SHEILA YOUNG RAAST Londen NAAR GOUD OP 500 NIETER Russsische goudwinnares 1500m verdacht van doping Nikolaj Kroeglov wint de biathlon f99,- Olau-Line Oostenrijk ook bij skiën voor dames de favoriet IJSHOCKEY Loting 1000 meter dames Titelstrijd schoonrijden gaat door Pak de telefoon Okker verslaat Riessen Spelen op radio en televisie Ford niet naar Innsbruck toe Uitslagen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT sport 25 INNSBRUCK - Dc meest interessante rit van het derde schaatsonderdeel tijdens de winterspelen in Innsbruck is ongetwijfeld die tussen de Russi- sche-Loedmila kaahse Leah heeft er in de nadagen van rière, haar zinnen op gezet de enige keer dat zij in Innsbruck aan de start komt een medaille te veroveren. Leah Poulos is getergd, omdat zij al twee keer naast een plak heeft gegrepen. Toch geldt opnieuw Sheila Young als de favoriete voor de kilometer. De 25- jarige winnares van het goud op de 500 meter voert met een tijd van 1.26.04 ook de seizoenranglijst aan, voor de Russische Loedmila Ankoedimova (126,2) die echter niet is gekozen. Een andere medaillekandidate is de Cana dese Cathy Priestner, die al 1.26,49 heeft gereden en vrijdag goed was voor zilver op de sprint De Westdultse ti- telhoudster Momka Holzner treft, net als in Sapporo, de Zweedse Ann-Sofie iJearnström direct al in het eerste paar. Van het Nederlandse drietal, dat zon der enige illusies mee blijft draaien, lootte alleen Annie Borckink de bin nenbaan bij de start. Zij treft in de vierde rit de Poolse Ewa Malewicke. Het wordt een treffen tussen Neder land en Polen, want Sijtje van der Lende moet in de tiende rit optornen tegen Erwina Rys en Chnsta Jaarsma sluit het rijschema af tegen Janina Ko- rowicka Voor zaterdagochtend verwacht men in Innsbruck opnieuw mistig weer met een matige zuidwestelijke wind en temperaturen enkele graden boven nul. De loting voor de 1000 meter voor dames, die zater dag (vandaag) wordt gereden, had het volgende resultaat: le rit: Monika Holzner (Wdl) - Ann-Soüe Jaernstroem (Zwei 2e rit: Kathy Priestner (Can) - Makiko Nagaya (Jap) 3e rit: Sigrid Dijbedahl (Noo) - Paula Halonen (Fin) 4e rit: Annie Borckink (Ned) - Ewa Malewicka (Pol) 5e rit: Loedmila Titova (Sov) - Leah Poulos (Vst) 6e rit: Monika Zemicek (Odl) - Tatjana Averina (Sov) 7e rit: Sylvia Burka (Can) - Soon Lee Nam (Zko) 8e rit: Tuula Vilkas (Fin) - Helke Lange (Odl) 9e rit: Sheila Young (Vst) - Keiko Hasegawa (Jap) 10e rit: Erwina Rys (Pol) - Sjjtje van der Lende (Ned) lie rit: Tatjana Sjelekova (Sov) - Linda Rombouts (Bel) 12e rit: Yuko Ota (Jap) - Liz Ap pleby (Can) 13e rit: Ute Dix (Odl) - Margaret Crowe (Vst) 14e rit: Janina Korowicka (Pol) - •Christa Jaarsma (Ned) NOG GEEN BESLISSING OVER HET HARDRIJDEN VLI5SINGEN - Het Zeeuws kam pioenschap schoonrijden op de schaats, dat vandaag (zaterdag) op de ijsbaan 't Bokkegat te Wissenkerke wordt gehouden, gaat door. De tc schoonrijden heeft die beslissing vrij dag genomen. De wedstrijden begin nen vanmorgen oin 11.00 uur. Of het kampioenschap hardrijden voor heren morgen (zondag) op het Schenge tussen s-Heer Arendskerke en Wolp- haartsdijk doorgaat staat nog niet vast. Ko Goeree, secretaris van het gewest Zeeland van de KNSB. zei vrij dag: ..Ik vrees het ergste. De kans dat we 'nee' zeggen stijgt met de tempera tuur. Het ijs lag er vandaag bedonderd bij en daar is niks aan te doen. Wan neer het niet doorgaat willen we uit wijken naar Den Haag. Overigens niet aanstaande zondag, want, dat is geen haalbare kaart Dan doen we het op een later tijdstip." Vanmiddag om kwart over t waalf zul len de experts het ijs op liet Schenge voor de laatste maal bekijken. Dan valt de definitieve beslissing of de hardrijders zondagmorgen om elf uur van start zullen gaan of niet. RICHMOND (ANP) - Tom Okker heeft zich met gemak geplaatst bij de laatste acht van het tennis toernooi in Richmond. Okker versloeg Marty Riessen met 6-2, 6-2. In de kwartfinales speelt Ok ker tegen Geoff Masters, die Rod Laver met 6-1 en 6-1 uitschakelde. Okker speelde een voortreffelijke partij, met scherpe, diepe, slagen naar de hoeken hield hij Riessen voortdurend in zijn greep en hij profiteerde gretig van de fouten die de Amerikaan maakte. Een zeer tevreden Okker zei na de par tij: „Ik heb voor het eerst sinds een hele tijd weer het gevoel dat ik een wedstrijd heb gespeeld zoals ik zou moeten kunnen". INNSBRUCK - Het zal wel nooit bekend worden of de Russische schaatsenrijdster Galina Stepans- kaja op de 1500 meter in Innsbruck Olympisch goud veroverde met on geoorloofde middelen, maar dat zich achter de schermen veel heeft afgespeeld alvorens de doping- commissie gistermiddag officieel liet weten dat tot dusver niemand op het gebruik van doping betrapt is, slaat vast. Op de kunstijsbaan vertelde de Zweedse afgevaardigde van de Internationale Schaats Unie, Petterson, vrijdagmorgen: „Het dopingonderzoek heeft voor Stepanskaja een positief resultaat opgeleverd, maar er is in het labo ratorium een fout gemaakt, zodat zij vrijuit gaat. Maar er zal nog een tweede test volgen". Om twee uur vrijdagmiddag kwam de dopingcommissie van het IOC onder voorzitterschap van de Franse prins Alexander de Merode in het medisch centrum van het olympisch dorp bijeen, maar wat zich achter de gesloten deuren pre cies heeft afgespeeld laat zich slechts gissen. In ieder geval waren hierbij drie Russische officials aan wezig. want zij verlieten na onge veer een half uur het vertrek. Ook twee voorname bestuursleden van de ISU, algemeen voorzitter Favart en secretaris Hasler van de sectie hardrijden, waren bij de vergader ing betrokken. Naspeuringen bij de chef van het doping-onderzoek in Innsbruck, de Weense hoogleraar Huber hadden geen succes. Huber: „Wij van het laboratorium mogen geen medede lingen naar buiten verstrekken, omdat het een zeer gevoelige mate rie is die door anderen op een ver keerde manier geïnterpreteerd kan worden. U moet bij de dopingcom missie zijn van Prins Alexander de Merode". Een assistent van profes sor Huber. die vrije toegang had tot de vergaderzaal, berichtte even la ter: „Het punt waarover u iets wilt weten is nu afgehandeld, De prins zal zo dadelijk naar buiten komen om een verklaring af te leggen". De machtigste man binnen de af deling van de IOC, die zich bezig houdt met de opsporing van do- pinggebruik, stelde evenwel zonder blikken of blozen: „Er is helemaal geen dopinggeval. Alle onderzoe ken van de urinemonsters van donderdag