Miljoenenzwendel met drugs en manipuleren van bedrijven Koude week maakt geen strenge winter „Verenigde Staten bondgenoten OPEC" .7 kJfefc? STIJGEND AANTAL DODEN IN GUATEMALA GEMELD FNLA vraagt westen om wapens Britse marine VS handhaven belofte over de F-16-produktie Toch subsidie De Kleine Aarde Humphrey zou ye'd van Gulf kphh^n ontvangen weer naar IJsland 't-^rJuétrtf Vri Hoogste ramingen spreken al van 5000 doden Kritiek Aantjes op Andriessen VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 MOVINCIAl! ZEEUWSE COURANT II NEVENACTIVITEITEN: AUTODIEFSTAL EN OPLICHTING BANKEN Als februari normaal verloopt toch zacht UTRECHT (ANP) De Utrecht se politie is bijna anderhalf jaar bezig geweest met het uitpluizen van een miljoenenzwendel in bedrijven en verdovende midde len. Het politieonderzoek lever de 41 verdachten op, die inmid dels alle weer op vrije voeten zijn. Zij worden beschuldigd van handel in verdovende mid delen, manipuleren met nv's en bv's, oplichting van banken, autodiefstal, heling en diefstal len. Met de zwendel zou volgens de politie aantoonbaar een bedrag zijn gemoeid van bijna vier miljoen gulden. De handel in de verdovende middelen speelde zioh via Amerika af en zou een omzet hebben opgeleverd van rond 1.25 miljoen. Het ging daarbij om sterk geconcentreerde hasjolie. Vijf van de verdachten zijn volgens de politie de leiders geweest van deze 'misdaad nv'. Dat zijn de Soes ten aar Van der B. (27); S. uit Vianen (38); S. uit Heusden (41); T. uit Utrecht (31) en de Duitser M. Van der B. is volgens de politie de belangrijkste man in de verdovende- middelenhandel. Hij zou de hele zaak hebben gefinancierd en zou de contac ten in Amerika en Canada onder meer in Chicago en Montrealhebben ontwikkeld. In Amerika werkten zowel Amerikanen als Nederlanders voor hem. Ook financierde hij een door S, opgezette keten van hele en halve bv's en nv's die als dekmantel fungeerden voor diefstal en heling. De bedrijven werden volgens de poli tie zo opgezet dat zij in niets verschil den van bonafide bedrijven. De leiders van de 'misdaad nv' konden zo partij en goederen bestellen, niet betalen en goedkoop verkopen. Wanneer de schuldeisters hun geld kwamen halen, bleek de directie te zijn vervangen. De directeuren hadden geen geld en kon den niet aansprakelijk worden ge steld. Twee van deze directeuren pro beerden zelfs nadat "hun' bedrijf fail liet was verklaard, een ww-uitkering te krijgen. De politie kon daar echter een stokje voorsteken. Men handelde ook met het buitenland. Een voorbeeld daarvan is volgens de Utrechtse politie het aannemingsbe drijf bv v. d. Broek in Prinsenbeek. Dit bedrijf werd door de 'organisatie' overgenomen. Het bedrijf had twee gefinancierde graafmachines in bruik. Men besloot ze te vericopen een bedrijf in Engeland. Bij dat En gelse bedrijf werkte een Nederlandse handlanger, die de machines op zijn beurt weer aan een te goeder trouw zijnde Nederlandse zaken man verkocht. Deze kreeg de rekening Inclusief btw gepresenteerd. Alles wat. hij betaalde was pure winst voor de 'papieren' handelaren. Ook zou Van der B. betrokken zijn geweest bij de oplichting van banken. Volgens de politie was hij hiervan ook de organisator. Hij zou paspoor ten en rijbewijzen hebben vervalst en voor de inlichtingen hebben gezorgd. In totaal werden 15 banken opgelicht en werd volgens de politie een bedrag van 450.000 gulden verkregen. Het slachtoffer zijn geworden AMRO-bank- vestigingen in Den Bosch. Leiden. Am sterdam. Gorkum, Gouda. Den Haag. Rotterdam en Utrecht, de Nederland- BRUSSEL (AP) Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Brussel