Na gouden stroom van Sapporo telt een vierde plaats in Innsbruck amper mee ORANJE-BUIT: 22 PLAKKEN, WAARVAN ACHT MAAL GOUD WINTERSPELEN HADDEN VELE INDRUKWEKKENDE WINNAARS rMé\t/ WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 INNSBRUCK - De geschiedenis van de Olympische Win- Voor Nederland zijn de Olympische Winterspelen terspelen vermeldt, dat in 1924 in Chamonix voor het lange tijd zonder al te veel betekenis geweest. Zeker, ..„4 ^nliAiirlAn Yt JiaialMa T c ifcDn it n Tl H 11 VQTTJ f f h TT TY) flTl I 1' H Tl hpt nrill'ri! m m 23 INNSBRUCK - De geschiedenis van de Olympische Win terspelen vermeldt, dat in 1924 in Chamonix voor het eerst Winterspelen werden gehouden. Maar diezelfde ge schiedenis leert ons ook, dat een jaar later, tijdens het IOC-congres in Praag, besloten werd de Olympiade met een wintersportprogramma uit te breiden. Het Praagse congres van het Internationaal Olympisch Comité, voor het laatst voorgezeten door Pierre de Coubertin, nam die beslissing namelijk met terugwerkende kracht. Het Franse Chamonix had daarmee de primeur beleefd van een evenement, dat van 4 tot en met 14 februari aan staande in Innsbruck voor de 12e maal wordt gehouden. Voor Nederland zijn de Olympische Winterspelen lange tijd zonder al te veel betekenis geweest. Zeker, schaatsen stond al vanaf Chamonix op het programma, maar tegen de grote cracks uit de Scandinavische lan den waren onze landgenoten nog lang niet opgewassen. Pas bij de Spelen van 1936 in Garmisch Partenkirchen meldde Nederland zich als schaatsnatie aan, toen Jan Langendijk vierde werd op de 5 km en zesde op de 10 km. Toch zou het nog 16 jaar duren voordat er voor Oranje eremetaal te verdienen viel. Dat was in 1952 in Oslo, toen Wim van der Voort het zilver won op de 1500 meter, terwijl Kees Broekman de zilveren plak ver overde op zowel de 5 als 10 km. Veertig jaar na de eerste winterse Olympiade wapperde dan eindelijk het rood-wit-blauw aan de hoogste mast. Dat was in 1964 in hetzelfde Innsbruck, waar straks om het Olympische eremetaal zal worden gestreden. Die eerste gouden plak voor Nederland werd overigens niet door een schaat ser veroverd, maar door kunstrijdster Sjoukje Dijkstra. En het is frappant, dat het enige goud dat wij ditmaal in Innsbruck denken te verdienen dan weer naar een kunstrijdster zal moeten gaan, namelijk Dianne de Leeuw. De totale buit voor Nederland ziet er tot dusver als volgt uit: achtmaal goud; tienmaal zilver; viermaal brons. Voor het goud zorgden Sjoukje Dijkstra (1964 Innsbruck), Kees Verkerk (1968 Grenoble op de 1500 meter), Carry Geijsen (1968 Grenoble 1-000 meter), Ans Schut (1966 Grenoble 3000 meter), Ard Schenk (1972 Sapporo op 1500, 5000 en 10.000 meter) en Stien Baas-Kaiser (1972 Sapporo 3000 meter). Nationaal prestige heeft altijd voorop gestaan Het xilver was voor: Wim v.d. Voort (1952 Oslo), Kees Broekman 2 X (1952 Oslo), Sjoukje Dijkstra (1960 Squaw Valley), Kees Verkerk (1964 Innsbruck), Ard Schenk (1968 Grenoble); Kees Verkerk (1968 Grenoble); Carry Geijssen (1968 Grenoble); Kees Verkerk (1972 Sapporo); Atje Keulen-Deelstra (1972 Sapporo) en Stien Baas-Kaiser (1972 Sapporo). Brons was er tenslotte voor: Jan Pesman (1960 Sqnaw Valley); Stien Baas-Kaiser (1968 Grenoble) en Atje Keulen-Deelstra tweemaal in 1972 in Sapporo. ARD SCHENK drie keer goud Knud Johannesen (rechts) als coach van