g' luien in Axel Gemeente- en rijkspolitie naar hechtere samenwerking Gemeentewerkman Veere kwam uit pet yan gemeentebode Beveiliging van Vlissingse kruising GEEN DIRECTE RELATIE VERGUNNINGENUÏTBREIDING PECHINEY EN ENERGIEBELEID 7- NIEUWE STUDIE BEVEILIGING OOSTERSCHELDE DOOR VERHOGING VAN DE DIJKEN ONTGRONDINGSVERGUNNING VAN VUILVERWERKINGSBEDRIJF BLEEK NIET VOLLEDIG TE ZIJN Knelpunten uit politiepraktijk wegnemen Zeeuwse ALMANAK Herkenning COMMISSIE GEÏNSTALLEERD OP HET PROVINCIEHUIS 2 PRÖVINCÏKIE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1970 rend directeur van politie mr W. A- Baron van der Feit'/, merkte in een korte toespraak op dat liet, zonder dat er overigens tegenstellingen zijn tussen bestuur en justitie, in Neder land niet eenvoudig is een nieuw politiebestel te creëren. „Wel moet er iets gebeuren op het vlak van de practische samenwerking", zo consta teerde hij' 'en zo kunnen we vanaf de voet laten groeien en bloeien'. D9 heer Van der Feltz noemde daar bij als belangrijkst© punten een goede bereikbaarheid van de politie en het wederzijds verlenen van assistentie tussen de korpsen. Een volledige 'ver smelting' van rijks- en gemeentepolitie roept nogal wat weerstanden op. zei mr Van der Feite nog, maar zeken- waar het gaat om het bereiken van een nauwere samenwerking bestaat in Zeeland 'een goede gezindheid'. In de commissie 'Samenwerking poli tie' hebben zitting:Mr W. J. Kolkert, Minister Lubbers op kamervragen Ontwikkelingen houden wei met eikaar verband DEN HAAG Minister Lubbers economische zaken heeft in woord op vragen uit de tweede kamer over de vergunning-aanvragen voor de uitbreiding van Pechiney laten we- i, dat er 'niet van een directe relatie' kan worden gesproken 'tussen deze aanvragen en het energiebeleid. Wel is er zegt hij 'sprake van verschillende min of meer met elkaar verband houdende ontwikkelingen. In antwoord op de in april vorig jaar gestelde vragen van de kamer leden J. Terlouw (d'66), mevrouw Epema-Brugman(PvdA) en Jansen (PPR) zegt minister Lubbers, daarbij geen wrijfpunten hoeven en behoren te ontstaan. "Enerzijds is het beleid van de regering in de Energie nota duidelijk uitgestippeld. Ander zijds dient bij het al dan niet verle nen van gemeentelijke en provinciale vergunningen de beoordeling te ge schieden in het kader van de betrok-' ken wetten,' zo schrijft hij. Naar aanleiding van een artikel in de PZC van 8 februari 1975 vroegen kamerleden of het waar is, dat voor de directie van Pechiney nog zwaar der dan het krijgen van de vergunnin gen de zekerheid telt dat energie geleverd kan worden voor een accep tabele prijs. De minister laat weten, dat Pechiney dit bevestigt: het weegt zwaarder, 'omdat het bedrijf van oor deel is zowel technisch als financieel in staat te zijn aan de te stellen milieu-eisen te voldoen.' Op de vraag naar de relatie met kerncentrales in dit opzicht betoogt de minister: Het is een bekend feit, dat de produtotie van aluminium bij de bestaande concurrentieverhoudingen op de wereldmarkt slechts rendabel is wanneer energie tegen een econo misch aanvaardbare prijs kan worden verkregen. Voor Péchiney Nederland NV is een overeenkomst met de elek triciteitsleverancier, die de levering van voldoende elektrische energie te gen een nu en in de toekomst aan vaardbare prijs garandeert, dan ook van doorslaggevende betekenis'. In dit verband wordt verwezen naar het ant woord op de vragen van het tweede kamerlid Jansen, waarin onder meer is gesteld, 'dat het niet in de bedoe ling ligt te interveniëren bij de vast stelling van een energieprijs, welke een kwestie is tussen de elektriciteits leverancier en de afnemer.' Péchiney heeft als afnemer echter geen invloed op de wijze waarop de elektrische energie wordt opgewekt, zo onder streept de bewindsman. hoofdofficier van justitie te Middel burg; mr H. F- M. van dier Heijden, chef kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland; A