Kamer wil meer kolen en isolatie woningen GEEN EENSLUIDEND ADVIES OVER VRIJSTELLING SBELEID Den Uyl en Van Agt Nederlanders zijn bezorgd om economie NAVO-plan voor optreden buiten yerdragsgebied Landbouwschap: geen grote zorg om aardappelen Huiscommissie: permanent toezicht op Amerikaanse geheime diensten 'PRIJS- WENSEN' SOMALIË WIL VN-MISSIE s VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 rtoYtweiAtt tiiivi! eofBKNi 3 Advies looncommissie Stichting van de Arbeid DEN HAAG (ANP) In het advies dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid desgevraagd aan minister Boersma van sociale zaken heeft uitgebracht over het zogenaamde vrijstel- lingsbeleid, wordt onder meer opgemerkt dat weliswaar de be leidsintenties van het kabinet voor het jaar 1976 bekend zijn, doch dat over de concretisering van de in de tweede helft van 1976 te treffen maatregelen nog overleg is toegezegd tussen over heid en sociale partners. Aldus het advies van de looncommissie dat donderdagmiddag voor publikatie is vrijgegeven. Met betrekking- tot het door de minis ter voorgestelde vrïjstellingsbeleid er In de looncommissie geen eenslui dend oordeel, met name over de daar toe te kiezen uitgangspunten, werkgeversleden stellen vast dat ten gevolge van het loonbesluit met in gang van 3 december jongstleden de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor een periode van tenminste zes maanden zijn bevroren. Dit betekent uiteraard, aldus deze werkgeversleden, dat in een aantal gevallen gemaakte afspraken worden doorkruist. Aange zien er geen eenvormigheid bestaat ten aanzien van het geheel van rege len van lonen en andere arbeidsvoor waarden tussen de verschillende sec toren, kan deze bevriezing in bepaalde gevallen leiden tot aperte onbillijkhe den. De werkgeversleden zijn van mening dat ten aanzien van aperte onbillijkhe den het verlenen van dispensatie van de loonmaatregel mogelijk moet zijn, zij het dat zulks moet worden bezien in het licht van het stringente sociaal- economisohe beleid voor geheel 1976, ook voor de afzonderlijke sectoren, zodat een zeer restrictief despensatie- beleid zou moeten worden gevoerd. Bovendien dient zo'n beleid duidelijk te zijn, geen (nieuwe) verwachtingen te wekken en geen nieuwe aperte onbillijkheden op te roepen. Om deze redenen gaat de voorkeur van deze werkgeversleden uit naar een dispensatiebeleid dat is gericht op het verlenen van individuele ontheffin gen, voor zover daartoe een gemoti veerd verzoek door partijen wordt gedaan, dat ad hoe moet worden beoordeeld. Dit houdt in dat in deze opvatting niet past het verlenen van een algemene vrijstelling. De werknemersleden van de looncom missie zijn van oordeel dat het door kruisen door de maatregel van 3 de cember jongstleden van reeds in lo pende collectieve arbeidsovereenkom sten overeengekomen afspraken, die na 3 december jongstleden zouden moeten worden verwerkelijkt, als principieel onjuist moet worden aan gemerkt. Het gaat hier immers, aldus deze weifaiemersleden, om contracten waarvan de ingangsdatum na 1 janua ri valt en waarvan tihans een groot aantal tussen 1 januari en 1 juli 1976 Juist in de periode tussen 2 december 1975 en de afloopdatum van deze contracten zou een aantal overeenge komen verbeteringen moeten worden verwerkelijkt. In de gevallen waar contracten op 31 december 1975 zijn afgelopen, zijn de overeengekomen verbeteringen wel gehonoreerd; het geen tot een ongelijke rechtsbedeling leidt. Terughoudend Wat de punten aangaat die minister Boersma in zijn adviesaanvraag aan de looncommissie heeft genoemd mer ken de werkgevcrsleden ten aanzien van de arbeidstijdverkorting en van de verlenging van de vakantieduur onder meer op dat ook ten aanzien van deze voorzieningen een zeer te rughoudend beleid moet worden ge voerd. In feite zouden deze werkge versleden verwerkelijking van deze voorzieningen ook al zijn ze over eengekomen willen ontraden. Indien de minister evenwel van oor deel zou zijn dat het verlenen van vrijstelling op dit punt