Dijken Oosterschelde in 1980 op Deltahoogte is een illusie Binnen vijf jaar vernieuwing 1079 woningen in Middelburg CYI is binnenkort klaar met grondwerk Regering in staat komende maanden te beslissen over vaste oeververbinding voor stortplaats Vakantieslnitins: RIJSTTAFELEN ALMANAK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 1970 STUURGROEP DIJKVERZWARINGEN OOSTERSCHELDE: r -;T" - - BIJ GEDEELTELIJKE VERSTERKING AL TAL VAN VERTRAGINGEN MIDDELBURG De Stuur groep Dijkverzwaringen Ooster schelde is van meniilg, dat men niet de illusie mag koesteren, dat een verhoging van de dijken rond de Oosterschelde tot del tahoogte omstreeks 1980 haar beslag zou kunnen hebben kregen. Dit, aldus de stuurgroep nu bij gedeeltelijke dijkver sterkingen al tal van vertra gingsfactoren optreden. De stuurgroep vindt, dat haar werk zaamheden ernstig worden belemmerd door de onzekerheid, die nog steeds aanwezig is ten aanzien van de wiize van definitieve afsluiting van de Oos terschelde. Die onzekerheid brengt met zich mee, dat met liet oog op mogelijke consequenties het soms bijzonder moeilijk is verantwoorde beslissingen te nemen. Bij de bespreking van de verschillen de projecten voor partiële dijkverzwa ring is in een vergadering van de stuurgroep opnieuw gebleken, dat de problemen die zich hierbij voordoen niet mogen worden onderschat. Die problemen zijn niet alleen van uitvoe ringstechnische aard, maar liggen ook in de sfeer van de administratieve voorbereiding. Daarbij moet niet alleeen rekening worden gehouden met ae zakelijke oelangen van bij de dijkverzwaring betrokken personen en instellingen, maar ook met de opvattingen en verlangens van de natuur- en land schapsbescherming. De behandeling daarvan vraagt vaak veel tijd, omdat tal van besprekingen op diverse ni veaus moeten worden gevoerd en moet worden gezocht naar mogelijke alternatieve oplossingen, die dan weer moeten worden doorgesproken. Ook de technisohe uitvoering van de werken als zodanig eist een zeer zorgvuldige voorbereiding. Daarbij is liet nogal eens noodzakelijk speciale onderzoekingen in te stellen. De rechtszekerheid van belanghebbenden ban voorts met zich meebrengen, dat de langdurige procedure, wordt voorgeschreven in de We de droogmakerijen en indijkingen van 1904, in werking wordt gezet. Zandkreekdam-Wemeldinge In de loop van dit jaar zal de verzwa ring van de Steldijk tussen Kattendij- ke en Wemeldinge grotendeels ae binnenzijde worden aange. Het projekt zal zo worden uitgevoerd, oat het zicht vanaf de weg op de dijk zowel naar zee- als naar de landzijde zoveel mogelijk zal bijven Voor het gedeelte nabij Wemeldinge ter plaatse van de 'Stelhoeve' en de camping "Klein Stelle', zdjn drie alter- ADVERTENTIE) RESTAURANT 'T KOFFIEHUIS Markt 49 - Middelburg 2 tot en met 15 februari aanstaande zaterdag 28 februari zondag 29 februari -eeuwse Vrije tijd Waar denken wij aan, goede le zer. als wij het hebben over vrije tijdsbesteding? Hengelen, wandelen, boetseren, klei knijpen, lezen, borduren, postzegels verzamelen, voetballen aan dat soort dingen denken wij- Afgelopen zondag werden wij met een nieuwe vorm van vrije tijdsbesteding geconfronteerd, die wij u niet willen onthouden. Toen wij in een van de Zeeuwse steden een wandelingetje maak ten zagen wij van verre achter een venster iemand zitten, die ons deed denken aan een gedicht je van Bomans: „Ik zit mij voor het vensterglas, onnoemelijk te vervelen. Ik toou dat ik twee hondjes was, dan Icon ik samen spelen.' Een foute indruk, zo bleek al spoedig. Bij onze nadering stak de man achter het raam eerst de tong uit, vervolgens zette hij zijn han den als hoorntjes aan het hoofd en daarna trok hij enige tijd gekke gezichten. Hei tafereeltje boeide ons