PROVINCIALE ZEEUWSE DEN UYL EN VAN AGT: BEIDEN SCHULDAAN INCIDENT Opvallend veel bezwaren tegen het verkeerscirculatieplan Middelburg Pakket 'prijs- wensen' op tafel 'Meer dan schoonheidsfoutjes' gemaakt Sleepbootbemanning moest vluchten voor kruiend ijs NAVO SIGNALEERT TERRORISTEN-NETWERK Door helikopter van drijfijs gehaald WINTER BLIJFT GEMEENTE: „DE VOORSTANDERS HOOR JE NIET" Willebrands en de dialoog 219e jaargang no. 31 Vrijdag 6 februari 1976 VAKBEWEGING EN CONSUMENTEN ORGANISATIES: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Lub bers (economische zaken) krijgt een pakket wensen op het ge bied van de prijzen op zijn ta fel. Daarvoor hebben de vak centrales en de consumenten organisaties donderdag gezorgd. Tijdens een gesprek met hoge ambtenaren van economische zaken kwamen zij met verlan gens als: afremming van de PTT-tarieven, maatregelen te gen nog hogere aardappelprij zen, een einde maken aan het huidige benzineprijsbeleid. Bij vakbeweging en consumentenor ganisaties leeft duidelijk het besef dat bepaalde prijzen, die van belang zijn voor het consumptiepakket, de laatste weken weer zeer duidelijk en snel stijgen. Zij vinden dit een moeilijk te verteren zaak, mede gezien de loon maatregel waardoor duizenden Neder landers eind januari netto minder in him „loonzakje" aantroffen. Om hun bezorgdheid naar voren te brengen hebben NW, NKV en CNV samen met de Consumenten Bond en Konsumenten Kontakt donderdag ge sproken met o.a. drs. K. Morée, direc teur prijzen van het ministerie en L. M- Bruins, directeur Economische Controle Dienst. Maandag gaat dit gesprek met ambtenaren nog voort en donderdag 12 februari komen de ver tegenwoordigers van vakbeweging en consumenten bij Lubbers op zoek. Gevraagd is ook naar prijslijsten van produkten per 3 december, de datum waarop de loonmaatregel van kracht werd, maar ook de datum die geldt als nieuw startpunt voor de doorberekening van kosten in de prij zen. Hierover zal nog nader worden gesprokent Namens de vakbeweging is gesteld 'dat zij niet voelt voor een algemene prijsstop. Aardappelen Zo'n maatregel zou nadelig effecten kunnen hebben voor de werkgelegen heid, bijvoorbeeld in de detailhandel. Wel werd gepleit voor sectorsgewijze ingrijpen als de prijzen van bepaalde produkten te veel omhoog schieten. Als voorbeeld werd gewezen op de aardappels en werd gevraagd een ex portstop voor dit prodnkt in te stel len. Van de 550.000 ton aardappels die dit seizoen zouden worden uitgevoerd, is inmiddels 480.000 ton al over de grens. Maar aangezien de oogst groter is dan verwacht, zou stoppen met de uitvoer toch prijsdrukkend kunnen weiken, zo meent men. Van de zijde van het ministerie werd gesteld dat zo'n maatregel vermoedelijk alleen in EEG-verband kan worden genomen. Niettemin zal de vraag aan de minis ters Lubbers en Van der Stee (land bouw) worden voorgelegd. Wat de PTT-tarieven betreft, dit staatsbedrijf is uitgegaan van een loonkostenstijging van 12 procent. Nu de regering de loonkostenstijging sterk afremt, wordt de stijging mis schien 10 of minder. Dan zou er een „ruimte" van 50 miljoen ontstaan. Vraag aan de regering: compenseer dan door de telefoontarieven niet te verhogen. Deze verhoging is gepland per 1 april. Op die datum gaan ook de posttarieven omhoog, maar die maatregel kan niet meer ongedaan worden gemaakt. (Zie slot pagina 3 kolom 4) In Middelburg wordt vandaag een wereldwijd podium voor de actu ele kunst gesticht (pagina 7); Teleurstelling CNV-voorzitter Lanser ziet het kabinetsbesluit over de onderne mingsraden niet zo zitten 6); Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,5, 6, 7,9. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 11. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 12 en 13. Radio en tv op pagina 15. Beurs en financiën op pagi na 17. AMSTERDAM (ANP) Bij een bergingspoging van een vorige week op het IJsselmeer half on der het ijs geraakt motorschip is donderdagmiddag de Amster damse sleepboot Heyme Goed koop vijf kilometer uit de kust van Enkhuizen door kruiend ijs overvallen en ernstig bescha digd. Kapitein Piet Kraayenoord wist zich met zijn machinist en een matroos niet zonder moeite in veiligheid te brengen. Nadat ze over hun radio- Installatie de buitenwereld hadden ge waarschuwd, sprongen ze van het in al zijn voegen krakende schip en wis ten zich over de kruiende schotsen in veiligheid te brengen naar een groot stuk drijfsijs. Daar werd het drietal een uurtje later opgetrokken door een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst en veilig naar het marinevliegkamp De Kooy' bij Den Helder gebracht- Intussen was bij het gezonken schip een tweede boot van de rederij Goed koop achter gebleven, namelijk het bergingsvaartuig De Redder', dat zich donderdagmiddag dus ook in een zeer benarde positie bevond. Aan boord van De Redder' bevond zich een vier koppige bemanning, die ondanks het slechte nieuws van de sleepboot Hey me geen beroep wilde doen op de he likopters, doch de voorkeur gaf aan jg te worden ontzet, donderdagmiddag 2 sleepboten uit de haven van Urk 'net IJsselmeer op. Deze boten slaagden erin zowel „De redder" als "Heyme Goedkoop" de haven van Enkhuizen binnen te slepen. Nederland zal dit weekeinde op de schaats kunnen blijven. Van daag is het al een week achtereen in het grootste deel van ons land mogelijk om op banen en vijvers te schaatsen, en dat is de laatste jaren niet meer voorgekomen. Met de oostelijke stroming blijft in de iets hogere luchtlagen vochtige en wat zachtere lucht naar ons land stromen, waardoor het in de mid dag ld 2 graden kan dooien, maar overigens blijft het kwik onder nul. Tijdens opklaringen is juist 'e nachts boven de sneeuw gebieden gemakkelijk 4 tot 5 graden vorst mogelijk, en dat is voldoende om in de ijstoestand voorlopig geen belangrijke verandering te bren gen. Fronten met neerslag zijn er voorlopig evenmin onderweg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het geharrewar in het kabinet en daarbuiten over de presentatie en de inhoud van het wetsontwerp voor een on dernemingsraad (OR)-nieuwe stijl is donderdag bijgelegd. Zowel minister-president Den Uyl als vice-premier Van Agt hebben daarbij schuld op zich genomen. Zij deden dat in de tweede ka mer bij de beantwoording van mondelinge vragen afkomstig van de liberale oppositieleider Hans Wiegel. Deze is van mening dat het aanzien van de politiek door de uitspraken van de ministers is geschaad. Wiegels verzoek om meer informatie over het ak koord werd eveneens ingewliligd. De regering publiceert de tekst van wat premier Den Uyl en minister Boersma (sociale zaken) woensdag de pers vertelden over het in het kabinet na moeizaam onderhandelen bereikte compromis. Het kan overigens nog een aantal het kabinet erin slaagt om het ont weken duren voordat het ontwerp van wet voor een OR-nieuwe-stijl klaar is en bij de Tweede Kamer wordt inge diend. Premier Den Uyl erkende dat voor het kernpunt waarover woensda gavond in Den Haag zo'n deining ontstond, nog geen definitieve wet tekst is geformuleerd. De relatie tus sen de OR-nieuwe-stijl en de directie is dus nog niet helemaal dnide- jk- Hoofdlijnen Geheim rapport: internationaal verband (Van onze correspondent) BRUSSEL, DEN HAAG Bij de NAVO heerst verontrusting over het uitlekken van een uiterst geheim rapport omtrent de orga nisatie, financiering en bevoorrading van een internationaal net werk van terroristische organisaties. De studie, die enkele maan den geleden werd voltooid, is een samenvatting van gegevens die de veiligheidsdiensten van de lidstaten hebben verstrekt en ont hult wat wordt genoemd 'duidelijke' banden tussen terreurgroe pen in Europa, het Midden-Oosten, Azië en Latijns-Amerika. gen andere functionarissen dat dit wel degelijk het geval is. Het rapport, zou echter zo zorgvuldig in de windselen der geheimhouding zijn