PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT minikrant VANDAAG NIEUW KABINETSBERAAD OVER COMPROMIS IJspret eist slachtoffers Koppeling grondverkoop met vergunning voor Montedison in Sloe is onmogelijk AMERIKAANSE VN-AMBASSADEUR MOYNIHAN NEEMT ONTSLAG Ronald. Reagan loopt in op president Ford Ford: met 'teleurstelling en aarzeling' aanvaard Zeker 5 mensen omgekomen POLITIE REGELDE VERKEER BIJ SCHAATSENFABR1EK m Feer se méér Pagina 6 219e jaargang no. 28 Dinsdag 3 februari 1976 «ri|d*g In da PZC óm SPEOALE AOVWTWfTlE- «twiliitlM ZONDEfl WANSTOOGMB*. CHRISTEN-DEMOCRATISCH VOORSTEL OVER ONDERNEMINGSRAAD TER TAFEL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanmorgen zal het kabinet opnieuw bijeenkomen om te praten over het wetsvoor stel op de ondernemingsraden. Maandag om middernacht werd het beraad op het Catshuis ge schorst. Tot vanmorgen half elf hebben alle partijen de gelegenheid om met aanverwante politici de situatie &oor te nemen. In totaal is al zo'n kleine 20 uur over het conflict vergaderd. Maandag avond bogen de ministers zich over een compromisvoorstel van de christen-democraten, nadat men eerder op de dag erin was geslaagd om diverse detailpunten van het omstreden wetsontwerp te regelen. In politiek-Den Haag viel vannacht moeilijk te taxeren in hoeverre het voorgestelde com promis voor de progressieve bewindslieden aanvaardbaar kan zijn. De PvdA-fractie ziet het be paald niet als een uitweg voor de moeilijkheden, zo liet vannacht een woordvoerder van de fractie weten. Het compromis heeft, volgens ze lieden van de KVP, betrekking op bevoegdheden van de ondernemings raad-nieuwe stijl. Beide kampen zijn het erover eens dat in de vergader structuur een vooroverleg van onder nemingsraad en directie moet zijn opgenomen. Daarna volgt een vergade ring van de ondernemingsraad zonder directie, waarin adviezen aan de be drijfsleiding worden opgesteld. De discussie in de ministerraad spit ste zich maandagavond toe op die zelfstandig oveiieg van de gekozen ondernemingsraadsleden- Christen-de mocraten zien een voedingsbodem voor conflicten tussen werknemers en werkgevers als de adviezen van de ondernemingsraad strijdig zijn met de plannen van de directie. De oonfessionele ministers hebben in het compromisvoorstel het advies recht niet helemaal uitgesloten. Zij vinden echter dat de ondernemings raad alleen advies mag uitbrengen als de ondernemingsraad en de directie dat in eensgezindheid vooraf hebben bepaald- De progressieven leggen dit uit ais een soort vetorecht voor de In KVP-kring was men maandaga vond niet zozeer bang voor een perti nente afwijzing van het compromis door de PvdA. als wel voor een halsstarrige houding van de PPR-be- windslieden. De kerngroep van de ra dicalen, die zaterdag in Utrecht verga derde, besloot dat het wetsonwerp niet mag afwijken van het Progressie ve Akkoord Keerpunt. In PvdA-krin- gen is men geneigd wél enige afstand van Keerpunt te nemen teneinde het onflict te kunnen oplossen. In dat kader gingen de socialisten al eerder akkoord met het instellen van het genoemd vooroverleg tussen perso- neelsraad en directie. Boersma Tegenslag in de discussie voor de linkse bewindslieden is dat in de loop van het weekeinde christen-democrati sche toppolitici de AR-minister Boers ma (van sociale zaken; hij zal in de Kamer de wet moeten verdedigen) weer in het christen-democratische ga reel hebben gekregen. Boersma koos het conflict de zijde van de ,.De christen-democratische bewinds lieden vormen weer een front", het