„Sommige dijken in Zeeland slechter dan die op Texel" Gemeenteraad Sint-Philipsland is tegen aanleg jachthaven Strolaag in zand Spuikom tegen verdere verstuiving Maandag beginnen festiviteiten rond 100-jarige lts Goes Geen openbare nutsbedrijven in nv-beheersvorm SYNODE KRISTEN MOLUKSE KERK ONTHEFT OS. FADER TE SOUBURG TIJDELIJK VAN PREDIK-AMBT Mogelijk opzet bij aanrijding te Souburg DONDERDAG 29 JANUARI 1976 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT 9 VERZOEK 'DE EENDRACHT' NIET INGEWILLIGD HEFTIGE DISCUSSIE VOORAF AAN BESLUIT SINT-PHILIPS1JV ND Woensdag avond wc.r het meerflerheidsvoorstel van burgemeester en wethouders Sint-Philipsland om niet in te gaan op bet verzoek van het kanaalschap De Eendracht', die artikel IS van de ge- ineenschappelLikp regeling: wil toepas sen om die zelfde gemeente Sint-Phi lipsland te bewegen in te stemmen met de aanleg van eeen jachthaven, aangenomen. De uitslag was vier te gen drie stemmen. De vier man ster ke SGP-fractie schaarde zich achter de meerderheid van het dagelijks be stuur. De raadsleden G. J. de Jager (prof. chr groepering), wethouder A. A. Rijstenbil en C. den Braber (bel den van de partij voor algemene be langen) kozen voor de zijde van kanaalschap. Een heftige discussie was er aan voorafgegaan, waarbij politieke stand punten en persoonlijke overtuigingen' niet. zelden in de knoop raakten. Dat ging met keiharde uitspraken paard- Raadslid De Jager was de discussie begonnen met de gedachte dat er langzamerhand in Sint-Philipsland en omgeving een Jachthavencomplex ont staat, „wat een aanfluiting voor deze gemeente dreigt, te worden de ogen van de omgeving zijn op ons gericht voor wat de beslissing in deze verga dering over dit onderwerp betreft." Hij vond dat de meerderheid van het dagelijks bestuur in haar voorstel geen feitelijke argumenten aanvoert, maar alleen doet uitkomen dat opleg gen van dwang de gemeentelijke auto nomie aantast. Daar kon de heer De Jager het wel roerend mee eens zijn, maar als een kanaalschap, waarin Sint-Philipsland participeert richtlij nen wil geven voor de ruimtelijke ordening in dit gebied, wordt het dwang genoemd. „Hoe noemt dan b. en w. straks de beslissingsbevoegheid van gedeputeer de staten van Brabant? Wordt die aantasting van de gemeentelijke auto nomie minder zwaar gewoeld? Men komt er niet af met dan te zeggen: ja maar dat is ons opgelegd dat is een teken van zwak bestuur. Het is in deze zelfs onbehoorlijk bestuur. De SGP heeft rich in het kanaalschap nimmer laten horen dan tot voor kort. toen de kanaalschapsplannen al vergevorderd waren. Mijn standpunt ten aanzien vaan recreatieve ontwikke ling is altijd geweest: verstandig bege leiden. Daarmee is nu reeds bereikt dat het geen jachthaven wordt met speedboten en waterskiërs. De stelling van hinder voor de bevolking is onbe wezen. De argumentatie van Schutte- vaer. afdeling Sint-Philipsland. die een motie tegen de jachthaven indiende, is eveneens een schot in de lucht. Laat ons oppassen door onbewezen stellin gen en emotioneel geladen politieke inzichten een verkeerd beleidt uit te stippen. Wij moeten niet de onver draagzaamheid willen en anderen onze opvatting opdringen. Als anderen de zondag op een andere wijze door brengen dan wij gewoon zijn' het zij zo." De heer De Jager besloot zijn betoog met te verklaren dat het ver zoek van het kanaalschap voor inwilli ging vatbaar is, waarom hij het stand punt deelt van de minderheid van b. en w. BI ij met standpunt De SGP-woordvoerder L. den Engels man zei zeer verblijd te zijn met de onderstreping van het SGP-standpunt door de afdeling Sint-Philipsland van