Ministers: geen meningsverschil OR VERHUIZING NAAR HET NOORDEN 'ZEER SCHADELIJK' VOOR DE PTT Bloedig eind aan gijzeling Djibouti Concorde krijgt 'proeftijd' in YS „Economische crisis zal sporen nalaten" 3 Enquête: Zweden eenstemmig zeer tevreden over land Landbouw onderwijs bestaat 100 jaar nieuw assortiment voorjaarsveiling DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 MOTtHClXll toaCXRT ORGANISATIEBUREAUS MENEN: DEN HAAG Verhuizing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen en Leeuwarden is „wezenlijk scha delijk voor de doelmatigheid en de dienstverlening van de PTT in de toekomst". Aldus blijkt uit de structuurschets spreiding directie PTT, die in opdracht van de hoofddirectie door twee or ganisatiebureaus is vervaardigd. De PTT-direciie zal aan de hand van het woensdag: aangeboden rapport binnen vier weken een bedrijfsstand- pirnt overbrengen aan de regering. De directie van de PTT had tot dit onder zoek besloten op grond van de vele protesten onder bet personeel van de; centrale directie tegen de voorgeno men verplaatsing. Van de 5000 perso neelsleden op de centrale directie zou den er 3400 naar het Noorden moe ten. Men kantte zich scherp tegen wat werd gevoeld als een ontwrichting van het sociale en gezinsleven, terwijl de Haagse middenstand aanzienlijke vermindering van de omzet zeker achtte- De twee organisatiebureaus. Raadge vend bureau Bosboom en Hegener uit Amsterdam en het Adviesbureau voor organisatie en informatica uit Nijme gen, hebben hun onderzoek niet alleen op de bedrijfsmatige, maar ook op de personeelskant van de overplaatsing toegespitst, waartoe de regering in principe al heeft besloten. Inbreuk GEMENGDE REACTIES DEN HAAG Het compromis in het loibinet over de OR-nieuwe stijl is in progressieve kring met instemming begroet. De grote on dernemers, de VVD en de CHU hebben bijtende kritiek uitgespro ken. De KVP'er Andriessen is ma tig tevreden; hij zegt niettemin bij het overleg de slag gewonnen te hebben. Bij het beraad in het parlement zal de KVP naar alle waarschijnlijkheid proberen enke le nieuwe bevoegdheden van de werknemers terug te draaien. ARP, PvdA, PPR en D'66 zijn redelijk tevreden. De PPR waar schuwt de confessionelen om niet te proberen in de kamer aan de toegezegde bevoegdheden te knabbelen. Het CNV zegt de ver zwakking van de positivan de directie te betreuren. NVV en NKV reageren instemend. De christelijke werkgevers menen dat de nieuwe regeling te inge wikkeld is; het werkgeversver bond VNO spreekt vzai een bij zonder ongelukkig besluit. De organisatiebureaus hebben vast gesteld dat het personeel het verp'.aat- singsbeleid ervaart als een bedrijfs- vreemde inbreuk op het bij de PTT sterk in ontwikkeling zijnde sociaal beleid. Zonder een zeer zorgvuldig beleid, aldus de onderzoekers, kunnen de sociale en psychische processen de continuïteit ernstig in gevaar brengen en de individuele personeelsleden „BENOEMING KARDINAAL WILLEBRANDS IS MEERVOUDIG UNIEK" UTRECHT De benoeming van Joannes kardinaal Willehrands tot aartsbisschop van Utrecht is in meer voudig opzicht uniek. Vooreerst om dat het sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Nederland (1853). nooit is voorgekomen, dat nieuwe aartsbisschop werd benoemd, terwijl zijn voorganger nog in leven is. Vervolgens, omdat het voor Neder land nieuw is, dat iemand uit een ander bisdom benoemd wordt tot bis schop van een diocees, dat niet hét zijne is- Bijzonder in dit verband is nog, dat de benoemde reeds bisschop is. Van een en ander maakte de scheidende aartsbisschop van Utrecht, Bernard kardinaal Alfrink, woensdagmorgen gewag, toen zijn opvolger het bes turn over het aartsbisdom overnam. Dit gebeurde tijdens een vergade ring van het metropolitaan kapittel, op het moment, waarop kardinaal Willebrands aan de negen leden van dit bestuurhcollege zijn benoemings- bulle toonde. Een