Galina Stepanskaya profiteerde van een Klammer snelste in levensgevaarlijke afdaling Nederlandse schaatsters speelden op 1500 meter een figurantenrol Spelen op radio en televisie Van Doorn naar winterspelen HINDERLIJKE FÖHN BLOKKEERDE SHEILA YOUNGS GREEP NAAR GOUDEN MEDAILLE Chaotisch eerste vragenuurtje Uitslagen INNSBRUCK - De olympische winterspelen zijn vandaag (vrij dag) als volgt op de radio en de televisie te volgen: TELEVISIE 12.00 - 13 00 uur. Ne derland I, reportage 500 meter hardrijden dames. 17.30 - 18.45 uur. Nederland II. re portage ijshockey en bobslee <2- mansbobi, samenvattingen. 22.40-23.40 uur: Nederland I. re portage ijshockey en samenvat tingen. RADIO: 10.30 - 11.30 uur Hilver sum III. 500 meter hardrijden da- Het programma van de olympi sche winterspelen in Innsbruck van vrijdag ziet er als volgt uit. 08.30 - 11.00 uur, biathlon indivi dueel in Seefeld. 09.00 - 11 00 uur. rodelen dames en heren (eenper soons). 10 30 - 11.30 uur, schaatsen 500 meter voor dames, 13.00 uur, ijshockey A-groep, Polen - West- Duitsland; 14.30 - 16.45 uur, bob slee (tweepersoons); 16.00 uur, ijs hockey A-groep, Sovjet Unie - Verenigde Staten; 20.00 uur, ijs hockey A-groep. Tsjecho Slowa kije - Finland. sport VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 INNSBRUCK - Volgende week zal minister Van Doom van erm een be zoek aan de Olympische Winterspelen gaan brengen. De minister houdt in het statige Europahotel dan tevens een officiële ontvangst INNSBRUCK: Olympisch goud op de 1.500 meter voor de Russin Galina Ste- panskaya, hier in actie in haar rit tegen Lee Nam Soon (Kor). INNSBRUCK - De eerste kans om de uitzending naar de Olym pische Winterspelen waar te ma ken, hebben de oranje-schaatsters donderdag voorbij laten gaan. Met de 12e plaats van Annie Borckink, de 13e van Sijtje van der Lende en de 16e plaats van Cbrista Jaarsma speelde Neder land een figurantenrol. En omdat op de 500 en 1000 meter al hele maal geen heldendaden van onze meisjes mogen worden verwacht, is nu de hoop op zondag geves tigd, als de drie kilometer zal worden verreden. ..Bovendien zijn ze ook voor die afstanden geselecteerd", zegt trainer-coach Gerard Maarse na de eerste schaatsdag. die dus goud opleverde voor de Russische Galina Stepanskaya. zilver voor, de Amerikaanse Sheila Young en brons voor de Russische Tatiana Averina. Toch kon Maarse een ge voel van teleurstelling niet hele maal onderdrukken. „Ik zit niet te juichen, maar denk toch dat ze het wel goed gedaan hebben. Wij spelen het spel mee". De vrees dat Annie Borckink. Sijtje van der Lende en Christa Jaarsma er in het geheel niet in zullen slagen de uitzending waar te maken, waar uit de conclusie zou kunnen wor den getrokken dat bij de selectie fouten zijn gemaakt, is na de 1500 meter echter wel gegroeid. Ook de manier waarop de Ne derlandse meisjes donderdag hun bescheiden rol speelden, was na melijk verre van overtuigend. Dat geldt vooral voor nationaal kam pioene Sijtje van der Lende, die in Innsbruck allerminst blijk geeft van een instelling die op het leve ren van topprestaties gericht is. De Friezin negeerde bijvoorbeeld de suggestie van Maarse om op een scherp schema weg te gaan, maar prefereerde een voorzichtig begin. Na de eerste 300 meter in 29 41 gereden te hebben, wist zij zich echter op slag al kansloos voor een hoge klassering. Sijtje van der Lende doet ook geen en kele poging om haar bescheiden inbreng goed te praten. „Ik zag Sylvia Burka over het ijs mar telen. en dacht toen: nee. dat mag mij niet overkomen. En die ope ning van 29.41 was helemaal nog zo slecht niet. Normaal doe ik er wel 31 over. De laatste ronde is mijn sterkste punt, en het uitrij den. want dan kan ik rechtop staan...". MOEDIGER Dan was Annie Borckink toch heel wat moediger. Op een schema van 2.19 ging de Eibergse weg. Mede door een misslag in de tweede ronde bleek die tijd ech ter te hoog gegrepen. ..Ann ie heeft een gokje gemaakt, maar is de laatste ronde tegengekomen", aldus Maarse. „Ik had er meer van verwacht, vooral toen ik hoorde dat ik al in het tweede paar moest starten. Achteraf be zien had ik beter later kunnen rijden, omdat