PZC Judith Bosch wil de mensen aan het lezen zetten HalitranA+D Vanavond op tv in 'Open Boek' Panda en het meester-monster ASTERIX IN HISPANIA NHfHïir „Ik wil niet altijd 'quiz- miss' blijven" televisie Episodenfilm naar verhalen Remco Campert OPDRACHTEN COMPONISTEN VOOR MINISTERIE VAN CRM Pak de telefoon het middel bij verkoudheid! EVEN PUZZELEN WOENSDAG 28 JANUARI 1976 (ADVERTENTIE) SOMEREN - „Ik heb er altijd van ge droomd een groot cabaretière te wor den". vertelt de 31-jarige Judith Bosch, bekend als presentatrice van de tv-quiz Tweekamp en sinds kort bezig met het nieuwe programma Open boek, dat vanavond (woensdag) zal worden uit gezonden via Nederland 2. (21.30- 22.30 uur). ...Maar", vervolgt ze lachend, „toen ik die kans eenmaal kreeg in het cabaret van Paul van Vliet, kwam ik er al snel achter dat mijn zangkwaliteiten nou niet bepaald op het goede niveau lagen. Ook Van Vliet vond het niet best. Hij bood me aan de rol te spelen van Pepijntje, een soort clown. Het was erg leuk, maar om m'n hele leven de clown te blijven uithangen, nee, daar voelde ik op den duur weinig voor". Judith Bosch startte haar televisie- carrière als presentatrice van het pop programma Fanclub. „Het werk", ver telt ze. „was erg plezierig, maar helaas ontstonden er interne moeilijkheden en toen liep de boel spaak. Ik ben er toen enkele jaren mee gestopt en hield me alleen af en toe nog bezig met het pre senteren van modeshows en het bege leiden van feestavonden voor militai ren. Ten slotte kreeg ik weer een aanbod voor televisiewerk, ditmaal van de NCRV: of ik de quiz voor scholieren wilde leiden, ze zochten iemand met er varing. Dat heb ik meteen aangenomen en ik heb er nog steeds geen spijt van!". „Alhoewel", vervolgt Judith, .je vraagt nu welvind je het leuk... Dat is eigenlijk betrekkelijk Ik doe dit nu vier jaar, maar vooral de laatste tijd krijg ik er een beetje genoeg van. Ik wilde niet altijd en eeuwig maar 'quiz-miss' blijven. Enkele maanden terug ben ik toen eens naar de afdeling drama gestapt, naar Wim Ha- zeu. Ik had een plannetje gemaakt en daar heb ik bijna een middag met hem over zitten praten. Na afloop zei hij' tegen me: „Het is grappig dat jij ook iets dergelijks hebt zitten te bedenken, want wij zijner ook mee bezig geweest". Toen, vertelt Judith stralend, „is dat nieuwe programma er gekomen. We hebben het 'Open boek' genoemd". De bedoeling is dat de mensen die er naar kijken, gestimuleerd worden om meer te gaan lezen. „Eigenlijk wel een beetje vreemd', vindt Judith zelf ook, „want je zou zeggen, dan moetje begin nen met je tv af te zetten. Maar ja, zegt ze lachend, wij gebruiken die televisie nou eenmaal en het blijkt, dat de mensen na zo'n programma bepaalde boeken in derdaad gaan kopen. We merkten dat bijvoorbeeld na de eerste aflevering. Dirk Ayelt Kooiman. We lieten hem pra ten over zijn boek De grote stilte. Nou, dat boek is de winkels uitgevlogen. La ter stond het bovendien genoteerd in de boekentop van de Haagse Post. „Dat is peinzend, .je bereikt met zo'n pro gramma natuurlijk nooit de kijkdicht- resseerd is in literatuur" Favorieten Judith Bosch leest zelf erg veel. In haar riante boerderij op het Brabantse platteland staat een enorme kast vol rijen Franse en Nederlandstalige boe ken. Haar favoriete schrijvers zijn on