PZC Hans van Helden joeg naar nieuw wereldrecord op de 5000 meter Geen voetbal voor profs en amateurs Wielervereniging Zwsch- Vlaanderen wil veilig circuit voor de training PFROMMER: DOOR EXPERIMENTEEL SCHAATSPAK 7 SECONDEN SNELLER Vultink WOn Beste 5 km-tijd na 10 maand weer in Nederlandse handen HELP DE BOND ZONDER NAAM! bond zonder naam Dankzij PZC-cross f2500 voor Zeeuws jeugdatletiek Maandagavond vergadering J stopperstopperstopperstoppersto ZATERDAG 31 JANUARI 1976 TOULOUSE - Hans Vultink heeft vrij dag in Toulouse zijn partij voor de- dorde ronde tegen de Fransman Jean Lafaille tn het toernooi om het Euro pees kampioenschkampioenschap an kerkader 71/2 gewonnen 300-189 in 12 beurten. Uitslagen van de derde ronde zijn: José QalveziSpa> 32 5 16 6 40 Franz Stenzei (Oosi 300 5 138 60.00 Jean Lafaille >Fra> 189 12 77 15.75 DA VOS - Toen Hans van Helden donderdagmiddag: op de sprook jesachtige ijspiste van Davos als enige de tweede training liet schieten met de opmerking: „Morgen wordt er toch zeker gere den? Een nieuw wereldrecord moet er nu inzitten", werd er om hem heen een beetje geglimlacht. Maar gisteren bleek dat het hem aan serieuze plannen niet had ontbroken. De bewondering groeide toen de razend fanatieke Heerenveener in het begin van de middag in een onvoorstelbaar tempo over de magnifieke ijs korst cirkelde en vier ronden voor het einde van zijn 5000 meter jacht tegen de klok Leen Pfrommer hem toebrulde: „Je zit vlak onder het wereldrecord". Gedreven door zijn onbegrensde wils kracht en op een onvoorstelbare wijze aangespoord door Pfrom mer, die maar al te goed besefte dat deze gedenkwaardige race ook voor hem van groot belang was, finishte Hans van Helden ten slotte in 7.07,82, waarmee een schitterend nieuw wereldrecord was geboren. Na tien maanden is de beste 5000-metertijd ter wereld terug in Nederlandse handen want in maart van het vorig jaar verbeterde de Rus Joeri Kondakov in het myste rieuze Alma Ata met 7.08,92 het record, dat tot dan al driejaar in het bezit was van Ard Schenk. „Die tijd van Schenk, daar was het mij1 was het allerminst. De zon ging half in eerste instantie om begonnen. Ik wilde het Nederlands record hebben", verduidelijkte Hans van Helden later. „Daarom ben ik op een schema van 7.16 weggegaan. Maar ik ben iemand die erg. vlak kan rijden; als ik in het begin on der een schema zit. kan ik dat tot het einde volhouden. O jongen, je weet niet half hoe geweldig ik me nu voel. Een gedeelte van mijn doel heb ik nu be reikt". Zenuwachtig Voor bondscoach Leen Pfrommer was deze topprestatie met minder belang rijk. „Ik weet wel zeker dat een paar mensen nu een beetje zenuwachtig zul len worden", merkte hij met schorre stem op. Het is duidelijk dat dit bedoeld is voor degenen die een voortzetting van Pfrommers werkzaamheden voor de KNSB niet wenselijk vinden en druk be- verscholen achter de wolken, die de toppen van de besneeuwde bergen rond Davos onzichtbaar maakten. De vlag gen hingen niet steeds roerloos aan de masten, zodat niet helemaal van uit zonderlijk goede omstandigheden ge sproken kon worden. Toch lukte het Hans van Helden om als eerste in de historie dit traject af te leggen met rondjes beneden de 35 seconden. Ver bijsterend was zijn tweede vol le ronde, die in 32,9 werd volbracht; hiermee zat hij op het goede spoor om 's werelds snelste op de 5.000 meter te worden. Nieuw tenue De vooruitgang die de schaatssport dit seizoen boekt - de toptijd van Van Hel den is na het