Schuttevaer. .Het kanaalschap mag aanvoeren dat de jachthaven in de Kraabbenkreek geen bonte kermis zal worden en dat is te prijzen, maar de zondagsheiliging wordt verstoord, want men iet bereid de jachthaven zodags te sluiten. Vanuit ons principe kunnen we daaraan geen medewer king verlenen." Wethouder L. Walpot (sgp) verweet de heer De Jager een draai te nemen in plaats van de SGP. Als men wil handelen zoals de heer De Jager doei moet men geen C voor zijn partij zetten, vond de heer Walpot. De wethouder: „Tijdens de oprich tingsvergadering van het kanaal schap heeft destijds burgemeester De Jonge van Sint-Philipsland al gewaarschuwd dat rijn inwoners er anders over denken dan die van Nieuw-Vossen en Tholen. Maar die bezwaren werden weggewuifd met de mededeling dat men altijd zeilf nog kon beslissen of men watersport wenste of alleeen maar landschapsverbetering. Het gaat 'DE AMBTENAAR' OYER ENERGIENOTA: VLISSINGEN Volgens de Algemene Bond van Ambtenaren is het fout' om openbare nutsbedrijven in de vorm van een naamloze vennootschap te ex ploiteren. Dat schrijft de ABVA in hei januarinummer van De Ambtenaar', in het tweede van een serie van drie ar tikelen over de energienota van minis ter Lubbers. De ABVA stelt dat openbare nutsbe drijven. en daaronder worden verstaan elektriciteit^-, gas-, water- en vervoers bedrijven. rechtstreeks in de vorm van een overheidsbedrijf moeten worden geëxploiteerd- „Wat ook naar aanlei ding van de energienota van minister Lubbers beslist wordt, over de beheers vorm, de gedachte dat een naamloze vennootschap de voorkeur verdient, is domweg fout", vindt de ABVA. De ABVA vindt dat in de energienota voorbij wordt gegaan aan inspraak van 1 stedelijke en provinciale bedrijven. ..Nergens is voor de nu ontvouwde plannen een dienstcommissie ingescha keld. nergens ook een medezeggen schapscommissie noch een georgani seerd overleg- Het gaat blijkbaar zón der de mensen, over wie dan wel naar beste weten zal worden beslist.". De ABVA vragt zich af of men zo naar de NV-bedrijfsvorm gedreven wordt. nu de bond vindt dat er fusies dreigen mogelijk ook wel opheffingen. De bond gelooft dat bij een samengaan van openbare nutsbedrijven een over compleet. aan administratlefpersoneel hier voor ons om de sondagsbeili- ging." De heer Walpot, merkte vervolgens op voor wat de minderheid in het. college betreft dat wethouder Rijstenbil geen christen is. Burgemeester G. van den Berg greep na het betoog van wethouder Walpot lerug op deze uitlating en verzocht dat terug te brengen tot de stelling, dat wethouder Rijstenbil niet bij een christelijk kerkgenootschap is aange sloten. Wethouder Rijstenbil verklaarde door die uitlating van rijn collega zeer getroffen te zijn, maar die verklaring kon bij de heer Walpot geen geloof vinden. De SGP-wethouder wees er op dat iedereen voldoende kan weten, wat dat is ook herhaaldelijk in de pers gekomen, dat de SGP geen recre atie wenst, waarmee de zondagsheili ging wordt aangetast Het is dan ook nu geen raai die de SGP neemt, zoals men de buitenwacht wil doen geloven, maar juist zij die aan de andere kant van de kloof staan. Een van huis uit streng reformatorische gemeente wordt nu een richting opgelegd die het niet. wenst. Wethouder Rijstenbil erkenae dat les tijds burgemeester De Jonge een waarschuwing liet horen, maar gemeenteraad heeft wel tot deelname aan het kanaalschap beslist. Wethouder Walpot kon niet begrijpen dat de heer Rijsentebil, die het altijd over vrijheid heeft, nu de gemeente wil dwingen tot een jachthaven, ter wijl de meerderheid van de volksver tegenwoordiging daartegen is. De heer De Jager verklaarde op