zijn negatief geweest. We hebben ook niet speciaal over iemand gesproken. Deze vergader ing was gewoon een van onze re gelmatige bijeenkomsten". Wat de Russische delegatie en de ISU-officials hierbij te zoeken had den werd door Prins Alexander de Merode in vage bewoordingen ver klaard. Af en toe nodigen we men sen van sportbonden of landen teams uit om te laten zien hoe wij onze vergaderingen houden, was de strekking van zijn verweer, dat uiteraard veel achterdocht op roept. Er zijn twee mogelijkheden: er is inderdaad bij het dopingonderzoek van Galina Stepanskaja in het labo ratorium geblunderd waardoor de Russin automatisch vrijgesteld werd van beschuldigingen, of de contra-expertise leverde niet zo'n duidelijk bewijs op als het eerste onderzoek. Bij de Olympische Win terspelen in Innsbruck wordt een nieuwe methode toegepast voor de opsporing van stimulerende midde len in de urine. Het gebeurt in eer ste instantie langs elektronische weg. Alle ongeoorloofde middelen kunnen binnen zeer korte tijd wor den aangetroffen, inclusiel de mo derne hormoonpreparaten. Dage lijks worden maximaal vijftig on derzoekingen verricht in de univer siteitskliniek van Innsbruck. De kosten die hiermee gemoeid zijn, zijn erg laag, 25 gulden 'per geval'. Een nadere analyse van de sporen van de verboden stoffen kost 112 gulden. Binnen 24 uur is bekend of een Olympische deelnemer wel of niet naturel zijn prestatie heeft gele verd. De huldiging van de medail lewinnaars is hierbij volledig aan gepast, want pas een dag na de be trokken wedstrijden worden de prijzen uitgereikt. Vrijdagavond kon Galina Stepanskaja dan ook met een lachend gezicht op het po dium stappen in de olympische ijs hal. 's Middags had de Russische coach Boris Stenin nog verklaard dat de rijdster met koorts in bed lag, terwijl hij zelf geen commen taar op de dopingzaak wilde leve ren. Kort nadat de dopingcommis sie van het IOC uit elkaar was ge gaan wandelde de zwaar gebouwde Russin echter weer door het olym pisch dorp. Van ziekteverschijnse len viel niets te bespeuren. voorakiuele informatie j op ieder moment INNSBRUCK - Zondag als een deel van het olympisch gebeuren zich ver plaatst naar de 2310 meter hoge Hoadl in Axamer Lizum, kan Brigitte INNSBRUCK (SID) - In de eerste wed strijd in groep A van het olympisch ijshockeytoernooi heeft Westduitsland vrijdag gewonnen met 7-4 van Polen De periodestanden zijn: 5-2, U-0. 2-2. In de tweede wedstrijd won de Sovjet-Unie. vanaf 1964 onafgebroken olympisch kampioen, met 6-2 van de Verenigde Staten. De periodestanden waren 3-0. 1-1 en 2-1. Tsjecho-Slowakye heeft Finland ver slagen met 2-1. De twee Tsjechische doelpunten wer den gescoord door Jiri Novak. Het Finse doelpunt door Pertti Koivulahti. Totschnig (21) het Oostenrijkse succes bij de afdaling vervolmaken. De foto genieke. zwartharige atlete uit Renn- stadt heeft bij de trainingen de beste tijden gemaakt. Beter dan de met uit zonderlijk lange ski's toegeruste Zwit serse Bernadette Zurbnggen en ook beter dan de tweevoudige olympische kampioene van Sapporo Marie Therese Nadig, die bij een val de rechterschou der blesseerde en de laatste training niet kan meemaken. MEDAILLEVERDELING INNSBRUCK (AP) - De verdeling van de