t 'sa cax oimoot die vu VS niet langer wereldpolitie DSM WIL 31 NIEUWE FABRIEKEN BOUWEN Bijna de helft van de bevolking gaat niet met vakantie BELASTENDE VERKLARING TEGEN LEDEN BAADER-MEINHOFGROEP Dijkverhoging Texel versneld fw») r*i Illegale storting zwavelzuur België Weekblad NW: Overleg met betrokkenen gewenst Hella voor de Ramenlapper Afvalziavering AMERIKAANSE DEFENSIEMINISTER: binnen- en ^buitenland VS-veto in Veiligheidsraad ISRAËL WIL ATOOMVRIJE ZONE IN 7rj on Kit EXPORT VAN AARDAPPELEN NAAR ZWEDEN VERBODEN Geen subsidie meer voor 'De kleine aarde' 'BOMMENMAKER' DIRK HOFF NU KROONGETUIGE IN PROCES: AFVAL UIT KANAALZONE GENT WOENSDAG 28 JANUARI 1976 -PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HEERLEN De komende jaren gaat DSM 31 nieuwe fabrieken bouwen, waarvan 13 in Zuid-Limburg. Dit staat te lezen in het vakblad van de bedrijfsledengroep NW. Volgens de NVV-leden- zijn de plannen door de raad van bestuur opgesteld zonder in spraak van werknemers, ondernemingsraad of vakbonden. De werknemers zijn niet op de hoogte gesteld van de inhoud van de plannen. Zelfs in de concernondernemingsraad wordt er geheim zinnig over gedaan, aldus de bedrijfsledengroep. Toch lijkt het in verband met de werkgelegenheid en de veiligheid gewenst, dat werknemers en omwonenden op de hoogte van de plannen zijn, al dus het NVV-vakblad. Volgens een opgave van de vakbond zouden tot 1982 tal van fabrieken gebouwd worden. Dat zijn achtereen volgens: de naftakraker >1 in Geleen, met een capaciteit van 450 000 ton etlicen, de polypropeen in Beek (50.000 ton), de hogedrukpolyetheen (100.000 ton), de lagedrukpolyethéen in Beek (00.000 ton), de polypropeen 2 in Beek (50.000 ton). De bouw van deze laatste fabriek is nog onze ker. Uitbreiding van de ABS-fabriek Beek. bouw van de MVC-fabriek in Tessenderlo (225.000 ton), de PVC- fabriek (150000 ton), waarvan bouwplaats nog niet vaststaat, hogedrukpolyetheen in Eemshaven (2Ó0.000 ton), een polypropeenfabriek in Eemshaven (75.000 ton), een PVC- f briek in Eemshaven (150.000 ton) en een naftakraker :n Eemshaven. Dit zijn allemaal fabrieken in de kunst- stoffensector. In de sector kunstmest zijn volgende fabrieken gepland: een derde amoniakfabriek in Geleen (440.000 t.on). een sa'.peterzuurfabriek in Ge leen (65.000 ton), een amoniakfabriek in de Verenigde Staten (400.000 ton), diverse kunsl.mestfabrieken in de VS, een amcaïakfabriek in Engeland (350-000 toni, een salpeterzuurfabriek in Engeland (200,000 ton), een amoni- aknitraatfabriek in Engeland en een nitraatfabriek in Engeland (290.000 ton)'. In de sector chemicaliën zijn de volgende fabrieken gepland:een ACN- fabriek in Geleen (45-000 ton), een melaminefabriek in Geleen. een capro- lactanfabriek in Geleen. een caprolac- tanfabriek in de VS, een eaprolactan- fabriek in Engeland, een methanolfa- briek in Delfzijl (330.000 ton), een formaldehydefabriek in Delfzijl (2il.00l) ton), een UMF-harsenfabriek in Delfzijl (40.000 ton), een fenolfa- briek in de Botlek (100.000 ton) en twee multipurposefabrieken in leén. In zijn commentaar op de plannen van DSM schrijft de Industriebond NW dat er een groot aantal arbeids plaatsen in Beek en Groningen schikbaar komt. maar dat aan andere kant door investeringen in het buitenland een groot aantal arbeids plaatsen in Nederland verloren gaat. De indruk bestaat zelfs dat vestigin gen in de kunstmestsector in Neder land met name Mekog in IJmuiden (ADVERTENTIE) Voor de Ramenlapper een Hella intervalschakelaar.Kan-ie ook eens voor zich laten langzaam zullen worden afge bouwd, aldus het commentaar. Geld om te investeren is volgens de indus triebond aanwezig, maar omdat niet zeker is of de produkten wel