Duizendjesregen, maar ook drie miljoen in zicht En dan is er thee VOOR GEHANDICAPTE SPORTERS PETER POST: „Geef ze kans" Erwtensoepweer Werkgelegenheid hoort GIRO 51360 BIED HEM ZEKERHEID l fATERDAG 31 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DEM HAAG Ja, de drie mfl- ,|oe.n prulden in onze puzzelactie voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten komt in zicht. Na zeventien puzzels is de stand na melijk: F 2.727.946.16. Het was deze week voor 24 puzzelaars een heel goede week, want notaris J. H. Birkhoff gaf een uitkering uit de extra-prijzen- pot. vrij. Dat betekende 24 x 1000 gulden en voor die 24 puzzelaars een bijzonder prettig buitenkans je. Door deze uitkering bleef in die extra-pot f363,01. Daar kwam door de overstortingen weer f3.309,22 bij, zodat we een nieu we extra-prijzenpot beginnen met: f 3.672,23. OPLOSSINGEN LOSSEN HUN ZORGE NOP, zo luidde de oplos sing van puzzel 17. Weekhoofiprijzen een VW POLO N EXTRA: Tim van Henten, Oud-Loos- drechtsedijk 34, Oud-Loos- drecht (Utr.). C een PHILIPS kleurentelevisie: W. E. J. Draayer, Straakvense Bosdijk 31, Helmond. een OLGA springboxkombina- tie: W. Schouwstra, Meidoom- laan 47. Delft. een PETRI TTL fotocamera plus tas: Mevr. L. van Rave- steijn, Voorduinstr. 2, Haar lem. 4 CONTI TS staalradiaalban- den. Mevr. M. C. P. van Eeu- wiik-Tegenbosch, v.d. Werffstr. 4. Eindhoven. een SINGER naaimachine: G. Kistemaker-Klein, Apedijk 4, Eibergen. een waardebon van f500,- van WITTEVEEN: G. Jansen-Capel, Veldkantweg 6, Eerbeek. een waardebon van f 500,- van WITTEVEEN: Mevr. A. C. van Haaster-Groenewegen, Polder weg 22, Nootdorp. een CARNIELLÏ SUPER SKIFF roeimachine: A. J. van Stigt, Debussystr. 3-1, Am- hem. een NEVEDA tapijt: J. C. P. Valentin. Guido Gezellelaan 88, Etten-Leur. Extra pryzenpot: U x f 1000,- f1000,- UIT DE EXTRA PRIJ- ZENPOT Fam. Huijbers, BilderdijkHtr. 51, Nijmegen; Mej. C. E. Kappner, Calandstr. 181, Breda; N. Aerts. Bosstr. 52, Hagefl- som; Mej. W. P. M. Heerkena, G. Looiers tr. 15, Maastricht; Mej. J. Vosseberg, Schip- perstr. 50, Huizen (NH); K. Schutter, Piekeniersweg 26, Heiligerlee; J. J. M. Ui tend aal, Sperwer horst 8, Leiden; G. v. Gestel, Weidestr. 43, Den Dungen (NB); M. Singendonk, Klimopstr. 36, Best; R. van Grotel-Smits, Mgr. den Dubbeldenstr. 73, Asten (NB); E. J. M. Baars, Brahmsstr. 142, Tilburg; J. K. Hariot, Prins Willemstr. 12, Oostburg; F. C. Hugens, Minckerlersweg 63, Hoogerheide (NB); Mevr. Duenk, Boterweg 107, Silvolde (Gad.); Mevr. A. Dijkhuizen-Winter, IJsseldijk 60, Apeldoorn; Mevr. M. C. van der Loo- Visser, Riouwstr. 84, Den Haag; F. Platter, Spinolastr. 13, groenlo: - J. Prlns-i Prins-de Smidt, van Na- gellstr. 10, Zwolle; Mevr. F. J. Rijke-Verstraate, Mormikensteeg 192, Arnhem; Mevr. T. Vel-van Tol, Hem- merbuurt 151, Hem (NH); D. Janneman, Dovenetehveg 12, Zaandam; A. Steenbakkers, Loerikseweg 20-a, Houten; h. v.d. Bot, Birktstr. 119 a, Soest; Mevr. S. G. A. van Baak-de Koning, Verbindingsweg 55, Bloemendaal. Zeeuwse winnaars Birdy tafelgarnituur mej. C. M. Noordhoek, Oranjepad 43, Goes; Rara gouden puzzelwoordenboek C. den Toonder, Melseweg 11, Zoutelande; Giemme autowas- handschoen; F. Delvoye, Donker Gurtjsstraat 37, Vüssingen. De puzzelactie ten behoeve van het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten moet slagen. Hoewel er vaak een groot onbegrip is bi.i rie mensen die met de achter gronden van de gehandicapten in de sport op de hoogte zijv, moet ik onwillekeurig terugdenken aan een demonstratiepartij tafeltennis tussen een gezonde en een gehan dicapte speler. Mijn grote bewon- dering ging toch uit naar de gehandicapte speler, die zich on danks deze handicap gelijkwaar dig toonde aan de ander. Voor deze ontwikkeling is echter geld nodig. Vandaar ook mijn omroep voor u bestemd om aan de puzze lactie deel