zeer, zodat wij nog achterom keken, toen wij het venster al waren gepasseerd en dan ook prompt met een klap legen een belen dend glazen bushuisje opliepen en pijnlijk getrojjen ons voor hoofd betastten- Vanachter het raam drong nu een schallend gelacht tot ons door en toen wij nijdig omkeken, zagen wij hoe de man eerst alle tien zijn vingers opstak en ver volgens twee vingers in de lucht hield. We waren begrepen wij de twaalfde, bij wie de truc was gelukt. We vonden het een schrale troost. natieven onderzocht, n.l. binnendijkse rsp. buitendijkse verzwaring van de zeedijk en verzwaring van de inlaag- dijk. De stuurgroep heeft, na afweging vim het voor en tegen van elk van deze alternatieven, zich uitgesproken voor een buitendijkse verzwaring van de zeedijk voor boerderij en cam ping. Biij de inlaag ten westen van het Goese Sas, waar de oever zeer kwets baar is, zal een dijkgedeelte ter lengte van ongeveer 700 meter moeten wor den verzwaard. De stuurgroep was van oordeel, dat bij het kiezen van de technische op lossing zoveel mogelijk met de naar voren gekomen bezwaren van de tuurbescherming rekening dient worden gehouden, hetgeen o.a. betekenen, dat geen zout water in de 'zoete' inlaag zal worden gebracht. Dit brengt met zich mee. dat de nodige hoeveelheden zand niet via een pers leiding in het werk zullen worden gebracht, maar met vrachtwagens zul len worden aangevoerd, een oplossing, die wel duurder is (z.g. uitvoering in het droge). Aan de oostelijke zijde van het Goese Sas is de dijk tot aan de stenen dam voldoende hoog. Bij die dam zal enige verhoging noodza kelijk zijn. De camping ter plaatse zal kunnen blijven bestaan. Colijnsplaat Uitvoerig besteedde de stuurgroep aandacht aan de te kiezen oplossing voorr de kom Colijnsplaat, dit in het kader van de noodzakelijke verhoging van de ongeveer 5 km lange zeewe ring op Noord-Beveland tussen de vissershaven van Colijnsplaat en de oude veerhaven van Kats. Tijdens een onlangs onder auspiciën van het waterschap door het gemeen tebestuur van Kortgene georganiseer de informatie- en hoorzitting voor de bevolking van Colijnsplaat en ook tij dens een vergadering van de gemi raad van Kortgene was duidelijk worden, dat niets wordt gevoeld voor het aanbrengen van een muur of dam- wand tussen de bebouwing van Colijns plaat en het havenfront. Voor het tweede alternatief een dijk buiten om. waardoor het voormalige land- bouwhaventje verdwijnt zijn enkele varianten getekend. Evenals de raad van Kortgene gaf de stuurgroep de voorkeur aan een variant, waarbij de verbinding met de vissershaven het best tot haar recht komt. Gezien de aard van de ingreep en de belangen van personen en instanties, die hier in liet spel zijn, zal het waarschijnlijk noodzakelijk zijn de wet van 14 juli 1904. houdende bepalin gen omtrent het ondernemen van droogmakerijen en indijkingen, toe te passen. Bij de Zeelandbrug bevindt zich nog een knelpunt, maar dat kan worden weggenomen door over enkele honder den meters de verzwaring buiten waarts tot stand te brengen. Enkele boerderijen, die problemen zouden kunnen opleveren, kunnen worden gespaard door over een kleine lengte oveT het schor te gaan. Schonuien-Duweland De dit jaar op Scli ouwen-Duivel and uit te voeren partiële dijkverhoging betreft de dijkvakken langs Zijpe, Mastgat en Keeten vanaf de Stoofpol- dcr bij Bruinisse tot aan het gemaal van Duivelanri bij Ouwerkcrk, een lengte van bijna 11 km. Op een af stand van enkele honderden meters na zal er sprake zijn van een binnen waartse verzwaring. Onderdeel van liet werk is de verhoging van het veer- plein van Zijpe. Tholen Voor Tholen staat het vrij bochtige dijk tracé vanaf stad Tholen tot aan de hoek Razernij polder op het pro gramma een lengte