gewonden, dat zelfs binnen het hoofdkwartier van de Atlantische Ver- dragsorganisjjtie niet meer dan een Volgens welingelichte kringen in Brussel hebben vooral West-Duitsland en de Verenigde Staten veel gegevens bijgedragen. Maar terwijl een officiële NAVO-woordvoerder suggereert dat het rapport niet op het Brusselse hoofdkwartier werd vervaardigd, zeg- twintigtal personen er kennis van heeft kunnen nemen. Het „lek" zou zijn ontstaan, nadat het rapport aan de lidstaten was verstrekt ter nadere bestudering. Volgens het rapport zou het terro ristische netwerk vanuit een Parijs' hoofdkwartier opereren en worden ge financierd door Irak. Syrië. Lybie, Zuid-Jemen en Cuba. De Oosteuropese landen zouden als wapen leveranciers optreden- De Venezolaan Carlos wordt genoemd als sleutelfiguur in het terro rist ennet. Carlos wordt door in ieder geval alle westerse geheime diensten gezocht, vanwege zijn aandeel in de gijzeling van de olieministers in We nen vong jaar december, en politieke moorden en bomaanslagen in Frank rijk en Engeland- (Zie slot pagina 3 kolom 5) werp tot wet verbeven te krijgen. .Dit zal weliswaar moeilijk zijn, maar niet onmogelijk", aldus de vice-premier. Den Uyl wees erop dat het compro mis nog slechts op hoofdlijnen is uitgewerkt. Een aantal zaken moet nog wet-technisch vertaald worden. Belangrijk is dat de ministers die de nieuwe wet bij de Kamer zullen indie nen Boersma. Lubbers (economi sche zaken) en Van Agt volmacht hebben gekregen om de zaak samen met de minister-president af te wer ken. Zonder meer van de hand gewezen werd het verzoek van de oppositielei der om er voortaan een gewoonte var te maken, bij belangrijke kwesties behalve de pers ook de Tweede Ka mer te informeren over de hoofdlij nen van kabinetsbeslissingen. Premier Den Uyl wees bij zijn mondelinge beantwoording van de vragen van Wiegel en andere afkomstig van PvdA- leider Ed van Thijn, er de bijna voltallige Tweede Kamer op, dat het staatsrechtelijk onjuist zou zijn om aan het verzoek van de liberaal te voldoen, In de jaren 60 is het gewoonte geworden om de pers summier te informeren over belangrijke in het kabinet genomen besluiten. Het gaat dan vaak om zaken die nog niet bij de Tweede Kamer aangeboden mogen worden, omdat de Raad van State (adviesorgaan van de regering) er eerst nog een oordeel over moet ge ven. De grondwettelijk geregelde ver houdingen tussen kabinet, parlement en Raad van State zouden dan geweld worden aangedaan, aldus de minister president. Hij erkende da: er altijd een natuurlijke spanning zal blijven bestaan tussen de informatie van de persmedia en die van de leden van de Tweede Kamer. Op band (Zie slot pagina 3 kolom 2) KRITIEK OP KORTE TERMIJN VOOR INSPRAAK MIDDELBURG Het verkeers plan voor de binnenstad (veT keerscirculatieplan) dat b. en van Middelburg vorige maand publiceerden, heeft tot nu toe opvallend veel bezwaren opgeroepen. De ingrijpende ge volgen van het plan aanleg voetgangersgebieden, terugdrin gen van het autoverkeer en openhaar vervoer uit het "hart.' van de binnenstad hebben al tot felle reacties geleid. Daarnaast is van verschillende kanten kritiek op de inspraakprocedure die de gemeente bij deze plannen volgt. Van meerdere kanten is de inspraak- termijn te kort genoemd en wordt gesuggereerd dat de gemeente de plannen er 'door wil drukken'. Van de zijde wan de gemeente bena drukt voorlichter M. A. Mondeel ech ter dat de gemeente juist erg zijn best doet om de inspraak op dit plan zo groot mogelijk te doen zijn. De inspraakperiode gisteren sloot de termijn voor de schriftelijke reacties en maandag volgt de openbare hoor zitting ziet hij ook niet als te kort. „Het had misschien langer gekimd, maar een aantal onderdelen waren al lang bekend", zegt hij. De vele kritiek op het plan ziet voor lichter Mondeel voor de beoordeling niet alleen als maatgevend. „Het is voor een gemeentebestuur erg moei lijk, want de mensen die voor zijn