te nemen waardoor nog meer gehandicapte sportbe- oenaren een nog betere voorbe reiding en trainingsmogelijkheid zullen krijgen. Een kans die wij hen zeker moeten geven. PETER POST Onder redactie van Jacques Cats Al sinds jaar en dag zijn wij Nederlanders eerste klas koffie- slurpers. Bakken kunnen we er van op. We proberen er 's morgens aan de ontbijttafel mee wakker te worden, we bren gen er de ochtendpauze op het werk mee door, we spoelen er het twaalfuurtje mee weg, fleuren er de middagvisite mee op en vinden er troost bij tijdens een duffe televisie-avond. Een kommetje of zes per dag per persoon: het is in onze koffieleutende natie een aardig gemiddelde. Koffie drinken schijnt trouwens ook een gevoel van saamhorigheid te geven. Althans die indruk wordt overeind gehouden in een televisie spotje. En dan is er koffie, wordt er in die spot blijmoedig uitgeroepen, waarna jong en oud elkaar over de dampende kop heen warm in de ogen blikt. Heb je dat met thee nou ook? Wie daar benieuwd naar Is, zal nog even moeten wachten. Mis schien valt er over een jaar al een antwoord op deze klemmen de vraag te geven, want de thee is op het ogenblik volop bezig om dorstlessend Nederland te veroveren. Straks gaan we Enge land nog achterop. En u weet het: het zijn daar harstochtelijke theedrinkers. Thee drinken is er een compleet ritueel. Wij Neder landers komen veelal niet verder dan zo'n theebuideltje in een ko- meije heet water dompelen. Maar dan heb je natuurlijk geen echte thee. Thee moet fatsoenlijk kunnen trekken. Enfin, we zullen het in de naaste toekomst wel onder de knie krij gen, want thee drinken is de allernieuwste modegril. Het is er tegenwoordig in alle soorten en smaken. Rozebottelthee, krente- thee, sinaasappelthee, mandarijn thee, Turkse thee, kortom einde loos véél thee. Deze nieuwe drink gewoonte komt voort uit het toe nemend gebruik van kruiden. Kruidenhandelaar T. van den Eynde uit de Korte St. Jansstraat in Zierikzee heeft het tegenwoor dig dan ook beduidend drukker dan vroeger. Dat winkeltje van die ex-instructeur van de land macht kaderschool in Weert houdt nog de herinnering levend aan grootmoeders kruiden trom meltje. Het is een winkeltje met een plafond van balken en balk jes, weegschalen, bussen en stop- plessen. En rijen originele tabaks- vaten. De nostalgie druipt er atv gezegd van de muur. Kruiden vormen de grote specia liteit van die winkelier in Zierik zee. Het zaakje is eigenlijk een groot kruidenrek. Voor zover de kruiden niet de functie hebben om de maaltijd op smaak te brengen hebben ze ook nog een functie voor het verdrijven van huis, tuin en keukenkwaal tjes Van den Eynde stelt zich echter met gepaste reserve op tegenover die geneeskrachtig© uitwerking. Een bord m de wrnkél wijst althans in die richting; er prijkt een zelfgemaakt gedicht op. waarvan de laatste regelen lui den; 'als onze kruiden u niet. genezen, moet u bij de dokter wezen'. En als ik u dan nog vertel dat Van den Eynde ook nog onder meer vijf verschillende soorten pruimtabak verkoopt en tussendoor nog stokjes zoethout en zuurballen aan de kinderen slijt dan zult u inmiddels wel tot het besef zijn gekomen, dat het hier gaat om een merkwaardig onderdeeltje van de Zierikzeese middenstand. Op de meeste plaatsen zijn die verschillende soorten thee keurig voorverpakt in plastic zakjes te- koop. maar bij Van den Eynde wordt die thee los verkocht uit van die ouderwetse fraai beschil derde bussen. En de thee is er niet met essance op smaak ge bracht maar met de pitjes en stukjes schil van het produkt, waarnaar de thee proeft en geurt. T. van de Eyndethee is in. Thee is in, stelt Van den Eynde vast. In de zomer heb ik het vooral druk met Duitse vakar.ie- zangers. Dat zijn ai stevige thee drinkers. Maar de Nederlanders beginnen nu toch ook al aardig de smaak te pakken