Pak uw kans en maak de Volvo 66 test! Commissie: huisarts moet 'oneigenlijke' taken afstoten Handelsakkoord VS als druk op Moskou Belangrijke wijziging verbod op medische beroepsuitoefening Ruzie tussen Rabin en minister Peres r „Prijsgedragsregels goed nageleefd" Kissinger: niet geschikte tijd Veiligheidsraad: vrne verkiezingen in Namibië Leer hoe u kunt afslanken en slank blijven met Weight Controllers Samen Slank Club Gratis kennismakingsavond Handhaving op deelgebieden unnen- en feaftenland rJ BRANDSTOFFEN- PRIJZEN GAAN OMHOOG FOTO'S VIJFLING IN ZIEKENHUISBLAD Voorstel risico aansprakelijkheid van ouders ZATERDAG 81 JANUARI 1970 PROVINCIAL! ZKIUWII COURANT 13 „Meer samenwerken met andere werkers of instellingen* UTRECHT (ANP) De huisarts zou taken moeten afstoten als er in de eerste lijns gezondheidszorg andere werkers of instellin gen aanwezig zijn die deze taken beter kunnen uitvoeren dan hij. Hij moet zich niet op het werkterrein van die anderen begeven, hij moet met hen samenwerken. De 'commissie eerste echelon', die het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst in 1973 heeft ingesteld, stelt dit in een nota over de plaats van de medicus in het eerste echelon (de 'eerste lijn'). Het KNMG-bestuur heeft het rapport niet overgenomen, omdat het op som mige punten afwijkende opvattingen heeft, maar het heeft besloten om het aJa discussienota te publiceren. Ook het bestuur van de Landelijke Huis artsen Vereniging heeft enkele be nvaren, vooral tegen de stelling dat de buisarts 'oneigenlijk' werk verricht- De LHV vindt deze stelling te negatief en bovendien zegt zij, dat plaatselijke omstandigheden of verzoeken van de patiënten de huisarts kunnen noodza ken om deze werkzaamheden te ver richten. Verder spreekt de commissie voor keur uit voor een strikt geformali seerde samenwerkingsvorm in de eer ste lt)n, terwijl het LHV-bestuur uit gaat van een pluriforme uitoefening" (solopraktijken, groepspraktijken, ge zondheidscentra e.d.) van de Neder landse huisartsen. Wil de kwaliteit van het werk van de huisarts er in ae naaste toekomst door overbelasting niet op achteruitgaan, dan moet zijn werk volgens de commissie worden beperkt en zijn praktijk verkleind. De commissie maakt onderscheid tussen hoofdtaken, facultatieve taken en on eigenlijke taken. Of de huisarts facul tatieve taken wel of niet, op zich neemt, zal afhangen van plaatselijke situaties (de arts op Ameland heeft een ander 'pakkef dan zijn Rotter damse collega) en van de vraag of hij op de betrokken terreinen over vol doende extra kennis beschikt. Tot de oneigenlijke taken, taken die anderen beter kunnen doen, rekent de commissie de behandeling van bepaal de ernstige vormen van psychosociale problematiek, het zoeken van oplos singen voor strikt sociale problemen, bevallingen (als hij er gemiddeld niet meer dan tien per jaar 'doet', zodat hij te weinig ervaring en routine heeft), het verlenen van hulp bij straatongelukken (een goed georgani seerde ambulancedienst met een be kwame bemanning zijn van meer be lang). groepspreventie en het verrich ten van keuringen. Keuringen Over keuringen zegt de commissie, looft, dat de huisarts die het 'onder alle omstandigheden alleen tracht klaren' zal verdwijnen. Als uitgangspunten voor de zorg in de eerste lijn noemt ze het bieden van optimale hulp, het zo lang mogelijk integraal behandelen van de patiënt in zijn eigen omgeving en de aanwezig heid van een zodanig overzichtelijke sbruktuur, dat kostenbeheersing moge lijk wordt. Samenwerkingsverbanden van uitslui tend huisartsen