PZC Albanië blijft isolationistisch Italië in greep schandalen EXTREEM-RECHTS MAAKT ZICH BREED IN TURKIJE Deining in de Delta 'OOSTERSCHELDE WINDKRACHT 10' ik ZATERDAG 31 JANUARI 1976 Op /p de kop af 23 Jaar geleden was er op die (zaterdag)avond een nationaal pro gramma op de radio. Ter ere van de verjaardag van prinses Beatrix. In myn her innering zat er in die programma's altijd een flinke scheut nationalistische wijn. Je werd er in ieder geval sterk bij bepaald dat je inwoner van het zeer unieke Nederland was. Zo ook toen. Onder het motto Holland - Waterland werd door VrjJ- en BUj-achtige koren de bekoorlijkheden van onze water-, wind- en horizon landschappen bezongen. Wij luisterden wat onrustig. Het waaide nogal erg hard. Het rieten dak van dc oude 40 meter lange monumentale schuur was niet al te best. Mijn broer zat in Zeeuwsch-Vlaanderen en moest die avond nog terug met de pont. Vandaar die wat zorgelijke stemming ondanks vrolijk radio-gekweel Maar toch gingen we opgewekt ter ruste. De storm werd wel wat harder maar de boerderij hield zich best en mijn broer was ook weer thuis, weliswaar had hij een licht-groene gelaatskleur, maar ja luidt het Zeeuwse gezegde niet dat spelevaren een buul-slag waard is? Die ie nacht brak tussen 4 en 5 uur de hel los. Mijn ouders werden gewekt door binnen sijpelend water in de slaapkamer op de begane grond De uren daarna staan bij de duizenden die de watersnood aan den lijve ondervonden, waarschijn lijk met loden griffels in de ziel geschreven. Persoonlijk heb ik tot nu toe weinig behoefte gevoeld om buitenstaanders veel te vertellen over die schrik-nachten en dagen. Verhalen en films over de ramp trekken me niet aan. het meemaken van dat geheel als ventje van een jaar of elf was meer dan genoeg. Die ellendige uren waarin de dood om de hoek keek. blijven privé-bezit. De tijd van zondagmorgen tot en met maandagmiddag was een periode van angst, paniek vernielend ge weld. verderf en verdrinkingsdood. Het woeste water rondom, het ais lucifershou tjes in elkaar vallen van bedrijfsgebouwen, de kadavers die ronddreven, het zien verdrinken van je lievelingsdieren, de hond die ronddreef op een pak stro. de in de bomen gevluchte kippen die één voor één in het water vielen, de onmacht en de woede omdat alles kapotgebeukt werd. dat je dierbaar was. De eerste nogal vrolijke gezichten die we toen zagen, waren de vissers uit Yerseke die in de loop van maandagmiddaag met een flinke~boot aangetuft kwamen in de richting van onze boerderij. Ik ben mij bewust dat dit verhaal voor vele Zeeuwen ouwe kost is. hoogstens een herinnering aan soortgelijke ervaringen. Het is wel weer een aktueel verhaal in deze dagen waarin de letterlijke en figuurlijke stormen over de Oosterschelde waaien en het pro- en contra-afsluiting de gemoederen in beweging houdt. Per soonlijk heb ik veel begrip voor de motieven die pleiten voor openhouden; als die motieven gestoeld zijn op eerlijke zorg voor het unieke Oosterschelde- mllieu, de schone zee-arm, het estu arium dat als kinderkamer voor een scala van zeedieren dienst doet Het zijn waardevolle argumenten die gewicht in de schaal leggen. Ander zijds wordt er ons inziens erg veel op modieuze en ondeskundige wijze ge babbeld door mensen die nooit iets van de ramp meegemaakt hebben. De heer Bossevain, van Brussel naar Tholen verhuisd, zegt in een interview in de NRC van 24 januari dat hij de roep om afsluiting na de storm van 3 en 4 januari onop recht vindt omdat ze wordt bepaald door de angst voor het water. Wie het water niet kent, is er bang voor, zegt hij en hij vervolgt met de vergelijking; „als je bang bent voor aardbevingen moet je niet bij een vulkaan gaan wonen". Voor ons zijn dat opmerkingen van een buitenstaander. De heer Bossevain wordt, blijkens eer dere uitlatingen in zyn Oosterschelde-zorgen mede geleid