Redding Oostburgse knotwilgen in zicht De koude brengt vreemde vogels tot bij de voordeur Boezem sticht het Podio del mondo per l'arte Middelburg VOO-Vlissingen doorbrak 'beleids- impasse' bestuur Zorgvuldige uitvoering van lm Weissen Rössl' VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 ptovtNCiAie zeiuwse courant INITIATIEF VAN GEMEENTE, NIEUW PROJEa WERKVOORZIENINGSSCHAP SNOEIBEURT EN HOUTAFVOER VOOR 19,- PER BOOM OOSTBURG Het Oostburgse gemeentebestuur maakt ernst met het redden van de knotwil gen. die, ondanks slecht onder houd. in dié gemeente nog altijd overeind staan. De gemeente on derneemt de "reddingsactie' m sa menwerking met het Sociaal Werkvoorziemngssohap Zeeuwsch- Vlaanderen, dat voor 19 gulden per boom de wilgen wil knotten en het hout versnipperen en af voeren. Bovendien is de hulp ingeroepen van de biologische werkgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die bij een inventarisatie 2000 door par ticulieren verwaarloosde knotwil gen telde. Dat houd in dat van die bomen de takken in 6 tot 7 jaar niet zijn gesnoeid- De (nog talrijke) bomen van het water schap "Het Vrije van Sluis' zijn voorlopig niet meegeteld, a»V Vvil het. gemeentebestuur proberen ook die instantie warm te maken voor het nieuwe project van het het werkvoorzieningsschap. Vol gens de biologische werkgroep komt de redding van de rijen knotwilgen op de West-Zeeuws- Vlaamse dijken op de eerste plaats. Verspreide groepjes van die vor het Zeeuws-Vlaamse land schap karakteristieke bomen zijn minder belangrijk. Hoewel het knotten van de wil gen wordt, overgelaten aan het werkvoorzieningsschap blijft de gemeente een active rol spelen- Geïnteresseerde wilgen-eigenaars kunnen zich melden bij gemeente werken in Schoondijke, waar de 'reddingsactie' ook wordt gecoör dineerd. Het is overigens ook mogelijk dat men de bomen zelf nog wel wil snoeien, maar geen raad weet met het hout. Het werkvoorzieningsschap versnip pert. het. dan en voert het af voor 7 gulden per boom B en w van Oostburg gaven er enkele jaren geleden al blijk van dat ze de knotwilgen een goed hart toedragen Op een koude zaterdagmorgen klom het college in de hoont om wat snoei werk te -verrichten.- „Maar" concludeerde wethouder J Barendregt wat spijtig, „dat- heeft' later weinig navolging gekeregen. Bovendien blijf je met. het feit zitten dat het hout gewoon blijft liggen en dat is natuurlijk ook een onmogelijke situatie"- Hij zegt ook: „we vinden de knotwilg een mooie boom. Die mag_ niet verdwijnen". Om die redenen heeft de gemeente in de persoon van chef gemeentewer ken M. Doorns gezocht, naat. ande re oplossingen De heer Doorns kwam terecht bij het werkvoor zieningsschap. dat bij Waterland kerkje enkele tientallen bomen snoeide en het hout verder ver werkte als proefobject". Dat bleek een goede greep: het schap kan de wilgen een fikse beurt geven voor het redelijke bedrag van 19 gulden per boom waar voor het hout ook nog wordt opgeruimd. Voor de houtshippers is inmiddels ook al een goede bestemming gevonden: het kan uitstekend worden gebruikt op wandelpaden en dergelijke. De eerste klus voor de buiten dienst van het werkvoorzienings schap is een snoei beurt van de gemeentelijke bomen. Wethouder Barendregt: Wij hebben niet lang geaarzeld maar wij hebben zelf niet, zoveel knotwilgen. Daar om hoop ik dat zoveel mogelijk particulieren en het wa' *1 interesse zullen tonen"- VOORZITTER BILIUS TRAD AF VIER NIEUWE BESTUURSLEDEN GEKOZEN VLISSINGEN Met een voor mee, dan de helft vernieuwd bestuur heeft de afdeling Vlissingen van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (VOO) tijdens de gisteravond in "Open Hof' gehouden