wereldrecord van Sten Stensen op de 10 kilometer de tweede binnen zes dagen - moet waarschijnlijk ook vooreen deel worden toegeschreven zig zijn de poten onder zijn stoel weg te aan het nieuwe tenue waarin de toprij- zagen. Het wereldrecord van Van 1 den slaat de tegenstanders van Pfrom mer, die vinden dat er een nieuwe wind door de schaatstop moet waaien, een be- langrijk wapen uit handen. Weliswaar wordt vaak beweerd dat Van Helden, evenals Harm Kuipers in de afgelopen jaren, zijn eigen weg zoekt en zich niet bekommert om de raadgevingen van Pfrommer. maar dit is een ernstige mis vatting. zoals Van Helden aan de voor avond van de Europese kampioen schappen in Oslo trouwens zelf duide lijk maakte. Leen Pfrommer is voor hem een baken in zee, iemand die hem geweldig kan stimuleren, maar gedurende de voor bereiding wijkt Van Helden soms van de opdrachten van Pfrommer af omdat hij vindt dat een iets ander trainings schema voor hem beter is. Tenslotte is het schaatsen een strikt individuele sport, waarin door Pfrommer slechts algemene richtlijnen worden aangege ven. Een deel van de kernploeg be schikt niet over het vermogen om m te zien hoe de door Pfrommer uitgestip pelde schema's door ieder persoonlijk geïnterpreteerd moeten worden, waarna teleurstellingen niet kunnen uitblijven. Indrukwekkend Hans van Helden weet dat wel en kan zodoende als volwassen topsporter tot optimale resultaten komen, zoals in Os lo. waar hij op internationaal topniveau weinig onderdeed voor de ontketende Noren. Zijn wereldrecord in Davos is in feite een bekroning van de Pfrommer- theorie, waaraan nog kan worden toe gevoegd dat een betere schaatstrainer in Nederland nog steeds niet aanwezig Beetje sloom Het was indrukwekkend om te zien hoe het tweetal in eendrachtige samen werking naar die nieuwe 5000 meter toptijd toegroeide. Toegegeven, het re cord op die afstand is het eerste dat in aanmerking komt voor restauratie, omdat de andere toptijden iets scher per staan, maar een eenvoudige klus BAZEN NIET NAAR WK IN BERLIJN DAVOS - De enige Nederlandse sprin ter die aan de Olympische Spelen mag meedoen. Jan Bazen, zal niet in actie komen op de wereldkampioenschap pen, begin maart in West-Berlijn. Uit gerekend in de periode van dit toernooi waarvoor Jos Valentijn als een grote kanshebber geldt, verwacht de vrouw van Jan Bazen namelijk een baby en daarom wil hij niet van huis. I ADVERTENTIE. Juist in deze wereld is er veel naamloos leed om ons heen. Eenzaamheid. Hulpbehoevendheid Stille armoede. De Bond Zonder Naam wil méér daadwerkelijke hulp verlenen. Dat kan-als meer mensen de Bond moreel en financieel steunen. Hoe de Bond helpt, leest u in de Krant Zonder Naam. die 4x per jaar uitkomt. Uw vrijwillige bijdrage is uw steun, t Liefst met 10.-of meer per jaar. Zodat de Bond Zonder Naam dóór kan gaan. In de Naam van Naastenliefde! Hans vultink iNedi Wafflard >Beli Muller iW.-Dldi Connesson iFra> Wijnen i Den 300 12 310 25 00 300 7 124 42.85 182 7 82 26.00 300 7 92 42.85 132 7 55 18 85 Dc stand na drie ronden is 1Connesson 6 2. Vultink 6 3. Stenzei 6 4 Muller 4 5. Wafflard 2 6. Galvcz 0 7. LafaiUe 0 8. Wijnen 0 63 15.21 77 12.89 55 12.82 ders zich hullen. Pfrommer: „Franz Krienbuehl en de Noren hadden al nieuwe pakken die qua gladheid en elasticiteit beter zijn. De luchtweer- stand schijnt op de 5000 meter zo'n 7 seconden te schelen, zoals bij proeven in een windtunnel is gebleken. Hans van Helden droeg nu zo'n pak, evenals Jan Derksen, die dat in