medailles na de tweede dag van de 12e Olympische Win terspelen in Innsbruck (resp. goud. zilver en brons): Sowjet-Unie 3 0 4 Verenigde Staten 1 2 0 Oostenrijk 1 0 0 Canada 0 1 0 Finland 0 1 0 Zwitserland 0 1 0 Italië 0 0 1 Temidden van alle amateurs in Innsbruck bevindt zich ook een echte full-prof: de Canadese ijshockey-scheidsrechter Gordon) Kerr. Young zelf met haar 'gouden' race lang niet tevreden. „De eerste honderd meter ging uit- stekend. Ik hoorde mijn tus sentijd (10,82) en dacht toen: dat is niet gek. Maar ik kwam slecht uit de laatste bocht en reed voor mijn doen een erg INNSBRUCK - DU weekeind»- zijn de olymplM-he ■•pelen In In nsbruck uitvoerig up radio en televisie te volgen: TELEVISIE: Zaterdag 7 februari: 10.30-12.00 uur Ned 2: reportage 1000 m hardrijden dames 12 55-15.15 uur Ned 2: reportage 1515-16 15 uur Ned 2 reportage 22 40-23 45 uur Ned 1 reportage kunstrijden kuur paren en samen vattingen. Zondag R februari: 09 45-11 45 uur Ned 2 reportage 12.25-14 00 uur Ned 2 rcDortatrc 14.00-15 15 uur Ned 2 skispringen. 15.15-18.00 uur Ned. 2 ijshockey. 18.00-18.15 uur Ned 2 tingen. 19.15-20.30 uur Ned. 2 ttngen in Studio Sport 22 25-23 00 uur Ned 2 ijshockey. RADIO: Het volledige programma luidt: Zaterdag: 09.00-11.00 uur. rodelen dames en heren 'eenpersoons). 10.00-i 1.00 uur ski. langlauf da mes vijf kilometer 10.30-1200 uur. schaatsen 1000 meter dames. 13.00-15.15 uur. skispringen 70 me te rschans. 14.00 uur. ijshockey b-groep Joegoslaviè-Roemeniè. 17.00 uur. Ijshockey b-groep Bulgarije-Zwitserland 20.00 uur IJshockey b-groep Oostenrijk-Japan 14.30-16.45 uur. bobslee (tweeper soons). 19.30-23.00 UUR. KUNSTRIJDEN KUUR PAREN Zondag: 08.00-14.00 uur, kunstryden ver plichte figuren heren. 0D.00-14.50 uur. ski langlauf 15 ki lometer heren. 09.45*11.45 uur, schaatsen 3000 meter dames. 12.30-14.00 uur. ski afdaling da- 13 00-15.15 uur. skispringen in Seefeld (combinatie). 13.00 uur. ijshockey a-groep Sovjet Unie-Polen. 16.00 uur. ijshockey a-groep West Duitsland-Flnland. 20.00 uur. ijshockey a-groep Tsjechoslowakije-Verenlgde Sta ten. reportage reportage samenvat' samenvat' reportage SEEFELD - Evenals donderdag bij dc 30 kilometer cross-country langlauf, gingen vrijdagmorgen bij de biathlon individueel, skièn en schieten, de gouden en de bronzen medailles naar de Sowjet-Unie. Op het 20 kilometer lange parkoers in Seefeld, moesten vier series schoten afgewerkt worden. Elk gemist schot kost een strafmi* nuut. De 26-jarige Nikolaj Kroeglov vorig jaar tweede bij het wereldkampioen schap - was de snelste met een tijd van een uur, 14 minuten en 12,26 seconden. Tweede werd de Fm Heikki Ikola, dc wereldkampioen. Ikoia had een ach terstand van ruim anderhalve minuut op de Rus. De bronzen plak ging naar de 22-jarige Alexander Jelisarov, die bijna twee minuten op zijn landgenoot achterbleef. Bij het schieten misten Kroeglov en Ikola ieder twee keer De grote favoriet voor het goud, de Rus Alexander Ti- chonov. vorige week wereldkampioen op de tien kilometer en in 1963 al win naar van het zilver bij de Olympische Spelen, stelde ernstig teleur. Weliswaar had hij halverwege het parkoers de snelste tijd, maar bij de laatste twee series schieten, miste hij zeven keer. Hij