niet geheel onmogelijk zou moeten zijn, dan zijn deze werkgeversleden van opvatting dat zodanige verzoeken van geval tot geval moeten wordèn beoordeeld. Wat betreft de vakantieduur en de arbeidstijdverkorting zijn deze werk geversleden van mening dat in ieder geval niet verder moet worden gegaan dan hetgeen is neergelegd in het cen traal akkoord 1973. De werknemersleden menen dat, voor zover het betreft een verwerkelijking van hetgeen reeds in het centraal akkoord 1973 was overetngekomen, een algemene vrijstelling moet wor den gegeven. Deze leden kunnen er mee instemmen dat arbeidsvoorwaar- denverbeteringen die uitgaan boven hetgeen in dit centraal akkoord is overeengekomen ter individuele beoor deling worden voorgelegd. Sectoren De suggestie van de minister om vrijstelling toe te staan voor die sec toren van het bedrijfsleven die 'voor wat het geheel van de arbeidsvoor waarden betreft telkenjare de verbete ringen bij de overheid volgen', lijkt de looncommissie geen juist uitgang spunt. Immers, zelden zullen sectoren het geheel van de overheidsarbeids- voorwaarden volgen. Desgevraagd is nader namens de mi nister verduidelijkt dat het niet in de bedoeling ligt vrijstelling te overwe gen voor sectoren die nu eens de overheid, dan weer het particuliere bedrijfsleven volgen, maar dat het beperkt moet, zijn tot de gevallen waar het gebruikelijk is de verbeterin gen in de overheidssfeer te volgen. Vloeren Over het punt in de adviesaanvraag van de minister met betrekking tot de vloer ln de vakantietoeslag wordt in de looncommissie verschillend dacht. Dc werkgevcrsleden staan afwijzend ten aanzien van de mogelijkheid van een vrijstelling met betrekking tot een indexering van de vloer in de vakantietoeslag. Hiervan gaat immers, DEN HAAG (ANP) De Nederlandse consument hoeft zich geen grote zor gen te maken over de geregelde voor zieningen met aardappelen dit seizoen. De organisatie van de afzet werkt me* aan een gunstige spreiding van de ver koop tot aan de zomer. Dit is de mening van het landbouw schap. Net als elders in Europa is in 1975 ook in Nederland de totale aard- appelproduktie lager uitgevallen dan die van de volgens het schap 'te ruime' oogst 1974. Een geringe totale produk- tie betekent echter niet zonder meer dat er minder aardappelen voor con sumptie beschikbaar zijn. Vorig jaar is een grote hoeveelheid consumptieaardappelen verwerkt door de aardappelmeelfabrieken. Dit jaar ging het Juist andersom: een zeer aan zienlijk kwantum fabrieksaardappelen kwam in de consumptiesector terecht. Voorts is het percentage uitschot bij zonder laag. Vanwege de hoge prijzen gaan vrijwel geen aardappelen naar de veevoedersector. Bovendien, aldus het Landbouwschap, zal de consumptie per hoofd der bevolking dit jaar lager zijn dan normaal. Slot vcm pagina 1 ,i de band opgenomen. „Een ongelukje", aldus de premier die hiermee aangaf het onjuist te vinden dat het gesprokene, nog wel zonder dat de ministers hiervan op de hoogte waren, op een band was opgenomen. Nu dat toch gebeurd ls en zowel Wiegel als Van Thijn wilden weten wat er allemaal over hét ontwerp van wet is verteld, zal bij wijze van uitzondering een verslag van de pers conferentie worden aangeboden aan de leden van de Kamer. Schuld Omtrent de rel rond de rentte van Den Uyl en Boersma, waar voor minister Van Agt niet Meerderheid wil polarisatie terugdringen (Van onze redactie economie) DEN HAAG Ruim de helft van de Nederlanders (55 pet.) weet dat negen topmensen uit het bedrijfsleven zich op 13 ja nuari met een open brief tot de regering en het parlement heb ben gericht. In grote meerder heid (86 pet.) zijn degenen die de brief kennen, het ermee eens dat WASHINGTON (UPI) De commis sie uit het Amerikaanse huis van afge vaardigden voor de geheime diensten heeft zich donderdag met algemene tsemmen uitgesproken voor het instel len van een commissie die permanent het doen en laten van genoemde dien sten In het oog moet honden. De commissie deed dit ondanks het feit dat minister van