AK-fractieleider Aantjes maandaga vond weten na een telefoongesprek met minister Boersma. Aantjes zei over de afloop van het conflict „opti mistisch gestemd" te zijn. Zijn KVP- collega Andriessen bleef maandaga vond in Den Haag. Hij liet een spraak voor een debat in Den Bosch met DS'70-fractieleider Drees lo pen. Ook Van Thijn (PvdA) bleef stand by in het Tweede-Kamergebouw. In de avondpauze van het ministerberaad had hij telefonisch contact met pre mier Den Uyl- Zowel de avondpauze als de lange middagpauze (tussen een en vier uur) werden door de minis ters gebruikt voor intensief overleg met de politieke leiders- De vergade ring van het kabinet begon maandag morgen om 11 uur. Toen bleek dat in het afgelopen weekeinde vruchtbaar overleg in de partijtoppen was ge weest, want een reeks van conflicten over niet onbelangrijke detailpunten CZie slot pagina 3 kolom 4) NEW YORK (UPI) In de naar de republikeinse kandidatuur loopt oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië steeds meer in op pre sident Ford. zo blijkt uit de jongste peiling van het opiniebureau Harris. Van de 1710 republikeinen en onafnan- kelijken die door Harris tussen 5 en 14 januari werden ondervraagd gaf 46 procent zijn voorkeur aan Fora en 44 procent aan Reagan. Harris noemt deze resterende positieve marge voor Ford. 'flinterdun' en constateert een groeiende kentering ten voordele van de conservatieve Reagan. „Het is zon neklaar". zegt Harris, „dat Gerald Ford verwikkeld is in het gevecht van zijn leven met als inzet het behoud van zijn huidige ambt". AMSTERDAM: Tegen de achter grond van de Schellingwouder- brug in Amsterdam ploegt een binnenvaartuig door het opeenge pakte drijfijs. dat door de breker Poolvos(achtergrond) kapot ge varen is. Van uur lot uur icordt de situatie voor het binnenvaart- verkeer moeilijker- Over het IJs- selmeer wordt nog slechts in konvooi gevaren, als de schippers het tenminste nog aandurven. riek Moynihan, de wegens zijn felle uitlatingen omstreden Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, heeft zijn ontslag genomen. President Ford zei in zijn schriftelijk ant woord dat het ontslag met 'te leurstelling en aarzeling' werd aanvaard. Moynihan verklaarde dat hij naar zijn professoraat op de Harvard-universiteit zal terugkeren. In politieke kringen in Washington wordt echter aangenomen dat hij zich ver kiesbaar zal stellen voor de se naatszetel van de staat New York die op het ogenblik wordt bezet door de conservatieve Re publikeinse senator James Buck ley. vandaag in da krant Eeuwfeest In Goes is de viering van het hon derdjarig bestaan van de Am bachtsschool officieel begonnen. (pag. 2). Drags De rijkspolitie 'ving' bij Kruinin- gen achtenhalve kilo hasj (pag- 2). Opsporing Kwade tijden voor ingebeelde zieken: het. GAK te Goes stelt een opsporingsbeambte aan (pag. 2). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,4,5, 6, 7. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 9. Sport op pagina 10 en 11. Radio en tv op pagina 12. Beurs en financiën op pagi na 13. Perschef Ron Nessen van het Witte Huis zei dat Moynihans ontslag als een volledige verrassing kwam voor president Ford. Ford en Moynihan hadden elkaar vijf dagen geleden nog gesproken, zei Nessen, en Moynihan had toen niets gezegd van een eventu eel ontslag. Volgens Nessen zou minis ter Kissinger een brief sturen aan de president waarin hij zijn bewondering zou uitspreken voor de door Moyni han bewezen diensten. Moynihan had juist met ingang van februari het voorzitterschap geduren