de Noorse schaatsploeg in gesprek met Pleu'n Verkerk „Deelnemen is belangrijker dan winnen", is de leuze die nog altijd met betrekking tot de Olympische Spelen wordt gehanteerd. Idea lisme kan deze kreet niet worden ontzegd, maar de werkelijkheid ziet er wel iets anders uit. Ook Nederland heeft er bij de uitzen ding van atleten steeds op gelet, dat een eervolle klassering mocht worden verwacht. Niemand was dan ook blij met de 34e plaats die Peter Nottet 12 jaar geleden-in Innsbruck op de 5 km bereikte. Natuurlijk mocht meestal niet op eremetaal worden gerekend, maai eigenlijk wilde het thuisfront niets liever dan dat. Ard Schenk heeft het daarom de deelnemers aan de Olympiade in Innsbruck niet ge makkelijker gemaakt. De vierde plaats van Jan Langendijk in 1936 in Garmisch werd in Nederland als een geweldige prestatie be groet Maar na de „gouden stroom" van Sapporo telt een vierde plaats in Oostenrijk nauwe lijks nog mee... Natuurlijk is Nederland niet het enige land waar het aantal be haalde plakken wordt geturfd. Het nationaal prestige heeft zowel bij Zomer- als Winterspelen altijd voorop gestaan en zolang de Olympiade nog gehouden wordt - volgens velen is het einde in zicht - zal dat zo blijven. Saichow De eerste Olympische Winter spelen waren, zoals gezegd, in Chamonix. Maar toch waren er toen al medailles voor winterspor ten uitgedeeld. In feite zijn de Winterspelen dan ook al in 1908 bij de Olympiade van Londen een beetje begonnen. Toen werd na: melijk in het nieuwe ijspaleis van de Prince's Skating Club Rink in Londen gestreden om de olympi sche medailles voor het kunstrij- den. Bij de heren won de Zweed Ulrich Saichow. naar wie een van de bekendste sprongen is ge noemd, het goud. Niet verrassend, omdat Saichow inmiddels al tienmaal wereldkampioen was geworden. Bij de dames veroverde de Engelse Madge Syers het goud, bij de paren de Duitse combinatie Anna Huebner-dr. Heinrich Bur ger. Eigenlijk had men in 1900 (Pa rijs) het kunstrijden al in het olympisch programma willen op nemen, omdat al in 1894, toen het IOC werd opgericht, schaatsen als olympische sport was erkend. Bij de Olympiade van 1920 in Ant werpen was het schaatsen nog nadrukkelijker vertegenwoordigd. Het programma vermeldde niet alleen kunstrijden, maar ook ijs hockey Bij dat kunstrijden werd de inmiddels 43 jaar oude Saichow nog altijd vierde, terwijl in het ijs- hockeytoernooi Canada superieur Het succes van deze winter sporten in Londen en Antwerpen leidde ertoe, dat binnen het IOC onder leiding van Pierre de Cou bertin een stroming ontstond, die enthousiast het invoeren van Winterspelen propageerde. Het verzet kwam merkwaardigerwijs van de Scandinavische landen, die bij Winterspelen ongetwijfeld de boventoon zouden voeren. In Noorwegen, Zweden en Finland werd echter gevreesd, dat de po pulaire „Noordelijke Spelen" er het slachtoffer van zouden wor den. Chamonix 1924 (van 25 januar tot 5 februari) was slechts een proef, die het woord „olympisch" niet mocht voeren, maar wel on der auspiciën van het IOC werd gehouden. Het succes was groot, ook voor de Scandinavische lan den, die enthousiast hun winnaars begroetten. Een jaar later, bij het IOC-congres in Praag, werd het toernooi in Chamonix dus alsnog uitgeroepen tot „Winterspelen nummer 1". Die nummering heeft men later echter laten vallen, zo dat niet alleen Montreal, maar