door zijn liefde voor de watersport. Voor ons is dit illustratief, we gunnen de heer Bossevain van harte zijn watersportgenoegens, maar behalve de recreatiebelangen hechten wij groter belang aan de zorg voor het milieu. Bovenaan staat echter bij ons de toekomstige veiligheid van duizende mensen en dieren in het Deltagebied. (Van een medewerker) In Tirana is deze week de laatste hand gelegd aan het ontwerp voor een nieuwe Albanese gronaweu. De nieuwe constitutie komt in de plaats van de huidige, op Russische leest geschoeid, die uit 1946 dateert. Volgens het ontwerp wordt Albanië (28.430 km2, 2,9 miljoen inwoners), dat tot dusver als volksrepubliek te boek stond, in de toekomst een 'socialistische volksrepubliek'. Wat de inheemse aanpak van skipetarenleider En ver Hodzja betreft, beklemtoont het nieuwe constitutieschema de marxistisch-leninistische leer van de harde lijn, en ten aanzien van de buiten landse politiek zal het traditionele isolationisme worden geprolongeerd. Het thema godsdienst komt in de nieuwe grondwet helemaal niet meer voor. Albanië heeft aldus formeel bekrachtigd, wat sinds enkele jaren een vaststaand feit was. Europa's enige, volledig atheistisch geregeerde samenleving te zijn. knoopte diplomatieke betrekkingen sche economie en cultuur, voor de revo- Grrote moeite heb ik met de kreet: ach geef voorrang aan het milieu dus ben ik tegen afsluiting van de Oosterschelde. Zo eenvoudig liggen de zaken dacht ik niet, zeker niet voor de landbouw en het landschap in het Zuid-Westen. Niet af sluiten betekent dijkverhoging, dijkverhoging betekent ook schade toebrengen aan de natuur en het landschap achter de dijken. Maar dijkverhoging hoe dan ook kan nooit optimale veiligheid meebrengen - zeker niet voor de gebieden die om de fuik liggen die de Oosterschelde vormt. Dit betekent dat we als landbouw, als verzorgers van grond en vee, rekening moeten houden met overstromingen. Ieder die de watersnood heeft meegemaakt weet dat naast het vele leed het zoute water als een alles verwoestende en dodende banjert over het land ging. Toen het wat weg was, lag het land er volledig doods en dood by. Alles was verdronken en verpekeld. Alle plantengroei was vernietigd. Geen boom bleef in leven. Geen dier dat op of in de grond leefde, was daar nog. Er groeide het eerste jaar niets op het land behalve wat koolzaad en schrale gerst. De huizen en boerderijen waren ver nield of beschadigd. De zoute grondlaag opengebarsten als drooggevallen schor ren. De schade door het zoute water aan het milieu en aan de natuur toege bracht, was enorm, in feite onherstelbaar. Een redelijke opmerker kan nog heden ten dage aan het landschap zien waar het zoute water zijn werk deed. Trouwens betekent afsluiting alleen maar een verarming? Ik dacht van niet. Als je het na tuurgebied doorkruist dat tussen Wolfaartscüjk en de Piet ontstaan is door de afsluiting van de Zandkreek (de eerste Deltawerken), dan zie je daar een prachtig ruig gebied met duizenden (soms) zeldzame vogels en een flora die biologen en alle natuurliefhebbers in verrukking brengt. Zoiets kan ook ontstaan in de Oos terschelde. Alles biiccn genomen is en blijft de landbouw voor de afsluiting van de Oosterschelde. Zulks hebben alle organisaties recentelijk nog eens bevestigd. Niet omdat ze blind zijn voor de tegenargumenten, niet omdat de zorg voor na tuur en milieu hen koud laat, niet omdat ze de mossel- en oestercultures onbe langrijk vinden. We zijn eigenüjk nolens volens tegen onze zin, voor de afsluiting. De liefde tot dc zoute zee is de meesten van ons tegelijk met de moedermelk ingegeven. Wat echter het zwaarst weegt - veiligheid voor mensen en dieren en planten, moet de doorslag geven. Dat is geen kwestie van onberedeneerde angst, dachten wij, maar van het voorrang geven aan zaken die prioriteit verdie nen. Mr Gerard