maar niet in een ziekenhuis. Laat zo'n kind de mazelen maar krijgen als het gezond en wel thuis is. Als zo'n patiëntje in een ziekenhuis ligt voor, laat ik maar zeggen een blindedarmontsteking dan kun je er zo iets als een infectie gewoon niet bij hebben." Tenslotte nog even dit: dr. Dunlop heeft zich in het verleden bezig gehouden met een onderzoek naar de toepassing van vaste vloerbedekking in ziekenhuizen. Zo'n soort vloerbedekking zou hygiënischer zijn dan linoleum. Vooral de electros- taüsche werking van het nylon in die vloerbedekking zou een gunstige uitwer king hebben op het vasthouden van de bacteriën. Maar men zit nog wel met een probleemtje: een pace-maker zou door die electrostatische werking kunnen stil vallen- Overigens. er zijn Zeeuwse ziekenhuizen, die speciaal opgeleide mensen gaan aantrekken om de hygiëne binnen de ziekenhuismuren te optimaliseren. Dat zijn zogenaamde hvgiënistes. Bethesda St.-Joseph in Vlissmgen krijgt er al één per 1 maart. Bergzicht in Goes is er mee bezig. JACQUES CATS A beurtenis. waar Karamanlis met vol- /"VTHENE - De elfaaagse doening op kan terugzien In een slot- Balkan-conferentie voor tech- boodschap merkte deze op dat de Bal- kan, eens een chaotisch broeinest, nu msche en economische coordi- een voorbeeld van samen„frkln6 natie, die op initiatief van de geeft aan een wereld die dreigt te ver- Griekse premier Karamanlis in zinken in geweld en anarchie" Athene is gehouden, is gisteren Nooit eerder zijn deze vijf staten - afgesloten met een feestelijke Albanië had de uitnodiging vriende- lijk afgeslagen - in positieve sfeer bij- byeenkomst waarbij de leiders eengekomen - tot nu toe was er tussen van de vijf delegaties - van heil alleen confrontatie. Bulgarije Rnlo-nriio TnoPYislnvip Rnp- moge ook deze keer als een soort rem Bulgarije. Joegoslavië, Koe hebben gefungeerd, het was de eerste menië, Griekenland en Turkije maal dat het met de andere Balkan- - het woord voerden. Ianden meedeed. De eerste Balkan-conferentie, van In een weinig spectaculair slot- ,934 ook in Athene gehouden, was communiqué wordt vastgesteld dat de juist tegen Bulgarije gericht. En ook de ontmoeting een toepassing is geweest tweede, van Joegoslavië, Griekenland van de „geest van Helsinki" en dat zij en Turkije in 1953, accentueerde een zeer nuttige resultaten heeft afgewor- bondgenootschap tegen de invloed van pen. Alle ideeen en voorstellen voor Rusland waar Bulgarije altijd een verdere multilaterale samenwerking voorpost van is geweest, (het toen ge- op het gebied van landbouw, handel, sloten Balkan-pact verloor voor eerst- cnergie, verkeer en milieubeheer zul- genoemd land zijn betekenis reeds na len de vijf regeringen ter verdere be- zes dagen- met de dood van Stalin), studering ter hand worden gesteld. Moskou moest na de Tweede Werel- Ook wordt de wenselijkheid van een doorlog niets hebben van de ideeën volgende ontmoeting uitgesproken. V£u1 de Bulgaarse leider Dimitrov be- zonder dat daarvoor echter een plaats treffende een Balkan-coördinatie, en of datum worden genoemd. Het is be- beeR ook njet toegestaan dat Sofia kend dat de Turkse deelnemers een 2jcb leende voor de latere Roemeense volgende conferentie wel graag in Is- aspiraties in deze richting. Ditmaal tanboel gehouden zouden willen zien. heeft de Sowjet-Unie de Bulgaren een maar van de andere kant hoorde Tur- eindweegs laten mee-Balkanïseren. kije niet bij de landen die op de bres vermoedelijk in de overtuiging dat hebben gestaan voor de instelling van deze conferentie meer afbreuk doet de Balkan-conferentie als een perma- aan de NAVO dan aan het Warschau nent instituut (liefst zelfs met een vast pact. secretariaat) zoals wordt voorgestaan door Roemenië en Griekenland, de Politieke kwesties, zoals de Macedo- twee landen die een beetje uit de pas nische tussen Bulgarije en Joegoslavië lopen van hun wederzijdse militaire en de Cyprische tussen Griekenland en pacten. Turkije, zijn nadrukkelijk