komen naar de me ning van de commissie te weinig tegemoet aan de ingewikkelde psycho sociale problematiek, waardoor ze een integrale behandeling onmogelijk ma ken- Ze stelt, dait ieder samenwer kingsverband moet beschikken over een kern van ten minste huisarts, wijk verpleegkundige en maatschappelijk werker. Samenwerking Ze geeft vervolgens uitvoerig aan, met welke andere hulpverleners kan of moet worden samengewerkt en hoe dat moet gebeuren. De commissie merkt onder meer op, dat hervorming van het algemeen maatschappelijk werk een eerste voorwaarde is voor de samenwerking huisarts-maatschap pelijk werker. De maatschappelijk werker zal zich moeten aanpassen aan de werksfeer in de eerste lijn: sneller werken, sneller reageren, 24 uur be reikbaar zijn. Voorzitter van de commissie was de Woerdense huisarts H. Hoencamp, lid van het hoofdbestuur van de KNMG Verder maakten nog drie huisartsen deel uit van de commissie (onder wie een oud-voorzitter van de LHV), als mede een internist, een sociaal-genees kundige, een psychiater en een eco noom. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (UPI, RTR, ANP) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Kis singer, heeft vrijdag laten door schemeren dat zijn regering druk uitoefent op de S.U. inzake An gola, door plannen om het con gres te verzoeken de handelsbe- perkingen tegen Moskou te ver zachten. „We waren eerst van plan snel te han delen inzake de krediet en handelsbe perkingen", zei hij in antwoord op een vraag van senator Harry Bird. ,Jk denk dat dit met het oog op de situatie in Angola niet de geschikte tijd is herziening van de handelswet van 1974 te vragen... Niet voordat het politieke klimaat is veranderd", zei Kissinger in het 'moeilijk vol te houden is dat i zijn verklaring voor de financiële com- keuringen kunnen bijdragen in een! missie van de senaat, continue en persoonlijke zorg voor de patiënt'. Voor sollicitatie- en sportkeu ringen is speciale kennis nodig. De commissie pleit voor nauwe contacten rissen huisarts, bedrijfsgeneeskundige en sociale verzekeringsgeneeskundige. Ze stelt dat de maatschappelijke ont- jKe oni-| wikkelingen vereisen, dat een besluit j tot werkhervatting door de patiënt zelf wordt genomen. Zijn huisarts enj komen, bedrijfsarts zouden hem daarbij dan van advies moeten dienen, terwijl de sociale verzekeringsgeneeskundige bij geschillen als 'scheidsrechter' zou kun nen optreden. Op het ogenblik werkt 9 procent van de Nederlandse huisartsen nog 'solo'. Maar volgens de commissie is samen werking nodig en mogelijk. Ze ge- Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft vrijdag zijn Angola-politiek verdedigd en gezegd dat hij zijn troepen tot diep in Angola had gezonden omdat Sowjet-Unie en Cuba in de burgeroor log in dat land tussenbeide waxen ge- MERTENS: BIJ MISBRUIK SOCIALE VOORZIENINGEN OP WERKGEVER LETTEN UTRECHT (ANP) Staatssecretaris J. Mertens van sociale zaken vindt het nodig om in geval van misbruik en oneigenlijk gebruik van sociale voor zieningen erop te letten in hoeverre werkgevers hun werknemers daartoe hebben aangespoord- Hij zegt dit in het blad 'Industrie Revu' van de In dustriebond NKV. .De werknemers krijgen dan het ver wijt op hun boterham, maar de werk gever plukt door risico-afwenteling het meeste voordeel", aldus de staatsse cretaris in het bondsblad. Volgens hem beschouwen werkgevers de ww nogal eens te gemakkelijk als een oplossing bij ondernemingsmoeilijkhe- den. Zo wordt bijvoorbeeld personeel aangenomen voor drukke of lonende perioden terwijl het bedrijfsriciso