Karl Klee, de keurmeester van Innsbruck SIJTJE VAN DER LENDE GAAT HAAR EIGEN GANG CHRISTA JAARSMA: GEEN HOGE VERWACHTINGEN VAN ZICHZELF Bewaking streng, niet overdreven Venco VERANTWOORDELIJK VOOR WELSLAGEN TWAALFDE WINTERSPELEN Venco SHEILA YOUNG: MEER ZELFVERTROUWEN Gelukkigste wint medaille sterklasse drop sport 12 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INNSBRUCK - Met enige argwaan is de internationale schaatstop in In- nsbruck. het vrijwel sneeuw-arme en smoezelige centrum van de olympische wintersporten, neergestreken. Op en rond de kunstijsbaan was het dinsdag j weliswaar erg aangenaam toeven in de I zonnewarmte, maar met enige huiver werd door menigeen vastgesteld dat de geluksfactor een belangrijke rol zal gaan spelen in de gevechten om olym pisch eremetaal. Plotselinge windvla gen, de invloed van de zonnestraling op het ijs als het programma tot het middaguur is gevorderd, en cie allesbe halve gelukkige vondst om per afstand de drie deelnemers met dezelfde natio- naliteit ln aparte groepen onder te brengen, vormen de rele gronden van deze vrees. Van een strijd met gelijke kansen voor de favorieten kan daarom haast geen sprake zijn. Toen dinsdag na een periode van absolute windstilte de tientallen vlaggen rond de olympische ijsbaan ineens strak aan de masten wapperden, verzuchtte de Ameri kaanse kanshebster Leah Poulos: „De beste zal hier misschien niet winnen. maar de gelukkigste. Als je het net treft om te moeten rijden in zo'n wind vlaag. kun je alles wel vergeten" Ook de Nederlandse damescoach Gerard Maarse onderschat de erg wis selvallige wind niet: „Van moment tot moment kunnen de omstandigheden verschillend zijn. De ervaring met wed strijden die hier in het verleden zijn gehouden, heeft uitgewezen dat de be ste tijden halverwege de ochtend wor den gemaakt. Later, als de zon door- j breekt, wordt het ijs wat zachter. Star- ten in de eerste groep is dus het gun stigst. Wat het weer betreft, loop je dan de minste risico's, al vindt niemand het natuurlijk prettig om in het eerste paar over het ijs te moeten". INNSBRUCK - Toen het internationale olympische comité enkele dagen voor het begin van de winterspe len in Sapporo (1972) be sloot Karl Schranz als het hoofd van jut in de sterk vercommercialiserende Skisport te gebruiken trok dr. Karl Heinz Klee als enige official zijn persoon lijke gevolgtrekkingen en trad af als voorzitter van de Oostenrijkse skibond. Nu is de voormalige alpineskiër met de gestalte van een zwaargewichtbokser de man die verantwoordelijk kan worden gesteld voor het welslagen van de twaalfde olympische win terspelen. Als algemeen se cretaris van het organisa tiecomité is Klee met z'n 45 jaar een van de jongste smaakmakers in In nsbruck. Een jaar na Sapporo liet de om vangrijke advocaat zich na lang soebatten overhalen op de stoel plaats te nemen, die hij nu met zoveel allure bezet. „Mijn werk nam bijna al mijn tijd in beslag en ik heb er dan ook een poosje over moeten naden ken," herinnert Klee zich. Spijt heeft hij nooit van zijn besluit gehad: „Het heeft me meer vreugde verschaft om iets derge lijks op te bouwen dan ik tevoren voor mogelijk had gehouden. We hebben in een tijdsbestek van slechts drie jaar alle belangrijke problemen op kunnen lossen en vooral de kosten binnen de per ken weten te houden. De toe schouwersrecords van 1964 zijn bij voorbaat >al verbeterd en bo vendien kunnen we dit keer ook echte sneeuwspelen aanbieden." Herr Klee meent dat puur een voudige spelen niet meer bestaan. „Die kreet wordt wel telkens als leus de wereld ingeslingerd, maar het is gewoon niet zo. Dat kan niet meer in deze tijd. Toch zijn wij met het