deze wijze niet verder te willen discussië ren. ,,Tk wil van de SGP de zwarte piet niet toegespeeld krijgen. Ik nogmaals dat van SGP zijde in mijn bijzijn tijdens een kanaalsohapsverga- dering nimmer is gereageerd. Wethouder Rijstenbil stelde tenslotte de vraag of in deze raad nu ieder toch voor zijn standpunt mag uitko men of niet. De voorzitter meende dat Inmiddels die standpuntenvoldoende waren ver duidelijkt en bracht het meerderheids-1 voorstel van b. en w. in stem ming. Bingo- on dansavond in 's-Heerenhoek 'S-HEERENHOEK In de jeugdhoe-i ve te 's-Heerenhoek wordt zaterdag vond een bingo- annex dansavond ge houden. Er is weer een groot aantal mooie prijzen te winnen De avond is voor iedereen toegankelijk. FEEST DUURT HELE WEEK GOES - Maandag beginnen de festivi teiten rond het honderdjarig bestaan van de Goese lagere technische school. De viering van het eeuwfeest gaat van start met een ontvangst door het college van h. en w. van het bestuur van de jubilerende school, inspecteurs en vertegenwoordigers van het ministerie, een aantal leer krachten en afgevaardigden van het administratief en bedienend personeel en leerlingen. Die ontvangst is half elf in het stadhuis. Maandagmiddag (aanvang twee uur) is er in het schoolgebouw aan de Bergweg een officiële receptie. Dins dag worden er voor de leerlingen films vertoond. Dinsdagavond is een feestelijke bijeenkomst (met volksdansen, muziek, toneel) voor de ouders. Woensdag en donderdag i deen voor de leerlingen allerlei sport activiteiten gehouden. Evenals dins dagavond staan ook woensdag- en don derdagavond gezellige bijeenkomsten voor de ouders op het programma. Ds. Fader: „Besluit is onwettig'' KOUDEKERKE - De synode van de Kristen Zuid-Molukse Kerk heeft met ingang van 11 januari van dit jaar ds P. Fader le Souburg voor onbepaalde tijd het voorgaan in de gemeente ontzegd. De reden hiertoe is volgens de vioe-voorzitter van de synode, de heer F. Lekatompessy. gelegen In onenig heid tussen de kerkeraden en de vrou wenbond enerzijds en de predikant anderzijds. Deze onenigheid aou mede haar gron den vinden in privë omstandigheden van de predikant. Ds. Fader is ook tijdelijk ontheven van rijn voorzitter schap van de synode: een ambt dat hij volgens de heer Lakatompessy niet meer heeft uitgeoefend na terugkeer van zijn vakantie op Ambon, eind vorig jaar. De heer Lekatompessy nam tijdens deze acht week durende vakantie het voorzitterschap w maar, zo deelde de vice-voorritter me de: 'ds Fader heeft na rijn terugkeer' nooit enige moeite gedaan rijn voor zitters taak weer over te nemen". Op 18 december is, althans volgens de heer Lekatompessy, de generale syno de van de Kristen Molukse Kerk, een ongeveer 250 leden tellende pro testantse gemeente, die haar aanhang telt in drie plaatsen: Koudekerke, Souburg en Ochten, bijeengekomen om een besluit te nemen over de positie van ds Fader. Toen is met algemeen stemmen besloten tot tijdelijke ontheffing van het predik ambt, met ingang van elf jannari- Het besluit viel nadat de predikant ettelijke malen was aangeraden de spanningen proberen op te lossen in gesprekken met de kerkeraden en het bestuur van de vrouwenbond. Volgens de heer Lekatompessy hebben de twee Zeeuwse kerkeraden het ds Fa- der kwalijk genomen dat hij de con flicten tijdens een openbare kerk dienst ter sprake bracht, waarbij hij gesteld zou hebben dat het 'drie tegen één' ging. „Ds Fader had dit beter tijdens gesprekken buiten de kerk dienst aan de orde kunnen stellen' meent de heer Lekatompessy, die thans fungeert als voorzitter van de Synode. Naar zijn zeggen heeft ds Fader de aangetekende brief zonder meer