der meer Louis Paul Boon, Simon Vin kenoog en Marnix Gijsen. „Eigenlijk", vertelt ze, „is het moeilijk om een be paalde schrijver goed te noemen. Ik had dat probleem bijvoorbeeld met Van het Reve. Zijn eerste boek vond ik fantastisch. Maar hij heeft zich daarna eigenlijk niet meer vernieuwd. Het nog steeds niet gelezen, ik denk elke keer als ik er aan wil beginnen, nou ja, -■eet ik onderhand wel" vind ik erg knap. Dat is een groot r Kijk, ik vind het niet altijd aardig wat darijnen op zwavelzuur', wat is dat onaardig. Daarin worden erg veel men sen gekwetst. Die noodzaak zie ik nou ook niet helemaal zitten. Maar hij NOS NOT 9.30 Schooltelevisie AVRO 15.30 Je hóeft niet ver te zoeken: natuurfilm 15.55 Kies j e sport, korfbal voor de j eugd 16.20 De holle bolle boom TELEAC 18.15 Wetenschap in beweging NOS 18.45 Verkeers(p)licht 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Uitzending van de partij van de Arbeid NOS 20.00 Een leven, Zweedse film 2135 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio sport 22.30 Panoramiek 23.15 Journaal NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal IKON 19.05 Jouw beurt. IKON KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal SOC 20.25 De Nederlandse Stichting voor de leprabestrijding NCRV 20.30 Briggs 20.55 Roemeens Mozaiek 21.50 Open boek NOS 22.30 Journaal 16.30 Tip-top jeugdprogramma. 17.45 Ti-ta-tovenaar. 17.50 Atelier. 18.50 De onzichtbare man. 19.40 Mededelingen en weerbericht. 19.45 Journaal. 20.15 Het meisje van de tv. 20.40 De inwendige vijand. 21.50 Resonanties, cultureel magazine. 22.40 Journaal met o.m. Wetstraat. BELGIE FRANS 14.00 Schooltelevisie. 16.45 Jeugdmagazine. 18.25 Boe- kenmagazine voor de jeugd. 18.55 Barbapapa. 19.00 Le chirurgien de Saint-Chad. 19.25 Regionaal magazine. 19.45 Journaal. 20.15 Tips voor weggebruikers. 20.20 Serge Michel Show. 20.05 Sportmagazine. 22.05 Jour naal. FRANKRIJK-RIJSEL 14.30 Voor de vrouw, 15.30 The Planet of the Apes, serie met Roddy McDowall. 16 20 Un sur cinq, middagpro gramma, 18.30 Journaal. 18.42 Le palmarès des enfants, 18 55 Cijfers en letters. 19.20 Reg act.. 19.44 Ya un truc, 20.00 Journaal, 20.30 IJshockey: Frankrijk-Canada. 21.30 Dat is te zeggen, actualiteiten, 23.05-23 15 Nieuws. Holle Bolle Boom NED. 1. 16.20 De AVRO zendt vanmiddag - woensdag - weer een aflevering uit de serie De Holle Bolle Boom uit, De Holle Bolle Boom is vandaag net een ziekenhuis: Jacob heeft griep en de andere bewoners van het hotel worden ook al ziek. Zelfs de dokter, die wordt gehaald, gaat het niet geheel naar wens Een leven NED. 1. 20.00 'Een Leven' is een televisiespel van Bosse Anderson. In het ver haal wordt de kijker geconfron teerd met de 53-jarige Mats Lars- son. Larsson heeft jaren geleden zijn voetbalcarrière er aangege ven. Hij voelde meer voor de so ciale zekerheid die hij als fabrieks arbeider kon krijgen. Maar die keuze bezorgt hem veel moeilijk heden als gevolg van een bedrijfs ongeval is hij invalide geworden en moet 'aangepast' werk accep teren in de fabriek NED. 2, 20.30 De NCRV begint haar programma met de aflevering 'De sollicitant' uit de serie 'Briggs. de schrik van de geheime dienst'. Briggs en zijn team krijgen de opdracht een be langrijke sollicitant voor de Ge heime Dienst te testen op zijn be trouwbaarheid. Briggs krijgt on der meer hulp van Peter Maxwell, een man die nog maar kort in dienst is. Na een eerste controle van het dossier van Sir Anthony Donaldson komt Briggs tot de conclusie dat er wel enkele risico's aan de zaak kunnen zitten. Reden voor hem om Maxwell aan een stevige training te onderwerpen. Roemeens Mozaiek NED. '2. 