VERPLICHTE INENTING TEGEN HONDSDOLHEID VANAF 1 MEI Politieke molens malen langzaam Neveb: op bejaardenzorg kan ruim miljard worden bespaard Honden ouder dan vijf maanden moeten inentingsbewijs hebben PvdA: „Te veel uitzonderingen op openbaarheid" VNG: afgifte rijbewijzen vereenvoudigen SCHAT TER WAARDE VAN 260 MILJOEN GULDEN LAG 40 JAAR VERBORGEN ONDER BERG KOLEN Ministerieel antwoord na 12 jaar Kroongetuige Baader-Meinhof- proces wil strafvermindering „EXPERIMENTEN PARTICIPATIE- ONDERWIJS GAAN DE MIST IN" Bezinningsgroep: besparing door bouw kleine energiecentrales Koopkracht valt K-Telreclame en orodukten aan DONDERDAG 29 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 mei zullen alle honden ouder dan vijf maanden, die buiten hun huis, erf of vaartuig wor den meegenomen, moeten zijn ingeënt tegen hondsdolheid f ra- bies). Wie zijn hond op straat uitlaat, zal dan moeten kunnen aan tonen dat het dier is ingeënt door een penning aan de halsband en door een entingsbewijs. Het besluit hiertoe zal dezer dagen in de Staatscourant verschijnen en daarmee wetskracht hebben verkregen. Minister Van der Slee van landbouw- en visserij heeft liet inenten verplicht I gesteld, omdat in het oosten van ons land onder vossen hondsdolheid Is ge constateerd Honden kunnen deze ziek te aan de mens overbrengen. De ziekte kan voor de mens dodelijk zijn. De inenting is verplicht als de laatste vaccinatie langer dan twee jaar ge leden heeft plaatsgehad. Omdat de ent- bewijzen eerst in de tweede helft van februari beschikbaar zijn, zullen de honden pas dan kunnen worden gevac cineerd. Er zijn in ons land zeker een miljoen honden. Elk jaar komer er 100.000 bij. Volgens de veeartsennijkun- dige dienst van het ministerie van landbouw en visserij is er voor dit aantal voldoende entstof beschikbaar. Wie reeds een geldig certificaat bezit, heeft geen entbewijs nodig. Wie een entbewijs heeft en naar het buiten land gaat, kan een certificaat, dat voor het weer invoeren van de hond uit het buitenland nodig is. bij de dieren- OOK SENAAT VS STEMT VETO FORD WEG WASHINGTON (UPI) Nadat het huis van afgevaardigden dat dinsdag had gedaan, heeft woensdag ook de Amerikaanse senaat h<'t veto wegge stemd dat president Ford had uitge sproken over een begrotingswet ten be drage van 45 miljard dollar voor ge zondheid, welzijn en arbeid. Vnor de verwerping van het veto was in huis en senaat een tweederde meer derheid nodig. Ford had zijn veto uitgesproken om dat de begroting bijna een miljard hoger was dan hij had voorgesteld. Hu noemde dat inflatoir. DEN HAAG (ANP) - Volgens de PvdA- fraetïe in de tweede kamer zijn te veel uitzonderingen mogelijk op de plicht tot openbaarheid, zoals die in het wets ontwerp openhaarheid van het bestuur wordt vastgelegd. De fractie zegt dit in zijn commentaar op het wetsontwerp. Uitzondering op de regel van openbaar heid is onder meer mogelijk- 'indien in williging van een verzoek daartoe in re delijkheid niet in overeenstemming kan worden gebracht met de eisen van een goede democratische bestuursvoering'. Volgens de socialisten is deze formule ring zo ruim, dat vrijwel alle andere in de wet genoemde uitzonderingen er onder vallen en nog veel meer. De fractie ziet geen enkel heil in de aangekondigde raad voor de openhaar heid van bestuur. Er is een wildgroei van beleidsvoorbereidende organen. De noodzaak voor zo'n raad is voor de socialisten nog volstrekt niet aange toond. Het controleren op het recht op informatie, voldoende wordt toege past, is een taak van het parlement. Een adviesraad kan die taak niet over nemen. Het is de socialisten verder niet dui delijk geworden, wat nu precies de doeleinden zijn van de nagestreefde