teruggestuurd. Later heeft hij nog wel telefonisch contact gehad met de dominee. TK 'Afwachten' „Wat er verder gebeuren moét afwachten. We vinden dat het van houding van ds Fader zal afhangen hoe de situatie rich zal ontwikkelen, en of we tot een verzoenende slotsom kunnen geraken", aldus de heer Leka tompessy. Hij zal verder dat de predikbeurten nu door leden van de kerkeraden worden verzorgd. Alleen de kerke- raad van Ochten heeft in een brief laten weten de houding van de Syno de niet juist te vinden. De Kristen Zuid-Molukse Kerk is op Walcheren verreweg de kleinste van de drie Mo lukse protestantse kerkgemeenschap pen. Er rijn voorts nog de Evangeli sche Molukse Kerk en de Protestants Molukse Kerk. elk met een eigen organisatorische leiding en predikan ten. Commentaar Ds Fader, om commentaar gevraagd, verklaarde het volgende: „Er is nooit een vergadering van de algemene sy node geweest. Ik ben de voorzitter van die synode. Die zou ik dus bijeen moeten hebben geroepen, en dat is niet gebeurd". Hij vervolgt: Er is wel een groepje mensen bij elkaar geweest, maar dat is volstrekt tegen de kerkorde en de statuten. Het feit dat ik na mijn vakantie niet direct het voorzitter schap weer op me heb genomen ligt, hierin dat ik eerst even op adem moest komen. Wat- de conflicten be treft: Door mij is verzoening ge vraagd. maar men weigert dit te doen. Er is overigens een brief, on dertekend door tal t naar de groep van de heer Lekatom pessy gegaan, waarin staat dat men met de gang van zaken niet eens is Maar daar is nog geen antwoord op", aldus ds Fader. Dominee Fader be schouwt, zich voorts nog steeds ge rechtigd het, predikanten-ambt uit te oefenen, hetgeen hij dan ook in Och ten doet. „Ik ga niet akkoord met deze gang van zaken. Het zogenaamde synodebesluit is onwettig en wordt door mij niet erkend. We hebben hier te doen met mensen, die weinig ken nis hebben van kerkelijke zaken", dus de predikant. Woensdagmiddag volgt de prijsuitrei king van een tekenwedstrijd, die de lts in het kader van het eeuwfeest voor de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen op de Bevelander: op touw heeft gezet. Er werden zo'n duizend tekeningen inge stuurd. Vrijdag is geheel voor het personeel gereserveerd. Overdag is er voor de personeelsleden een excursie naar Hoechst. Vrijdagavond wordt er een gezellige personeelsavond gehou den. Het programma voor de zater dag vermeldt een ouen dag voor oud leerlingen en belangstellenden (van 10.00 to 16.00). Die dag is er in het schoolgebouw een tentoonstelling in- gerich". Het thema van die expositie: her onderwijs toen en nu. De open dag en de tentoonstelling betekenen tevens de finale van de festivitei- Gedenkboek Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan zal de oudercommissie een gedenkboek uitgeven. De eerste exem plaren zullen maandag uitgereikt wor den tijdens de officiële ontvangst door het college van b. en w. In dat gedenkboek is van alles te vinden over de geschiedenis van Zeel an ds oudste en grootste lts. Het verhaal van een school, die begon met vier leerlingen en één leraar en uitgroeide tot een streekschool met meer dsn duizend leerlingen. Een school, die de leerlingen vroeger opleidde tot 1 ne vakmannetjes' op een speci terrein en die nu een veel uitgebreider gebied bestrijkt. In het boekje wordt duidelijk, dat het onderwijs op de lts de afgelopen honderd Jaar voortdu rend in beweging is geweest. En dat is ee ontwikkeling, die ook nu nog niet tot stilstand is gekomen. Er is namelijk een aanvraag de deur uit om te mogen starten met een avond-MTS. Verwacht wordt dat nog cit jaar daarover een beslissing