wordt afgewenteld op de werkloos heidswet. Da heer Mertens uit in het interview ook kritiek op de overheid en de uitvoeringsorganen: „Er zijn nogal wat gevallen bekend waarbij ze heb ben toegestaan sociale voorzieningen voor zaken te laten gebruiken waar ze eigenlijk niet helemaal voor bestemd waren", aldus staatssecretaris Mer- NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad heeft vrijdag met algemene stem men besloten dat in Namibië (Zuid- west-Afrika) vrije verkiezingen moeten worden gehouden onder supervisie de Verenigde Naties. Tijdens het vierdaagse deb3t over Na mibië weigerde Zuid-Afrika de juris dictie van de Verenigde Naties over dit gebied te erkennen. Alle vijftien leden van de Veiligheids raad stemden echter voor een resolu tie waarin opnieuw onafhankelijkheid voor het volk van Namibië wordt ge- eist. In de resolutie staat dat de voortdu rende aanwezigheid van Zuid-Afrika in Namibië onwettig is. De politiek var. rassendiscriminatie en opdeling van het gebied in thuislande of 'Za- teoestans' wordt door de raad veroor deeld. Dat deed hij ook met militair gebruik van Namibië voor Zuid-Afrika als ba sis voor aanvallen op buurlanden, zo als Angola, hoewel dit land niet met name werd genoemd. De resolutie werd als betrekkelijk ma tig beschouwd. Zo is niet gedreigd met toepassing van hoofdstuk 7 van het VN-handvest, dat voorziet in economi sche sancties tegen een lid van de vol kerenorganisatie dat zich met aan haar uitspraken houdt. Als stok achter re deur staat in de resolutie dat de Veiligheidsraad Nami bië op zijn agenda moet houden en passende maatregelen zal nemen als Zuid-Afrika de uitspraak negeert. (ADVERTENTIE) U wilt verantwoord een auto kiezen... Maak een proefrit en doe mee aan de Volvo 66 wedstrijd. direkt naar de dealer. QAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V, Stationsweg 2, In een toespraak tot bet parlement gaf Vorster voor de eerste maal toe dat ongeveer 2000 Zuidafrikaanse soldaten „een heel eind Angola waren binnenge trokken" nadat zij soldaten van de volksbeweging voor de bevrijding vanj Angola (MPLA) en Cubaanse soldaten van de grens met Zuidwest-Afrika (Na mibië) hadden verdreven. Volgens de Zuidafrikaanse premier heeft de Sowjet-Unie haars gelijke niet in de wereld als het aankomt op 'terro-1 risme en moord*. Tegenspraak In tegenstelling tot berichten uit Loe- anda heeft de Nationale Unie voor de volledige onafhankelijkheid' van Angola (Unita) de havenstad Lobito nog steeds in handen en hebben Unita-troe- pen een aanval ingezet op het belang rijke spoorwegknooppunt bij Texeirra de Sousa aan de oostgrens van Angola, zo heeft een Unita-woordvoeröer vrij-| dag in Loesaka gezegd. Ook de United hoofdstad Hoeambo verkeert niet in onmiddellijk gevaar. Donderdag had het Spwjet-persbureau gemeld dat—strijdkrachten van del volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) waren doorgestoten tot de omgeving van Hoeambo en dat: de leiding van de Unita naar Silva Por to was gevlucht. In berichten uit Loe- anda was voorts gemeld dat de MPLA Lobito had PSP-vragen Het PSP-kamerlid Van der Spek meent dat minister Lubbers (economische za ken) maatregelen moet nemen tegen die Nederlanders, die als "huurling* het FNLA-leger in Angola versterken of nog zullen versterken. In schriftelijke vragen stelt hij, dat hier sprake is van 'export van strategische goederen', ge zien de extensieve interpretatie van het begrip strategisché goederen. Het kamerlid heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd er op toe te zien, dat de