buienlandse zaken Kissinger juis er voor gepleit had. dat net congres .verdeeldheid zaaien debat' met president Ford over de activiteit /an de geheime diensten staak. Vol gens de bewindsman word door de dis cussie het buitenlandse beleid van dc regering gehinderd. Je nieuwe commissie zal 9 tot 13 le ien tellen, waarbij de verhouding tus- en democraten en republikeinen on- eveer dezelfde zal zijn als in het huis. Je commissie krijgt alle wetgevende n controlebevoegdheden inzake alle mierikaanse bureaus en depar ternen at die zich met geheime-dienstactivi- iiten zowel in binnen- als buitenland .i een verklaring voor de senaatscom- ïissie inzake het optreden van de re- .ering zei Kissinger donderdag, dat de luidige verhouding tussen het congres ai president Ford een zodanig punt neeft bereikt, dat het vermogen van de Verenigde Staten om een samen hangende buitenlandse politiek te voe- rem wordt uitgehold. er reden is voor bezorgdheid over de economische toestand in ons land. Meest opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is, dat van de mensen die over de brief hebben gelezen of gehoord, 76 pet het eens is met het voorstel van „de negen" om de polari satie terug te dringen. Er is geen verschil tussen de aanhangers van de progressieve drie (PvdA, D'66, PPR) en het CDA, WD en DS'70 over de wens om te komen tot verbetering van het overleg en de verstandhou ding tussen werkgevers en vakbewe ging. Slechts 6 pet is het daar niet mee eens, zo blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Over de andere maatregelen die de negen topfiguren uit het bedrijfsleven noemen, lopen de meningen tussen de aanhangers van de progressieve par tijen enerzijds en CDA, WD en DSTO- aanhangers anderzijds iets meer ui teen. Zo is volgens het NSS-onderzoek 44 pet van de „progressieven" het eens met een vermindering van het streven naar snelle maatschappijver nieuwing, maar 33 pet is daar tegen. Voor de overige partijen zijn cijfers resp. 62 pet en 13 pet. Ne_ envijftig procent van degenen die de inhoud van de brief kennen (progres sieven 47 pet; overigen 72 pet) is het eens met de voorgestelde maatregel om te komen tot een aanzienlijke vermindering van de belasting- en pre miedruk. Eénendertig procent van de progressieven en 11 pet van de aan hangers van CDA, WD en DS'70 is het met dit verlangen niet eens. Een grote meerderheid (73 pot) van de ondervraagden die de brief kennen, is het eens met het verlangen van „de negen" om maatregelen te nemen, die ertoe leiden dat de loonkosten voor het bedrijfsleven minder stijgen. Argu ment hiervoor is dat dan de concur rentiepositie met het buitenland zal verbeteren. Van de progressieven is 17 pet tegen het nemen van dergelijke maatregelen. Onder de aanhangers van CDA, WD en DS'70 is het aantal tegenstanders slechts 2 pet. Grote verdeeldheid bestaat er over het verlangen van de negen onderne mers om maatregelen achterwege te laten die het bedrijfsleven in moeilijk- beden kunnen brengen, zoals de ver- mogensaanwasdellng en de vernieu wing van de wet op de ondernemings raden. Van de aanhangers van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN is 35 pet het hiermee eens, maar 41 pet is ertegen. Van de CDA-, WD- en DS'70-kiezers is 65 pet het met dit verlangen eens, terwijl slechts 14 pet zich ertegen verklaart nodigd, zei de premier dat hij abso luut in de veronderstelling verkeerde dat zulks wel was gebeurd. Hij erken de verantwoordelijk te zijn voor wat hij aanduidde als „meer dan schoon heidsfoutjes" en „te betreuren inciden ten" rond de presentie van het com promis. Ook minister Van Agt nam een deel van de schuld op zich, betgeen een protesterend gemompel uit de hoek waar de KVP'ers zitten opleverde. Hij wist niet dt er een persconferentie gegeven zon worden. Voordat deze was begonnen was dit hem niettemin bij toeval ter ore gekomen. „Béter ware geweest wanneer ik mij alvo rens voor de televisie te klagen, tot de minister-president had gewend", al dus de heer Van Agt. Hij voegde hieraan