minikrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'HOGE NEDERLANDSE FUNCTIONARIS' KREEG GELD VAN LOCKHEED PZC Eind januari 239.000 mensen zonder werk Rijkspolitie signaleert 'stabilisatie' ongevallencijfers op de Zeeuwse wegen Overvallers spoorloos met f 1,9 miljoen DEN I/IT: GEEN AANLEIDING PRINS BERNHARD TE VERDENKEN Nixon naar China Rallenschouw pag. 2 219e jaargang no. 32 Zaterdag 7 februari 1976 Bka vri(<tog In dt PZC SPeCUU AflVBfTtMTK- RUM** voor vmiHlIng».. «atagto^ «<l voor «hortont*. ZOHDtM WINÏTOOGME1* (Van onze correspondent) WASHINGTON Een 'hoge Nederlandse functionaris' heeft in 1961 1 miljoen dollar (tegen de toenmalige koers ongeveer 3,5 miljoen gulden) en omstreeks 1972-1973 100.000 dollar ontvangen van de Lockheed vliegtuigfabrieken. Tevens hebben een hooggeplaatste KLM functionaris, een voormalige hoge regeringsfunctionaris, en een niet nader genoemde Nederlander geheime fond sen van Lockheed ontvangen. De 'hoge Nederlandse functionaris' werd in de hoorzitting van de subcommissie van de Amerikaanse senaat voor multinationale bedrijven die een onderzoek instelt naar uitbetalingen van steekpenningen in binnen- en buitenland, niet met name genoemd. Vorig jaar december was uit bronnen bij de Amerikaanse regering vernomen dat de subcommissie een on derzoek zou instellen naar de bewering dat Lockheed betalingen in geld had gedaan aan prins Bernhard. De naam van de prins is in verband gebracht met Lockheed door een voormalige mede werker van het bedrijf, Ernst Hauser. Premier Den Uyl verklaarde vrijdagavond tijdens zijn weke lijkse persconferentie geen enkele aanleiding te hebben om prins Bernhard te verdenken. Hij heeft de ambassade in Washington opdracht gegeven om bij de senaatscommissie om stukken te vragen. Tot onomstotelijk vaststaat dat prins Bernhard of enige andere (ex-) regeringsfunctionaris bij de omkopingsaffaires betrokken is, zal de regering geen stappen ondernemen. Den Uyl zei enige tijd geleden met prins Bernhard een gesprek over de beschuldigingen gehad te hebben. Dat gesprek had hem echter geen reden gegeven om stappen te ondernemen. DOOI IETS STERKER 'Van onze weerkundige medewer ker) Een volle week heeft men in ons land kunnen schaatsen. Door de dooi overdag die nu in het grootste deel van ons land wordt gemeten, is het ijs op vrijwel alle diepere waterwegen onbetrouw baar tot gevaarlijk geworden Toch zal er in het weekeinde vooral in hel noorden van on* land op ijsbanen nog geschaatst kunnen worden, want daar had vrijdagavond de dooi nog geen entree gemaakt. De vliegvelden Eelde en Leeu warden bleven overdag 1 tot 2 graden vorst melden, terwijl in het zuiden al plus 4 tot 5 graden werd genoteerd Het was vrijdag avond bijna overal helder, behal ve in het noorden. Boven de sneeuw die in het grootste deel van ons land in een dikte van enkele centimeters aanwezig is. lean in de nacht en ochtend nog 2 tot 4 graden vorst voorkomen. In Duitsland plaatselijk 's nachts nog matige vorst. Het is echter te verwachten dat met een iets meer zuidooste lijke stroming de zachte tucht gaat winnen, waarbij de vorstpe riode dit keer zonder regen of sneeuw een langzame aftocht gaal blazcn- De president van Lockheed, Kotchi an, getuigde voor de subcommissie van senator Prank Church, dat het eerst in de bedoeling had gelegen om de „hoge Nederlandse functionaris'' een Lockheed Jet-Star-toesteü ten De Jet Star is een klein straalvlieg tuig dat in de Verenigde Staten voor al door hoger personeel van grote bedrijven wordt gebruikt. De moeilijkheid bij de gift van het vliegtuig bleek echter de overschrij ving vtn het eigenaarschap te zijn- Lockheed besloot toen een bedrag, ongeveer gelijk aan de kosten van toestel (een miljoen dollar), ter 1 Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,5, 7, 8, 9,11. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 24 en 25. Radio en tv op pagina 26. Beurs en financiën op pagi na 27. En in de raterdagkrant Tussen Den Haag en Brussel Pag. 17 In de interview-serie 'Inter' ditmaal ir. D- Lu- teijn. nu nog algemeen voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maat schappij. straks voorzit ter van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité. Kees Cysouw sprak met hem. Bevrijding uit de eenzaamheid Pag. 18 Bewoonde wereldStem men uit de Kerken; Van en voor de draaitafel- Slepende kwestie Pag. 19 Jan Jansen ging naar Sas van Gent en sprak daar met bewoners van de Witte Wijk en be stuurders van de wo ningbouwvereniging over de slepende kwestie van de renovatie van deze woningen. Sint-Euslatius Pag. 21 Kan Sint-Eustatius. het armlastigste eiland van de Nederlandse Antillen, in Zeeland aandacht mo biliseren voor zijn pro blemen? Kees van dér Maas stelde deze vraag in een reportage over een stichting van Statia- nen in Nederland die nieuwe banden wil sme den op oude relaties van deze Zeeuwse kolonie. Hannibal Stip Pag- 23 Letterkundige kroniek van Hans Warren: Scha ken, dammen, bridge. schikking te stellen. Het bedrag werd, voor zover bekend, in eerste instantie overgemaakt aan de Lockheed-verte- genwoordiger Fred Meuser via een rekening in Genève Meuser liet de betaling daarop verlopen via de West- duitse Lockheed-vertegenwoordiger dr. H. Weisbrod, die een rekening had bij de Credit Suisse in Winterthur In Zwitserland. Het tweede aan de "hoge Nederland- sed functionaris' uitbetaalde bedrag van 100.000 dollar werd vermoedelijk echter uitbetaald via Coudert. Fréres VIJFLING MAAKT HET GOED ROTTERDAM (ANP) De vijfling die in het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam wordt verpleegd gaat nog steeds goed vooruit. De kinderen zijn nu bijna drie weken oud en liggen nog in dc couveuse. De voeding ge schiedt via een sonde. De afgelopen week zijn de baby's gemiddeld 200 a 220 gram aangekomen. Zij wegen nu tussen de 1020 en 1950 gram Het ziekenhuis verwacht dat de kinderen naar huis kunnen als hun gewicht ongeveer vijf pond is. een advocatenkantoor in New York dat de belangen van Lockheed verte genwoordigt. Het is met bekend of deze bedragen naar Nederland werden overgemaakt, ma-ar in sommige krin gen wordt aangenomen dat gebruik werd gemaakt van een speciale reke ning in Liechtenstein- De .hooggeplaatste KLM-functiona- ris" zou voor zijn diensten 25.000 dollar hebben ontvangen. 'Omkoping' Tijdens de hoorzitting van de sub commissie van senator Frank Church vroeg de senator of deze betalingen in wezen niet neerkwamen op omkoping. Lockheed-functionaris Kotchian pro beerde de vraag eerst te omzeilen door te zeggen dat de betalingen be doeld waren als „een geschenk om een klimaat van goodwill te schep pen"- Later echter gaf Kotchian toe dat Lockheed „de hoge Nederlandse functionaris" op advies van vertegen woordiger Fred Meuser eerst een vliegtuig had willen geven en dat hij (Kotchian) de formulering van sena tor Church over „omkoping" niet wil de betwisten. Het totale bedrag dat aan de "hoge Nederlandse functionaris' uitgekeerd zou zijn (1,1 miljoen dollar) werd (Zie slot pagina 3 kolom 5) WASHINGTON A C. Kotchian. president van Lockheed Aircraft Corp. (I) heeft voor een subcom missie van de senaat voor multi nationale ondernemingen ver klaard dat zijn bedrijf vanaf 1961 een bedrag van 1,1 miljoen dollar heeft betaald aan een 'hoge Neder landse regeringsfuctionans' om hierdoor goodwill te kweken voor de verkoop van militaire vliegtui gen. Naast Kotchian zijn advocaat William Glendon- Rechts op de voorgrond senator Frank Church van Idaho, voorzitter van de com missie. HONGKONG (RTR) China heeft vrijdag officieel bekendgemaakt dat ex-president Richard Nixon van Verenigde Staten en zijn echtgenote op 31 februari een nieuw bezoek aan China zullen brengen. Volgens de bekendmaking was het echtpaar Nixon uitgenodigd door de regering in Peking en had het- deze uitnodiging aanvaard. DEN UYL: PRIJSONTWIKKELING ALS VOORUEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheid in ons land bedroeg eind janua ri 239.000 mensen. Dat is een toename met 10.000 ten opzich-1 te van eind december van het vorige jaar. Wanneer rekening NA KAPING GELDAUTO IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) Van