Italië heeft aange schaft. Deze tenues zijn afkomstig uit de ski-wereld, waar men al veel verder is met 't experimenteren. Voor de skiërs zijn ze nu verboden omdat ze bij een val te gevaarlijk zouden zijn. Maar wij kun nen er in de schaatssport veel van profi teren. Daarom heb ik voor al onze rijders deze pakken, die van Italiaans fabrikaat zijn, laten bestellen voorde Olympische Jan Derksen maakte zijn verkiezing voor Innsbruck volledig waar door een tijd van 7.15,45 op de klokken te bren gen, waarmee hij de op twee na snelste seizoentijd realiseerde. Alleen Hans van Helden en dc Oostduitser Manfred Winter, die in oktober tot 7.13,5 kwam, waren deze winter sneller. Derksen gaf zich in zijn rit tegen de Zweed Oerjan Sandler volledig. „Want", constateerde Derksen naderhand, „als ik een slechte tijd had gemaakt zou iedereen hebben geroepen dat ik mijn keuze voor de winterspelen niet had verdiend". De nu ineens karaktervolle Amster dammer. die na de Nederlandse kam pioenschappen op een zijspoor kwam te staan, was ook sneller dan Piet Kleine, die op grond van zijn 5Q00 meter voor Innsbruck werd ingeschreven. Kleine reed in 7.16,92 weliswaar een persoonlijk record, maar het was duidelijk zijn opzet geweest om ook in de buurt van de 7.10 te finishen. „Ik voelde me een beetje sloom, daarom ging het niet zoals ik wilde", ver klaarde dc rijzige Drent naderhand. Eerder had hij trouwens wel erg ver rast op dc 1000 meter, een afstand die normaal aan de pure sprintspecialisten is voorbehouden. Met 1.19,4 bleef hij met tien andere rijders onder de grens van 1.20. waarmee het uitstekende ge halte wordt bewezen van de door Ne derlanders, Zweden en Amerikanen gerealiseerde prestaties tijdens de eer ste van een drietal schaatsontmoetin- gen in Davos. Het 3000-meterrecord van de dames - met 4.44.69 in handen van de Russische Tamara Kuznetsova - heeft bijvoor beeld ook aan een zijden draadje gehan gen toen de Zweedse Sylvia Filipsson over het ijs ging. De uit het niets naar voren gekomen Amerikaanse Nancy Swider deed trouwens weinig voor haar onder, zodat de Russinnen terdege ge waarschuwd zijn voor de Olympische Spelen. Vuurwerk Een uiterst merkwaardig verloop kreeg de 1000 meter voor heren Het meeste vuurwerk kwam. zoals verwacht, van de Amerikaan Peter Mueller, maar het we reldrecord van de Rus Moeratov (1.16.92) bleek voor hem net onbereik baar. Elektronisch gemeten kwam hij tot 1.17.39.0,4 boven de toptijd van Moe ratov. maar toen een correctie plaats vond omdat Jan Bazen de apparatuur omver reed werd voor de Amerikaan 1.17.4 vastgesteld. Deze verandering in handtijden, die altijd voordeliger uitr valt, was een gelukje voor Jos Valentijn, die elektronisch tot 1.18,95 was geko men, maar naderhand 1.18,7 kreeg toe gemeten, en dat betekende een verbete ring van het Nederlands record van Ard Schenk. Vijf jaar geleden realiseerde Schenk 1.18.8 op dezelfde 1560 meter hpog gelegen baan in Davos. Opnieuw ging hiermee een record van de schaatsvorst van weleer aan flarden, zodat evenals in Oslo werd aangetoond dat de schaatssport in een nieuw tijd perk is beland. Wellicht kan Hans van Helden dat vandaag onderstrepen als de 1500 meter op het programma staat. De aanval zal worden geopend op de 1.58,7 van Ard Schenk, maar het is spij tig voor Van Helden - die de 1500 meter nog altijd als zijn favoriete afstand be schouwt - dat de weersverwachtingen niet erg hoopvol zijn. Maar. wie weet. Hans van Helden is nu eenmaal niet een type dat zich dooi tegenslagen laat ontmoedigen. De volledige uilslagen zijn: 1000 meter: 1. Peter Mülier (VSJ 1.17,4; 2. Matts Walberg (Zwei 1.17,7; 3. Johan Granath (Zwel 1.17,9; 4. JosVaJentijn iNed) en OJoph Granath (Zwei 1.18,7; 6. Lennart Karlsson (Zwei. Hans van Helden fNed» en Dan Carroll (VS) 1 19.1. 