de deze maand op zich genomen van de Veiligheidsraad, waar hij gistera vond nog een zitting voorzat over een door de eilandengroep Comoren inge diende klacht over Franse a gres- Druk Aangenomen wordt dat Moynihan niet zonder druk van bovenaf tot zijn besluit is gekomen. De eerste, nog speculatieve be richten over zijn aftreden kwamen dan ook uit Washington. Hoewel pre sident Ford en minister Henry Kissin ger zich nadrukkelijk achter hem schaarden nadat hij een opzienbarend kritisch telegram had gezonden aan het State Department en aan alle Amerikaanse ambassades over de Amerikaanse postuur in de Verenigde Naties, werd in politieke kringen dui delijk dat zijn optreden diplomatiek onvergeeflijk werd geacht, Moynihan heeft in zijn politieke carrière, hoewel hij zelf een demo craat is, ,ronisch genoeg veel te dan ken aan Republikeinse presidenten. Het was president Nixon, die hem aanstelde als hoofd van de afdeling die zich bezig hield met. stedelijke kwesties, en die hem ten slotte am bassadeur maakte in India. Daarna was het president Ford, die hem be noemde als ambassadeur bij de Vere nigde Naties, blijkbaar op voorspraak van Moynihans oude universiteits vriend Kissinger. President Kennedy was de eerste die hem in regeringskringen betrok, min of meer als adviseur. Daarna was het president Johnson, die hem be noemde ds onderminister voor ar- Moynihan stond in de ver van 1968 aan de Zie slot pagina 3 kolom 4) DEN HAAG (ANP) De ijs- pret van de laatste dagen heeft aan zeker vijf mensen het leven gekost: vier reden tijdens het schaatsen in een wak en ver dronken, een meisje van 14 maakte zo'n ongelukkige val op het ijs dat ze aan de gevolgen overleed. De 27-;arige Jan ten Boom uit Heme len, gehuwd en vader van twee kinde ren, reed zondagmiddag tijdens het schaatsen tussen Hemelen en Koudum in een wak en verdronk. Het stoffe lijk overschot werd maandag gebor gen. De 11-jarige Slouke Balt uit Hal- lum raakte maandagmiddag kwart over drie tijdens het schaatsen op de Koevaart in een wak. Ook hij ver dronk. Op een vijvertje bij de Zestien- hovensekade in Rotterdtm reed maan dagmiddag de achtjarige Barrie Broeshart uit de Maasstad in een wak- Vijf minuten nadat het jongetje in het wak terechtkwam hadden brand weermannen hem al uit het w gehaald. Het kind werd naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht waar het en kele uren later overleed. De 50-jarige Jacob Ronner verdronk maandagmid dag op de Wilgenplaas in zijn woon plaats Maarsseri in een half dichtgevro ren wak- De rijkspolitie heeft gewaar schuwd dat op de meeste plassen wakken voorkomen die in de nacht van zondag op maandag geheel gedeeltelijk met een dun laagje ijs zijn bedekt- Eerder waarschuwde de ijsclub Warmond voor gevaarlijke plekken op de Kager plassen. De 14-jarige A- Janssen uit het Lim burgse Venray overleed na een val op het ijs. Het meisje was zondag tijdens het baantje glijden op het ijs geval len. Zij bezweek maandagmorgen in een ziekenhuis in Venray aan de op gelopen verwondingen. Oost en west in Nederlands politiek SNEEK (ANP) De politie van Sneek moest maandagavond het verkeer regelen bij schaatsen- en lederwa- renfabriek Zandstra in Sneek. In rijen ston den auto's van hande laren te wachten op hun beurt. Daarbij wa ren ook buitenlanders. De fabriek had maan- daggavond nog 30.000 paar schaatsen in voorraad. De schaatsfabrikanten zijn inmiddels nage noeg door hun hoog opgelopen voorraden heen. De schaatsen MOYNIHAN garijnen van de fabrie ken. In de winkels zijn de voorraden