PZC Wies van Houte won met zes minuten voorsprong marathon Apeldoorn Zeeuwse atleten haalden driemaal goud op atletiekkampioenschappen Van Helden op 1500m net boven het wereldrecord Doping ook in voetbal sport HANS VULTINK FAALDE IN TOULOUSE UITSTEKENDE TIJD VAN HULSTERSE ATLEET OP ZEER ZWAAR PARKOERS MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 sport APELDOORN - De 27-jarige Wies van Houte uit Huist heeft za terdagmiddag een imponerende overwinning bevochten in de Midwintermarathon van AV'34 in Apeldoorn. De RKHAV-atieet was in deze race over 42 km en 195 meter een klasse apart 'en ging ten slotte met een voorsprong van bijna zes minuten op de» nummer twee, Gerard Mentink van Daventria uit Deventer, door de finish. Ook vorig jaar was Wies van Houte de snelste in deze Apeldoornse marathon. Zijn tijd was toen 2.25.02, terwijl hij nu 2 uur 25 minuten en 37 seconden nodig had. De Hulsterse atleet had nu dus 35 seconden meer nodig dan vorig jaar. maar toch maakte Van Houte nog meer indruk. Een jaar geleden werd de Midwin termarathon namelijk onder ideale omstandigheden gehouden. Zaterdagmid dag daarentegen werd er gelopen op een traject dat op sommige gedeelten be dekt was met een laag van tien centimeter sneeuw, terwijl op andere plaatsen het lopen uiterst moeilijk was op de hard bevroren, geaccidenteerde grond. Koos Oggel uit Kapelle. die ook tot de deelnemers behoorde, gaf dan ook als commentaar: ..Het leek meer op een zware, zeer lange cross, dan op een mara thon." Leeuw <371. die vijf jaar geleden In de PZC cross met prestatielopen begon, heeft zich nu omgeschakeld naar de marathon: .Hel was de eerste mara thon die ik liep Ik ben tevreden", liet deze ex-voetballer weten. Koos Oggel beschouwde de Midwintermarathon ook als een training. ..Ik ging pas na 25 km echt wcdstrijdlopen. Toen ben ik nog wc) zo'n stuk of honderd deelne mers gepasseerd" Oggel eindigde ten slotte als 110e in de tiid van 3 08 07 Kees van de Bulck liet een tijd van 3.09 25 voor zich noteren en Wim Back. ook van Zeeland Sport, kwam uil op een tijd van 3.20.15. Lou Dingemanse (Zeeland Sport» werd gehandicapt door een voetblexsurdie hem juist op de steenharde grond veel last bezorgde, zette toch door. liep de rare uil en kwam tot een lijd van 3 47 rond De uitslag l* 1 wies van Houte iRKHAV. Hulxli 2 25 37: 2 Gerard Mentink 'Davenlna. Deventer» 2 31 26 3 Piet van Alphen iAAC. Amsterdam» 2.3141. 4 August Bours 'RKHAV. Hulst» 231 55; 5 Hans Ruiter iSchoorll 2 33 25: 6 Kees Ver hoef (Hellas. Utrecht' 2 33 42. 7 Johan van Laarhoven RKHAV Hulst» 2 34 21 8 Andre Kolders (AAA. Alblas- serdam» 2.34 49: 9 Ko van der Wevde iAV'23. Amsterdam» 2.34 49; 10 Jan de Hollander iHellas. Utrecht» 2 35 41. Wies van Houte in actie op arciiiejjoto TOULOUSE - Drie weken na zijn geslaagde greep naar de Europese ti tel in het 47-2 heeft Franz Stenzei ook beslag gelegd op het Europees kam pioenschap 71-2. De vierdaagse strijd in Toulouse kreeg daarmee een ver rassend winnaar, want hij behoorde in het gezelschap van Connesson, Mul ler cn Vultink allerminst tot de favo rieten. Door zijn grote regelmatigheid, accuratesse en voorbeeldige wed- strijdmentaliteit slaagde de Oosten rijker er echter in alle partijen te winnen. Franz Stenzei (34 jaar) is geen biljarttalent, maar wel een excellent sportman, en alleen al daarom ver diende hij zijn tweede internationale titel volledig. Hans Vultink heeft het in Toulouse goed laten afweten. Toen het erop aankwam, verloor de