PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KUNSTDIEVEN SLAAN SLAG IN AVIGNON: 119 PICASSO'S WEG PPR breekt program- gesprek met PvdA af Bomenrij langs Nieuwe wordt bij wegverbreding Vlissingseweg gespaard Politie: rovers gingen niet selectief te werk GEEN ZICHT OP OPLOSSING CRISIS Vogels in nood door streng winterweer NA DRUK POLITIEK OVERLEG GEDURENDE WEEKEINDE Ingmar Bergman gearresteerd WEL PRATEN OVER REGEERAKKOORD Wies v. Hon te: marathonzege pagina 9 219e jaargang no. 27 Maandag 2 februari 1 976 AVIGNON (RTR) Drie gemaskerde overvallers hebben zater dagnacht 119 schilderijen van Pablo Picasso geroofd uit het Pau senpaleis in het Franse Avignon. Het wordt een van de grootste kunstdiefstallen aller tijden genoemd. Welke waarde de gestolen werken vertegenwoordigen is niet bekend. „Het is onmogelijk een schatting te maken", zei een functionaris van het paleis zondag morgen. Van de daders ontbreekt elk spoor. De overvallers werden zaterdagavond rond 22.00 uur op heterdaad betrapt door twee nachtwakers die onmiddel lijk de alarminstallatie in werking zetten overvallers hadden oen al het grootste deel van hun buit wegge gen. De nachtwakers werden neerge slagen en moesten met zware verwon dingen aan het hoofd in een zie huis worden opgenomen. Volgens de politie hadden de overvallers zich in het paleis verstopt en sneden zij de telefoondraden stuk nadat het gebouw zaterdagmiddag voor het publiek was AVIGNON (FRANKRIJK): Zater dagnacht zijn uit het Pausenpaleis in het Franse Avignon 119 schilde rijen van Pablo Picasso gestolen. Twee nachtwakers werden neerge slagen en gekneveld: de derde wacht Jean Malleterre staat hier bij een van de vlerken, welke niet werden meegenomen FRANS KIND ONTVOERD TROYES (AFP/DPA) Een zevenjari ge Franse jongen, Philippe Bertrand, Is vrijdagochtend in het dorp Pont- Sainte-Marie bij Troyes ten zuidoosten van Parijs bij het verlaten van zijn school ontvoerd zo is Zaterdagochtend officieel meegedeeld. Zijn ontvoerders belden een uur later op en eisten een losgeld van een mil joen frank. Enkele uren daarna belden zij opnieuw op en gaven een plaats op waar het losgeld moest worden over handigd. Sindsdien is niets meer ver nomen. De vader van de jongen is schoonzoon van de directeur van een yes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens het afgelopen weekeinde is druk politiek overleg gevoerd over het hete hangijzer van de ondernemingsraden, zonder dat het evenwel een opening opleverde voor een snel le oplossing. De dreiging van een kabinetscrisis blijft onverminderd om de hoek kijken, al is bij alle betrokken partijen wél de wü aanwezig om het conflict op te lossen. Vanochtend wordt om elf uur het kabinetsberaad voortgezet. Noch PvdA-fractievoorzitter Van Thijn, noch KVP-leider Andriessen wil de zondagavond veel meedelen over het gevoerde overleg. Andriessen zou zondagmiddag contact opnemen met zijn geestverwante ministers in het kabinet, terwijl de PvdA-top al vrij dagnacht, direct na afloop van het kabinetsberaad, met de beraadslagin gen begon- Op de KVP-partijraad, die zaterdag in Amsterdam werd gehouden, her haalde Andriessen nog eens dat de KVP zich principieel zal verzetten te gen een wijziging die geweld doet aan de in Nederland bestaande structuur. „Als er gesproken wordt over be- drijfsdemocratisering, dan hebben wij niet het arbeiderszelfbestuur voor ogen", aldus Andriessen. In een uitzending van Brandpunt verklaarden Van Thijn en Andriessen dat de spanning nog volop aanwezig is. Van Thijn noemde daarbij het dreigen van Andriessen met een crisis „volstrekt onverantwoord". „Als An driessen in één week vijfmaal het woord crisis laat vallen, dan wordt een oplossing niet eenvoudiger", zo zei hij. Volgens Van Thijn hebben de fractieleiders juist