openbaarheid van bestuur. Het is on juist dat openbaarheid en beslotenheid twee min of meer tegen elkaar opwe gende beginselen zouden zijn. Kern vraag is, aldus de fractie, hoe burgers maximale mogelijkheden hebben het overheidsbeleid te beïnvloeden. Daar voor is een formatie en dus openbaar heid van bestuur een essentiële voor waarde. ..Alleen al daarom dient open baarheid regel te zijn en geheimhou ding uitzondering", aldus de socialis ten. arts krijgen tegen betaling van drie gulden Wie reeds een geldig certifi caat heeft, heeft geen entbewijs nodig. Aldus het ministerie van landbouw en visserij, dat er aan toevoegt dat de kosten voor de enting (de entstof en het honorarium van de dierenarts) voor rekening komt van de eigenaar of ver zorger van de hond. De ervaring heeft gekierd, aldus het DEN HAAG (ANP) De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft mi nister Westerterp van verkeer en wa terstaat voorgesteld de procedure voor de afgifte van rijbewijzen te vereenvoudigen. Zij bepleit tenminste twee van de schijven in de procedure te laten vervallen, namelijk de provin cie en de rijschoolhouder. Momenteel verzorgt de provincie de afgifte van rijbewijzen. De gemeenten verstrekken meestal de aanvraagfor mulieren en nemen deze ingeveld en vergezeld van de nodige bescheiden ook weer in ontvangst. Daarna wor den deze doorgezonden naar het pro vinciaal bestuur. Voor het uittreksel uit het persoonsregister is ook de gemeente weer nodig. Veelal dient de rijschoolhouder namens de aanvrager de aanvraag in. Het zal aldus de VNG, een belangrijke vereenvoudiging betekenen indien de afgifte uitsluitend aan het gemeente bestuur wordt opgedragen. De aanvra ger heeft dan nog maar met één instantie te maken. Bovendien zal hij slechts één keer leges behoeven te betalen, omdat de provinciale leges vervalt. De gemeentesecretarieën kuh- nen dagelijks de aanvraagformulieren rechtstreeks aan het centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbe wijzen verzenden. De VNG verwacht bovendien belan grijke verbeteringen indien voor de afgifte van rijbbewijzen slechts één formulier nodig zou zijn. ook zou in het beginsel geen beperking voor de geldigheisduur dienen te bestaan tot bijvoorbeeld het zestigste levensjaar van de houder. WILSON WAARSCHUWT IJSLAND LONDEN De Britse premier Ha rold Wilson heeft woensdag gewaar schuwd dat Britse marineschepen zon der aarzelen zullen ingrijpen wanneer IJslandse patrouilleschepen Britse vis sersschepen opnieuw lastig zouden vallen. Over de besprekingen met de IJsland se delegatie onder leiding van pren Hallgrimsson om een oplossing vinden voor het visserijconflict, wilde de premier „in dit stadium" nog wei nig zeggen. Volgens een lid van de IJslandse delegatie die aan de besprekingen in Londen heeft meegedaan, zijn de on derhandelingen met Engeland mis lukt. De Amerikaanse senaat heeft woens dag met 77 tegen 19 stemnmen de uitbreiding van de Amerikaanse visse rijzone tot 200 mijl goedgekeurd. De maatregel is genomen om de Ameri kaanse vissers te beschermen tegen buitenlandse concurrentie en overbe- vissing door buitenlandse visserij-vlo ten te voorkomen. De wet treedt pas in werking op 1 juli 1977 om de zeerechtconferentie een kans te geven een akkoord over visserijzones te bereiken- BELGRADO (AP) In de kelder van een bankgebouw in Belgra do zijn een aantal sa feloketten ontdekt die meer dan 40 jaar on der een berg kolen verborgen hebben gele gen. Twee van de lo ketten bleken een for tuin ter waarde van ongeveer 100 miljoen dollar (260 miljoen gulden) te bevatten. Dc ontdekking werd gedaan nadat een ver zekeringsmaatschap pij uil het vroegere bankgebouw was weg getrokken en de Joe goslavische