vergadering een wat op de agenda was opgevoerd als "beleidsim- passe In het bestuur' doorbroken. Het nieuwe, zeven man sterke bestuur, wil rich met elan opwerpen voor de ken van het openbaar onderwijs Verschil van inzicht over het te voe- rèii beleid tussen voorzitter A. Bilius .en de vier overige leden van het bestuur had, zo verklaarde de heer 'Bilius, geleid töt een béleidsimpasse „Ifc ben het als voorzitter niet eens mét het beleid van de rest van het 'bestuur tegen de achtergrond van de totale onderwijssituatie." aldus de beer Bilius, die zei dat dit alles voor -hem aanleiding was geweest zijn func- tie. ter beschikking te stellen. Mét hem hadden ook de overige bestuurs leden, te weten de dames M- Henne- man-Bakker en A. van IJssel-Jutte en de. heren C. W A. Betram en J- C .Cpraelis hun bestuurszetel t.er be- .schikking gesteld- Ter vergadering kwam vast, te staan, dat een grote meerderheid van de leden positief denkt over het bestuur. Wél werd betoogd, dat de één of de andere partij consequenties zou moe ten trekken uit zijn houding. Voorzit ter Bilius deelde daarop mede niet op .fcijn besluit terug te zullen komen- 'Ook mevrouw IJssel, die zich reeds als lid van enkele vertegenwoordigen de lichamen had teruggetrokken, gaf te kennen niet meer in het bestuur te willen terugkeren. De overige drie leden wilden, na aandrang uit de ver gadering, aanblijven. Zij werden bij acclamatie herkozen Als nieuwe be stuursleden werden gekozen de dames ;C. de Vries-Theune, I. Keur-Sevenhuij- sen, L. Wibbens van de Broeke en de heer D. H. J. Boersma Met alge mene stemmen werd vervolgens de -heer Betram gekozen tot voorzitter De. overige bestüursfuncties zullen on derling worden verdeeld. Vier van de •zeven bestuursleden 'vertegenwoordi- .-gen' de groep ouders; drie van hen ,-zjjn. onderwijsmensen. Aan het begin van de vergadering kon voorzatter Bilius een dertigtal belang stellende leden verwelkomen. Het be- jtüurslid J. C. Gomells. tevens secreta ris van her.: VOO district. Zeeland, deelde mede. dat VOO landelijk een fors ledenverlies heeft, geleden in 1975: van 140 000 leden is de vereni ging teruggevallen tot nauwelijks 120.000 leden. Oorzaak: vele afdelin gen zien hun taak niet meer zo scherp. Een speciaal daartoe in het leven geroepen landelijke commissie van VOO heeft nu een nota samenge steld, waarin vier hoofdtaken worden genoemd voor het goed laten functio neren van de plaatselijke afdelingen. Die taken omvatten onder meer bege leiding van de schoolraad, de ouder commissie, het oontact met de school, voorlichting aan de ouders en onder wijsgevenden, alsmede het organise ren van activiteiten. Het later gevormde zeven man sterke bestuur zal met name de door de landelijke VOO-commïssie genoemde taken als uitgangspunt voor zijn be leid neme. De afdeling Vlissingen van VOO, zo werd gesteld, een afdeling die zo'n kleine driehonderd leden telt moet weer tot nieuwe groei en bloei worden gebracht. De vergadering gaf het nieuwe bestuur alle ruimte om in deze richting initia tieven te nemen. Schaatswedstrijden voor scholieren in 'Dauwendaele' MIDDELBURG De wijkvereniging Dauwendaele hield woensdagmiddag op de tot ijsbaan 'omgetoverde' vijver tussen Buitenhove en Meanderhof on der grote belangstelling van de oude ren schaatswedstrijden voor de schooljeugd van 6 tot 12 jaar. De voorronden waren verdeeld over drie banen waar de verschillende leeftijds groepen elkaar onder aanmoedigingen van de toeschouwers bekampten over een afstand van ongeveer 30 meter. De winnaars van iedere serie er kwamen ongeveer 120 kinderen aan de start gingen over naar de finale. De finalisten schaatsten allen op de zelfde