20.55 Aan één van de brede boulevards van de stad Boekarest ligt op een paar hectaren grond een uniek dorp, waarin men veel van het Roemeense land. met zijn cultuur en zijn volkskunst, wat beter kan leren kennen. Het is het 'Muzeul Satului'. ,het Dorpsmuseum. Sa men met zangeres Thérse Stein- metz, een zanggroep van het en semble 'Rapsodia Romana' en een aantal Roemeense dansers en mu zikanten kan de kijker vanavond een bezoek brengen aan dit mu seum, Open boek NED. 2, 21.50 In de derde uitzending van NCRV's Open boek. een televisie programma over boeken, schrij vers en lezers onder redactie van Wim Hazeu wordt onder meer ge sproken met de Russische schrij ver Wladimir Maximov. Zijn werk is in de Sowjet-Ume verboden, mede dankzij de steun van het Franse PEN-centrum kon hij in 1974 een visum voor een jaar naar Frankrijk knjgen. Sinds dat jaar woont hij in ballingschap in Pa rijs. Zijn roman 'In quarantaine' kwam ook in Nederlandse verta ling uit Maximov is ook de redac teur van het dissidententijdschrift 'Continent'. Andere gasten in deze uitzending zijn de schrijvers Jan Donkers. Coert Poort, Adriaan van der Veen en Jos Vandeloo. in dit land hebben we het écht allemaal nodig... natuurlijke vitaminen haal nu devoordelige gezinsverpakking en bliJE fit, de hele winter door! Een produkl van Mijnhard!. dus uitslmlend verkrijgbaar bij apolheker en drogist. radio en tv 14 HILVERSUM-1 hij heeft de laatste tijd een geheel an dere stijl gekregen. Ik vond hem vroeger beter!". „Natuurlijk". antwoordt Judith natuurlijk leuk. Maar", zegt ze nu weer Bosch als ik vraag of zij een eigen me ning mag hebben in het programma, „anders heeft het weinig zin Ik kan al- heid van Tweekamp. Het is gewoon een leen maar die schrijvers interviewen die veel kleinere groep mensen die gelnte- ik goed vind. Daar besteed ik dan ook D. Manneke schrijft werk voor mannenkoor erg veel tijd aan. Ik probeer van alles te lezen om zoveel mogelijk te kunnen ver gelijken. daarna bespreek ik het met de redactie van Open boek. Want het is na tuurlijk zinloos om de mensen te vertel len dat een bepaalde schrijver een slecht boek heeft geschreven. We willen de mensen juist aan het lezen zetten!". In het programma moet Judith Bosch eveneens de gesprekken voeren met on bekende schrijvers en met willekeurige lezers. Van tevoren beslist zij zelf wie daar voor in aanmerking komen, daar voor krijgt zij voor elke uitzending on geveer zes weken de tijd. „Gelukkig", verteltzij. „heb ik veel aan mijn man. Hu weet ontzettend veel, want alle vragen bleef steeds maar hetzelfde, zo cenzij- voor de quiz Tweekamp bijvoorbeeld dig. Daarom heb ik zijn laatste boek probeer ik eerst altijd op hem uit. En DEN HAAG - Minister Van Doorn van crm heeft 27 opdrachten verstrekt aan componisten, van wie drie in verband met het feit. dat zij de conservato- riumprijs voor compositie kregen. In de commissie van advies voor toeken ning van de opdrachten zaten drs. R. Starreveld. Louis