W. Smallegange. (CBTB) De afzonderingspolitiek van de Alba nezen is inderdaad niets nieuws. Mis schien had men wel mogen verwachten, dat de machthebbers in Tirana de teu gels verder zouden hebben laten vieren, nadat hun isolationistische politiek ten tijde van de Russische inval in Tsjechos- lowakye (1968) uit angst voor eigen lyfs- behoud een zekere versoepeling had ondergaan. Maar de Albanezen - des tijds zo bevreesd voor een Sowjet- Russische toepassing van de Brezjnev- doctrine op hun republiekje - hebben nadien de pas toch merkbaar ingehou den. De Albanese inkapseling dateert praktisch van het moment, dat Enver Hodzja het in dit Balkanland voor het zeggen kreeg. Dat was officieel in no vember 1944. Een beperkte entree tot de dwergstaat hadden toen slechts de ideo logische bondgenoten: Joegoslavië, de Sowjet-Unie en alle andere Oosteuro- pese staten. Het waren aanvankelijk ook deze landen, die materieel over de brug kwamen om het straatarme Alba nië uit zijn hopeloze economische en technologische achterstand te tillen. In 1948 brak Tirana met Tito, maar het was vooral de blijvende vertroebeling van de relaties met de Sowjets - een proces dat in het najaar van 1961 werd ingeluid - die de Albanezen in een strengere af zondering terugwierp. Al sprong vanaf dat moment Mao ideologisch en mate rieel niet onaanzienlijk voor Hodzja en de zijnen in de bres. Rond 1970 zette Albanië de deur naar het Westen op een kier. Vooral economi sche motieven lagen aan deze gedeelte lijke heroriëntatie ten grondslag. Tirana aan met een reeks westehjke landen, lutionaire ideologische ontwikkeling waaronder Nederland, en voerde het van de volksmassa en voor de opbouw kwantum bilaterale handelsverdragen van de socialistische maatschappij", op tot ruim 90. Zeker zolang hy de dienst Op dit stramien luidde het regime in uitmaakt, wenst Hodzja niet verder te 1967 de algehele ontbinding van de reli- gaan. Er is geen ruimte voor politieke gie in. Ruim een jaar nadien waren de liberalisering. Dwarsliggers als ex-' 2169 kerken, moskeen, kapellen en minister Balluku van defensie, derde kloosters in Albani'gesloten, gemeta- man in de party hiërarchie, Abdyl Kalle- morfoseerd in timmerwerkplaatsen, zi, voorzitter van de staatsplancommis- cultuurpaleizen, naai-ateliers en be- sie, Kotso Theodosi (minister van in- waarschooltjes, of in het kader van dustrie) en Kotso Ngjela (minister van stadssaneringen gesloopt. In de weten- handel) hebben zonder uitzondering het schap evenwel dat de religie als wereld- onderspit moeten delven. beschouwing niet uit te roeien is, blijft Deze recente elimineringen duiden het regime ervoor waarschuwen, dat de nochtans onmiskenbaar op grote span- godsdienst langs duizenden draadjes ningen aan de partytop en het is vol- met achterhaalde gewoonten en ge strekt mogelyk dat de vulkaan tot uit- bruiken is verbonden, met iets dat uit barsting komt, zodra de ziekeUjke vroegere eeuwen stamt, zeer lang voort- Hodzja - het is vooral de suikerziekte die leeft eri derhalve haast niet is te verdel- hem parten speelt - het loodje legt. gen". Want de Russen hebben hun interesse voor een basis aan de noordeüjke flank van de Middellandse Zee nog niet verlo ren. Godsdienst Wat de religie betreft kunnen we kort zijn. Wie de officiële Albanese versie erop naslaat, leest „dat de partij de strijd tegen de godsdienst, de religieuze vooroordelen en de achterlijke ge woonten en gebruiken, die hetzij direct dan wel langs indirecte weg met de godsdienst in verband staan, steeds heeft beschouwd als een noodzakelijk middel voor de sociale bevrijding van de werkende massa, voor de ontwikke ling en consolidering van de socialisti- opinie en achtergrond xlan allen die meewerken om de Oosterschelde als getijdewater te behouden heeft Jan Terlouw. frac tieleider van D'66 in de tweede ka mer, zijn nieuwste boek opgedra gen. 