Na achttien puzzelronden al bijna drie miljoen gulden TIES KRUISE: Tets voor doen' KEERZIJDE VAN DE IJSPRET-M ED Al LLE Terug naar de kampong Zeeuwse snippers ^AÜONZEEIANP VOOR NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN R0NCALL1SCH00L BERGEN OP ZOOM BESTAAT IS JAAR ZATERDAG 7 FEBRUARI 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Voor het eerst sinds jaren hoeven we niet meer naar de wintersport om een beenbreuk op te lopen. Nu met het ijs rondom ons, ligt dat gevaar naast de deur. Want als je een smak maakt op die gladde vloer kan dat wel eens lelijk uit pakken. Daar kunnen in Zeeland nu wel enkele tientallen mensen over meepraten. Beenbreuken, armbreuken, pols breuken, de ziekenhuizen hebben het er druk mee. Dat is dan de keerzijde van de ijspret-medaille. 'ie inwoners bij schaatsen gewond geraakt - Drie inwoners van Goes z bij Talpartijen tijdens L atsen gewond geraakt en naar iu,. kenhuis overgebracht. Op de ijs! in in Goes-zuid kwam de 66-ja L. ten val- Hij werd per ambt het streekziekenhuis *De Be., vervoerd. Op diezelfde ijst. Sep de 36-jarige M- S- een hersv..-» shudding op. Ook voor hem eindigdei Un schaatstochtje in het ziekenhuis-! de Vest brak mevrouw S. (55) ee toen zij op het Ua viel- Ook z 1 naar het ziekenhuis Neem nou mevrouw Sclilpper-van de Vreugde uit Goes. Disdagmid- dag stond ze na zeven jaar weer eens op de schaats op de Goese vest. Nu ligt zij uitgevloerd in het ziekenhuis Bergzicht. Scheen- beenhreuk. Dag ijspret. ..Ik begon er net een beet-je in te komen", vertelt mevrouw Schip per. En toen gebeurde het. Er kwamen een paar jongens hard aanrijden. Een botsing volgde Mevrouw Schipper maakte een duikeling en bleef met de punt van haar schaats in een scheur in het ijs hangen. En toen knapte er wat. In 'Berg- zicht' moet, de wond de komende veertien dagen een beetje helen. Daarna mag mevrouw Schipper proberen om wat op krukken rond te krauwen. Zelf verwacht ze, dat ze er dan nog wel twee maanden zoet mee is, voordat alles weer redelijk normaal func tioneert. In haar ziekenhuisbed kan ze nu nog eens terugdenken aan dat- schaatsplezier dat zo wreed werd verstoord. „Ik ben altijd een ver woed schaatsendjdster geweest", vertelt, mevrouw. Hardrijden en jelfs af en toe een beetje kunst rijden en een sprongetje ma ken". Dat alles zal er voorlopig niet meer bij zijn. Mevrouw Schipper denkt er zelfs hard over om het schaatsen maar voorgoed te stop pen. Zij zegt: .Door die gebeurte nis van de week ben ik het nu wel een beetje afgeleerd". „Tussen haakjes", zegt mevrouw: in het krantenbericht over die ongelukken op het ijs las ik dat k 55 zou zijn. Maar ik ben pas >2, hoor. Daar hebben ze mij van ile week nog flink mee ge plaagd". ook dat nog, denk ik. Bij de foto: Mevrouw Schip per: schaatsplezier bedorven. Nog een schaaf-sberichteen Mid delburgse mevrouw die haar schaatsen naar de slijper had gebracht en zioh tegen het- eind van de middag in de betrokken werkplaats vervoegde om daaT haar weer glad gemaakte ijzers in ontvangst te kunnen nemen moest een wijle wachten want de schaatsen waren nérgens meer te vinden. „Gek." mompelende de re parateur. „ik heb ze straks nog op een stoel apart, gelegd." Oh" die sprak zijn vrouw, „die heb ik net, aan iemand verkocht. Aan het eind van de straat kon de nieuwe eigenaar van de schaatsen toch nog worden aan gehouden Onder redactie van Jacques Cats Nog iets te melden? Bel 01184-15144 Vorige week vond u in deze kolommen een verhaal over de landelijke actiegroep 'Graag ge daan'. die bemiddelt bij het leg gen van contacten tussen mensen