baan en onder luide aanmoedi gingen werden de uiteindelijke kampi oenen naar de finish geloodst. Aan het eind van de wedstrijden kregen de winnaars van speaker G. van der Mast. die de gehele middag de wed strijden van commentaar voorzag, een prijsje aangeboden. In de avonduren zorgde de wijkvere niging Dauwendaele voor een sfeervol le verlichting van de banen. Tevens zorgde de wijkvereniging voor de con sumpties voor de rijders. Hiervoor was een bungalowtent aan de rand van de ijsbaan geplaatst. In najaar conferentie onderwijs en cultuur MIDDELBURG - In her kader van de Zeeuwse culturele dag zal de Stich ting Zeeland in september as. samen met de provinciale onderwijscommis sie een conferentie organiseren gewijd aan het onderwerp onderwijs en cul tuur. DADERS OVERVAL IN DOEL (B) WEKEN WAARSCHIJNLIJK UIT NAAR NEDERLAND ANTWERPEN Donderdagmorgen te door twee naar schatting 25-jarige mannen, een overval uitgevoerd op het kleine postkantoor van het Belgi sche Doel. even over de N'rderlandse grens. De overvallers bedreigden de lokettiste en een vrouwelijke klant met revolvers en graaiden vervolgens al het aanwezige geld uit de kluis, waarvan de deur al open stond. Zo ongeveer 80.000 frank ƒ5600» aan bankbiljetten propten ze in hun zakken. Daama vertrokken ze in een rode auto, waarvan de nummerplaat vals was. in onbekende richting. Door de gerechtelijke politie van Dender- monde wordt ernstig rekening gehou den met het feit. da» de overvallers in de richting van Nederland zijn ontko men. De bijzondere opsporingsbrigade en 't parket van Dendermonde, waar dit misdrijf onder ressorteert, heeft nog geen belangrijke aanknopingspunten. Onderzoeksrechter L. Tas van Dender monde toonde zich donderdag niet erg gelukkig met de startgegevens van het onderzoek. 'DE TRANSFIGURATIE' HULST VIERT JUBILEA HULST Het Hulster amateur»!)- neelgezelschap 'Camere van Rethorica de Transfiguratie" bestaat dertig jaar. Een jubileum, dat een extra feestelij ke tint krijgt omdat het samenvalt met de jubilea van een aantal ama teurtonelisten, dat al jaren deel uit maakt van het gezelschap. Voor zaterdag 14 februari is er een feestprogramma opgesteld met onder meer een receptie en een officiële ontvangst in het stadhuis van Hulst. Het feest begint met een mis in de kapel van het internaat Baudeloo. De mis begint om 15.00 uur en wordt opgedragen door kapelaan J. Videier uit Breda, die lange tijd legaat is geweest van "De Transfiguratie'. Om 16.00 uur is de officiële ontvangst in het stadhuis. Burgemeester en wet houders zullen het gezelschap en de jubilarissen feliciteren. Om 17-50 uur begint in café "De Ster' aan de Over- damstraat een receptie, die een uur zal duren en de feestelijkheden wor den tot slot voortgezet, in kleine kring. De jubilarissen zijn Charles Heirman (50 jaar in het. amateurto neel actief en de regisseur van De Transfiguratie'). Emiel van der Walle (50 jaar). Louis Oomens (40 jaar.» en Reggie Buysrogge f25 jaar MIDDELBURG IV IsiatMe da gen komen tot zeer dicht hij de woningen allerlei 'vreemde' vogel soorten voor die met zacht weer nooit in een tuin of op straat te zien zijn- Ook hun gedrag is tij dens winterweer, ten opzichte van elkaar, afwijkend van hun normale gedragslijn. Een kleine greep uit de ve> te Middelburg werd een bonte strandloper gezien- He*, dier zat in een hoekje van een brandgang Ondanks de goede zorgen van A* familie Groenenberg stierf het enige uren later. De vogel hoort, thuis aan de kust waar ze over winteren Het broedgebied is ge legen althans van de nominaat vorm Sn Noord-Europa. De heer B. Pluimers zag bij een wak twee ijsvogels even bu:ten de be bouwde kom te Middelburg- De