klein. In Arnhem heeft de ge meentelijke dienst voor lichamelijke op- voedng en sport al be sloten een ruilbeurs voor kinderschaatsen te houden, omdat veel winkels in de Gelderse hoofdstad "nee' verko pen. Schaatsfabriek Frisia in het Friese IJlst verwacht dinsdag of woensdag zijn voor raden te hebben ver kocht In de zomer van 1975 staakte het be drijf de produktie van schaatsen omdat de voorraden rijkelijk groot wwaren. Sinds vorige week woensdag werkt het personeel, geholpen door familie, vrienden en bekenden, met man en macht om de orders af te hande len. In het weekeinde is doorgewerkt. De .Amsterdamse schaatsenfabriek Vi king verkocht maan dagmiddag de laatste paren dure schaatsen. De goedkope modellen die het bedrijf maakt, waren al eerder uitver kocht. Ook de bekende firma Nooitgedagt in IJlst is vrijwel door zijn voorraden heen. Het bedrijf produceert al enkele jaren geen schaatsen meer. STATENCOMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN NAM NOG GEEN STANDPUNT IN EVENTUELE VESTIGING VOORAL OOK OM 'NATIONALE REDENEN' MIDDELBURG „Het is praktisch onmogelijk bij de verkoop van grond in het Sloegebied aan het chemische bedrijf Montedison al ontbindende voorwaarden te stellen waardoor de verkoop pas een feit wordt nadat alle vergunningen zijn verleend". Dat be toogde gedeputeerde A. J. Kaland maandagmiddag tijdens de vergade ring van de commissie voor economi sche zaken uit de Zeeuwse staten. De commissie nam overigens omtrent eventuele vestiging van Montedison nog geen uitgesproken standpunt in, al waren er wel kritische vragen. Zo had de heer P. J. Huybrecht geïnformeerd naar de mogelijkheid van ontbindende voorwaarden bij de grondverkoop, te koppelen aan de te verlenen vergunningen. „In Terneuzen was dit destijds een andere z& legde de heer Kaland uit. Men stond toen voor een fabriek, waarvoor alle ontwerpen gemaakt konden worden, nadat het sein op groen was gezet. Maar het is nu zelfs in de eerste fase ondoenlijk om tot in het begin van de 80-er jaren alles panklaar op te teken tafel te leggen, vóórdat de vergunnin gen op grond van de wet luchtveront reiniging worden afgegeven. Want mo gelijkerwijs is "fabriek X', die men in 1980 wil bouwen totaal anders van ontwerp in 1979, dan vandaag de dag". De heer Huybrecht reageerde hierop: „Maar we hebben het meegemaakt dat fabrieken in bedrijf konden wor den gesteld op een voorlopige vergun ning en dat op die manier de over heid voor het blok werd gezet in de trant van: ,De zaak is nu in bedrijf. Jullie hebben nu de keus tussen een grote mond opzetten, de zaak stilleg gen, of maar niks zeggen"... Hem werd toegezegd dat hij op zijn vraag nog nader schriftelijk antwoord zou krijgen. De heer C. Waterschoot ver in grondverkoop nog niet toe te zijn'. Hij had in de stukken van de provinciale adviesgroep Montedi son bij de beschrijving van de nationa le en regionale economische aspecten de uiteenzetting gemist waarom dit bedrijf 'zo nodig' naar Zeeland moet: „Is het hier nou zo hard nodig? Geldt dit misschien niet sierker voor een andere regio?" 'Nationaal' De heer Kaland antwoordde dat het ministerie van economische zaken de vestiging hier vrij sterk wenst te bevorderen en daar dan ook nogal wat premie voor over heeft: „Het is duidelijk een gebeuren op nationaal niveau, en uit nationale overwegingen en inzichten wenst men de vestiging in dit gebied te stimuleren. Het is aan het rijk en niet aan ons de vestigings plaats te bepalen". Gedeputeerde mr. J. P Boersma meende dat de regering het bedrijf misschien nog wel elders in het land wilde, maar het van groter belang vindt dat bet in ieder geval naar ons land komt en dan al blij is dat het in j Zeeland terecht komt. De heer Kaland zei de heer E. Ph. Nieuwkerk beantwoordende niet aan te nemen dat Montedison eerst 'nationaal' had geïnformeerd en toen naar Zeeland was verwezen „Ik denk niet dat Den Haag dit heeft gedaan Het bedrijf is uit eigen beweging hieri naar toe gekomen". 