heeft donderdag verklaard dat de Amerikaanse regering zich zal hou den aan haar belofte om onderdelen van de F-16 In België, Nederland, Noorwegen en Denemarken te kopen. In Beogsiche industriële- en regerings kringen heeft men namelijk de nodige twijfels ocer het nakomen van deze belofte. De Amerikaanse woordvoer der merkte op dat de onderhandelin gen over co-produktie nog aan de gang zijn en dat het te voorbarig zou zijn om nu al een oordeel te vellen over de resultaten ervan. Volgens de afspraken over de co-produktie zou den de vier Europese landen 10 pro cent van de F-16 toestellen die voor de VS zelf zijn bestemd maken en 40 procent van de voor Europa bestemde toestellen. GATWICK. ENGELAND: Britse huurlingen verlaten hier hun hotel bij het vliegveld Gatwick door een raam aan de achterzijde van het gebouw op weg naar het vliegveld dat hen naar Angola zal brengen. De Britten zullen onder de vlag van Holden Roberto aan de zijde van de FNLA strijden. BOXTEL Minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschap- pelijk werk heeft bekend gemaakt dat er alsnog een subsidie aan het werk van de stichting De Jonge Onderzoe kers Proeftuin Noord-Brabant zal worden gegeven. Deze proeftuin Noord-Brabant- is beter bekend onder de naam De Kleine Aarde, een weten schappelijk project dat in Boxtel op de Van Kooth Hoeve wordt uitge voerd. De werkzaamheden van De Kleine Aarde zouden van erm niet meer voor subsidie in aanmerking komen. Minis ter Trip van het wetenschapeleid gaat nu echter na of er wellicht op een andere manier een mogelijkheid bestaat om dit werk, wat hij van bijzonder groot belang acht. te doen doorgaan- Crm heeft besloten in af wachting van dit onderzoek een over gangssubsidie voor een half jaar te verstrekken. se Middenstandbank in Den Bosch en| de Slavenburg's Bank in Utrecht Am sterdam en Hilversum. De verdeling van de opbrengst was! voor Van der B. zeer gunstig, zegt, de politie. Hij zou 60 procent van het bedrag hebben gekregen en de uit voerders de rest. De paspoorten en rijbewijzen verkreeg men via diefstal uit auto's. De uit een gevangenis ont snapte Duitser M. was vooral gespeci aliseerd in auto's van het. merk Mer cedes. Deze zou hij hebben verkocht in landen als Griekenland, Bulgarije en Joegoslavië. De grote jongens van de 'afdeling heling' van de 'misdaad nv' waren volgens de politie de Utrechter T. en S. uit Heusden. Zij zouden door het hele land contacten hebben gehad met groepen criminelen. Geregeld zouden! zij bij elkaar zijn geweest om te bespreken welke 'zaken' er zouden moeten worden gedaan. Men zocht afzetgebieden en vaak zouden zij al van tevoren hebben geweten waar de spullen moesten worden verkocht, Pas daarna zouden zij instructies hebben gegeven de spullen te 'halen'. Twee van de 41 verdachten, zo bleek uit het politie-onderzoek. zouden be- trokken zijn geweest bij een overval op een geldloper. De overval mislukte omdat de geldloper de tas te stevig vasthield. Wel kreeg hij enkele klap pen. Deze praktijken zouden wel be kend zijn geweest aan de leiders', maar zij vonden die soort bezigheden om geld te verdienen te minderwaar dig. meent de politie. Belasting Volgens de politie hadden de deelne mers aan de 'misdaad nv' een hekel aan het betalen van belasting. Zij zouden niets bc-taald hebben. De uii Vianen afkomstige S- zou zelfs zo ver zijn gegaan dat hij van zijn vrouw is gescheiden om in België te gaan wo nen. In werkelijkheid woonde hij ge woon bij zijn vrouw in Vianen. Zo' zou hij de belasting hebben ontdoken en kon het leven leiden van een welgesteld zakenman De Nederlandse wet had volgens de politic geen enkele