'Oosterschelde windkracht 10' heet het Het gaat over de ramp in 1953 en over de vraag wat aan te vangen met dat stuk zee. dat nog altijd de vernietigende kracht in zich bergt die het destijds in de nacht van zaterdag op zondag 1 fe bruari tot gelding bracht. In zijn boek laat Jan Terlouw de mensen die vóór dan wel tegen afsluiting van de zee-arm zijn. het antwoord geven Enkele hoofdpersonen in zijn roman trekken een fles wijn open als in november 1974 in de tweede kamer wordt besloten tot de bouw van een stormstuwcais- sondam. waardoor de beweging van het water bewaard blijft Die dam. dat was het antwoord ruim een jaar geleden. Maar 'Oos terschelde windkracht 10' is te vroeg geschreven Terlouw onder kent dat in het naschrift, dat hij in december van het vorig jaar aan zijn boek toevoegde ..Nu ik de drukproeven in handen heb. pak ken zich donkere wolken samen boven de studies voor de storm- stuwcaissondam Niet omdat het technisch onmogelijk zou zijn om hem te bouwen, maar omdat hij te duur lijkt te worden", schreef hij. En hij liet de lezer weten dat Zee land. als de stormstuwcaissondam te duur wordt, moet worden bevei ligd door de dijken rond de Ooster schelde te verhogen. Met dat naschrift haalt Jan Ter louw tevens zijn roman weg uit de wereld van verdichtsels, waarin de lezer slechts bij toeval de gelijkenis tussen de beschreven situaties en personen en de werkelijkheid kan ontdekken. 'Oosterschelde wind kracht 10' is geen verzonnen ver haal. Het is het pleidooi van een politicus, gevat in een vertelling. Er worden mensen verliefd, anderen gaan ten onder in een kolkende zee. die de door hen opgeworpen dijken wegvaagt, er worden kinderen ge boren en mensen van verschillende generaties hebben er moeite mee elkaar te begrijpen. Dat gebeurt al lemaal, maar het boek blijft de ver dediging van een politicus, die doende is er anderen van te over tuigen dat zyn antwoord op de vraag over wat er met de Ooster schelde moet gebeuren het juiste is. Oosterschelde windkracht 10' bestaat uit twee delen. Het eerste heet 'Vloed' en het is geschreven met een sterke betrokkenheid, maar tegelyk met de afstand die onvenmjdelijk tussen 1953 en nu is totstand gebracht. Terlouw vertelt het verhaal van de ramp, zoals twee pasgetrouwde mensen die meema ken. Een fragment uit dat eerste deel: „De duisternis vlei Op veel plaatsen in Zuid-Holland en Zee land verdween met het verschy nen van de nieuwe nacht de hoop uit de harten van hen die op de daken en in bomen hadden gerekend op red ding. die zondag. Verkrampte han den lieten los En velen stierven"' Het eerste deel is zeker niet uit sluitend te rubriceren onder de jeugdboeken Dat geldt wel voor het tweede deel 'Eb' Daarin be schrijft Terlouw de pasgetrouwde mensen van toen als volwassenen van nu. die inmiddels twee kinde ren hebben. Die kinderen willen een getijbeweging in de Ooster schelde houden, de vader is voor afsluiting en de moeder twyfelt. 'Eb' is een avonturenroman voorde jeugd, waarin onwaarschijnlijke in triges met het grootste gemak ten uitvoer worden gelegd en waarin uiteindelijk iedereen wint. als daar sprake van kan zijn. Duidelijk is. dat Jan Terlouw als schrijver poli ticus blijft. Hij schaart zich aan de zijde van hen die tot het inzicht zijn geraakt dat de Oosterschelde niet potdicht mag. De afsluiters komen aan het woord met hun argumen ten maar het gaat vooral over wat nu moet gebeuren: de Ooster schelde beveiligen volgens een me thode. waarbij het getij blijft. In 'Oosterschelde windkracht 10' is die methode gevonden: de stormstuwcaissondam waarover de vadei die de ramp meemaakte en de zoon die na de ramp geboren werd in vrijwel gelyke mate ver heugd zyn. De kloof tussen twee generaties is gedicht met behulp van een door politici gevonden tus senoplossing. Het boek heeft een gelukkig einde en voor een boek