niet aan de orde gekomen, maar als de conferentie Contacten mocht leiden tot zoiets als een postu- Het was echter Bulgarije, dat het nie of automatisering van het telefoon- meest is blijven vasthouden aan bila- verkeer, of het gebruik door Bulgarije terale contacten, het nut daarvan van de Griekse haven Tessaloniki. dan wordt ook in het slotcommuniqué nog zouden dat toch ook politiek gezien even aangestipt, en dat waarschijnlijk zeer belangrijke uitkomsten blijken, het aannemen van essentiële zaken heeft tegengehouden. Bulgarije en Er is ontegenzeglijk een stapje gezet Turkije waren ook de twee landen die in de richting van het totstandkomen geen ministers maar hoge ambtenaren van die Balkan-identiteit, waar reeds hadden gestuurd. de eerste Griekse vrijheidsheld Rïgas Ferraios van droomde, die niet alleen De nu beëindigde conferentie heeft de Grieken maar alle Balkan-volken te met dat al meer existentiële dan essen- zamen - ook de Turken - van de sul- tièle betekenis. Zij blijft een unieke ge- tansmacht wilde bevrijden. en propaganda niet in één keer vrien- vrij bewegen. Officieel mogen we niet den worden", zegt Chaled al-Fahoem, de grens oversteken. Behalve wanneer voorzitter van het Palestijnse parle- we de goedkeuring van het Syrische ment, het wetgevend lichaam van de leger hebben. Desondanks steken we PLO. bijna iedere dag de grens over, ook „De droom van een integrale staat zonder de goedkeuring van Syrië", zegt heeft tijd nodig. Voorlopig moeten de Aboe Leila, een intellectuele, zacht Palestijnen eerst hun eigen staat ves- sprekende revolutionair, die alleen be- tigen op ieder stuk grond dat bevrijd kend is onder deze schuilnaam. De wordt", aldus Al-Fahoem. Aboe Lella, naam betekent „vader van Leila" en een van de belangrijkste leiders van hij heeft hem aangenomen uit bewon- het Marxistisch-Leninistisch Democra- dering voor de Palestijnse Leila Cha- tisch Volksfront voor de Bevrijding led, de vrouw die enige jaren geleden van Palestina, PDFLP (dat onder meer de wereld in opschudding bracht door verantwoordelijk was voor de Maalot- haar actieve deelname aan vliegtuig raid), beschouwt de situatie als volgt: kapingen. „We accepteren de ontwerpresolutie Volgens Leila zal de politkeke stag- als een overgangsregeling. Op dit natie als gevolg van het Amerikaanse ogenblik kunnen we niet meer dan dat veto in de Veiligheidsraad zeker nog krijgen. Het is niet iets wat de Pales- een jaar of twee duren. „In die tijd zul- tijnen op de langere termijn willen, len wij de militaire acties opvoeren en maar 'n regeling zoals in de ontwerp- dat kan misschien leiden tot een oor resolutie vervat, zien we als iets dat log. Er zal zeker een nieuwe oorlog haalbaar is in de eerstkomende jaren, komen in het Midden-Oosten. Ik weet Onze onmiddellijke doelen zijn terug- jQieen niet wanneer", aldus Aboe Leila, trekking van Israël uit de sinds 1967 bezette gebieden, de stichting van een i>c>r\ verracci ti rr Palestijnse staat op deze gebieden en x het recht op terugkeer van de Palestij- XT nen naar hun eigen woonplaatsen. Pas -*■ Aoewel het Amerikaanse veto geen als we dat bereikt hebben, zullen we verrassing was voor Syrië (Damascus strijden voor een permanente oplos- werd 24 uur van tevoren door de Ame- sing en voor een gezamenlijke joodse rd{anen op de hoogte gesteld), is de en Palestijnse staat. Want zolang de teleurstelling toch groot omdat daar- staat Israël in dit gebied blijft bestaan, door het diplomatieke overleg geblok- zal er geen duurzame vrede zijn. Maar keerd 's- Er is ook teleurstelling over verwezenlijking van dit laatste is op de Britse stemonthouding. Ondermi- het ogenblik onmogelijk en je moet nister Al Rafel: „De houding van de grijpen wat je grijpen kunt". Britten was dezelfde als van de Ameri kanen. Het Verenigd Koninkrijk blijft On«5r*ViiiHHiTi«T n°S steeds de rechten van het Pales- wjjacnuuumg tijnse yo]k ontkennen en houdt vast Daan de VN-resolutie 242, waarin