Noodtoestand 'binnenlandse Zambia vanwege ondermijning' SPAANSE OPPOSITIE TELEURGESTELD OVER HERVORMINGEN VAN NAVARRO Geen publicatie van CIA-rapport Van Doorn wil hogere drempel Amerikaanse druk op Israël Bank voor enkele tonnen opgelicht GEEN WET OVERLEG HOGER PERSONEEL STEUN AAN PERS Italiaans blad noemt namen Russische agenten DONDERDAG 29 JANUARI 1978 rtOVINCIAl! ZEIUWS! COUUNT VREES VOOR HERNIEUWDE ACTIES (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse oppositiepartijen hebben hun teleurstelling uitgesproken over het rege ringsprogramma van premier Arias Navarro, dat woensdag met enthousiasme en langdurig applaus werd ontvangen door de 561 procuradores in het parlementsgebouw. Joaquin Ruiz Gimenes, leider van de vooruitstrevende christen-democraten, zet „de oppositie heeft gelijk wanneer zij verzekert dat een democratische evolutie van binnenuit niet van dit regime verwacht kan worden". Anto nio Garcia Lopez (sociaal-democraat) verklaarde dat ,,het land wel wat anders nodig heeft dan een stroomlij ning van de Franco-dictatuur" en dat „tenzij de regering tegen het najaar de democratie heeft hersteld, het land op een botsingskoers terechtkomt' Enrique Tiemo Galva (marxistische socialisten) noemde Arias' toespraak van zeventig minuten „autoritair, con servatief, zonder enig concreet bewijs voor de democratische beloften" beschreef de premier zelf als „een gevangene van het systeem". Ten slot te vond Senor Camunas, leider van een liberale partij, dat de beloften van de premier geheel ontoereikend rijn en dat men het aftreden van Arias Navarro moest eisen. Premier Navarro oogstte veel ap plaus met opmerkingen als „de breuk met het verleden afwijzen"; „geen am nestie voor ondermijnende elemen ten"; „tegen terroristen, anarchisten, separatisten en communisten"; „dank bewijs aan de politie"; „het gezag van de regering uitoefenen met het volle pond der wet"; „regionalisme mag niet in separatisme ontaarden"; vijanden van Spanje waken" (een oud stokpaardje van Franco); „Spanje eist teruggave van Gibraltar" en „geen deel van de pers misbruikt de vrijheid om de instellingen van het regime aan te vallen". Men mag verwachten dat acties van de oppositie, zoals betogingen en poli tieke stakingen, in de komende dagen zullen herleven en de dagen van de wapenstilstand lijken voorgoed voor bij. Vooral van de Baskische ETA kan men, na Arias Navarro's veroordeling van het separatisme, rijn harde hou ding in de amnestie-kwestie en vage beloften op het punt van regionalise ring, harde acties vrezen. Concrete aankondigingen van Arias Navarro waren: Modernisering van de opvolging van de koning (dochters kunnen ko ningin worden, verkorting van de min derjarigheid van de koning, die nu tot het 30e jaar duurt, afschaffing van de Regen tier aad, die door het naaste fa milielid vervangen wordt op dit ogenblik Don Juan, de vader van Juan Carlos, die nog altijd geen afstand doet van rijn aanspraken op de troon); Hervorming van de strafwetgeving tegen illegale propaganda en illegale bijeenkomsten (waarmee men de niet gewelddadige oppositie pleegde te ver volgen); Een nieuwe kieswet; Hervorming van het „parlement" (in twee Kamers, met gelijke be voegdheden, waarvan één de Nationa le Raad van de Staatspartij is, het geen de Franco-ge trouwen vetorecht zou geven): Een nieuwe wettelijke regeling voor politieke bijeenkomsten en beto gingen; Afschaffing van de speciale politie ke rechtbank TOP (maar geen woord over het politieke gebruik van krijgs raden); Binnen drie maanden een „belas tinghervorming^ nieuwe inkomensten- maar geen nieuwe vermogensbelas ting en een scherpere strijd tegen belastingontduikers; ment" de democratisering van koningschap van Juan Carlos toever trouwt, op zijn zachtst gezegd een eigenaardige situatie. Over de buitenlandse politiek be perkte Arias zich ertoe de Spaanse „oplossing" voor het Sahara-probleem te verdedigen en enkele gemeenplaat sen ten beste te geven