is dat uitstekend. Echter: al in december pakten zich, zoals Terlouw schreef, don kere wolken samen boven de stu dies voor de open dam. De fractie leider van D'66 zal binnenkort in de tweede kamer opnieuw spreken over de Oosterschelde, althans als de regering tot de slotsom zou ra ken dat de Oosterschelde dicht moet. Zyn 'grote boek over de strijd tegen het water', zoals de uitgever het op de omslag noemt, is te vroeg geschreven. Er is nog geen gelukkig einde. A. J. SNEL. &yNP EIKE POUTIKUS DRRR6T EE.N STREEPJES PRK GRUS, WRRROd? ZOALS ANDERE CLOWNSPAKKEN (Van onze correspondent) Rome - Drie gelijktijdig aan het licht gekomen schandalen zullen in de komende weken van grote invloed worden op het po litieke klimaat in Italië. De ver vroegde algemene verkiezin gen, die over enkele maanden zullen worden gehouden (als de diverse partijcongressen welk noodkabinet dan ook zullen hebben laten sneuvelen), zullen sterke invloed ondervinden van: De gepubliceerde lyst en de geheime lijst van hooggeplaatste Italiaanse politici, die geld ontvingen en no'g ontvangen van de Amerikaanse CIA; Het nationale rapport over de Mafia, dat weliswaar weinig of geen namen noemt maar dat dan ook dezer dagen zal worden gevolgd door een 'tegen- rapport* van de communisten; Het bekend worden van de namen van Italiaanse politici en journalisten in verband met het aannemen van steekpenningen van industrieën, met name van multinationals. Het zwaarst heeft dezer dagen de christen-democraat Andreotti het te verduren. Terwijl zijn partijgenoot en kabinetsformateur Aldo Moro de laat ste mogefijkheden trachtte te benutten om een nood-parlement te smeden dat mee zou kunnen tot de verkiezingen van de lente 1977, werd hy zowel in CIA- verband als bij de steekpenningen affaires van Amerikaanse oliemaat schappijen in één week tot publieke hoofdrolspeler 'de schurk' gebombar deerd. Andreotti heeft de beschuldiging botweg van de band gewezen. Dat deed ook zijn collega-minister Donat-Cattin (christen-democraat), die via uit Ame rika doorgegeven rapporten te voor schijn komt als een man die heel wat heeft opgestreken van de zo langzamer hand overbekende zes miljoen dollar CIA-geld. Over deze zes miljoen dollar kon dc gemiddelde Italiaan tot begin deze week best de schouders ophalen, ge wend als hij is aan omkoping en be drog, maar toen ook de voorman van de sociaal-democraten Saragat in het verhaal begon voor te komen, werd dc honding van de Italianen allengs geïn teresseerder. Saragat was de eerste die het er niet by liet zitten. Hij heeft via de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Ru- mor, gevraagd stappen te ondernemen om de Amerikaanse lyst uit het rapport-Spike en die van de commissie-Church op te vragen. En dan is er nog het ongeloofUJke schandaal van het Mafia-rapport. Der tien jaar lang heeft een parlementaire commissie gewerkt aan een plan om de Mafia te bestrijden. De bedoeling was, van meet af aan, dat het eindrapport met name twee categorieën zou bevat ten: zoveel mogelyk namen van Mafiosl op hoge functies in de politiek en eco- nimie, en een pakket van te nemen maatregelen tegen de Mafia zelf. In die dertien jaar is de commissie tweemaal in haar werkzaamheden be lemmerd. beide keren omdat bleek dat een lid van de commissie zelf een hoge Mafioso was. Na deze incidenten is de commissie nu met een rapport gekomen dat vrijwel geen enkele naam noemt (maar wel die van de ex-burgemeester van Palermo. Cancimino, die 58 keer wordt genoemd) en dat als te nemen maatregel aanbeveelt: het vormen van een nieuwe commissie. Ook dit is een gevaarlyke blunder en wanprestatie van de christen democraten en het is geen wonder dat de communisten erop staan een tegen- rapport uit te brengen, met alle namen, en met een pakket maatregelen om u tegen te zeggen. (Van onze correspondent) IsTANBOEL - „In een