totaalbedrag van onge veer 75 miljoen gulden onder de kosten van twaalf jaar geleden gebleven. Nu was dat niet zo moei lijk. De meeste accommodaties lagen kant en klaar ter beschik king. Alleen de bob- en rodelbaan is helemaal nieuw En net als de Canadezen in Montreal kregen wij te maken met de hoge looneisen van de vakbonden. Achteraf zijn we nog blij dat ze er niet een schepje bovenop hebben gedaan." Alleen al voor installaties ten be hoeve van televisie-uitzendingen moest het organisatiecomité een post van 35 miljoen op de begro ting opnemen. Klee: „In geen enkele andere sec tor is de ontwikkeling zo snel ge gaan. De grens van de mogelijk heden is nu toch wel bereikt: dit worden de totale televisiespe len." Een welhaast nog grotere opgave voor de organisatoren was de kwestie van de veiligheidsvoor zieningen. Klee steekt zijn hoofd over dit onderwerp niet in hel zand. „Integendeel. De veilig heidsmaatregelen zijn overal dui delijk zichtbaar. We zijn aan ie dereen verplicht deze tol te beta len. We doen een beroep op bevol king, bezoekers, deelnemers en de internationale pers daarvoor be grip op te brengen. Laten we ho pen dat er niets afschuwelijks zal gebeuren." Het organiseren van de wedstrij den op zich heeft Klee en zijn ploeg geen noemenswaardige hoofdbrekens gekost. „De meeste medewerkers waren er ln 1964 ook al bij. Dat heeft ons al direct van vele zorgen ontlasL." De laatste verfijningen werden tijdens de testwedstrijden in de voorolymplsche winter aange bracht. En als sportman in hart en nieren liet Klee zich de kans niet ontnemen de meeste olympische parkoersen zelf te beproeven. Hij nam zelfs in een vierpersoons- bobslee plaats om de sensatie van de gloednieuwe bob- en ro delbaan te ondergaan „Alleen aan de springschansen heb ik me niet gewaagd." glimlacht Klee haast verontschuldigend Daar staat evenwel een andere moedi ge' daad als keurmeester tegen over: hij heeft zijn tong al of niet laten strelen door het complete scala van maaltijden, dat de koks in het olympisch dorp deelnemers en officials zullen voorschotelen. Een nieuw apparaat verleent bij de Olympische Winterspelen in Innsbruck ondersteuning aan het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de sportgenees kunde. De leider van het medisch centrum in het Olympisch dorp. dr Ernst Haas (rechts op de foto), wil door het bepalen van het har volume bij zoveel mogelijk sport- lieden nog nauwkeuriger kennis verkrijgen over het verband tus sen de grootte van het hart en het prestatievermogen. Uit dergelijke onderzoeken kunnen bijvoorbeeld aanbevelingen voor meer effi ciënte trainingsmethoden worden afgeleid. De nieuw ontwikkelde „Volu- matcompact" (zie foto) helpt bij het automatiseren van deze volu meberekeningen. Röntgenfoto's van het hart worden eerst op magneetband geregistreerd en la ter voor verwerking op een televi siemonitor weergegeven. Op de contactplaat van de „Volumat" wordt tegelijkertijd de omtrek van het schaduwbeeld van het hart met een elektronisch contactstift nagetrokken. De direct gekop pelde minicomputer kan daaruit het hartvolume bepalen. In de bobsleesport is het ge bruikelijk dat elke ploeg tijdens de training zelf de gemaakte tijd opneemt. Het Zwitserse jurylid Walter Graf was dit een doorn in het oog. Hij besloot op eigen houtje de door het Oostenrijkse team aangebrachte elektronische tijdwaarneming te verwijderen Schade: ongeveer 6.000 gulden. De jury besloot later dat er in het vervolg geen privétijden meer mogen worden opgenomen. INNSBRUCK - Christa Jaarsma loopt met een geluk kig gezicht in Innsbruck rond. „Tijdens de Nederlandse kam pioenschappen in Groningen verspeelde ik mijn