verkocht kunnen worden, zullen enkele fabrie ken mogelijk later worden gebouwd- Dat- geldt zeker voor de plannen in de Eemshaven bij Groningen, aldus de publikatie. De Industriebond NW had liever be zien dat er meer arbeidsintensieve fabrieken in Limburg zouden worden gevestigd. Ook kan DSM zich beter richten op Nederlandse bedrijven voor de bouw van de fabrieken in plaats van op buitenlandse. De bond is van mening dat vakbon den, politieke partijen, gemeenteraads leden en dergelijke in de westelijke mijnstreek samen de plannen van DSM moeten gaan bespreken- Dit vooral met het oog op de werkgele genheid en de veiligheid van werkne mers en omwonenden. We moeten streven naar een zo schoon en veilig mogelijke werkgelegenheid, aldus Industriebond NW. Voor het verbranden van a.fvalgassen van de acronnytrilfabriek wil DSM op de lekatie noord in Sittard een ver brandingsketel bouwen, waarvan kosten inclusief researchwerk 20 mil joen gulden bedragen. Voor de bouw van deze zuiverende installatie, waar van verwacht wordt dat de uitworp van koolmonoxyde van de fabriek tot een honderdste deel van de huidige hoeveelheid en de uitworp van kool waterstoffen tot tweehonderdste deel wordt teruggebracht, zijn vergunnin gen nodig krachtens de wet op de luchtverontreiniging en de hinderwet. In verband hiermee wordt 20 februari in Sittard een hoorzitting gehou den- Verbrand worden in de ketel koolmo noxyde en koolwaterstoffen. De e gie die door verbranding vrij komt, wordt aan het produktieproces toege voerd. DSM wil de ketel in 1977 in gebruik nemen. WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse minister van de- de reserv-evoorraden aan te vuilen. van de gepantserde personeelswagens 50 procent van de artillerie en 64 procent van de radio,'s zo onthulde fensie Donald Rumsfeld, heeft i hiï- In de komende vijf tot acht jaar ,1 zullen de VS naar schatting 16 mil- dinsdag hij de indiening van de j-ard. dollar besteden om in de wereld defensiebegroting voor 1977 bij de commissie voor de strijd krachten van het huis van afge vaardigden verklaard dat de voornaamste doelstellingen van de Amerikaanse militaire macht 'het waarborgen van de interna tionale stabiliteit' en de steun aan de bondgenoten van de VS zijn. M?DDEN_OOSTEN JERUZALEM NEW YORK (AFP,! RTR) Israël heeft de Arabische landen voorgesteld een akkoord te tekenen tot het kernwapenvrij maken van het Midden-Oosten nog voordat een vredesakkoord tussen alle landen van het gebied zal zijn afgesloten. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon, dinsdag in hei parlement onthuld. De Verenigde Staten hebben zich ver plicht tot dubbele inspanning voor het! bevorderen van de vrede in het Mid den-Oosten. nadat zij maandagavond hun veto hadden uitgesproken tegen een resolutie in de Veiligheidsraad waarvan zij zeiden dat zij hen in die taak zou heiemmeren, Het veto. het dertiende dat de Vere nigde Staten in de geschiedenis van de Veiligheidsraad hanteerden, bracht een resolutie om zeep die de rechten van de Palestijnen waaronder het recht op het bezit van een eigen staat erkende, en die een beroep deed op Israël, zich terug te trekken uit alle Arabische gebieden die het sinds de oorlog van 1967 bezet houdt. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde nader hand, dat de Verenigde Staten zich in de komende maanden zeer actief zou den beijveren voor een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten, aan toevoegende: „Onze inspanningen zullen voor zichzelf spreken." De Palestinaresolutie van maandag avond genoot de steun van negen lan den: Benin, Frankrijk, Guyana, Japan, Pakistan, Panama, Roemenië, De Sow- jet-Unie en Tanzania. Groot-Brittannië, Italië en Zweden onthielden zich van stemming en de Chinese volksrepu bliek en Libië namen niet aan stemming deel. I Het gaat erom, aldus Rumsfield, te weten of de VS nog steeds in staat zijn hun internationale verplichtingen na te komen. Bij zijn toelichting op de begroting die voor het eerste de 190 miljard dollar overschrijdt wees de minister voortdurend op de uit breiding van het militaire potentieel van de Russen en de noodzaak voor de VS niet langer meer de politie agenten van de wereld' te zijn, maar hun bondgenoten te steunen om de internationale stabiliteit te helpen waarborgen." Het Midden-Oosten noemde minister Rumsfeld een gebied 'van buitenge woon groot belang voor de VS'. Onze hulpprogramma's, aldus de minister, moeten ervoor zorgen dat de VS daar over de militaire macht beschikken die nodig is om elke agressie de kop in te drukken. „Onze militaire macht speelt een belangrijke rol ter beper king van de Russische invloed in dit gebied." Over Afrika zei Rumsfeld tenslotte dat de Amerikaanse belangen daar ook in het geding zijn, maar dat de VS niet van plan zijn daar hun mili taire macht te gebruiken om hun politiek te ondersteunen. Verder merkte minister Rumsfeld op dat de militaire noodleveranties tij dens en na de oktober-oorlog van 1973 in het Midden-Oosten een grote bres hadden geslagen in de reserve- voorraden in Europa. Het verlies zal niet voor 1981 volledig zijn opge vuld. Op het ogenblik hebben de VS in Europa slechts 32 procent van de vereiste voorraden tanks, 41 procent DEN HAAG (ANP) De besturen van het hoofdproduktschap van akkerbouwprodukten en van het produktschap van aardappelen heb ben besloten geen exportvergunningen voor consumptieaardappelen met bestemming Zweden meer af te geven. Deze maatregel, die in feite een exportverbod voor consumptieaardappelen naar Zweden in houdt, treedt vandaag in werking. Vrijdag jl. werd bekend dat de Zweedse regering het besluit heeft genomen om de bestaande importsubsidie van 60 Zweedse kronen ongeveer 36,—) per 100 kg aardappelen te verhogen tot 100 Zw. kr. 60,Deze maatregel dreigt een verstoring van de Nederlandse aardappelmarkt teweeg te brengen. De prij zen die de Zweden bereid waren te betalen gingen door de Zweedse maatregelen aanzienlijk boven het bestaande Nederlandse prijspeil uit- Dit zou ten gevolge hebben gehad dal de consumentenprijs in Nederland nog meer zou stijgen. Het exportverbod naar Zweden zal opnieuw worden bezien indien de Zweedse rege ring in de komende tijd zal besluiten tot afschaffing van de importsubsidie. (Van onze Amsterdamse redactiet AMSTERDAM Huisraad, sneeuwballen en lege Hessen kreeg de politie naar het hoo/d, toen zij dinsdagmiddag probeerde verhuizers, die de eerste van de 28 woningen in de Cliphoeve 2 in de Bijlmermeer moesten ontrui men panden die vorig jaar gekraakt werden beschermden De bewoners van deze flat. de familie Kalian, bestaande uit va der, moeder en zeven kinderen, was aangezegd de v:onïng te moeten ontruimen. De beheers raad was het met het gemeente- besluit niet eens en zo ontston den dinsdagmiddag ineens rellen, die door de mobiele eenheid en door personeel van het bureau U-tunnel, die in allerijl moesten assisteren, nog redelijk onder drukt konden worden. Dinsdag avond is op het bureau van de beheersraad een vergadering van betrokkenen geweest, ivaarin men zich op nieuwe stappen heeft be raden. Het aantal van 28 woningen waarover dit gemeentebesluit gaat. moet binnen vier weken leeg opgeleverd worden. De uit de woning gezette familie Kalian is inmiddels ondergebracht in een Surinaams opvangcentrum in de hoofdstad. Op de foto demonstranten op de flatgaanderijen- BOXTEL (ANP) De proeftuin 'De Kleine aarde' in Boxtel van