Zwembad Onderdak Zierikzee is zuinig met de energie „Leen Pfrommer zou afstand van de directe begeleiding moeten nemen" LAATSTE FASE VAN DRIE-JAREN PLAN PETER POST IS INGEGAAN DOOR WARMTETERUGWINNING BESPARING VAN 25 MILLE (De nieuwe manier van balfaen en braden.. ARD SCHENK: „NOG GEEN REDEN OM IN PANIEK TE RAKEN" „IN 1972 BEGON BIJ MIJ DE MENTALE AFKOPPELING" De Wilde naar 6-daagse in Milaan DONDERDAG 29 JANUARI 1976 ZIERIKZEE - De gordijnen 's avonds dicht, een uur voor het slapen gaan de verwar ming lager zetten... het zijn kreten waarmee we ver trouwd geraakt zijn. Ze ko men voort uit het besef dat de energiebronnen niet on uitputtelijk zijn en we er daarom zuinig mee om moe ten springen. Maar ook de grootverbruikers kunnen een steentje bijdragen. Een zwembad kan gerekend worden tot die grootverbrui kers. In Zierikzee zagen de bestuurders van de Stichting Onderdak in dat de energiekosten de exploitatie van het zwembad wel eens in gevaar zouden kunnen brengen. Sinds kort echter wordt er gewerkt met warmteterugwinning uit de lucht van de zwemzaal. En dat betekent voor 1976 een enorme besparing op het gasverbruik. Penningmeester G. J. Dijkstra van de stichting vertelt We vroegen ons een paar jaar geleden, toen de prijzen van het aardgas zo omhoog gingen, af of het nog verantwoord was om het zwembad te exploite ren. Toen de prijs van een kubieke meter nog vijf. zes cent bedroeg speelde dat niet zo. maar door de enorme prijsverhoging gingen we er over nadenken Toen werden we op de feiten gedrukt" ..Elk zwembad", licht hij toe. ..heeft een groot tekort en toch moet je de mensen met een reèel tarief laten betalen, Hier liggen de prijzen voor de jeugd op 1,50 per keer op een tientje voor een tien baden-kaart. Er zijn gemeenten die tonnen toe leggen op een zwembad. Op den duur komen er in een gemeenteraad toch vragen. Helaas zien we dat sommige baden overgaan op kor tere openingstijden. Dat is een slechte zaak. want de energiekosten gaan ook als het bad gesloten is ge woon door". Niet geaarzeld van de firma Gizon. die gericht was op het inperken van het energie verbruik werd er niet lang geaar zeld. .Men ging op onderzoek uil en keerde zo positief terug dat er nu een machine draait die de warmte van de zwemzaal terugwint. De heer Dijkstra. „Per uur wordt er twintigduizend kubieke meter lucht uit de zwemhal gezogen Die lucht werd onmiddellijk naar buiten afge zogen." De lucht uit de hal met een tempe ratuur van 28 graden wordt via units naar buiten gezogen. In die units wordt de warmte aan de lucht onttrokken. De warmte wordt op genomen door een vloeistof, die via een buizencircuit wordt terugge voerd De 'frisse buitenlucht', die weer in de hal wordt geblazen, wordt daarmee verwarmd en er is dan nog maar een beperkte hoe veelheid gas nodig om de gewenste temperatuur van 28 graden weer te bereiken. Besparing De heer Dijkstra, gemeente ambtenaar op de afdeling financiën van de gemeente Zierikzee. stelt dat door de nieuwe apparatuur vijfent wintig mille op gas wordt bezuinigd De energiekosten van zwembad en sporthal bedroegen in 1975 ƒ92.000.-. Die kosten zouden voor dit jaar. gelet op de prijsstijgingen, moeten worden geraamd op 120.000.-. wanneer er niet met warmteterugwinning zou worden gewerkt Per jaar wordt er voor het zwembad en sporthal 300.000 ku bieke meter gas verbruikt. Voor de verwarming van de lucht in de zwemhal en kleedaccommodalies werd 200.000 kubieke meter gas verbruikt, maar door de terugwin ning wordt er 60 procent bespaard: 120.000 kubieke meter. De energie kosten worden daardoor voor dit jaar geraamd op ƒ95 000.