over Spanje's wenselijke integratie in West-Europa Natuurlijk onderstreepte hij, dat het kersverse verdrag met Washington, dat Kissinger verleden zaterdag in Madrid ondertekende, een groot sue- Anti-terrearwet Verder duidde Arias Navarro aan, zonder echter concrete beloften te doen, dat de anti-terreurwet hervormd wordt, dat de perswet (waarschijnlijk naar het Britse liable-voorbeeld) aan gepast wordt en dat de regionalise ring wettige status zal krijgen. Al deze plannen zullen aan de huidi ge „parlementsleden" voorgelegd wor den, al zullen enkele hervormingen van het opvolgingsrecht en de samen stelling van het „parlement" ook een nationaal referendum vereisen. Dit al les kan, aldus Arias, achter de rug zijn voor 30 juni 1977. Tot die datum is het mandaat van de huidige Cortes- leden zojuist verlengd. Dat wil zeggen, dat Arias aan Franco's laatste „parle- (Slot van pagina 1 nodigen aan het sociaal-economisch overleg mee te doen. Hij dacht dat de vakcentrales hiertegen geen bezwaar zullen maken- Als het antwoord van de minister negatief uitvalt, zal Riet kerk hierover een motie indienen. Evenals Roolvink had de socialist Poppe juridische bezwaren tegen het initiatiefvoorstel. Hij wees Nypels nog op de aan de gang zijnde verschuivin gen in de onderlinge verhoudingen tussen de vakorganisaties. „Er is on der meer een vrijage aan de gang tussen CNV en RHMP. Niemand weet wat er nog meer gaat gebeuren. Het is duidelijk dat de overlegstructuren waar wii het hier over hebben binnen afzienbare tijd op de helling komen" aldus Poppe- VERVOLG \MTI.I.1N perkt, maar het systeem van de om roepwet ze is nog niet zo slecht als menigeen wil laten voorkomen blijft van kracht. En dat is in ieder geval verre te prefereren boven het hangslot dat het AR-kamerlid De Boer thans aan het bestel wenst te hangen. Daarmee zouden we weer terugkeren tot het oude besloten bestel van wel eer. Daarmee zou de basis van de hui dige omroepwet verdwijnen, namelijk 'de vrijheid van luisteraars en kijkers om zich naar eigen smaak en inricht to organiseren'. Huis van afgevaardigden weigert toestemming WASHINGTON (UPI, AFP) Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft geweigerd de commissie voor de inlichtingen diensten toestemming te geven een rapport over de operaties van de buitenlandse inlichtingendienst (CIA) te publiceren waarvan grote delen al zijn uitgelekt. Reden Is dat sommige leden menen dat inlichtingen zouden worden onthuld die geheim dienen te olijven. ces voor Spanje was. Verder herhaal de hij de bekende Spaanse eis van teruggave van Gibraltar. EEG Commissie-voorzitter Otis D. Pike had toestemming verzocht het 338 pagi na's tellende rapport vrijdag om mid dernacht (zaterdag 05.00 onze tijd) te publiceren. Afgevaardigde Robert Bau- man maakte echter bezwaren tegen publikatie in de huidige vorm omdat het, volgens hem, geheime en gevoeli ge inlichtingen bevat die de Ameri kaanse belangen zouden kunnen scha den. Aangezien het htris algemene goedkeuring moet geven gaat de pr> blikatle nn niet door. Van het rapport zijn al grote delen in de pers uitgelekt. Zo is naar voren gekomen dat de jaarlijkse rekening voor de inlichtingendienst ongeveer 10 miljard dollar bedraagt. Dat Is veel meer dan het congres op basis van beschikbaar gestelde informatie zelfs maar I Italië De Italiaanse regering heeft haar am bassadeur in Washington opdracht ge geven de Amerikaanse regering om zo uitvoerig mogelijke opheldering te vragen over de berichten over finan ciële steun van de CIA aan politieke partijen en politici in Italië. Intussen deed het Turijnse blad "La Stampa', nieuwe onthullingen over dergelijke giften. In 1970 zou de Graham Martin, 800.000 dollar gegeven aan de "hoogsteleider van de Italiaanse geheime diensten', generaal Vito Miceli. Deze generaal wordt er nu door de justitie van beschuldigd dat hij de regering niet heeft gewaar schuwd voor een staatsgreep die prins Junio Valerio Borghese, een