STWiGiKOSTM urn men kost 498 Verbouwde en uitgebreide Boazschool in Meliskerke officieel in gebruik Provinciale kerkvergadering over 'Kerkvoogdij en Diakonie' i-I-lette Weekaanbieriins Wollen trui ut vest ƒ1,25 KLAP STUK BIEF t STUK/ Varkens lapi«„ gepaneerde schnitzels bief l?8 lever nc kaas 83 OPENING DOOR INSPECTEUR J. GELIJNS: 'Open huis' van huishoudschool 'Oraniezon' ZLM-AF DELINGEN MARIEKERKE OVER ACTUELE LANDBOUWZAKEN 5 halen 4 betalen PEPER 118 GEHAKT1 BOTERHAM 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1970 De uitgebreide enverbouwde 8oa;school m Metis, SCHOOI TELT RUIM 100 LEERLINGEN MELISKERKE Onderwljslnspe^.i,... J- Gelijns heeft woensdagmiddag de geheel verbouwde en uitgebreide 'Bo azschool' aan de Valkenburgstraal in Meliskerke officieel geopend. De heer Gelijns verrichtte de officiële hande ling door het openen van de hoofd deur van het gebouw met een sleutel, die bleek te zijn verborgen in een 'sleutel' met een lengte van twee me ter. Deze grote sleutel werd aangedra gen door kinderen van de eerste en tweede klas. Ook de kinderen uit de andere Idassen waren getuigen van het officiële gebeuren. De Boazsohooü, van de 'Vereniging tot het versbrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag' heeft er door de verbouwing een gemeen schapsruimte, een groot leslokaal (voor de eerste klas), en een perso- neelskamar bij gekregen. Bovendien werden de leslokalen door het toepas sen van vouwwanden met de gemeen schapsruimte verbonden. Tegelijk met de uitbreiding werden ook de oude lokalen en overige ruimten aangepast en vernieuwd. Uitbreiding van het schoolgebouw was nodig geworden in verband met het groeiend leerlingen- tal. De 4-klassige school belt nu 103 leerlingen. Tijdens een bijeenkomst voor de ge nodigden in de gemeenschapsruimte - na de officiële opening - concludeerde de vooraitter van de schoolvereniging de heer L. Wouters, dat het architec tenbureau Steen en Tuinhof en aanne mersbedrijf Jobse uit Meliskerke hier uitstekend werk hebben .geleyprd.De lieer Wouters die er -voorts cop- wees dat na het begin van het werk in april van het vorige jaar de school in november alweer kon worden betrok ken, bracht dank aan het gemeentebe stuur van Mariekerke voor de verleen de medewerking; vooral ook op finan cieel gebied, De voorzitter nam ook de gelegenheid te baat om te wijzen op de betekenis van het christelijke onderwijs aan deze school, 'die uitgaat, van de gere formeerde gemeente. „Gods wet mag in de school niet worden veronacht zaamd. Juist het gebrek aan Godsken nis is de diepste oorzaak van de zedelijke verwildering". Aldus de heer Wouters. De heer Gelijns concludeerde vervol gens dat uitbreiding en verbouwing zo ingrijpend zijn geweest, dat in feite kan worden gesproken van een nieu we school. In zijn toespraak bracht de heer Ge lijns ook de integTatie van kleuter- en basisonderwijs („Een zaak die onher roepelijk komt") ter sprake. Hij waarschuwde er voor bij het streven naar deze integratie niet op de 'intel lectualistische toer' te gaan. ,7,o moet'men niet trachten om bij- OOSTKAPELLE - De christelijke huis houdschool 'Oranjezon' van de ZLM te Oostkapelle hield woensdag 'open huis'. Hiervoor bestond goede belangstelling, vooral van de zijde van de basisscholen uit verschillende gemeenten. Niet alleen de zcsdeklassers waren naar Oostkapel le gekomen, ook onderwijzend perso neel en ouders gaven acte de presence. De leerlingen volgdèn gisteren een' aan tal lessen in onder meer Engels, reke nen, moderne wiskunde en bloemschik ken. Directrice D. Boon gaf informatie. Mejuffrouw