twee ongeveer 20-jarlge mannen die gis terochtend in Amsterdam-West een geldtransport van de Nuts- spaarbank Haralem overvielen en een bedrag van 1,9 miljoen buit maakten ontbrak gisteravond laat nog ieder spoor. De overvallen wagen had het geld opgehaald bij de Nederlandse Bank en was op weg nar het hoofdkantoor van de spaarbank in Haarlem. De overvallers kaapten de geld auto nadat deze was gestopt voor het verkeerslicht op liet kruispunt Haarlemmerweg - Admiraal De Ruyterweg. Een van lien drong gewapend met een revolver de cabine binnen, dwong de bijrijder naar achter in de wagen te gaan en gaf de bestuurder opdracht richting Sloterdijk te rijden. De overvaller was even tevoren uit een oude blauwe Volkswagen van het type kever gestapt, die bij het stoplicht voor de geldauto tot stil stand was gekomen. Op de hoek van de Westhavenweg en de Radarweg voegde de ande re overvaller zich met hun auto bij hem. Zij boeiden de 25-jarige chauffeur H. Veis en dienst 52-ja- rige bijrijder J. Zwier en namen in de Volkswagen de vlucht in de richting van de binnenstad- Het geld dat zij roofden bevond zich in twee cassettes. De politie zoekt naar aanwijzingen omtrent de nagemaakte sleutel, waarmee een van de overvallers het portier aan de kant van de bijrijder kon openen. Het onder zoek strekt zich volgens een poli tiewoordvoerder uit tot in "krin gen van de betrokken Nutsspaar- bank in Haarlem en van het gara gebedrijf, waar de geldtransport auto's van deze bank in onder houd zijn en worden geparkeerd'. De chauffeur en zijn bijrijder van de beroofde geldwagen hebben de hele dag op het hoofdbureau van politie in Amsterdam vertoefd. Uit hun verhoren is gebleken, dat de overvallers rond de twintig jaar waren en Amsterdammers moeten zijn. Dat was aan hun stemmen te horen. Voor hst overige hebben de getuigen nauwelijks een be schrijving van de overvallers kun nen geven, aldus de politie. Volgens beide getuigen stond de Volkswagen van de overvallers voor de geldwagen bij het stop licht op de kruising, toen een van de overvallers gewapend met een revolver de cabine binnendrong. De chauffeur en de bijrijder zou den op die manier gezien kunnen hebben wat hen te wachten stond. Dat de overvallers desondanks kans zagen in de geldauto te ko men. verbaast de politie. We heb ben er geen verklaring voor- Het is een wat vreemde zaak, aldus de politiewoordvoerder. wordt gehouden met de seizoen invloeden, die het werkloos heidscijfer altijd sterk beïnvloe den, dan is de geregistreerde ar beidsreserve gedaald met 6000 tot 215.000. Minister-president Den Uyl deelde t dit vrijdagavond mee op zijn weke lijkse persconferentie. De openstaande vraag naar arbeidskrachten is in de afgelopen maand gedaald van 42 000: rrr 40.000. Het werkloosheidscijfer is seizoengecorrigeera ever. hoog Is in juli 1975. Premier Der. Uyl wilde daaraan echter nog geen al te optimistische verwachtingen verbin-. den. ,Jk juich daar nog niet te hard, over. Een deel van de gunstige ont- j wikkeling is wellicht toe te schrijven aan tie recente computerisering van I de arbeidsbureaus", aldus Den Uyl.1 Bij die computerisering kan de ver- werking van de gegevens wellicht exacter zijn gebeurd dan normaal het gev&l is. „We moeten er erg voorzich tig mee zijn, maar er is een tendens merkbaar in de richting van een zeke re stabilisatie, maar ik zeg dat onder voorbehoud", aldus Den Uyl. „Er is pas aanleiding tot optimisme als ook de openstaande vraag weer een toena me gaat vertonen". Prijzen Volgens Den Uyl is het niet zo dat de prijzen momenteel sterker stijgen dan Zie slot pagina 3 kolom 6 Denken over consequenties Tn de nabije toekomst zal 1 zodra het regertme»- compromis over de onder nemingsraden ln zijn uit werking bekend zal zijn in dit land onvermijdelijk een verdere discussie op gang komen over de medezeggenschap. Dat is hard nodig. We hebben de in druk dat de afgelopen maandtr. de debatten nogal eenzijdig zijn gew«*»t. ze speelden zich voornamelijk a1 in de politieke sfeer van het metes-wal- les, waardoor oen aantal belangrijke