J. Knijff, commissaris van rijkspolitie bij de Procureur-Generaal, bij het gerechts hof te Den Haag; Drs. P. A. Wolters, burgemeester van de gemeente Mid delburg; Drs. Th. Westerhout, burge meester van de gemeente Vlissangen; Mr. F. G. A. Buber, burgemeester van de gemeente Goes; Drs. R- C. E. Barbé, loco-burgemeester van de ge meente Temeuzen; H P. Everwijn, burgemeester van Westerschouwen, namens de burgemeesters van de ge meenten met; rijkspolitie op Shouwen- Duiveland; J. E. Boeijen, burgemeester van Tholen, mede namens de burge meester van Sint-Philiipsland; Mr- C. Pijl Hogeweg, burgemeester van Rei- merswaal, namens de burgemeesters van de gemeenten met rijkspolitie in Noord- en Zuid-Beveland; A. Hack, burgemeester van Veere, namens de burgemeesters van de gemeenten met rijkspolitie in WalcherenP. J. G- Molithoff, burgemeester van Hulst, na mens de burgemeester van de ge meenten met rijkspolitie in Zeeuwsch- Vlaanderen; W. D. Lanting. comman dant van het korps rijkswaterstaat in het district Middelburg; J. van Mari on, korpschef van gemeentepolitie te Vlissingen; Dr. D. van Ooijen, korps chef van gemeentepolitie te Middel burg; J. L de Rave, korpschef van gemeentepolitie te Temeuzen, Het se cretariaat heeft het kabinet en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland- Mr. Mensert Spaan- derdam, commandant van het district Dordreoht van de rijkspolitie te wa ter. AXEL Afgelopen weekeinde, in de nacht van zater dag op zondag, is in de stallen van J. den Doelder in Axel een 'vroeg' veulen geboren. Het is een donker harige, wit gebefte hengst die naar de naam- Smo- lcey luistert. Moeder Scarlet was eigenlijk pas eind ■januari uitgeteld. Smokey is uit een kruising met de hengst Gamepark, een dier van de Aardenburgse familie Lockefeerr voortgekomen. Smokey heeft al in de Axelse wei rondgesprongen. j Volgens mevrouw Den Doelder was Smokey er vroeg bij. De vroegste veulens worden over het algemeen half februari geboren. Mei is de ware veulenmaand. TOEN STEMMEN DRIEMAAL BIJ 5-5 STAAKTEN VEERE Het lot heeft in de woensdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Veere moeten beslissen wie hier de functie krijgt van 'gemeente werkman in vaste dienst belast met het onderhoud van sportvel den'. Een functie, waarvoor veel animo bleek te bestaan. Er wa ren 46 sollicitanten geweest Na selectie hadden b. en w. twee sollicitanten op e voordracht ge plaatst, de heer C. M. Bolier te Poortvliet en de heer A. Sturm te Middelburg. Al direct bleek dat de raadsleden het moeilijk hadden met de keu ze. Eerst na ongeveer een half uur met gesloten deuren te heb ben vergaderd kwam het tot een stemming. Tot driemaal staakten de stemmen- Tekens gingen er vijf naar Bolier en vijf naar de heer Sturm (één) van de raadsle den was door ziekte verhinderd). Burgemeester A- Hack raadpleeg de de reglementen en constateer de, dat in een dergelijk geval het tot de beslissing moet bren gen. Hierover stelde maar één raads lid de heer J. Cevaai (ch): „En ais we daar bezwaren tegen hebben?" De raadsvoorzitter: „Dan zal men toch eerst de reglementen moe- De burgemeester wendde zich hierop tot de gemeentebode: „Hebt u uw pet bij u?" De bode wilde zijn pen aanrei ken, maar de raadsvoorzitter haastte zich: „Nee uw uniform pet." De pet kwam tevoorschijn uit een aan de raadszaal belendend vertrekje. Burgemeester Hack deponeerde er twee dichtgevouwen briefjes in met de namen van de kandidaten, liet de bode schudden en gemeentesecretaris de heer L- van der Hiele de trekking ver richten- „De heer Sturm is benoemd" con stateerde tenslotte burgemeester Hack. Bromfietster licht gewond VLISSINGEN - Bij een aanrijding tussen een bromfiets en een personen auto woensdagavond op de kruising Paul Krugerstraat-Scheldestraat te Vlissingen is de broirü'ietsbestu urster J. J. A. S. uit Vlissingen licht gewond geraakt. Per ambulance is ze over gebracht naar het Bethesda-Sint Jo- sephziekenhuis. Het