Bom wees onder meer op de dóbrstroniingsmogelijkheden van de huishoudschool naar het MHNO en het MSPO. De aanwezigeh legden veel belangstel ling tentoon voor het uitgestalde werk van de leerlingen van de school en het huidige onderwijsmateriaal, 's Avonds was ér speciaa' voor de ouders een bijeenkomst in het schoolgebouw. Vanmorgen, donderdag, wordt 't 'open huis' besloten met, gymnastieklessen in sporthal 'Halve Maan' te Oostkapelle. Dienstencentrum Bachten Reede twee dazen dicht VLISSINGEN Het dienstencen trum Bachten Reede te Vlissingen is als gevolg van werkzaamheden aan het interieur vandaag, donderdag, en morgen, vrijdag gesloten. Enkele acti viteiten als bibliotheek, wasserette en de pedicuredienst vinden gewoon doorgang. Bachten Reede is maandag weer geopend. Bijeenkomst NCVB VLISSINGEN De Nederlands Christen Vrouwenbond, afdeling Vlis singen, hield de maandelijkse verga dering in het jeugdgebouw van de ge reformeerde kerk te Vlissingen. Deze avond was er een voorlichtingsbijeen komst met dia'S en films van het produktschap voor groenten en fruit uit 's-Gravenhage. De volgende verga dering zal zijn op 24 febru&ci, me vrouw Van de Kleine Mulder veifcoont Hap dia's over PakisfaTj. voorbeeld het vak rekenen a.l systema tisch iri het kleuteronderwijs in te voeren". Zo zei de heer Gelijns die bovendien nog eens een laars brak voor het verkrijgen van eeai betere aansluiting van het iager op het. voortgezet onderwijs. Hij pleitte in dit verband voor een 'gelijkstrijken' waardoor da kinderen die het basison derwijs verlaten beter dan tot: nu toe. hun weg !n vervolgonderwijs zullen kunnen vinden. De inspecteur stelde ook dat de in vloed van het. onderwijs - om een 'greep' te krijgen op de jeugd - niet mag worden overschat. Van veel gro ter belang is in .dit verband een goed gezinsleven. Hij zei liet daarom te betreuren dat juist in deze tijd zoveel gezinnen 'defect' zijn. Burgemeester C. G. Boender van Ma riekerke zei, dat de gemeente, gelet op het resultaat van uitbreiding en verbouwing, blij is de nodige bedragen voor dit doel te hebben uitgetrokken. De totale kosten worden geraamd op rond 550.000 gulden. Zo liet de burge meester weten. Sprekend over de toe komst van de school, achtte hij het niet uitgesloten dat er ook nog een vijfde leerkracht 'inzit', ï-ïa- nog te hebben gememoreerd, dat de kinderen tijdens de verbouwingspe riode les kregen in de consistorie, in ven lokaal van de CNS-school aan de Dorpsstraat en in een woonhuis, ter wijl de handwerkles zelfs in het kerk gebouw werd gegeven, prees de burge meester de kerkgemeenschap die heef getoond bereid te zijn zioh of fers voor het eigen onderwijs te ge troosten. Metselwerk Nadat de heer A, Provoost als afge vaardigde van de kerkeraad er zijn vreugde over had uitgesproken dat door de groei van het kindertal de uitbreiding van de school is nodig geworden bood de heer G. Tuinhof namens het architectenbureaude aan nemer en de onderaannemer als ge schenk een hemetseling' van een daarvoor saaie muur aan. Het metselwerk, dat drie vissen stelt, is ontworpen door de leerlingen Adrie Poppe, Saar Prinsen en Ellen Spsruyt. Een gelukwens met de ingebruikname van de school werd voorts nog uitge sproken door drs. J. van Vliet, namens de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs, W. de Vries als ver tegenwoordiger van de gereformeerde onderwijzers- en lerarenvereniging en schoolhoofd J. Texer van de christelij ke basisschool aan de Dorps straat. van de ouder- od vervol Provoost een Het orgel is bekostigd ling. Het hoofd van de