die belangeloos praktische huip willen verlenen en mensen die nodig geholpen moeten worden bij, ik noem maar wat, het wit ten van een keukenplafond. Om dat ze zelf door ouderdom of handicap niet in staat zijn om zo'n karweitje te klaren. Een me neer L. Verstoep van de Chopin- laan 81 in Vlissingen, postbus 223 heeft zich nu opgeworpen als coördinator in deze contreien. Dus als er mensen zijn. die eens wat voor een ander willen bete kenen, dan weten ze nu waar ze terecht kunnen. Om u een beetje op weg te helpen noem ik even wat voorbeelden van hulpverle ning: een gezin is overbelast, het huishoudelijke werk blijft liggen. Wie brengt er eens wat orde op zaken. Iemand is invalide, heeft vervoer nodig voor bezoek aan de dokter. Is er iemand die even komt voorrijden? Moeder is ziek, er is geen hulp. Wie zorgt er voor het eten. U kunt de deur niet uit. toch moeten er bood schappen worden gehaald. Hoe moet dat nou? Hulpvragers of hulpverleners in Vlissingen: postbus 223. Overi gens: er zijn nogal wat mensen gevallen over een onderdeel in mijn artikel, dat. ging over be jaardenhulpen. Die mededeling, afkomstig uit een Middelburgs rapportje luidde als volgt: gezins hulpen mogen niet. schoonmaken en bejaardenheipsters zijn meer gericht op gezelligheid. Dat wil zeggen: voorlezen of een kopje koffie inschenken. Maar hoe komt mijn huis schoon aks ik het zelf niet meer presteer." Tot. zo ver die passage uit het verslagje. Uit de reacties die ik kreeg mag ik wel afleiden dat er gelukkig veel gezinshulpen en bejaarden- helpsters zijn die zich enorm uitsloven. Bej aarden consulente mevrouw Paula den Hoedt zegt, er dit van: „Er zijn inderdaad mensen die nare ervaringen heb ben. maar dat is een minder heid." Op het bureau voorlichting van de provincie Zeeland komen met grote regelmaat verzoekjes terecht van schokeren, d;c werk stukken over Zeeland wollen ma ken en na een briefje of kaartje om materiaal vragen. De brieven van de lagere-school kinderen zijn voornamelijk gericht aan de eer ste burger van deze provincie, ook w-el aangeduid als "boogachti ge comma ris' of aan het college van gs.. in een enkel geval nader omschreven als 'gedupuneerde staten'. Ene Jim uit Den Haag was enkele dagen geleden nogal veeleisend in zijn briefje. Hij schreef: „Stuurt u mij een vlag van uw provincie. Bij voorbaat dank." Gehoord: nieuwe naam voor rvondeóroller,, die 'e vinden zijn op de Walstraatpromenade in Vlissingen: Promenadeburgers. Over die promenade gesproken: wandelaars hebben er de laatste iagen verbaasd van opgekeken, toen ze zagen dat er onder de pleisterlaag die de gevel van een monumentaal pandje bedekte Hei. ziet er naar uit. dat de iroom van een groot aantal oud- Indïegangers in Zeeland in ver ruiling kan gaan nu ene meneer lacky de Lange uit Temeuzen net samen met het reisbureau Rube- ro-Datema in zijn woonplaats voor elkaar heeft gekregen om die reis naar 'de oost' tegen een schappelijk prijsje te maken. En daarmee is de mogelijkheid ge opend, da; het legeronderdeel 2-14 RI, beter bekend als het Zeeland bataljon nog eens met een zware vertegenwoordiging op zijn schre den zal kunnen terugkeren- Men denkt erover om het ereveld Menteng-Pulo te bezoeken maar ;r staat ook een groot aantal opgewekte uitstapjes op het pro gramma. De mensen die destijds deel hebben uitgemaakt van het Zeelandbataljon zijn inmiddels van de mogelijkheid voor die te rugkeer naar de kampong op de noogte gebracht Teneinde ook weer eens een mondje Indone sisch te kunnen praten hebben de geïnteresseerden een lijst met. woorden en uitdrukkingen toege