Groenloër, die na vier ronden een flinke vinger in de pap had. alles. Achtereenvolgens ging hij de boot in tegen Stenzei, Connesson en Mueller. Dat laatste verlies kwam hem duur te staan. Hij duikelde naar de vijfde plaats, met het abominabele gemiddelde van 28.53. Dat is voor een speler van het kaliber-Vultink niets minder dan een afgang. De teruggang van Vultink tekende zich al af in de vijfde ronde. Nadat hij een grote voorsprong tegen F'ranz Stenzei als sneeuw voor de zon had zien smelten, faalde hij in de uitvoering van een eenvoudige trekstoot. Met ne gen punten verschil trok de Oostenrij ker daama de partij naar zich toe. Die nederlaag werkte door in de kardinale partij tegen Francis Connesson. Het duel tussen de Franse titelver dediger en Vultink resulteerde in een complete oorlog. De twee aartsrivalen gaven elkaar voor de acquitstoot weer eens geen hand, en toen Connesson na zes beurten een voorsprong van 209-50 had geforceerd, kon Vultink het wel vergeten. Hij sloeg met een reeks van 146 in de achtste beurt nog wel terug, maar Connesson kon op dat moment de met sentimenten beladen partij niet meer verliezen. De eindstan van het toernooi is: Stenzei 14 186 36.84 Connesson 10 226 40.85 Müller 10 193 37.93 Wafflard 8 280 36,32 FUNCTIONARIS NHV AFD. ZEELAND TWEE MAANDEN GESCHORST GOES - Henk Nelisse. in de Zeeuwse handbalwereld bekend als scheids rechter. trainer, speler en voorzitter van de commissie pers en propaganda van de afdeling Zeeland van het NHV. inag twee maanden geen officiële functies in de handballerij uitoefenen. Nelisse kreeg hel onlangs tijdens de adspirantenwedstrijd Operatie-GSC in Oostburg aan de stok met een scheids rechter. Hij trad daar op als doelrech- t.er. Omdat hij de arbiter op niet mis te verstane wijze zijn mening duidelijk maakte, werd hij voor twee maanden geschorst. Overigens verzorgde Nelisse zondag nog wel de perscontacten tij dens de door het NHV georganiseerde zaalhandbalinterland tussen Neder land en Zwitserland in Goes. Vultink Wijnen Galvez Lafaille 8 231 28.53 4 198 18.77 1 168 20.09 1 91 14.07 Overigens scheelde het maar een haar of Van Houte was niet van start ge gaan: onderweg naar Apeldoorn kreeg hij autopech en arriveerde pas om kwart voor twaalf in de startplaats, waar het vertreksein om twaalf uur ge geven werd. Precies op tijd kon de at leet uit Hulst zich nog bij de meer dan 500 deelnemers scharen. Wies van Houte bleek allerminst aangeslagen door deze pech want onmiddellijk voegde hij zich bij de kopgroep. Insiders waren het er over eens, dat Van Houte onder normale omstandig heden zeker vijf minuten sneller zou zijn geweest. Hij zou dan zijn uitge komen op een tijd van ongeveer 2 uur en 20 minuten. Daarmee zou hij dicht zijn gekomen bij de limiet voor uit zending naar de Olympische Spelen in Montreal. Weliswaar is er geen offi ciële limiet vastgesteld, maar alge meen wordt aangenomen dat een tijd van 2.17 voldoende is voor uitzending. Wies van Houte wordt in staat geacht die tijd in de komende maanden te realiseren. Wies van Houte. die de laatste 12 kilo meter eenzaam op kop liep en die ogenschijnlijk zo fit als een hoentje door de finish ging. liet weten dat hij met meer tegenstand misschien sneller zou zijn geweest: „Door medewerking van de gemeente Hulst - ik heb nu an der werk - kan ik meer en op betere tijdstippen op de dag trainen. Ik train nu zo'n 240 km per week en ik merk dat ik steeds beter ga", vertelde Van Houte na afloop. Aanvankelijk was er een kopgroep