'Druk' De heer P. de Jonge zag evenals de heer Van Waterschoot het belang voor de economie van de regio bij een vestiging van Montedison niet duidelijk: „Zeeuwse verlangens vinden niet zo'n weerklank in Den Haag. Als het be drijf naar Zeeland komt. moeten we druk uitoefenen dat dan ook onze verlangens inzake de vaste oeverver binding over de Westerschelde en an dere worden ingewilligd", een stand punt, waarmee gedeputeerde Kaland het niet 'fens was. Hij duidde er op dat- namelijk ook het- rijk voor 50 procent participeert in het haven schap Vlisslngen: „Neen, zo kunnen we geen zaken doen. We moeten geen aanleiding geven tot conflictsituaties, ook al hebben we bepaalde verlangens en wensen". De gedeputeerde wees er op dat behalve de nationale econo ook de beleidslijn van de provincie meetelt, 'die nog wat bevolkingsgroei door vestigingsoverschotten wil'. vestiging van Montedison bevordert 'duidelijk* de differentiatie van bearij- ven aan het Sloe, zei de gedeputeerde in antwoord op een vraag van de heer i R. Meijering. 'Niet juichend' ,JDe vestiging van het bedrijf uit nati- onaal-economische overwegingen aan vaarden is voor mij geen punt, gezien de bestrijding van de werkloosheid. Wat de economie van de regio betreft weet ik het niet zo. Maar het is een milieu-belastend bedrijf en uit dien hoofde wil ik het niet bevorderen. Als je afweegt zeg ik: uit de ene hoofd- (Zie slot pagina 7 kolom 1 M'J Jjantlijn Goertscma. de Gelder- ;ommi«3ris der ko lf rün*ln heeft zaterdag In Mep pel gesproken over het f- - I liberalisme in de komende L *3 vijfentwintig Jaar. Een op- vallend betoog. Goertsema poogde gestalte te geven aan een mo derne vorm van liberalisme en stelde daarbij onder meer dat in de toekom* de grenzen tussen socialisten en libe ralen steeds meer zullen vervagen. De werkelijkheid van vandaag echter lijk', er allerminst op: als men op grond van de huidige verhoudingen zou moe ten aangeven hoe deze twee politieke stromingen in Nederland zich de ko mende jaren Jegens elkaar zullen op stellen. dan komt de befaamde fraaie regel van Kippling in gedachten: X>*st Is oost en west is west en nooit zullen die twee elkaar ontmoeten'. Echter: men kan nooit weten, ook al klinkt Geertsema's voorspelling op dit ogen blik onmogelijk en onlogisch. De toekomst is namelijk zelden met. logica te voorspellen: de ontwikke ling van de geschiedenis is immers altijd anders dan op grond van de fei ten moer. worden verwacht. Onlang» kregen we een geschrift in handen, waarin verslag werd gedaan van een hoorzitting in de Amerikaanse senaat, dertig jaar geleden: drie december 1945 De senatoren waren nogal onder de indruk van de V2's die Hitier aan het einde van de oorlog van het Europese vasteland naar Engeland had gestuurd Zouden er op de lange duur geen raketten kunnen worden gecon strueerd, voorzien van atoomladingen, waarmee oceanen konden worden overbrugd? De senatoren stelden deze vraag aan een bekend geleerde, een topman in die dagen. dr. Vannevar Bush. Deze man schudde het hoofd en zette uiteen dat bij dergelijke pro jecten zulke immense problemen wa ren