tot taak een oplos sing te vinden die de tegenstellingen overbrugt. Geen breekpunt, maar een brugpunt moeten wij zijn, aldus Van Thijn. Andriessen zei van zijn kant te betwijfelen of fractieleiders wel brug konden slaan waar de maat schappij op een principieel punt verdeeld is. Hij ontkende dat zijn gebruik van het woord crisis de moei lijkheden heeft veroorzaakt. „Boven dien heeft Van Thijn hetzelfde gedaan ten aanzien van de grondpolitiek en de VAD", aldus Andriessen. De crisissituatie heeft volgens An driessen ook te maken met de opstel ling van het kabinet zelf. „In oktober heb ik nog gezegd: zó kan het niet, de plannen van het kabinet zijn voor ons onaanvaardbaar. Als men daar dan i rekening mee houdt, roept men Zeeuws nieuws op pag. 2, 4 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1 en 3 Radio en tv op pag. 7 Sport op pag. 9,10,11, en 12 de problemen zelf op", aldus Andries sen. Van Thijn verwees in het debat naar de „nacht van Schmelzer", waar in het kabinet Cals-Vondeling, even eens aan de vooravond van ingrijpen de hervormingen, ten val kwam. Van Thijn deed een beroep op de KVP om ook aan het doorvoeren van structu rele veranderingen mee te werken. Als ons dat lukt, dan hebben we iets wezenlijke tot stand gebracht in Nederlandse politiek, dat van groot belang kan zijn voor de volgende periode, zo zei hij. Andriessen haakte hierop in door te zeggen dat de KVP wel degelijk serieus heeft geprobeerd tot een bevredigende oplossing te ko men. Naar zijn mening is het zeer wel mogelijk, dat KVP en PvdA er on danks alles gezamenlijk uit ko men- PPR-voorzitster Ria Beckers zei terdag in Utrecht dat haar partij geen compromis wil weten inzake de ondernemingsraad. „Wij houden vast aan ons programma en aan Keerpunt: wat dat betreft valt er met ons niet te schipperen", zo zei zij. Iets voor zichtiger stelde fractievoorzitter De Gaay Fortman zich op, die verklaarde een crisis op dit moment rampzalig te vinden. Hij zei te hopen dat Van Thijn en Andriessen de zaak door het aangaan van een openbaar debat niet moeilijker zouden maken. Fractieleider Aantjes van de ARP betreurt het, dat de discussies rond de moeilijkheden over de onderne mingsraad zich toespitsen op de posi tie van de directeur. Volgens Aantjes gaat het er om, of het karakter van de onderneming als samenwerkings verband behouden wordt. Dat is voor ons een essentiële zaak, zo zei hij zondag voor de radio. Aantjes vond dat fractieleider Van Thijn van de PvdA in de discussies rond deze zaak de ernstige fout (Zie slot pagina 3 kolom 4) gesloten. De politie omschreef met revolvers gewapende trio als 'ech te vaklui'. De dieven gingen echter niet erg selectief te werk. Ze na de schilderijen weg die het gemakke lijkst bereikbaar waren op de hoge paleismuren en lieten de overige 82 werken van Picasso onaangeroerd, De geroofde werken behoren voor het merendeel tot de laatste en grootste schilderijen en van Spaanse kun stenaar die permanent waren tentoon gesteld in het 15-de eeuwse paleis. De werken vormden Picasso's volledi ge produktie van de laatste 20 maan den voor hij stierf. Kunstcritici pre zen de tentoonstelling als een bewijs dat Picasso in zijn lataste jaren een nieuwe geniale hoogte bereikte paleisbeheerder zei te menen dat de permanente tentoonstelling vier of vijf van Picasso's beste schilderijen bevatte. Geen van de tentoongestelde werken droeg de handtekening van de schilder. Hij tekende slechts de wer ken die hij wilde verkopen. Geen kunstkenners Volgens de Franse politie zijn de drie rovers geen kunstkenners. Zo verga ten zij het waardevolste stuk, een boek met schetsen van de meester toen hij 12 jaar was, mee te nemen hoewel het onder handbereik lag. Een politiewoordvoerder verklaarde ech ter: ,^e wisten ongetwijfeld wat