Montedison, het (poly)vinylchloride-vraagstuk en wat Nederland er tegen probeert te doen Spanning tussen Turkije en Perzië PATRICIA HEARST BS£Z WACHT FORS AANTAL AANKLACHTEN 4 opinie en achtergrond Stortbak W ij staan bekend als een zuinig volk. Een klein jaar geleden kwam een haardenfabriek met een revo lutionaire nieuwe haard die met minder olie meer warmte gaf. er is zojuist In Naaldwijk een apparaat geopenbaard, waardoor de glas tuinbouw met 11 procent minder aardgas toe kan. en door de Sphlnx-fabrieken is een wc ont wikkeld die drie liter water per spoeling bespaart. Of 1,5 liter, dat verschilt per krant en per schatting van de irïhoud van onze stortbak, die nu eens negen liter en dan weer 7.5 liter blijkt te bevatten. Minis ter Vorrink. de enige minister naar wie een prinses is genoemd, wil vla een Intensieve voorlichtingscam pagne ('Melk moet. water niet') het waterverbruik van particulieren verminderen, dus wat dat betreft komt die nieuwe wc als een deus ex machina uit de hemel vallen. Op het ogenblik gebruiken we 116 liter water per persoon per dag, en men schat dat dit 200 liter water zal zijn In het jaar 2000. gesteld althans dat er dan nog water is. en mensen zijn. Gelukkig is die revolutionaire Franse vinding, waarover we een jaar of twee geleden dank zij de televisie werden Ingelicht, blijk baar niet tot volle wasdom geko men (een auto die niet op benzine maar op water liep), want anders zou het met onze watervoorraad nog droeviger gesteld zijn. Te zijner tijd zal er heus wel iemand zijn die de minister van verkeer blij maakt met een stortbak in de auto van slechts zes liter inhoud in plaats van 7.5 of negen liter, maar dat ma ken u en ik niet meer mee. Wij zullen ons moeten behelpen met die zuinige wc. Maar hoe zuinig is die nu eigenlijk, als we allemaal zo'n ZWC Zuinig Water Closet) zouden nemen of door de regering opgedrongen zouden krijgen, net als die buitenbussen van de PTT? Ik lees dat de ZWC (waarom spre ken we eigenlijk van 'de' wc als het 'het' watercloset is?) een besparing van 8 procent per jaar zou opleve ren, als hij in alle ruim vier miljoen woningen zou worden geplaatst. Waarom je slechts 8 procent be spaart als je in plaats van 7,5 liter maar zes liter doorspoelt (zonder elektronisch rekenapparaatje kom ik op 20 procent, maar wie ben ik?) is mij niet recht duidelijk, en bo vendien zegt het mij weinig over mijn particuliere bezuiniging. Je hebt nu ook al zuinigheidsmaniak ken die alleen de 'druk' en niet de 'plas' doorspoelen, omdat met het laatste 'water met water1 zou wor den bestreden, en op het platteland stapt menigeen liever even naar buiten om in de vrije, welriekende natuuur zijn water over zijn akker te laten vloeien, dan dat hij nauw keurig moet mikken in een met vervalste dennegeur bezwangerd hokje, waar hij last van claustrofo bie krijgt Uiteraard zwijg ik hier nadrukke lijk over de hele volksstammen die hun kleine gerief in de wasbak doen. uit geheel andere motieven dan waterbezuiniging (de wc is be zet de wc is alleen via het koude zeil te bereiken, het doortrekken maakt lawaai waardoor iedereen wakker wordt, enzovoort). Blijft nog steeds de vraag: kunnen we ons allemaal een duurdere auto veroor loven als we minder vaak door trekken. of in de toekomst het ZWC gebruiken? Zuinig Welnu, een kubieke meter water kost momenteel, inclusief btw. een gulden en een kwartje. Een kubieke meter water komt overeen met dui zend liter, tenzij men mij hierom trent geheel verkeerd heeft