van zeven man; Wies van Houte, zijn club genoot Guust Bours, de Belg Sippelen, Gerard Mentink, Ko van der Weijde, Piet van Alphen en Kees Verhoef. Na dertig kilometer kon echter niemand meer in het onmiddellijke spoor blijven van Wies van Houte en liep hij onbe dreigd naar de zege Lange tijd zag het er naar uit dat Guust Bours beslag zou leggen op de tweede plaats, want hij nam een voorsprong op de andere con currenten. Vier kilometer voor het einde kreeg hij echter een inzinking, moest stapvoets gaan lopen, werd daardoor (in korte broek» bijna bevan gen door de kou en werd nog gepas seerd door Gerard Mentink en Piet van Alphen. Aad Steijlen. trainer van de se- lectiegroep voor de lange afstand, noemde Guust Bours echter met na me: „Bours is een talent met veel toe komst". Johan van Laarhoven, ook van RKHAV uit Hulst, werd zevende in een tijd van 2 uur en 34 minuten. Hij was minder te spreken over zijn tijd. maar kon terecht een excuus zoeken in de barre terreinomstandigheden. Cor Vriend van PSV uit Eindhoven, die al een tijd van 2.17 heeft gereali seerd en die een kandidaat is voor Montreal, maakte er een trainingsloop van en finishte als 37e met een tijd van 2.50.30. Een dag later, zondagmid dag. won Cor Vriend in Helmond de vierde Molenvencross over 9000 me ter. Kees Weststrate van Zeeland Sport werd 22e in een tijd van 2.43.36 en Jan de Leeuw uit Oud-Vossemeer (lid van Olympla uit Halsteren» klasseerde zich in een tijd van 3 04.54 als 92e. De DAVOS - Op het nippertje heeft Hans van Helden het wereldrecord op de 3500 meter van Ard Schenk niet ver beterd. Van Helden bleef 0,38 secon den boven de tijd van Schenk en kon daardoor zaterdag geen tweede we reldrecord op zijn naam schrijven. Ondanks zijn enorme doorzettings vermogen en het superijs van Davos lukte het niet. „Dat record van Schenk had ik zeker gepakt als ik een dag eerder die 5000 meter niet had gereden. Nu kom ik net een klein beetje kracht tekort. Maar die 1.58 7 gat er binnenkort.beslist aan. daar ben ik 100 procent zeker van. En ik wil de eerste zijn", luidde het com mentaar van de totaal niet gedemorali seerde Van Helden. Door zijn schitterende prestaties in Davos heeft Hans van Helden nu de tweede plaats bemachtigd op de schaatsrangUjst-aller-tijden. Met een puntentotaal van 167.547 staat hij evenwel nog op ruime afstand van Ard Schenk, achter wiens naam nog altijd de onovertroffen reeks staat van 38.9 (500 meter». 1.58,7 (1500 meter». 7.09,8 (5000.meteri. 14.55.9 (10.000 meteri, wat neerkomt op een puntentotaal van 166.242 Hans van Heidens opmars naar de top wordt duidelijk geïllustreerd aan de hand van de wereldranglijst. Aan het begin van dit seizoen stond hij op de 39e plaats, na de Europese kam pioenschappen in Oslo was hij vijftien de. en zondag passeerde hij de nummer twee van dat moment, de Noor Jan Egil Storholt. dank zij een nieuw per soonlijk record op de 500 meter. BUITENZORG Ard Schenk van de bovenste plaats verdringen, is een van de taken die Van Helden zichzelf ooit heeft opge legd. Weliswaar is de kloof nog vrij groot, maar Storholt (nu derdel, de Rus Kondakof (vierde), Kees Verkerk (vijfdel en Jan Bols (zesdel kijken hem nu in de rug. Hans van Helden, die in de kernploeg wel de bijnaam Jojo Buitenzorg heeft, omdat zijn eerste meters na de start op de bewegingen van een renpaard lijken, heeft een in teressante theorie ontwikkeld over zijn mogelijkheden op de 10 km. die hij in 14 min. en 44 sec. zou moeten kunnen overbruggen. ARNHEM - Driemaal goud, een maal zilver en tweemaal brons. Met dat eremetaal en een hanvol Zeeuwse records keerde de Zeeuwse vertegenwoordiging bij de nationale indooratletiekkam- pioenschappen. die dit weekeinde in de Rijnhal te Arnhem werden gehouden, terug. Jo Schout van RKHAV uit Hulst legde op de 3000 meter heren beslag op de et-rste plaats, Els 'vader van Zee land Sport uit Vlissingen werd eerste bij de 60 meter meisjes A en Lilian Gillissen van Dynamo '70 uit Middelburg won de 60 me ter meisjes B. Henk Lidner van Marathon werd tweede op de 1500 meter jongens. B. Jan Eversdijk (AV'56) eindigde als derde op de 400 meter heren en Jan de Waard van Zeeland Sport won bijzonder verrassend de bronzen plak op de 800 meter heren. Het opvallendste is wel dat De Waard brons won op de sterk be zette 800 meter en Niek Flipse van AV"56, de Zeeuwse specialist op die afstand, de finale niet eens haalde. Flipse werd in de serie al uitgeschakeld, omdat er niet snel werd gelopen en hij zich ook niet bij de eerste twee kon klasseren. Jan de Waard had het voordeel van een snelle serie en ging, hoe wel hij niet bij de eerste twee was, wel over. In de finale zat het De Waard ook mee. Frank Nusse was het snelst met 1.54.4. maar hij werd na een protest van Rik Snoep (AVR). die tweede werd. gediskwailificeerd. De Waard steeg daardoor van de vierde naar de derde plaats en dat was goed voor brons. Hij liep de afstand in 1.56.0. Favoriet Jo Schout ging op de 3000 meter als favoriet van start. Drie geren- nomeerde lopers ontbraken op het appèl. Jos Hermes verblijftr in Nieuw Zeeland. Bram Wassenaar is ziek en Haico Scharn vond hei niet verantwoord in de baan te komen omdat hij vorige week een zware cross in San Sebastian heeft gelopen. Schout won het onder deel in 8.04 2, een nieuw Zeeuws record. Vos van GVAV/Rapiditas werd tweede in 8.076. Arnold Schout van RKHAV eindigde met 8.38.8 als zevende. Els Vader van Zeeland Sport evenaarde op de 60 meter meisjes A haar eigen Zeeuwse record van 7.7 Het bete kende bovendien dat ze de derde snelste tijd van alle damescatego- riën liep. In de finale bleef ze Ine Costjens van PSV een tiende se conde voor en op de derde plaats eindigde in dezelfde tijd als de PSV-atlete Caroline Bosch van ADA. Lilian Gillissen won bij de meisjes B. Zij liep de zestig meter m 7.8 en eindigde voor Eva de Wilde van Horror (z. t. en Ineke Selkerk van Achilles, die 7.9 liep. Henk Lidner van Marathon werd tweede op de 1500 meter jongens B Zijn 4.09.4 betekende een nieuw persoonlijk en Zeeuws record. Jan Eversdijk van AV'56 zorgde voor brons door op de 400 meter in 513 als derde te eindigen achter Veldhoen <50.0» en Moinat (50.2). dames een zesde plaats met 11 meter 54, ruim een halve meter boven haar oude record dat op 11.02 stond. Ria Stalman won hel kogelstoten met 14158. Maija Kouijzer van Delta Sport werd vierde op het onderdeel ko gelstoten meisjes A. Ze sprong 1.71 even hoog als nummer drie Jacqueleine de Jong, die echter minder pogingen nodig had Hanneke Glas van Sparta won het hoogspringen met 1.77 meter. Jan de Bart van AV'56 greep door een val naast het brons op de 300 meter jongens A. Ondanks het feit dat De Bart viel vestigde hij toch nog een persoonlijk record 8 52. goed voor een vierde plaats Vrijkaartjes Kogelstoten Isaline Hage van Delta Sport uit Zierikzee vestigde een nieuw persoonlijk- en Zeeuws record kogelstoten. Ze behaalde bij de De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie zal dins dagavond. wanneer