te krijgen". De toenemende oonsump;:* van anders dan andere thee is eigen lijk een voortvloeisel van het sterk stijgende gebruik van het gebruik van kruiden bij het berei den van maaltijden. Daar zijn we tegenwoordig erg royaal mee. „Kijk',, vertelt Van den Eynde. „in vroeger jaren werd er voor namelijk gewerkt met peper en zout misschien nog eens een beet je kaneel en nootmuskaat en wat maggi voor de soep maar dan had je het toch wel gehad. Maar vooral door die barbecue-rage :s daar flink verandering in ?eko- men. Tegenwoordig kun je wel twintig potjes kruiden in de keu kens vinden. Want voor elke soort vlees heb je wel speciale kruiden." In de winkel van Van den Evnd© lijkt de tijd te hebben stil ge staan. Ook de bediening ls er nog plezierig ouderwets. Er wordt nog tijd voor de klanten geno men. „Dat komt omdat die win kel eigenlijk een bijverdienste in." zegt de heer Van den Eynd»\ ..Hoewel: hel is een noodzakelij ke bijverdienste. Maar ik kan het me toch permitteren om desnoods een kwartier lang te praten met mensen die alleen maar komen om een zakje kruidenthee van twee gulden vijfennegentig." Een Deen die 20 dagen gevan genisstraf kreeg wegens het aan vallen van een buschauffeur die zijn hond een trap had gegeven, werd niet in de gevangenis toege laten omdat hij er op stond zijn cel met zijn fox terrier te delen De gevangenisautoriteiten op het eiland Fanoe in West-Jutland zon- rit,: de 1-jarige Niels Larsen heen in afwachting van een be sluit van hogerhand op zijn wei gering zich van zijn viervoeter te laten scheiden. Larsen had onlangs bij het open- naar vervoer ook een kaartje naar Kopenhagen voor zijn hond gekochtmam een buschauffeur weigerde hel dier mee te nemen, waarop een vechtpartij ontstond- De hond en-eigenaar werd veroor deeld volgens een systeem dat het mogelijk maakt dat een over treder zijn straf later uitzit daar er een wachtlijst voor cellen is. Als er plaats is stuurt de gevan genis bericht waarna de veroor deelden geacht worden vrijwillig te komen maar zonder hun huis dieren. In een dorpje in de buurt van Rome neef', rie politie een 22- jarige student aangehouden die een overeen komst had gesloten om zijn 15-jarige verloofde te laten 'gebruiken' in ruil voor 100 kilo hooi. Giorgio Caravaggio bood zijn vriendin aan aan een herder om 23 dollar uit te sparen op de aankoop van het hooi, nadat Ca- ravagvio zijn vriendin naar eer. van te voren afgesproken p'aa's had gebracht bleken dat zes vrienden van de herder op hun komst te wachten. Toen vjjf van de zes mannen wachtten op hun "beurt.' verschenen de ouders van het meisje ter plekke. Vier van de mannen zijn door de poliae gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tot verkrach ting. (Slot van pagina 1) halen, acht men alleen mogelijk in die industrie, „waarvoor de nautisch-geo grafische omstandigheden van Zeeuwsch-Vlaanderen voordelen kun nen bieden". BOVEN-LANDELIJK Over bet totale Zeeuwse beeld zegt het ETI: „In Zeeland moet rekening worden gehouden met werkgelegen- heidsimpulsen in zeehavenindustrieën J boven de ontwikkeling volgens de lan delijke tendens. Dit heeft vooral uit-1 br-eiding van de werkgelegenheid voor mannen tot gevolg, terwijl in de ko mende vijf-jaarsperiode de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking voor al uit vrouwen zal hestaan Men j wijst echter op een aantal onzekerhe-i den ten aanzien van de national- en internationale economische ontwikke ling Er wordt voorts op geatten-, deerd. dat in de indicaties geen reke-, ning kon worden gehouden met bin nenkort te verschijnen stukken als del CPB-nuta over de middellange termijn en dc structuurnota van economische j zaken. Uit het rapport blijkt voorts: dat de beweging van de bevolking gekenmerkt werd door een ventre-1 koverschot in de jongere leeftijds-i groepen <15-24 jaar. vooraï