voorge licht op de hbs. Duizend liter kost dus f 1.25. een liter kost niet meer dan 0.125 cent. vooracht liter betaal je een cent. Melk is duurder. trijfel Elke keer als we met 7,5 liter water de wc doorspoelen, kost ons dat dus een afgesleten centje. Men schijnt er vanuit te gaan dat er ge middeld 16keerperdagperwoning wordt doorgetrokken, we boeken dus met het ZWC een winst van 16 maal 1,5 liter is 24 liter per dag. Dat betekent een bezuiniging van 3 cent per dag ofte wel 11 gulden per jaar. Nu even fluks de Sphinx-fabriek in Maastricht opgebeld. „Kunt u mij zeggen hoeveel die nieuwe zuinigheid-wc gaat kosten?". Hij blijkt al in produktie te zijn, en de adviesprijs zal niet afwij ken van die van andere closetcombinaties, dus voor een witte f 225,80 en voor een gekleurde f343,60. U en ik nemen natuurlijk een witte nu we toch aan het bezuinigen zijn (krijg je eigen lijk nog iets terug voor je oude wc, of is dat alleen bij auto's en televi sieapparaten?), en dat betekent dat we met ons hele modale gezin 20 jaar lang moeten doortrekken voordat we winst beginnen te ma ken. Helpt u mij alstublieft eraan herinneren, dat ik in 1996 nog even op dit onderwerp terugkom. VRIJDAG 30 JANUARI 1976 Patricia Hearst wordt door een bewaakster voor de rechter geleid. (Van onze correspondent) IsTANBOEL - De onaange kondigde maatregel van de Turkse regering om zeer hoge wegenbelasting te heffen op buitenlandse vrachtauto's heeft kwaad bloed gezet bij de mach tige Internationale Wegtrans port Unie (IRU) in Genève en bij de Perzische regering. De IRU, waarbij 104 bevrach tingsorganisaties uit 50 landen zijn aangesloten, is niet te spre ken over de bruuske manier waarop Turkije met deze maat regelen is gekomen, zonder dat iemand zich daarop had kunnen voorbereiden. Maar de grootste kwaadheid heerst in Teheran. Juist twee maanden geleden had Turkije van Perzië een lening in het uitzicht gesteld gekregen van 1200 mil joen dollar, waarmee Turkjje's infra structuur, in het bijzonder zijn wegen net, kon verbeteren ten behoeve van de ontzaglijke toevoer van materialen naar Perzië, maar waarmee Turkije natuur lijk ook zijn voordeel zou doen. Zo zou de weg van Edirne aan de Bul gaarse grens via Istanboel naar Ankara worden verbreed, te beginnen met het beruchte 'dodentraject' Istanboel- Izmir, en toeristische installaties zou den erlangs worden aangebracht. En nu deze onverhoedse verviervoudiging van wegenbelasting voor elke Perzische vrachtauto! De sjah heeft Ankara vrij duidelijk te verstaan gegeven dat de le ning op losse schroeven is gekomen en dat hij naar andere transitmogelijkhe- den, met inschakeling van de Sowjet- Unie, Syrië, Jordanië en de zee. zal om zien. Afgekeken De Turken hebben hun antwoord klaar: wat wij hebben gedaan, hebben .we eigenlijk afgekeken van de olielan den, Perzië voorop, die drie jaar gele den hun olieprijzen vervijfvoudigden. Vorig jaar reden ruim 80.000 TIR- kolossen (Transport International Rou tier) over de Turkse wegen, tweemaal meer dan het jaar tevoren Die wegen zijn totaal niet bestand tegen deze vo lumes. om nog maar te zwijgen van de ruim honderd Turkse mensenlevens die eraan werden geofferd. Turkije wil geen TIRkjje worden Al jaren zijn we onbe grijpelijk coulant geweest, zeggen de Turken f buurmans gek. zouden ze op z'n Nederlands zeggen). Turkse nood Daar komt nog bij dat de betrekkin gen tussen Turkije en Perzië ondanks Cento- en RCD-pacten (het laatste, met Pakistan erbij, voor Regional Collabo