wordt geno men- Als die goedkeuring binnenkomt, kan vermoedelijk in 1978 met. de nieu we opleiding worden begonnen. VLISSINGEN In het kader van de werken aan de Vli?»lnr*w Spuikom Is de aannemer \*n dit werk. gebr. Van "t Verlaat uit Hardlnxveld momenteel druk bezig met het aanbrengen van xlrn op de met zand opgehoogde Spuibnezem. Dit gedeelte al tot de gewenste hoogte gebracht en vlak afgewerkt. Om nu in het vervolg zandverstuiving te voorkomen, zoals dat bet geval wan met de stormen begin en half Januari, word: stro op bet zand ge strooid. da: vervolgens met behulp var. een schtjfegge in het zand wordt vast gereden Wanneer bet zand hele- maal is bewerkt met stro. wordt dat geheel nog eens een keer ingezaaid met, gerst- en klaverzaad. Da! laatste betekent een permanente bescher ming, zo liet een woordvoerder van het Waterschap Walcheren (de op- drachtgever van de werken woens dag weten. Voor andere gedeelten van de Spuikom -in-bewerk: ng hoeft niet voor verstuiving worden gevreesd; die fik"*-' rijn afgedekt met een stevige laag pT - klei en worden ingezaaid met gras. Inmiddels is ongeveer 2 hectare zand al met stro bewerkt, bijna een zelfde grootte moet nog met. stro onder handen worden genomen. De verwach ting luidt, dat eind aprü. begin zandbeschermingswerken rijn voerd Dat is dan ongeveer de tijd de totale bouievardwerken nieuwe weg 'achterlangs') worden op geleverd. VLISSINGEN De Vllssingse politie sluit niet uit dat er opzet in het spel Is geweest bij eeen aanrijding In de Kanaalstraat te Souburg omstreeks middernacht, waarbij een bromfietser werd aangereden door een personen auto. De aanrijding gebeurde omstreeks 24 uur dinsdag in de Kanaalstraat ter hoogte van de HaaksbergenstraatDe bromfietsbestuurder W. M. M. C. B. (36) uit Vlissingen werd daar van achteren aangereden door de personen auto van B W. (40). eveneens uit Vlissingen- Na de aanrijding reed W. er snel vandoor De bromfietser bleef overigens ongedeerd. Later kwam W de aanrijding zelf melden bij de poli tie te Vlissingen. De man werd inge sloten en is woensdagmorgen ge hoord. Hoewel W. het zelf ontkent, houdt de Vlissingse politie rekening met opzet. Een onderzoek heeft name lijk uitgewezen dat W- sinds enige tijd samenleeft met de echtgenote van B: A- S. F- G- uit Vlissingen- Bovendien is gebleken dat W. '.-oor de aanrijding' in óe Kanaalstraat gebeurde de brom-1 fietser al volgde vanaf de Sioewez. toen B. van zijn werk op weg ging naar huis- I fer- k. 'Tekstpierement': geeuwen en nemen ■etat: Brink 'ook takauzii. Frtrüc Sanders. 0:ska Kots» en Syv.-i Be Be. feüetdlng: punP* Beafc BokJorva. Mux:** Henk 3c*jc*.t>c&. Ruud Bo» «o Joop Stok- [R.JF. VAN DER KLE1J, HOOFD HOOFDAFDELING WATERKERINGEN EN LANDINRICHTING RIJKSWATERSTAAI VLISSINGSE BOULEVARD PAAL EN NOORDELIJKE OEVER WESTERSCHEDE KWETSBAARSTE DIJKEN (Van onze correspondent). DEN HAAG „Als de stormen van de afgelopen weken hadden losgebeukt op dijken van 20 jaar geleden, waren we er beslist niet zo goed van afgekomen. Hier en daar hadden we dan zeker een herhaling beleefd van de ramp van 1953", zegt ir. W. van der Kleij. hoofd van de hoofdafdeling waterkeringen en landinrichting van Rijkswaterstaat. Maar „ook al was er op Texel begin Januari geen reden voor paniek", verwon derlijk vindt ir. Van der Kleij het niet dat de Texelaars hebben ge klaagd: bijna de helft van alle dijken die Nederland moeten be schermen tegen de Noordzee, is nog altijd niet op Deltahoogte. Daar horen die van Texel bij. maar er zün slechtere in Zee land. Rondweg 1300 km duinen en zeedijken moeten Nederland be hoeden voor overstroming vanuit zee. vele honderden