kansen door een val. In de landenwedstrijd tegen Rusland in Assen kwam ik weer te vallen, en toen durfde ik op niets meer te re kenen. Dat ik nog naar de win terspelen zou gaan, was op dat moment wel het allerlaatste waarop ik nog hoopte". De 23-jarige Almelose kondigde vo rig seizoen aan te gaan stoppen, maar knoopte er uiteindelijk toch nog maar een jaartje aan vast. „Ik ben al aan mijn 10e seizoen bezig. Op mijn 13e jaar zat ik al in de Overijsselse selec tie, en ik heb ook al aan heel wat na tionale kampioenschappen meege daan. Mijn beste klassering was de zesde plaats vorig jaar, want zo'n goede ben ik nooit geweest". Ook nu weer vraagt Christa Jaarsma zich af of het niet het verstandigst zou zijn om er na dit seizoen een punt ach ter te zetten. „Mijn verloofde - Johan Alberts, die donderdag naar Innsbruck komt - zal dat geloof ik ook graag wil len. Ik heb straks toch eigenlijk ook al les wel meegemaakt, en er zijn zoveel leuke dingen waar je nu niet aan toe komt. Bijvoorbeeld een keer gaan zwemmen als je zin hebt, of thuis een avondje gezellig televisie kijken. Nu ben ik bijna de hele winter van huis. Zo nu en dan kijk ik thuis in Almelo even om de hoek. Niet dat ik heimwee heb; daarvan is geen sprake. Maar ik begin het toch wel erg lang te vinden..." INNSBRUCK - Om het olympische dorp in Innsbruck staat een hoog hek, waarlangs militairen met karabijnen en politiemannen met gemuilkorfde honden patrouilleren. Die zware be waking geldt natuurlijk ook voor de ingang, waar niemand zonder pasje kan passeren en waar zonodig de be zoekers worden gefouilleerd. „Toen ik hier voor het eerst aan kwam, voelde ik my niet op myn ge mak", bekent Christa Jaarsma, een van de Nederlandse deelneemsters aan de Olympische Winterspelen. „Maar het blijkt achteraf allemaal best mee te vallen. De bewaking is streng maar niet overdreven. Ik heb geen moment het gevoel in een gevangenis te zitten", zegt Christa Jaarsma, wiers mening door de andere leden van de Neder landse damesploeg volledig wordt ge deeld. In het olympische dorp zelf heerst een gezellige drukte, die zich concen treert ln het winkelcentrum, waar "de sportlieden tevens hun maaltijden kunnen gebruiken en met tafelvoetbal of andere spelen ontspanning zoeken. In dit centrum is bovendien een post kantoor en een bank ondergebracht. Het onderkomen van de deelnemers en deelneemsters zelf bestaat uit flat gebouwen, waarbij de drie schaatsters Annie Borcklnk, Christa Jaarsma en Bijtje van der Lende samen een appar tement delën. Daarbij heeft ieder de beschikking over een tweepersoons slaapkamer, omdat de organisatie op~ een grotere Nederlandse damesploeg had gerekend. Dianne de Leeuw is in hetzelfde flat gebouw gehuisvest, „Zij heeft een heel appartement voor haar alleen, maar dat maakt niets uit, want ik ken haar toch niet. Zij heeft zich maandag even Garretsen dankzij de supporters in Innsbruck INNSBRUCK - In Innsbruck is dinsdagmiddag Ab Garretsen. de trainer van schaatster Annie Borckink, gearriveerd. Garretsen is als toerist in de olympische stad, maar zal de ko mende dagen ongetwijfeld veelvuldig contact met zijn pupil Annie Borckink zoeken. De kosten van Garretsens ver blijf in Innsbruck heeft de supporters club van de Achterhoekse schaatster voor zijn rekening genomen. aan ons voorgesteld", vertelt Sijtje van der Lende, die blij is dat het dragen van de nationale driekleur tijdens de openingsceremonie niet aan haar maar aan Dianne de Leeuw is opgedragen. Christa Jaarsma luistert echter ook wel naar de mensen die haar bezweren dat het toch doodzonde zou zijn om er nu mee te stoppen, omdat de door braak juist dit seizoen lijkt te zijn ge