ration and Development, regionale sa menwerking en ontwikkeling) nooit zo erg innig zijn geweest. Die lening van 1200 miljoen dollar was natuurlijk wel aardig, maar duidelijk meer uit Perzi sche dan uit Turkse nood geboren. De Turkse nood, dat was olie. En de sjah denkt er niet aan Turkije goedkope olie te verschaffen. Ook van de aardgaslei ding naar Iskenderun, waar de Turken jaren op vlasten, blijkt geen sprake te zullen zijn: de sjah heeft deze, naar afge lopen herfst bekend werd, naar de SowjeLUnie gedirigeerd. En. om op die vrachtauto's terug te komen, waarom heeft hij het recente verdrag voor 1000 vrachtauto's die goederen naar Perzië zullen brengen, met Bulgarije gesloten en niet met Turkije zelf? Nee, de Turks-Perziche betrekkingen staan op een van de laagste pitjes sinds de stichting van de Turkse republiek in 1923. Respijt Intussen heeft de Turkse regering enige maanden respijt verleend aan au to's uit landen waarmee Turkije een wegen-overeenkomst heeft lopen, waaronder Nederland, het enige land dat een bewindsman stuurde (staatsse cretaris Van Huiten) om de zaak te be praten. Op 16 juni, als dit verdrag af loopt, moeten ook Nederlandse be vrachters de circa 2000 gulden voor de geladen heenrit en de 400 voor de lege terugrit gaan betalen, tenzij vóór die tijd een nieuw verdrag is gesloten waarin gunstiger condities worden vastgelegd. De film zal een belangrijke rol spelen in het proces. De Hearst-ploeg van ze ven advocaten, onder leiding van de bekende F. Lee Bailey, hoopt ermee aan te tonen dat Patricia Hearst ge dwongen werd aan de overval deel te nemen en dat zij door de anderen voortdurend onder schot werd gehou den De officier van justitie hoopt er echter precies het tegenovergestelde mee te bewijzen. Bloedige schietpartij Wat er in de weken na de overval gebeurde is niet helemaal duidelijk. De groep betrok verschillende adres sen en op een van deze kwam het tot een bloedige schietpartij met de poli tie. die een aanwijzing van de FBI had gekregen. Het houten huis ging ten slotte in vlammen op en vijf leden van het Symbionnese Bevrijdingsleger kwamen daarbij om het leven. Voor Patricia Hearst hegon nu een zwerfperiode, waarin zij zich eerst in de buurt van San Fransisco ophield, sla pend in verlaten huizen, van de hand in de tand levend. Daarna bracht een bevriend echtpaar. Emily en Bill Har- ris. haar naar een afgelegen gehuurde boerderij in Pennsylvania waar zij eon korte idyllische tijd hadden die echter op een ideologisch meningsverschil uitliep. Patricia keerde naar San Francisco terug en hoewel de FBI dag en nacht naar haar uitkeek, was zij in staat de reis in een auto via de grote snelwegen te maken. Ze betrok nu een kleine flat met een Japanse vriendin, Wendy Yoshimura, en had een verhouding meteen stukadoor, Steven Soliah. Vier maanden geleden. 20 maanden na haar ontvoering, kwam de FBI haar „y. (Van onze correspondent) W ASHINGTON - In San Francisco is eindelijk een begin ge maakt met het proces tegen Patricia Hearst, de erfgename van een dagbladfortuin, die zich na haar ontvoering op 4 februari 1974 al of niet vrijwillig aansloot bij het 'Symbionese Bevrijdingsleger'. De afgelopen twee dagen is uit 150 opgeroepenen een jury gekozen; vandaag zullen waarschijnlijk de eerste juridische schermutselin gen beginnen. Patricia Hearst, die nu 21 is, staat terecht voor haar aandeel in een ge wapende overval op een bank in San Francisco. Zij is de enige overlevende van die actie en kan bij veroordeling