ook Innsbruck dit jaar de 21e Olympiade beleeft. Grote winnaars De Winterspelen hebben vele grote winnaars gekend. Dat begon in Chamonix in 1924 met de Noor Thorleif Haug en eindigde in 1972 in Sapporo voorlopig met Ard Schenk. Haug veroverde in de bit- tere kou die tijdens de Spelen heerste het goud op de 18 en 50 km langlauf en in de Noorse com binatie. Bovendien kwam er bij het schansspringen nog brons bij. In zijn woonplaats Kongberg werd Haug als een held binnengehaald en nog tijdens zijn leven werd er voor hem een standbeeld opge richt. Bij die Noorse ski onderdelen hebben de Scandina viêrs trouwens erg lange de boven toon kunnen voeren. De Zweed Sixten Jemberg, die 12 jaar gele den in Innsbruck voor het laats! deelnam, was met viermaal goud driemaal zilver en tweemaal brons de meest succesvolle. Het abso lute record wat gouden plakken betreft is echter in handen van een schaatsster, namelijk de Rus sische Lidija Skoblikova. In 1960 in Squaw Valley was het damesschaatsen voor het eerst op het programma ge plaatst. Skoblikova pakte goud op de 1500 en 3000 meter. Vier jaar later in Innsbruck voerde zij het totaal aan gouden medailles op naar zes door alle afstanden te winnen. Een unieke prestatie, waarbij legendarische schaatsers als de Fin Clas Thunberg (vijf maal goud. 1 maal zilver en 1 maal brons) en de Noor Ivar Ballang- rud (viermaal goud, tweemaal zilver) in de schaduw komen te staan. Thunberg zou echter ongetwij feld een onbereikbaar record aan medailles hebben bereikt, als zijn land niet had besloten de Winter spelen van 1932 in Lake Placid te boycotten. Ondanks woedende protesten van de Scandinavische landen was namelijk besloten de startprocedure te wijzigen, waar door op elke afstand alle deelne mers tegelijkertijd zouden ver trekken. Het publiek zou daarmee beter aan zijn trekken komen, stelden de Amerikaanse organisa toren, die echter glimlachend toe keken toen zij de overmacht aan Amerikaanse schaatsers bij de massastarts zagen. Geslagen Moeilijkheden konden niet uit blijven en het schaatsgebeuren van 1932 zal dan ook de geschie denis ingaan als het meest onre glementaire. Er werd geduwd, ge trokken en geslagen... Zelfs het publiek kon het niet langer aan zien en protesteerde bij de jury, die via de luidsprekers de deelne mers tot sportiviteit aanmaande... Een uniek en eenmalig gebeuren. Het waren overigens steeds Ame rikanen die als eerste over de fi nish gingen- Na de Tweede Wereldoorlog dienden Rusland, Nederland en West-Duitsland zich als nieuwe schaatsnaties aan. Jewgeni Gris- hin veroverde vier gouden en twee zilveren plakken voor de Sowj et- Unie en schaarde zich daarmee in het rijtje Thunberg-Ballangrud. Uit de Scandinavische landen, en dan vooral Noorwegen, bleven echter geweldige schaatsers ko men: Hjalmar Andersen, Knut Johannesen, die in Squaw Valley een geweldig wereldrecord op de 10 km reed (15.46.6), en Fred An ton Maler. Killyade Ook de andere sporten hebben natuurlijk hun grootheden ge kend. Zoals de Zweedse kunstrij der Gillis Grafström (driemaal goud), de Oostenrijker Toni Sailer, die in 1956 in Cortina d'A SJOUKJE DIJKSTRA de eerste... het goud op alle drie Alpine skionderdelen won: afdaling, reu zenslalom en speciaalslalom. Het zelfde presteerde de Franse ve dette Jean-Claude Killy in 1968 in Grenoble, waardoor deze Winter spelen ook wel de „Killyade" wor