indrukwekkend per kamenten document, voorzien van het zegel van paus Paulus VI en gesteld in het Latijn. De proost (voorzitter) van het kapittel, mgr. dr. A. Vermeu len, las de benoemingsbrief voor en heette de nieuwe aartsbisschop bijzon der welkom. Guerrilla's en één kind gedood DJIBOUTI (AFP, UPI, DPA) Met een verrassingsaanval heb ben scherpschutters van het Franse leger woensdag een eind ge maakt aan het drama in Djibouti, waar 30 Franse kinderen in hun schoolbus v/aren gegijzeld door onafhankelijkheidsstrijders. Een van de gijzelaartjes, een vierjarig meisje, de zes daders en een Somalische soldaat kwamen om het leven. Vier andere kinderen raakten gewond, waarvan twee ernstig. Omstreeks 40 uur nadat een gemas kerd en zwaargewapend commando van het 'bevrïjdingsfront voor de So malische kust' (le bus had overvallen greep het Franse leger in. Dat gebeur de een tiental meters voor de Somali sche grens, waar men de ontvoerders dinsdag na een wilde achtervolging tot stoppen had kunnen dwingen. „Wij besloten het risico te nemen nadat onderhandelingen vruchteloos waren gebleven en toen de terroristen opnieuw dreigden de kinderen de keel af te snijden", verklaarde de Franse hoge commissaris voor Djibouti, Christian Le Blanc. „Onze scherp schutters openden precies tegelijk het vuur. Vijf terroristen waren op slag dood. De zesde was zwaar getroffen, maar slaagde er nog in een salvo te lossen uit zijn machinepistool. Die kogels doodden het meisje en de Somalische soldaat", aldus Le Blanc's lezing van het gebeurde. Voor de niet gekwetste kinderen, 25 in getal, kwam er met de Franse aanval een einde aan een helse be proeving. In de bus waren ze overdag blootgesteld aan verschroeiende hitte en 's-nachts aan bittere kou. Him ontvoerders stonden overigens wel toe dat er water, voedsel en medica menten naar de bus werden gebracht. Djibouti of het gebied van de Afars en de Issa's zoals de Fransen het noemen wordt fel omstreden. Het wordt bestuurd door een regering die onder het goedkeurende oog van Frankrijk streeft naar geleidelijke on afhankelijkheid. Maar het. dunbevolkte en strategisch belangrijke gebied wordt ook begeerd door de twee grote buurlanden Somalië en Ethi opië. In Djibouti zijn voorts groepe ringen die de huidige regering be schouwen als een ledepop van de Fransen en die onmiddellijk volledig onafhankelijk willen worden. Een van die groeperingen is het bevrijdings front dat de gijzelingsak tie uitvoerde. Rol Somalië In Parijs is inmiddels bekend ge maakt dat de Franse scherpschutters tijdens hun aktie door Somalische grenswachters onder vuur werden ge nomen- Bij de kortstondige schoten- wisseling die volgde zou een Somali sche soldaat zijn gedood en een Fran se luitenant gewond. Minister van overzeese gebiedsdelen Olivier Stirn noemde het incident "bijzonder ern stig'. Later is in Djibouti meegedeeld dat de gijzelingsaffaire nog een onverwachte nasleep heeft gekregen. Een van de kin deren ontbreekt. Het gaat om een ze venjarig jongetje dat zich volgens de Franse hoge commissaris in Somali sche handen bevindt. Men weet niet exact hoe de jongen is verdwenen, maar houdt het erop dat hij 's nachts of in de vroege ochtend heimelijk uit de bus en over de grens is gebracht. Met welk motief men een van de gijzelaartjes naar Somalië heeft gebracht weet men in Djibouti niet Volgens de hoge commissaris stelt Frankrijk pogingen in het werk de jon gen, Frank Butkovsky, van Somalië te rug te krijgen. Zijn nachtelijke 'ont voering' verklaart ook dat er in de bus niet vier, maar zes terroristen zijn dood geschoten. De eigenlijke gijzeling werd uitgevoerd door vier mannen, maar on der dékking der duisternis hebben die dinsdagnacht versterking kunnen krij gen van twee Veiligheidsraad Frankrijk heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties woensdagavond verzocht met 'de grootst mogelijke