een maximumstraf van 30 jaar ge vangenis krijgen. Ook als ze wordt vrijgesproken zijn er nog 11 andere aanklachten tegen haar wegens een andere schietpartij bij een overval op een sportwinkel in Los Angeles. Na haar ontvoering uit een flat. waarin zij met een studiegenoot sa menwoonde, werd zij overgebracht naar verschillende adressen, soms verstopt in een vuilnisbak. In een van deze huizen werd zij een week lang op gesloten in een geblindeerde ruimte, terwijl de leider van de terroristische groep, de al eerder tot een gevangenis straf veroordeelde neger Donald Def reeze, die zich 'Cinque' noemde, haar psychologisch onder druk gezet zou hebben. Hij zou haar verteld hebben, dat haar ouders haar in de steek hadden gelaten, dathaar hele leven gewijd was aan 'fascistische' opvattingen, maar dat zij zich kon rehabiliteren door zich bij het Symbionese Bevrijdingsleger aan te sluiten. Geluidsbandjes werden gemaakt waarop Patricia Hearst, nu omgedoopt tot Tania, haar ouders voor 'fascistische varkens' uitmaakt. De bandjes werden door een lokaal ra diostation uitgezonden. V oedseldeling Tegelijkertijd eisten de leden van het Symbionese Bevrijdingsleger een losgeld in de vorm van voedseluitke- ringen aan de armen van San Fran cisco. De krantekoning Randolph. Hearst stelde daarvoor één miljoen dollar ter beschikking. De uitdeling van de voedselpakketten leidde tot bi zarre taferelen waarbij de uitdelers werden besprongen, gevechten uit braken, en de pakketten tenslotte uit de rijdende vrachtwagens werden ge worpen. Patricia Hearst werd echter niet vrijgelaten. De Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst (FBI) was inmiddels een intensieve jacht begonnen. Op 15 april 1974 vond de bankoverval plaats. Verborgen filmcamera's toon den duidelijk zichtbaar een met een zwarte pruik vermomde Patricia alias Tania, die met een machinepis tool in het midden van de bank het personeel onder schot hield, terwijl drie blanke vrouwen en één zwarte man zich meester maakten van ruim 10.000 dollar. eindelijk op het spoor en werd zij in de flat gearresteerd. Bij de politie gaf ze haar beroep op als 'stadsguerrilla'. Gedurende de eer ste dagen gedroeg zij zich uitdagend wanneer ze voor de rechter verscheen en de vraag was in hoeverre Patricia Hearst inderdaad de guerrilla-Tania was geworden. Ze weigerde aanvanke lijk haar ouders te zien. stak een ge balde vuist op, bij wijze van groet, en was ontoegankelijk voor haar advoca ten. Vader Hearst schakelde toen advo caat F Lee Bailey in. Patricia werd onderworpen aan een serie psychiatri sche onderzoeken, terwijl Bailey haar vier leugentesten liet ondergaan die aan zouden tonen dat zij niet vrijwillig handelde. Langdurig proces Het proces, dat ruim 300 journalis ten naar San Francisco heeft ge bracht, kan acht weken duren. Veel zal daarbij afhangen van de tactiek die de Hearst-advocaten zullen vol gen. Zeker is, dat de officier van justi tie over indrukwekkend bewijsmate riaal beschikt - niet alleen over de film, maar ook over een dagboek dat door Patricia en het echtpaar Harris werd bijgehouden en dat weinig twij fels zou laten bestaan aan de inzet waarmee zij aan de acties van het Symbionese Bevrijdingsleger deel nam. Tenslotte zijn er nog de geluids bandjes waarop zijzelf met een piep stemmetje verklaarde, dat haar sten- gun tijdens de overval geladen was en dat geen van de anderen zijn wapen doelbewust op haar gericht hield. De afgelopen maanden heeft Patri cia Hearst in een