komen. „Inderdaad heb ik dit seizoen grote vorderingen gemaakt. Wat dat betreft zou ik ook nog door moeten gaan. Men zegt dat je op je 26e, 27e op z'n sterkst bent. Maar zolang kan ik het echt niet meer opbrengen". Maatschappelijk levert het bedrijven van topsport Christa Jaarsma niet al ATJE KEULEN WERD FRIES KAMPIOENE BEETGUMMERMOLEN (ANP) - Atje Keulen-Deelstra is dinsdagmiddag op een baan van 333 meter in Beetgum- mermolen schaatskampioene van Friesland geworden De oud wereldkampioene won alle drie afstan den, al moest zij de eerste plaats op de 500 meter delen met Haitske Pijlman. De uitslagen: 500 meter: 1/2 Atje Keulen (Imsum) en Haitske Pijlman Grouw) 49.0: 3 An neke Zeinstra (Warga) 50.4. 1000 meter: 1 Atje Keulen 1.41.0; 2 Haitske Pijlman 1.42.5; 3 Sophie Wes tenbroek (Steggerda) 1.44. 1.500 meter: 1. Atje Keulen 2.36 2; 2 Sophie Westenbroek 2.37.8, 3 Haitske Pijlman 2,38.0. Eindklassement: 1 Atje Keulen 151.567: 2 Haitske Pijlman 152.983; 3 Sophie Westenbroek 155.350. te veel problemen op. Als secretaresse bij de Almelose Sportstichting - 'een geweldig leuke baan' - krijgt zij alle medewerking. Na de Nederlandse kampioenschappen leek het erop dat deze sportstichting op een spoedige te rugkeer van Christa zou mogen reke nen. „Bij de laatste olympische selec tiewedstrijden in Inzeil zei meneer Maarse tegen mij, dat ik nog een kans zou maken als lk op de 3000 meter on der de vijf minuten bleef. En dat lukte. Ik reed 4.58,87 en toen kon het NOC mij moeilijk meer passeren, als ten minste ook Sijtje en Annie zouden worden geselecteerd". Toch beseft Christa Jaarsma wel dat de selectienormen in haar geval niet overdreven streng zijn gehanteerd. „In feite reed ik goed op de 3000 me ter, en prompt was ik erbij. Vooral voor Haitske Pijlman moet dat toch wel geweldig sneu zijn geweest, want zij heeft het hele seizoen goede tijden neergezet en wordt gepasseerd". Christa Jaarsma waarschuwt echter dat van haar geen heldendaden mogen worden verwacht. „Ik zie niet tegen het olympische toernooi op, maar hoge klasseringen zie ik niet zitten. Als ik over het geheel genomen maar goed voor de dag kom. Een tiende plaats, daar doe ik het voor..." (ADVERTENTIE) Venco Leah Poulos, naast Sheila Young de grootste kanshebster voor een medaille in die Ameri kaanse damesschaatsploeg, ver telde dinsdagmiddag een aardige anekdote. ..Onze oud-sprinter Neil Blatchford was vroeger nogal ja loers op de stevige bovenbenen van de meeste Europeanen. Weet je wat hij toen deed om er ook im ponerend uit te zien Hij stopte gewoon wat handdoeken onder zijn schaatsbroek". De Noorse herenschaatsers ver blijven momenteel in Inzeil. Chef d'equipe Tor Berg wilde echter nog een poging in het werk stellen om de Noren tijdens internatio nale wedstrijden in Davos - met ook de Nederlandse heren - aan de start te brengen. „Misschien kunnen we dan ook van de goede omstandigheden profiteren". MjZöiliJ-i li VALUTADROP de echte ouderwelse drop met de rijke smaak van vroeger Zout en zoet tegeli|k Van allebei evenveel Da s dus dubbel lekker' tl smaken Een opvallend lid van de Ame rikaanse damesschaatsploeg is Nancy Louise Swider. Dit 19-jarige meisje met het knappe gezicht en de lange, blonde haren mocht zich dinsdag aan de rand van die olympische schaatsbaan in een meer dan overweldigende belang stelling van de persfotografen verheugen. Nancy Swider geldt als de beste Amerikaanse op de 3.000 meter. INNSBRUCK - De Poolse da mes zorgden voor opschudding door tijdens de rodeltraining in een heel bijzondere outfit te ver schijnen. Met hun een halve meter lange, opblaasbare puntmutsen ieken zij veel op ïeden van de ku klux clan. INNSBRUCK - Ze