van vrouwen en vestigingsoverschotten j van 25 jaar en ouder: éénderde] deel van de mensen die zich vestig den hoorden tot de beroepsbevol king. Over de laatste rijf jaar blijkt 'een geringe' negatieve na tuurlijke groei van de beroepsbe volking: de groei van deze catego rie werd geheel door mensen van elders geleverd. da; Zeeland relatief veel werkgele genheid biedt in de sectoren land bouw en visserij, terwijl de werk- eeleeenheid in de Industrie nocw- noeg op landelijk niveau lig*. In d© dienstverlening ligt ze onder het landelijk gemiddelde, maar iets bo ven het niveau van de andere pro vincies buiten de randstad. De structuur van de industriële werk gelegenheid wordt als gunstig ge kwalificeerd, met een oververtegen woordiging van aardolie en chemie, de bedrijfstakken die Pussen 1963 en 1973 een groeiende werkgelegen- heiostendens te zien gaven; dat Zeeland met de randstedelijke provincies tot de gebieden met de laagste werkloosheid hoort; dat de uitbreiding van de werkgele genheid kwalitatief onvoldoende in overeenstemming was met het aan bod van werknemers van binnen dat provincie. In 1975 in Zeeland minder huizen dan ;n 1974 voltooid DEN HAAG In Zeeland zijn in 1975 3505 huizen gebouwd. Dat is 8 procent minder dan in het jaar daar voor. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verzameld. Tegenover de daling van het aantal voltooide woningen staat een stijging van het aantal hui zen dat in aanbouw werd genomen. Dat bedroeg in 1975 3176, wat 1 procent meer is dan in 1974. Eind december waren in Zeeland 2939 woningen in uitvoering en dat is I procer.t minder dan eind december 1974. Van de woningen c:e in aan bouw werden genomen en die werden voltooid, was 91 procent in de sector eengezinshuizen. Voor 47 procent ging om deen woningen. Misschien heeft ze er al die jaren meegeleurd die mevrouw van die advertentie in de krant van gisteren. Maar als het weer even aanhoudt zal ze nu toch misschien een keer van die dames kunstschaatsen met witte laarjes, maat 39 af kunnen komen. Want het gaat warempel toch nog stevig win teren. De lage temperatuuur is het gesprek van de dag: 's-koud hè, zeggen we tegen mekaar op straat en we kijken er van op als v/e zien dat ons gepraat condenswolkjes doet ontstaan. Nou kunnen wij Nederlanders in deze dagen wel huiverig lopen doen, ik vraag me af hoe die mensen zich voelen die en paar maanden geleden vanaf het vliegveld Zanderij in Suriname een enkele reis Nederland namen. Die moeten nou toch helemaal lopen te blauwbekken. Want de koudste nacht die zij daar in Suriname kennen is er i)Og altijd achttien gra den warm. Dat scheelt dus wel een dikke jas. Maar wij doorgewinterde Hollan ders moeten er toch ook alle maal een beetje aan wennen- Mijn zoon van bijna tien was gistermorgen bijna sprakeloos toen rnj de ijsbloemen op de ruiten ontdekte Hij had ze nog niet eerder gezien: wist u trou wens nog hoe tintelende vingers aanvoelden. Nou, wee', ik het weer. kunnen we nu net als die beschuit knabbelende meneer van de bv uitroepen. Dat worden dus dagen van anijsmelk slobberen en erwtensoep lepelen. En denkt u ook nog even aan onze gevederde vrienden? Voor de rest wil ik dan alleen nog maar verwijzen naar die wervende contactadver tentie met dese lonkende tekst: orult de koude noordwestenwind, weet dat u warmte bij R;a en Sophia vindt- Bij de foto: s-©vig ingepakte Surinaamse kindertjes in de Vila- ïingse kou. Uw hulp brengt medische hulp! en gireer dit jaar een extra gift 10,- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk 100.- schenkt u een bed 1.000.- is er in een tropisch klimaat een koelkast voor medicijnen en vaccine 10.000,- kunt u uit onze projekten uw eigen keuze maken =03= Memisa, (nüni Rotterdam, Eendrechtsweg 49, tel. 010-144888. (ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11