de stich ting 'De Jonge Onderzoekers' krijgt geen subsidie meer. Het ministerie van erm is genoodzaakt de subsidie kraan voor 'De jonge onderzoekers', ook op landelijk niveau, dicht te draaien. Eind 1974 had dit ministerie deze subsidie al laten doorscheme- Staatssecretaris: groei toerisme zal moeilijk zijn (Van onze redactie economie) UTRECHT Ondanks het gestegen percentage vakantiegangeres gaat bijna de helft van de bevolking nog niet met vakantie. De kans bestaat dat ook bij vertraging of stagnatie in de inkomens het deel van de Nederlanders dat zich vakantie gunt, zal toene men. Dit zei dinsdagmorgen staatssecretaris Hazekamp (econo mische zaken) bij de opening van de beurs Vakantie '76. De forse groei van vroegere Jaren in hel toerisme- en recreatieverkeer zal niet zo makkelijk terugkeren. In 1975 was er nog niet veel te merken van invloed van de recessie op de vakantiegangers. Maar als de reële inkomens op langere termijn minder groeien, zal die. zeker gevolgen hebben voor de kans op verdere uitbrei- ding. Gezien de werkgelegenheidssituatie vindt Hazekamp dat moet worden, onderzocht of de toeristische sector., dte nogal arbeidsintensief is, mogelijk bijdragen tot verkleining van net pro bleem kan leveren. Het gaat er daar bij ook om ons land zo aantrekkelijk mogelijk te houden. Overbelasting van gebieden moet worden voorkomen. Spreiding van toerisme in ruimte en tijd is van veel belang. Een kwart van de vakantiegangers gaat in het binnenland naar de kust, en een kv/art naar het Zuiden; 20 procent bezoekt de Veluwe en het centrum van het land. Het Noorden en Oosten worden in een orde van grootte van 15 en 20 procent bezocht. Dit betekent een redelijke spreiding. beter dan vroeger, meent Hazekamp De kust en de Veluwe zijn nog wei concentratiegebieden. m2ar het be zoek aan het Zuiden en Oosten neem': duidelijk toe. De ruimtelijke spreiding van hei toeristenverkeer zou nog wei even wichtiger kunnen zijn. om de druk op bepaa'.de gebieden wat te verminde ren. Vermindering van toeristische druk doet de mogelijkheden voor mi lieubescherming stijgen. Gunstige spreiding draagt bij tot economische ontwikkeling van de regio's. Vakantiepiek (Van onze correspondent) STUTTGART Hij ziet er jon ger uit dan 38, Dirk Hoff, de kroongetuige van het openbaar ministerie in het Baader-Mein- hofproces, die eindelijk de be wijzen moet leveren, waar maandenlang naar gezocht is; die het puzzelspel het in elk aar schuiven van feitjes tot een drukkende bewijslast over bodig moet maken. Het is de grote dag voor procureur-gene raal Heinrich Wunder, de verde diging zit mismoedig en uiterst geconcentreerd het gebeuren te volgen. In de rechtszaal van de gevangenis van Stuttgart-Stammheim werd dins dag het begin gemaakt met een be langrijk getuigenverhoor. De bommen maker ran de Baadcr-Meinh of groep vertelt. Het klinkt allemaal geloof waardig wat Dirk Hoff te zeggen heeft. Hij weet tal van details te noemen; maar ook het feit dat hij zich veel dingen niet meer kan herin neren komt niet als iets onwaarschijn lijks over. Hij belast bovendien zich zelf door openlijk toe te geven dat hij de fabrikant is van de bomom hulsels, de granaten en andere metalen voor werpen. die duidelijk tot het arsenaal van bijvoorbeeld terroristen beho ren. Het verhaal van Hoff klinkt logisch, maar of de rol die hij van zichzelf schetst met de werkelijkheid klopt, is een open vraag zolang de verdediging niet de gelegenheid heeft gehad hem in een kruisverhoor Onder druk te zetten. De opdrachten die hij gaf hadden Hoff aan het denken moeten zetten. De omhulsels van granaten; de omhul sels van bommen: een soort corset voor een vrouw waarin men een bom zou kunnen vervoeren. Het