ongeluk gebeurde omstreeks half tien. Mejuffrouw S., die over de Scheldestraat reed, verleende op de 'kruising met de Paul Krugerstraat geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door- mevrouw EL H. - uit Middelburg. De bromfietser kwam ten val... en .liep verwondingen op. .De bromfiets en de auto werden licht Fractievoorzitter Van Thijn van PvdA: „In elk stadium alle aspecten opnieuw overwegen' DEN HAAG De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, de heer Van Thijn, heeft in het maand blad Milieu Defensie van de vereni ging Milieu Defensie gepleit voor een nieuwe studie naar de mogelijkheid de Oostersohelde te beveiligen door dijkverhoging, indien zal blijken dat de bouw van een doorlaatbare dam te duur wordt. Naar het oordeel van de heer Van Thijn staan er zo grote belangen op hét spel, dat het onver antwoord zou zijn als niet in elk stadium alle aspecten opnieuwzouden worden Bedrijf: Stukken zouden op geldigheid worden getoetst" TERNEUZEN De 'Centrale Vuilver- werkende Industrie' (evi) uit Terneu- zen blijkt vorige week donderdag- VLISSINGEN Binnen korte tijd wordt de Vlissingse kruising President Rooseveltlaan-Nieuwe Vlissingseweg beveiligd met verkeerslichten. Hoewel men al met de aanleg ervan druk doe"de is, zal de installatie eerst 2 dagen nadat de vorst uit de grond is in werking kunnen worden gesteld. De reden voor het aanbrengen van deze installatie is, zo deelde hoofdin specteur L. Schuller van de Vlissingse politie mee, om in het vervolg (zwa re) aanrijdingen in de steeds verkeers- intensiever wordende President Roo- seveltlaan zoveel mogelijk te voorko men. in feite krijgt deze kruising dezelfde regeling als die voor de Zuid- beekseweg (kruising Westerzicht-Nieu- we Vlissingseweg) geldt. In principe krijgt dan de Nieuwe Vlissingseweg altijd groen als van de zijwegen (bij voorbeeld de President Rooseveltlaan) geen verkeer komt- Is het aanbod van die zijrichtingen wel groot dan krij gen die groen. Voor het zogenaamde 'verlengen' van dat groene licht worden speciale lus sen aangelegd- Met de in werking treding van de installatie zullen met name ook aparte regelingen worden getroffen voor het fietsverkeer. Provinciale waterstaat is de opdracht gever voor deze kruisingbeveiliging; de kosten van de installatie worden gedragen door provincie en de ge meente Vlissingen. avond op een persconferentie niet de volledige tekst te hebben verstrekt van de ontgrondingsvergunning zoals die in 1965 door gedeputeerde staten zou zijn afgegeven aan de vorige eigenaar van het terrein in de Van Wljekhuijsepolder onder Hoek, de heer Verhelst. In het stuk, waarvan de OW een kopie beschikbaar stelde, ontbraken de artikelen 7 en 8. Artikel 7 luidt: Binnen 18 maanden na heden zijjn de werken vol tooid1." Artikel 8 luidt: „Van deze vergunning wordt geen gebruik gemaakt voordat aan g.s- is ingezonden een verklaring overeenkomstig het hierbij gevoegde model." De brief is gedateerd: 29 juli 1965 en getekend door de hoofdingenieur-di recteur .van de provinciale waterstaat. De gemeente Terneuzen staat op het standpunt, dat de aan de heer Ver- helst afgegeven ontgrondingsvergun ning niet meer geldig is- Daarbij doet ze een beroep op artikel 31 van de in 1971 gewijzigde ontgrondingswet, waarin staat, dat 30 dagen na publika- tie van deze wet in het staatsblad de ontgrondingen een aanvang dienen te hebben genomen- Als dat niet het geval is, komen ze automatisch te Niet geweten De CVI liet woensdagavond weten, niet te hebben geweten of de stukken, die zijn getoond op de persoonferntie, al of niet geldig waren omdat het be drijf ze niet uit ambtelijke bron had gekregen. .Er is echter duidelijk gesteld dat ze (de CVI red.) de stukken op geldig heid zou laten toetsen- Toen ze daar toe overging, bleek dat ze niet volle dig waren- Niettemin bleek ons in ziens uit de stukken die gepubliceerd waren dat we niet aan het ontgronden waren", zo deelt het