Andriessen, Ton de Leeuw. Louis Toebasch en Lucas Vis. Daan Manneke schrijft een werk voor mannenkoor met begeleiding van slagwerk. Jurriaan Andriessen compo neert een werk voor cellosolo met. in strumentale groepen. Ir. Henk Badings schrijft een werk voor harmonieorkest. Jacques Bank maakt een compositie voor clavichord en instrumenten en eventueel een zangstem. Bernard van Beurden componeert een solisticht werk voor accordeon. Jan Boerman gaat een elektronisch muziekwerk met stemmen maken Ruud Bos gaat op tekst van J. Bemlef een werk voor mannenkoor met. jeugdorkestbegelei ding maken. Lodewijk de Boer en Willem Breuker kregen opdracht de muziek te maken voor een theaterproject 'Anthologie' Ton Bruynèl maakt een muziekwerk voor acht solostemmen, vier klankspo ren en een symfonieorkest. Voor een amateur opera- en operettevereniging levert Jules de Corte een compositie. Huib Emmer schrijft een werk voor een instrumentaal ensemble met stem. Will Eisma maakt een stuk voor de 'Vermeulen-fluit' Robert Heppener schryft een pianokwartet Chris Hinze componeert een stuk voor jazz-combo en blazers. Een collectieve opdracht is verleend voor het ensemble Instant Composers Pool. Geert van Keulen schrijft een kort werk voor klein symfonieorkest Albert de Klerk componeert een stuk voor orgel en strijkorkest. Jos Kunst WOENSDAG 12 26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua II. 13.00 (S) Een mondje Frans, muziek en in formatie uit Frankrijk. 13.30 (8) Sport AMSTERDAM - In dc komende na sport 14.00 (Si Specialiteiten a la i maanden wordt door producent Mat- carte. 15.00 (S) Close-up. (15.30 Nws.) j thijs van Heyningcn een nieuwe epi- 16.30 (S) Keerpunt in een mensenle- sodenfilm gemaakt naar vier verhalen ven- OVERHEIDSVOORL. 17.20 Ter- van Remco Campert. 'Alle dagen zake 17.30 Nws. 17.32 Aktua Magazine, feest', 'Een ellendige nietsnut', 'Hoe ik 18.30 Nws. 18.41 Apollo XXI, hoorspel, mijn verjaardag vierde' en 'Op reis'. 19.00 (S) Muziektriptiek 19.00 (S) Jazz l De nieuwe film, die met Pasen (18 en sir, 20.00 Eight o'clock special. 21.00 (S) 19 april) in de bioscopen moei gaan Kruis en Mo!. 22.00 (S) Alles moet weg. draaien, zal door vier regisseurs wor- 22.30 Nws. 22 40 AktUd III. 23.00 (S) den gemaakt: Otto Jongerius, Paul de Coulissen. 23.55 Nws. Lussanet, Ate de Jong en Orlow Scun- DONDERDAG ke. NCRV 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 Te Deum Laudamus. 7.30 Nws. 7.41 I Volgens Matthys van Heyningen zullen (S, H,er en Nu 55 (S) Muz,ek to uw zij ieder een eigen scenario maken op straatje 324 Qp de man 830 Nws. een basisgegeven Omdat de verhalen 83G Gymnastiek voor de hulsvrouw, van Campert steeds dezelfde hoofdper- 8 45 (S) Tot uw d3enst 9 45 (S) Qnder de soon hebben, zullen ze zo worden ge rangschikt, dat ze een aantal episoden natum- jj uit het leven van die persoon vertellen- De hoofdfiguur is Wessel Franken, die gespeeld zal worden door Peter Faber. Verdere rollen worden vertolkt door onder meer Mercelle Meuleman. Hel- mert Woudenberg, Wim van de Brink. Elsa Leoni, Elisabeth Andersen. Mar- hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Een uur 1 0 (S) Metropole Orkest. H1LVERSUM-2 doet hetzelfde voor gemengd koor met j0n Brandsina en Maija Kok. (ADVERTENTIE) orkestbegeleiding. Tera de