investe ringsbank was ver huisd naar dit gebouw en had besloten de 22 oude safeloketten, die in de kelder waren ontdekt, voor eigen ge bruik geschikt ie ma ken. Alle safes waren op slot en de sleutels wa ren verdwenen, zodat Zdravko Vesic, een be kende brandkastkra- ker, in dienst werd ge nomen om ze te ope nen. Tien dagen van volledi ge afzondering had hij nodig om 20 safeloket ten te openen. Vesic staat er bij zulke on dernemsngen altijd op dat niemand anders aanwezig ;s als hij aan het werk is. Maar ie- derekeer ait hij een safe had weten te ope nen riep hij een com missie binnen die de inhoud moest opne men. Deze bestond meestal uit papieren en documenten zonder enige handelswaarde. „Toen ik de 21e safe had geopend", aldus Vesic, „was ik verbijs terd. Daar, op een rij tje planken lagen hon derden gouden, zilve ren en platina ringen en oorbellen. Toen ik weer op adem was ge komen haalde ik on middellijk de commis sie erbij. Daarna ging ik naar huis, van op winding kon ik enkele dagen niet werken. Ik heb duizenden kluizen geopend maar deze verraste mij volledig" zo zegt Vesic. Toen hij weer tot zich zelf gekomen was keerde hij terug naar de bank om het laat ste safeloket te ope nen. Deze keer wachte emploiyés van de bank bij de kelderdeur om op de hoogte te komen van de inhoud van de 22e safe. Een tweede fortuin werd ontdekt en Vesic kon weer drie nachten niet slapen. De brandkastkraker heeft gezegd van plan te zijn met advocaten te gaan praten om te zien of hij een gedeel te van de vondst kan opeisen en of hij een beroep kan doen op het wettelijk vastge legd recht dat hem 15 percent van de waarde van ieder voorwerp zou opleveren. De commissie van de bank verklaarde dat de schatvondst be stond uit 1000 platina ringen, 402 gouden rin gen, 2378 paar met di amanten ingelegde gouden oorringen, 50 platina halskettingen, 56 gouden horloges, 2!l!) zilveren munten, twee paarlen halsket tingen, 233 munten met numismatische waarde, sommige date rend uit de 13e eeuw en een aantal andere gouden sieraden. Een woordvoerder van de bank zei' „Wij heb ben melding gemaakt van de vondst, aan de naticciaal Servische bank en wij zullen het fortuin an ons bezit houden totdat de eige naars ontdekt zijn." De woordvoerder zei ook dat hij van mening was dat de safeloket ten toebehoorden aan de vooroorlogse Kroa tische spaarbank, die vroeger in het gebouw was gevestigd. De safe loketten werden ont dekt in een stoffige hoek van de kelder, bedekt door een berg kolen. ministerie, dat In gebieden waar ra- bies voorkomt en enting verplicht Is, de kans dal een hond een mens besmet tien lot twintig maal kleiner Is dan in gebieden waar geen entingsplicht is. In het oosten van het land waar honds dolheid is geconstateerd, werden hon denbezitters gewezen op het belang van HERVATTING SALT EN MBFR GENEVE (L'PI) De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie hebben woens dag in Genève hun besprekingen over verdere beperking van de strategische (kern)wapens hervat met mei als streefdatum voor liet sluiten van een nieuwe overeenkomst. De vorige week tijdens bet bezoek aan i Moskou van minister Kissinger kwam1 de S.