greep op S. door zijn slimme 'gespeel' met de belastin gen. Ren man, die aldus de politie, zeker in het normale bedrijfsleven uitstekend zou kunnen functioneren, als hij niet zo'n misdadige inslag had. PETROLEUM ECONOMIST: ROTTERDAM (ANP) - Nige-i ria en Libië, die vorig jaar keer op keer de prijzen voor hun ru we olie moesten verlagen in ver band met een sterk teruglopen de afzet, hebben onlangs een forse prijsverhoging kunnen doorvoeren. Dit was mogelijk, doordat Amerikaan se raffinaderijen, die ingesteld zijn op laag-zwavelige, 'zwarte' olie, momen teel bereid en in staat zijn om veel te betalen voor Afrikaanse 'crude*. De grote oliemaatschappijen zien dit, zo meldt het vakblad Petroleum Econo mist met de lede ogen aan. Zij be schouwen deze ontwikkeling als een bewijs voor de stelling, dat de Vere nigde Staten hoe vreemd dit ook klinkt in feite bondgenoot zijn geworden van de organisatie van olie- exporterende land (OPEC). De verklaring hiervan is, dat het Ame rikaanse congres eind vorig jaar een wet ('energy policy and conservation act/) aannam, waardoor de inheemse olie gemiddeld een dollar goedkoper werd (van 8,75 dollar tot 7,66 dollar). Dit besluit was een overwinning van het congres op president Ford, die een verhoging van de prijzen had bepleit. Dit om de olie-industrie te stimuleren tot meer exploratie en een grotere produktie. De maatschappijen hadden Ford er op gewezen, da Ame rika door het afnemen van de produk tie (in 1975 minder dan 10 miljoen vaten per dag) steeds afhankelijker werd van de OPEC. Het congres toon de zich echter ongevoelig voor dit argument, hetgeen wellicht te maken had met het op handen zijn van de verkiezingen. Mie a Een andere hindernis voor de olie maatschappijen is het verzet van mi lieubeschermers tegen pogingen om bepaalde gebieden te ontsluiten voor oliewinning. Een derde beletsel voor het opvoeren van de produktie is het feit dat het leeuwendeel van de Amerikaanse olie reserves gelegen is in zeer moeilijk toegankelijke gebieden. Zolang het prijspeil niet opgevijzeld wordt, voe len de oliemaatschappijen er weinig voor om kapitalen te investeren in exploratie. Door het toenemen van de vraag en het dalen van het inheemse aanbod raken de Verenigde Staten uiteraard steeds meer aangewezen op importo- lie. Momenteel moet 37 procent van de benodigde hoeveelheid (6 miljoen vaten per dag) uit het buitenland worden aangevoerd. Men verwacht dat dit volgend jaar al zal stijgen tot negen miljoen vaten per dag. Aange zien Canada en Venezuela steeds min der exporteren, kunnen de Verenigde Staten niet anders dan zich wenden tot de Arabische- en Afrikaanse leden van de OPEC. Met het gevolg dat de vraag op de wereldmarkt groter wordt. Werkt dit op zichzelf al prijsverho gend, de situatie verslechtert ivoor de consumerende landen) nog meer door het vermogen van de Amerikaanse raffinadeurs om meer te betalen dan hun Europese en Japanse collega's. Immers, tweederde van hun behoefte kunnen zij dekken met relatief goed kope 'eigen' olie. Zo gebeurt het dat de laatste tijd regelmatig dat Ameri kaanse inkopers met name in Am- frikaanse havens de olieprijzen op drijven. En daarmee, zo zeggen de grote oliemaatschappijen, spelen zij precies in de kaart van de OPEC. Zelfs acht de olie-industrie het niet onmogelijk dat het kartel zich aa moedigd zal voelen om de basisprijs voor zijn ruwe olie binnen niet al te lange tijd maar weer eens wat op te schroeven, met alle gevaren van dien voor de zich juist ietwat herstellende Westeree economie. Energie-akkoord goedgekeurd DEN HAAG (ANP) De tweede kamer is donderdagmiddag akkoord gegaan met de