9 Bemd Jansson (Zwet en Piet Kleine (Ned) 1.19.4. 3000 meter: 1. Dan Johansson (Zwei 4.17.24; 2. Charles Gilmore (VS) 4.19,86; 3. Walter Birk (Zwei 4.22,78 (Zwitsers record), 4, Ulf Berggren (Zwei 4 24.74; 5. Lennart Karlsson (Zwei 4.25,60; Jürg Feldmann (Zwel 4 42.31; 7 Ro ger Berclaz (Zwe) 4.42,90; 8. Brain Reid (GB) 4.49,87. 5000 meter. 1. Hans van Helden (Ned) 7.07.82 (nieuw We- reldrec.(; 2. Jan Derksen (Nedi 7.14.45. 3. Co lin Coates (Aus) 7.15,77 (nieuw Austr. ree 4 Piet Kleine (Ned) 7.16,92; 5. Klaas Vriend (Ned) 7.18,99; Oerjan Sandler (Zwe) 7.26.76: 7 Joop Pasman (Ned) 7.30,53; 8, Jan de Vries <Ned) 7.45,24. Dames: 1000 meten 1. Leah Poulos (VS) 1.26.4; 2. Sheila Young (VS) 1.27,8: 3. Kim Kostrom (VS) 1.28,3: 4. Silvia Filipsson (Zwei 1.28.6: 5 Ann-sophie Jaemstroem (Zwel 1.28,7; 6. Lori Monk (VS) 1.32,3; 7. Peggy Crowe (VS) 1.32,4; 8. Dolores Lier (Zwe) 1.33,8: 9. Silvia Brunner (Zwe) 1.36,2. 3000 meter: 1. Silvia Filipsson «Zwei 4.46.1 (Nieuw baan en Zweeds record 2. Nancy Swider (VS)4.47.1.3. Beth Heiden VSi 4 48.4.4. Dolores Lier (Zwei 4 58,9; 5. Cindy Seikkula (VS) 5.26.3 Hans van Helden in actie tijdens zijn geslaagde jacht op het nieuwe wereld record op de 5000 meter Wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen start wegtrainingen SLUISKIL - Zondag 8 februari start de wielervereniging 'Zeeuwsch- Vlaanderen' met een wegtraining. De liefhebbers, junioren en nieuwelin gen trainen in de buurt van Reuzen- hoek. terwijl de amateurs dit in de Braakman zuilen doen. De trainingen beginnen om tien uur. MIDDELBURG - Dankzij de PZC-cross van vorig jaar oktober bij Oostkapeile kan de atletiek- sport voor de jeugd in Zeeland weer extra gestimuleerd worden. De heer W. F. de Pagter, directie lid van de PZC. kon vrijdagavond in hotél de Nieuwe Doelen in Middelburg, ƒ2500 overhandigen aan de heer J. Gijsbertse, voorzit ter van de afdeling Zeeland van de KNAU. Deze 'netto opbrengst' van de PZC-cross zal vooral bestemd worden voor jeugdtrainingen. Ook zal een deel van het geld kunnen worden gebruikt voor centrale wedstrijden van de Zeeuwse ploeg (bijvoorbeeld tegen Olse Merksem en Gouda). Verder kan nu een ex tra bijdrage worden gegeven voor de Zeeuwse atletiekkampioen- schappen. Door de inschrijfgelden van de deelnemers kunnen de organisa toren van de PZC-cross financieel net 'quitte spelen'. Dankzij de sponsoring van de PZC is er ech ter een batig saldo van 2500 gul den. Vanzelfsprekend waren er dankwoorden van de heer Gijs bertse aan het adres van de spon sor. De heer De Pagter dankte op zijn beurt de afdeling Zeeland van de KNAU voor de voortreffelijke organisatie van dit evenement. Besloten werd ook dit jaar weer een PZC-cross te organiseren. Vo rig jaar oktober waren er in het duin- en strandgebied van Oranje zon bijna duizend deelnemers. De organisatoren streven nu echter naar een deelnemersaantal van 2000. Dit jaar zal de propaganda dan ook nog meer gericht worden op de scholen om de jeugd te acti veren. Voorlopig is opnieuw geko zen voor het parcours door de duinen en over de stranden van Oranjezon, maar ais er een nog aantrekkelijker circuit wordt ont dekt, zal deze nieuwe mogelijk heid worden