de wind toen iets was gaan liggen", meende Annie Borckink zelf. Christa Jaarsma heeft aan de verwachtingen vol daan. zeker als men er van uit gaat dat zij de derde keus is. De hoop is dus gevestigd op de drie kilometer. Gerard Maarse is nog altijd vol vertrouwen Maar hij laat daarbij wel duidelijk door schemeren dat Sijtje van der Lende en Annie Borckink. die haar trainer Ab Garretsen langs de baan weet. er verstandig aan doen niet op de solotoer te gaan. „Zondag moeten wij bij die drie kilometer alles verrekte goed in de gaten houden. Er moet een ver standig schema worden vastges teld, en dan komt het verder op de coaching aan. Anders zie ik ver schillende dames al na 1800 meter kapot zitten". Wordt naar die wijze raad van Maarse geluisterd, dan ziet de damescoach het zondag wel zit- ten Dan heeft hij zelfs goede hoop dat meer wordt bereikt dan bij de aanwijzing door het NOC was verwacht. De afgang die zich don derdag aftekende, blijft de Neder landse damesploeg dan bespaard. INNSBRUCK - De wind heeft bij de verdeling van de eerste schaatsmedailles al z'n ongelukkige rol van scherp rechter gespeeld. Toen de Russische Galina Stepanskaya donderdagmorgen over de olympische ijspiste in Inns bruck snelde, hingen de vlaggen slap langs de masten. Het bleek voor de 27-jarige studente uit Leningrad achter af een beslissend voordeel, dat haar de gouden plak ople verde. Sheila Young, de su persnelle Amerikaanse sprint ster, deed daarna nog wel een verwoede poging om goud te gaan oogsten, maar zij had niet alleen met de snelle tijd van Stepanskaya af te reke nen, maar evenzeer met een hinderlijke wind, waardoor haar greep naar de macht juist een halve seconde tekort schoot. De vrees van trainers en coaches, dat de wind in Innsbruck voor een onre gelmatig schaatstoernooi gaat zorgen, is daarmee donderdag gegrond geble ken. Toch kon op de schaatsmijl van de dames niet van een loterij worden gesproken. De wind. die uit alle rich tingen leek te komen, was vrijwel con stant aanwezig. Alleen Stepanskaya trof het dus beter, waaruit zij als top- schaatser juist dat beslissende tikje voordeel wist te putten. De vrees bestaat, dat op de langere afstanden, zoals de drie kilometer bij de dames en de vijf en tien kilometer bij de heren, de rol van de wind echter nog veel beslissender kan zijn, omdat hiermee meer tijd gemoeid is. Een in dicatie in die richting vormde het weer- van donderdag, want een uur na de beëindiging van de 1500 meter voor dames was de flinke bries van 's mor gens omgeslagen in een bijna volwas- INNSBRUCK: De Oostenrijker Franz Klammer op weg naar het Olympisch goud. sen storm, terwijl weer een half uur la ter de vlaggen nagenoeg slap hingen WANKELEND Het was donderdag trouwens ook duidelijk, dat vele coaches en rijdsters de rol van de wind verkeerd hadden getaxeerd. Het duidelijkste voorbeeld daarvan was de Canadese Sylvia Bur ka, die verschrikkelijk snel was ver trokken. maar ten slotte wankelend de laatste ronde reed. Toch bleef zij met die geweldige inzinking nog altijd ruim boven het Nederlandse drietal geklas seerd. waarvan Annie Borckink met de twaalfde plaats de beste was. Bijtje van der Lende werd dertiende, en Christa Jaarsma zestiende. Geen verrichtingen op olympisch niveau, want daarvoor wordt immers een klassering bij de eerste acht verwacht. Het verleidde chef de mission Bram Leeuwenhoek al lot de voorzichtige uitspraak dat de tijden die de dames in Inzeil hebben gereden een scheef beeld opleverden. „Maar eerlijk ge zegd moeten wij natuurlijk nog wach ten op de drie kilometer, want voor die afstand hebben wij de dames aan gewezen". Leeuwenhoek knoopte er aan vast, dat ook de schitterende tij den die de heren in Davos rijden met de nodige terughoudendheid moeten worden beoordeeld. „Want het leidt tot hooggespannen verwachtingen, en daarmee moeten wij voorzichtig zijn". AFGANG Opvallend was tijdens het eerste schaatsonderdeel de afgang van de Oostduitse meisjes Wereldkampioene Karin Kessow kwam niet verder dan de vijfde plaats, Ines Bautsmahn en de jeugdige Andrea Mltscherlich moeten zich tevreden stellen met respectieve lijk de zevende en