internationale energie- overeenkomst. De frakties van CPN en PSP spraken zich uit tegen het voorstel om te komen tot wereldwij de samenwerking tussen 17 landen op het gebied van de energie. De overeenkomst voorziet in een olie- verdeelschema in tijden van ernstig tekort. De overeenkomst bevat ook bepalingen over 't geven van inlichtin gen door oliemaatschappijen, over de samenwerking bij het zoeken naar mogelijkheden voor energiebesparing en over het onderzoek naar alternatie ve energiebronnen. WASHINGTON (UPI) De democra tische senator Hubert Humphrey is een van de Amerikaanse senatoren die worden genoemd in verband met de onwettige nraklijken van de oliemaat schappij 'Gulf'. Gulf zou een aantal senatoren met bedrijfskanltaal ge steund hebben bij hun campagnes voor een poistie bij de federale regering het geen in strijd is met de wet in de Verenigde Staen. Functionarissen van het bedrijf hebben onder ede tegenover een senaatscom missie die zich bezighoudt met 'de po litieke ethiek' verklaard dat de vol gende democratische senatoren 'ge bruik' hebben gemaakt van de finan ciële ondersteuning van Gulf: Hubert. Humphrey, Howard Cannon. Henry Jackson. Russell Long en Daniel Inouye DDe republikeinse senatoren die ge noemd werden zijn: Hatfield. Hugh Scott. Lowell Weicker. J. Glenn Beall, William Brock en Howard Baker. Tot nu toe hebben alleen Beker en Jackson toegegeven dat ze van Gulf geld hebben ontvangen. Ze zeiden erbij dat ze niet wisten dat het geld afkom- sig was uit de bedrijfsactiva. Hugh Scot, die fracieleider van de re publikeinen in de senaat is. staat in het brandpunt van het federale onder zoek. zo is in 1 .ringen van de justitie vernomen. In een verklaring zei Scott donderdag dat hij instemde met elk onderzoek door bevoegde organen. „Mijn geweten is zuiver', aldus de re publikeinse fractieleider. MILITAIREN WEIGERDEN AAN TE TREDEN DEN HAAG (ANP) dienstplichtigen militairen in de Adolf van Nassaukazerne in Zuid-Laren heb ben donderdagochtend om kwart voor acht geweigerd aan te treden voor het appel. Zij hebben tot de koffiepauze van half tien geen gevolg gegeven aan de opdracht om dienst te doen, zo heeft de legervoorliclitingsdienst be kend gemaakt. Na de koffiepauze zijn zij aan het werk gegaan. Aan vier man is voorlo pig arrest aangezegd. Zij zijn na ver hoor door de marechaussee weer vrij gelaten. Voorts moeten nog ruim 3( militairen beschikbaar blijven, om door de koninklijke marechaussee te worden gehoord. De weigerende mili tairen hebben tijdens hun demonstra tieve optreden de woorden 'koude voe ten en 'compensatie' geroepen. Nog voor het appel heeft de bataljonscommandant gewaarschuwd, dat het zonder toestemming voeren van actie in diensttijd, in strijd zou zijn met de regeling grondrechten van de militairen. Hij benadrukte daarbij dat in dat geval maatregelen niet zouden kunnen uitblijven, aldus de ivd. Aanvankelijk waren meer militai ren van plan te weigeren om voor het appel aan te treden. Na een persoonlijke aanzegging aan de demonstranten dat zij hiermee een strafbaar feit zouden begaan, heeft een aantal militairen gevolg gegeven aan de opdracht om aan te treden en vervolgens aan het werk te gaan. De voorzitter van de defensiecommis- sïe van de tweede kamer. Van Eisen (kvp). zal vandaag, samen met het tweede-kamerlid De Vries (pvda), een spoedbezoek brengen aan de Adolf van Nassaukazerne naar aanleiding van de gebeurtenissen van donderdagochtend, zo deelde de VVDM mee. LONDEN (KIR) Naar aanleiding; van het incident tussen een IJslandse patrouilleboot en de Britse treller 'Loch KrtböH', ','A mijl buiten de noord-1 oostelijke kust