bekeken. De Laurens Simpelaar uit Temeu- zen nam gisteravond afscheid als een van de organisatoren van de PZC-cross. Bij alle vijf tot nu toe gehouden evenementen was de heer Simpelaar voorzitter van het organisatiecomité. Nu achtte hij de tijd gekomen om de estafette aan een opvolger over te dragen. Overigens is nog niet bekend wie de heer Simpelaar als voorzitter zal opvolgen. DEN HAAG (ANP) - Het sec- tiebestuur betaald voetbal heeft vrijdagavond besloten het programma uit de ere- en eerste divisie voor dit wee keinde, in verband met de weers- en terreingesteldheid, af te gelasten. Er is nog geen beslissing genomen wanneer het programma van 31 ja nuari en 1 februari opnieuw zal worden vastgesteld. Vrijdag viel reeds eerder de beslissing alle wedstrijden uit het amateurvoetbal en uit de competitie voor de betaalde jeugd, van het pro gramma af te voeren. Ook alle wed strijden voor de hockeycompetitie en de rugbycompetitie gaan niet door. LEEUWARDEN1- Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden komt maandagavond om 20.00 uur op een geheime plaats bijeen. Volgens voorzitter drs. Jan R. Kuperus zit bet er niet in dat er maandagavond al een da tum voor de elfstedentocht kan worden vastgesteld. giro 7500 - postbus 1500 Haarlem lel 023-314276. SLUISKIL - Dc wielervereniging 'Zeeuwsch-Vlaanderen' heeft de snel ste algemene ledenvergadering uit de geschiedenis achter de rug. In een tijdsbestek van amper anderhalf uur werden dinsdagavond alle agenda punten behandeld en werden alle door het bestuur gedane voorstellen zonder op of aanmerkingen aangenomen. Een unicum bbij de wielervereniging. Dat de vergadering op pure snelheid werd afgewerkt was mede te danken aai het voortreffelijke werk dat met name secretaris Ab Klaeysen had ver richt. Zijn jaarverslag ging gepaard met een visie voor de toekomst en juist alles wat betrekking had op verslagen van commissie hadden de leden thuis gekregen. Toch ging voorzitter Wim Hendriks in zijn openingswoord, het enige agendapunt dat wat tijd in be slag nam, nog even in op de ontwikke lingen binnen de wielersport en op een aantal knelpunten van het voorbije jaar en het komende jaar. „Er zijn dit jaar wat conflictjes met de KNWU ge weest omtrent het jureren van de jeugdwedstrijden. Er is een gesprek geweest waama wij het vertrouwen hebben dat het in 1976 niet meer zal voorkomen. De jeugdwedstrijden staan nu op de wielerkalender en er zal voor deze westrijden gewoon jury wordn aangewezen door de KNWU. Dat is een geweldige stap vooruit Over de sa menwerking met Theo Middelkamp zei Wim Hendriks: „Die is bijzonder goed. Een goede samenwerking tussen ons is een must. In het structuurrapport dat binnenkort verschijnt legt de KNWU de nadruk steeds meer op de vereni gingen. Daardoor is een goede samen werking gewoon noodzakelijk. We moeten gewoon proberen een eenheid te worden die de wielersport in zijn to taliteit m Zeeland dient. Op die manier kunnen we misschien een greep doen uit de subsidiepot". Veilig circuit _In zijn openingswoord pleitte hij ver der voor een veilig circuit om te kun nen trainen. Tevens sneed hij ook het probleem van de weinigenieuwelingen- wedstrijden nog eens aan. „Gelukkig zijn er steeds meer comités die willen meewerken aan de ontplooiing van de wielersport in zijn totaliteit. Die willen meewerken om de problemen waarmee zij worden geconfronteerd op te lossen. Dat is een prettige zaak. Veel comités zien ons nu niet alleen meer als een vorm van geldelijk