den genoemd. De winst van Killy op de speciaalslalom werd echter pas een feit nadat Karl Schranz was gediskwalificeerd, omdat hij een poortje zou hebben gemist. De gemoederen raakten in Oostenrijk zo sterk in beweging, dat in We nen voor de Franse ambassade een betoging werd gehouden. Schranz heeft geen gelegenheid gekregen op sportieve wijze wraak te nemen. In Sapporo kreeg de Oostenrijker namelijk de banvloek van IOC-voorzitter Avery Brundage over zich uitge stort. Schranz werd uitgesloten omdat hij de amateurregels zou hebben overtreden. Maar natuur lijk was hij niet de enige. Schranz was kennelijk uitgekozen om een keihard voorbeeld te stellen, zoals er nu geruchten gaan, dat een aantal prominente skiërs straks In Innsbruck hetzelfde lot zal ondergaan. De andere, nog niet genoemde olympische wintersporten zijn bob, Biathlon (combinatie van skilauf en schieten) en rodelen. Tweemaal werden medailles uit gereikt voor skeleton, een vorm van rodelen, waarbij men echter op de buik op de slee lag. Het stond op de programma's van St. Moritz (1928 en 1948). Bergbeklimmen Drie gouden medailles mogen in dit historische overzicht niet on vermeld blijven. Ze werden uitge reikt in 1924 in Chamonix, in 1932 in Los Angeles en in 1936 ui Ber lijn. De Engelsman Struth kreeg een gouden plak omdat hij een expeditie naar het Himalayage- bergte had geleid, waar men er overigens niet in geslaagd was om 's werelds hoogste berg. de Mount Everest, te bedwingen. De laatste huldiging van de Zomerspelen in Los Angeles gold de Duitse broers Franz en Toni Schmld. waarvan Toni inmiddels was overleden, omdat hij in het hooggebergte in een ravijn was gevallen. In het voorjaar van 1932 waren zij erin geslaagd de noordwand van de Matterhom te beklimmen. En in 1936 mocht het Zwitserse echt paar Dyrenfurth na een expeditie in de Himalaya in het Olympisch Stadion van Berlijn het goud in ontvangst nemen. Bergbeklimmen werd daarna definitief uit het olympisch pro gramma geschrapt, waardoor Edmund Hillary en Sherpa Ten sing, die in 1953 als eersten de Mount Everest bedwongen, niet met een gouden olympische plak gehuldigd werden. En op de top van de hoogste berg lag ook geen gouden medaille op hen te wach ten. De Engelsman Struth. die in 1924 namelijk plechtig beloofde het eremetaal op de top van de Mount Everest achter te laten, is zijn belofte namelijk nooit na kunnen komen. Als eerste deelnemer heeft Eu ropees kampioen kunstrijden John Curry een persconferentie gegeven. De nerveuze Engelsman gaf als reden op dat hij tijdens de trainingen, die hij voor meditaties pleegt te onderbreken, niet ge stoord wenst te worden. Een op merkelijke mening van Curry: „Het kunstrijden heeft in de loop van de jaren steeds meer aan ele gantie en schoonheid ingeboet. Het zijn je reinste springwedstrij- den geworden." Curry is van plan zijn sportieve loopbaan na de spe len te beëindigen. De 19 jarige Amerikaan Terry Kubicka heeft drieste plannen. De man, die tijdens de strijd om de wereldtitels vorig jaar in Colorado Springs de beste kür reed, is van plan een achterwaartse salto in zijn programma op te nemen. „Weliswaar hoort een salto mis schien meer in het circus thuis, maar ik wil de toeschouwers wat bieden," verklaarde Kubicka. Overigens kan hij voor deze sprong worden gediskwalificeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13