van ongeveer km. De verhoging zal tussen de en de anderhalve meter liggen. Bespre kingen zijn aan de gang over wijze, waarop met behoud van beplanting van de wallen van stad Tholen de zeewering hier (met een lengte van 400 tot 500 meter) op de gewenste hoogte kan worden bracht door 'uitbouw' van de voo; gende dijk. Ten aanzien van Stavenisse werd mee gedeeld, dat. een ingenieursbureau op dracht heeft gekregen diverse moge lijkheden voor de haven te onderzoe ken. Samenvattend kan worden gezegd, dat het voor 1976 opgestelde programma voor partiële dijkversterking een leng te van 115,5 kin aangeeft. De verdeling is als volgt: Noord-Beveland fi km (5 km tussen Colijnsplaats en Kats en 1 km ten oosten van Kats); Schouwen- Duiveland 13 km (11 km van Bruinis se tot Ouwerkcrk en 1 km bij Schelp, hoek); Tholen 3.5 km (van stad Tho len tot Razcrnijpolder): Zuid-Beveland 12 km (7 km Zandkreekdam-Kalten- dijke en 5 km Kattendijke-Wemeldin- ge); Angsta- en Stadspolder in West- Brabant bij Bergen op Zoom 2 km. Daarnaast is op Tholen in uitvoering genomen liet 5,8 km lange dijkvak Muijcpolder, Oudelandpolder en Noordpolder bij Sint-Maartensdijk, terwijl op Schouwen-Duiveland «Ie dijkverzwaring bij Borrendamme in de fase van afwerking is. Depots In overleg met de afdeling water bouwkundige werken West van de Deltadienst te Burgsluis heeft het Bu reau Dijkversterkingen Oosterschelde en calamiteitenregeling voor het Oos- terscheldegebied opgesteld. Bij de werkhavens, Schelphoek, Roggen plaat, Neeltje Jans, Noordland en Sophia beschikt genoemde afdeling over een aantal materialendepots, waaruit hon derdduizenden tonnen stortsteen, staalslakken en fosforslakken, alsme de een voorraad mijnsteen kunnen worden betrokken als dat nodig mocht zijn. Bovendien heeft de Combinatie Dijks- bouw Oosterschelde de beschikking over een enorm potentieel aan mate rieel. Omtrent de inzet daarvan bij calamiteiten zijn afspraken gemaakt. Speciaal op het gebied van de natte waterbouw, met name voor zink- en stortwerken, kunnen indien nodig ver schillende systemen worden toegepast en lean ervaren personeel worden in geschakeld. De werkhavens zLin te allen tijde bereikbaar voor groot overslag-materieel. De betrokken waterschappen rond de Oosterschelde zijn als eerst-verant- woordelijke instanties voor de hoofd waterkeringen belast met het in wer king stellen van de hulporganisatie, als een calamiteit dreigt of optreedt. Het waterschap neemt in zo'n geval contact op met het Bureau Dijkver sterkingen Oosterschelde. welk bureau de contacten legt met de hoofdafdeling en de afdeling West, waterbouwkundi ge werken van de Deltadienst, die de aannemers inschakelen. Per water schap is een lijst met namen, adres sen en telefoonnummers opgesteld ten einde snel de nodige contacten tot stand te kunnen brengen. De nieuwe regeling heeft voor het eerst tot grote tevredenheid van alle partijen gewerkt, toen zich enige tijd geleden bij Scherpenisse op Tholen een oeverval voordeed. Het is de bedoeling aan de regeling og enige uitbreiding te geven in die zin. dat op Tholen (bij de werkhaven aan de Krabbenkrcekdam) en in Zuid- Beveland (op een plaats langs het Kanaal door Zuid-I'eveland) nog enke le kleinere depots te vullen met enke le duizenden tonnen aan materaal, zul len worden aangelegd, zodat de eerste 'klap' van een mogelijke calamiteit ook van de landzijde kan worden opgevangen. WONINGBOUWVERENIGING WERKT AAN AMBITIEUS RENOVATIEPROGRAMMA: De eerste vier gerenoveerde woningen aan de Oosterscheldestraat, het begin van een ambitieus renovatieprogramma van de. woningbouwvereniging Middel burg. (Foto PZC). EERSTE WONINGEN IN OOSTERSCHELDESTRAAT DINSDAG OPGELEVERD MIDDELBURG - Het bouwbedrijf 'De Delta' heeft dinsdag