-. hetgeen een besparing van vijfentwintig dui zend gulden inhoudt. Terugverdiend De installatie kost honderd twintig duizend gulden en gezien de enorme besparing is dat binnen vijf jaar 'te rugverdiend'. Over de financiële consequenties van die investering hoeft men zich in Zierikzee weinig zorgen te maken. TNO uit Delft heeft Onderdak in Zierikzee uitge kozen om te onderzoeken of het op nieuw gebruiken van de warmte in derdaad zo kostenbesparend werkt als wordt aangenoemen. Dat was voor het ministerie van crm aanlei ding om een subsidie te verlenen. De heer Dijkstra betoogt dat het voor een bestaand zwembad met moeilijk is om de voorziening aan te brengen en zweminstructeur W. ten Haaf vertelt dat ook de bediening geen enkel probleem oplevert. ..De temperatuurregeling gaat volauto matisch." zegt Ten Haaf „Om het nadelig saldo binnen be paalde grenzen te houden, zal er uit het zwembad een bepaalde op brengst moet komen", stelt de heer Op de foto zweminstructeur W. ten Haaf en Onderdak-penningmeester G. J Dijkstra tn hel energie zuinige' zwembad Dijkstra ..Maar het financiële voor deel is met alleen belangnjk. Vooral die energiebesparing is van enorm belang Schenk ..Om nu in paniek te raken, is helemaal niet noodzakelijk. De Noren hebben ook vier jaar lang niet begrepen waarom Groenvold net niet van mij kon winnen en waarom Tveter maar steeds op de vijfde of zesde plaats bleef steken. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat we nu werkeloos moeten toekijken. Er moet verandering komen in de groep die om de schaatsers heen zit. gewoon om de zaak opnieuw te inspireren. Toen Leen Pfrommer acht jaar geleden bij ons kwam. ging er ook opeens een nieuwe wind waaien. Na de verwarring met coach De Graaff veranderde hij de za ken Dat hij Kees Verkerk en mij uit el kaar haalde, was erg belangrijk, al heeft dat tot een vrij slechte verstandhouding geleid tussen Kees en hem. Ik sla de ca paciteiten van Leen Pfrommer hoog aan en ik vind dat hij niet het slachtoffer mag worden van wat er nu aan de hand is. Toch vind ik het fout. dat hij nu alles op zijn schouders wil laden door ook de conditietraining voor zijn rekening te nemen. Wat hebben de schaatsers en hij elkaar nog te vertellen nadat ze de hele 'zomer al bij elkaar zijn geweest?" Andere plaatsen „Neem het risico en doe wat anders. Kies andere plaatsen uit voor je train ingskamp. want Hamar en Kongsberg, daar is iedereen toch al lang op uitge keken. Leen Pfrommer zou afstand moeten nemen van de direkte begelei ding en een regulerende functie moeten gaan bekleden. Hij heeft dan meer tijd om wetenschappelijke lectuur door te nemen en meer van dergelijke zaken. Nogmaals, het is er mij beslist niet om - Kan Leen Pfrommer iets worden ver weten omdat, met uitzondering van Hans van Helden, de aansluiting werd gemist? ROTTERDAM - Peter Post heeft het met zijn wielerploeg goed gedaan in de ogen van zijn sponsor in de eerste twee jaren van het drie-jarenplan, dat dit seizoen voltooid moet worden. Zouden ook in 1976 de resultaten het rendement opleveren dat Ti/Raleigh verwacht van zijn, hoge. investerin gen, dan mag worden aangenomen dat ook na dit wielerjaar de combinatie van een Engelse sponsor en een onder Nederlandse vlag fietsende professio nele ploeg zal worden gehandhaafd. het met te zwaar is voor de wielren ners." De ploegleider zal m het komende jaar binnen zijn zeventiental renners gere geld wisselen om hen een rustperiode te schenken in het jaar dat begint op 8 februari met een trainingskamp in An- dalusië en op 3 oktober eindigt met de grote landenprijs. Tussen die twee data staan onder andere de ronde van Andalusiè. Parijs-Nice, de ronden van België. Spanje. Zwitserland. Luxem burg. Frankrijk en Nederland op het programma. De laatste als voorberei ding op het wereldkampioenschap. Daarnaast worden ook aile klassiekers gereden plus nog een handvol kleinere meerdaagse wedstrijden. Voor de ploeg van Post zullen in 1976 rijden: Hennie Kuiper. Gerrie Knete- mann. Gerben Karstens. Cees van Dongen. Aad van der Hoek. Co Hoo- gendoom. Jan en Piet van Katwijk. Bert Pronk. Rané Pijnen. Jan Raas. de Bel gen José de Couwer en Etier.ne van der Helst, de Duitsers Dieter Thurau en Günther Haritz en de in Nederland wonende Britten Bob Cary en David Lloyd. ROTTERDAM - Gisteren is de nieuwe wielerploeg van Ti-Raleigh Racing Team gepresenteerd. Op de foto pose ren de renners met ploegleider Peter Post iRi en links mecanicien P. Soete- kouw. Naast Post is gedeeltelijk zicht baar de Zeeuw Jan Raas. Post heeft