spoed' bijeen te komen voor een debat over de gebeurtenissen van woensdag ochtend aan de grens tussen het ge bied van de Afars en Issa's en Soma lië. De raad, nog steeds onder voorzitter schap van de scheidende Amerikaanse ambassadeur Moynihan, heeft na ont vangst van het Franse verzoek korte tijd over de situatie vergaderd. Over de inhoud van dit vooroverleg was nog niets bekend. Mogelijk zou de kwestie- Frankrijk versus Somalië later op de avond opnieuw aan de orde komen. Het percentage meeverhuizen den het wordt thans geschat op 40 tot 55 procent kan in dat geval zo laag! worden, dat het leidt tot. „functioneel verval van de betreffende PTT-cnder- delen zodat daardoor ook te sprei dingsdoelstellingen niet kunnen wor den verwezenlijkt"- Er wordt aan toe- 'SNEL REGIONALISATIE VAN MILIEUHYGIËNE UTRECHT (ANP) Het concept ontwerp van wet reorganisatie binnen lands bestuur komt tegemoet aan de gedachten ten aanzien van de regiona lisatie op het gebied van de milieuhy giëne. De centrale raad voor de volks gezondheid zegt dit in een 'advies inzake regionalisatie milievhygiene' dat is aangeboden aan minister Vor- rink. De centrale raad meent, dat de in het wetsontwerp voorgestelde 26 provin cies nieuwe stijl over het algemeen als kader kunnen dienen voor de al bestaande en uit te breiden samen werkingsverbanden op het terrein van de milieuhygiëne. De betrokken orga nen kunnen asm in het nieuwe be stuurlijke kader worden ingebouwd. In zijn advies pleit de raad er even wel voor, met de regionalisatie op het gebied van de milieyhygiene niet te wachten tot de wet reorganisatie bin nenlands bestuur tot stand is geko men. Er is volgens de raad op dit moment al voldoende reden om syste matisch toe te werken naar samen werking op een schaal die de gemeen tegrenzen overschrijdt. AMSTERDAM: Als de restauratie van Rembrandt's 'Nachtwacht', die op zondag 14 september van het vorig jaar door een overspannen bezoeker ernstig met een mes werd toegetakeld, eind maart vol tooid zal zijn, zal het wereldbe roemde schilderij mooier zijn dan tevorenSamen met zijn assistent W. Hesterman heeft hoofdrestau rateur Luitsen Kuiper (r) alle ou de vernislagen van het doek ver wijderd, waardoor de originele verf in zijn oorspronkelijke luis ter onder alle vuil en aanslag te voorschijn is gekomen en de kleu ren fraai zijn opgelicht. Vooral de donkere delen op de achtergrond komen duidelijker naar voren dan het geval was. In de Rembrandtzaal van het rijks museum te Amsterdam voor het op nieuw linnen gespannen doek staande, vertelde directeur S. Levi Cl) woensdagmiddag dat de 'Nacht wacht' na de restauratie voorlopig zeker acht maanden, wellicht nog langer, alleen van achter een gla zen wand zal kunnen worden be wonderd- Dat zal niet gebeuren om een nieuwe vandalistische aan val te voorkomen, doch omdat da nog aan te brengen twee nieuwe vernislagen tijd nodig hebben om volledig te verharden. gevoegd dat het vertrouwen van hei i personeel in zijn directie nu al ernstig is ondermijnd: „Goed overleg en gefit-1 seerde vermindering van onzekerhe den zijn noodzakelijk". Er wordt aan toegevoegd dat de arbeidsmarkt in Groningen en Leeu warden niet kan voorzier. in de perso-1 neelsbehoefte van de PTT, indien bin nen vijf jaar 3400 functies van de Centrale Directie worden verplaatst. In het bijzonder geldt dit voor het middelbaar-technisch en het hoger personeel- Het wordt niet uitgesloten 1 dat het percentage „achterblijvers" groter zal zijn dan wat tot dit mo ment wordt aangenomen. In dat geval worden voor de PTT de problemen nog groter en zal het functioneren van de Centrale Directie ernstig wor den geschaad- Voorts wordt erop gewezen dat de verplaatsingskosten van circa een mil jard gulden aanzienlijk hoger kunnen worden wanneer ..een lege stoel" moet worden verplaatst. De organisatiebureaus geven dei PTr-directie nochtans het