ze deden zover het de diefstal betreft maar we begrijpen niets van hun lukrake keus van de schilderen". Volgens de politiewoordvoerder zijn er weinig punten van houvast. ,JZe hebben geen vingerafdrukken achter gelaten en ze werkten bliksemsnel", zei hij. De enige aanwijzing is de verklaring van een van de gewonde bewakers. Hij meende gehoord te heb ben dat een van de gemaskerde die ven Spaans sprak. Verder heeft een getuige zaterdag een witte vrachtauto bij het Pausenpaleis zien staan. Ramp De burgemeester van Avignon noemde de diefstal een ramp voor Avignon. Kunstexperts achten het onmogelijk de juiste waarde van de gestoien Picasso's vast te stellen. Sommigen geloofden dat de waarde op zeker 2C miljoen franc (circa 12 miljoen gul den) gesteld kan worden. De schilder ijen zijn verzekerd en experts van de verzekeringsmaatschappij zijn inmid dels in Avignon gearriveerd om de schade te taxeren. Paul Puaux, cultureel directeur van de Picasso-tentoonstelling, verklaarde dat de handelswaarde van de gestolen doeken 'nul' is. „Geen enkele schilder in de geschiedenis is nauwgezetter gecatalogiseerd dan Picasso. Alles wat hij ooit heeft gemaakt is geregi streerd en in kleur gefotografeerd", aldus Puaux. De lijst van de 119 verdwenen schilderijen is nog niet compleet maar volgens functionaris sen is Picasso's eigen favoriete doek, 'de jonge schilder", erbij. De loco-burgemeester van Avignon, Henri Duffaut, gelooft dat. het de dieven eerder om een losprijs van de verzekeringsmaatschappij en de stad te doen is. Een week geleden zijn in het museum Robert Guiot 125 lithografieën v»n Picasso gestolen. Zij vertegenwoordig den een geschatte waarde van circa! 1,5 miljoen gulden. TWEE MENSEN OMGEKOMEN DEN HAAG, LEEUWARDEN (ANP) Het strenge winterweer van de afgelopen week, waarbij in grote delen van het land boven dien veel sneeuw is gevallen, heeft vele vogels van hun voedsel bronnen afgesneden. Bij het Nationaal Comité Wintervoedering van vogels in Den Haag telefoon 070-463468) kwamen in het weekeinde dan ook al vrij veel meldingen binnen van dood gevonden vogels- Veel vogelleed is te voorkomen wanneer men in de omgeving van eigen huis en hof voedsel neerlegt op een plaats waar geen kat ten bij kunnen komen. Fijn gesneden brood, aan slingers geregen pinda's, be dorven fruit en ander keukenafval kunnen reeds heel wat vogels van de hon gerdood redden. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren verzoekt eigenaren van huisdieren die altijd buiten verblijven deze dieren in ieder geval 's avonds en 's nachts braven te houden. Vee dat nog buiten wordt gehouden moet over een droge ligplaats kunnen be schikken en zeker wanneer er veel sneeuw ligt, worden bijgevoerd. De 17-jarige A. Jochems is zondagmorgen dood gevonden naast zijn ouderlijke woning in Rijsbergen. Volgens de rijkspolitie is de jongen in de nacht onwel geworden toen hij thuiskwam van een uitgaansavondje en ten gevolge van de kou overleden. Bij het schaatsenrijden op de Kralingseplas in Rotterdam is zondagmiddag de 22-jarige Rotterdammer W. Meeling onder het ijs geschoten en verdronken. De rijkspolitie te Leeuwarden heeft zondagmiddag een dringend beroep op schaatsers gedaan toch vooral voorzichtig te zijn. Er zijn bij wakken bundeltjes kleren gevonden. De politie weet niet of daar mensen in het wak zijn gere den. In de Apeldoornse wijk Zevenhuizen zaten dit weekend ruim 1200 bewoners van flatwoningen met een ernstig tekort aan warmte. De ketelinstallatie werkt slechts ten dele doordat een stroomstoring de circulatie van het warme water verhinderd. a P-portretten dienst: Duif'.c natuurkundige prof. Ver- r Heisenberg is zondag :r. MUn- chen overleden. Heisenberg. die 75 jaar is geworden, ontving op 32-ja- rige leeftijd de Nobelprijs voor natuurkundehij wordt gerekend een van de belangrijkste kern geleerden van onze tijd. tVan onze oorrespondent) STOCKHOLM De Zweedse to- nee!