tiende plaats. Ge volg daarvan zal waarschijnlijk zijn dat het damesschaatstoemooi vrijdag (500 meten, zaterdag (1000 meter) en zon dag (3000 meter) vooral een gevecht tussen de Russinnen en Amerikaansen zal gaan worden. Waarbij de kans op een tweevoudig succes van Bheila Young bijzonder groot is. De wereldre cordhoudster op de 500 meter maakte donderdag op de 1500 meter - toch lang niet haar sterkste afstand - grote indruk. Vooral de laatste ronde (37.22) was formidabel. Ter vergelijking: olympisch kampioene Stepanskaya INNSBRUCK: Annie Borckink eindigde als tiende in het eindklassement op de 1.500 mtr. deed er 37.95 over, en Tltlana Averina. winnares van het brons, 38.24 Shella Young was zelf blij verrast met het zil ver ..Ik had er eerlijk gezegd niet op gerekend". persconferentie tijdens de win terspelen in Innsbruck was don derdagmiddag een circus op zich. Alles draaide uiteraard om Franz Klammer, de held van Tirol. Maar aan de regie van dit vragen uurtje mankeerde nogal het een en ander. Zo begrepen de officiële Frans en Engelse tolken niets van het door Klammer gebezigde dialect, waardoor de antwoorden een ge heel eigen leven gingen leiden in de verschillende talen De be jaarde mgchuurde Fransman maakte het helemaal bont Toen de regisseur mededeelde dat de naast hem zittende Klammer over enkele minuten een verklaring zou afleggen vertaalde de man ner veus om zich heen kijkend: „Franz Klammer zal zo dadelijk arrive ren Grote hilariteit alom. maar de tolk werd wel vervangen, evenals trouwens de Engelse da me Daar tussendoor beantwoordde de geduldig wachtende Klammer ook nog wel eens vragpn. „Het was moeilijk voor mij om als vijftiende van start te gaan en de ujd van Russi nog te verbeteren", zei hij onder meer tot de Ijverig pen nende Journalisten. En: „In het begin heb ik helaas wat kleine foutjes gemaakt. Later verliep al les naar wens". De vertaling bleel moeizaam verlopen. „Was u het er mee eens dat er te voren zout op de baan was ge daan?" „Ja. hoor, want ik heb gewonnen". „Wie zou een kans gemaakt heb ben als u niet gewonnen had?" „De snelste „Doet u ook mee op de andere on derdelen?" „Ja". RVNSBRUCK - De weg stijgt snel en leidt naar de Patscherkofel. Een naamloos oord voor iemand die spe ciaal voor het schaatsen in Innsbruck is, maar de tienduizenden die in een onafzienbare rij het slingerende pad beklimmen hebben zich sinds het moment waarop de winterspelen aan de Oostenrijkse stad werden toegewe zen al verheugd op deze bestijging van de Patscherkofel. Want daar, tussen een hoogte van 1950 en 1080 meter, is met grote zorg een sneeuwtapijt neer gelegd waarop de idolen van de skis- port hun duivelse jacht op olympisch goud gingen ondernemen. De afdaling voor heren, voor de Oostenrijkers het hoogtepunt van 'hun' spelen, is echter weinig anders dan een gigantisch cir cus, waarin de klassieke slogan 'span ning en sensatie' volledig thuishoort. De eerste aanblik van het laatste stuk van de Immense glijbaan is over weldigend Duizenden en nog eens dui zenden hebben zich tussen de kaars rechte naaldbomen verzameld waar langs straks de helden naar beneden zullen suizen. De bergwand waarop zich het hele spektakel in een oogwenk afspeelt is van beneden af gezien prak tisch loodrecht. Het programma ver meldt dat het parcours een lengte heeft van 3020 meter en gedurende deze afstand moet 870 meter worden gedaald, wat neerkomt op een percen tage van 32. Maar cijfers zeggen weinig in deze fascinerende arena waar de skiërs onder het flnishdoek door zul len flitsen. De afdaling houdt het mid den tussen sportieve eerzucht en waanzin. Vooral op deze angstaanja gende Patscherkofel. want de vele ton nen sneeuw die onlangs werden aange voerd blijkt te zijn veranderd ln een hard bevroren korst, waarop zelfs de meest ervaren skiër totaal geen grip heeft. Correcties, die nodig zijn als het mis dreigt te gaan. zyn daarom nauwe lijks mogelijk. Maar dit spiegelgladde parcours heeft voor de razend enthousiaste me nigte wel een aantrekkelijke kant, want er kan sneller gedaald worden als nimmer tevoren. Bovendien is de kans op valpartijen ook aanzienlijk groot, dat kan