voormali ge officier onder Mussolini, in ber 1970 had georganiseerd. Volgens Ta Stampa', was het besluit van ambassadeur Martin aangevoch ten door de leider van de CIA in Italië die vond dat generaal Miceli geen ervaring had en geen relaties met de pers. Tenslotte werd het ge schil in het voordeel van Martin be slist door het hoofdkwartier van de Generaal Miceli die enkele maanden in voorarrest heeft gezeten in verband met de zaak-Borghese maar toen te gen storting van een borgsom op vrije voeten werd gesteld, heeft dins dag gevraagd zo spoedig mogelijk te' mogen voorkomen teneinde ophelde ring te kunnen geven over zaak. Persbureaus William Colby, aftredend directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst, heeft ontkend dat de CIA 'gemanipuleerd' heeft met berichten van het Britse persbureau Reuter. In het grotendeels uitgelekte rapport van de commissie voor de inlichtin gendienst van het Amerikaanse huis van afgevaardigden stond namelijk dat er vaak gemanipuleerd is met berichten van Reuter. Colby zei nu op een persconferentie dat hij, toen hij op een besloten ritting van de huis commissie als getuige gehoord werd over de banden tussen de CIA en de nieuwsmedia, een "voslagen hypotheti sche' discusse gevoerd had waarin Reuter alleeen maar genoemd was als een niet-Amerikaans persbureau. Col by legde er op de persconferentie Slot van pagina 1 boze, zo zei hij. Het enige doel is zwakke bladen zo te helpen, dat zij de concurrentie aankunnen met de meer kapitaalkrachtige bladen, aldus Van Doom. Ten aanzien van een redactiestatuut bij de dagbladondernemingen wilde Van Doom eerst het overleg tussen de Vereniging van Journalisten en de Nederlandse Dagblad Pers afwachten, alvorens zelf initiatieven te nemen. De PvdA'er Roethof had in een motie gevraagd in de wet de verplichting op te nemen dat dagbladondernemingen over een redactiestatuut moeten be schikken. Vodlgens Van Doom moeten de direct betrokkenen eerst in de gelegenheid worden gesteld tot over eenstemming te komen. De eveneens van de PvdA afkomsti ge wens tot rec'amebelasting, ter on dersteuning van het bedrijfsfonds vno- de oers vond Van Doom voorlo pig wat moe'liik uitvoerbaar Hi' ?- ion tact te hebben opgenomen met staatssecretaris Van Rooiien van fi nanciën. maar deze b'.eek er weinig heil in te zien- Bovendien is het bedrijfsfonds bezig met een studie over de reclame als factor in de -oncurrentieverhoudingen binnen de ners. a'dus Van Doom. De Tweede Kamer zal donderdag- niddag antwoorden op het betoog van Van Doom. Daarvoor komt 's morgens staatssecretaris Van Hultei aan bod met rijn verdediging van het onderdeel kabeUpt»"»^ nogmaals de nadruk op dat de CIA geen betrekkingen onderhoudt met de grote Amerikaanse persbureaus, maar wel relaties heeft met zogenaamde "stringers', onafhankelijke journalisten die. doorgaans op incidentele basis, voor kranten werken. Reuter gaf eer der een verklaring uit waarin ont kend wordt dat er banden bestaan ol bestaan hebben tussen rijn personeel en de CIA. (Slot van pagina 1 Al met al betekent dit programma van Arias bepaald géén garantie dat Spanje, zoals zijn kabinet tot nu toe volhoudt, tussen 1977 en 1980 voldoen de aan de eisen van het Verdrag van Rome zal hebben voldaan om lidstaat van de EEG te worden. Bijvoorbeeld, de omvorming van de staatsvakbon- den wordt aan deze Franco-organisa tie zelf overgelaten, iets waar Span je's democratische, clandestiene vak bonden natuurlijk geen genoegen mee zullen nemen. Voorts het feit dat de staatspartij. Franco's creatie uit 1937 om de democratie te bestrijden, ge handhaafd wordt, terwijl Arias zorg vuldig zweeg over het huidige veto recht van die staatspartijbonzen op het wettelijke partijleven in het land; het feit dat oppositiepartijen nog niet toegestaan worden, maar zich eerst in het nauwe keurslijf van de „associa ties" zouden moeten wringen; en het feit dat de toepassing van het alge meen stemrecht op het gehele