- en filmregisseur Ingmar Berg man is vrijdag tijdens een repetitie van Strindberg's Doodsdam door de politie gearresteerd op beschuldiglns van belastingontduiking. Ook zijn ad vocaat en economisch adviseur Is aan gehouden; bij beiden is huiszoeking verricht. De arrestatie heeft in Zweden de nodige opschudding gewekt, omdat de belastingfraude van Bergman al maanden bekend was en een geliefd onderwerp van gesprek vormde. Berg man had namelijk in het Zwitserse Zug een zen- brievenbusfirma opge richt. de Persona Film AG, die als consultfirma voor Bergman en z'n medewerkers zou optreden. Vijf bekende Zweedse toneel- en filmacteurs, die vaak rollen vervulden in Bergman's films, werden door de Persona Film AG gecontracteerd. Op die manier had men de mogelijkheid Zweedse belasting te ontduiken. Ook de royalty's van de in het buitenland vertoonde films en iv-stukken v; i Bergman en z'n medewerkers werden op de bankrekening van T in Zug overgemaakt. UTRECHT De PPR gaat met len, uit onvrede met het ont-l een eigen programma de eerst volgende verkiezingen in. De be slag van de Amsterdamse wet houder Roel van Duyn, worden sprekingen met de PvdA over stopgezet, een gezamenlijk program zul- Dit besloot de kerngroep van de BEGIN UITVOERING NOG EIND DIT JAAR VERWACHT VERPLAATSING IEPEN NAAR ANDERE KANT MIDDELBURG Provinciale water staat verwacht nog eind dit jaar te kunnen beginnen met de rijbaanver dubbeling van de Nieuwe Vlissingse weg tussen Souburg en Middelburg. Na een jarenlange studie zijn nu con crete oplossingen gevonden voor de specifieke problemen rond de verbre ding van dat ruim drie kilometer lange weggedeelte. Er is nu definitief besloten tot handhaving, althans ver plaatsing, van de bomenrij met onder beplanting langs de watergang tussen de huidige enkelbaansweg en de ka naaldijk. Het onderzoek naar de mogelijkheden om deze beplantingsstrook een rij twintig jaar oude iepen bomen met als onderbeplanting voornamelijk mei dooms ondanks de wegverbreding be sparen, is een van de belangrijkste van de vertraging in de voorbereidingen geweest- Andere knelpunten die de zaak aan zienlijk hebben opgehouden, vormden de aansluiting op het kruispunt r lendaele in Middelburg en de situatie langs de voor de Walcherse waterhuis houding zeer belangrijke watergang bij het gemaal Boreei, op korte af stand van de Poelendaelekruising gele gen. Omdat deze watergang niet mag worden versmald, zal over een lengte van bijna 300 meter de nieuwe ooste lijke rijbaan via een soort brugcon- structie gedeeltelijk over het water worden uitgebouwd. Men is bij pro vinciale waterstaat, nog bezig met ver gelijking van de verschillende uitgete kende constructies voor dit kunst werk. .Maar in principe zijn we er wel uit", zegt ir. A. Lievense van de provinciale waterstaat. Datzelfde geldt voor de aansluiting op de Poelendaele kruising. „al blijft dit technisch een vrij lastig probleem", aldus ir- Lieven- se. De nieuwe weg zal in elk geval onver- smald op de met verkeerslichten be veiligde kruising uitkomen. Zelfs zal nog een vijfde rijstrook voor rechts- afslaand verkeer moeten worden aan- De ruimte hiervoor moet worden ge-! vonden door het ter plaatse laten vervallen van de berm tussen de twee rijbanen. Dempen De eerste werkzaamheden zullen be staan uit een vrij aanzienlijk pro-1 gramma van het leggen en verplaat sen van rioleringen. Dan kan worden' begonnen met het dempen van de watergang aan de voet van de kanaal dijk, die over de hele lengte tussen1 Middelburg en Souburg parallel aan de huidige enkelbaansweg loopt. Aan gezien deze sloot al sinds de in 1955 i beëindigde Walcherse herverkaveling geen