ge win omdat ze via de vereniging een goedkopere wedstrijd kunnen organi seren. Zij willen ook meewerken", stelde Wim Hendriks. Aan het begin van zijn openingswoord stond Wim Hendriks ook nog even stil bij het overlijden van Leon Strobbe en Guilame Naessens. Ook het voorstel tot contributieverhoging werd door de vergadering zonder morren geaccep teerd. In de bestuursvacature die door het zich niet meer herkiesbaar stellen van Klaus de Brauwer werd voorzien door de verkiezing van Herman Mo- bach uit Sluiskil. Tijdens de rondvraag werden ook al niet te moeilijke vragen in de richting van het bestuur gesteld. Over het gering aantal wedstrijden dat momenteel voor de liefhebbers op de kalender staat, zei Hendriks: „Tij dens de kalendervergadering hebben we met Middelkamp de afspraak ge maakt om te proberen liefhebbers- wedstrijden te koppelen aan de jeugd wedstrijden. Deze liefhebbers zouden dan duidelijk alleen op Zeeland zijn geënt. Dit plan moet door de sportcommissie nog ver der worden uitgewerkt maar het zit er wel in dat er nog een uitbreiding van het wedstrijdprogramma komt. We moeten alleen ook nog de comitë's be naderen of ze daar eventueel toe bereid zijn". Willy de Feber vroeg nog hoe het stond met de in rnemoriam Leon Strobbe-trofee. Wim Hendriks: „We hebben er voor dit jaar nog van afge zien omdat alles nog vers is. Dit jaar zullen we zeker iets in die nchting gaan doen.- maar we weten nog niet precies wat. De formule tot de uit reiking en aan wie en op grond waar van moeten we nog onderzoeken. We moeten natuurlijk oppassen dat we geen doublure krijgen van de Ko van de Velde-trofee". sport 23 Steun Geesink! Ik heb het vroeger al eens ge schreven. en ik herhaal het nu weer. ook al weet ik dut Anton Geesink daar ontsticht over zal zijn; ik vind dat hij zichzelf le kort doet met die catch-av catch-can- business. Niet financieel te kort. want dat zal wel snor zitten, maar hij doet zich moreel le kort, als mens, als persoonlijkheid, als vermaard olympisch kampioen judo. Een spelletje kan natuurlijk nooit kwaad, Abe Lenstra speelt ook mee met de oud- inlemationals, en ik heb Hans Vultink wel eens een koffiekopje zien raken dat op 20 meter afstand van het biljart op de grond stond, nadat bij eerst op het biljart de rode bal nog had moeten raken. Maar dat zijn allemaal Spielereien binnen de grenzen van de eigen kwaliteiten. Zodra Abe Lenstra, door gro te geldnood gedreven, waar door hij zijn gezin geen drie voedingen per dag meer kan bezor gen. op de kermis zijn hoofd door het bovenste gat van zo'n houten sportpanorama-doel zou steken om de kermisklanten tegen beta ling van een rijksdaalder de gele genheid te geven zijn aloude kop- vermogen te toetsen, dan zou ik daar ook mijn verdriet over uitr spreken. Of als Sjoukje Dijkstra, omdat ze haar huur niet meer kan betalen, zich ertoe zou lenen om al schaatsend op een piepkleine piste op het toneel van een Amsterdams sextheater één voor één haar kle dingstukken uit te werpen, eindi gend in de driedubbele fiipstand, dan zou ik een comité oprich ten ge titeld 'Nederland steunt Sjoukje' WanLer zijixbeftaalcJe situaties die ANTON GEESINK ven te gaan catcben. en FC Utrecht Is het aan zijn stand verplicht niet te degraderen. In zo'n geval zijn er maar twee redmiddelen: 1. Het hele elftal verkopen en van de overige clubs de volgende spelers kopen; Stuy, Kverse. Ach terberg. I.ing. Geert Meijer. Fan- cois. Dahlqvist. Helling. Kowallk. Deacy en Van Daele (wie vond u leuker in FC Avondrood. Van Daele of Schneider of De Sloop?I. Allemaal reserves, dus die moeten voor een redelijke prijs te koop zijn. Aan Jan Kab dan de taak om van dit heterogene maar begerige elftal een w innend team te maken. 