parle ment. plus het beginsel ran de verant woording van de regering tegenover het parlement niet ter sprake kwa men. dit alles spreekt boekdelen. Het betekent dat Arias niet op kan tegen de rechtse „bunker", die zich onder het 39-jarige Franco-regime diep ingegraven heeft. De vertegen woordigers van Spanje's oude feodale landadel en nieuwe industrile geld adel. twee handen op één buik, met de grote banken, die 's lands economie in een wurggreep hebben, en met de meest reactionaire Franco-volgelingen, vormen een gezamenlijk front. Het is Sprekerahoek beslist het bekijken waard volgens Van Doom. De anti-revolutionair De Boer, die de motie met steun van KVP en PvdA dinsdag indiende, zegt ondanks de be zwaren van Van Doom niet van plan te zijn zijn voorstel in te trekken. „Van Doom is het in zijn hart volle dig met ons eens, hij riet alleen nog praktische bezwaren. Welnu, in de motie vragen wij hem slechts zijn gedachten te laten gaan over aanvul ling van de Omroepwet. Het is nu dus aan hem om andere ideeën op tafel te leggen", aldus De Boer. Het punt van de ontkoppeling van het abonnement op een programma blad en het lidmaatschap van een omroep was voor Van Doom aanlei ding een felle aanval te doen op het karakter van vrijwel alle omroepbla den. De bladen putten zich volgens Van Doom uit in een populariteits- siag, die niets te maken heeft met het benadrukken van een eigen identiteit. Alleen het formaat, de prijs en de voordelige aanbiedingen schijnen nog een rol te spelen bij het werven van nieuwe leden. De vervlakking wordt daardoor sterk in de hand gewerkt, zo zei hij. De bewindsman uitte rijn kritiek naar aanleiding van de motie van de KVP'er Kleisterlee, die met steun van de meerderheid van de Kamer niets wil weten van de ontkoppeling. Als argument voert de KVP aan, dat de leden van een omroep zich in hun keuze voor een groot deel door de identiteit van het clubblad laten beïn vloeden en de vervlakking zal toene men als deze band wordt losgela ten. Van Doom keerde rich vierkant tegen beide argumenten. Met uitzondering van de NCRV letten alle bladen slechts één ding: het moet vóór alles gezellig zijn, want hoe meer lezer, hoe meed zendtijd. Hij kondigde aan dat na zijn berisping van vorige week van AVRO en TROS in het vervolg scherpe con trole zal houden dat de omroepen het gestelde maximum aan „ander" nieuws niet overschrijden. In omroepverkiezingen, zoals voor gesteld door PvdA. PPR, D'86 en WD (zij het elk in andere vorm) riet Van Doom weinig heil. Het regelmatige contact dat de omroepen nu nog met de leden hebben, gaat verloren als er; verkiezingen voor in de plaats komen, j Aan het idee van de WD'er Keja om de kijkers via een acceptgirokaart him voorkeur te laten uitspreken, kle ven volgens Van Doom voorts te veel praktische bezwaren. Hij hield een pleidooi voor het huidige systeem lidmaatschap omdat dit, zoals hij zei, de pluriformiteit en de eigen identiteit van de omroepen bevordert. De groepering van liberalen, die een eigen omroep nastreeft (de LRTO), zegt met verontrusting kennis geno men te hebben van de motie van het ARP-Tweede-Kamerlid De Boer, omdat hij hiermee wil bereiken, dat aspirant- omroepen geen toegang meer krijgen tot de ether- „Een dergelijke motie", aldus woordvoerders van de LRTO in oprichting, „is rechtstreeks tegen ons gericht. De motie-De Boer wil een grote groep Nederlanders buiten het omroepbestel houden". Volgens deze liberale woordvoer ders is de motie van De Boer meer ingegeven door de pogingen van het bestuur van de LRTO om radio- en te krijgen dan door over de versplintering van het Nederlandse omroepbe stel- Op 12 en 13 maart as. zal de kwestie van de liberale omroep ter sprake komen tijdens een landelijke WD-congres in de concertzaal De Doelen in Rotterdam. De afdelingen Leusden en Baam hebben hierover voorstellen ingediend, die door andere WD-af delingen worden de laatste weken al meermalen geble ken dat rij koning Juan Carlos