van IJsland, heeft het Britse ministerie van defensie donder dagavond de marine opdracht gegeven met twee fregatten terug te keren naar de 200-mijls zone van IJsland. De "Loch Eriboll' zou volgens de IJ.v I landse kustwacht hebben gevist in wa ter dat zeifs verboden is voor IJsland se vissers. Een patrouillevaartuig door voer daarom de kabels van de visnet ten van de Brit, De IJslandse minister van buitenlandse zaken, Einar Augusts- son. zei naar aanleiding van het inci dent dat de diplomatieke betrekkingen tussen Reykjavik en Londen ernstig ge schaad zullen worden als Groot-Brit- tannië weer fregatten naar het omste- aen 200-mijls gebied zou laten ops to men. GUATEMALA: Een moeder en I haar twee zoontjes hebben wat I serviesgoed en dekens op een deur I van hun door de aardbeving in I Guatemala verwoeste huis ge- I plaatst. Wanneer deze februar: maand ver De Bilt een elmaaigemtddeld'e van 22 graden en dat is beduidend kouder dan december met 3.5 en januari met 4.2 graden dan zou het toch, ondanks de afgelopen koude weck. opnieuw een opvat lend zachte winter worden, de zesde opéén volgende. Men", zo bleek mij onlangs nog scheid maken tussen een strenge winter en een strenge periode. Kr zijn voorspellers geweest die om streeks november een strenge win ter voorspelden Daaronder mag en kan niet anders worden ver staan dan dc winter december januari en februari i als totaal Het gaat niet op om in een koude echte winterse week met 10 a 15 graden vorst al te steler,- ..zie je wel toch een koude winter". In dat geval hebben tvij enkel te doen met een ..strenge periode" en mocht dit een hele mwind duren met een .Mrange maand". Spreken wij over een zachte, koude of strenge winter dan ij dit het cijfer fals ook het beeld zoals wij het gen normaal duidelijk te n gebieden vlet Dat wij eind week lang or kunnen staat 176 mm te Denekamp en 3i' mm te Kats tZ,. Zierikzec 53. Kapeüe 57. Aagtekcr- ke 46. West kapeüe 50. Axel 60, Oostbvrg 51. Goes 66. Bnrssete -11. Kats 3?. Scrooskerke 5.'. Middel burg 59 en Vlissingen 56 mm. WWffi mi L- ■SS* GUATEMALA (UPI, RTR) In de loop van donderdag is be kend geworden dat er bij de zware aardbeving in Guatemala meer dan 2000 mensen om het leven zijn gekomen. Men vreest dat dit aantal nog sterk zal stijgen. Inmiddels is de noodtoestand uitgeroepen. Reddingsploegen proberen zich te voet een weg te j banen door de massa's aarde die als gevolg van grondverschui- vingen de landwegen blokkeren. Zij zijn daarbij gestuit op mins tens 10 dorpen in de buurt van de stad Guatemala die vrijwel volledig verwoest zijn. dertig procent zwaar beschadigd. In de stad Guatemala viel donderdag morgen een ijskoude motregen wat het lijden van de duizenden daklozen verergerde. De mensen zitten bijeenge- hurkt in geïmproviseerde tenten, ge maakt van dekens en spreien. Er zijn maar weinig levensmiddelen en ook het water is schaars. De ziekenhuizen van de stad zijn overvol. Vele slacht offers liggen op bedden in de open lucht. Het grootste ziekenhuis liet we ten dat daar woensdag 500 mensen aan hun verwondingen zijn bezweken. In de vijf medische centra die in allerijl zijn ingericht. liggen duizenden1 gewonden. De artsen hebben dringend! behoefte aan medicamenten, bedden! en dekens. Alle radiostations van. Gua- temaia die gelijktijdig uitzenden, rich-; ten zich voortdurend tot de medische studenten van de universiteit van San Carlos in de stad Guatemala met het! dringende verzoek de gewonden te helpen verzorgen. Jose Alvarado, directeur-generaal van het Guatemalaanse Rode Kruis, schat te het aantal doden op 2.000, het aantal zwaargewonden op 1.500 h 2.000 