nog toe dat de menselijke verhoudingen in het kabinet, waar men de nacht tevoren alle ruzies en klachten had uitgepraat, nu weer pri ma zijn. Volgens de heer Wiegel lag de zaak van „deze bizarre vertoning" in het feit dat men het in het kabinet niet werkelijk eens is geworden over kernpunten van de OR-nieuwe-stijl. Daarom hadden zowel Andriessen (KVP) als Van Thijn (PvdA) er be hoefte aan te verklaren dat zij gewon nen hadden. „Dat is natuurlijk hun goed recht. Maar het is de taak van de oppositie om daar doorheen te prikken", aldus de oppositieleider. Marcus Bakker (CPN) sprak over een storm in een glas water, die je met minister Van Agt aan de rege ringstafel beter als een storm in een biechtstoel kan omschrijven. Volgens Bakker hééft KVF-leider Andriessen de afgelopen weken zo'n grote mond opgezet, omdat hij de aandacht wil afleiden van de werkelijke problemen waarmee de bevolking kampt. Een „tweederangs drama" is daarvoor zeer geschikt. De gebeurtenissen hébben de CPN geleerd dat het kabinet momen teel in een permanente crisissituatie verkeert, zodat ieder verkeerd woord tot een fikse ruzie kan leiden. zo zeggen ze, de suggestie uit dat indexering van dergelijke vloeren alge meen gebruik zou zijn. Aangezien in het voorste', van de mi- nister er ran wordt uitgegaan niet <!•:- beperking op te nemen van schriftelij ke ■/astlegging vóór 3 december 1975. kan dit. naar de werkgeversleden rnc- j nen, tevens leiden i.ot de onwenselijke situatie van aanvullende onderbande-1 lingen over aanpassing van het bedrag van de vloeren. De werknemersleden ran de looncom missie achten de suggestie van de1 minister op het mogelijk te maken de vloeren in de vakantietoeslag daar waar deze in de arbeidsvoorwaarden regeling is geregeld, te verhogen met het percentage van de laatste prij-j scompensatie. onvoldoende. Deze werknemersleden vestigen er de aan- - dacht op dat ingevolge de meeste contracten de vakantietoeslag wordt uitbetaald in en wordt berekend op basis ran het salaris van de maand mei. Sindsdien zijn de lonen me: de prijscompensatie per 1 juli en per 31 december verhoogd. (Slot van pagina 1 Vooral van de zijde der consumen-! tenvertegenwoordigers ls verder ge-! steld dat het zogenaamde experimen tele prijsbeleid voor aardolieproduk- ten. dat voor een jaar zou gelden Cot en met maart van dit jaar) maar snel moet verdwijnen. Het enige resultaat van dit beleid, dat bovendien zeer ingewikkeld is, was zo werd opge merkt dat de prijzen van benzine e.d. voortdurend stijgen. Juist donderdag zegde minister Lub bers de Tweede Kamer toe nadere informaties te zullen geven over de bestanddelen van de aardolieprij- zen- CONFLICT MET FRANSEN PARIJS/NEW YORK (AFP, UPI) - Somalië, door de nasleep van een gijzelingszaak In Afar- en Issaland in conflict geraakt met Frankrijk, heeft donderdag verzocht om een debat in de Veiligheidsraad over deze kwestie- Verder wil de regering ln Mogadls.joe dat een VN-missie naar Somalië komt om met eigen ogen de gevolgen te zien ran de 'barbaarse agressie van de Franse troepen'. Frankrijk, dat na de schotenwisseling aan de Somalische grens woensdaga vond aandrong op een spoeddebat van de V-raad, heeft inmiddels laten weten het incident als gesloten te beschou- weh. Somalië zegt dat Franse troepen woensdag een niet-geprovoceerde aan val hebben gedaan op het grensdorp Loyaaa, waar zij zes politiemannen zouden hebben doodgeschoten. De Fransen zeggen dat Somalische grens wachters met schieten zijn begonnen. Van Franse zijde wordt de mogelijk heid van een misverstand echter open gehouden. De schermutseling vond plaats op het moment dat Franse scherpschutters een verrassingsaanval openden op zes terroristen die 30 schoolkinderen in een bus hadden ge gijzeld De bloedige ohtknopïng van dit drama vond plaats op een 25 -tal meters van de Somalische grens, waar zich een menigte belangstellen den had samengepakt. Toen de Fran sen het vuur openden, zo luidt de verklaring, kunnen de Somaiiërs heb ben gedacht dat er op hen werd