en premier Arias Navarro hun wil kun nen opleggen. Hoe lang het Spaanse volk dit nog zal dulden en of er dan nog gehoor geschonken zal worden aan redelijke alternatieven, dat ls een grote vraag. SPECIALISTEN VRIJWILLIG ONDER NULLIJN UTRECHT (ANP) Na overleg met staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid heeft het centraal In-stuur van de Landelijke Specialisten Vereni ging (L.S.V.), gezien de moeilijke eco nomische situatie waarin ons land zich op dit moment bevindt, vrijwillig be sloten de specialisten-honoraria voor het jaar 1976 onder de zogenaamde nul lijn te brengen. De matiging betekent voor de gezond heidszorg een besparing van ca. 30-40 miljoen per jaar. aldus een woensdag door de L.S.V. uitgegeven verklaring. Concreet betekent dit. aldus de LB.V- verklaring, dat de prijscompensatie ad 4,5 pet., die aan de ambtenaren per 1 januari 1976 is toegekend, niet zal wor den opgenomen in de zieke nfondshono- raria 1976. Deze honoraria volgen nor maliter de ambtenarentrend, zoals is overeengekomen met de ziekenfondsen. Slechts de werkelijke verhoging van de prakt ij kkosten over het jaar 1975, die als gewoonlijk achteraf worden verre kend. zal in 1976 in de tarieven worden verdisconteerd, aldus de landelijke spe cialisten. Het centraal bestuur van de L.S.V. heeft dit voorstel tot vrijwillig afzien van de honoraria-verhoging meegedeeld aan haar contract-partner, namelijk het gemeenschappelijk overleg van zie- kenfor.dsorganisaties, aldus de verkla ring. Ook ten aanzien van de particuliere honoraria zal men een zelfde tarieven- beleid gaan voeren, aldus de L.S.V. Staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft 'met grote voldoening* kennis genomen van de mededelingen van de LSV. Namens de ziekenfondsorganisaties verklaarde een woordvoerder van de federatie van ziekenfondsen VWZ, dat ook de ziekenfondsen het gebaar van de specialisten lofwaardig" vinden. Hoe de andere medewerkersgroeperin gen zullen reageren is nog niet bekend. De voorzitter van de Maatschappij Tandheelkunde, de heer M. Castelein, en een woordvoerder van de Landelij ke Huisartsenvereniging, zeiden desge vraagd dat zij over deze kwestie nog niet hadden nagedacht. Zij zullen zich nog beraden over htm opstelling. Dergelijk beraad is al gaan de binnen de apothekersorganisatie, de KNMP. LONDEN: Vanuit Londen zijn van avond 96 mannen, meest Britten, via Brussel met een Sabena vlieg tuig als huurlingen naar Kinsjasa afgereisd, om zich vandaar uit aan te sluiten bij de FNLA-troepen in Angola, die de oprukkende MPLA soldaten tegenover zich vinden. De huurlingen krijgen 800r- per week voor hun werk. FORD WIL CONCESSIES WASHINGTON (DPA, UPH) i Amerika oefent druk op Israël uit om door een gezamenlijk Ame rikaans - Israëlisch initiatief be weging te krijgen in de vredespo gingen in het Midden-Oosten. Dit ROME (AFP) Het Italiaanse week blad Tanorama' zal in zijn volgende nummer een lijst publiceren van Rus sische KGB-agenten in Italië, met func ties en adressen. Politie: bende aan het werk LEEUWARDEN (ANP) De Algemene Bank Nederland is bij diverse kantoren in Nederland opgelicht voor een bedrag dat in de tonnen loopt. Volgens de politie in Friesland is alleen al bij de vesti- j gingen in deze provincie voor 78.000 op vervalste cheques uitbe- taald. In het zuiden en oosten van het land zou het, aldus de Leeuwarder politie, gaan i om nog grotere bedragen. Men vermoedt te maken te hebben met een bende. 