en het aantal lichtgewonden op 15-000. „We kennen het dodencijfer niet precies", zo zei hij. ,.Er komen steeds nieuwe cijfers binnen". Hij vreesde voor het lot van de 1.500 inwoners van de plaats Paramos die op ruim 55 km ten westen van de stad Guatemtla ligt. „Wij hebben er artsen naar toe gestuurd, maar zij hebben niets dan hopen puin aange troffen. We weten dan ook niet of de inwoners van de plaats onder het puin begraven liggen of dat zij ge vlucht zijn". Volgens het Spaanse persbureau EFE heeft het nationale noodcomité van Guatemala officieel bekendgemaakt dat er in heel Guatemala 5.000 men sen zijn omgekomen en 10.000 gewond zijn geraakt. Twintig procent van de stad Guatemala is volledig HOLDEN ROBERTO: GEEN HUURLINGEN NODIG Als het westen hem maar éénderde, leverde van de hoeveelheid wapens die! de MPLA krijgt van de Sowjet-Unie. kan hij zeker de Russen, de Cubanen en hun bondgenoten verslaan. Roberto! zei zeer teleurgesteld te zijn in het' westen, met name in de Verenigde Sta-j ten. .Democratieën vechten altijd een' achterhoede-oorlog", zei hij. Ontspan-: ning vond hij niet meer dan 'een gro te grap'. Hij meent dat er met de Sowjet-Unie niet te onderhandelen valt over de toekomst van Angola, omdat j Moskou van geen wijken wil weten, zelfs niet als de Amerikanen hun! graanverkopen zouden stopzetten. JOHANNESBURG (AFP, RTR) Holden Roberto, leider van de pro-westerse Angolese beweging FNLA, heeft donderdag een beroep gedaan op westerse regeringen om wapens te leveren aan zijn beweging. „Ik heb alleen maar materiële hulp nodig, geen huurlingen. We hebben genoeg Angolezen", zo verklaarde hij in een interview met de Zuidafrikaanse 'Rand Daily Mail'. Stalin en nu voor Brezjnev Het is een gewoonte geworden". Hij ontkende dat ex-agenten van de PIDE. de vroe gere Portugese geheime politie, aan de kant van het FNLA zouden vechten.] Ook had het FNLA niet één blanke! huurling aan het noordelijk front. Van, China had het FNLA sinds de onaf-! hankelijk'neid. op 11 november jij geen militaire adviseurs meer ontvan gen. Daarentegen wordt de MPLA vol gens Roberto gesteund door 'zo'n! 10.000 Cubaanse huurlingen, onder wie' enkele honderden officieren, bijna evenveel Katangezen de 'monsters van Tsjombe' zo'n 500 adviseurs i en technici uit de Sowjet-Unie en Oost- Europa en nog een internationale bri-j gade van Portugezen, Mozambikanen1 en Guineers'. Over de recente militaire tegenslagen voor het FNLA zei Ro-j berto dat zijn beweging 'wel een slag! heft verloren, maar de oorlog nog Aanval Volgens het Russische persbureau Tass hebben MPLA-troepen een aanval van het FNLA, gesteund door 600 Europese huurlingen, op de Noordan- golese stad Makela do Zombo afgesla gen en de aanvallers teruggedreven naar Zaire. In het zuiden vernielen 'rebellen en invallers' de wegen en bla zen ze bruggen op om de opmars van de MPLA te vertragen, aldus Tass. De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG is bezig te onder zoeken weke hulp Europa kan ver strekken aan de slachtoffers Engeland zou een militair vliegtuig met levensmiddelen en medicamenten naar het getroffen land gezonden hebben. Het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdagmiddag 50.000 ter beschik king gesteld voor de hulpverlening aan Guatemala. Het Nederlandse Ro de Kruis heeft besloten het speciale gironummer 777 open te stellen voor giften van de bevolking. Levensmiddelen Jose Alvaredo verklaarde dat de Gua temalaanse regering niet voorbereid was op een catastrofe van deze om vang. Het grootste probleem is het gebrek aan levensmiddelen en water. Alle levensmiddelenzaken zijn woens dag dicht