Boazschool, de heer M Golverdingen, wees kort woord tot slot onder meer op dat de verkregen gemeenschapsruimte de mogelijkheid biedt voor een meer groepsmatige benadering en daardoor een 'voorzichtige doorbreking' van het oude klassikale systeem. Na het offi ciële gedeelte maakten de genodig den nog een rondgang door het ge bouw. Inleiding door mr. Oggel „Subsidieregelingen melktanks zijn onvoldoende" AAGTEIvERKE De ZLM-afdelingen in de gemeente Mariekerke de afdelingen van Aagte-, Melis-, en Ma riekerke hebben zich deze week in 'Amicitia' beziggehouden met een aan tal actualiteiten In de landbouw. Dat gebeurde mede aan de hand van een inleiding over een aantal zaken, door de algemeen secretaris van de 7,LM. mr. Oggel. Als grote lijnen die de boer individueel en in organisatorisch verband in het oog moet houden, moemde de inleider een verruiming van het rentesubsidiebeleid, de instel ling van een structuurbeleid voor het agrarisch bedrijf, een aangepaste markt en prijsbeleid, een fiscaal en sociaal beleid, dat investeringen moge lijk moet maken, goede bedrljfsver- zórging, verbetering van de externe produktle-omstandigheden, een milieu beleid met waar nodig compenserende maatregelen voor het landbouwbe drijf. Mr. Oggel onderstreepte, de subsidie regeling ten aanzien van de melktanks onvoldoende te vinden. Hij zag onjuisit- heden in het beleid voor de tarwe- produktie, verdeeld in bakwaardige niet bakwaardige soort met. een re- ferentieprijs va.n 45 voor de eenste en 6 pet. lager voor de tweede sóórt. Temeer niet., nu de boeren de winter tarwe hebben ingezaaid en met deze nieuwe regeling geen rekening hebben kunnen houden. Het. markt, en prijsbe leid moet naar de mening van Oggel worden afges'ernd op zowel goedkoop voedselpakket voor de con sument als op een aanvaardbaar inko men voor de boer. ,De consument moet leren verstaan, dat de boer niet meer haalt dan circa 75 procent van het gemiddelde Nederlandse inkomens- peil en dat verbeterd dient te wor den. Vanuit de landbouw bezien noemde hij het evenwicht bussen landbouw JAARLIJKSE UITVOERING 'NUT EN GENOEGEN' AAGTEKERKE In een geheel bezet gebouw 'Amicitia' te Aagtekerke gaf de zangvereniging "Nut en Genoegen' haar jaarlijkse uitvoering. De voorzit ter de heer de Smit opende deze avond, waarna op vlotte wijze 14 zangnummers ten gehoTe werden ge bracht. onder leiding van dirigent F. Bakker, In de paiuze werd de gebrui kelijke verloting gehouden ter dekking van de onkosten. Na de pauze werd door de leden opgevoerd het toneelstuk in 4 bedrij ven "Vandaag geen spreekuur' onder leiding van mevrouw L. Westerbeke. De zangvereniging kan op een geslaagde avond b vergadering werd derdag 29 januari. DS. T. RINKEMA: „GEMEENTEN HEBBEN VRIJHEID OM TE HANDELEN; WIJ LEGGEN NIETS OP" J. R. DE BOER: „RICHTLIJNEN OM SLECHTE SPELMETHODIEK TE OVERWINNEN" GOES - „De genteenten hebben alle vrijheid naar hun eigen goeddunken te handelen. Wij leggen niets op. Het is een manier van helpen, mas irft de praktijk geboren". Zo vatte scriba ds. T. Rinhema woensdagavond de discussie over 'Kerkvoogdij en Dia konie' samen tijdens het avondgedeel te- van de provinciale kerkvergadering van de Nederlandse hei-vormde kerk in Zeeland. De vergadering werd ge houden in een overbezette vergader ruimte van de Oosterberk in Goes. Het discussiestuk, dat door ds. Rinke- ma ook werd ingeleid, stelt voor de plaatselijke diakoniëen en kerkvoog dijen meer als functies van de ge meente te zien dan als afzonderlijke organen te beschouwen. Dat is min of meer een standpunt na het besluit tot en intensief