2. De trainer met een paar (maar niet te veel) strijkages aan de kant zetten, de tweede trainer het roer in handen geven, deze zet de linkv buiten linksbinnen en de reserve rechtsback rechtsbuiten, en voorwaar ik zeg u: er wordt gelijk gespeeld! Dit is uiteraard een theoretisch voorbeeld. Hoe het dan verder gaat valt zelden te voorspellen Het ver schil met de twee clubs erboven ts nu eenmaal klein, dus wie weet lukt het nog net. En wie weet niet. Voet ballen is vooreen deel Inspiratiede ene keer 'ga Je op vleugelen', de an dere keer niet, en de kans dal de Utrechtenaren nu nog onder Jan Rab's hoede op vleugelen zouden gaan was nlhiJ. Het is net als met een scheidsrechter: ls de wedstrijd hem in de tweede helft uit de hand gelopen, dan kan hij dat nooit meer rechttrekken, dan ls hij te laat hij kan blazen wat hij wil. Maar als je de spelers van FC Utrecht objectief naast die van de overige eredivisieclubs zet en ver volgens hun kwaliteiten afweegt, dan is er geen enkele reden om je je geen mens toewenst, zeker niet iemand die in het verleden terecht een idool was van het Nederlandse volk. Ik zou zo'n comité ook best voor Geesink willen oprichten, als iemand mjj ervan zou kunnen over tuigen dat hij inderdaad financieel volledig aan de grond zit. en de keus heeft tussen catch of de hon gerdood. Maar ik weet niet beter of het gaat hem naar den vleze. De laatste twee Het geval Jan Rab bewijst, dat de voetbalwereld niet met de zelfde maatstaven gemeten kan worden als de gewone maatschap pij. Er zijn mensen die als volgt redeneren: Rab heeft een contract met FC Utrecht, op redelijke gron den kan hem niet het verwijt wor den gemaakt dat bij de zaak gesa boteerd heeft, of in ijver te kort is geschoten, of de bestuurders door middel van valse getuigschriften een rad voor de ogen heeft ge draaid. dus is er geen enkele reden hem tot zondebok te verklaren voor de slechte bedrijfsresultaten. In een competitie van achttien clubs staan er altijd twee onder aan. dat zou zelfs het geval zijn als ze alle achttien even goed waren als de bovenste. Er zijn dus altijd twee clubs in degradatiegevaar. Betekent dat dan ook automa tisch dat er twee trainers falen? Nee. zeggen de tegenstanders van het ontslag van Jan Rab. het bete kent alleen maar dat er van acht tien clubs nu eenmaal twee zijn die door iets kleinere capaciteiten of iets minder geluk dan de andere zestien elftallenonder a an de rang lijst bengelen. Je kan het vergelij ken met de Olympische Winterspe len. Ook als ieder land ervan uit gaat dat de deelnemers een rede lijke kans moeten hebben om bij de laatste acht te eindigen, zullen er onherroepelijk velen zijn die niet bij die laatste acht komen, omdat er nu .eenmaal maar acht bij de laatste acht kunnen komen. Zo kunnen er van de achttien eredivi sieclubs maar zestien bij de boven ste zestien eindigen. Twee zijn de pineut. Dat is jammer, maar het is ook onvermijdelijk. Kans van leven Het probleem met FC Utrecht is, dat FC Utrecht een laatste plaats niet over zijn kant meent te kunnen laten gaan. Excelsior staat op de een na laatste plaats, dat vinden ze bij Excelsior knap vervelend, maar ze beseffen ook dat dit tevoren in het vat gegoten zat Excelsior is de derde club van de tweede stad des lands. Maar