advies een proc-r te nemen met een of pieer regionale directies in het Noorden, die dan tevens onderzoek kunnen doen in I het kader van de spreiding. Hiermee, zo wordt geschat, zal een periode van circa drie jaar zijn gemoeid- DETAILHANDEL TEGEN VERPLICHTE PRIJS AANDUIDING PER STANDAARDHOEVEELHEID DEN HAAG (ANP) Er zijn ernstige bezwaren verbonden aan het wettelijk verplicht stellen van prijsaanduiding per standaardhoeveelheld. zo heeft de commissie ordelijk economisch ver keer van het hoofdbedrijfschap detail handel vastgesteld. Zij heeft, onder voorzitterschap van prof. dr. F. de Roos. in een advies aan de commissie prijsbekendmaking van de Sociaal-Economische Raad. meege deeld dat de door minister Lubbers van economische zaken in een advies aanvraag aan de SER voorgestelde wettelijke regeling moet worden afge wezen. De commissie-De Roos ziet in een regeling van het aanbieden van goederen in bepaalde standaardhoe- veelheden een bruikbaar alternatief dat niet de bezwaren heeft die haars inziens aan de door de minister voor gestelde regeling kleven. In de afgelo pen jaren is prijsaanduiding per standaard hoeveelheid hier en daar. met name in delen van de levensmid delensector. op basis van vrijwillig heid gebeurd Onderzoeken naar gevolgen voor nrilien en omgeving PROFESSOR ALBEDA Van onze redactie economie) DEN HAAG Prof. dr. W. Al- beda meent, dat de huidige eco nomische depressie diepe sporen zal nalaten. „Wij staan aan het begin van de fundamentele wijzi gingen die de wereldeconomie moet ondergaan", zegt prof. Al- beda in het nieuwe studiepro gramma van de Stichting Be drijfskunde, waarvan hij rector is. Ondanks zijn mening dat het bedrijfsleven in de jaren '80 de huidige crisissituatie zal hebben overwonnen, verwacht prof. Al- beda, dat iets van het zelfver trouwen van de economische au toriteiten zal zijn verdwenen na de huidige ervaring. Erger acht hij het feit, dat het bij velen nog levende wantrouwen tegenover ons produktiestelsel nieuw voed sel heeft gekregen. „De huidige crisis brengt veel on dernemingen in grote financiële moei lijkheden, De maatregelen die worden genomen om hen daaruit te verlossen zullen niet nalaten een structurele invloed uit de oefenen op de relaties tussen overheid en particuliere onder nemingen". zo meent prof. Albeda, die zegt, dat vele vormen van financiële steun neerkomt op verandering van de economische verhoudingen. ..Wanneer deze verandering zal lei den tot nieuwe economische moeilijk heden. zullen het eerder genoemde verlies aan zelfvertrouwen en gegroei de wantrouwen er gezamenlijk toe leiden dat nieuwe wijzigingen in het economische bestel zullen optreden", meent hij. Hij acht het niet verwon derlijk. dat wij op weg zijn naar een maatschappij, waarin produktie en dus economie hun centrale positie gaan prijsgeven. De opgave aan de manager wordt In de jaren "80 niet alleen rendabel produceren, maar ook een gemeenschap of systeem lei' - - waarin mensen een belangrijk i van him doelstellingen kunnen realise ren. WASHINGTON (UPI) De Concorde, h«-t Frans-Britse Mipwnoni- schc pawiagiTsvlW- tuig, krijgt IA maan den proeftijd voor vluchten op zowel New York al» Ha*- hington. Dal heeft de Amerikaanse minister van vervoer William Coleman, woensdag be sloten. Het besluit komt a'.s een grote verrassmg, omdat Coleman gehee: tegemoet komt aan de verlangens van British Airways en Air France- De Concorde mag zes vluchten per dag naar de Verenigde Staten maken. Air France en British Airways mogen elk twee vluchten per dag naar New Yrok en een naar Washington ma ken. Eind aprJ worden oyer hrl houden ren metingen om na te gaan welke Invloed hri njperaofriaehe vliegtuig een federaal vliegveld heef. de Concorde hier alleen de toestem ming van de Ameri kaanse regering nodig. Maar voor de landin gen op Kennedy Air- port is ook de toes temming nodig van de len. IX- landingsrechten