bepalingen over het Nederlan derschap worden nageleefd wat betreft het dienstnemen in vreemde krijgs dienst. België is principieel tegen het inzetten van huurlingen, waar ook ter wereld. Dat heeft het Belgische ministerie van buitenlandse zaken te Brussel vrijdag verklaard in verband met het feit dat Britse huurlingen, via Belgisch grond gebied, naar Angola reizen. Canada De Canadese regering heeft Cuba vrij dag gewaarschuwd geen troepen of wa pens via Canadese vliegvelden naar An gola te vliegen. Een hoge Guyanese regeringsfunctiona ris heeft donderdagavond ontkend dat er gebruik is gemaakt van Guyanese faciliteiten door vliegtuigen met Cu baanse troepen, op weg naar de strijd in Angola. Volgens hem waren Cubaan se vliegtuigen, die op de internationale luchthaven Temehrï van Georgetown buiten de lijndienstschema's landden, leeg geweest. Mevrouw Truus Mensen uit Etten-Leur viel 57 kg af. en werd daarme. uitverkozen als Weight Controllers afslankster van 'net jaar. Ook u kunt uw overgewicht kwijtraken, of u nu 5 of 50 kg moet afvallen •Geen oefeningen Geen dieet Geen true's Geen pillen Kom beslist want u gaat veel horen en zien. ledereen is welkom. Axel, maandag 2 februari. Aanvang 20 00 uur. Cultureel Centrum. De Halle, Rooseveltlaan IA. Iedere maandagavond club. Breakena, dinsdag 3 februari. Aanvang 20,00 uur Dienstencentrum Goedertyt", Van Zuyenstraai 30. Iedere dinsdagavond club. Goes, maandag 2 februari. Aanvang 20.00 uur Slot 'Ostende'. Singelatraat 5. Iedere maandagavond club. Hulst, maandag 2 februari. Aanvang 20.00 uur 'De Stadsherberg'. Schuttershof 2. Iedere maandagavond club. Middelburg, woensdag 4 februari. Aanvang 20.00 uur. De Sch8kel, Bachten Stene 14. Iedere woensdagavond club. Oostburg, woensdag 4 februari. Aanvang 20.00 uur. Café de 4 Emmers, Markt 16. Iedere woensdagavond club. Temeuzen, woensdag 4 februari. Aanvang 20.00 uui Lunchroom Van Assche, Noordstraat 5. Iedere woensdagavond club Vlisaingen, donderdag B februari. Aanvang 20.00 uu: Het Anker. Bonedijkestraat 163. Iedere donderdagavond club. UTRECHT (ANP) Staatsse cretaris Hendriks van volksge- van de geneeskunst ln deze eeuw he*-ft doorgemaakt. Er is moment/** nat id- tuatie ontstaan waarbij sprake ls van zondheid wil de thans gelden- n"* onaanzienlijke spanning tue- I sen wet en praktijk, de verbodsbepalingen voor de Daarbij gaat het om gckwallftoxjTdm medische beroepsuitoefening in-j wier werkzaamheden op het gebied J van de geneeskunst algemeen woeden grijpend Wijzigen. Hij is van aanvaard hoewel 7* eigenlijk een Ulo- plan. het huidige verbod dat mi kaïalUCT areem. Dit omtot «en H formele toekenning van Bevoegdheid het hele terrein van de genees- aan de betrokken groepen tot dusver kunst bestrijkt te vervangen u ultgebkwemVla een nieuw, regeling zou deze leemte mottón wor- door een verbod dat slechts van den opgevuld. krapht is voor bi) uitstek ge-| UïïSïïÜ vaarlijke deelgebieden van dei het uitbannen van de "kwakzalverij' geneeskunst. Die deelgebieden! a*""»™» zullen wel voortaan duidelijk I Daarnaast heeft de huidige wet sleohU omlijnd moeten zijn. SST De staatssecretaris heeft in een brlefj In de nieuwe regeling waarbij de aan de tweede kamer aangekondigd! gevaarlijke deelterreinen dus aan de dat hij van plan ls met een wetsont-l daartoe aangewezen deskundigen blij- werp te komen waarin de aanbevelln- ven voorbehouden -- zal de tJtelbo- Weight Controllers1 Wilt u meer informatie Del 078-32022. Europa's grootste afslankorganisatie Dordrecht, Singel 275 gen die de staatscommissie medische beroepsuitoefening