is 25 jaar, ais ze niet schaatst, is ze op de wielerbaan te vinden en in haar weinige vrije tijd mag ze graag beeldhouwen (het liefst maakt ze abstracte steenvormen) of een boek lezen van Kurt Vonnegut of Hermann Hesse. „Hesse", zegt ze, „heeft mij de beauty of little things le ren appreciëren". Zaterdag snelde ze op de boog gelegen gbaan van Davos als eerste vrouw ter wereld op de 500 meter naar een tijd onder de grens van 41 seconden: 40,91. Ziedaar een portret van Sheila Young, de Ameri kaanse schaatsenrijdster die inmid dels al weer zeven jaar aan interna tionale wedstrijden meedoet en in Innsbruck als de grote favoriete wordt gezien voor het goud op de korte afstanden. Ze maakt een erg gelukkige indruk, deze Sheila Young. Als ze op dreef is (en dat is ze bijna altijd) kan ze uren lang vertellen over haar sportieve hob by's. „Het grote verschil tussen de win terspelen van Sapporo en die van Inns bruck is. dat ik veel meer zelfver trouwen heb gekregen. Ik weet precies waar de concurrenten toe in staat zijn. Het wereldrecord van Davos heeft bij mij de druk te winnen misschien iets vergroot, maar ik lig er niet echt wak ker van. Daardoor kan ik mezelf ge woon te goed". Terwijl Sheila Young dit zegt richt ze haar smiling face naar de achter haar staande besnorde jon geman met de donkere bril. „Volgens jaar hopen we te trouwen, James Ochowitz en ik", zegt de rijdster uit Detroit dromerig. Weer teruggekeerd op aarde gaat Sheila Young rad van tong verder: „Innsbruck is eigenlijk niet mijn favo riete baan. Waarom weet ik ook niet. Ik schijn hier gewoon nooit mijn beste tijden te kunnen maken. En tijdens de wereldsprintkampioen- schappen van 1974 kwam ik hier op de 500 meter ten val". Sheila Young heeft de laatste tijd nogal wat last gehad van een hardnekkige verkoudheid. „Maar daar kom ik wel overheen", zegt ze optimistisch, „het ergste is al achter de rug en geestelijk lijd ik er heus niet onder" Sheila Young is dol op schaatsen. Zij beschouwt het als een soort egotrip. „Als ik zou moeten kiezen tussen schaatsen en wielrennen zou ik zeker het schaatsen nemen. Ik kan daar veel eer van mezelf inleggen. Bij het schaatsen hoef je je in feite ook geen zorgen te maken om je tegenstander. In het wielrennen moet je telkens na denken wat de ander zou kunnen gaan doen. Daar komt het meer op het plot selinge exploderen aan". De donkere Amerikaanse, die getraind wordt door bondscoach Peter Schot- ting uit Nederland, voelt er voorlopig nog niet zo veel voor met schaatsen te stoppen. „Ik ben zo gewend geraakjt aan de Europese trips, dat jk daar niét zo maar afstand van kan doen. Ik böL trouwens van reizen en mensen ont moeten". De prestatieüjst van Sheila Young ziet er als volgt uit: Schaatsen: wereldkampioene spring in 1973 en 1975, lie in 1974 (val 500 m). 8e in 1972; wk allround; lie in 1973, 4e in 1974, 3e in 1973. O.S. 1972 (Sapporo):.4e op de 500 meter, 17e op de 1.000 meter. Wielrennen: wereldkampioene sprint in 1973. Olympisch kampioene Monika Holzner-Pflug (1000 meter dames) heeft besloten het atletendorp te laten voor wat het is. Sinds een heftige ruzie met de Westduitse bondscoach Herbert Hoefl enige weken geleden traint Monika Holzner met de in Innsbruck niet officieel geaccrediteerde Neder lander Henk van Dijk. Hoefl, die in Sapporo nog als de grote man achter de gouden medailles van Monika Holzner en Erhard Keiler werd gefêteerd, heeft inmiddels zijn voormalige pupil 'wegens be lediging' voor de rechtbank ge daagd Op de kamer van Dianne de Leeuw in het Olympische dorp gaat elke ochtend om vijf uur de wekker Na een vluchtig ontbijt reist de Europese kampioene kun strijden vervolgens met