1 De zaak kwam dinsdag in Friesland aan het rollen, toen 's morgens een onge- i veer 40-jarige man een schadeclaim van de RVS-verzekeringsmaatschaopij bij 1 de bank wilde verzilveren. Hij inde een bedrag van bijna 10.000,— en legiti meerde zich met een rijbewijs, dat waarschijnlijk was vervals*.. Bij drie vestigingen van de ABN in Leeuwarden beurde de man op deze manier geld: in totaal f 39.000,Op precies dezelfde manier werden de banken in Har- lingen, Stiens, St-Annaparochie en Bergum opgelicht. In Drachten mislukte het: de lokettiste vertrouwde het niet en wilde de cheque door middel van een telefoontje verifiëren. Terwijl de lokettiste belde, ging de man er vandoor. Aan de hand van verklaringen van het ABN-personeel is een signalement ver spreid: het gaat om een ongeveer 30-jarige man, die 1.75 meter lang is. Hij is slank, heeft donkerblond, naar voren gekamd haar en droeg bij zijn bankbezoe ken een kort, bruin suède of leren jasje en een donkere broek. tekende zich af na de eerste dag van het bezoek van de Israëlische Premier Rabin aan Washington. Ford zou Israël tot meer concessies jegens de Arabieren willen bewegen, ook om te voorkomen dat Amerika en Israël na het Amerikaanse veto Sn de veiligheidsraad geïsoleerd worden. Aan een lunch op het departement Tan buitenlandse zaken zei Rabin dat Is raël .Jn bet belang van een werkelijke vrede voor geen risico terugdeinst". Israël kon echter alleen uit een positie van kracht onderhandelen. In een rede tot de verenigde kamers van het congres bood Rabin weerstand aan de druk om de Palestijnse kwestie onmiddellijk op te lossen. Hij uitte twijfel aan de bereidheid van de Ara bische landen Israëls bestaansrecht te aanvaarden. Beweren dat de Palestijn se kwestie de sleutel tot de vrede ir. het Midden-Oosten is, is het paard achter de wagen spannen, aldus de Is raëlische premier. Kernwapens De Egyptische minister van buitenland se zaken. Ismail Fachmi, heeft woens dag verklaard dat Israël het akkoord inzake het niet verspreiden van kern wapens moet tekenen en internationale controle op zijn kernreactoren moet toelaten als het een kemwapenvrije zo ne in het Midden-Oosten wiL Fachmi zei dit tegen journalisten tn commentaar op een verklaring van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon in het parlement KAOENDA VREEST INFILTRATIE VANUIT ANGOLA LOESAKA (RTR-GPD) Pre sident Kenneth Kaoenda van Zambia heeft woensdag voor het hele land de volledige noodtoe stand van kracht verklaard om 'een ernstige veiligheidskwestie' het hoofd te bieden. De presi dent zei de volledige macht aan zich te trekken 'om elke poging ons land te vernietigen' tegen te Hij noemde zijn maatregel noodza kelijk in verband met de verslechte rende toestand aan Zambia's grenzen en groeiend bewijs van binnenlandse ondermijning. „Wij moeten ons als natie op het ergste voorbereider. Wij zijn in oorlog. Vergis u niet. Er is buitenlandse inmenging in ons land." zei Kaoenda in een televisietoe spraak. Verwijzend naar de burgeroorlog in Angola, zei hij: .En plunderende tijge rin en haar dodelijke welpen komen door de achterdeur naar binnen. De gevolgen van buitenlandse inmenging worden nu in Zambia gevoeld." Vorige week deed de president een krachtige aanval op de inmenging van de Sowjet-Unie en Cuba ten bate van de Marxistische volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA). Kaoenda zei dat „een aantal buiten landers en mensen die door buitenlan ders worden gefinancierd in Zambia zijn geïnfiltreerd." De noodtoestand in Zambia ii van kracht sedert Rhodesië in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep, maar de president heeft de volledige bevoegdheden nog nooit toegepast. Hij zei door de politie en andere veiligheidsinstellingen zullen worden toegepast. De fundamentele rechten en vrijheden zullen worden knot. Bespreking De presidenten. Moboetoe Sese Se- ko van Zaire, Michel Micombero van Boeroendi, Joevenal Habyalimani van Roeanda en Jean-Bedel Bokassa van de Centraal Afrikaanse Republiek, hebben in Zaire woensdag gepraat over een door Zaire bij de Verenigde Naties ingediende klacht over een aanval van de Angolese bevrijdingsbe- weging MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola) op dat land. Volgens Zaire heeft de MPLA eerder deze maand de stad Dilolo gebombar deerd. Unita Na de dramatische evacuatie van vrijwel alle journalisten uit het Unita- gebied in Midden-Angola, die onder een hagel van geweer- en