-U. met nieuwe voorstellen die dej impasse zouden moeten doorbreken. Washington zou half maart beslissen over de Sowjet-voorstellen en als een. compromis kan worden bereikt, zou in mei in Genève een nieuw verdrag kunnen worden ondertekend. Op 30 januari worden in Wenen de on derhandelingen tussen de 19 landen van de NAVO en het Warschau-pact hervat over wederzijdse en evenwichtige troe Denvermindering in Centraal-Eurooa. Inenting. Maar gebleken is da? slechts 30 procent van de eigenaren hun hond lieten inenten. Minister Van der Stee; heeft de verplichting voor het gehele land laten geiden, omdat veel recrean ten met honden een groot deel van het jaar heen en weer naar het oosten van ons land gaan en hierdoor de ziek te op honden, die in het westen ver blijven, kunnen overbrengen Het ministerie heeft affiches verspreid waardoor het publiek op de inenting zal worden gewezen. Er komt een OQ- televisiespotje en een vouwblad over de verschijnselen van de ziekte bij wild1 en huisdieren. De veeartsenijkundige dienst heeft reeds eerder bij jagers verenigingen in het oosten van ons land voorlichting gegeven over de sympto men van rabies onder het wild en over de wenselijkheid van jagen op vossen. Voor een dode vos die bij een politie bureau wordt ingeleverd krijgen ze een premie van 15-, In gebieden waar de besmetting met hondsdolheid is gecon- J stateerd worden met een straal van' vijf kilometer waarschuwingsborden ge-1 plaats, waarop staat: hondsdolheid besmet gebied. In augustus 1974 deed zich in ons land het eerste geval van hondsdolheid voor. namelijk in Sellingen in Groningen. Sindsdien is deze ziekte bij twintig vos sen vastgesteld: vijftien in Overijssel, drie in Groningen, een in Drente en een in Limburg. FRANKFORT: Een vrouw demon streert de 'baby-bom', zoals de Weslduitse metaalbewerker Dierk Hoff. naar hij tijdens 'net Baader- Meinhof-proces in Stuttgart ver klaard heeft, hem maakte voor de leden van de terroristische organi satie. Met de bom op haar buik. kon een 'zwangere' vrouw een toilet binnengaan, de helse machi- daar deponeren en vervolgens met een halte ballon op dezelfde plaats weer naar buiten komen zonder dat het opviel. DEN HAAG In het politieke wereldje op en. rond het Binnen hof worden lang niet alle zaken met dezelf de voortvarendheid aangepakt. Dat bleek deze week. toen bij de Tweede Kamer een stuk bin nenkwam van staatsse cretaris Van Huiten van verkeer en water staat. Het bevatte de antwoorden van de be windsman op vragen en opmerkingen van kamerleden ten aan zien van een wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet. Tot zover niets bijzonders. Zeer opvallend is echter dat die vragen en opmer kingen uit de Kamer gemaakt zijn in een commissievergade ring in... oktober 1965! Maar staatssecreta ris Van Hul ten treft geen blaam. Het be trokken wetsontwerp had tot doel het uit zenden van radiopro gramma's vanaf de Noordzee te verbieden, een soort anti-Veroni- cawetje dus. Maar aan gezien destijds ook nog twee andere wet ten in voorbereiding waren die rechtstreeks of zijdelings met de betrokken wijziging te maken hadden, is de verdere afhandeling steeds uitgesteld. Van Huiten vraagt in zijn stuk begrip voor het feit dat be paalde zaken door het tijdsverloop hun actua liteitswaarde hebben verloren. Toch zal de destijds door minister Van Aartsen van ver keer en waterstaat in gediende wetswijziging nu bij de Kamer in verdere behandeling komen. Wie mocht denken dat een dergelijke situ atie een unicum is, heeft het mis. Een blik op het lijstje van wets voorstellen. die nog door de Tweede Ka mer in behandeling ge nomen moeten wor den, geeft nog twee voorstellen aan. Een zelfs van oudere da tum dan het hierboven beschrevene. Het ene is de Wet op het We tenschappelijk onder wijs van de krijgs macht, die het weten schappelijk onderwijs aan legerofficieren moest regelen. Deze wet werd ingediend in 1964. Het derde voorbeeld van trage procedures is het initiatiefwetje van het kamerlid Pe- schar (PvdA), die in 1964 een voorstel in diende om het uitloven van premies bij open bare verkopingen :e verbieden. De reactie van een speciale com missie is gedateerd op 30 juni 1964. In 1968 vertrok de heer Pe- schar uit de Tweede Kamer. Over