onderling overleg tussen de Provinciale Kerkvoogdij Commissie en de Provinciale Diakona- j Commissie, waarbij üook de beide kamers van het Provinciaal College van Toezicht betrokken zijn. Het voorgestelde (meer) integrale werkverband tussen kerkvoogdij diakonie is uitgewerkt in punten op het provinciale vlak gestalte moeten krijgen. Tijdens de discussie, die werd bijge woond door afgevaardigden van dia- konieën en kerkvoogdijen uit alle de len van Zeeland, werd vrijwel alleen over geldzaken gesproken. Er werden vragen opgeworpen of het diakonaal werk moet worden voortgezet ten koste van het pastorale werk, hoe een goed samenwerking te bewerkstelligen als tussen dia'konie en kerkvoogdij een sléchte verhouding bestaat, vra gen over leningen, overheveling, col lectes en het percentage van de quota. Die vragen werden beantwoord door een forum, dat werd gevormd door J. R. de Boer, ds J. de Boer, ds Rinke- ma, P. W. C. van Westen (voorzitter provinciale kerkvoogdij commissie) en ds. H. M. Strating. Wat betreft het verbeteren van de verhouding tussen diakonie en kerk voogdij raadde ds Strating aan de bemiddeliïjg van de beide kamers van toezicht in te roepen. „Die mensen hebben ervaring en kunnen te hulp komen. We moeten niet bang zijn om met elkaar eens goed de vloer aan te vegen. Dat is wel eens gezond" aldus ds. Strating. Naar aanleiding ban opmerkingen over de collectes én voor de diakonie én voor de kerkvoogdij, die nogal eens naast elkaar 'lopen', gaf de gaderinge als standpunt te kennen- dat men meer duidelijkheid voor de te houden collectes wenst (geven voor ;een bepaald doe)w* ""Nadat verschillende punten puur! plaatselijke 'problemen' naar voren wa ren gebracht, stelde ds. Rinkema nog: „Als u onder onze raad verstaat, dat wij in Middelburg kunnen toveren dan hebt u het mis. Wij kunnen geen geld toveren; we zitten in Middelburg niet met onze achterste op een ton, die stikvol zit met briefjes van duizend". En de heer J. R. de Boer tenslotte: „Het is eigenlijk een bedroevende zaak dat, ook hier weer, predikanten- salarissen en pensioenen in discussie worden gebracht. Het is beschamend dat een gemeente, die recht heeft op een predikantenplaats het niet van de gemeente gedaan krijgt het geld daar voor te krijgen". Ook hij legde er de nadruk op, dat iedesre gemeente het recht van handelen naar eigen goed vinden heeft. „Met deze richtlijnen speculeren wij er op. dat gaandeweg de hier en daar aanwezige slechte spehnethodiek tussen diakonie kerkvoogdij wordt overwonnen, dat opzicht fungeren wij als In de middagvergadering werd groot aantal benoemingen - bij accle- matie - aangenomen. Herbenoemd als praeses en assessor van de provincia le kerkvergadering werden ds. J. de Boer, Vrouwenpolder en L. Evertse te Oudelande. Tijdens die vergade vroeg ds Rinkema voorts aandacht voor 'het meer en meer pluriforme aspect van de maatschappij'. In dat verband zag hij graag dat aandacht wordt besteed aan bepaalde groepen, zoals onder anderen Surinamers en of nagegaan kan worden welke plaats zij in de samenleving en de kerk inne men. in de Mlro-vsetiging te VNasingan met de leegste prijzen en de beste kweliteit nostffiims 8,75 Kolbert 3,50 Pantalon 3,25 Jipii vnnat 3,75 li waf 2,75 ïrai. vest 1,75 Jas. shH 6,25 Regenjas oi -neutel d.25 (Waterproof 1,50 extra) (van vrijdag 30 jan. t/m donderdag 4 febr.) milieu geen probleem, de heer Oggel vroeg zich af waarom dan de land bouwbedrijven voor de milieubescher ming moeten betalen. Een krachtige reactie van de landbouw achtte hij nodig. De grondplitiek kreeg van (Ie inleider