PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET DOET LAATSTE POGING IMPASSE TE DOORBREKEN Kamer schaart zich in meerderheid achter regeringsbesluit kerncentrales Druk intern beraad in Den Haag ADVIES AAN MINISTER OVER LOONMAATREGEL Diplomaat gepakt met lading heroine 30 Franse kinderen als gijzelaars vast P. ELENBAAS ZONEN Personeelsraad is terugzetten van de klok Vorstelijk pag. 2 219e jaargang no. 29 Woensdag 4 februari 1976 GARAGEBEDRIJF NKUW- EN 8T JOOSLAND - TEL 01182-1»! REPARATIE - ALLE BEDRIJFSAUTO'S WARSCHAU: Na de felle s stormen van de laatste tijd in Po- 'en, zijn gebouwen op de top van Sniezka-berg herschapen haast on-aardse sculpturen, die ten merkwaardige, koude sfeer op roepen. WERKGEVERS EN VAKBEWEGING EENS: DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging zijn het dinsdag avond met elkaar eens geworden over een advies aan minister Boersma van sociale zaken over het ontheffings- en vrijstellings- beleid ten aanzien van de loonmaatregel. Ondanks verschillende principiële uitgangspunten, krijgt de minister vandaag een ad vies op tafel, dat ingaat op technische punten. „Het is een verre van eenvoudige zaak geweest, waarbij verschillende collectieve arbeidsovereenkomsten en afspraken ter sprake zijn gekomen' aldus de looncoimnissie na afloop va' het beraad. De werkgevers hebben zich gesteld op het standpunt van de minister, dat er alleen een algemene ontheffings maatregel moet komen waardoor aperte onbillijkheden moeten worden voorkomen. De vakbeweging is van mening dat ook op Onderdelen onthef fing moet kunnen worden verleend, omdat voor 3 december 1975 in cao's gemaakte afspraken nagekomen die nen te worden- Langlopend In ieder geval werd men het erover eens dat de minister ontheffing moet verlenen aan afspraken die langlo pende collectieve arbeidsovereenkom sten zijn gemaakt, zoals in de agrari sche cao, de toerwagensector en het beroepsgoederenvervoer. Het gaat hier om het inhalen van loonachter standen en arbeidstijdverkorting. Voorts meent men. dat ook ontheffing moet worden verleend als in een cao een vakantie van vier weken wordt opgenomen, omdat dit m het laatste centraal akkoord wa* ken. waadagii in de krant Tevergeefs Een grootscheepse speuractie van Bruse vissers naar een verdwenen sportvisser bleef zonder resultaat (pagina 2) Montedison De (eventuele) komst van de che- niiegigant Montedison naar het Sloe blijft de gemoederen bezig houden (pagina 6) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 6, 7, 8, 9. Binnen- en buitenland op pagina 3,11,17. Opine en achtergrond op pa gina 4. Sport op pagina 12, 13,15. Radio en tv op pagina 19. Beurs en financiën op pagi na 21. pensioenen worden getroffen door de loonmaatregel- ,De hele pensioenop bouw wordt nu getroffen. De loon maatregel geeft daarin een breuk", aldus de looncommissie, die van me ning is dat afspraken tot verbetering van de pensioenregels, gemaakt 3 december, van de loonmaatregel uitgesloten dienen te worden. Trendbeleid De minister krijgt ook het advies de bedrijfstakken waar men in de loonvorming het trendbeleid van de ambtenaren volgt, van de algemene maatregel uit te sluiten. „De ambtena ren hebben nu hun 4.5 procent prijs compensatie gekregen, en het zou (Zie slot pagina 3 kolom 4 SCHIPHOL (ANP) Douane-ambtenaren op Schiphol hebben maandag een ambassade-secretaris van de Afrikaanse staat Sierra Leone betrapt op een poging om in zijn bagage 16,5 kg heroïne, ter waarde van anderhalf tot twee miljoen gulden, ons land binnen te smokkelen. De man werd terstond aange houden door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Enkele uren later werden bovendien drie Chinezen als adspirant-kopers gearresteerd. De hoofdofficier van het arrondissement Haarlem, mr. J. L. Andreae, heeft dit dinsdagavond bevestigd. De Afrikaanse diplomaat arriveerde als toerist uit Azië en genoot volgens mr. Andreae geen juridische immuniteit, ook al reisde hij op een diplomatiek pas poort. „Hij had geen recht om zich te beroepen op diplomatieke onschendbaar heid", aldus de