het wetje werd niets meer ver nomen. Dat uitstel geen afstel is. blijkt wel uit het feit dat men binnen de Twee de-Kamerfractie van de PvdA overweegt om deze zaak opnieuw aanhangig te ma ken. STUTTGART De „kroongetuige" van het openbaar ministerie in het proces tegen de vier kernleden van de zogenoemde Baader-Meinhofgroep. de 38-jarige Dierk Hoff. heeft woensdag, nadat de verdediging hem onder druk had gezet, toegegeven dat hij als ge tuige a charge optreedt om verminde ring van straf te verkrijgen- De advocaat Otto Schiiy, uit West- Berlijn wist de voormalige wapen smid van de groep te ontlokken dat: Met hem over een nieuw bestaan in de Verenigde Staten is gesproken door functionarissen van de justitie 'Hoff bestudeert nu ai boeken over landbouwmethoden Met hem is gesproken over het verschaffen van valse identiteitspapie ren die hij nodig heeft voor dat nieuwe bestaan, Hem duidelijk is gemaakt dat hij mogelijk als „kroongetuige" in de zin van de nog op stapel staande wet kan worden behandeld, indien hij bekende en als getuige optrad in processen tegen leden van de RAF 'Baader- Meinhofgroep). Of dit alles de geloofwaardigheid van Hoff aantast is de vraag- De beschuldigingen die hij uitte zijn tot nu toe niet weerlegd- Gezamenlijke experimentele streekcentra: UTRECHT (ANP) De zeven) experimenten dit tot doel heb ben aan de ontwikkeling van het participatie-onderwijs een inhou delijke inbreng te leveren dreigen vast te lopen. De stringente eis van de minister van onderwijs om de experimenten uitsluitend uit te voeren in een samenwerking van beroepsbegeleidend onder wijs en vormingswerk is de belangrijkste hinderpaal, aldus het Tlatform' van de gezamenlijke experimentele streekcentra in een nota aan de vaste kamercommissie van onderwijs. Door een aantal fundamentele ver schillen tussen beroepsbegeleidend on derwijs en vormingswerk en gebrek aan daadwerkelijke bereidheid op dit moment komt de samenwerking niet van de grond en komt er van de experimenten ook niet zoveel terecht- aldus het 'Platform'. Tegen de minis teriële eis tot samenwerking is door vele organisaties al gewaaarschuwd en de gezamenlijke experimenten heb ben nu opnieuw In een nota aan de kamerleden geprotesteerd tegen deze onvoorwaardelijke eis. Het aantal experimenten in ons land dreigt binnenkort op grond van deze eis te worden gehalveerd en er zijn al lange tijd geen nieuwe initiatieven meer geweest. He: is duidelijk dat mede hierdoor de ontwikkeling naar DEN HAAG Geen grote elektrici teitscentrales meer. geen hoogspan ningskabels, doch kleine, regionale, plaatselijke of zelfs zeer kleine centra les in iedere woning. Dat is het toe komstbeeld van de „Bezinningsgroep Energiebeleid. Deze groep technici op het gebied van de elektriciteitsopwekking en -distributie zijn van mening dat zeer grote kosten kunnen worden bespaard, indien nu het beleid wordt om gebogen en de bouw van grote centra les wordt afgeremd. De groep ziet tevens een uitstel van de bouw van kerncentrales, zoals thans door het kabinet besloten, als een definitief afstel. Het energiebeleid van het kabinet is volgens de groep gebaseerd op elektri citeit als energiedrager. De groep wil liever het aardgas zien als energiedra ger. Voorts heeft men berekend da: de huidige in gebruik zijnde elektrici teitscentrales een overcapaciteit heb ben van 51 procent. Deze overcapaci teit zal tot 1980 nog verder stij-1 gen. .Als voordelen van bet bouwen van kleine centrales ziet men: een grotere i werkgelegenheid, kortere bouwtijd, i een nuttig gebruik van het koelwater] voor verwarmingsdoeleinden, en een( hoger rendement van de opgewekte energie. Door de bouw van kleine eenheden! is een brandstofbesparing