destijds terzake deed zullen worden overgenomen- De staatscommissie ls van mening dat alleen voor het betreden van de In de wet aan te wijzen gevaarlijke deelge bieden een wettelijke toekenning van bevoegdheid vereist moet blijven, i Naast de strafrechtelijke sanctionering1 van overtredingen van dit verbod zou! er volgens de staatscommissie nog eenj afzonderlijke bepaling moeten komen j waarin handelingen op welk deelge-1 bied van de geneeskunde dan ook - strafbaar worden gesteld die de pa tiënt llchamehijk of geestelijk schade zouden kunnen berokkenen. De staatscommissie noemt vijf 'gevaar-, lijke' deelgebieden waar het verbod on-i centraal' medisch tuchtcollege. scherming een nog belangrijker rot gaan spelen dan nu al het gevafi ia. Tuchtrecht De staatssecretaris schrijft de kamer zeer ingenomen te zijn met de voor stellen van de staatscommissie op tuchtrechtelijk gebied. De commissie wil niet meer de patiënt als klager la ten optreden. Men voelt er meer voor dat de patiënt zich tot de Inspecteur van de volksgezondheid wendt, die ver volgens de zaak onderzoekt en de pa tiënt van advies dient. Wanneer de min of meer als "zeef fun gerende Inspecteur naar de smaak van de patiënt een klacht ten onrechte se poneert, kan hij in beroep gaan bij heft verminderd van kracht zou moeten blijven: chirurgische ingrepen verloskundigo handelingen uitoefening van de tandhee&unst geven var. injecties of verrichten van puncties toepassen van gevoelloos makende middelen Ecolatie De staatscommissie vindt dat de hui dige regeling niet berekend is op de belangrijke evolutie die de uitoefening BR DEN HAAG (ANP) De maximum verbruikersprijzen van enkele aardo- lieprodukcen zullen met ingang van 2 februari 1976 wijzigen. Deze wijzigin gen houden verband met de ontwikke ling van de marktnoteringen. De maximumprijs van superbenxine gaat met 0,6 cent per liter omhoog en komt op 105,6 cent per liter. De maximumprijzen van zware stookolie gaan eveneens omhoog. Stookolie ls met 2,7 procent zwavelgehalte wordt met ƒ13.80 per ton 'verhoogd en stookolie met 1 procent zwavel met 7,60 per ton. Verlaagd worden de maximumprijzen van huisbrandolie, van autogasolie en van petroleum en wel met 1 cent per liter. SCHAATSLIEFHEBBERS SCHIETEN TWEE ZWANEN IN IJSBAAN DOOD DRACHTEN (.ANP) Doorgewinter de schaatsliefhebbers in het Friese Oudega bij Drachten hebben twee zwanen doodgeschoten die een wak een ijsbaan openhielden. De politie heeft proces verbaal tegen ze opge maakt en een buks in beslag geno- en. Een van de mannen, de 45-jarige L. K., is bestuurslid van de plaatselijke ijsvereniging. Hij was zo teleurgesteld over het openblijven van een stukje ijsbaan, dat hij de 25-jarige H. W. te hulp riep, die een jachtakte en een buks bezat. Volgens de politie hebben de mannen de vogelwet overtre den. VS EN ISRAËL DENKEN AAN 'SUBTOP' MIDDEN-OOSTEN (Van onze correspondent) JERUZALEM Er ls openlijk ruzie uitgebroken tussen pre mier Rabin en minister van de fensie Peres. Een Tioge functio naris uit het gezelschap van pre mier Rabin', op het ogenblik op bezoek in de Verenigde Staten, heeft op een bijeenkomst voor journalisten zijn onvrede uitge sproken over het wapen aan koopbeleid zoals dat door Peres gevoerd wordt. Volgens het recept van Kissinger met worden aangenomen dat deze „hoge functionaris" premier Rabin zelf is, temeer daar het een bekend feit is dat Rabin Peres ondeskundig acht op het gebied van militaire za ken. (Rabin zelf acht zich als opperbevelhebber competenter). De discussie gaat over een Israë lisch verzoek, in