strengbewaakte cel doorgebracht waar zij kettingrookt en sjaals breit voor haar moeder en me degevangenen. Eén keer kreeg zij straf omdat zij met een paar andere gevan genen buiten de toegestane uren naar de televisie keek. Haar ouders en soms ook ex-medegevangenen kunnen haar bezoeken. De gesprekken worden per telefoon gevoerd aan weerszijden van een glazen muur, terwijl het gespro kene wordt opgenomen op de band. VRRROM BENT U NOU TOCH ZO TEGEN DIE VER.EM VERMO GENS RRNWflS DEUNG X egelijk met de 'officiële start' van de dis cussie in Zeeland over de eventuele vesti ging van'twee fabrieken van het Italiaanse chemische concern Montedison (SPA) in het Sloegebied wordt ook weer actueel een vraagstuk uit de procesindustrie waarmee arbeidsinspectie en volksgezondheid nogal wat om handen hebben, dat van de produk tie en verwerking van (polyivinylchloride, in de wandeling bekend onder de afkorting PVC. In 1974 ontstond er in de westerse in dustriële wereld plotseling hevige beroering over de schadelijke neveneffecten die bij het werken met deze grondstoffen bij de ver vaardiging van kunststoffen tonder meer plastics) kunnen optreden Tot dat moment ging men er van uit dat het m de (polyivinylchlóride-fabneken een veilige grens' was wanneer men er voor zorgde dat in de werkruimten geen hogere concentratie van deze stof in de lucht voorkwam dan 200 ppm. (En onder ppm wordt dan verstaan- parts pro million, dus 200 deeltjes vinylch- londe op 1 miljoen deeltjes lucht). Weten schappelijk onderzoek en proeven op ratten en muizen wees namelijk uit dat contact met bepaalde concentraties-VC (gedurende een betrekkelijk korte tijd aan zeer hoge concentraties en gedurende lange tijd aan betrekkelijk lage concentraties) verschijnse len van bindweefselafwijkingen (lever en nieren) had te zien gegeven. Daarnaast was al langer bekend dat zich bij zogenaamde ketelschoonmakers die veelvuldig m aanra king komen met bepaalde concentraties-VC onder andere vingertopafwijkingen kunnen voordoen. Vinylchloride is een gas (dat pas bij -13 graden Celcius vloeibaar wordt). Bij de pro duktie ermee in zijn oorspronkelijke vorm. bij de vervaardiging van de kunststof, maar ook bij het gebruik van de kunststoffen kan dat (giftige) gas vrijkomen. Het is dus zowel een zaak van arbeidsinspectie als van volksgezondheid om van de chemische in dustrie te eisen dat het ontwijken van het gas zo ver als maar kan wordt voorkomen. Het gaat om de bescherming van het pro- duktiepersoneel in de eerste plaats. Het gaat verder om de luchtverontreiniging die voor de omgeving van het bedrijf wordt veroorzaakt. Het gaat tenslotte om een 'vei lig produkt' voor de afnemer. Juist toen uit de Verenigde Staten en uit enkele Europese onderzoekcentra als het ware tegelijk de alarmerende berichten ver schenen over de mogelijke schadelijke ge volgen van eerst voor aanvaardbaar gehou den vinylchloride-concentraties in het pro- duktieproces bij acht uren werk achtereen, speelde' in Zeeland het voornemen van Hoechst Holland NV om het industriecom plex in het Sloegebied uit te breiden met drie fabrieken (chlooralkali-elektrolyse, vi- nylchloride en polyvinylchloride). Vooral de vakbeweging mengde zich in deze in de eer ste plaats arbeidsbeschermende kwestie. De scherpe opstelling van deze kant tegen over de VC- en PVC-prodyktie in het alge meen was duidelijk beinvloed door een con gres dat de Internationale federatie van chemie- en industriearbeidersbonden (ICFi m oktober 1974 in Genève