van 20 tot 40 procent bereikbaar, aldus de bezin ningsgroep. participatieon derwijs wordt gestag neerd. aldus Platform'. Om uit de noodsituatie te komen stellen de experimentele centra voor de samen werkingseis niet meer te hanteren. Wel mag er een zekere vooricr/r voor samenwerkingsexperi- menten blijven, mits dit andere initia tieven nier uitsluit. Daardoor kan er ruimte vrijkomen voor plannen. die meer op onderwijsinhoudelijke dan op structurele zaken zijn ge richt. Landelijk plan De experimenten willen dat er een landelijk experimenleerplan komt en dat alle initiatieven die Inhoudelijk zijn in dit plan passen, een reëeie kans krijgen. Wanneer al deze gehono reerde initiatieven teven» verplicht zouden worden de experimenteer-re sultaten op één punt bijeen te bren gen, dan zou er een snelle positieve ontwikkeling plaatsvinden. Op die ma nier kan tevens het aantal experimen ten waarvan er nu enkele met onmid dellijke sluiting worden bedreigd, op het huidige peil worden gehandhaafd. Zo hoeven ook de hoge investeringen en de ervarir/en die men tot nu toe in de experimentele centra heeft opge daan niet aLs verloren te worden beschouwd. Als de minister bij zijn eis blijft, valt te vrezen da: men blijft steken in organisatorische activiteiten, terwijl de inhoudelijke onderwijskan: wordt verwaarloosd. De kans is groot dat er dan te zijner tijd allerlei instituten komen waar wel het bordje participa tie-onderwijs op staat, maar waar in- hudelijk hoogstens nog vormingswerk en beroepsbegeleidend onderwijs naast elkaar worden aangeboden. Al dus de nota van de experimenteercen- SOESTDIJK: Op paleis Soestdijk heeft prins Bernhard woensdag ochtend de penning van het Neder lands Centrum van Directeuren ontvangen. De bronzen plak werd de prins door het dagelijks bestuur van het Centrum aangeboden voor zijn bijzondere verdiensten voor het Nederlandse bedrijfsleven. Op de foto bekijkt de prins de pen ning, hem overhandigd door de heer R. F. van Heusden (I I die de bijbehorende oorkonde vasthoudt. IRRITATIE IN PERZIË NA NEDERLANDS PROTEST TEHERAN (DPA) Volgens de cor respondent van het Westduitse persbu reau DPA in Teheran gaan de betrek kingen tussen Nederland en Perzlë op nieuw een moeilijke periode tegemoet. Naar aanleiding van de Nederlandse protesten tegen de doodvonnissen die onlangs in Perzië zijn voltrokken, her innert DPA aan het feit dat na de bezetting van de Perzische ambassade in Den Haag door Perzische sudenten en de berechting van deze studenten, de Perzische ambassadeur naar Tehe-; ran werd teruggeroepen en eerst in ju- j li 1975 weer op zijn standplaats terug keerde. In de semi-officiële Perzische pers werd woensdag de "buitengewone naïviteit' van de tweede-kamerleden gehekeld, en afgevaardigden van de Perzische een heidspartij 'Rastakhiz' wedergeboor te) spraken van 'opzettelijke inmen ging in de binnenlandse aangelegenhe-j den van Perzië'- j „Bejaarden minder gauw in verzorgingstehuizen 'stoppen' UTRECHT (ANP) Wanneer we minder gauw bejaarden in verzorgingstehuizen 'stoppen' en inplaats daarvan gebruik te maken van de mogelijkheden die niet alleen goedkoper maar ook beter zijn, zouden we per jaar meer dan een miljard gulden kun nen besparen op het bejaardenwerk en de gezondheidszorg. Dat becijferde voorzitter W. A.i Schreuder van de Nederlandse Vereni ging van Bejaardenoorden (NEVEB) woensdag op de jaarvergadering van zijn organisatie in Utrecht. Blijkens de memorie van toelichting van erm zullen de komende 10-15 jaar voor minstens 30.000 zwaarverzorgingsbe- hoevenden extra voorzieningen moe ten worden gecreëerd hetgeen neer komt op eeen investering van circa 100 miljoen per jaar. De verzor- gingskosten van deze