kunnen met een opzeg termijn van vier maan den worden ingetrok ken. of in noodgeval len op staande voet. Binnen drie maanden moeten de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk overeen stemming bereiken In de atmosfeer, daaruit verkregen go geven» zullen halfjaar lijks worden gepuhH- Tussen tien uur wonds en wrvec uur ochtends mag de ooo- oorde niet landen of opstijgen Boven 1** grondgebied van do Verenigde Staten mag de Concorde niet snel ler dan het geluid vlie gen- Verschciclone milieu- actiegroepen en con gresleden lirten direct na Col «nana bekend making weten dat ze een gerechtelijke aede tegen de Concorde len beginnen. SOORTEN POEDERMELK SCHADELIJK VOOR ZUIGELINGEN LONDEN (AFP) Verscheidene soorten poedermelk die in Engeland In de handel zijn kunnen schadelijk zijn voor baby's onder de zes maan den. aldus een bekendmaking van het Britse ministerie van volksgezondheid. Een van de genoemde merken werd door de overheid beschikbaar gesteld aan arme gezinnen. Voortaan zullen de genoemde merken alleen nog wor den voorgeschreven voor kinderen die ouder zijn dan een half jaar. Het ministerie heeft tot die maatregel be sloten nadat een rapport had aange toond dat pure koeiemelk in poeder- vorm een grote concentratie zout be vat die de dood van zuigelingen kan veroorzaken. Deze soort melk kan bij zuigelingen tijdens de eerste twee we ken tetanus veroorzaken, en ir. de volgende weken ook andere ernstige ziekten als gevolg van te hoge concen traties keukenzout. Naarmate de baby ouder wordt vermindert het risico. (Van one correspondent) STOCKHOLM We houden van Zweden, dit ls bet beste land ter wereld. Dat ls de conclusie die getrokken kan worden nit bet woensdagmiddag verschenen rap port van het Zweedse centrale bureau voor de statistiek- Maar Itefst, en dat ls absoluut uniek, 99 procent van de Zweedse bevol king zegt uitermate tevreden te zUn met land en levensomstan digheden. Het is algemeen bekend dat Zweden de hoogste levensstand aard ter wereld heeft, maar zelfs woordvoerders van het Zweedse statistiekbureau stonden versteld van het resultaat van hun onder zoek- Geen enkel land ter wereld kan dergelijke cijfers op tafel leggen, en de uitkomst wordt dan ook als uniek omschreven. Het woensdagmiddag gepresen- rapport is nogal veelom- J maar de volgende cijfers s meest belangrijke: In 1973 was 43 procent van de Zwe den ervan overtuigd in een goed land te leven, maar in 1974 was dat percentage al gestegen tot 60. En nu is het dan alles bij elkaar 99 procent geworden, die ervan overtuigd schijnt te zijn in het beste land ter wereld te le ven- Zweden heeft sedert 43 jaar een sociaal-democratische rege ring en is dank zij een socialisti sche politiek onder kapitalisti sche vlag het land geworden waar bijna de gehele bevolking tevreden schijnt te zijn met het regeringsbeleid. Politiek gezien was het rapport ook interessant: in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 Jaar werd vrijwel algemeen de huidige politieke spanning op in ternationaal gebied op rekening van de Verenigde Staten ven, en niet op die a geschre- i de Sow- (Slot van pagina 1) ke uitbreidingen of inkrimping, dan wel verplaatsing van de ondeme- mig, konden zwaarwichtige belan gen de or tot nu toe verhinderen om een advies uit te brengen; een wijziging van de wet op de ondernemingsraden, die het be- roepsrecht regelt is al bij de twee de kamer aanhangig. Het is de bedoeling deze wijziging in het nieuwe wetsontwerp te integreren. Volgens dit beroepsrecht kan de oneernemingsraad in beroep gaan tegen bepaalde beslissingen van de ondernemer. Het beroep moet wor den ingesteld bij de ondernemings kamer van het gerechtshof in Am sterdam. Die ondernemingskamer kan de ondernemer verplichten het betrokken besluit geheel of ten de len in te trekken of bepaalde gevol gen van dat besluit ongedaan te maken, dan