beslist zal worden over de afvaardiging naar de Europese indoor- atletiekkamptoenschappen die over drie weken in München wor den gehouden, zeer waarschijnlijk volstaan met het uitdelen van drie vrijkaartjes. waarop elke atletiek- natie recht heeft Vrijkaartjes die nog wel van de hand zullen gaan. al is het onwaarschijnlijk dat ons land straks met kanshebbers naar West-Duitsland zal reizen. Het ligt zelfs voor de hand dat de KNAU straks in München maar op één nummer vertegen woordigd zal zijn, namelijk het hoogspringen, waarop de verras sende winnares Annemieke Bouma (1.83 m) en de zaterdag al len 1.80 m springende Miriam van Laar. Ria Ahlers en Mieke van Doom voldeden aan de interna tionale limiet van 1.80 m Hinkstapsprong Tijdens meer dan 12 uur in- dooratletiek sneuvelde maar een seniorenrecord: hink- stapspringer Roy Sedoc was daar met 15.76 m verantwoordelijk voor. „Een afstand die me weinig zegt, maar de manier waarop het ging geeft me veel hoop voor het komende baanseizoen, waarin ik Els Vader. Jo Schout en Lilian Gil lissen zorgden voor 'Zeeuws' goud in Arnhem. toch tussen de 16.25 en 16.50 m hoop te komen. Wellicht dus een kans op Montreal, waar ik dan als Nederlander zal starten, want in tegenstelling tot bijvoorbeeld Sam Monsels heb ik - ook al met het oog op mijn studie - besloten om niet de Surinaamse nationali teit aan te vragen", aldus de te vreden Amsterdammer. Hel bleef bij dat ene seniorenre cord. ook a! omdat Eltjo Schutter bij het polshoog zijn recordpoging over 4.75 m zag mislukken, a! was ccn andere Montreal-kandidate. verspringster Ciska Janssen, bij zonder tevreden. „Nee. niet van wege die 6 02 m. maar wel omdat ik voor het eerst sinds een jaar ei genlijk pijnvrij heb gesprongen Nu kan ik net op tijd aan mijn voorbereiding voor Montreal be ginnen", aldus Clska Janssen, die het gehele vorige seizoen te kam pen had met een enkelblessure. Sportcommentaar DF. WIELRENNERIJ is "is en waar achtig met de enige tak van sport, waann stimulerende middelen icorden gebruikt Zo langzamerhand staal het wel als een paal boven water, dat de. doping ook in de voetbalsport wordt toegepast Opnieuw werd het onder werp voctbal-en-dopma' actueel, toen onlangs de onverbiddelijke 'Jagers' van de BOB iBijzondere Opsporings Brigadei in België een inval deden in de kleedkamer van RWD Molenbeek en zowaar werd ontdekt dat niemand minder dan de beroemde Paul van Himst een verboden middel had geslikt ilater bleken hel overigens niet meer dan sporen te zijn van een onschuldig slaapmiddel dat Paul de vorige avond had ingenomen Nog sterker werd de aandacht op het onderwerp gericht, toen trainer Joop Brand van AZ'67 uil Alkmaar na de wedstrijd van zijn formatie tegen NEC liet weten het wenselijk te vinden dat er in Nederland met als in Belgtei een anti-dopingwel komt. Opmerkelijk teas overigens, dat die opmerking van Brand geen verkapte beschuldiging was aan het adres van een of meer spe lers van NEC. maar dat de AZ-trainer gestimuleerd werd door het optreden tan één van zijn eigen spelers. Hugo Hovenkamp ging namelijk zijn directe tegenstander Jantje Peters met zulke grove middelen te lijf dat hij door zijn eigen trainer iBrandi tot de orde ge roepen moest worden i..heb je soms iets van iemand gehad'i en dat hij bo vendien een gele kaart aan de wed strijd over hield Nu wordt er bij herhaling door de des kundigen <cn dus ook door clubartsen beweerd, dat doping voor eert voetbal ler nutteloos is weliswaar kan ook een