stuurd gekregen. Onder de aan spreek titels lees ik: .Meneer: Rian. moeder: ibu. mejuffrouw: nona. bediende: bung of saudara En noon het koloniale djon- ?os!' Het. wordt overigens nog aardig druk met- de trek in die richting. Gisteren sprak ik met de heer H. J. Mathey uit Middelburg, die zich bezighoudt met de voorberei ding van een West-Java reis voor mensen, die destijds deel uit maakten van het 413e bataljon. Daw. m. die c neer Tuinhof van het architecten bureau Steen en Tuin hof dat het pand onder handen heeft Het me overigens weten dat die figuraties niets te maken heef', met Davidssterren- In vroe- toch wei compleet <rp ontdek- kings re is in het verleden wanneer )e zo bezig bent om een pieste: laag er ai te pellen. Want je weet tnaar nooit wal er onder zi' in het geval van het uit 1655 date- rende pandje aan Walstra»'. er onder die vale pleisterlaag «B fraaie gevel bloot gekomen, zodat Vlissingen er straks na de restau natie een goed ogend stukje straatwimd er bij zal hebber.- Voor de geïnteresseerden: in het pandje moet in vroeger tijden een proeflokaal gevestigd zijn ge weest Wanneer de restauratie werkzaamheden zijn voltooid za'. net pand onderdak gaan bieden san een kapperszaak En dat waren voornamelijk Zeeu wen. Brabanders en Limburgers. Vooral in de contreien van Hulst wonen oud-strijders van dit ba taljon. ..Die reis langs de vroegere bui tenposter. moe: een soort van reünie worden", vertelt, meneer Mathey. Om de makkers van toen allemaal te kunnen bereiken is men begonnen met het houden van een advertentiecampagne in de verschillende kranten. We heb ben. zo meldt meneer Mathey. een vliegreis kunnen regelen te gen een speciale koriïnz. En voor die reünie hebben we al een uit nodiging gekregen van Sultan Ha- mid de Tweede. Op het program ma staat onder meer een slame ten. een feest, maaltijd dus. „Het is met in de eerste plaats een vakantiereis", zegt meneer Mat they, die destijds deel uitmaakte •ran de verbindingsdienst van het bataljon. „He: gaat eerder om een hernieuwde kennismaking met de verschillende kampongs, waar de jongens vroeger geweest zijn. Als pleisterplaatsen houden we aan Jakarta, Bandoeng, Tjipa- nas en Linggadjati". Geïnteresseerden kunnen zich voor nadere inlichtingen vervoe gen bij meneer Mathey M. de la Palmes: raat 6 in Middelburg. Het fantastische bedrag van drie miljoen gulden is bijna be reikt in onze puzzel voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten. Volgende week kunnen we zo ver zijn. Want na achttien ronden is de stand: f2.866.269,89. Geweldig in één woord. Dank zij ons trouwe puzzel legioen, dat stug door blijft gaan om door te gaan: na de drie miljoen moet het vierde miljoen worden be reikt. De extraprijzenpot kon deze wee.k weer worden versterkt met, ruim drieduizend gulden, zodat er in die extra-pot zit: f 6966,78- Het loopt alweer aardig op, in dit geval dank zij de overstortan- gen. OPLOSSING PUZZEL NO. 18 WIE SPORTIEF IS DENKT AAN ANDEREN Een OLGA springboxcombina- tie: J- Houtekamer, Daniëlstraat 12, Wemeldinge. Een SPERRY REMINGTON privé-brandkast.: Mevr. A. M. Groenendijk-Mantel, Tollenetraat 13, Leiden. Een SINGER naaimachine: Mevr. E. Bennema-Vos, Rozen- laan, Wildervank (Gr.). Een SPERRY REMINGTON rekenmachine: Mej. G. Th. van Dijk, Reigerlaan 13, Hoevelaken (Gld-). Een hometrainer fitte BICY- CLETTE: A. v.d. Wetering, A-C. Krusemanstraat 125, Haar lem. Een waardebon van 500,- van WITTEVEEN: Mevr. G. Ver- hoog-Oskamp, Dunantstraat 8, Haastrecht (ZH). Een waardebon van 500.