ouderen kunnen worden geraamd op circa 540 mil-| joen per jaar. Indien echter de hand zou worden gehouden aan de richtlijn dat slechts; zeven procent van de bejaarden wor den opgenomen in een verzorgingsie- huis (nu zit daar elf procent van de' bejaarden) dan zouden minstens; 40.000 bejaarden met eenvoudiger, middelen toe kunnen (huishoudelijke1 verzorging, goede pensiontehuizen, be jaardenpensions, begeleidingstehui zen). Als die 40.000 bij een minder zwaar en kostbaar verzorgingspakket slechts 25 procent minder kosten zou den vragen dan in een verzorgingste huis. dan zou da: al een besparing o.leveren van 180 miljoen per jaar. In hun plaats zouden dan de 30.000 extra verzorging behoevenden en wor den opgenomen zonder da: hiervoor extra investeringen van 100 miljoen per jaar of extra verzorgingskosten van 540 miljoen nodig zijn. In totaal zou dan dus al 820 miljoen zijn bespaard- En wanneer men 10.000 bejaarden ïr. de 'goedkope) begeleidingstehuizen! zou kunnen plaatsen in plaats van in de 30 mille per jaar duurder uitvallen-j de awb-verpleeginrichtingen, zou datj Suggestie De heer Schreuder deed verder de suggestie: .Laat bejaarden met 'drem pelvrees' een maand of twee 'proefwo- nen' in een bejaardenthuis. in die proeftijd, zij hun eigen huis aanhou den. Zij betalen normaal hun verzor- gingsprijs maar krijgen van het tehuis rijdens de proeftijd de huur van hun eigen woning terug. De heer Schreuder zei dat de circa 110 leden van de NEVEB zich inmid dels bereid hebben verklaard de mo gelijkheid van 'proefwonen' aan aspi rant-bewoners te bieden. De NEVEB wil in de bejaardentehui zen de vorming van raden -.-an toe zicht gaan stimuleren die de veelal niet of nauwelijks functioneren de bewonerscommissies zouden moeten gaan vervangen. De tehuizen zouden aan de raden verantwoording moeten, afleggen wat betref: bijvoorbeeld ope-' ningsbeleid, begroting- verzorgings- prijs en investeringen. In die raden zouden bewoners kunnen zitten, fami lieleden. bejaardenbonden, plaatselijke' instanties, organisaties van medewet-1 kers en van tehuizen. DEN HAAG (ANP) Het Kon- sumenten Kontakt, consumenten organisatie van de vakcentrales en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, is niet te spre ken over de artikelen, die K-Tel aanbiedt en bet blad "Koop kracht' van deze organisatie valt zowel de produkten zelf aan als de manier, waarop hiervoor re clame wordt gemaakt. K-Tel verkoopt geen zinvolle pro- dukten. maar illusies. Met name de huishoudelijke artikelen van deze firma, die intensieve recla mecampagnes voert, zijn totaal ongeschikt voor het doel, waar voor ze worden aangeprezen. In dit consumentenblad wordt fel van leer getrokken tegen de acti viteiten van deze' frequente Ster- adverteerder. Het succes van de firma K-Tel wordt eerder gewe ten aan de indringende, te vee', belovende reclameboodschappen, dan aan de waarde van de pro dukten. Dr.e var. deze K-Tel arti kelen werden door het Instituut voor Huishoudtechnisch Advies en Koopkracht getes:: een zoge naamde 'knoop-fix', een "huiskap- per' en een opbergsysteem voor grammofoonplaten, 'disc-o-matic' geheten. De resultaten van die gebruiksproeven noemt Koop krach: bedroevend. Me: de "knoop-fix' kan men niet. of heel moeilijk, knopen aanzetten. De ■huiskapper" noodzaak: eerder een bezoek aan een professioneel kappersbecrij'. dan da: men zich een dergelijk bezoek kan bespa ren, En de platenautomaat vormt eerder een bedreiging voor de kwaliteit van de grammofoonpla ten. dan een bescherming, aldus ÏVHA en Koopkrach:, die de con sument aanraden de schreeuweri ge reclamebelofter. var. K-Tel maar met de nodige korrels zou: te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13