weinig waardering. Hij liad bezwaren tegen het voorkeursrecht van gemeenten, waardoor boeren naar zijn mening in een grote rechtsonze kerheid kunnen worden gedrongen. De vervanging van de werkelijke waarde door de gebruikswaarde valt volgens hem beslist niet in het voordeel van de boer uit. Mr. Oggel gaf als zijn persoonlijke opvatting, dat de afwachtende hou ding van de boer snel zal moeten worden vervangen door een meer aan vallende houding, wil de landbouw zijn recht verkrijgen. Op dat punt had in zijn openingswoord ook de ZLM- voorzitter Aagtekerke gewezen: hij constateerde, dat, het. merkwaardig stil was geworden in de landbouw na de protestacties en signaleerde, dat een boer met zestig koeien minder verdient dan een fabriekswerknemer met 40 uur per week. Een goed prijsbeleid achtte hij dan ook belang rijker dan subsidies op overschotten Op de inleiding volgde een geanimeer de gedachtenwisseling. Ds. Hofstra wordt in Gapinge bevestigd GAPINGE Drs. J. D Hofstra, kan didaat te Amsterdam, die het, beroep van de Gereformeerde kerk te Veere- Gapinge heeft aangenomen za) op 7 maart om 10 uur te Gapinge beves tigd worden door ds. F. H. Veenhui- zen te Apeldoorn en om 14.30 uur intrede preken te Veere. J D. Hofstra werd geboren 23 oktober 1946 te Amsterdam en studeerde aldaar aan het Chr. Lyceum West en aan de V. U waar hij op 17 december 1975 zijn doctoraal examen theologie behaalde. Hij was bestuurslid van de zondags school te Amsterdam Ouderavond 'De Kloek VLISSINGEN Dinsdag hield kleu terschool 'de Kloek' te Vlissingen eer ouderavond. Voor de pauze werden dia's vertoond die tijdens de Sint Nicolaas en kerstactiviteiten gemaakt waren door de heer Van der Muil. Na de koffiepauze werden de ouders uit genodigd hun creativiteit te beproeven met materialen die door de kinderen worden gebruikt op school. Bondsleden 'Hout en bouw' gehuldigd SEROOSKERKE (W) De Neder landse Christelijke Bond van werkne mers in de hout en bouwnijverheid, afdeling Serooskerke (W), hield in het verenigingsgebouw haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer P. Franc- ke, opende en heette de aanwezigen welkom. Hierna bracht de secretaris, de heer J, Paauwe, de notulen en het jaarverslag uit,. De afdeling telt thans precies 100 leden. De penningmeester, de heer P. den Hollander, kon in zijn financieel jaaroverzicht een batig sal do vermelden. De zaalactivering be stond ditmaal uit een bingo-spel. Bondsbestuurder, de heer de Kleuver, hield een toespraak waarin hij onder meer sprak over de vorming van een federatie, de CAO en meer actuele zaken Vervolgens werd het gouden insigne wegens het 25-jarige lidmaat schap uitgereikt, aan de heren P. Boone Pz., P. Boone. Wz. en J. Paau- we. Voor de echtgenotes van de Jubi larissen waren er bloemen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heren. P. Boone, J. Paauwe en J. Schout herkozen. De attractie voor de huisvrouw waa het raden naar de prijs van een tas levensmiddelen, waarvan de winnaar tot grote hilariteit van de aanwezigen een man bleek te zijn. Na een fami liespel en verloting van gereedschap sloot de heer de Kleuver deze g de avond met dankgebed. Tfgj^r Da» hebt u nodig in deze tijd van regen en wind, of pittige vorst. Goed vlees - gauw klaar gemaakt - geef» een warm en tevreden gevoel. U kunt er weer tegen. 500 gram gebraden 100 gram gebraden 100 gram WORST "Jü 100 gra™ JAC. DE VISSER, Thibautstraat 3e, Middelburg WEBMAES. Lange Noordstraat SS, Middelburg v. fl. HOUT. Oraniepiein 7, Souburg =r 5y=Él w* „„niiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4