periode waarin de Turkse vlag niet meer werd ontplooid, waarin het Turkse volkslied werd be schimpt. hebben wij de regering aanvaard... Turks Nationaal Onderwijs ontleent z'n inspira tie aan het beginsel van de 'na tionale staat'. In de nationale staat gaat iedereen naar de na tionale school. Aan de wortels van de nationale school liggen de nationale zeden, de nationale cultuur en de nationale aspira ties. Heel mijn rijkdom, heel mijn trots bestaat uit mijn Turks-zijn. Deze natie was Turks in het verleden, zij is Turks nu en zij zal Turks blijven in de toekomst". Deze enigszins Bibelebonse passage is uit een speech van Ali Naili Erdem, mi nister van nationaal onderwys van Tur- kye voor de parlementsfractie van de Gerechtigheidspartij. de grootste van de vier partijen die de regeringscoalitie van het Nationalistische Front vormen. Velen echter geloven dat Erdem dichter staat bij de kleinste regeringspartij, de fascistische Partij van Nationalistische Actie onder oud-kolonel Tuerkesj. Hoe dan ook. onder Erdem wordt het natio naal onderwijs rigoureus gezuiverd van linkse elementen, die erin waren gepe netreerd tijdens de kortstondige rege ring van de huidige oppositieleider, de sociaal-democraat Buelent Ecevit. Vijfduizend van Turkije's 250.000 leerkrachten aan lager en middelbaar onderwys zijn reeds ontslagen of naar secundaire posten gedegradeerd. Me rendeels betreft het leden van de linkse leerkrachten-organisatie TOR-DER. die onlangs verder bleek geradicali seerd toen niet een aanhanger van Ece- vits Republikeinse Volkspartij, maar. met klein verschil, een 'revolutionair' tot voorzitter werd gekozen. Polarisatie dus. De TOR-DER is de voortzetting van de enkele jaren geleden buiten de wet gestelde TOES, waarvan veel leden een rol speelden bij guerrilla-acties in '70 en '71. Met haar 100.000 ledenis zij een van de meest geduchte linkse krachtcentra in Turkije, en de regering vreest vooral haar activiteiten onder de Koerden in het Oosten. Als tegenwicht is een rechtse leerkrachtenorganisatie op po ten gezet, die nu 25.000 leden heeft. Boeken Maar het blijft niet bij de uitschake ling van mensen. Ook boeken een object van Erdems zuiveringswoe de. In een circulaire aan alle school hoofden verzocht hij onlangs om een gedetailleerde opgave van alle titels die in de schoolbibliotheken aanwezig waren, met het oog op het gevaar van 'anti-nationalistische lectuur'. Verbo den voor de jeugd zijn niet alleen een roman als Mehmed mijn Havik van de Turkse Nobelprijskandidaat Yasar Kemal, dat in 22 talen is vertaald, en werken van vele andere vooraan staande Turkse schrijvers, maar ook geschriften van bekende buitenlandse 'jeugdbedervers' als Dostojewski, Dic kens, Gogol, Camus en Sartre. Naar zijn oordeel gevraagd, zei Kemal lachend geen commentaar te hebben, „want ik ken de mentaliteit van de heer Erdem". Maar niet iedereen kan erom lachen dat het obscurantisme in Turkije de laatste maanden steeds meer veld wint. De recente mutatie aan de top van de Turkse Radio en Televisie (TRT) doet Turkse intellectuelen de angst om het hart slaan bij de gedachte dat. na de kinderen, ook de volwassenen op streng ideologisch dieet zullen worden gesteld. Sinds haar machtsaanvaarding in april heeft de regering getracht de TRT onder haar controle te krijgen, wat niet makkelijk is. want de constitutie schrijft voor dat dit een autonoom li chaam is, enigszins op BBC-leest ge schoeid. Men slaagde er weliswaar in de onder Ecevit benoemde directeur Cem weg te krijgen en te vervangen door de als conservatief bekend staande Altin- bas- een procedure die overigens zowel door het constitutionele hof als door het ambtenarenhof werd aangevochten. Altinbas bleek echter in de traditie van de TRT door te gaan. d w z. de op positie kwam in de nieuwsbulletins nog altijd evenzeer aan het woord als de re gering. strijdende