eindigde tenslotte als vijfde. De zege van Kroeglov betekende het GERARDH0UTBRAKEN SPREEKT VOOR ZEEUWS HANDBALARBITERS VLISSINGEN - De scheidsrechters- commissie van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond (N'HVl houdt maandagavond een bij eenkomst van scheidsrechters en trainers in het clubhuis van de VSV Olympus te Vlissingen. Spreker op deze avond is Gerard Houtbraken, internationaal scheids rechter. die met zijn koppelgenoot Ger- rit van der Ham reserve is voor de Olympische Zomerspelen te Montreal. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. INNSBRUCK - President Fora van Amerika heeft besloten niet naar de winterspelen in Innsbruck te komen. Hij heeft zich via de ambassade in We nen laten verontschuldigen. eerste goud voor de Sowjet-Unie op het onderdeel Biathlon individueel sinds 1964, toen Meljanin zegevierde. De uitslag is: 1 Nikolaj Kroeglov (Rusi 1.14.12.26: 2 Heikki Ikola cFinj 1.15.54.10: 3 Alexander Jelisarov fRusi 1.16.05.57: 4 Willy Bertin 'Iti 1.16.50.36; 5 Alexander Tichonov <Rusi 1.17.18.33; 6 Esko Saira (Fini 1.17.32,84. Nu inet Olau-Line naar het goedkoopte eiland 2-daagse mini-crui' DAN A vanaf Ideaal voor iedereen. In Londen is ró veel le koop en voor zó weinig. Daarom laat Olau-Line u vrij. Om alle l(jd te hebben oor inkopen, of dat nu is cosmetica, mode, gereed schap, boeken, speelgoed of andere alledaagse zaken. Maar ook voor bet aam uilen v an un koliektic- post zegels. munten of antiek. Of om ge- oon maar eer eens "bij te tanken' in museum of theater. Ma Een Olau-Line mini- cruise omval altijd Een retourtje Vlissingen- Sheerness met ons luxe schip dc Olau Dana. met hut èn ontbijt én een (uiteraard) Deense lunch aan hnord; een transfer Shecmess-Londen v.v. en minstens één overnachting met ontbijt in hef zeer stijlvolle Tower Hotel aan de Thames in landen. In een prachtige kamer met o_a. kleu rt n-TV. privé-had en toilet. Verlen ging van uw verblijf in Londen is mogelijk. Van januari tot eind maart zijner verschillende mogelijkheden. Vraag daarom direkl een programma aan. geweten ervan. Genieten voor het volle pond matige laatste honderd meter". Maar matig nf niet, voor dc Ameri kaanse flitste toch maar dc tijd van 42.76 op hel elektronische scorebord, een nieuw olympisch record. ..Toen was ik alleen nog bang voor Tatiana Averina", vertelde Sheila Young. Dc Russische kwam echter niet verder dan 43.17, waarmee zij overigens wel het brons won en daarmee voorkwam dat het damessprint een volledige Amerikaanse aangelegenheid werd. Op het moment dat Averina aan de start verscheen, prijkten de Canadese Cathy Priestner en de Amerikaanse Leah Poulos namelijk op de tweede en derde plaats. Schaatsen - 500 meter dames De uitslag van de 500 meter dames is: 1. Sheila Young (VS) 42.76 sec (olympisch recordi: 2. Cathy Priestner (Can) 43.12: 3 Tatjana Averina 'Rus» 43.17; 4. Leah Poulos (VS) 43.21; 5. Vera Krasjnova (Rus) 43.23; 6. Ljoebov Sats- jikova (Rus) 43.80; 7. Makiko Nagaya (Jap) 43.88; 8. Paula Halonen (Fin) 43.99: 9 Lori Monk (VS) 44.00; 10. Heike Lange (O-Dld) 44.2119. Christa Jaarsma (Ned) 45.45; 23 Annie Borc kink (Ned) 46.00: 24. Sijtje van dei Lende (Ned) 46.06 INNSBRUCK - Met haar vriend Jim Ochiewicz ging