gegaan. De regering dringt er voortdurend bij de winkeliers op aan nun zaken te openen opdat de mensen tenminste iets te eten kunnen krijgen. Augusto Bauer, vice-voorzitter van het Guatemalaanse Rode Kruis, liet weten dat de plaatsen in de buurt van de stad Guatemala in verhouding tot hun aantal inwoners het zwaarst getroffen zijn. „Telkens als de ziekenwagens terugkeren uit de omgeving, melden de chauffeurs dat zij meer lijken hebben gezien", zo zei hij. Rode Kruis Het Internationale Rode Knus Hei donderdag in Genève weten dat men in Guatemala dringend behoefte heeft aan bloedpaslma, serum, chirurgische instrumenten, verband, tenten, dekens, veldbedden en levensmiddelen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN heeft de L'ndro, de Y.N- organisatie voor hulp bij rampen, op dracht gegeven onmiddellijk maatre gelen te nemen. De Undro heeft daarop 20.000 dollar beschikbaar gesteld voor inkopen in Guatemala. Volgens de volkerenorga nisatie hebben de Amerikanen al een mobiele ziekenhuiseenheid met 100 bed den naar Guatemale gevlogen. Het Witte Huis heeft in Washington bekendgemaakt dat de VB. 500.000 dol lar beschikbaar zullen stellen voor on middellijke hulp aan de slachtoffers van de aardbeving. Hulp 'Gewoonte' Hij verweet het 'angstige westen' dat het werkloos toeziet: „U hebt op de knieën gelegen voor Hitier, toen voor Het Internationale Rode Kruis in Ge-j nève heeft donderdag laten weten dat! het 16 miljoen Zwitserse franks ruim j 16 miljoen gulden) nodig heeft voor de hulpoperaties in Angola gedurende' de eerste helft van 1976. Het Rode. Kruis heeft nu twee medische teams j in Angola en wil er nog 12 sturen- Aan! de regeringen zal om financiële bijdra- gen voor de hulp aan Angola worden verzocht. De hulp omvat ook het stu ren van voedsel en medicijnen en 'ne: bezoeken van gevangenen bij alle par-! tijen in het conflict. STAKING CHRYSLER GEËINDIGD LINWOOD (RTR) - De 5.000 arbeiders van dc Chrysler autofabrieken in Lin- i wood, Schotland, hebben donderdag; vrijwel eer. itemmig besloten hun sta-' king, die een week geduurd heeft, te beëindigen. Het ging om een loonsver hoging van 1.19 pond (ƒ6) per week voor 50 inpakkers. De staking vormde een gevaar voor bet voortbestaan van de fabriek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In subtiele bewoor dingen en ztmder hem bi.i naam te noemen kritiseert ARP-lejder Aantjes de drukke activiteiten van zijn KVP- collega .Andriessen bij de totstandko ming van het wetsontwerp voor een ondernemingsraad-nieuwe-stijl. In het ARrweekblad „Nederlandse Gedachten" schrijft mr. Aantjes dat de fractieleiders in de Tweede Kamer zich niet te veel met de besprekingen in het kabinet moeten bemoeien. De ARP-leiaer benadrukt de eigen verant woordelijkheid van de rmnistere. die uiteindelijk bij de behandeling van hun voorstellen door de Tweede Ka mer op de vingers getikt kunnen wor den. Naarmate fracties en hun voor zitters zich meer met de besprekingen in het kabinet bemoeien, hebben zij in het parlement htm handen minder vrij, aldus de ARP'er- Bewust heeft hij daarom ae afgelo pen weken een terughoudende rol ge speeld. He: meewerken aan de een heid van de christen-democraten en het bereiken van een compromis was daarbij belangrijker dan het scoren van winstpunten- Mr. Aantjes betreurt dat de discussies zich zo sterk hebben geconcentreerd op het veilig stellen van de rol van de directeur. Daar ging het gevecht in het kabinet met om. Centraal stond voor de christen democraten de plaats van de onderne ming als samenwerkingsverband van aa-beid, kapitaal en leiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11