officier, „omdat hij zich niet op een dienstreis bevond en om dat hij niet in West-Europa was geaccrediteerd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een soort nu-of-nooit-stemming zal het kabinet zich in de loop van de ochtend buigen over een laatste compromisvoorstel over het omstreden wetsontwerp op de ondernemings raden. AR-fractieleider Aantjes zei gisteravond laat te verwachten dat men er vandaag wel uit zou komen. Andriessen (kvp) sprak van „een allerlaatste poging". Een woordvoerder van de PvdA liet weten dat er gisteravond „contouren waren geschetst voor een mogelijke oplossing". Het compromisvoorstel dat nu op tafel ligt komt ui*, de progressieve hoek. Het is ontstaan door het voor- de linkse bewindslieden onaanvaardba re element te halen uit het voorstel dat Van Agt (KVP) maandagavond indiende, maar dat gisteren vrij radi caal door de progressieven van tafel werd geveegd- Het voorstel-Van Agt hield in dat bij zwaarwichtige beslis singen in een bedrijf de personeels- raad (zonder directeur) zelfstandig advies mag uitbrengen, tenzij de directie zich tegen het geven van adviezen uitspreekt. Het voorstel van de progressieven zou erop neerkomen dat overleg tussen directie en perso- neelsraad gehandhaafd blijft. De pro gressieven hebben echter het element dat bepaalt dat er geen advies mag komen als beide partijen daarover geen overeenstemming bereiken, er uitgehaald. Onafhankelijk van de opvatting van de bedrijfsleiding kunnen de perso- neelsraden besluiten advies te geven, aldus naar verluidt het compro misvoorstel van de progressie ven. Het interne beraad over deze allerlaatste suggestie ging gisteren tot diep in de avond door PvdA-fractieleider Van Thijn sprak er in het tweede-kamerge bouw over met 4 socialistische mi nisters. terwijl in de kamer ernaast zijn collega's Andriessen en Aantjes de zaak doorpraatten met minister Boersma. misverstanden en geruchten Om zes uur gisteravond, toen het Daarbij zou dan geen onaanvaard- - baar van het kabinet komen. Dat bericht werd echter een half uur later ingetrokken. Het berustte volgens del (Zie slot pag. 3 kol. 1 woordvoerder van de KVP-fractie op) Onderhandelingen over eisen DJIBOUTI (AFP, DPA) De onderhandelingen over de vrijlating van 30 kinderen van Franse militairen in Djibouti, die gisterochtend werden ontvoerd door vier leden van het 'front voor de bevrijding van de Somalische kust', hadden gisteravond laat nog geen resulta ten opgeleverd. Verwarring De verwarring in het kamergebouw werd dinsdagavond rond tien uur erg groot toen van officiële KVP-zijde werd aangekondigd dat het kabinet uit ..de. problemen was gekomen en dat men het vanmorgen eens zou worden over een compromis waarbij alle par tijen zich konden neerleggen. Het oor spronkelijke voorstel-B oersma zou worden ingediend, en de KVP zou van Den Uyl de ruimte krijgen om bij het kamerdebat pogingen te ondernemen alsnog een kamermeerderheid te vin den voor het voorstel van de Chris ten-democraten. De mannen hielden de schoolbus aan. dwongen enkele volwassenen uit te stappen en reden vervolgens met de kinderen weg in de richting van de grens van Somalië. Daar opende de politie bet vuur op de bus. waarvan een band werd lek geschoten. Bij het invallen van de nacht stond de schoolbus met de 30 kinderen en twee chauffeurs tnder bewaking van de guerrillastrijders nog bij een wegver sperring, die was opgeworpen om te voorkomen dat de ontvoerder met hun gijzelaars de wijk zouden nemen naar het aangrenzende Somalië De ontvoerders eisen dat Frankrijk onmiddellijk onderhandelingen begint met hun beweging over het verlenen van onafhankelijkheid aan het 'gebied van Afars en Issas', het voormalige. Frans Somaliland. Voorts verlangen zij dat twee leden vim hun beweging die wegens het doden van een Franse gendarme tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld. worden vrijgelaten. In Parijs laat president Valery Gi scarö d'Estaing zich op de hoogte houden van het verloop van de onder handelingen. Zijn minister van buiten landse