had gehou den. Als speciale actie voor de komende ja ren kondigde het ICF daar aan: de eis van vergaande garanties voor de beroepsge zondheid en de eis van drastische maatrege len tegen kankerverwekkende stoffen in de chemische industrie. De 'e Nederlandse overheid reageerde eind 1974 ogenblikkelijk op de verontrustende signalen uit de wetenschappelijke wereld. In de Staatscourant verscheen een be schikking van het ministerie van sociale zaken waarin werd voorgeschreven 'dat op plaatsen waar gewerkt wordt ae concentra tie van vinylchloride tot een zo laag moge lijk niveau, bij voorkeur tot 1 ppm of nog lager moet worden teruggebracht De con centratie in de in te ademen lucht mag nimmer meer dan 10 pp bedragen Op plaat sen waar incidenteel en tijdelijk een hogere concentratie onvermijdelijk is moeten verse-luchtkappen worden gedfagen Het dragen van deze kappen is in het algemeen belastend en hinderlijk voor de werker. Derhalve moet het dragen tot een korte tijdsduur worden beperkt.' Nederland drukte de zogenaamde 'maximaal aan vaardbare concentratie' (m.a.c.-waarde) dus van de ene op de andere dag drastisch te rug. In de toelichting bij de beschikking er kende het ministerie dat tot voor kort 'des kundigen van mening waren dat het hier een betrekkelijk onschuldige stof betrof, maar dat een nieuwe situatie was ontstaan nadat in een polyvinylchloride polimerisa- tiebedrijf in de Verenigde Staten vier geval len van kwaadaardige tumoren in de lever waren vastgesteld. Op grond daarvan had men de m.a.c.-waarde van vinylchloride in eerste instantie verlaagd van 200 ppm (0,02 procent) tot 50 ppm (0,005 procent). De uit- komsten van de dierproeven op ratten en muizen (waarbij kankeraandoeningen wa ren opgetreden bij een concentratie van 50 ppm) waren aanleiding geweest om nog verder te gaan en tegelijk een grootscheeps onderzoek inclusief saneringsprogramma op te zetten. Xn Zeeland verdween het hele <P)VC- vraagstuk wat uit het blikveld. Hoechst Hoiland schoof de plannen voor uitbreiding van haar produkties in deze sfeer voorlopig op de lange baan, mede als gevolg van de teruglopende bedrijfsresultaten en de alge meen heersende voorzichtigheid met inves teringen in de chemische industrie Met de aankondigingen over het verloop van de studies naar de eventuele vestiging van Montedison-fabrieken in het Sloegebied is het vraagstuk van de maatregelen tegen (poly)vmylchloride-produktieseropmeuw In de rapporten van de adviesgroep aan het bestuur van het havenschap Vhssingen wordt er twee keer een opmerking over ge maakt. die aanduidt dat goede attentie op dit stuk van zaken geboden is. Onder het hoofdstuk luchtverontreiniging staat: 'Emissies van vinylchloride naar de atmos feer vormen een bron van zorg. Met alle be schikbare middelen zal er naar moeten worden gestreefd deze emissies te verlagen tot uit een oogpunt van volksgezondheid aanvaardbare waarden'. En onder het hoofdstuk arbeidshygiëne: 'Op het gebied van vinylchloride in de werkatmosfeer is Montedison er reeds in geslaagd de concen traties beneden 5 ppm te brengen, hetgeen vergelijkbaar is met de huidige situatie in de Nederlandse industrie. We. elke activiteiten hebben in Nederland de arbeidsinspectie en het chemische be drijfsleven ontwikkeld nadat in het najaar van 1974 officieel de beschikking van het ministerie van sociale zaken uitging om de m.a.c.