vuilverwerkings- bedrijf mee. Van de kant van de CVI werd woens dagavond voorts met klem ontkend dat de firma enkele weeltjes in de buurt van de toekomstige stortplaats zou dichtgooien- Volgens het bedrijf gaat het hier slechts om een ondiepe kil langs de dijk tussen de Nieuwe Westendijk- en de Van Wljekhuijsepol der- Wethouder van openbare werken drs. R. C. E. Barbé van Temeuzen deelde mee, dat de gemeente deze werkzaamheden zal betrekken bij het ontgronden zonder r Van In het maandblad van de Milieu Defensie herinnert de i Thijn er aan, dat de beslissing can de Oostersohelde af te sluiten is geno men in een situatie waarin ministens met portefeuilles wapperden. Hij stelt, dat hijzelf altijd een fervent voorstander is geweest van afsluiting van de Oosterschelde en dat de beslis sing die in het najaar werd genomen zeer moeilijk was. Alles afwegend kwam men tot het compromis van de doorlaatbare dam, een compromis dat in het voorberaad in de PvdiA-ifracfeie werd aangedragen, zo stelt de beer Van Thijn. Hij brengt in herinnering, dat hij in november 1974 zijn aanblij ven als fractieleider verbond aan een unanieme opstelling van zijn fractie •promts. - - Verderop in het artikel schrijft de heer Van Thijn: „Het is merkwaardig inmiddels zo met het ecologische as- peot hebt gei'dentifaceert dat elke ve zel in opsiana komt bij de gedachte dat in zo'a situatie de afsluiting toch doorgang zal moeten vinden. Zeker nu inmiddels is gebleken dat er technisch zoveel meer kan dan vroeger voor mogelijk werd gehouden, zou je toch tot het uiterste willen gaan om afslui ting te voorkomen. Zwaar weegt daar bij de gunstige ervaring die inmiddels is opgedaan bij het programma van dijkverhoging. Zo'n programma blijkt inmiddels vele malen sneller te kun nen worden uitgevoerd dan ons eerst was voorgehouden". „Vandaar dat ook bij mij de be hoefte is gegroeid om, voor het geval dat een van de ontbindende voorwaar den in werking treedt, toch nog eens serieus te laten nagaan of een open Oosterschelde met dijkverhoging tot deltapeil een oplossing kan zijn die in voldoende mate tegemoet kan komen aan de teredhte veiligheidsbehoefte van de plaatselijke bevolking. Ik geef toe, opnieuw een doorbreking van de oontdnuïteit van besluitvorm i ng. Maai de belangen die op het spel staan bij dit soort beslissingen met toekomst waarde zijn zo groot, dat het onver antwoord zou zijn als je niet in eik stadium alle aspecten opnieuw zouden worden heroverwogen. Het blijft wor- Oostenrijk-avond MIDDELBURG Morgen, vrijdaga vond, verzorgen voor de groep Petra in het gebouw aan de Turfkaai Ron nie en Claire Norel een programma over Oostenrijk. Beiden worden bin nenkort naar Oostenrijk uitgezonden door de Europese Evangelisatie 1 ding. De bijeei kwart over acht- - VRf.l ZONNIG. MAAR KOUD Droog en vrij zonnig weer, maar ook plaatselijk mist. Matige tot vrij krach tige zuidoostelijke wind. Maximumtem peraturen rond het vriespunt in het zuidwesten en westen tot ongeveer min 5 graden in het oosten van het land. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Op de meeste plaatsen droog. Minder lage temperaturen. Weersvooruitzichten In cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp.: omstreeks min 5 graden: max. temp.: omstreeks 0 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp., omstreeks min 3 graden; max. temp.: omstreeks 1 graad; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. NE. Voor de temperaturen geldt voocr vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 8.26 onder 17.20 Maan op 06.53 onder 16-52 MIDDELBURG - Op het provinciehuis heeft commissaris der koningin dr C. Boertien woensdagmiddag dc 'Cam- mlssi© samenwerking politie Zeeland' geëinstalleerd, een commissie die nieuwe vormen van samenwerking gaat behartigen tussen rijkspolitie en de gemeentelijke politiekorpsen. Dc commissie bestaat uit burgemeesters, vertegenwoordigers en rijks- en ge meentepolitie, justitie en het