zaken. Sauvagnargues, ontbood de ambassadeur van Somalië. Het 'front voor de bevrijding van de Somalische kust' is in Mogaóisjoe gevestigd. In maart van het vorig jaar werd daar de Franse ambassadeur. Jean Guery. ontvoerd door '.eden van het front. Na vijf dagen onderhande lingen werd hij tenslotte in Aden in Zuid-Jemen uitgewisseld tegen twee ij veraars ."oor de autonomie van het 'gebied van Afars en Issas', die in Frankrijk tot levenslange gevangenis straf waren veroordeeld- Frankrijk heeft al eerder laten weten dat het bereid is de Afars en Issas onafhankelijkheid te verlenen, net ge bied, aan de Bode Zee gelegen, is maar 22 800 km2 groot. Er wonen 150 000 mensen. Somalië maakt er op. LANSER (CNV): UTRECHT (ANP) CNV-voorzitter J. Lanser vindt dat met de komst van de personeelsraad, de ondernemings- raad-nieuwe-stijl zonder directeur, de klok zou worden teruggezet. De Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) die zo'n personeelsraad wdil kert daarmee terug naar het verle den, zei Lanser dinsdag op een bijeen komst met CNV-leden in Lelystad. NVV en NKV laten zich leiden door een denken vanuit klasse- en belangen tegenstellingen. terwijl het CNV zich wil laten leiden door verantwoorde- lijkheidsdenken, aldus Lanser- .Daar om pleiten wij voor behoud en ver sterking van de ondernemingsraad en wijziging van de structuur van de onderneming. Daarmee staan wij met ons gezidcht naar de toekomst", zo zei hij. Het gebeuren van de onderneming is een zaak van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid, aldus Lanser. Daarom dient ook de directeur deel uit te maken van de ondernemings raad. JANNIE HEIDA MEISJE (21) VERMOORD EPE (ANP) Dinsdagmorgen ongeveer half negen heeft inwoner van Heerde in een grep pel langs een landweggetje in de buurtschap Vorchten het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 21-jarige Jannie Heida uit Epe. Het meisje, onderwijzeres aan de lagere school in Epe, blijkt te zijn gewurgd. De politie sluit een zedenmisdrijf niet uit. Het meisje werd gekleed aangetrof fen. Het voorlopig onderzoek van de po litie heeft uitgewezen dat het meisje vrijdagavond om ongeveer half elf voor het laatst is gezien. Zij heeft toen haar kosthuis verlaten om uit te gaan. Toen zij de daaropvolgende zaterdag niet thuis bleek te zijn gekomen heeft een kennisje dit bij de politie in gemeld. EERST INSPRAAKPROCEDURE IN PLANOLOGISCHE KWESTIES NADERE STUDIE OP TECHNISCHE PUNTEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer stemt ermee in dat regering het besluit over de bouw van! drie nieuwe kernenergiecentrales heeft uitgesteld tot 1977. De meeste fracties gaan ermee akkoord dat eerst een inspraakprocedure wordt doorlopen, waarbij de planologische kant van de zaak wordt bekeken en waarbij onder meer Borssele als mogelijke vestigings- splaats aan nadere discussie wordt onderworpen, om pas daarna een defi nitieve beslissing te nemen. Intussen wordt nadere studie verricht op een aantal technische punten. Een minderheid van de Kamer, gevormd door de WD, DS'70 en de SGP, is van oordeel dat de regering in dit stadium een beslissing had moeten nemen, en dat het onjuist is de moei lijkheden op te schuiven naar een volgend kabinet. Dat werd dinsdag duidelijk tijdens het debat in de Tweede Kamer over de energienota van minister Lubbers van economi sche zaken. De woordvoerster van de PvdA. me vrouw Epema-Brugman, stelde dat het kabinet er verstandig aan heeft ge daan de beslissing uit te stellen, waar door er tijd is voor nader onderzoek, onder meer naar de mogelijkheden van opslag van radio-actief afval. Me vrouw Epema pleitte ervoor dat ook het probleem van de maatschappelij ke aanvaardbaarheid van de toepas sing van kernenergie in de komende tijd wordt bestudeerd. Zij meende verder dat meer duidelijkheid gescha pen moet worren over de vraag of kernenergie goedkoper is dan toepas sing van conventionele energiebron nen. en ze drukte minister Lubbers op het hart dat de bevolking gemotiveerd moet worden om mee te doen aan de inspraakprocedure. Namen De heer Van