FC Utrecht is de enige betalende club in de vierde stad des lands. Bovendien ontstaan uit een fusie van drie clubs om Utrecht eindelijk een topciub te bezorgen. Tenslotte heeft Utrecht in 1958 in de persoon van DOS een kampioen van Nederland in het betaald voet bal gehad, dus waarom zou het door middel van zo'n fusie dan niet lukken om een elftal te formeren dat minstens de klasse van een FC Twente heeft. - een club van de tiende stad des lands? Zo was de redenering.. Je zou het ook zo kun nen stellen: de Utrechtenaar Anton Geesink kan het zich niet veroorlo- handen verbaasd ineen te slaan en uitte roepen: „Hoe is het mogelijk dat zo'n club op de laatst/.- plaats staat!" Eindhoven. NAC en Excel sior hebben een gelijkwaardig spe lersarsenaal. op die clubs zal FC Utrecht moeten mikken om de dans nog te kunnen ontspringen. De nederlaag tegen Go Ahead Eag les. thuis met 1-4. was als genade klap in feite gezichtsbedrog omdat de Eagles in werkelijkheid een stuk sterker zijn dan de ranglijst sugge reert. FC Utrecht speelde thuis ge lijk tegen NAC en Eindhoven en won verrassend van Sparta, en uit speelde het gelijk tegen Roda. NEC en Go Ahead Eagles, en won het 'van Excelsior. Sparta. NEC en de Eagles waren hier de aangename uitzonderingen. Excelsior. NAC en Eindhoven klopten met de analyse. Als FC Utrecht op 3 februari in Eindhoven van Eindhoven wint. is er nog kans van leven, anders zie ik het somber in. Kopstoot 2 René van de Kerkhof heeft vele kijkers aan zich verplicht door hen eindelijk eens een imitatie kopstoot voor te toveren. We heb ben wekenlang moeten discussië ren over de kopstoot Griek- Quaars, maar er was niemand die op het idee kwam om de ge wraakte scène nog eens voor de kijkers te reconstrueren, zoals dat in het Duitse opsporingspro gramma 'X Y Ungeloest' gebeurt. Als Henk Terlingen. de onvergete lijke pias van Studio Sport, niet naar de TROS was gegaan zou Studio Sport ons heus wel een kopstootduel hebben voorgeto verd, met Koen Verhoeff in scheidsrechterstenue en Henk Terlingen in een losgepraat PSV- kostuum, en dan boem! Eerst de versie van Griek, daarna de versie van Quaars, vervolgens de ver langzaamde beelden, zodat we al lemaal een duidelijk beeld voor ogen zouden hebben gehad GeluJtkkig nam Rer.e van de Kerkhof bij FC Twente-PSV de op voedende taak van Terlingen over. Vlak voor het einde, bij de stand 2-0. liep René na een duc-1 met Ach terberg terug in de richting van zijn opponent. Deze ging, zijn gewoonte getrouw, niet opzij maar ving de toelopende Van de Kerkhof op. na dat hij zich wel eerst even schrap had gezet. Op dat moment flitste het door Van de Kerkhof heen dat de kijkers nog steeds een kopstoot te goed hadden. Bliksemsnelle denker die hij is. wierp hij zich ker mend als een blok achterover, greep zijn hoofd vasten loerde tus sen de spleetjes van zijn vingers door naar de dingen die komen gingen: gele of liefst rode kaart voor Eödy. tumult tussen de andere spe lers. het staken van de wedstrijd, die daama m zijn geheei zou moe ten worden overgespeeld. Maar he laas, Leo van der Kroft deed net alsof niet René's neus bloedde, maar zijn eigen neus en daar had hij groot gelijk in. want René's neus bloedde niet. Maar wij hebben het wel allemaal keurig kunnen zien. op de juiste snelheid en verlang zaamd. en inclusief het feu dat de eigenlijke veroorzaker van de bot sing beschuldigend op de ander wees. Een late maar leerzame les.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23