hoor je niet. Daardoor krijgen de reacties een negatiever beeld. Als je het er mee eens bent reageer je niet zo gauw", is zijn mening. Overigenh is men bij de gemeente blij met de grote belangstelling voor het plan. Van de vereenvoudigde versie van het plan gingen een 1000 exempla ren de deur uit. van de voorlichting in het stadhuis werd druk gebruik ge maakt en het aantal schriftelijke reac ties bij de gemeente lag donderdag morgen al op een 70, terwijl nog een groot aantal werd verwacht. In de kritiek, zoals die vooral de afgelopen week naar buiten kwam, ligt de nadruk op de inspraak-proce dure, die als te kort wordt ervaren. Wat betreft de inhoud van het plan ondervindt de doorgangsroute die langs de kaaien is gedacht grote be denkingen. Datzelfde geldt voor het verdwijnen van het openbaar vervoer uit het "hart' van de binnenstad- Op het punt van de inspraak kwam de meest nadrukkelijke reactie van de welzijnsraad. Deze tekende woensdag protest aan tegen de gevolgde proce dure. De welzijnsraad zei daarbij te spreken 'naar aanleiding van talloze bezwaren van groepen binnenstadsbe- woners'. Een van de bezwaarde groepen bin nenstadsbewoners is de onlangs opge richte wijkvereniging 'Zuid-west Cen trum'. Deze spreekt zijn verontrusting uit over de gevolgde inspraak-procedu re. De korte tijd voor de schriftelijke reacties (een kleine 3 weken) wekt naar hun mening de indruk dat de gemeente de zaak er 'door wil druk ken'. Doordrukken De wijkvereniging kondigt voor de hoorzitting van maandag tegelijk een reolutie aan, waarbij men stelt: „Het geeft te denken dat een van de druk ste aan- en afvoerroutes naar Veere en één der industrieterreinen, voert direct langs plus minus 10 procent van Middelburgse monumenten". Het gemeentebestuur werd deze week overigens ook van een andere kan gebrek aan inspraak verweten. In het jaarverslag 1975 van de Middelburgse centrale van ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf (mooi werd ge steld dat in miadenstandskring ae vrees heerst voor 'opgedrongen maat regelen'. In datzelfde verslag verweet de MCO de gemeente gebrek aan overleg en kondigde men veelbetekenend aan dat met betrekking tot de promenadeplan nen van het gemeentebestuur 'alle juridische maatregelen z'jn geïnventa riseerd'. Voetgangersgebied Opvallend in de reacties op het ver keersplan is overigens dat buiten de bezwaren in middenstandskring (waar overigens ook voorstanders zijn) wei nig bezwaren naar voren zijn ge bracht tegen de aanleg van de voet gangersgebieden. Zoals bekend wil de gemeente in september '76 beginnen met de Lange Delft en in "77 met de Lange viele. De gevolgen van juist die maatregel een drukker verkeer op de kaaien, die dan doorgangsroute langs de stad (Zie slot pagina 9 kolom 6) mt W\ Karömaa heeft tel van W WU1 in bezit is aarta- Lsschop van Utrecht. Hf* allemaal heel vriendelijk egaan: een minzame kar- nchtig formulerend, een afwa Jjmilijn. dtoaal. kerkprovincie in om het beste er van te hopen. Op de ook kardinaal Aifrink te zien. raag glimlachend: hij kon de zware las: overdragen en zal nu van enige af stand toezien hoe zijn opvolger de pro blemen zal aanpakken. Aanpakken: is dat niet een te fors woord in dit ver band? Het zou kunnen duiden op een ander beleid dan kardinaal Aifrink de laatste Jaren heeft toegepast: wordt een dergelijke verandering verwacht? Uit allerlei uitlatingen en vooral uit spraken van wat men de 'progressieve kant' zou kunnen noemen valt af te leiden dat op een continuering van het huidige beleid wordt gerekend: e»-n 'gezagsuitoefening in dialoog' zoals dat beleid wel Is genoemd Het gaf ruimte aan allerlei ontwikkelingen, waarbij tot aan de uiterste grens werd gegaan van wat in Rome betamelijk c*n ver antwoord werd geacht. Zal daarop ook in de toekomst kunnen wonden ge rekend? Misschien. Toch kan er niet aan worden voorbij gegaan dat de nieuwe aartsbisschop tan Utrecht rechtstreeks uit het Vaticaan