Houwelingen i ARP, die ook namens de KVP en de CHU sprak, stelde vast dat uitstel van de beslissing nadelige kanten heeft, omdat de industrie in onzekerheid wordt gelaten over eventuele orders, en omdat compenserende maatregelen in het totale energiebeleid ontbreken. Maar hij signaleerde ook voordelen van het uitstel. In dat verband voerde hij aan, dat grote groepen in de bevolking met argumenten tegen kernenergie komen, en dat van de overheid om die reden gevraagd mag worden met grote zorg vuldigheid te werk te gaan. .Duidelijk dient te zijn, dat wij toepassing van kernenergie niet zien als een ideaal alternatief, en dat wij uitbreiding op grote schaal onverantwoordelijk vin den zolang niet de problemen met het radio-actieve afval zijn opgelost", al dus de heer Van Houwelingen. Hij merkte op dat het niet alleen i over de vraag of in Nederland drie nieuwe kerncentrales gebouwd kunnen worden, maar dat jok rekening ge houden moet worden met wat elders in Europa gebeurt. „Het zal duidelijk zijn dat wij er mee kunnen instemmen dat thans nog geen definitieve beslissing wordt geno men over de uitbreiding van kernener gie in Nederland. Het zorgvuldige af wegen van voor- en nadelen kost nu eenmaal tijd", aldus de heer Van Houwelingen. Blind paard De heer Terlouw van D'66 stelde vast dat minister Lubbers niet kan worden verweten „dat hij als een blind paard voortholt op de kernener gieweg", Hij stelde dat voorlopig geen uitbreiding van het kernenergieparfc in Nederland moet plaatsvinden. Daarbij voerde hij aan dat Nederland nu een overcapaciteit heeft van elektrische centrales. Verder betwijfelde hij of het risico van de produktie van splijt baar, voor nucleaire wapens geschikt materiaal, aanvaard kan worden. Hij meende ook dat ermee gerekend moet worden dat de mens de ruimte die er is, opvult. „We gaan altijd door tot de gevuld is. Als we een nieuw fiantlijn energiedomein openen, dan zullen we ook dat domein vullen. Met drie kern centrales zou misschien te leven val len, maar het worden ongetwijfeld opstapjes naar meer", stelde hij. De heer Kruisinga van de CHL" schaarde zich achter de opmerkingen van de heer Van Houwelingen. en hij hield minister Lubbers voor dat de publieke opinie van veel belang is, en dat het aanwenden van kernenergie ook een zaak is van sociale psycholo gie. De heer Jansen van de PPR betoog-] de dat niet alle technische problemen! zijn opgelost, dat een koppeling me: atoombewapening mogelijk is, en dat: derhalve niet aan alle voorwaarden is voldaan. Hij had liever gehad da: üe regering de knoop had doorgehakt, en een negatieve beslissing had genomen] over de bouw van de drie nieuwe] centrales, maar hij was niet ontevre-] den over het uitstel, dat zijns inziens] de mogelijkheid voor nieuwe bezin-1 ning schept. Zie slot pagina 6 kolom 4) I Executie of uil- stel van executie binec.-Der. Uyl ziet Tniïyvl op dit Ogenblik niet rooo- kleurig uit: de opvattingen binnen het kabinet over het nieuwe wetsontwerp-onder- nemlngsraden lopen nog altijd uiteen zodat bet haast oomog» lijk wordt geacht om alsnog een go meenschappelijke noemer te vinden. Vanmorgen zou het beraad verder gaan. maar dat zou dan in hot bijzon der de politieke consequenties van de meningsverschillen moeten behande len. De vraag is daarbij uiteraard: een crisis of niet? In Den Haag wordt bij herhaling verzekerd dat de ministers zelf hélemaal niet op een breuk uit zijn. binnen het kabinet i-. <-r de op rechte wil om uit de problemen te komen. Maar men moet nu eenmaal rekening houden met allerlei politieke factoren en de gewichtigste daarvan op dit ogenblik is dat aan confessio nele kant grenzen zijn ge: rokken. Zou het kabinet daar over heen gaan, dan zou er een eind komen aan het godo gen met name bij de KVP en wellicht ook bij de AR. Is een crisis op dit ogenblik noodza kelijk? We stellen deze vraag er van uitgaande dat het kabinet geen kans ziet tot een eenstemmig standpunt te komen ten aanzien van het voorstel - ondeimemingsraden. Men kan naar ons gevoel zonder veel moeite en op goede