elementen niet of nog niet aan de or de konden komen. Tot nu toe ging het in het bijzonder over de vorm waarin een grotere medezeggenschap van het personeel in de bedrijven kan worden verwezenlijkt. Bij deze zaak echter is meer ln het geding. Bi) het eisen om grotere medezeg genschap ging de afgelopen Jaren de vakbeweging voorop, op de voet go volgd door sommige politieke partij en Aan hun eisen ligt een maatschap pijvisie ten grondslag, de visie name lijk dat macht en middelen beter over de burgers van dit land moeten wor den gespreid. Steeds werd en wordt daarbij betoogd dat de huidige maat schappijstructuren niet meer voldoen en dat zij snel dienen te worden ver beterd Bij de PvdA en de PPR leeft deze opvatting sterk en is men de mening toegedaan dat het kabinet-Den Uyl een wezenlijke bijdrage tot de ver andering van de maatschappij moet leveren, een opvat ting die de afgelo pen week in sterke mate de politieke moeilijkheden heeft beïnvloed. Er zijn ook groepen in Nederland die geen veranderingen wensen of er slechts schoorvoetend aan willen beginnen, hetgeen eveneens aanleiding tot poli tieke spanningen geeft en zal geven. Aldus kan men gto'oaai en zonder nuancering het huidige spannings veld aanduiden: heit gaat om acties en reacties rond de vernieuwing dat wil zeggen: de wijziging van hek maatschappelijk bestel. Wat naar ons gevoel op dit ogen blik onvoldoende in de discussie naar voren komt is de vraag: welke prijs moet voor deze veranderingen worden betaaid. Wanneer een grotere medezeggenschap van het personeel wordt verkregen in allerlei onderdelen van het ondernemingsbeleid dan bere kent dat tegelijkertijd dat de verant woordelijkheid van dat personeel gro ter wordt. Met andere woorden: het wordt meer betrokken bij hek afwe gen van allerlei belangen binnen en buiten de onderneming, daarbij het eigen groepsbelang inbegrepen. Dat kan spanningen opleveren. Gesteld bijvoorbeeld dat een vakbond een so- lidariteitsstaking uitschrijft in een be paalde bedrijfstak en het personeel van één of meer bedrijven is er van op de hoogte dat een dergelijke sta king ernstige nadelen voor de eigen onderneming oplevert. Betaalt men dan op dat ogenblik de medezeggen schap met een weigering om aan de staking deel te nemen? Zo zijn er nog meer voorbeelden aan te geven waarin medezeggenschap en stakingsrecht elk aar niet verdragen. Daardoor kar. af breuk worden gedaan aan de solidari teit binnen de frontlijn, IN VERKEERSSTATISTIEK OVER VORIG JAAR ONGUNSTIGE SITUATIE IN Z.-VLAANDEREN MIDDELBURG In het aantal ver keersongelukken op de Zeeuwse we gen in het gebied van de rijkspolitie is de laatste drie jaar sprake van een stabilisatie. Die indruk baseert de ver- keersgroep van de rijkspolitie op de resultaten van de ongevallen-statistie ken uit de periode 1973. 1974 en 1975. Opvallend' noemt men, dat het aan tal oncevallen met lichte schade weer daalde en dat het aantal verkeerson gelukken met zware schade opnieuw toenam. Er vielen minder gewonden dan voorgaande jaren, 'zeer verheu gend' noemt de vrijdag verschenen ongevalle.i-statistiek de vermindering van het dodental op de onder contro le van rijkspolitie staande melijk achtenveertig: een 'S vergelijken met dat van 1971; het is het laagste dodencijfer sinds 1968. De ongevallencijfers hebben betrek king op het gebied, waarin de rijkspo litie surveilleert. Daartoe horen dus niet de Zeeuwse steden met een ge meente-poli tie, Middelburg. Vlissingen, Goes en Terneuzen plus de bijbeho rende dorpen. Daar vielen in 1975 zoals gemeld vierentwintig doden in het verkeer waardoor het totale aantal verkeersslachtoffers op 72 komt. In absolute aantallen gaat het in het Zeeuwse gebied van de rijkspolitie om een stijging van het aantal onge lukken ten opzichte van 1974 met een half procent. De commandant van de verkeersgroep in Middelburg, adju dant S. P. van de Velde, wijst er echter op, dat in de eerste maanden van 1974 het verkeersaanbod door de oliecrisis duidelijk minder was. dat er zich toen ook minder ongevallen voor deden. Hij spreekt tegen die achter grond