- van WITTEVEEN: M. van Gestel, Neptunusstraat 9, Tilburg. leeuwse prijs Rara gouden puzzelvoorden- boek: J. Nijsse, Jacob Valcks- straat 1, Heinkenszand. Weekhoofdprijzen Een VW GOLF EXTRA: Mevr. Th. W. Vreman-Westerveld, Veld kampstraat 38, Westendorp, (post Varsseveld). Een PHILIPS kleurentelevisie: Mevr. J. I. Peeters-v.d. Bergh, Woldberglaan 13, Eindhoven. Een complete SUMMA ency clopedie: Mevr. M. E- G. Engelen- Het verzoek om iets 1e willen schrijven over de puzzelactie voor gehandicapten kreeg ik en kele dagen voor mijn ongeluk. Wie denkt er op zo'n moment aan dat jezelf zo gauw geconfron teerd wordt met alles wat daar mee samenhangt. Ik weet nu dus wat het betekent om niet te kun nen gaan en staan waar je wilt. Logisch dat ik deze puzzelactie een zeer goed initiatief vind. vooral nu ik zo lang in het ziekenhuis heb moeten liggen en heb meegemaakt hoe belangrijk het is om iels actief te kunnen doen. Als je helemaal gezond bent sta .je er nauwelijks bij stii dat jou ook zo iets kan overko men. Ik ondervind nu ook wat voor wilskracht er voor nodig is om via revalidatie er weer boven op te komen en vooral vol te houden. Het bezig zijn ais je gehandicapt bent geeft natuurlijk ik weet het nu erg goed -een geweldige voldoening. Nu ik weer uit bed ben en me op krukken kan voortbewegen ben ik pas goed aan de revalidatie begonnen, ik zwem bijna elke dag en dat doet me al erg goed, want in het water voel ik me al weer een hele Piet. Daarom, die actie wordt natuurlijk door mij heel warm aanbevolen en ik hoop en reken er dus op. dat velen er iets voor willen doen. TIES KRUIZE f ADVERTENTIEI een miljoen gulden aan prijzen i Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, 'waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1-179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. BERGEN OP ZOOM Vrijdag was het precies vijftien jaar geleden dat het gebouw van de Roncalli scholen gemeenschap aan de Tulpstraat te Ber gen op Zoom in gebruik werd genomen. Bij gelegenheid daarvan is vrijdag zij het nog symbolisch de naam onthuld van de school. In de toekomst gaan de gegoten metalen letters de voorzijde van het gebouw sieren. Bij de onthul ling was oud-rector J. Pedroli aanwezig. Een en ander gebeurde op de zoge naamde Roncalli-dag, een jaarlijks te rugkerend evenement waarbij leraren, leerlingen en allen die me; de scholen gemeenschap meeleven, betrokken zijn. Voor de onthulling gaf rector drs. A. van der Werf een kon overzicht van vijftien jaar Roncalli. Dé heer Pedroli wees op de mens Roncalli. de latere paus Johannes XXIII. De door De Gietkroes vervaardigde H. RODERWIJN, CHEF AFDRING ONDERHOUD VLISSINGEN OVERLEDEN VLISSINGEN Na een langdurige ziekte is donderdag de heer H. Reder- wijn te Vlissingen op 62-jarige leeftijd overleden. De heer Roderwijn was chef afdeling onderhoud bij de dienst gemeentewerken te Vlissingen. Op 15 Op 15 november 1945 kwam hij in dienst van het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting te Vlissingen, In 1949 'verhuisde' hi i naar de dienst gemeentewerken te Vlissingen, De heer Roderijn was ge huwd. Zijn twee kinderen zijn beiden getrouwd- De begrafenis wordt maan dagmiddag om half twee op de alge mene begraafplaats te Vlissingen ge- letiers bleken wat klein te zijn uit gevallen. Vandaar dat de onthulling plaats vond tegen een houten achter wand. Binnenkort komen er grotere letters die dan een definitief plaatsje vinden tegen de aulamuur. De Roncalii-dag begon met een korte openingsdienst in de aula. De daarop volgende halfuursloop. waaraan vijftig leerlingen deelnamen, werd gewonnen door Gerry Borghouts. Een