provinci aal bestuur. Het gaat er vooral om, zo bleek uit de Inetallatierede van dr. Boertien, voor de periode van nu tot de tot standkoming van de bestuurlijke reor ganisatie in Nedertand oplossingen te vinden teneinde concrete knelpunten uit de politiepraktijk te kunnen weg nemen. Opheffing van deze knelpunten vereist samenwerking van de rijks- en gemeentepolitie in regionaal ver band. De commissaris der koninging zei hierover: .Daarbij kan gedacht wor den aan taken die in de praktijk door gezamelijke dienstuitoefening beter kunnen worden vervuld. Ais voorbeel den zijn te noemen verbetering van de bereikbaarheid van de politie voor het publiek, regelingen ter verbetering van de uitvoering van de surveillance- taak, samenwerking ten aanzien van de recherche en ten aanzien van die taken, waarvoor technisch-specialisti- sche kennis is vereist. De samenwerking zal geen "voorschot' vormen op het nieuwe politiebestel, hoewel bij het. kiezen van praktische oplossingen het oog wel gevestigd dient te zijn op de toekomstige be stuurlijke reorganisatie, aldus dr Boertien in zijn toespraak. Gezien de omvang van de commissie - die uit achttien mensen bestaat - kan de vorming van werkgroepen wenselijk zyn, die de problematiek regionaal kunnen bezien, bijvoorbeeld voor Zeeuwsen-VlaanderenWalcheren Noord- en Zuid-Bevel and- 'REGIOPOLITIE' Tn zijn toespraak onthulde de com missaris, een suggestie beluisterd te hebben voor de instelling van een regio-politie'. Hij kwam aan dit punt toen hij er op wees, dat met name op het terrein van de recherche en sur veillance concrete wensen tot verdere samenwerking zijn geuit, die mogelijk ook in de praktijk te realiseren ri.ro. .Door een burgemeester", aldus dr Boertien. „is zelfs de suggestie gedaan Walcheren ais proefgebied te laten fungeren voor een regionale politie. Hoe interessant dit voorstel ook zijn mag. het lijkt niet te realiseren. Im mers, dit voorstel komt neer op een totale reorganisatie van de politie langs de weg van samenwerking. In de praktijk zal echter met de huidige politiewet in de hand gewerkt moéten worden. De grenzen van deze wet dienen bepalend te zijn voor de moge lijkheden van samenwerking. Deze wet geeft geen mogelijkheden om de bestaande gezags- en béhsersstruo- tuur te doorbreken"- Aan het slot van zijn rede merkte dr Boertien nog op dat 't om de installatie van een volstrekt unieke commissie gaat, 'omdat ze geen voorzitter heeft". De procureur-generaal WJ het ge rechtshof te Den Haag tevens funge- MARKT 19 - MIDDELBURG verfijnde gerechten van de grill vanaf 20.00 uur In dit gewest plegen wij door gaans vertederd te spreken over 'de kleine schaal', over iedereen, die iedereen kent en de charmes, die dat heeft. Allemaal veel leu ker, veel menselijker dan in de randstad, dan in Amsterdam, Rot terdam of Den Haag. Toch moet men Den Haag ook niet uitvlakken. De Middelburgse man, wiens werkzaamheden hem met enige regelmaat naar de residentie voe ren, kan er over meepraten. Vorige week liep hij in een verlo ren uurtje in het Haagse het pand van De Slegte binnen, waar zich menig lezenswaardig, veelal te vroeg afgedankt boekwerk be vindt- Hij speurt daar vaker naar belangwekkende titels in verloren uurtjes. Ditmaal viel zijn oog op een begeerd werkje, dat zich onder aan een zéér hoog opgetaste sta pel boeken bevond. Toen de man er hebberig en licht onbeheerst naar greep, viel de stapel wanke lend uiteen en stond hij beteu terd tussen een tot aan de knieën reikende voorraad afgeprijsd druk werk. Hij maakte snel enige ruimte vrij om op de knieeën te kunnen breken en de opruimings werkzaamheden aan te vatten maar het personeel had de klap gehoord. Toen hij gisteren ook opnieuw even de winkel betrad, sprak een personeelslid hem al snel aan: ,JSn meneerstaat alles nog op z'n plaats?" Zo'n blijk van herkenning valt dan niet tegen voor Den Haag, bedoelen wij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2