studentengroepen werden 'ideologisch tegengesteld' ge noemd. en niet 'communisten en natio nalisten'. zoals de regering wilde. En, tot grote woede vooral van de orthodox- Islamitische Partij van Nationaal Be houd, werd de modem-Turkse vocabu laire aangehouden. De pressie op prof. Altinbas werd ech ter zo groot, dat hij zijn ontslag indien de Als opvolger werd de uiterst rechtse landbouw-professor Karatas aangewe zen. hoewel volgens het constitutionele hof het ontslag van Cem nog altijd niet geldig was. Het benoemingsedict werd door president Korutuerk zesmaal naar de regering teruggestuurd - het staats hoofd tekende ten slotte, omdat het al ternatief een kabinetscrisis kon zyn, en de vorige had zes maanden geduurd. Nationalistisch Met vlammend zwaard en veel 'eigen mensen' deed Karatas zyn intrede in de TRT-burelen: zijn koers zou 'strikt na tionalistisch' zijn. Eerste uitvloeisel daarvan was de stopzetting van het po pulaire tv-programma De Afstamming van de Mens - Karatas bleek een tegen stander van het darwinisme te zyn. Niet alleen hoge functionarissen moesten bij de nieuwsdienst het veld ruimen, ook woorden werden van hogerhand ver vangen in de bulletins. Door een staatscommissie in omloop gebrachte Turkse termen voor begrip pen als 'werk', 'woning', 'tijd', 'moge lijkheid'. 'toeval', moesten plaatsmaken voor hun pendanten uit het Arabisch, die nog niet uit het Turkse spraakge bruik zijn verdwenen. Het zijn echter maatregelen als deze die een rood licht ontbranden in kringen waar men niet zozeer wakker ligt van censuur en dergelijke - dat is zó lang vaste praktijk geweest, zowel onder de sultans als onder Atatuerk - maar waar men wel op de bres wil blijven staan voor de typische 'hervormingen' die laatstgenoemde als stichter van het moderne Turkije heeft doorgevoerd. En daaronder neemt de taalhervorming, waarbij nieuwe Turkse woorden werden uitgedacht die de vele Arabische en Perzische moesten vervangen, een be langrijke plaats in. Hier stuiten dus eigenlijk twee vor men van nationalisme op elkaar. (Een ander terrein waarop de nieuwe machtshebbers de oude atatuerkianen verschrikkelijk ergeren, is dat van de vrouwenemancipatie. Ministers van de Partij van Nationaal Behoud laten steevast hun vrouwen thuis als zij naar recepties en dergelijke gaan, iets wat men onder Atatuerk niet had hoeven te proberen). De bekende marxistische professor Mumtaz Soysal vergelijkt het huidige Turkije met het Duitsland van vlak voor Hitier. waarbij hij de parallel tussen Tuerkesj. die zich Basbug (leider) noemt, en de Duitse Führer niet verder doortrekt. Maar ook in kringen die van ouds het communisme als grootste ge vaar voor Turkije brandmerkten, en daarom het Nationalistisch Front aan- vankelyk hun fiat gaven, begint men zich nu zorgen te maken over de wyze waarop vice-premier Tuerkesj en ook vice-premier Erbakan, leider van de PNR, zich breed maken in de coalitie, over de toenemende activiteit van de Grijze Wolven, Tuerkesj' jeugdcom- mando's. overal in het land, en over de stroom van aanhangers van deze par tijen die op belangrijke posten worden benoemd. (Een lichtpunt is nog dat de twee partijen het onderling niet al te best met elkaar kunnen vinden). Men vindt deze ongerusten onder de gematigden in premier Demirels Ge rechtigheidspartij, maar vooral in de vierde regeringspartij, de Republi keinse Vertrouwenspartydie weliswaar voor de anderen niet onderdoet in anti- communisme, maar die toch ook de ata- tuerkiaanse waarden wil hooghouden. Deze partij geniet bovendien de bijzon dere sympathie van de legerleiding, en daarom is het extra interessant dat zy DEMIREL de laatste weken lichte aanstalten ver toont uit de coalitie te treden, hetgeen zou betekenen dat het Nationalistische Front in het parlement ten val zou ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4