zeer fraaie kleuren en de lange snavels kon hij goed waarnemen daar hij deze anders zo schuwe vogels tot op ongeveer vier me ter kon benaderen Een vogel- amateur uil West-Souburg nam in zijn tuin twee roodborstjes waar die broederlijk naast eikaar zaten te pikker van het voesdel dat hij gestrooid had. In gewone omstandigheden kunnen rood borstjes eikaar niet luchten of zien en verjagen elkaar voortdu rend- Zelf zagen we in onze tuir. drie zanglijsters op nog geen af stand van twee meter, en ook da' he. zonder ruzie af- Op bet ijs drukke stadsverkeer. Nu is zo'n vogelsoort waarneming in de winter al mm of meer bijzonder, maar midden ;n een stad doet het wel erg merkwaardig aan De heer W. Paff te Yerseke zag op rappe Mejuffrouw M G bef zldldgr d n 'nvs' van koper-wieken ln haar tuin d:e alle lage planten driftig aan het inspecteren waren. De koperwiek en de kramsvogels zijn momen teel de mst opvallende verschij ningen in tuinen, en parken. In massa's zijn se de dorpen en steden ingevlucht er. doen zich te goed aan de nog overgebleven bessen an struiken en gevelplan- ten. In een paar dagen tijds zijn de meeste "bewaakte' planten ont daan van hun fraaie bessen-Hard kloppen op ae ruiten en stevige vogelnetten h-.elpen niet. In gela tenheid laten de tuiniers de vo gels nu maar begaan met de schamele resten en da', is het. verstandigst. In t voorjaar vallen ze er toch af en dan hebben de vogels geen nood meer De koper wiek lijkt met. z'n bruine veren, gespikkelde borst en mooie rode flanken op een kruising tussen roodborst en zanglijster. De gele de rug Ls kastanjebruin broedgebied w oostelijk v derland gelegen tot ui Ook komen ze voor hl Hot Zwitserland Beieren, T\'t wakijc Soms worden er t broedende vogels in Ne Ate re opvliegen laten re d tjak'. Hun de bessen zo goed als opgepeuzeld zijn en de aarde steenhard is krijg'tn ook dense sterke knapen het moeilijk. Even paar uur op diverse p!< tuin een paar appels gooien is de vruchten een beetje te kneu zen daar de koperwieken, merels, zanglijsters en kramsvogels an ders nogal moeilijk de schillen stuk pikken. P. SCHOLLKVAER- Overzicht tentoonstelling André Verheijen in 'Uilenspiegel' SAS VAN GENT - In galerij "Uilen-' spiegel' te Sas van Gent is van van-| daag, vrijdag 6 februari, tot en met vrijdag 20 februari een overzichtten toonstelling te bezichtigen van beel den tvan André Verheijen. De opening van de expositie is vanavond om 20 uur, waarbij een aantal leden van de groep I-land voor de muzikale omlijs ting zorgen. Vrijdag 20 februari vanaf 19.30 uur zullen de beelden worden gevild. ROBERT W LIPARI SPEELT IN GOESE DELTA BLUES CLUB GOES Vanavond (vrijdag) treedt in de Goese Delta Blues Club de Amerikaan Robert 'Bo' Lipari op. Hij speelt blues en country-folk en doet dit op een gitaar en een dulcimer. In zijn werk zijn invloeden te horen Woody Guthrie Mississippi John Hurt en Elizabeth Cotton. Volgens Delta Blues Club-woordvoer- aer Peter Janssens is er bij dit optre den sprake van een vrij uniek consert. omdat Lipari slechts drie maal in Neaeriand zal optreden. „In de afgelo pen jaren heeft hij wel enige malen Europa bezocht maar het. is ae eerste keer da' hij in Nederland is. Wij, de Delta Blues Club, zijn dan ook erg blij dar we deze. in Amerika toch wel bekende muzikantvoor een optreden naar Goes kunnen halen", aldus de heer Janssens- Her optreden van Lipari begint om 2-0.30 uur en wordt vervolgd met een optreden van het huisorkest van de bluesclub. d2t voorlopig voor de laat ste keer in de bluesclub zal optreden. Een en ander is in ontmoetingscen trum De Veste' aan de Keizersdijk 16 te Goes. Anton Beyssens exposeert in Vlissingen