coach Doug Chapman naar Garmisch Partenkirchen om te trainen. Het tweetal acht de oefenmogelijkhe den in Innsbruck te gering. SIJTJE v. d. LENDE INNSBRUCK - Ook in een zonover goten olympische stad Innsbruck, waar bij wijze van spreken elke steen de bezoekers aan de winterspelen her innert, blijft Sijtje van der Lende re lativeren. „Natuurlijk vind ik het prachtig, dat ik er hier bij ben. En na tuurlijk zal ik mijn uiterste best doen. Maar verder doet het mij toch niet zo veel". De verwachtingen van de nationaal-kampioene zijn trouwens ook niet hoog gespannen. „Als ik op een van de afstanden een persoonlijk record bereik, ben lk al tevreden. Ver der mag ik geen illusies koesteren. De buitenlandse concurrentie is voor ons te sterk geworden". Een opluchting voor de Friezin, die afgelopen zaterdag ln Inzeil haar 26e verjaardag vierde, is dat haar rugblessure volledig genezen ls. „Daar kan ik straks dus geen hinder meer van ondervinden. Bovendien lij ken mij de baan en het ijs hier erg goed" Sijtje van der Lende zal in Innsbruck haar eigen schema's maken. „Ik be denk zelf wel wat voor tijden ik denk te kunnen rijden. Maarse kan mij langs de baan dan wel duidelijk maken of ik boven of onder dat schema blijf. Op die manier houd ik mij trouwens ook aan de afspraken die na het Nederlands kampioenschap zijn gemaakt". Het is duidelijk dat ondanks Olym pische Winterspelen, wereldkampioen schappen en wedstrijden op de won derhaan van Alma Ata, verschillende leden van de damesploeg aan het aftel len zijn, waarbij voor trainer-coach Ge rard Maarse trouwens geen uitzonder ing mag worden gemaakt. „Je kunt niet zeggen dat de sfeer niet goed is. Wij gaan ieder onze eigen gang. 's Morgens vraagt Maarse wat wij van plan zijn die dag te gaan doen. En daar houdt hij zich keurig aan. Mijn bezwaren tegen Maarse zijn ook onverminderd overeind gebleven. Ik heb vorig jaar uiteindelijk, mede op aandrang van mijn trainer Wiebe Kort, mijn handtekening onder de be kende brief van de KNSB gezet. Wiebe hield mij voor dat ik hard moest gaan trainen om op het ijs revanche te ne men". „Sippie Tigchelaar heeft dat dus niet gedaan. Maar dat heeft de onderlinge verstandhouding niet vertroebeld. Sippie schrijft en belt mij regelmatig. Ze zou ook naar de winterspelen ko men, maar door een knieblessure zal dat nu niet door kunnen gaan", aldus Sijtje. Sijtje van der Lende bestrijdt de ver onderstelling dat elke coach het bij de damesmoeiljjkkrijgt,omdatvrouwennu eenmaallastigzoudenzijn. „Ikgeloofdat hetallemaalbestmeevalt.Misschienzijn wij vrouwen wel eens tefanatieken willen wij dan bijvoorbeeld veel harder trainen dan de coach voor ogen staat". De Friezin zelf denkt later ook nog wel eens trainster te worden, maar dan niet bij de senioren, maar bij de aller kleinsten. ïln dat waarschijnlijk mede vanuit de wetenschap dat het toch niet zo gemakkelijk is om de dameskem- ploeg te leiden. „Misschien zou Stien Baas-Kaiser er geschikt voor zijn. Hoewel het niets uitmaakt of het nu een man of een vrouw is. Jorrit Jor- ritsma zou ook een geschikte opvolger van Maarse kunnen zijn". Met die opvolger wil Sijtje van der Lende straks wel in zee gaan, omdat zij na dit olympische seizoen het top- schaatsen nog niet voor gezien houdt. „Maar ik geloof dat er wel het nodige veranderd zal moeten worden om het mogelijk te maken dat Nederland in ternationaal weer mee kan doen. Vooral aan het selectiesysteem zal ge sleuteld moeten worden, want ik vind dat die selectie nu veel te laat komt. Het was goed geweest als wij ons al vanaf november op het wedstrijdsei zoen hadden kunnen voorbereiden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 12