kilometers rivierdijk vooral tegen Rijn-, Maas- en Scheldewater. Zonder die dijken zou het in het oosten en zuiden van Nederland knap dringen worden, want, zo blijkt uit overzichtskaarten van Rijks waterstaat, alles ten noordwesten van de lijn Nieuwe Schans-Breda zou permanent onder zeewater staan. Slechts de Wadden- en kustduinen, Utrechtse Heuvelrug, Veluwe, Achterhoek. Twente. Drente. Noord-Brabant groten deels en Limburg zouden er bo venuit steken, voor zover zü niet worden doorsneden door IJssel-, Waal- en vele andere rivierbeddin gen. Na de overstromingsramp van februari 1953, waarbij 1800 men sen verdronken, greep Rijkswa terstaat met beide handen de kans om de dijken op goede hoogte te brengen. Rijkswater staat wist al lang dat, wat voor dien altijd was gesteld en nadien dikwijls uitgesproken, als zou een combinatie van springvloed en zuidwesterstorm eens in de 400 jaar onherroepelijk tot een over stroming leiden, een achterhaalde opvatting was. Nop tien jaar Achttien van de 29 jaar zijn Inmiddels verstreken sinds In 1958 met de Deltawerken Is be gonnen. In 1985 moeten de werk zaamheden voltooid zijn. Achter ons ligt een periode waarin vele nieuwe dijken werden gebouwd die zeker niet steeds de eenvou digste waren, maar waarin, so geeft ir. Van der Kleij wel toe, van de andere gedeelten lang niet altijd de moeilijkste stukken het eerst werden aangepakt. Van de 1300 km zeewering is op het ogenblik 265 km voldoen de sterk, het is duingebied en houdt zichzelf ondanks de soms alarmerende afslag voldoende in stand. ..Als er in een winter 30 meter duin in zee verdwijnt, komt er in de loop van het jaar weer 28 meter op natuurlijke wij ze bij. Ja, dan kom je twee meter te kort. en als dat onrust barend wordt, dan spuiten we er vanuit zee extra zand tegenaan. Hier bij Scheveningen hebben we dat voor het- eerst gedaan, en de resultaten zijn goed", aldus ir. Van der Kleij- De rest, 1035 km, is zeedijk. Van de Dollard tot Den Helder, op de Waddeneilanden, bij Cal- lantsoog en de daaronder gelegen Hondsbosse zeewering, alsmede de meeste van de eerder genoem de dijken in Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant. Daar is bij inbegrepen ruim 200 km dijk rondom de Oosterschelde, die niet op deltahoogte zijn, maar toch bij de vraag „wat moet nog en wat is gereed" niet zo'n rol spelen omdat de afsluiting van de Oosterschelde een probleem op zichzelf is. Nog 400 km Dan blijft er 830 km zeedijk over. waarvan op het. ogenblik ruim 50 pet op deltahoogte is gebracht. Nog altijd voldoet 400 km zeedijk niet aan de eisen die gesteld zijn in de Deltawet. Daar onder bevindt zich de Afsluitdijk, die zo zwaar is gebouwd dat breuk nauwelijks hoeft te worden gevreesd. Maar op verscheidene plaatsen, dikwijls vele kilometers lang, is bij stormvloed de kans op overstroming ten minste zo groot als begin deze maand op Texel. „Er zijn gebieden in Nederland die kwetsbaarder zijn dan Texel", zegt ir. Van der KJeij met grote stelligheid. Hij haalt enkele smal le, aan elkaar geplakte vellen ruitjespapier te voorschijn, waar op het allemaal precies staat aan gegeven. Het is hetzelfde over zicht dat hij minister Westerterp maandagmorgen liet zien toen de bewindsman geïnformeerd wilde worden over de stand van zaken. Een reguliere bijeenkomst welis waar, maar dit keer sterk in het teken van de aangekondigde komst van 1150 Texelaars, die zowel bij Westerterp als op het Binnenhof een snellere ophoging van de zeedijken bepleitten. Dins dag beeft de bewindsman toege zegd dat de dijken op Texel spoe dig zullen worden verhoogd. Hij zei dit na de demonstratie van de verontruste