VLISSINGEN De kunstenaar An ton Beyssens houdt van 14 tot- 29 februari in hotel Britannia in Vlissin gen een expositie. Er zullen schilderij en en beeldhouwwerken van hem te zien zijn. OOSTBURG. LEDELTHEATER „lm We-am Stad" 'operette van P-Cph Bagfcr>. Pi'.Toereoient Zccjw*-Vlaamse Operette en Musxel Amateurs en vete ar_ «Jerett. Qrfcev: West Vlaams orkest tilt, Brugge onder directie ear Mannes Zmne. beid. Tm weissen Rössl' van Ralp hBenatz- ky blijkt nog altijd een operette te zijn die stand wee» te houder».1 Reeds vele malen werd deze operette» verfilmd en het aantal uitvoeringen er van is bij benadering niet vast te stellen. Benatzky was een vruchtbaar componist, want in het enkele lied heeft. hij er niet minder dan 5.000 op zijn naam staan, waarvan er velen' zijn die nog dagelijks gespeeld wor den In Tm weissen Rössl'. dat gisteravond in het Ledel-theater te Oostburg ten tonele werd gebracht, werden de be zoekers met het volgende verhaal ge confronteerd: De waardin van "Jaeis- sen Rössl' wordt bemind door haar oberkellner Leopold. Zij op haar beurt is weer verliefd op de vaak terugkerende advocaat Otto Siedler. Tussen de fabrikant Giesecke en Sied ler ontstaat dan een ruzie over een hotelkamer en bovendien blijkt dat Siedler de advocaat is van Giesecke'si felste concurrent en tegenstander-! Siedler ondertussen beeft een oogje laten vallen op de dochter van Giesec ke. die evenwel andere plannen heeft, want hij wil zijn dochter aan de jonge Slilzneimer. de zoon van zijn ooncurrent koppelen en op deze ma nier beide firma's veremgigen. Slgis- mund op zijn beurt heeft een andere liefde ontdekt, namelijk de lispelende Klërcben, dochter van de verstrooide professor Hmzelmann. Leopold wordt, jaloers als hij is, ontslagen. Wanneer blijkt dat keizer jfranz Joseph I komt overnachten, heeft Josephs geen ober kellner meer. Leopold blijft en de keizer weet Josephs te overtuigen dat niet Siedler maar Leopold cie ware man voor haar is". s de compo- MIDDELBURG -- Vanmiddag (vrijdag) wordt op het Damplein te Middelburg het instituut To- dio del Mondo per l'Arte' gefun deerd. Dit "podium voor de wereld van de kunst 'is te vinden in de Graanbeurs, die vanmiddag om 15.00 uur door middel van een steenlegging wordt omgedoopt in 'Podio del Mondo per l'Arte'. Ini tiatiefnemer van dit project is de Middelburgse kunstenaar Marinus Boezem, directeur van het nieuwe instituut. He is de bedoeling van Boezem, dat de voormalige Graanbeurs een actief podium voor de moderne kunst wordt, een soort openlucht museum, waar van alles kan ge beuren. Er zijn kunstenaars uit al- le delen van de wereld uitgenodigd om op het podium acts te komen uitvoeren. Voorts is een groot- aan tal kunstenaars gevraagd om op een platte steen een tekst of een afbeelding te maken. Deze stenen worden in de loop der tijd op het podium gelegd, met de bedoeling op den duur een 'vloer voor de ac tuele kunst' te vormen. Boezem meent, dat er in de monumenten- stad Middelburg ook plaats moet zijn voor een 'monument van de hedendaagse kunst in de toe komst'. Hij heeft voor zijn insti- uut een Italiaanse naam gekozen, omdat dat- naar zijn mening, het meest in overeenstemming is met de bouwstijl van de Graanbeurs. Boezem heeft reeds verschillende kunstenaars uitgenodigd om op het 'Podio del Mondo per l'Arte stellingen of opvattingen te pone ren. dan wel kunsthandelingen te verrichten. Onder de uitgenodigde kunstenaars bevinden zich Ame rikanen Carl André, Joseph Ko- suth. Bruse Nauman en Christo, de Nederlander Jan Dibbets- de Duitsers Joseph Beuys en Tim Ul- richts. de Japanner Matsuzawa en de Fransman Morellet. Volgens Boezem is het, zo goed als