in de Middel burgse Oosterscheldestraat een eerste blokje van vier gerenoveerde vooroor logse woningen opgeleverd aan de op drachtgeefster. de woningbouwvereni ging Middelburg. In totaal wordt in deze straat een ri.i van 16 uit 192 daterende woninkjes gerenoveerd. Het projekt is te beschouwen als het begin van een nieuw, ambitieus reno vatieprogramma van de woningbouw vereniging- Dit programma omvat in totaal 1079, voor het merendeel voor oorlogse woningen die binnen vier a vijf jaar -voor een meer of minder grondige vernieuwing aan de beurt komen. De aan te pakken woningcomplexen Hond doodde en verwondde schapen ZïERIKZEE Een hond heeft in een welde te Zierikzee twee schapen dood gebeten en vijf andere schapen min of meer ernstig verwond. Eigenaar Van der V. uit Zierikzee ontdekte dinsdagmorgen de dode en verwonde schapen in de weide bij Smit en Bolnes te Zierikzee. Hij heeft van het gebeuren aangifte gedaan bij de rijkspolitie. De politie heeft er geen idee van wiens hond de schapen heeft aangevallen- G.S. NAMEN NOG GEEN BESLISSING OVER STIL LEGGEN TERNEUZEN-HULST De 'Centrale Vuilverwerkende Industrie' (CVI) uit Terneuzen denkt nog een aantal dagen nodig te hebben om het grondwerk te voltooien voor een stortplaats in de Van Wijckhuijsepolder bij Hoek. Twee bulldozers zijn bezig met het opwerpen van een enkele meters ho ge, 1-vormige dam. Waarschijnlijk wordt deze fase eind van de week afgerond. Begin volgende week kan er dan worden gestart met het afwer ken van het terrein- Zoals bekend, hebben d. en w. ran Tameuzen het vuiiverwerkmgsbedrij f vorige week aangeklaagd bij de poli tie, omdat de CVI zich zou schuldig maken aan het ontgronden zonder vergunning van gedeputeerde staten. Gs kunnen in een dergelijk geval het werk laten stilleggen, maar daarover is tot dusver geen beslissing gevallen. Het college heeft de 'stortplaatskwes tie' maandag wél besproken in het wekelijks overleg. Op een vergadering in Hulst maan dagavond deed het algemeen be stuur van de Intercommunale vuilnis ophaaldienst voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen de uitspraak, dat deze ge meenschappelijke regeling de aanleg en exploitatie van een centrale stort plaats voor het gebied tot haar taken rekent. B. en w. van Hulst hadden om een dergelijke steüdngname ge vraagd. staande samenwerking kunnen aan sluiten- Zoals bekend, besloten de Zeeuws- Vlaamse colleges van b. en w. onlangs tot het instellen van een werkgroep die een nieuwe gemeenschappelijke re geling moet voorbereiden. Binnen de Intercommunale wordt deze sugges tie alleen gesteund door de verte genwoordigers van Sas van Gent. De rest van het bestuur staat op het standpunt, dat de Oost-Zeeuws-Vlaam se vuilnisophaaldienst minstens bij de verdere discussie over een centrale stortplaats moet worden betrokken en dat het hier niet alleen gaat om de colleges van b- en w. Enige tijd geleden bleek al, dat de Intercommunale sterk geporteerd is voor de plannen van de CVI. Een meer derheid in het bestuur vindt het pro ject niet alleen interessant door de gunstige financiële perspectieven maar ook doordat het terrein centraal is gelegen. liggen door de hele stad verspreid. Het gaat om woningen die in bouw stijl en comfort niet meer acceptabel zijn naar de eisen van deze tijd. Na de afronding ran het renovatieproject Bagijnhof, de vernieuwing van 76 uit 1921 daterende woninkjes - landelijk één van de eerste ingrijpende renova tieprojecten - heeft de woningbouw- verenigng eerst een 'pas op de plaats" gemaakt om het effect af te wachten. Nadat was gebleken dat 80 procent van de Bagijrihofbewoners de vernieuwing als zeer positief ervaarde, werd een inventarisatie opgemaakt van het verder in aanmerking komen- De in september