Sheila Young vrijdag voor een horde fotografen op de vlucht, die de winnares van het olym pisch goud op de 500 meter al minutenlang met hun came ra's onder vuur hadden geno men. In Innsbruck brak toen juist de zon door, nadat het ijsstadion de hele morgen in nevel gehuld was geweest. In die mistbanken maakte de Amerikaanse wereldrecord houdster haar favorietenrol volledig waar, al was Sheila De inbreng van Nederland was. zoals verwacht, zeer beseheiden Christa Jaarsma (45.45) was met haar negentiende plaats nog de beste Annie Borckink (46,00) en Sijtje van der Lende (46,06) volgden als respectievelijk 23e en 24e van de in taal 27 dames die aan de start verschenen. „Christa heeft hel. erg goed gedaan", meende Gerard Maarse „Van Annie had ik echter ook een tijd in de 45 seconden verwacht". Opgetogen toonde de Nederlandse damescoach zich over de wijze waarop de drie Amerikaanse sprintsters vrij dagmorgen over het ijs waren gegaan. „De bochtentechniek van de Russin nen is zuiver gebaseerd op techniek, die Amerikaanse meisjes voegen er echter lef en mentaliteit aan toe". En vooral Sheila Young maakt daarbij grote indruk. Haar bochten- techniek is formidabel, maar lijkt ook geweldig riskant. De 26-jarige Ameri kaanse kent echter geen vrees. „Tij dens een race denk ik nooit aan val len. Doe je dat wel, dan val je juist". Die instelling is trouwens karakteris tiek voor het schaatsen van de Ameri- kaanscn, waarbij dan ook de 19-jarige Canadese Cathy Priestner moet wor den gerekend. Dc pupil van Jorrit Jor- ritsma ontbrak donderdag op de 1500 meter, opdat op de sprint een maxi male prestatie kon worden geleverd. Een goet^e gok, want Priestner reed in een formidabele race naar de zilveren medaille. Negentien jaar is ook de Ameri kaanse Lori Monk - 'Monky' voor haar teamgenoten - die als laatste alleen over de baan ging, maar daarbij even voor sensatie leek te gaan zorgen. Haar eerste honderd meter (10,85) legde zij als een na snelste af. maar het onbrak haar daarna aan de nodige kracht om de top van het klassement binnen te dringen. Sheila Young, die vandaag haar tweede gouden plak op de 1000 meter hoopt te behalen, schaatst zonder kousen. Met haar blote voeten stapt zij in de schaatsschoenen, omdat - zoals zij zegt - mij de schaatsen dan lekkerder zitten. Een gewoonte die zij wellicht in dc wielersport heeft opge daan, want Sheila Young is ook al eens wereldkampioene op de wieier- sprint geweest (1973 Spanje) en stapte toen ook blootsvoets in de schoentjes. Voor Sheila kan 1976 trouwens een gedenkwaardig jaar worden. De win terspelen van Innsbruck hebben haar al een gouden en een zilveren plak op geleverd. Bij de sprintschaatskam- pioenschappen in West-Berlijn is de Amerikaanse natuurlijk zwaar favorie- Sheila Young, die na het zilver op dc 1500 meter, gisteren naar het goud op de 500 meter Jlltste. te, terwij) zij later dit jaar ln Italiè ook de wereldtitel van de wielersprint hoopt te behalen. En ten slotte - en voor Sheila wellicht het belangrijkst - is zij van plan om dit jaar met Jlm Ochiewicz, met wie zij in Innsbruck hand in hand aan het wandelen is als er niet geschaatst hoeft te worden, in het huwelijk-te treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25