zeker dat zij in de komende tijd naar Middelburg zullen komen. waarheid. Er zijn enige verzorgd door andere componisten, waar onder Die ganze Welt ist Him- meisblau' en *Mein Liebeslied mu« ein Walzer sein' van Robert Stoiz en "Was kanr. der Sigesmund dafur' van Robert GUbert. Hoewel bet niet op de voorpagina van het uitstekend uitgevoerd programma boekje stond te lezen, was de uitvoe ring van gisteravond een zogenaamde voorpremière. Niet dat men tussen tijds stopte voor de een of andere regie-aanwijzing, maar toch za! men na afloop de kleine foutjes die naast het vele. soms uitstekende werk. werd gedaan, kunnen verbeteren. et "West Vlaams Orkest*, dat nu met dagelijks deze muziek op haar repertoire heeft, was een grote steun voor koor en solisten. Het. was een achterban, waarop men steeds terug kon vallen. niet het minst voor de secure le:c:ng van Mannes Zonne held, die zowel solisten als orkest met rustige direktie. door de bekende me lodieën heen loodste. Maar in diezelfde bekendheid schuilen ook kleine en soms verraderlijke ge varen. Het kont.akt met de dirigent is men in zijn enthousiasme wel eens kwijt. Steeds kijken (als is het maar met een half oog) is een eerste ver eiste Dat bleek onder andere uit de eerste inzet van 'Es muss was...» d:e aar. de vroege kant was. En zulke dingen zijn me; steeds weer repeteren op een klein onderdeeltje best te voorkomen. Ook de tegenspeelster in deze melodie was aan het slot niet op het. juiste moment bereikbaar. En zo waren er meer van die kleinigheden, die er misschien vanavond bij de première er nog juist uitgelicht kun nen worden. Ik denk aan de ferrrtare die dr. Siedler in zijn eerste optreden niet nam ondanks aangeven van de dirigent»; aan het 'Aber meïr.e Herr- schafften), waar ook de beginfase wat ongedurig verliep en bij <Mein Liebe slied), waarbij het orkest deze keer de 'schuldige' was. Er werd verder leuk en soms «elf* zeer goed gezongen, waarbij de één beduidend meer acteertalent teweeg bracht dan ae ander. Corry van Zon neveld en Leen Dekker bleker, beide te bezitten en dat doet de waarde van zo'n uitvoering belangrijk stijgen. Het zou te ver voeren om alle mede werkenden te noemen, maar om er enige uit te nemen: Er was uitstekend spel van de Piccolo (Iaidwïen van "t Westeinde»: en ook kelner Pranz '3et- sie Schippers» bleef steevast in haar. geestige, maar daarom niet altijd even gemakkelijke rol. Het Majorettenpeleton t Belfort" uit Sluis had een leuke inmeng in dit geheel en de drie dansparen van dans school "Bilderdijk' uit Terneuzen boek ten veel succes met de cancan. De dans daarvoor had wat genuanceerder kunnen zijn. Het tafereel in cie koes tal was er leuk tussenin met onder andere het bekende liedje "Eine Kuh' so...'. Het gesproken woord (in bet Nederlands) en de gezongen melodie ën (in het Duits) stoorden in bet geheel niet. Als geheel een aardige uitvoering, die gisteravond nog niet geheel uit de verf kwam, maar waar, als de schoonheidsfoutjes er spoedig uit gehaald worden, he: publiek een prettige avond rr.ee kan beleven. Gisteravond bestond het gehoor hoofdzakelijk uit bejaarden die zicht baar (maar ook kritiekloos) genoten van de stroom van voor hun zeker bekende liedjes. Het was goed dat in het programmaboekje ook eens ver meld werd wat zo'n operette allemaal kost (Men kan schrikken van een bedrag van ƒ7.750.maar met sub- sidïe er. goeie wil van adverteerders komt men een heel eind en met de enthousiaste inbreng van de leden van ae Stichting "ZOMA' zal men :n Zeeuwsen-Vlaanderen nog lang kunnen genieten van gezellige en zorgvuldig uitgevoerde operettes. jLlt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7