komt: hij kent de bestuurspraktijk in het centrum van de kerkelijke hiërarchie als weinig anderen, hij maakte er dee! van uit. Sterker: nog steeds maakt hij er deel van uit Bij de benoeming van kardinaal Willebrands in Utrecht is immers meegedeeld dat hij zijn Ro meinse functie bij het secretariat- voor de eenheid der christenen zal behouden. De huidige aartsbisschop van Utrecht zal in de Nederlandse kerkprovincie tot geen ander beleid kunnen besluiten dan hij in Rome heeft gevoerd en nog zal voeren. In overeenstemming met zijn beminne lijke persoonlijkheid zal dat naar bui ten ongetwijfeld mild in de argumen tatie zijn, getuigend ook van begrip voor andere opvat tingen, maar deson danks zonder enige afwijking van de in Rome uitgestippel de lijn. Onlangs zei ons iemand die de nieuwe aartsbis schop van Utrecht redelijk goed kent. dat op kardinaal Willebrands een oorspronkelijk in het Latijn genoteer de bekende uitdrukking van toepas sing is: "krachtig wat de zaak betreft, vriendelijk in de methode'. Onze zegs man voegde geamuseerd aan tot: 'Zoek maar eens op van wie dat ge zegde afkomstig is'. Het bleek van Claudius Aquaviva te zijn, de vierde generaal der Jezuïeten, die leefde van 1543-1615. Een aardige bijzonderheid is in dit verband dat deze Aquaviva in 1612 de Belgische provincie van zijn orde in een Franse en een Vlaamse af deling splitste en met deze laatste groep de z.g. Hollandse Zending van de R.-K_ Kerk in Noord-Nederland be dreef. Ook toen al werd deze vriende lijke, maar vastberaden regel ten aan zien van de katholieken in Nederland toegepast. De belangrijkste vraag in zake het toekomstig beleid van de nieuwe aartsbisschop van Utrecht is op dit ogenblik: zijn er thans dringende za ken aan de orde, waarin hij zijn eigen opvatting moet laten uitkomen? Dat is inderdaad het geval De laatste jaren zijn er onder meer tengevolge van de spanningen met Rome over de bis schopsbenoemingen in Rotterdam en Roermond nogal wat zaken blijven liggen. Kardinaal Willebrands zal ze onvermijdelijk binnen het episcopaat aan de orde moeten stellen: de studen tenparochies in enkele universiteits steden, de moeilijkheden rond de theo logische vorming bij de priesteroplei ding, meer in het bijzonder de plaats daarin van gehuwde docenten. Wat minder spectaculair maar toch reëel zijn de her en der in Neder land ontstane verschillen in de prak tijk van de katechese. Dan is er ver der de vrijmoedige opstelling vrij moedig vanuit een Romeinse gezichts hoek beschouwd van priesters en leken inzake de oecumene. "Men is te genwoordig bij ons protestanter dan de protestanten' zei ons onlangs een bezorgde priester. Deze laatste proble matiek kent de kardinaal als geen an der: hij is dé deskundige in oecume nische vraagstukken van de R.-K. Kerk. De hier gegeven opsomming van actu ele vraagstukken is overigens verre van volledig, maar maakt hoe dan ook duidelijk dat aartsbisschop Wille brands een kardinaal uit het Vati caan het in zijn nieuwe functie niet gemakkelijk zal krijgen. In een ge sprek deze week met een r.-k.-vakbroe- der uit de Journalistiek toonde deze zich tegenover ons uiterst optimis tisch: Tk maak me geen zorgen: Wil lebrands zal zeker als zijn voorganger het bisschoppelijk gezag in een voort durende dialoog uitoefenen'. Dat is zonder twijfel juist. De vraag is ech ter: mei wie wordt deze dialoog ge voerd? Met Rome. ir. het oyzonder met paus Paulus? Of wordt er in die relatie uitsluitend geluisterd, om ver volgens met de Nederlandse kerkpro vincie een dialoog te voeren weliswaar op vriendelijke toon, maar met een harde kern? Krachtig wat de zaak be treft'. In de komende maanden zal blijken of vanuit Utrecht weer wordt teruggekeerd naar deze oude, vastbe raden regel uit de dagen der Holland se Zending Voor de eerste maal onder het nieuwe bewind zullen op 20 maan in Cambodja parlememsverltieringea worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1