voetballer door een stimulerend mid del zijn vermoetdheid&grens verleggen en daardoor langer 'doorgaan', maar juist door de doping raakt hij zijn coördinatie, zijn overzicht op hel spel en dus zijn aandeel in het combina tiespel met zijn medespelers kwijt. Maar wie mocht denken dat er 'dus' niet geslikt wordt in de voetbalsport komt bedrogen uit. Wie zou hel bijvoorbeeld beter kunnen weten dan Salo Muller, de Amster damse fysiotherapeut, die jarenlang de verzorger is geweest van Ajax en die juist in de toptijd van de club de Aja- cieden onder handen had. In het ra dioprogramma 'Vanavond laat sport' op zondagavond verklaarde Salo Mul ler op de vraag 'worden er in de voet balsport stimulerende middelen ge bruikt?, onomwonden met: .ja abso luut". E-n op de vraag of de doping ook in de Nederlandse voetballerij te signa leren is. liet Muller welen: „Ja. hel ge beurt ook hier" Kortom: nu hoor je het ook eens van een ander, die ongetwij feld tot een van de grootste insiders mag worden gerekend. Overigens ging Solo Muller niet zover om te bekennen dat ook de spelers van Ajax wel eens stimulerende middelen gebruikten Hij sprak m het algemeen Maar Muller, die al geruime tijd niet meer actief is als verzorger van Ajax. hel toch aan duidelijkheid niets te wensen over. toen hij liet welen: ..Ik weet van spelers die stimulerende middelen krijgen". Muller verhaalde dat hij vooral in het Europese beker- voetbal tegenstanders van Ajax heeft gezien, die zo alle remmingen verloren dat ze hun rivalen spuugden, krabden en beten: ..Sjaak Swart is in Turkije zelfs een keer in zijn lies gebeten". Evenals dokter John Rolink van Ajax veroordeelt Salo Muller het toedienen van stimulerende middelen met. Muller stelt alleen als voorwaarde dal het al leen wordt toegediend om een nog niet fitte sportman ma bijvoorbeeld een griepje of een blessuret weer 'op zijn normale niveau te krijgen' en dan al leen nog onder toezicht en op voor schrift van een arts. Muller: ..Natuur lijk is het niet goed een gezonde sport man nog eens extra stimulerende mid delen te geven. Het moet sportief blij ven, ook medisch sportief Maar de belangen in de professionele voetbalsport zijn zo groot geworden dat er een rijpe voedingsbodem is voor het - wat we dan maar zullen noemen oneerlijk toepassen van stimulerende middelen. Niet alleen is het mogelijk dat een heel elftal met doping te ma ken krijgt lom degradatie te voorko men, om een ronde verder te komen in de Europacup, om kampioen te wor den, enzovoort, enzovoort), maar ook zal het voorkomen dat een speler sfi muterende middelen neemt zonder ziv trainer of clubarts er in te kennen om dat hij kost wat kost zijn plaats in he elftal niet wil verliezen. Nu ziet het er niet naar uit, dat de rc gering in Nederland nel als in Belgie binnen afzienbare tijd een anti dopingivet realiteit zal maken. De KNWU 'wielrenuniei heeft zelf het in: tiatief maar genomen en laat regelma tig bij allerlei ivooral grotei wedstri den controleren. Dal is in feite moedig van de Nederlandse wielerorganisatie, want met zo'n maatregel stel je onver mijdelijk wantoestanden in 'je eigen tak van sport' aan de kaak. Dat initia tief en die moed zijn van de KNVB ech ter niet te verwachten. Jacques Hoge- woning. de voorzitter van de sectie be taald voetbal, heeft al laten weten he lemaal geen behoefte te hebben aan regelmatige controles, „omdat ik de overtuiging ben toegedaan dat doping (Slotpag. 10 kol.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9