geschoten. De Fransen heebben gezegd dat ze met megafoons hadden willen waarschuwen dat het vuur niet voor de Somaliëre was bestemd. Inmiddels verwij t de Somalische regering de Franse troepen echter nog een twed- aanval op Loyaaa die donderdagoch tend zou zijn uitgevoerd. De Fransen zouden daarbij lichte tanks en schut hebben ingezet. De Somalische ambassade in Parijs heeft gemeld dat de zevenjarige gijze laar die na de aktie van woensdag Week te ontbreken zich in handen bevindt van het 'Bevrijdingsfront voor de Somalische kust', de groepering die de gijzeling uitvoerde. De jongen wordt eigens in het noorden des lands vastgehouden en de Somalische regering, aldus de Parijse ambassade, stelt alles in het werk om hem vrij te krijgen. De jongen is licht ge wond. UITREIS VAN NEDERLANDERS NAAR ANGOLA NIET TEGEN TE HOUDEN (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Nfd«-rland«* «Me un de zijde ran de FNU meevech ten in de huixerorirloz in Angola, verliezen daarmee niet hun Neder land» vtantNbujT'Tvriiap. Voor het ver. liezen van de Nederlandse natlonaH- telt I» nodig dat men >n vreemde krijgsdienst van een bepaalde staat treedt en de FNLA J* niet als s) echte staal te beschouwen. Dit deelde minister Van Agt donder dagmorgen mee in antwoord op vra ger. van de Tweede--Kamerleden Ter Beek 'PvdA. en Van der Spek 'PSP.i. Ook is het vechten aan de kant var. de FNLA niet strafbaar op grond van het Wetboek van Strafrecht, omdat daarvoor dezelfde eis geldt dat men in dienst van oen -.Teemde staat moet Ter Beek en Van der Spefc hadden gevraagd wat dc regering denkt to ondernemen tegen de ronselpraktijken van de Amsterdammer A. Rammens. Volgens Van Agt zijn de activiteiten van Kommens niet strafbaar. De enige wetsbepaling a:e Rammens beeft overtreden :s artikel 53 van de Ar- ïxhdsbemlddclingswet. maar omdat Kommens rijn activiteiten onmiddel lijk staakte ..'.oen de politie bij hem aan boord kwam", zoals Van Agt het uitdrukte, zal hij niet worden ver volgd Minister Van der Stoei voegde er aan toe dat Nederland de uitreis van Nederlanders naar An go-la ook niet kan verbieden, ook ai wegens do prak tische moeilijkheid dat het reisdoel vaak niet bekend is. De regering blijft echter attent op mogelijke nieuwe ronselpraktijken voor Angola, want de regering staat op het standpunt dat zoiets in Nederland niet thuis hoort. NAVO.RAPPORT OVER NETWERK TERRORISTEN Slot van pagina 1 Leden van het (naamloze) terroris tische bondgenootschap zijn volgens het NAVO-rapport het Volksfront voor de bevrijding van Palestina van dr. Georg Habash, de Rote Armee Fraktion in WesttDuitsland, het Japan se Rode Leger, de IRA. het Turkse Bevrijdingsleger en extreem-linkse groepen uit andere Europese landen en Latijns-Amerika, waarbij met name Cuba werd vermeld. Carlos Vorig jaar zomer bracht een Libanese terrorist die in Frankrijk opereerde als tipgever, de Franse contraspionnage op het spoor ran Carlos Martinez. Carlos schoot deze Libanees, Michael Mourkabel, en twee Franse agenten tijdens een vuurgevecht dood. Zijn spoor leidde echter naar aparte- men ten van terroristen in Londen en Parijs, naar geheime wapenarsen en naar tal van documenten met in formatie over in het verleden onder nomen acties en plannen voor de toekomst. Onder die documenten be vond zich ook een dodenlijst, die zou rijn samengesteld door Carlos- Deze ontdekkingen zijn opgenomen in de dossiers die momenteel door de NAVO-regeringen worden bestudeerd- De NAVO-functionarissen weigeren om de details verder te bespreken omdat zij de terroristen niet willen laten weten hoeveel hun bekend is over het netwerk- Geen van de beschikbare bronnen wil de direct commentaar geven op de vraag of de terrostische internationale een opperbevel of een 'meesterbrein' heeft. Zowel Frankrijk als het volksfront hebben in het verleden nadruk gelegd op het belang van het incident rond Carlos vorig jaar. Een woordvoerder van het volksfront zei afgelopen zo mer dat Carlos lange tijd in de cen trale groep heeft gezeten