voor het nieuwe seizoen zijn ploeg vooral aan de top versterkt. Hij deed dit door wereldkampioen Hennie Kuiper aan te trekken en verder Gerrie Knetemann en Gerben Karstens. Dit is het trio, dat met de Duitser Dieter Thurau het gezicht van de ploeg in 1976 moet bepalen. Kuiper immers is kopman. Thurau en Knetemann zijn beschermende renners en Karstens is de wegkapitein. „Mijn verantwoorde lijkheid." stelde Karstens woensdag middag tijdens de voorstelling van de ploeg in Rotterdam, „is eigenlijk groter dan die van Post. Ik moet de beslissing in de wedstrijd nemen als hij comfor tabel in zijn auto achter het veld rijdt." Peter Post incasseerde de plaagstoot van zijn ervaren veteraan (12 jaar prof) met een glimlach. „Er wordt dit seizoen veel gevergd van de renners", vertelde Post. „Vooral van Hennie Kuiper, die men als wereld kampioen graag overal ziet Maar ook van de anderen. Als ik de etappesche ma's van de Tour en van Parijs-Nice bekijk, vraag ik me zelfs weieens af ol GRONINGEN - „Een Viking-god" en „een volmaakt atleet met een klassiek Grieks profiel" is wel het laatste wat op Ard Schenk van toepassing is als hij op de zondagochtend van twee schitte rende schaatsdagen uit de lift stapt van het Continental Hotel in Oslo. Zijn gelaat vertoont de sporen van een frivole avond en nacht en dat hij voor een interview ook nog eens anderhalf uur van zijn korte nachtrust heeft moeten prijsgeven, maakt hij met een veelbetekenende, maar niet onaardig bedoelde grijns merk baar. Afspraak is afspraak is het zeker onder deze omstandighe den prijzenswaardige standpunt van Ard Schenk. Hij zet zich schrap voor lange monologen, waarmee hij duidelijk maakt dat het karakter van „Viking-god", die vier jaar geleden in Sapporo de Olympische Winterspelen volledig naar zijn hand zet te, niet is verdwenen. Met drie gouden medailles keerde hij destijds terug uit Japan om in Oslo voor de laatste maal in zijn ongetfen- aarde carrière verwoestend uit te halen. Met triomfen op alle vier de afstanden werd Ard Schenk voor de derde achtereenvolgende maal wereldkampioen, zodat zijn naam definitief legendarische betekenis kreeg in de geschiedenis van de schaatssport. „In 1972", begint Ard Schenk, „voelde ik me wel een stuk beter op de zondag morgen van de wereldkampioen schappen hier in Oslo. Echte spanning, nee, die was er toen niet meer. Ik was op bet punt aangeland dat ik van tevoren iet antwoord al wel wist. Daardoor kim je dan zo uitgebalanceerd rijden. Ik schaatste toen al niet meer om persé te willen winnen. Maar alles wat ik ach ter de rug had, was het er mij alleen nog om begonnen een bepaald niveau te handhaven". Mentale afkoppeling „Begin 1972 is de mentale afkoppeling bij mij al begonnen. Examen doen vond ik ineens belangrijker dan schaatsen, waardoor ik trainingskampen liet schie ten. De prikkel verflauwde omdat ik vond. dat er voor mij nog maar weinig uit te halen viel. Als je altijd boerenkool eet, is het op den duur ook niet meer lekker. Wel af en toe. Die vermindering van interesse versnelde toen ik nummer acht werd, in het tweede profjaar. Daar kwam nog bij datje steeds met een lege portemonnee heen en weer moest rei zen. Het kon me allemaal niets meer schelen". - Je volgt het schaatsen nu als televisie commentator. Vroeger had je het nooit zo begrepen op die opdringerige be langstelling en dat valt moeilijk te rij men met watje nu doet, wantje zoekt op deze manier zelf de populariteit weer op. Schenk: „Mijn drijfveer... Ja. het is in derdaad niet zo erg consequent van me. Maar het is gewoon de aantrekkings kracht van het medium. Als schaatser heb ik me er altijd tegen verzet dat ik mijn eigen grenzen niet meer kon bepa len. Dat doen de mensen dan voor je. Je wordt geleefd en dat is erg vervelend hoor. Al die toestanden in de zomer maanden. dat was niks voor mij. Ik wilde niet met liedjes het land in. Met datgene wat direkt met het schaatsen te maken heeft, ben ik daarentegen nooit publiciteitsschuw geweest. Maar dat je privé-leven omgespit wordt, daar baal ik verschrikkelijk van". Tenmann-effect - Je observeert de schaatssport nu vanaf de buitenkant. Dit seizoen lijkt beheerst te zullen worden door het Tenmann-effect, wat in ieder geval tot een echt spectaculaire niveau- verbetering van de Noren heeft, geleid. Welke indruk maakt dat op jou? „Tenmann is typisch een trainer die op korte termijn werkt. Of we daar in de schaatssport echt naar toe moeten, is iets om over na te denken. Maar Ten mann weet zelf in feite nog niet of hij de juiste weg is ingeslagen. Dat weet hij pas als het seizoen ten einde is, want een terugslag is in de komende anderhalve maand uiteraard nog mogelijk. Verder moet de psychologische invloed van Tenmann erg hoog worden aangesla gen. Hij heeft verschrikkelijk goed in de vingers hoe hij een jonge knaap moet begeleiden". begonnen om Pfrommer als zondebok aan te wijzen, maar een verandering kan volgens mij alleen maar stimule rend werken". „Maar wie dan. is natuurlijk de volgende vraag Ik voel er veel voor om na afloop van het seizoen een soort gespreksgroep te gaan vormen. Alleen om te zien hoe alles beter aangepakt kan worden. Ik zou daar best in betrokken willen wor den. Ook Harm Kuipers, die alles be studeert en overal mee bezig is. hoort daarbij. Al durf ik daar wel wat tegen over te zetten. Het kardinale punt is, dat Leen Pfrommer een succesformule had, die hij natuurlijk niet maar zo veran dert. maar die toch niet meer helemaal blijkt te werken. Hierover zouden we moeten gaan praten" „Het initiatief moet van de KNSB uit gaan. maar je kunt het dezelfde KNSB kwalijk nemen, dat er niet goed gecoör dineerd is opgetreden. Verkerk, Smou- ter en Jorritsma zijn naar het buiten land vertrokken en ook Wiebe Kort zal er toch het goede aan gedaan hebben, gezien de resultaten van de Friese meis jes. Dat zij op dit moment buiten spel staan, vind ik erg jammer". KURAJICA-BROWNE EINDIGDE IN REMISE WIJK AAN ZEE - De uitgestelde par tij uit de grootmeestergroep in de tiende ronde, tussen Kurajica (Joel en Browne (VS) is in remise geëindigd. Kurajica heeft nu zes punten en deelt de derde plaats met de Rus Tal Bowne verzamelde 4.5 punt en staat nu gelijk met Langeweg. Sosonko. Andersson en Ree op de zesde tot tiende plaats. Vaak verweten - Heb je zelf nooit de ambitie gehad om trainer te worden Als aan het eind van het gesprek Ard Schenk zich fysiek aanzienlijk beter voelt, neemt hij een nauwkeurig geko zen Noors ontbijt tot zich en dirigeert hij als chauffeur de auto naar Bislet. Op weg naar de klassieke schaatstempel, bij het koninklijk paleis, brengt Schenk een joviale groet aan de Noorse koning. Voor hij de cabine opzoekt voor de televisiecommentatoren wordt zijn naam geroepen door een fotograaf. Ard Schenk poseert gewillig. Hij. de „Viking-god" van Sapporo, zoals hij toen werd genoemd, is nog steeds niett anders gewend. ROTTERDAM - Wim de Wilde uit Ou- delande zal op 14 februari van start gaan in de zesdaagse van de toekomst in Milaan. Met die uitnodiging onderstreept Wim de Wilde nogmaals dat hij momenteel een van de sterkste baanrenners in Nederland is. Koppelgenoot in Milaan wordt zijn ploeggenoot van de Rotter damse zesdaagse Van der Ley. Het ge zelschap vertrekt op 13 februari. Schenk: „Nee. en dat is me wel vaak verweten. Maar misschien kan dit nog veranderen, want ik wil er wel op de een of andere manier bij betrokken zijn nu er iets in beweging is. Om trainer te wor den. ontbreekt me echter de tijd. Nu ik een praktijk heb als fysiotherapeut Bo vendien krijg ik een nieuw huis. waar ik zelf ook aan meewerk" Schenk: „Het zijn gewoon risicovolle wedstrijden, want er kan alles in gebeu ren. Zo'n tien kilometer bijvoorbeeld kan uren in beslag nemen en de om standigheden kunnen enorm verschil len. Maar dat weetje van tevoren. Daar blijft het een momentopname, maar als er, zoals bij mij. drie gouden medailles om je nek hangen, betekenen die spelen wel wat. Ze zijn wereldwijd. Nog nooit heb ik zoveel reacties gehad als na Sap poro". - De Olympische Spelen staan nu voor de deur. Wat hebben die voor jou bete kend?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15