zelfs een niet ingewijde in de skisport op z'n Hollandse klompen aanvoelen. Er blijkt weliswaar zout op de piste te zijn gestrooid om de toplaag kunstmatig iets te laten ontdooien, voor het op sensatie beluste publiek maakt het weinig uit. De afdaling is nu eenmaal een zeer riskante onderne ming, en heeft daarom in dit opzicht dezelfde aantrekkingskracht als de auto- en motorsport. Van goede skisport kan nauwelijks worden genoten, want de waaghalzen razen in een flits slechts eenmaal voor bij. En evenals in de mechanische ra- cerij kent het skiën zijn idolen, die roem en veel geld oogsten dank zij de omvangrijke wintersportindustrie. Franz Klammer, een 28-jarige boeren zoon is zo iemand. En ook Bernhard Russi, met zijn 28 jaar de meest gerou tineerde van het verafgode duo. Om half één kan het spektakel be ginnen. Tientallen artsen, die meteen ter plekke zijn als er iets mis gaat, en vijf helikopters zijn langs de levensge vaarlijke baan opgesteld. Maar ook hierbij mag je natuurlijk niet stilstaan als de speaker aankondigt dat de eer ste deelnemer ergens boven de don kere naaldwouden aan het korte, maar beklemmende avontuur is begonnen. Het aanhoren van die speaker is trou wens een belevenis op zich. Hij bena dert het spreektempo van Theo Koomen, en doet zijn verslag in drie ta len. Tussentijden worden afgewisseld met de melding dat er al weer iemand is gestart, want exact één minuut na elkaar zetten de skiërs zich in bewe ging. Een golf van ontzetting en bewonder ing gaat door de opeengepakte rijen toeschouwers als een zeer snelle tus sentijd van Russi wordt gemeld. Even later komen de elektronisch voortbe wogen cijfers tot stilstand als de Zwit ser is gearriveerd. Hij is in recordtijd naar beneden gevlogen en mag zich enige tijd de snelste van het gezel schap wanen. Als een lawine volgen de gebeurtenissen elkaar op. De Italiaan Strieker gaat in volle vaart onderuit, de Oostenrijker Steiner overkomt het- zelfde en dan klinkt plotseling: 'Franz Klammer is vertrokken'. Ruim anderhalve minuut later komt de Oostenrijker binnen het gezichts veld van de angstig kijkende menigte beneden bij het flnishdoek. De tussen tijden van Klammer hadden voor grote onrust gezorgd en gedurende zijn laatste paar 100 meter, die hij met een ongeloofwaardige snelheid van bijna 130 kilometer per uur afraast, richten alle blikken zich op het reu sachtige scorebord. In één minuut en 45,73 sec heeft Klammer het dan toch gefikst. Meteen is de chaos compleet. De massa reageert uitzinnig en Klammer staat minutenlang met de armen omhoog geheven te jubelen. In nauwelijks meer dan een kwartier is het allemaal gebeurd- Zeker, er ko men nog 60 andere waaghalzen, maar deze mindere goden vormen geen be dreiging voor de Oostenrijkse volks held. „Toont uw olympische geest en blijf ook de andere deelnemers aan moedigen", schreeuwt de omroeper vergeefs. Franz Klammer is voor de Oostenrijkers de enige die telt. 1500 METER DAMES INSBRUCK - De uitslag van het eerste schaatsonderdeel bij de Olympische winter spelen. de 1500 meter voor darr.es is 1. en Olympisch kampioene Gaüna Stepansicaja (Sovi 2 minuten 16.58 seconden Nieuw Olympische record, oude record 2.20.85 van Dianne Hoium (VSti. gemaakt tijdens de spelen van 1972 In Sapporo. 2 en zilveren medaille Shella Young (Vst) 2.17.06.. 3- en bronzen medaille Tatjana Averina (Sov, 2.37,96-, 4. Llesbeth Korsao- Berg iNoo) 2.18,99. 5. Karin Kessow iODI) 2 19.056. Leah PouJos (Vst) 2 19.11.. 7 Ines Bautzmann 'ODD 2.19,638 Erahna Rys (Pol) 2.19.69.. 9. Sylvia Burka iCan) 2.16.74., 10. Andrea Mltscherü iODD 2.20.05.. 11. 31- grid Dybedahl-Sundby 'Nooj 2.21.85.. 12. A n n leBorcklnk (Ned i 2.22.06., 13. S i J t J e vanderLende (N'edi 2.22.10, 14. Sylvia Fllipsson (Zwei 2.22.4215 N'lna Statkevlte] (Sov) 2 22.59.. l&Chrlctajaarima (N'ed) 2.23,98?- Irmsbruck - De uitslag van de 30 km lang lauf: 1. Sergej Saveliev (Sov) 1.30.29.38. 2. William Koch 'Vsti 1.30.57.84, 3. Ivan Gara- nln (Sov) 1.31.09,29. 4. Juha Mleto (Fin) 1.31.20,39, 5. Nikolav Bajoekov (Sov) 1.31.33.14. 6. Gert Dletmar Klause (Odl) 132.00.91

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13