-waarden bij de (poly)vinylchloride- produktie een stevig eind omlaag te druk ken? Om te beginnen is met medewerking van de verschillende bedrijfsgeneeskundige diensten een grootscheeps onderzoek ver richt onder de ongeveer 600 tot 700 mensen die werkzaam zijn bij chemische industrie- en waar men zich met vinylchloride- producerende en polyvinylchloride berei dende processen bezighoudt. Het ging hier om een vijftal bedrijven: AKZO, Shell. Dow Chemical, ICI en Scholten-Honig. Onder auspiciën van het directoraat-generaal van de arbeid (sociale zaken) in Den Haag werd voor dat doel een werkgroep opgericht, die zo snel mogelijk gegevens boven tafel wilde hebben over de vraag of zich ook in Neder land bij VC-werkers aantoonbare afwijkin gen hebben voorgedaan zoals men die in de Verenigde Staten had geconstateerd. De eerste resultaten van dat onderzoek waren niet verontrustend. De afwijkingen waren volgens de arbeidsinspectie 'uiterst gering en klinisch oninteressant', wat niet het zelfde is als 'niet ongunstig'. Naast deze medische maatregelen werden er ook technische activiteiten ontwikkeld met het oog op een sanering van de (P jVC- produkties in de verschillende bedrijven, zodanig dat ook inderdaad aan de nieuwe voorgeschreven normen zal kunnen worden voldaan. Ook voor dat doel k,wam er een werkgroep met vertegenwoordigers uit de betrokken overheidsdiensten en het be drijfsleven. Het ging er daarbij om de bron nen op te sporen waar het giftige VC-gas in bedrijfsruimten vrijkomt, een uitwisseling van gegevens op gang te brengen om daar tegen de nodige maatregelen te kunnen nemen en verder vast te stellen hoe groot de zogenaamde 'uitworp' in de atmosfeer is. In de Verenigde Staten is ook een dergelijk programma van sanering opgezet en uitge voerd. De (PjVC-producerende industrie heeft daar veel geld in gestopt, maar tege lijk produktiebesparingen kunnen bereiken. Of de norm 'zo laag mogelijke concentratie, bij voorkeur tot 1 ppm of nog lager" een vol strekt veilige is? Met honderd procent ze kerheid valt dat niet te zeggen. Arbeidsin spectie en volksgezondheid stellen zich op het standpunt dat het hier gaat om een produktie die zo wijd verbreid is (er wordt 7 miljoen ton per jaar verwerkt in de westerse- wereld), dat men m ieder geval duidelijk aan de veilige kant wil büjven zitten. Dus: zo produceren en toepassen dat de nadelige effecten volledig onder controle blijven. Vooralsnog blijft het er dan bij dat de con centraties beneden het niveau moeten worden gehouden waarop ze via uiterst ge voelige apparatuur kunnen worden aange toond. En verder: een zodanige arbeidsat mosfeer in de fabrieken opbouwen dat het personeel zo weinig mogelijk met de bron van de schadelijke effecten in aanraking komt. In de vinychloride-producerende in dustrie zullen weinig problemen ontstaan om te voldoen aan de nieuwe norm, aange zien de produktie zich afspeelt in geheel ge sloten apparatuur, die bovendien in de open lucht is opgesteld. De pulyvinyl-bereidende industrie zal er meer moeite mee hebben en de sanering naar 'lager dan 1 ppm' zal daar meer tijd vergen. Bij de polyvinylchloride verwerkende industrie (zo'n 60 tot 70 be drijven met ruim 4000 werknemers) zal wel op korte termijn aan de voorwaarden van de arbeidsinspectie kunnen worden vol daan. Bij een eventuele vestiging van Montedison hoeft geen sprake te zijn van sanering. Het gaat om een nieuwe vestiging, waarin ge bruik kan worden gemaakt van de nieuwste technieken en de jongste ervaringen. Het bewijs van goede wil kan worden geleverd. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4