september door Pe res gedaan, voor de aankoop van 1 ange-afstanasraketten van het type Pershing, als antwoord op de Russi sche Skud. Dit verzoek werd gedaan en door de Amerikanen afgewezen door Peres, hoewel hij wist dat de Amerikanen niet geneigd waren nu positief op zo'n verzoek te re Sindsdien heeft de ruzie tussen Pe res en Rabin doorgesudderd, waarbij Rabin duidelijk heeft laten blijken dat hij zijn eigen minister van defensie wenst te zijn. Peres heeft nu foimeei geprotes teerd- Hij zal de «aak B/mhang-sg ma ken bij het kabinet, en uitieg aan Rabin persoonlijk vragen, zodra deze uit Amerika terug is. Maar de uitla ting van de „hoge functionaris" is een nieuwe zet in de machtsstrijd die Rabin en Peres voeren om het Israëli sche leiderschap, een strijd die er steeds meer toe leidt dat Peres op het tweede plan wordt gedrukt. 'Sab-top' ROTTERDAM Het blad „Mo nitor" van het Academisch Zie kenhuis RKOTTERDAM (AZR)t deze week foto's van de op 17 januari geboren, vijfling in het Sophia Kinderziekenhuis, dat met het AZR is geaffiliëerd. Mevrouw J. J. den Outer-Romein schonk het leven aan 5 kinderen, die ter wereld kwamen door middel van een keizersnee. De kinderen wo gen in volgorde van geboorte 1400, 1450, 1500, 1340 en 1660 gram. Direct na de geboorte wer den zij in couveuses gelegd. Volgens .Monitor" zullen de kinderen over zeven a acht we ken naar huis (in 's Gravenzan- de) kunnen, wanneer zich geen verdere complicaties voordoen. Vanaf begin december, toen be kend werd dat mevrouw Den Ou ter een vijfling verwachtte, heb ben zowel in het AZR als in het Sophia Kinderziekenhuis twee ploegen artsen en verpleegkundi gen continu gereed gestaan om een optimale begeleiding van de bevalling en een optimale zorg voor ae kinderen te garande- In de eerste dagen na de beval ling waren er wat ademhalings moeilijkheden, maar die bleken niet verontrustend. Volgens ae deskundigen komen zulke proble men vaak voor bij te vroeg gebo renen in de eerste levensdagen. Prof. dr. H. K. A. Visser en dr. J. W. Mettau, die de leiding van de activiteiten rondom de vijfling hebben, lieten zien in de afgelo pen dagen enkele malen positief uit. Niettemin wordt de intensie ve medische zorg onveranderd voortgezet m verwikkelingen tij dig te kunnen behandelen. De Verenigde Staten en Israël zul len mogelijk het houden van een 'sub top' van de ministers van buitenland se zaken van de VS, de Sowjet-Unie, Arabische landen en Israël castreren om het grondwerk te leggen voor een volledige vredesconferentie over het Midden-Oosten. Dit nebben diplomatie ke kringen in Washington meege deeld. Zij zelden dit na een derde achter eenvolgende dag van besprekingen tussen Rabin en president Ford. Israël en de VS zouden het moge lijk eens zijn met de aanwezigheid van de PLO aan de conferentietafel als onderdeel van een delegatie van een van de Arabische landen. Jordanië zou genoemd ziojn als delegatie waar in de PLO zou kunnen deelnemen, zo zei men. Een dertiental socialistische parle mentariërs van de Raad van Europa wfl dat de raad van achttien Europese democratische landen contact op gaat nemen met de Arabische wereld. De parlementariërs onder wie de Neder landers Dankert, Van Ooijen, Staffe len en Waltmans willen door contact met de Arabische wereld en in het bijzonder met vertegenwoordigers van het Palestijnsevolb een beter begrip kweken in West-Europa voor de rech ten van het Palestijnse volk. Het tuchtrecht dat nu van t is op (tand)artsen, apothekers en ver loskundigen, moet volgens de staats commissie worden uitgebreid tot fysio