van een guerrilla-net, dat zich van Europa via het Midden-Oosten over Azië en Zuid- Amerika uitstrekte. Het doel van de activiteiten, zo zei hij. was revolutie en strijd tegen het zionisme en impe rialisme. Andere groepen binnen de terrostische internationale zouden weer andere doelstellingen hebben, variërend van ul tra-links tot uiterst rechts- De grote overeenkomst tussen deze groepen is, aldus het NAVO-rapport, dat rij alle rnaar de gevestigde orde door middel van geweld willen veranderen. AMSTERDAMV/al onder normale omstandigheden het water in de gracht vervuilt is nu duidelijk zichtbaar op de Oudczijds Voor burgwal in Amsterdam Foto: De oogst na een paar daagjes nu ijs in de gracht ligt. ALS OLIETOEVOER ZOU WORDEN BEDREIGD MOTIES BIJ DEBAT ENERGIENOTA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer wil meer kolen in ons energie pakket en snellere isolatie van woningen. Dit bleek o.a. door mid del van moties in de laatste termijn van het debat over de ener gienota. Minister Lubbers (economische zaken) heeft gezegd zijn best te zullen doen. Hij waarschuwde ervoor dat men niet te veel moet verwachten van de steenkool op korte termijn. Met de deze week geleverde kritiek op het besparingsbeleid was Lubbers het niet geheel eens. Weliswaar moet voor het stimuleren van de industrie nog meer worden gedaan, maar er is wel wat bereikt in het kader van de gewenste ombuiging: een halvering van de groei van het verbruik is te zien, ook al is daarop de economische situatie van invloed. Dat neemt niet weg dat er ln de komende jaren elektrische centrales bij moeten ko- Isolatie Zeven fracties (ARP, CHU, KVP. PvdA, WD, PPR, DS'70) staan achter een motie, waarin wordt verzocht er voor te zorgen dat in 1985 het gehele woningbestand voldoet tan nader vast te stellen isolatienonnen. Lubbers zeg de nadere bestudering toe, zodat de motie wellicht kan worden aangehou den. Volgens de minister treedt er een versnelling op van het aantal huizen (12.000 per maand nu) dat wordt geïsoleerd, zodat zijn zorg eigenlijk meer van financiële aard is. In de eerste termijn van het debat had Lubbers gezegd te zullen streven naar een aandeel van steenkool in de totaio energievoorziening van 10 pro cent of meer in 1985 (3,5 procent in 1975). ARP, CHU, KVP en D'66 kwa men met een motie, waarin terughou dendheid met de toepassing van kern energie en beperking van het gebruik van olie en aardgas gewenst werd verklaard. Gezien de beschikbaarheid van steenkool, die op wereldschaal nogal groot is„ werd gevraagd het aandeel van kolen „wezenlijk te verhogen" en de Kamer nader in te lichten over de daaruit voortvloeiende maatregelen op het gebied van ruimtelijke orde ning. infrastructuur, milieu, logistiek en werkgelegenheid. De minister ver zette zich er niet tegen, maar waar schuwde voor overdreven verwachtin gen inzake steenkool. Lubbers wilde ook geen kostencal- culaties geven over eventuele kolen- winning als die in Nederland zou geschieden. Die bedragen zeggen zo weinig, bijvoorbeeld tegen de prijzen in West-Duitslanü en België, meende hij, waar subsidies in zitten verwerkt. Aan een motie van de VVD over de besteding van de aardgasbaten ter lastenverlichting van het bedrijfsleven bleek de bewindsman geen behoefte te hebben. Wat de kernenergie betreft, volgens Lubbers moeten „we nu uit de sfeer van de theorie naar die van de prak tijk" en kan de maatschappelijke dis cussie hierover niet nog meer w orden geïntensiveerd. Het RSV-bedrijf Rot terdam Nuclear (bouw van reactorva- j ten e.d-), dat in nood kan komen door' het uitstel van de kernenergiebeslis-1 sing, kan wellicht een verbreding ran rijn programma opzetten, zodat het j dienstig zou kunnen zijn voor de kolen technologie, suggereerde de mi- DEN HAAG Wanneer is Ne-' aerland akkoord gegaan met nieuwe plannen van de NAVO,; vlooteenheden in te zetten bui-1 ten het NAVO-verdragsgebied ingeval de Sowj et-Unie de toe voer van ruwe olie uit het Mid den-Oosten naar Europa zou willen belemmeren. Deze vraag stellen