gewaar deerd onderdeel van deze dag was de gezamenlijke lunch in de gangen, de hal en het overblijflokaal van he: schoolgebouw. Het middagprogramma opende met 'n filmvoorstelling in Luxor. Daar zagen de aanwezigen Modem Times. In de sportzaal van de school volgde daarna een basketballwedstrijd tussen een ie raren- en een leerlingenteam. De lera ren duidelijk ongetraind bleken tegen zoveel jeugdige overmacht niet opgewassen. Inmiddels waren elders in de school diverse vrijetijdsactiviteiten van start- gegaan. Leraren en leerlingen stelden eigen werk tentoon. Voorts was er een ruübeurs en in diverse lokalen konden allerhanden spelletjes worden gedaan. Voor het "oude-paarden-tehuis" werd een fancv-fair gehouden, terwijl er ook een stand was van Amnesty Internatio nal. Nadat Gerry Borghouts gehuldigd was voor zijn overwinning in de halfuurs loop. brachten enkele leerlingen en do centen de eenacter Het Kamerschut van Herman Heijermans op de planken. Dit als start van het avondprogramma. Ook de schoolband trad op. waarna in de aula een groots discobal werd afgewerkt. Wie niet zozeer gesteld was op de luide muziek en op de dranken en spijzen die in het wijnlokaal annex bistro te krijgen waren, kon zich aan altijd nog terugtrekken in heé bezin- Kroon: beroep tegen parkeerverbod in havenbuurt te Zierikzee ongegrond ZIERIKZEE U De Kroon heeft bet beroep van de heer G. C. Anker te Zierikzee tegen het instellen door b en w van Zierikzee van een parkeer verbod gedrurende het hele jaar langs het Havenpark en het Havenplein on gegrond verklaard. B en w hebben deze maatregelen getroffen met het oog op de vettig heid van de voetgangers en om een goede doorstroming van her. verkeer te verzekeren. De appellant voerde daartegen aan dat dit argument enkel tijdens het. drukke toeristense:zoen gelat. Hij betwist de noodzaak van het instellen van een parkeerverbod in de periode tuhsen 1 oktober en 1 april. De Kroon Is echter van menig dat ook buiten het toersitenseizoen het voetgangersverkeer ter plaatse inten sief is, Daarbij wordt onder meer gewezen op de centrumfunctie van deze wegen. De Kroon merkt verder op da? in de on iddellijke omgeving verschillende parkeerterreinen zijn. waaronder een voor jaogparkeerders met een capaciteit van 140 plaat sen. Dr. Boertien brengt werkbezoek aan Brouwershaven BROUWERSHAVEN De commissa ris van de koningin in Zeeland dr- C. Boertien brengt dinsdag met zijn echtgenote een werkbezoek aan de gesmeente Brouwershaven. Op het programma staan gesprekken met het college van b. en w„ de gemeenteraad en vertegenwoordigers van de bevol king. Ook maakt de commissaris samen met he: college van b. en w. met een vaartuig van de dienst der domeinen een vaartocht over de Grevelingen- Verder zal een bezoek worden ge bracht aan "Den Osse' voor een over zicht van de daar op handen zijnde recreatieve ontwikkeling- Ook de ker nen Noordgouwe, Zonnemsire, Drei- schor en Schudóebeurs zullen worden bezocht. Mevrouw J- B- Boertien-Velema werkt een ander programma af. Zij zal pra ten met ce dames van de Welfare van het Rode Kruis en met het bestuur van de plaatselijke vrouwenraad. Ook bezoekt mevrouw Boertien het land bouwmuseum in Dreïschor. Examen De heer P. E. Wieringa te Middelburg is aan de TH te Enschede cum lauoe geslaagd voor natuurkundige inge nieur. KRUININGEN - Op het te Breda afgenomen examen voor de Eerste Nederlandse Stichting voor activering en instructie voor Damesmodetechnie ken 'ENSAID 1 slaagde mei M. van Bure uit Oostdijk voor het rirbloma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11