zou moe ten lijken alscf de draagster van het wapentuig zwanger was. Na het depo neren van le bom. zou een opblaasba re ballon ervoor moeten zorgen dat geen argwaan ontstond. Kortom mate riaal dat op zijn minst bepaalde ver moedens op zouden moeten wek ken. Bedreigd Naief DEN HAAG: De aiik. aan de oost kant van Texel heeft een hogere prioriteit gekregen om verhoogd te worden. Voor de zomer moet rijkswaterstaat een plan voor de verhoging bij minister Westerterp hebben ingediend. De minister van verkeer en water staat zei dit dinsdag op het Bin nenhof tijdens een protestdemon stratie van Texelaars met 50 scha pen. Na 1953 is er, aldus de minis ter een indeling gemaakt welke dijken het eerste tot deltahoogte moesten zijn opgehoogd. De eerste iase van 'dit plan komt in 1976 klaar. De aijk van Texel viel niet onder deze categorie. Inmiddels is echter gebleken, aldus de bewinds man dat deze dijk alsnog een ho gere prioriteit moet krijgen. Hoff speelt de naïeveling, die bij een vriend een zekere „Erwin" leerde kennen. Hoff die tot de has.j en pop- ininnenden in Frankfort behoorde, bleek dezelfde interessen als „Erwin" te hebben. Beiden interesseerden zich voor de zogenaamde sub-cultuur en bezochten regelmatig Amsterdam en beiden kenden daar ook het Kosinös- centmm. .Erwin", geïdentificeerd als Holger Meins, zocht Dirk Hoff later weer op en vertelde dat hij een film over een fictieve revolutie wide ma ken. Of Hoff. die de kost verdiende met het knutselen van metalen voor werpen en zichzelf als kunstenaar be schouwde. niet wat requisieten zou kunnen maken, die er echt uit zouden zien. zo vroeg Meins. Het verhaal zal ongetwijfeld serieus! hebben geklonken want Holger Meins. j die later aan de gevolgen ran een - hongerstaking zou overlijden, was een! veelbelovend cineast, die met succes t de filmacademie in West-Berlijn had doorlopen. I Na maanden ging bij Hoff ook een licht op en hij wilde wel eens weten wat er nu precies aan de hand was. De verdenking leek gerechtvaardigd. Meins vertelde hem. bij wijze van spreken met net pistool op de borst, je kunt niet meer terug. Je zit. in hetzelfde schuitje als wij. ten bedui meld geschrift, met de titel „Wegen verkeerswet" en op het titeelblad het embleem van de Rote Armee Fraktion (de Baader-Meinhofgroep) werd hem in de hand gedrukt, met dat allemaal goed te lezen, en drei gend zou gezegd zijn: „Verraad kun nen we niet dulden". Inmiddels waren niet alleen Meins maar ook Jan Carl Raspe (die „Les ter" werd genoemd) en Gerd Mueller („Harry"), de begeleider van Ulrike Meinhof. stamgasten in de werkplaats van Hoff in Frankfort geworden. Mei Raspe werden de meeste zaken afge wikkeld. De 'chef' Baader) zelf had de werkplaats in Frankfort maar eenmaal bezocht, Hoff's laatste werk voor de groep kwam op 11 mei 1972 gereed, een dag voor hij op vakantie ging. Hij leverde de omhulsels van bommen. Twee uur nadat dit materiaal was afgehaald, en Hoff zijn auto stond te pakken, hoorde hij drie zware explo sies- Ik had een angstig maar dacht kunnen seis van mij niet voor gebruikt zi_ die kan men niet in twee uur tot bommen omtoveren. De aanslag op het hoofdkwartier van het Amerikaan se leger in Frankfort, waarbij één dode en dertien gewonden te betreu ren waren, hadden het lawaai veroor zaakt. dat Hoff zo onzeker maak gel oven, „angstig en verward" vier de hij vakantie tot de zekerheid kwam. In een kiosk vond hij het weekblad Der Spiegel, dat op de eer ste pagina drie omhulsels, gemaakt door Dirk Hoff afdrukte en daarbij vermeldde „bommen terreur in ae Bondsrepubliek". Eindelijk had Dirk Hoff zekerheid, maar hij zette zijn vakantie voort en kwam tegen de eerste juni 1972 in West-Duitsland terug. Op