wel de ondernemer verbieden het besluit geheel of ge deeltelijk uit te voeren. De onder nemingskamer kan ook voorlopige voorzieningen treffen. Den beschik king van de kamer tast echter geen rechten aan die door derden zijn verworven. Het beroepsrecht heeft betrekking op twee categorieën be slissingen: economische en sociale. Onder economische beslissingen worden verstaan beslissingen over fusies, sluiting, reorganisatie e-d. de sociale besluiten betreffen onder meer beloningsregelingen, beleid ten aanzien van opleiding, beoorde ling, aanstelling, ontslag, promotie. Het beroepsrecht is gericht op de belangen van de gezamenlijke werknemers en dient dus niet voor de bescherming van de rechten en belangen van idividuele werkne mers; de verplichting van de ondernemer om de OR (geheime) informatie te geven wordt uitgebreid, zodat de werknemers de kans krijgen de kwaliteit van hun beraad te verho gen. 'Miraculeus' Het compromis dat woensdag rond de middag na dertig uur onderhan delen tot stand kwam, werd door premier Den Uyl als .miraculeus" om schreven. Wij zijn gelouterd uit het overleg gekomen, en bovendien gemid deld twee tot drie kilo afgevallen, aldus de duidelijk verheugde minister president. Hij wilde echter niet de indruk wekken dat de weg naar het in mei volgend jaar te bereiken eindpunt van het kabinet nu vrij is gekomen. .Er zijn nog andere klussen te doen". Minister Boersma legde er bij zijn toelichting de nadruk op dat nog nooit een ontwerp reeds voordat het officieel klaar is, zoveel discussie heeft veroorzaakt. Toch is dit niet verwonderlijk. Reeds vanaf de start van het kabinet-Den Uyl was bekend dat over het zeer controversiële punt van de medezeggenschap verschillend wordt gedacht. Ook het advies van de Sociaal-Economische Raad (dat twee jaar op zich liet wachten) weerspie gelde de variëteit van opvattingen die er binnen het bedrijfsleven hierover bestaat, aldus Boersma. „Wij hebben met deze herziening aansluiting gezocht bij de bestaande wet van 1950, die in 1972 is herzien' aldus drs. Boersma. „Het vooroverleg door de OR, zonder directeur, dat in veel ondernemingen al aan het groei-, en was, wordt nu wettelijk geregeld. Dit betekent een verzelfstandiging de OR, die kan leiden tot een groeien de kwalitei van he berad", aldus de minister. Hij gaf hiermee duidelijk te kennen dat aan de progressieve eis om een 'enorme versnelling in de bevoegdhe den van de OR aan te brengen, slechts ten dele is voldaan. De OR blijft een orgaan van het bedrijf (eis van de cönfehsionelen), en wordt dus geen instrument van het personeel, hetgeen sommige progressieven graag hadden gezien. Het overleg als basis voor besluitvorming, waarop Andries sen (KVP) en Aantjes (ARP) zozeer hameren, blijft de basis vormen van de ORriiieuwe-stijl. Moeilijke punten Premier Den Uyl zei voor de radio dat de moeilijke punten bij het oven leg over de ondernemingsraad waren geweest: 1) de bevoegdheden, 2) de samenstelling, 3) de structuur van het voorgestelde overleg. Het moeilijkst, lag de vraag, waar en hoe de beslui ten in de onderneming moeten wor den genomen als het gaat om advie zen van oe ondernemingsraad. Daar voor is naar de mening van Den Uyl nu een afgewogen en zorgvuldige re geling ontworpen. De premier bevestigde dat de be sprekingen waren vertraagd doordat de progressieve en de christen-demo cratische ministers hun eerder ingeno men stellingen niet wilden verlaten. Van de andere kant was het ook zo, aldus Den Uyl, dat steeds nieuwe ideeen opdoken, die dan weer onvoorzien effect hadden op het w ontwerp als geheel. De premier verklaarde later voor de televisie dat de verhoudingen bin nen het kabinet door de vaak heftige discussies nogal op de proef zijn gesteld. „We zijn erin geslaagd eensge zind uit de besprekingen te komen, maar tijdens het verloop is er natuur lijk toch wel wat schade aangericht. Het