van 'een stabilisatie met betrek king tot het aantal verkeersongevallen i in vergelijking met het voorgaande! jaar." De daling van het aantal onge lukken met lichte schade komt neer op honderdtwaalf, of zes procent. In 1975 gebeurden 131 ongelukken met ernstige schade méér dan in 1974, een stijging met zestien procent. In het rijkspolitic-rapport wordt we! gecon cludeerd, dat de toename van de on-| gevallen met zware schade minder groot is dan .de twee voorgaande' jaren. Het aantal gewonden bedroeg] zeshonderdzestig en dat was vieren-1 veertig of ruim zes procent kleiner dan in 1974. Zeeuwsch-Vlaanderen Bij de splitsing van het aantal onge lukken per regio valt het grote aantal in Zeeuwsch-Vlaanderen op: het be droeg met 1036 stuks tweeënveertig procent van het totale gebied. Een ONGEVALLEN GEBIED RIJKSPOLITIE Jaar Ongevallen Lichte sch. Zware sch. Lichtgew. Zw.gew. Doden 2274 1969 2373 1970 2363 1971 2381 1972 2355 1973 2435 1974 2419 1975 2432 1784 1861 2128 1927 1919 1858 1755 1643 verhoudingsgewijs vrij hoge score geeft ook het aantal verkeersdoden te zien: met achttien verkeersslachtof fers komt het op zevenendertig pro cent van in totaal achtenveertig ver keersdoden in het Zeeuwse rijkspoli- tiegebied. De ongevallen-staüfftiek signaleert nog een element, waarin Zeeuwsch-Vlaan deren ongunstig afsteekt tegen de rest van Zeeland. Over de hele provincie gezien is het aantal ongevallen binnen of buiten de bebouwde kommen half om half. Boven de Westerschei de ge beurden vorig jaar 44 procent van de ongelukken binnen de bebouwde kom, er. 56 procent buiten de kernen. In Zeeuwsch-Vlaanderen gebeurden 61 procent van de ongevallen binnen de dorpen en steden. In de politie-statistiek wordt ais ver klaring gezegd. „Een ongunstige fac tor voor het hoge percentage ongeval- Zie slot pagina 9 kolom 11 Overigens zijn er ook bedreigingen van deze solidariteit. Het bedrijfsbelang kan het nodig ma ken dat in een onderneming tot grote investeringen wordt overgegaan, waar bij mede het aantal arbeidsplaatsen wordt uitgebreid. Oppervlakkig be schouwd zou men kunnen betogen dat het personeel tegen een dergelijke uit breiding geen bezwaar hoeft te maken, integendeel. Evenwel, investeringen worden mede aan overwegingen bui ten het bedrijf getoetst: milieu-aspec ten, planologische gevolgen, arbeids markt. om er enkele te noemen. De laatste jaren is de vakbeweging voort- durig bezig haar stem bij deze toe*.sing te laten horen: zij acht dat haar maat schappelijke verantwoordelijkheid. Ook hier echter kunnen belangen binnen één maatschappelijke groepering bot sen: gekozen ondernemingsraadsleden zijn bijvoorbeeld voor uitbreiding: an dere groepen binnen eenzelfde vak bond tegen Een vage aanduiding van deze problematiek ziet men op dit ogenblik in Zeeland rond een eventu ele vestiging van Montedison: in de discussie daarover wordt onder meer als argument tegen aangevoerd ook vakbondsbestuurders hebben het al eens gebruikt dat de Zeeuwse ar beidsmarkt geen behoefte heeft aan de arbeidsplaatsen van ciit bedrijf. Na- ti ortaal-economisch gezien is er wel behoefte aan arbeidsplaatsen. Het be treft hier een spanningsveld dat zich meer en meer binnen de vakbeweging zal voordoen. In zekere zin kan ook de loonpolitiek binnen dit veld vallen. Sinds jaren is de vrije loonpolitiek voor de vak beweging een belangrijk gegeven: men wenst niet meer terug te keren naar de geleide politiek van de jaren na de tweede wereldoorlog. De ontwikkeling echter naar een betere spreiding van macht en middelen dwingt, strikt ge nomen. naar een zo algemeen moge lijke loonpolitiek. Waarom zou een transportarbeider minder of meer moeten verdienen dan zijn collega tn de metaalbedrijven? Wanneer men echter het vrije spel van de maatschap pelijke krachten zoveel mogelijk wil reduceren loononderhandelingen per industriële sector behoren name lijk tot dit spe! der maatschappelijke krachten dan zou de uiteindelijke prijs daarvoor wel eens een centraal geleide loonpolitiek kunnen zijn. Er (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1