die dag wer den Holger Meins, Jan Carl Raspe en Andreas Baader in Frankfort gearres teerd. Een gebeurtenis die vele malen op de televisie werd vertoond, vanwe ge het. spectaculaire element. Stads- guerrillero's, die in onderbroek werden afgevoerd. „Ik herkende ze van de foto's", zegt Dirk Hoff nu. Het klinkt niet overtui gend dat hij zo Iaat op het idee kwam voor wie hij zijn "werk deed. maar uiteindelijk praat Hoff nu in Stuttgart voor zijn eigen straatje. Zijn getuigenis is uiterst belastend en heeft het detailwerk van het openbaar ministerie, tenminste met een jaar bekroond. De spreiding ran vakantie in de tijd is nog steeds niet gunstig. Hoewel de top van de vakantiepiek afvlakt, blijft nog steeds drie kwart van de vakan tiegangers in het hoogseizoen van eind juni tot medio augustus op reis gaan. Scholen c-n collectieve vakanties van het bedrijfsleven bepalen deze tijdstippen, en vormen zodoende be lemmerende factoren. Voorlichting en propaganda dient zich te richten op de 30 procent vakantiegangers die vrij in hun keuze van periode Is. Er zullen algemene wettelijke maat regelen nodig zijn om het kamperen, dat een grote omvang heeft aangeno men. in de toekomst van negatieve ontwikkelingen te vrijwaren, De in voorbereiding zijnde Kampeerwe: mikt op dit doel. In de hotellerie treed' een verschuiving op naar ap partementenhotels. die steeds meer in trek komen. Buitenland Tot voor kort was er nog sprake van evenwicht tussen binnen- en bui tenlands toerisme, maar nu gaat iets meer dan de helft van de vakantiegan gers naar het buitenland. Ongeveer 3fl procent van de vakantiegangers naar het buitenland reserveert reis en ver blijf via de reisbureaus, en ongeveer drie kwart miljoen van hen maakt gebruik van vliegreizen. Hazekamp krijgt wel eens de indruk dat er een teveel aan documentatie is, waardoor men door de bomen het bos niet meer ziet. Maar men kan zich omgekeerd ook afvragen of de toeristen er voldoende gebruik van maken, en niet te veel op elzen kennis en keuze drijven. Duide lijkheid in de informatie is van groot belang. Ook van betekenis is. da: de toerist weet waaraan hij toe is. dat dit schriftelijk vaststaat, zonder on duidelijkheden. Suggestie van de staatssecretaris: een onderzoek natr de functionering van de reisinformatie zowel van de kant van de toerist a'. - van de kant van het reisbureauwe zen. Vakantie Hij ging niet naar de politie maar ging met zijn vriendin op vakantie naar Zuid-Frankrijk. De twijfel knaag de aan zijn ziel, als we hem mogen (Van onze correspondent) BRUSSEL Het wegwerpen van chemische afvalstoffen heeft België weer een nieuw avontuur opgeleverd. Tachtig ton afvalstof- die^nfhul-1 ^en" voornamelijk zwavelzuur, blijken meer of minder geheim te zijn gestort in een oude steengroeve in de gemeente Seilles. dicht bij Hoei. De steengroeve ligt een 250 meter van de Maas en gevaar voor be smetting van Maaswater wordt niet geheel uitgesloten geacht. Vorige week constateerden bewoners van Seilles dat uit de steengroeve een gemene stank oprees en ae gemeentelijke autoriteiten, gealarmeerd, gingen op onderzoek uit. In de steengroeve ae grond is eigendom van de gemeente bleek in de eers'e dagen -.-an januari begonnen te zijn met de storting van af valstoffen. voornamelijk zwavelzuur, afkomstig van een nog niet geïdentificeerd bedrijf ui: de kanaalzone van Gent. Vorige week was de afvalberg opgelopen tot 80 ton. Sommige geruchten willen dat de afval uit Nederland afkomstig is. maar deze geruchten konden tot dusver niet worden bevestigd. Het transport naar de steengroeve bleek te zijn uitgevoerd door bedrijven uri het Vlaamse Oostakker en uit Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23