over ie directe doelen probeert de de Palestijnse kwestie slechts als een PDFLP te bereiken door overleg met humanitair probleem wordt gesproken, de meer „progressieve" elementen in ue resolutie past niet meer bij de IsraëL Gewapende aanvallen m de be- tegenwoordige situatie. Ondanks de zette gebieden en via massa-acties on- meerderheid van voorstemmers in de der de Israëlische Arabieren. De mili- Veiligheidsraad zien we dit toch als taire acties worden ondernomen van- een positief teken en daarom zullen wij uit Syrië, Libanon en Jordanië (waar geen verdere concessies doen aan onze de groep ondergronds werkt). territoriale integriteit en aan de rech- „In Syrië zelf kunnen we min of meer ten van het Palestijnse volk". Premier Hafez Assad van Syrië SOEDAN ©KHARTOEM DAMASCUS - Syrië zal voorlopig na het Amerikaanse veto in de Veiligheidsraad geen verande ringen aanbrengen in zijn politiek ten opzichte van Israël. Damascus blijft streven naar verwezen lijking van de (gematigde) eisen, vervat in de ontwerpresolutie van vorige week. „Syrië is desnoods bereid ter verwezenlijking van deze gematigde eisen een oorlog te voeren", zegt dr. Fawwaz Suyyagh, directeur buitenlandse betrekkingen van de Syrische staatspartij, de Baath. „Als de Amerikanen en Israeli's niet bereid zijn hun standpunten over deel name van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO aan de Geneefse vre desconferentie, terugtrekking van Is raël uit de bezette gebieden, en het recht van het Palestijnse volk op een onafhankelijke staat te herzien, bete kent dat, dat zij andere landen toe staan andere wegen dan de diploma tieke te volgen om een oplossing te vinden" Zover is het nog niet, maar de Pales tijnse bevrijdingsbewegingen hebben al wel met instemming van Syrië het aantal dagelijkse gewapende acties in de bezette gebieden opgevoerd, in de hoop "over enkele maanden weer wat aan de conferentietafel te bereiken. In mei moet namelijk de Veiligheidsraad opnieuw beslissen over vernieuwing van het VN-mandaat in de Golan- hoogvlakte en waarnemers hier in de Syrische hoofdstad verwachten, dat Syrië in mei de ontwerpresolutie, die nu strandde op het Amerikaanse ve to. aan de mandaatrverlenging zal ver binden. Van het aangekondigde bezoek van de Amerikaanse president Gerald Ford eind maart begin april aan het Midden-Oosten wordt hier bijzonder weinig verwacht. De Syrische staatsse cretaris voor buitenlandse zaken, Ab- del Ghani al-Rafei, die minister Chad- dam vervangt wegens diens verblijf in Beiroet, wilde geen commentaar geven op Fords wens Syrië te bezoeken. „Er heeft ons geen verzoek daartoe be reikt". zei hij. Erg gelukkig scheen hij niet te zijn met het aangekondigde be zoek. In nauwe relatie tot de verhouding tussen Israël en Syrië staat de situatie in Libanon. Toen de Palestijnen in Li banon onder de voet dreigden te wor den gelopen door de rechtse groepe ringen, greep Damascus in en zond soldaten van het in Syrië gelegerde Pa lestijnse bevrijdingsleger PLA naar Li banon. Want zouden deze rechtse groeperingen hun zin krijgen en de Pa lestijnen het land uit drijven, dan zou Syrië het enige land zijn waarheen ze kunnen vluchten. En we willen ze ge woon niet, zeggen Syrische regerings kringen. Dr. Suyyagh: „Er zijn nu 300.000 Li banese vluchtelingen in ons land en ze zijn een last voor ons". Syrië moest wel ingrijpen om de Palestijnse buffer in Libanon te garanderen. „We hebbende Palestijnen daar nodig. Als Israël op een dag via Libanon Syrië aanvalt, hebben we geen garantie dat het Liba nese leger één schot zal afvuren", ver klaarde een goed ingelichte zegsman. Het enige verzet dat in de oktoberoor- log tegen Israël in Libanon plaatsvond, kwam van de Palestijnen en niet van het Libanese leger. Ook een dreigende verdeling van Libanon in confessionele ministaatjes was voor Syrië niet accep tabel. „Een recht-s-christelijk staatje betekent voor ons een nieuw Israël er bij". Dr. Suyyagh. die zelf van