therapeuten en verpleegkundigen en later wellicht ook tot nog andere titel houders'. De skaatssecretaris schrijft over een en ander overleg te zullen ple gen met de minister van Justitie. KNMG De Maatschappij Geneeskunst (KNMG) heeft de staatssecretaris inmiddels la ten weten dat ae zich in grote lijnen met het rapport van de staatscommis sie kan verenigen. De voorzitter van de vereniging ter be strijding van de kwakzalverij, de arts A. P N. de Groot, is tegen de voorge nomen wetswijziging. Hij zei vrijdag, dat de staatscommissie niet heeft on derzocht in hoeverre de regering, het staatstoezicht op de volksgezondheid. Justitie en politie schuldig zijn aan de chaos op het gebied van de uitoefe ning der geneeskunde. De huidige wet is wel oud maar niet verouderd, al dus de heer De Groot, hij moet hier en daar wel worden aangepast, maar in grijpende veranderingen zijn niet no dig. DEN HAAG (ANP) - Het scheppen van een risicoaansprakelijkheid van oudere voor de gedragingen van Jeug dige kinderen. Dit is van de aanvullin gen, die minister Van Agt van jnscitie aan de tweede kamer heeft voorge steld van bet ontworpen boek 6 van het nieuwe Burgerlijke Wetboek. Dit nieuwe boek gaat over het algemeen gedeelte van bet verbintenissenrecht en zal regels geven voor betaling, wanprecatie, onrechtmatige daad, on- gerechtvaardige verrijking en overeen komst. Het- ontwerp van het boek 6 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek dateert uit de eerste helft van de jaren zestig. Van de tweede kamer uit zijn in de achterliggende jaren schriftelijke op merkingen gemaakt over de regerings voorstellen. Uit het antwoord, dat mi nister Van Agt thans beeft gegeven, blijkt dat er wijzigingen noodzakelijk zijn, onder meer als gevolg van ver schenen literatuur, rechtspraak en overleg met de rechterlijke macht., de advocatuur en het bedrijfsleven. Enke le andere voorgestelde wijzigingen be treffen de invoeging van een afdeling aan het boek 6 betreffende de geld schulden, waarbij aan het probleem van de geldontwaarding, er. het toe kennen van de bevoegdheid aan de echter om een verplichting tot schade vergoeding te mangen wanneer toe kenning van volledige schadevergoe ding tot kennelijk onaanvaardbare ge volgen zou leiden. Directeur Economische Controle Dienst: (Van onze redactie economie). DEN HAAG Het bedrijfsleven leeft de prijsgedragsregels beter na dan ooit is gebeurd. Volgens de directeur van de economische controle dienst, de heer M. Bruin, is het aantal overtredingen zelfs minder dan dne jaren geleden, toen de eerste prijsmaat regelen door het kabinet-Den Uyl werden genomen. „Het be drijfsleven weet thans heel goed hoe de zaak ligt. Bovendien wordt het aantal overtredingen mede beperkt door de scherpe concurrentie", aldus de heer Bruins. De heer Bruins zegt, dat hij geen enkele sector in het bedrijfsleven kan op noemen, waar het fout zit. Dat komt volgens hem doordat men beseft dat een overtreding beslist niet aantrekkelijk is. Op het ogenbük worden de'prij zen door 200 ambtenaren gecontroleerd. Over twee jaar zullen er nog 100 controleambtenaren bij zijn gekomen, j Wel vreest de directeur van de ECD dat het thans zo rustige prijzenbeeld in ae loop van het jaar kan veranderen. Hij meent, dat een loonsverhoging in j de tweede helft van dit jaar de prijzen weer omhoog kan brengen, ornaat een I deel van de loonstijging in de prijzen mag worden doorberekend. „Dit is I alleen te voorkomen, door de lonen «teak te houden", zo meent de heer Bruins,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13