functie meer heeft, bestaat tegen deze demping geen bezwaar- Het dempzand zal per vrachtauto moeten worden aangevoerd om de in een later stadium te verplaatsen bomenrij.' die nu juist met zoveel zorg wordt' omringd, voor afsterving te 1 Zou men namelijk het zand via het j aan de andere zijde van de dijk' lopende Kanaal door Walcheren op- spuiten wat uiteraard op zich de; meest praktische werkwijze is dan1 zouden de bomen ongetwijfeld door! ïrbïj in ruime hoeveelheden i zoute water het loodje! op de gedempte watergang zal de nieuwe oostelijke rijbaan worden aan gelegd. De bomenrij zal dan tijdelijk tussen deze nieuwe baan en de huidi ge rijbaan staan. Deze huidige rijbaan, straks dus de westelijke rijbaan, wordt een viereneenhalve meter naar de kant van de dijk verlegd en zal daardoor gedeeltelijk de ruimte van de huidige berm met bomenrij langs de watergang in beslag nemen. Op deze wijze ontstaat westelijk, langs de parallelweg, aan de kant van de hui zenrij ruimte voor een nieuwe plant- berm van 5.80 meter breed- De nu langs de watergang staande iepenbo men zullen naar deze nieuwe berm Dit moet eem gebeuren voordat men kan beginnen aan het meer naar de dijk verleggen van de westelijke rijbaan. Deze opera tie van het overplanten is biologisch alleen in het winterseizoen mogelijk. Ir. Lievense verwacht dat dit in het winterseizoen "77-"78 kan gebeuren. Kans PPR zaterdag op een kerngroepverga- dering in Utrecht- Het partijbestuur van de PPR had de besprekingen met de PvdA open willen houden, maar een ..harde" motie, onder andere ge steund door de afdeling Amsterdam- kreeg uiteindelijk met 0 tegen 40 stemmen de overhand. De PPR gaat wel, volgens plan. begin oktober met de PvdA het oriën terend gesprek beginnen over een ge zamenlijk regeerakkoord. In dat ge sprek zullen beide partijen dus van-uit een verschillend eigen programma het eens moeten zien te worden. Maar de PPR eist bovendien van de PvdA. zo staat in de aangenomen motie, dat de volgende regering een links progres sief karakter moet dragen. Dit houdt in, dat de PvdA van tevoren moet verklaren dat zij alleen in de regering stapt, als ook de PPR daaraan mee doet. De gang van zaken komt er in feite op neer dat de huidige berm met minder uitgegroeide boompjes en struiken tussen de rijbaan en de vent- weg wordt opgeruimd en iets verder van de huizenrij wordt vervangen door een veel bredere groenstrook met de verplaatste iepenbomen- Voor de bewoners van de Nieuwe Vlissings eweg ontstaat daardoor he: voordeel van een uitgebreide gr oenafscheiding van de verkeersweg. Dat de verplanting van de bomen biologisch een goede kans van slagen heeft, staat voor ir. Lievense vast als| hij vanuit zijn kamer in het nieuwe i PPR-voorzitster Ria 1 zich na afloop weinig onder de indruk van de nederlaag die het partijbestuur had geleden- „Wij zijn in ieder geval blij dat de kerngroep duidelijk heeft uitgesproken, dat de progressieve sa menwerking in stand moet blijven. Het besluit over het stopzetten van de program-besprekingen lag wei een beetje in de lijn van de verwachting. De verworpen motie van bet partijbestuur had als doel de schade zoveel mogelijk te beperken, maar het had erger gekund, aldus Ria Bec kers. Het partijbestuur had voorgesteld een uitspraak van de partijraad van de PvdA te eisen dat de PvdA zich distantieert van de gebeurtenissen in Amsterdam. Pas als die uitspraak op tafel ligt. een uitspraak die in zou gaan tégen het PvöA-part i jöestuurdat zo'n verklaring al eerder geweigerd heeft, zou de vertrouwensbasis vol doende hersteld zijn voor hervatting van het program-gesprek. Ria Beckers merkte in dit verband op dat de PvdA duidelijk Zie slot pagina 5 kolom 3) 1 Zie slot pagina 3 kolom 3X

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1