Palestijnse afkomst is. haalt er de Baath-ideologie bij om de reden van de Syrische be middeling in Libanon duidelijk te ma ken. „We zijn een pan-Arabische partij en overal waar Arabische broeders strijden, bemiddelen wij". Maar hij is realist genoeg om daar direct aan toe te voegen: „Libanon is ons buurland en wat daar gebeurt, heeft gevolgen voor ons. De transitohandel naar Syrië bij voorbeeld loopt voor een deel via Li banese havens. We hebben fabrieken moeten sluiten omdat er door de oor log geen onderdelen meer werden aan gevoerd". Buitenlandse waarnemers in Damas cus hechten over het algemeen veil geloof aan de verklaring van de Syri sche regering niet de bedoeling te heb ben Libanon te annexeren. Ook is Sy rië niet uit op een gezamenlijk front met Libanon, want dat betekent vooi het Syrische leger nog een extra 120 km lange grens erbij om te verdedigen, aangezien het niet kan vertrouwen op het Libanese leger. Wel zal Syrië het in de buurt van Palestijnse kampen in Libanon opgestelde vroegtijdig waar schuwingssysteem verbeteren en uit breiden en de mógelijkheden van Pa lestijnse gewapende acties vanuit Li banon garanderen. Realistisch De analyse van de toekomst die de Palestijnse leiders mij hier in Damas cus voorlegden, is opvallend realis tisch. De Palestijnse organisaties, be halve die tot het door Irak en Libië ge steunde Verwerpingsfront behoren, lij ken zich nogal snel aangepast te heb ben aan de Syrische gematigde lijn, zoals die tot uiting kwam in de ont werpresolutie. maar die niet beant woordde aan de tot dan toe gestelde Palestijnse eisen. Hierbij moet direct worden aangetekend, dat de Palestij nen weinig zelfstandig kunnen uitrich ten. „Negentig procent van de beslis singen betreffende Palestijnse zaken worden genomen door de -Arabische regeringen en tien procent door ons zelf', aldus een hooggeplaatste Pales tijn. Van het jaren geleden dreigende Is raëli's in zee te gooien, naar het voor stel van de stichting van een wereld lijke Palestijnse staat voor joden, mos lims en christenen, zijn de Palestijnen nu op een nog zachter standpunt ge komen. „In het nieuwe land zullen we een autonoom gebied voor joden en een autonoom gebied voor Palestijnen vestigen, want we kunnen na alle haat (Van onze correspondent) Washington - Langzaam rpaar zeker spitst zich in dit ver kiezingsjaar een confrontatie toe tussen het Witte Huis en het State Department enerzijds, en het Con gres anderzijds. Minister Henry Kissinger, gesteund door president Ford, heeft zich in recente toe spraken in het land kritisch uitge laten over het Congres. Het Con gres daarentegen lijkt vastberade ner dan ooit om zijn onder Nixon aangevreten positie te herstellen. De formele inzet is het recht van het Congres om zich te bemoeien met de buitenlandse politiek en vooral met de geheime operaties van de CIA (buitenlandse inlich tingendienst) die daar onderdeel van zijn. In de Senaat en in het Huis van Alge vaardigden zijn verschillende plannen en amendementen in de maak om het Congres een vastere greep te geven op de geheime activiteiten van de binnen- en buitenlandse inlichtingendiensten. Een van deze voor stellen betreft de instelling van een com missie die min of meer in samenstelling ge lijk zou zijn aan de vertegenwoordiging in het Congres, om toezicht uit te oefenen op de plannen van de geheime diensten. Een tweede voorstel is om een speciale aanklager aan te stellen, zoiets als de spe ciale officier van justitie in het Watergate- drama. om voor zover nodig ambtenaren van de geheime diensten te vervolgen die, zich schuldig hebben gemaakt aan overtre dingen van de wet. Senator John Tunney en senator Thomas Eagleton hebben zelfs een amendement in gediend waarbij alle geheime activiteiten van de CIA in het buitenland onmogelijk zouden worden gemaakt, tenzij goedge keurd door het Congres. Het is tegen deze ingrepen dat minister Henry Kissinger zich verzet. Zijn stand punt is dat de Amerikaanse