Marez Oyens schrijft een con certino voor piano en kamerorkest. Misha Mengelberg gaat een muziek werk maken voor het ensemble De Volharding. Matty Niël maakt een werk voor twee blokfluiten, clavecim- bel en cello of gamba. Wim de Ruiter schrijft een stuk voor solo-altblokfluit. Jan Vriend componeert een werk voor asko. Klaas de Vries tekent voor de muziek voor de theaterproduktie 'Kotz' Voor het behalen van de conservato- riumprijs gaan de opdrachten naar: Bernard van den Boogaard, Joop Voom en Peter Jan Wagemans. Zjj schrijven respectievelijk een concert voor piano en symfonieorkest, een compositie voor (kamer)koor en kame rorkest en een muziekwerk voor een grott strijkorkest en tuba's. De Dim, die minder dan een half mil joen gulden gaat kosten (zeventig pro- WOENSDAG 12.00 Siddenburen - Centraal. J 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Een middagje Stoomradio. 16.00 I cent wordt betaald door crm), zal in Nws. 16.03 Moordbrigade. 17.00 Metro- haar geheel in de bioscopen gaan pole orkest R.V.U. 17.35 Wetenschap m draaien, maar het zal ook mogelijk zijn beweging. 2 Stress of wat kan de mens de vier delen afzonderlijk te vertonen, hebben? VARA 18.00 Nws. 18.11 Din- I gen van de dag. P.P. 18.20 Uitzending van de Boeren Partije. VARA 18.30 (S) ZVU vertoont film 30 '5, ffS band Magazine. 20.00 Nws. 20.05 (S) 'Ton RaVs Wnnripr Koor. orkest en solisten. 21.40 Probe- i en udya wuHuei ren te leven ,n Amerika 2215 strijk. MIDDELBURG - Vandaag vertoont kwartet NOS 23.00 Met het oog op de ZVU de film 'Ten Days Wonder' in morgen 23.55 Nws. het City Theater te Middelburg. DONDERDAG De hoofdrollen in deze prent vertolken AVRO 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas- Mariene Jobert. Orson Welles en Mi- tiek. 7.20 Dag met een gaatje. (8.00 Nws. chel Piccoü. 'Ten Days Wonder' is ge- 8.11 Radiojournaal) 8.50 Morgenwij- baseerd op de roman van Ellery Queen. De voorstelling begint 's avond om acht (ADVERTENTIE) vooraktuele informatie op ieder moment meestal heeft hij alle antwoorden goed!". „Het plezierigste is echter", vindt zij. Willem Frederik Hermans? Oh ja, die dat hij niet in dit vak zit. Ik weet zeker. als hij regisseur of producer was. dat ik al gauw zou denken. gCdverderrie. moet hij schrijft, zo'n boek van hem als 'Man- dat nou. Waarschijnlijk zou ik er dan niet zoveel zin in hebben om dit werk te doen. Op de manier zoals het nu gaat is het erg fijn. mijn man is kernfysicus bij Philips, dat maakt onze levens afwisse- Daarin kwam een interview voor met schrijft knap. Dat wel. Dat vind ik trou- lend, daardoor kunnen we erg prettig een jonge, onbekende schrijver. Dat was wens ook van Louis P,aul Boon, alleen, over eikaars werk praten". De geinlijn: (020) 211611 j 'Zilveren aar' voor Nederlandse landbouwfilm BERLIJN - De Nederlandse inzending op het internationale landbouwfilm- festival in Berlijn is onderscheiden met^ de 'Zilveren Aar'. De film heet 'Holland terra agronomica' De hoofdprijaen gingen naar Deense en Zwitserse films. Jean Lenoir (84) - 'Parlez-moi d'amour' - overleden PARIJS - Jean Lenoir, die de muziek voor 1.350 films en voor bijna 4.M0 liedjes schreef, is op 84-jarige leeftijd overleden, zo is in Parijs vernomen. Zijn lied 'Parlez-moi d'amour1 (1926) gaf hem grote bekendheid. Jean Lenoir, wiens werkelijke naam Jean Neuburger was, maakte zijn eer ste lied 'Roulis-roulis' in 1913 voor Mayol. ding. 9.00 Knipperlicht. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lwaalpapegaal. 10.10 Arbeidsvitami nen (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 Rondom Twaalf, gevarieerd pro gramma met om 11.55 Beursberichten. HILVERSUM-3 WOENSDAG 12.03 (S) Drie tussen de middag. ls.Ud (S) Pop-kontakt. De Theo Stokkinks how. 16.03 (S) De hitmeesters. NOS 1803 De vakaturebank. 18.10(S> NOS-maal et Joost den Draayer. 19.02 (S) Langs de lijn. (19.20 Paardekoersen) 23.02 Metro's Midnight Music 1.02 (S) Take it easy. 2.02 IS) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02 (S) De Meurders Me thode. DONDERDAG Ieder heel uur. TROS. 7.02 (S) Drie op Je boterham 9.03 (S) Pep- op-drle. 11.03 (8) Drie draalt op verzoek. HILVERSUM-4 WOENSDAG 12.00 (S) Pianowerken.uit de Roman- t.ipk 12 30 (S) Zangersportret. 13.00 (S> Promenade Orkest. 13.23 (S) Beroemde solo-concerten. 13.58 Programma overzicht. 14.00 Nws. 14.02 (S) Hier en nu. 15.00 (S) Les Contes d'Hoffmann, opera van Offenbach. DONDERDAG KRO 7 00 Nws. 7.02 (S) Badinerie. 9.00 Nws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij. 9-10 (S) Echo. 9.30 Ouders in de school. 10.00 (S) Aubade 12.00 (S) Van twaalf tot twee. MB+-t-hB+++iiia nvfriaaiaii^ii» Het is te begrijpen dat; de Sopposaurus het niet prettig vond om onderin een boortoren gevangen te zitten. En daarom probeerde het op alle moge lijke manieren om vrij te komen. Met hard zwemmen lukte dat niet - maar toen kreeg het monster een idee in zijn piepkleine brein. Het herinnerde zich dat vlakbij de oever enkele rotspunten omhoog staken - en daar schoot het nu op volle snelheid tussen door. Zijn list lukte, want de poten van het. metalen gevaarte verbogen zó geweldig door de botsing met de harde steen, dat hij vrij kwam. Hij had echter nog zóveel snel heid, dat hij de oever op zou zijn ge bolderd. als hij niet tegen de half ge zonken auto van Panda tot stilstand was gekomen. Nu nam het voertuigje zijn vaart over en plofte op de oever neer. De Sopposauris was door al deze ge beurtenissen Panda met vergeten. Hij dacht dat het kleine kereltje de schuld was van al zijn moeilijkheden - en toen hij in de verte iemand bij het kasteel zag bewegen, stevende hij daar wraak zuchtig naar toe. Die iemand was echter niet Panda, maar Ratso die juist achter zijn werk gever Barnstorm aan het bouwwerk binnen stapte Horizontaal: 1 speelgoed: 4 paüng; 7 altaardoek: 10 muzieknoot; 11 onder andere; 13 voertuig; 14 stevig: 16 vaar tuig; 17 spetter: 19 japon; 21 verbond: 22 omroepvereniging; 23 voertuig; 25 kampeergerei; 27 water "in Friesland; 28 knolgewas; 29 dat is: 30 anonymus; 31 te; 32 tegenspoed; 39 opstootje; 40 oude vochtmaat. Verticaal: I rivier in Italië; 2 Onder- nemings Raad; 3 per procuratie; 4 sle de; 5 water in N -Brabant; 6 berg plaats; 7 dik; 8 plaats; 9 verslap ping van de peesbanden bij koeien; 10 roofdier; 12 Noorse godheid; 14 manne lijk dier: 15 kleine som geld; 18 dorpje inOverijssel; 20 vreemde munt; 23 vreemde munt; 24 lusthof; 26 metaal; 33 daar. 34 pers. vnw35 oude lengte maat; 36 Franse NV; 37 muzieknoot; 38 in het jaar der wereld. Oplossing vorige puzzel:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14