granaatvuur met de laatste Fokker Friendship plaatsvond, is de vlucht van de bur gerbevolking voor de oprukkende MPLA-troepen in Huambo en andere steden aan het zuidelijk front begon nen. Gedeeltelijk onder dwang van de Unita-soldaten zijn naar schatting meer dan 250.000 mensen de dichte bossen in gevlucht of op weg naar nog in het bezit van de Unita zijnde steden en dorpen. Boodschappers van de guerrillabeweging van dr. Jonas Savimbi roepen de bevolking op in de bossen kleine gemeenschappen van niet meer dan 10 tot 20 man te vormen. Deze zouden de ruggegraa: moeten gaan vormen van een begin nende guerrilla-oorlog. Van blanke sol daten of huurlingen (lees: Portugese of Zuidafrikaanse soldaten) is i spoor meer te vinden. Inmiddels vallen de MPLA-troepen than sook voor het eerst met straalja gers, Russische T-54-tanks en amfibie- voertuigen aan. Deze laatste zullen waarschijnlijk gebruikt worden om de rivieren over te steken die ter hoogte van de belangrijke Benguelaspoorlijn nog steeds de verdedigingslinie van de Unita vormen Savimbi's troepen zou den in deze streek meer dan 100 bruggen hebben opgeblazen. Desondanks lijkt het alsof dr. Sa vimbi nog steeds optimistisch is. Afge zien van het feit dat hij in een succesvolle guerrilla gelooft, is hij ook van mening dat tussen de MPLA en zijn Unita nog een politieke oplos sing mogelijk is. Hij hoeft alleen meent men in diplomatieke kringen in Lusaka, de oorlog nog enkele weken vol te houden. Andere waarnemers zijn echter van mening dat Savimbi's politieke en di plomatieke kansen net zo klein zijn als zijn militaire. Verschillende malen reeds heeft dr Agostinho Neto van de MPLA duidelijk gezegd, dat hij niet van plan is met de Unita te onderhan delen. Huurlingen Tegen de honderd huurlingen zijn woensdagmiddag van Zaventhem, Bel gië's nationale luchthaven, naar Kins hasa (Zaire) vertrokken om zich te gaan voegen bij de PNLA-strijdkrach- ten in Angola. De huurlingen, die in groepjes naar België waren gekomen, werden door de Belgische Rijkswacht nauwkeurig onderaocht. Daarbij bleek dat er zich onder hen geen Belgen bevonden. De meeste huurlingen wa ren Britten. Het was woensdag voor de vijfde maal dat op Zaventhem huurlingen het vliegtuig namen om zich aan de kant van FNLA in de Angolese strijd *e gaan mengen. Portugal De MPLA moei de mogelijkheid heb ben de bestemming van Angola te bepalen, zo heeft Antunes, de Portuge se minister van buitenlandse zaken, die in Brussel twee dagen besprekin gen heef: gevoerd, woensdag verklaart een persconferentie. Hij gaf te ver staan dat Lissabon ongeveer zover is dat het overgaat tot erkenning van he: MFLA-bewinö. De MPLA heeft de meerderheid van de bevolking achter zich, zo betoogde Antunes. Directie: F. van de Velde, IC Scherphuis en W. F. de Pagier. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemon en G van der Maas. BUREAUS: /lissingen: Walstroat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Groie Markt 2, fel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraot 22. fel. (01150) 4457. Hulst: Steenstroat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale 'edactie bezel van zondog t/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Adverientie-ofdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 'an 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. /oor klachten bezorging op zo- •erdag: de plaatselijke kantoren zon 9.00-1130 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20130 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondogavond van 20.00 tot 22U0 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal 3775; franco per post 42,— per maand 1275 osse nummers ƒ,50 (inclusief 4% brwl Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie ƒ11,55; ingezon- ien mededelingen 2'/i x ta rief Brieven Bureau van dit blod 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief t»/0 btw Siro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27