begonnen renovatie van de 16 woningen in de Oosterschel destraat, die naar verwachting half maart geheel gereed zal komen, vormt de start van dit nieuwe renova tieprogramma. In februari wordt gonnen met de renovatie van 6 wonin gen in de kern Nieuwland (Molen weg). Voor dit jaar staat voorts nog het bejaardenhofje aan het Sint theunisstraatje in de Middelburgse binnenstad (een zelfs voor Middelbur gers vrij onbekend, maar karakteris tiek hofje dat sinds kort in eigendom is bi! de woningbouwvereniging) op het programma. Nieuw-Midielburg Verder wil men nog dit jaar begin maken met verbetering va duplexwoningen in "Nieuw-Middelburg" (Marijkeplein en omgeving) en de bouwkundige aanpassing van 293 na oorlogse, zelfs nog geen tien jaar oude woningen in Middelburg-Zuid. (Poortershove en Radenhove). laatste project is een 'speciaal geval': de woningbouwvereniging heeft ge meende niet te moeten ingrijpen naar aanleiding van het feit dat een aantal bewoners uit over hun woonsituatie Intercommunale (een samenwerkings vorm van de gemeenten Hulst, Honte- nisse. Axel en Sas van Gent) van oordeel is. dat er geen nieuwe ge meenschappelijke regeling voor een centrale stortplaats hoeft te komen, maar dat gemeenten met interesse in een dergelijk project zich bij de be- MINISTER WESTERTERP IN BRIEF AAN KAMERVOORZITTER: BESLUITVORMING VERTRAAGD DOOR GIJZELINGEN DEN HAAG Minister Wescerterp van verkeer en waterstaat heeft Twee de-Kamervoorzitter Vondeling meege deeld dat mag worden aangenomen dat de regering in staat zal zijn in de loop van de komende maanden te beslissen over de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Het Tweede-Kamerlid De Bekker van de KVP vroeg de beer Vondel ia" vrrrüre week bii de wïndsman nadere inlichtingen in te winnen over de stand van zaken rond het VVesiersehelde-project. In een brief aan de heer Vondeling herhaalt minister Westerterp nu de mededelingen, die minister-president Den Uyl eerder deed nadat het kabi net zich onlangs had beraden over de aanleg van de oeververbinding. De bewindsman van verkeer en water staat zet nogmaals uiteen, dat de beslissing is aangehouden omdat de ministerraad in de komende maanden beslissingen moet nemen over de prio riteiten in de bestedingen. Dat gebeurt mede aan de hand van de prognose van het Centraal Planbureau over de economische ontwikkeling op middel lange termijn. In dat kader zal ook In zijn brief aan de kamervoorzit ter herinnert de heer Westerterp er aan, dat de ministerraad in een verga- deining in januari 1974 tot de slotsom kwam, dat de Westerscheldeverbin- ding van zodanige betekenis is, over het project adviezen moesten worden gevraagd aan de Raad van de Waterstaat en aan de Rijksplanologi sche Commissie. In de „nota inzake werkgelegenheid" stelde de regering dat zal worden nagegaan of in het' licht van de te verwachten werkgele genheidsontwikkeling met name in West-Brabant en Zeeland inderdaad verantwoord is op korte termijn me dewerking te geven aan uitvoering van het project. In de memorie van toelichting op de ontwerpbegroting 1976 van hel. rijkswegenfonds werd de hoop uitge sproken dat de regering nog in de loop van 1975 zou kunne beslissen, zo maakte de heer Westei jrp duide lijk. Hij wijst erop dat door de gijzelingsaffaires in Beilen en Amster dam de besluitvorming werd ver traagd en in het slot van zijn brief zet hij uiteen waarom de beslissing nu opnieuw is aangehouden. Een woordvoerder van DSM be treurde hei artikel in het NVV-Niemvs DSM. Volgens hem zijn alle plannen in het artikel reeds bekend. Volgens de Wet op de Ondernemingsraden wordt de ondernemingsraad van DSM in de gelegenheid gesteld advies te geven met betrekking tot voorgeno men besluiten. Volgens de woordvoerder