de tweede-kamerleden Ter Beek en Dankert (beiden pvda) aan minister Van der der Stoel (buitenlandse zaken). NAVO-kringen hebben het bestaan van dergelijke plannen woensdag in Brussel bekendgemaakt. Het gaat om zgn. contingency planning, een mili tair-technische voorbereiding op nood gevallen. Het feit dat de plannen be kendgemaakt zijn, hangt volgens wel ingelichte kringen in Brussel nauw samen met de situatie in Angola. Zoals bekend wordt de belangrijk ste bevrijdingsbeweging in Angola, de MPLA, gestetmd door ae Sowjet-ünie en veebten Cubaanse militairen mee aan de zijde van MPLA-soldaten tegen de strijdkrachten van de twee concur rerende bevrijdingsbewegingen, FNLA en Unita. Al geruime tijd wordt gespe culeerd dat de Sowjei-Unie misschien marinebases aan de Angolese Atlanti sche kust zou kunnen krijgen als de MPLA de burgeroorlog in Angola in haar voordeel beslist. gesloten defensie-akkoord dat 1 menwerking bij militaire pk met Spanje zou kunnen voorzien. Minister Van der Stoel zei vorig Jaar in de Tweede Kamer dat de regering gekant is tegen NAVO-optre- den buiten het Terdragsgebled. «ia* begrensd wordt door dc Kreeftskeer kring. Niettemin sloot hij de mogelijk heid niet uit dat de NAVO ln actie zou komen als «le Sowjet-Unle de olieaanvoer rond Ziridelijk-Afrika naar Europa zou afsnijden. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk Vlooteenheid De NAVO-plannen voorzien in vorming van een vlooteenheid staande uit een groot oorlogsschip, drie of vier fregatten, een onderzeeër en enkele ondersteuningsschepen. De ze strijdmacht zou ingezet kunnen worden om de bereidheid van NAVO te demonstreren de vrijheid van de zee te verdedigen, speciaal met betrekking tot de belangrijke scheep vaartroute rond Kaap de Goede Hoop, zo wordt in Brussel zegd. In het begin van de jaren 70 heeft de NAVO-mini sierraad Toestemming gegeven tot het opstellen van de plan nen. Deze kunnen overigens pas wor den uitgevoerd als de regeringen van de NAVO-landen htm instemming heb ben betuigd. In het NAVO-hoofökwar- tier in Brussel heerst de opvatting dat de plannen ook daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd zonder dat een verandering van het NAVOverdrag nodig is- Ter Beek en Dankert willen weten of ook andere landen buiten de NA VO, zoals bijvoorbeeld Zuid-Afrika of Spanje, betrokken zijn bij de contin gency-planning. Ze denken daarbij aan het onlangs tussen Amerika en Spanje PROF. STEIN TREEDT AF NA EXAMENFRAUDE AMSTERDAM (ANP) Een examen- fraude van vier studenten bij het doctoraal examen strafrecht begin ja nuari heeft donderdag geleid tot het aftreden van prof. P. Stein als de kaan van de juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam. Prof. Stein heef; zijn ontslag als de- kaan aangeboden aan he; dagelijks bestuur van de juridische faculteit in bestuur van ae juriaihche faculteit in) Amsterdam zal nu moeten beslissen over da opvolging van prof. Stein. die In een eerder stadium zei, „de zaak war oaeebüazen te vincten" Directie: F. von de Velde, K, Scherphuis en W. F. de Pagfer. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, te! (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstrcat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Sfeensfraot 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondog t/m /rijdog vonof 2OD0 uur: (01184) 15144. Telefoon nummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-1130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op xo- 'erdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overi. adv. maandag- t/m vrij dagavond ven 20.30 tot 22.00 uur (01134) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42,per maand 12,75 osse nummers ,50 [inclusief 4% blw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per odvertentïe 11,55; ingezon den mededelingen 2'/i x to- rief. Brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orjjzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exdusief 4°/o btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3