eilandbewoners. „De meest kwetsbare gebieden zijn op dit, moment de Groningse Dollardkust. het gebied van Paai bij Baalhoek. en de boulevard te Vlissingen. Ook de noordelijke oever van de Westerschelde (bij de Rug van Borssele. een stuk van 10 km ten westen van Bath en een stukje van 500 meter bij Hansweert), alsmede IJsselmon- de, de Krimpener- en de Alblas- serwaard zijn hard aan een beurt toe. Maar ook de Westkapelse zee dijk moet omhoog, over een af stand van zeven km. Verder de Noordfriese kust, de noordkust van Vlieland en van Ameland'", zegt de heer Van der Kleij. Hij voegt er aan toe: .Het probleem bij Paal is, dat de dijk daar niet omhoog kan wegens de Belgische plannen voor aanleg van het. Baalhoekkanaal. Dat kan zo niet in alle eeuwigheid blijven voort duren. Op zeker moment zuilen we de dijk omhoog moeten bren gen". 'Pishoek' Van der Kleij is er welhaast van overtuigd dat, nu de Texe laars zijn komen opdraven naar Den Haag, bewoners van meer bedreigde gebieden ook hun stem zullen laten horen. Het zal van de wind afhangen, zoals het ook de harde westenwind is geweest die begin deze maand het zeewa ter zo hoog tegen de Texelse dijken heeft gejaagd. „Vroeger waaide het altijd uit de pishoek. zoals zuidwestenwind wordt ge noemd. Tegenwoordig is dat an ders". Het KNMI bevestigt dat. Na de recente overstromingen in Noord- Duitsland en Denemarken hebben Hamburg se weerkundigen zelfs voorspeld dat de drie buurlanden een periode tegemoet gaan van elkaar steeds sneller opvolgende harde stormen. Maar daar is dr. C. Schuurmans van het KNMI het niet mee eens. ,Dat lijkt mij een nogal voorbarige conclu sie". is opgetreden. In de jaren zestig waren het vaak westenwinden, met als gevolg een natte en kou de winter. Sinds het begin van dit decennium komen de winden vooral uit het noordwesten. Wat daarvan de oorzaak is. is nie" bekend. Maar om uit da-, veran derde patroon nu ai een zekere wetmatigheid te concluderen, zo als ze in Hamburg doen. dat gaat mij wat te ver. Daarvoor heb je een periode van ten minste 15 jaar nodig". In elk geval verklaart het- wel waarom de Zeeuwen niet zo in paniek zijn geraakt als de Texe laars. En Rijkswaterstaat kan er uit concluderen da: er nog werk genoeg te doen is. Zal het hele Deltaplan in 1985 voltooid kun nen zijn? .Het wordt hard aanpakken", zegt ir. Van der Kleij. .juist omdat we weten dat de zaak spant". Aan één kant vindt hij dat niet zo'n bezwaar, „want als ik onze eigen mensen aanhoor, kort geleden nog meneer Wij van Texel, dan klagen ze steen en been dat het niet de bescherming van have en goed is die de door slag geeft, maar de milieugroepen en de natuurbeschermers". Hij klaagt niet over de milieu groepen. zoals bijvoorbeeld mi nister Westerterp, die nog niet zo lang geleden in de Kamer ver zuchtte langzamerhand geen kant meer op ie kunnen, niets meer van de grond te kunnen krijgen omdat tegen wat dan ook een milieugroep te vinden is. ..Welnee zegt Van der Kleij (45), ..onteigening en natuurbe scherming zorgen inderdaad voor het meeste oponthoud, maar ik zal niet verhelen dat Rijkswater staat in het verleden wel eens te weinig heeft overlegd, te vee" heeft opgeofferd, en te vaak met de botte bijl heeft gehakt. Er zijn heel wat onvervangbare natuurge bieden onherstelbaar verwoest of geheel verloren gegaan". Zou de aanleg van dijken. a!s onteigening daarvoor noodzake lijk is, sneller gaan met het oog op de nog beschikbare tijd als het rijk alle dijken in beheer en onderhoud had in plaats van in hooidzaak polderbe sturen? Ook dat geloof: ir. Van der Kleij niet. .Het rijk bekostigt de aanleg en het onderhoud var: de dijken, beheer en onderhoud zijn vrijwel overal een zaak van het polderbestuur. De zaken zou den soepeler verlopen als alles in één hand lag, dat wel, maar het bewijs is niet geleverd dat het in rijkshanden sneller zou gaan". De inmiddels vier seizoenen oude caba retgroep "tekstpierenmenf beeft tot en met vorig jaar van ons het 'voorrecht van de twijfel' gekregen. Het. program ma *Wit np zwart' dat Jos Brink. Frank Sanders. Guuske Kotte en Sytha Bolt toen brachten was niet direct speet -.