te overwinnen dat aan verwezen lijking voorlopig nieit viel te den ken- 'Ik meen dat we deze mogelijk heden maar beter uit onze gedachten kunnen bannen'. De wereld weet op dit ogenblik wel beter. De wegen der politiek zijn vaak nog vreemder dan die van de weten schap. Bij het verkennen van de toe komst van politieke partijen moet men zich niet te veel blindstaren op de woordvoerders tijdens een bepaalde periode. De houding van de actieve voormannen van de PvdA en die van de WD wbrdt op dit moment bepaald door de hitte van de strijd en de kan sen op de korte termijn. Zelfs ai zou Wiegel het eens zijn met Geertsema's opvatting, dan zal hij dat wel voor zich houden: het is zijn werk om als woordvoerder van de oppositie op te treden, een plaats die hem geen ruimte geeft voor gTens-vervagende filosofieën. Voor Van Thijn geldt precies hetzelf de: als fractievoorzitter van de groot ste regeringspartij moet hij de VVD te vuur en te zwaard bestrijden. Maar Wiegel is de VVD niet en Van Thijn evenmin de PvdA. De ontwikkelingen binnen de politieke partijen worden mede bepaald door het denken van be langrijke mensen op de achtergrond, figuren die niet meer directelijk bij het politieke gebeuren zijn betrokken, maar aan een jonge generatie toch wel wat hebben te zeggen Misschien is Geensema bij de WD zulk een man op de achtergrond, Cals had zo'n man kunnen zijn bij de KW. het zag er aanvankelijk naar uit dat Mansholt een dergelijke rol zou spelen bij de PvdA. De invloed van figuren in deze sfeer is moeilijk meetbaar: vaak wordt dat pas na vele jaren duidelijk. Bij de WD worden hier en daar on miskenbaar pogingen ondernomen om de liberale beginselen te herijken met het oog op wat men als de eisen voor de toekomst ziet. Geertsema's Mep- pelse betoog ging in die richting: hij kwam met enige uitspraken die nog niet zo heel lang geleden in liberale kring met barse verwondering en zelfs ergernis zouden zijn aangehoord. Zo stelde hij dat de overheid nadrukkelijk rekening moet houden met minderhe den, dat zij een ordenende taak moet blijven behouden in deze steeds inge wikkelder wordende maatschappij, voorts zal zij voot iedere burger het recht op werk dienen te realiseren, om enkele punten uit zijn toespraak aan te duiden. Overigens zullen radicale socialisten schouderophalend van der gelijke opvattingen kennis nemen: zij denken over staat en maatschappij to taal anders. Ook voor hen echter geldt dat de toekomst er anders kan uitzien dan thans wordt gedacht en andere uit dagingen zal stellen dan men nu kan voorzien. Uitdagingen, die wellicht het oosten en het westen van de Neder landse politiek PvdA en WD dichter bij elkaar kunnen brengen dan men nu voor mogelijk houdt. Oost is oost en west is west: dit veel gebruikte woord van Kippling wordt zelden volledig geciteerd. Hij voorzag namelijk twee mogelijkheden voor een ontmoeting van beide polen: één als 'aarde en hemel voor Gods grootse rechterstoel staan' en een twee de. die hij uitvoeriger formuleert: "Er is geen oosten en geen westen, geen ras noch afkomst als twee sterke man nen staan van aangezicht tot aange zicht ook al komen zij van de einden der aarde'. Misschien heeft Geertsema daaraan gedacht. Maar of dat nou Wiegel en Van Thijn zuilen De Novib Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssa menwerking) heeft 100 000 gulden be schikbaar gesteld voor humanitaire hulp aan Poiisario, het bevri.idings- front voor de Spaanse Sahara. Dit heeft de organisatie j deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1