moet het investeringsplan 1976 van DSM wel worden onderscheiden van een lange termijn plan. Conform de Wet op de Ondernemingsraden wordt ieder jaar een investeringsplan samengesteld. Het investeringsplan 1976 van DSM is voorgelegd aan en doorgepraat met, de ondernemingsraad. Uit deze discus sie is geen negatief advies geko men. Volgens de woodvoerder heeft NW- Nieuws DSM de zaak van een bepaal de kant benaderd met de suggestie dat er iets verkeerds zou zijn, hetgeen hij betreurde. aan het verbouwen zijn gegaan om d ongelukkige woonindeling te verbe. De woningbouwvereniging heeft besl. ten om voor het totale renovatieplu in de komende jaren 'In zee te gaan met het bouwbedrijf Delta, omda men groot belang hecht aan een goed teamwerk met door ervaring ge schraagde bouwers. Een goedo selec tie van bouwfirma en bouwpersoneel is - aldus directeur J. Tevel van de woningbouwvereniging - noodzakelijk omdat men moet kunnen rekenen op een begripvolle werkwijze van de bou wers ten aanzien van de bewoner, met name in die gevallen waarin de bewoners tijdens de verbouwing in bun woning blijven. In de meeste gevallen - zo ook in de Oosterscheldestraat - gaat het om der mate ingrijpende werkzaamheden dat de bewoners voor een aantal maanden moeten verhuizen. De woningbouwver- enigmg muakt voor het bieden van deze tijdelijke huisvesting al sinds de renovatie van het Bagijnhof gebruik van de leegstaande woningen in de torenflats m Middelburg-Zuid, zoca; deze leegstand plotseling nog een po sitief aspect krijgt, omdat deze ver huizing, temeer daar het merendeels oudere woningen betreft, in sociaa opzicht zeer ingrijpend is, wordt, de gang van zaken door de woningbouw vereniging zeer zorgvuldig en tege moetkomend voorbereid, in samen werking met de gemeente, sociale dienst en andere maatschappelijke in stellingen. Terug bewoners (meest oudere echt paren) in de Oosterscheldestraat ke ren op drie na allemaal naar hun vernieuwdce woningen terug. De huur prijs van de woningen loopt door de vernieuwing (kosten per woning 34-000,-) op van 62,50 tot 128.- per maand, een bedrag dat naar de huidi ge maatstaven zeer redelijk mag wor den genoemd voor een woning me' modern comfort Dit is mogellijk door dat slechts ongeveer 3 procent van het geïnvesteerde bedrag in de huur verhoging hoeft te worden ingebrach; de rest wordt uit rijksbijdrage verkre gen. De woningen in de Ootserschelde- straat zijn zowel uitwendig als inwen dig ingrijpend vernieuwd. Ze zijn nu voorzien van een open keukentje, cen trale verwarming en - boven - eer doucheruimte. Boven is aanzienlij! meer ruimte verkregen door het 'op trekken' van de gebroken kappen waardoor de woningen ook uiterlijk aanmerkelijk zijn veranderd. (ADVERTENTIE) ELKE DAG NIEUWE KOOP 4ES 00VERS SCHOENEN l. DELFT 48 Middelburg LICHTE TOT MATIGE VORST Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en in de ochtend hier en daar mistbanken. Zwakke tot matig' zuidoostelijke wind. Max. temperatij ren van min 4 tot 0 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vri; dag: Vanuit het zuidwesten geleidelijk mi der koud. Plaatselijk neerslag met bar op ijzel. Weersvooruitzichten in cijfers genud deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tc 4; min. temp.: omstreeks -5 grade: max. temp.: omstreeks 1 graad; kar op een droge periode van minstens 1' uur: 80 procent; kans op een gehei droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 to 4; min. temp.: omstreeks -2 grader max. temp.: omstreeks 3 graden; kar op een droge periode van minstens 1': uur: 70 procent.; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON EN MAAN 28 januari Zon op 8-27 onder 17 38 Maan op 06.10 onder 14--J7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2