- culair. maar het kende spitse momen ten en her werd opgefleurd door aar dig* liedjes Tekst pierement' leek een pioegje om in de gaten te houden en we waren dan ook nieuwsgierig nat.r hun vierde show 'Ja we zijn daar gek'. Helaas: daar breekt zich de teleurstel ling baan. Wat de twee darnes en twee heren en die ene pianist woensdagavond in Axel lieten zien «n horen voegt .wer kelijk nie's toe aan het Nederlandse cabaret. Eer in alle Opzichten 'modaa programma"van skêtshes en liedjes over tot op het merg afgekloven onderwer pen als daar zijn: de Surinamers. room se frustraties, de Evangelische Omroep en de dood, afgewisseld met wat woord- eonferen' - zoals Wim Kan re ook al jaren nic-r meer breng*. Kort om: een laf smakend papie. houterig en zeer voorspelbaar geserveerd door cabaretiers die best wat vakmanschap achter de hand hebben maar die je in deze entourage toch niet meer dan 'goedwillend' zou kunnen noemen. Een van die avonden waarop Je het gevoel hebt dat er van alles ln de soep Is gelopen, zonder dat je dat direkt kunt aanwijzen. Wat Tekstpierement' doet is net niet af. net niet goed en dus want wc hebben het over cabaret vervelend. Wat moet je bijvoorbeeld aan met nummers als "Koning Willem-Alexan- cer' (over een koninklijke te'.g. die uiteindelijk in het openluchtmuseum belandt om daar ten gerieve van het volk onophoudelijk zijn verjaardag te vieren' Tango mortale' (twee lijkdie- naars. schertsend over de dood). "Broe der fop' (een persiflage van de tv-pro- gramma's van de Evangelische Om roep)? Ze zijn kennelijk bedoeld om het publiek eens even lekker op z"n donder :e geven, maar s-randen hal verwege in woord flauwiteiten en onaf gewerkte onderbroeken! ol. Met een liedje als "Paramaribo' 'hoe presteer je het om zoveel beduimelde Surinamer-moppen in zo'n kort num mer te stoppen?) en een uitbeelding van het stereotiepe dia-avondje na da vakantie is het niet veel beter. Soms m het stukje over de EO. bijvoorbeeld gloeit er even iets op van het heilig vuur dat Tekstpierement' dan kennelijk in zich beeft, maar als je even verder bent :s het weer melig woordkakkerij wat de klok slaat, zou teloos beschaafd' amusement zonder kop of staart. Ik vraag me af of Tekstpierement opererend als gisteravond- wel een functie heeft. Waarom denkt, de groep niet eens aan een fusie met Ivo de Wijs of Don Quishocking? Misschien dat er uit dit avondje geeuwen en ne men aan eens iets ontstaat dat op cabaret lijkt- Brassband 'Excelsior' geeft uitvoering met Platogo KLOETTNGE De brassband 'Excel sior* te Kloetinge geeft zaterdag februari in het gebouw 'Amlcitia' al daar een uitvoering. Onder leiding van dirigent Ko den Toonder zal de band voor de pauze een aantel werken brengen, waaron der "Entertainment in three Flats' van Pi Scheffer. 'Choral and Rock Out' van Huggens met drumsolo van Kees Schrijver en de "Fantasia on Britsh Airs' van Barsotti. Wim van Boven speelt de kornetsolo "Sparkling Eyes' van Sullivan. Na de puaze treedt de toneelgroep Tlatago' op me* een blij spel in drie bedrijven van Dick Maas- land "Een aap op visite". De uitvoering I begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9