gronden de theorie verdedigen dat een crisis op dit ogen blik niet nodig is. In de eerste plaats omdat het kabinet dat zelf niet wil: het conflict binnen de ministerraad heeft de verhoudin gen niet aangetast, evenmin de bereid heid om verder te gaan- In de tweede piaats lijkt ons een crisis, althans op dit ogenblik, overbodig omdat dit ka binet in een bijzondere relatie tot de tweede kamer staat. Voor de PvdA gaat het om een parlementair kabinet. KVP en AR daarentegen beschouwen het kabinet-Den Uyl als extra-parle mentair. Met andere woorden: de bin dingen van deze fracties met de rege ring zijn tamelijk los, de fractievoor zitters kijken niet voortdurend over de schouders van hun ministers. Dat was dan ook één van de redenen op grond waarvan destijds werd besioten grote terughoudendheid te betrachten bij het stellen van de kabinetskwesMe. Met andere woorden: de ministers kunnen rustig een besluit nemen over de ondernemingsraden eventueel een meerderheidsbesluit om daar mee vervolgens naar de kamer te gaan. Op dat moment zal wel blijken hoe de stemverhouding daar ligt en bij die gelegenheid kan indien dat nodig wordt geacht de kabinetskwestie worden gesteld. Tegen deze opvatting zij is naar we hebben begrepen in grote lij nen ook de gedachtengang van Aantjes zou men kunnen inbrengen da*, het alleen maar gaat om een uitstel van executie. Maar dat is nu juist de vraag: tussen indiening van het wets ontwerp en de openbare behandeling in de tweede kamer ligt een periode van vele maanden. Het zal zelfs moei te kosten om een dergelijk voorstel nog voor het zomerreces te behande len. Er zou dus een periode beschik baar^ komen van bezinning, niet alleen bij de politieke partijen, maar ook daarbuiten. Op basis van het ingediend wetsontwerp kan dan een brede als cussie worden gehouden, waarbij wel licht ook enig onderzoek gewenst is naar het functioneren thans van de ondernemingsraden. Zou tijdens deze discussie blijken dat de tegenstellin gen zich verscherpen, dan is vermoe delijk een scheiding der geesten on vermijdelijk. Maar wellicht zou men er ook naar kunnen streven allerlei polarisatie-effecten te vermijden: wie weet is dan toch alsnog een gemeen schappelijke noemer te bereiken. In ieder geval maakt de hier geschetste methode op basis van feiten een wetsontwerp een nadere bezïnnir.g mogelijk, waarbij niet alleen kabinet en parlement zijn betrokken. De complicatie op dit ogenblik is echter dat KVP-iractievooratter Andriessen a! enige malen heeft laten weten dat een bepaald voorstel voor hem bij voorbaat onaanvaardbaar zou zijn. Strikt genomen ging Andriessen daarmee buiten het extra-parlementa:- re ooekje: een dergelijke opmerking suggereert dat de fractievoorzitter van een regeringspartij mee wil sturen nog voordat de regering met een voorste! is gekomen. En dat nu is typisch een houding van een fractievoorzitter, die een parlementair kabinet steunt. Van Thijn zou dergelijke uitlatingen wel kunnen doen voor hem is de relatie me* zijn ministers die -.-an een parle mentair kabinet maar Andriessen zou moeten afwachten: hij gedoogt deze regering. Door deze ontwikkelin gen is thans een tamelijk onheldere situatie ontstaan, die uiteraard haar oorsprong mede in de moeizame ont staansgeschiedenis van dit kabinet neeft- De regering zelf kan echter bij dragen tot opheldering, door namelijk net wetsontwerp in te dienen, ook al zou dat niet de steun van alle mims- ters hebben. Op die manier kan men het^ laten aankomen op een ontmoeting met de kamer over vijf-zes maanden. Geen executie derhalve, maar in rt ongunstigste geval een uitstel van executie. Het kan echter ook tot een afgelasting leiden: in zes maanden kan namelijk heel wat gebeuren. De 9-jarige Micha Wiersma uit Am sterdam is dinsdagmiddag verdron ken, nadat hij op een vijver in het Rembrandtpark in de hoofdstad door het ijs was gezakt en onder de ijslaag tereent wass gekomen. Pogingen van duikers van de brandweer om hem bijtijds onder het ijs vandaan te ha mislufeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1