regering arm slag nodig heeft om zijn buitenlandse poli tiek ten uitvoer te kunnen leggen zonder dat daaraan allerlei pottekijkers in het Congres te pas komen. Kissingers critici wijzen erop dat de minister maar al te ge wend is geraakt aan de „verrassingsdiplo- matie" van president Nixon en er nu een regel van dreigt te maken. Het was tenslotte Nixon die met veel fan fare de geheime onderhandelingen tussen Kissinger en de Noordvietnamezen in Pa rijs. en diens eerste bezoek aan Peking als een konijn uit de hoge diplomatieke hoed toverde. Sindsdien heeft Kissingers reputa tie veel schade geleden, niet in het minst door zijn eerste ontkenningen en latere standpuntswijzigingen over zijn aandeel in het laten afluisteren van naaste medewer kers. Kissingers positie kwam opnieuw in het geding over de geloofwaardigheid van de Amerikaanse bemoeienissen in de vrij heidsstrijd in Angola. Zijn uitspraken, nooit ontbloot van dubbelzinnigheden en intel lectualistische. ironische opmerkingen, ga ven het Congres niet het gevoel te maken te hebben met een duidelijke Amerikaanse buitenlandse politiek. Integendeel, het Congres zag in Kissinger steeds meer de zegsman van een gesloten beleid dat in feite steeds meer openheid verlangde. De Watergate-affaire heeft in de Ver enigde Staten een soort collectief schuldge voel losgemaakt, dat zich in het Congres onder meer uit in een orgie van zelfbeschul digingen en zelfonderzoek. Voorbeelden daarvan zijn de plotseling op gang gekomen hoorzittingen over de corruptie in de Ame rikaanse inlichtingendiensten en de afbeta lingen aan invloedrijke „agenten" door Amerikaanse multinationale maatschap pijen. Waar deze spectaculaire hoorzittingen in wezen aan voorbijgaan, is dat het Ameri kaanse systeem, dat altijd gebaseerd is geweest op zakelijke belangen, nooit an ders gekend heeft dan het aanwenden van „politieke invloed". De zgn. „lobbyisten", de „agenten" in Washington die ervoor moeten zorgen dat zij goede contacten hebben met politici in het Congres, zijn een altijd erkend onderdeel van het systeem geweest. Niet alleen dat, deze lobbyisten dienden zich officieel te laten registreren. Wanneer Amerika op dit ogenblik dan ook door een fase van zelfkastijding schijnt te gaan en wanneer het Congres zich bezig houdt met een soort nationale voorjaars schoonmaak om de bezoedelde Ameri kaanse ideeën en idealen in dit feestjaar van het 200-jarig bestaan van de Ameri kaanse republiek wat op te poetsen, moet niet verondersteld worden dat er iets wezen lijks aan de hand is. Wat er werkelijk aan de hand is? Dat de Verenigde Staten deze „schoonmaak" sinds jaar en dag nodig heeft gehad. Dat er altijd schandalen zijn geweest, corrupte politici, en corrupte affaires in de zakenwereld. Maar in wezen hebben zij het Amerikaanse ideaal nooit aangetast. Vergeleken met de westerse democratieën heeft de Ameri kaanse samenleving altijd min of meer bui ten de grenzen van „morele normen" ge staan. Het is mogelijk dat vooral Watergate de Amerikaan een ander beeld van zichzelf heeft gegeven, en dat ook de Amerikaanse idealen minder hoogdravend en meer aan gepast aan de realiteit worden gezien, maar die kans is gering. Want Amerika blijft nog steeds het land van de ongekende moge lijkheden, het land van schoenpoetsers die het tot ambassadeur kunnen brengen, zoals de ambassadeur bij de Verenigde Naties Daniel Patrick Moynihan, en het land van de krantenmiljonairsdochter Patricia Hearst die terecht staat wegens een banko verval en haar „revolutionaire" activiteiten. Wanneer minister Henry Kissinger dan ook verzucht dat er een eind moet komen aan het debat in het Congres over de activi teiten van de geheime inlichtingendiensten, dan heeft hij niet begrepen dat Amerika het land van de chaos is waaruit op een chaoti sche manier orde wordt geschapen, ook al zijn de Westeuropese democratieën het daar niet of nauwelijks mee eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4