compromis in het kabinet bete kent overigens niet dat de medezeg genschap in de ondernemingen nu al op korte termijn wordt herzien. Het conoept-wetsontwerp gaat deze dagen naar de Raad van State, die een juridisch advies uitbrengt aan de rege ring. Vervolgens gaat het ontwerp van wet weer voor hernieuwd beraad naar de ministerraad terug. Daarna wordt het officieel bij de Tweede Kamer ingediend, die de openbare behande ling vervolgens gaat voorbereiden. WerAing Omtrent de werking van de OR- rt volgende. nleuwe-stïjl het Ter voorbe reiding van een besluit vraagt ondernemer die meer dan 100 ma.. dienst beeft, advies aan zijn OR. Mon deling of schriftelijk kan de OR van repliek dienen. Zonder de directeur daarin te betrekken, kan de raad zijn concept van een advies formuleren. Vervolgens moet er dwingend min stens één vergadering van de raad van overleg (OR plus directie) wor den gehouden waarbij het concept advies ter sprake komt. Worden direc tie en OR het daar eens, dan is de kous af en brengt de raad zijn advies uit. In het geval dat men ln de raad van overleg niet tot overeenstemming komt, wordt er verder vergaderd. Daartoe worden behalve OR en direc tie. ook de commissarissen uitgeno digd. Komt men ook dan niet tol een akkoord, dan krijgt de OR het recht om na schorsing van het beraad zelfstandig toch het advies voor de directie op le stellen, aldus de pro- gressieven. De KVP vecht dit recht aan. De raad van overleg komt minimaal zes keer per jaar onder leiding van de directie bijeen. Extra vergaderingen kunnen ook door een OR-lid worden geleid. Tot zover de gang van zaken bij het adviseren. Voor de (minder belangrij ke) gevallen waarbij de OR mede beslist wat er gaat gebeuren in het bedrijf, verloopt de procedure onge veer heizelfde. Hier moet het advies echter in alle gevallen met de directie erbij worden vastgesteld. WAGENINGEN (ANP) Het Jaar 1976 slaat voor het ministe rie van landbouw en viseerlj ln het teken van "honderd Jaar on derwijs, voorlichting en onder zoek in de landbouw"Op 12 februari starten het ministerie en de Landbouwhogeschool in Wage, ningen onder dit motto een tot december voortdurend herden kingsprogramma, waarin vele fa cetten van het landbouwonder wijs. voorlichting en -onder zoek zullen worden belicht. In 1976 t£jL de overheid 418 mil joen gulden uitgeven aan het landbouwonderwijs- Dat is bijna een kwart van de totale begro ting van het departement. De Landbouwhogeschool met haar 22 studierichtingen levert nu Jaar lijks bijna 400 ingenieurs af. Sinds haar oprichting zijn aan de LH ruim vierduizend personen af gestudeerd. Ongeveer zeshonderd personen promoveerden aan de LH. Bij het gehele landbouwon derwijs vinden ongeveer vijfdui zend mensen werk. (ADVERTENTIE) Naast geweldige koopjes hebben wij een Zie etalage v/h Vorapuy HERENMODE Lange Delft 11 - Middelburg - teL Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagler. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemon en G van der Moos. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstroal 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren ij de centrale redactie bezet van zondag t/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. relefoonnummen buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 zon 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdog: de plaatselijke kantoren van 9.00-1130 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overi. odv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 2230 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,— per maand 12/5 'osse nummer» f,50 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven: Tl cent per mm; minimumprijs per odvertenfie ƒ11,55; ingezon den mededelingen 2V» x ta rief- Brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orijzen op aanvraog. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3