Werknemers nemen stelling tegen de 9 top-industriëlen Veel Cl A-bijdragen aan buitenlandse politici Venco Venco Lubbers: opstelling PvdA niet duidelijk SCHENK HEM HOOP 'Structuurproblemen niet over rug werknemer oplossen' sterhlasse drop DISCUSSIE ZEVEN DESKUNDIGEN OVER KERNENERGIEKWESTIE Weer incident kabeliauwoorlog New York Times publiceert uit geheim rapport: Aardappelprijs we°r vrij Vaticaan ongerust over reacties op verklaring over GIRO 51360 DINSDAG 27 JANUARI 1Ö76 MOVINCIAIE ZEEUWSE COUtANT 9 TT A A PT.TTlliT Mooi» Ut.:»!_1 ,.i_:j HAARLEM Naar aanlsiding van de brief van de negen captains of industry hebben de bedrijfsledengroepen van de Industriebond NW bij Estel, Unilever, Philips, Akzo, VMF Stork, Rijn Schelde- Verolme en Shell in een open brief aan regering en parlement een zeer scherpe reactie laten horen. door de grote ondernemingen jaren lang een beleid gevoerd dat gericht is op sterke groei, door zich in hoofd zaak te richten op de buitenlandse markt. Nu de groei eruit is. begint men te klagen over de Nederlandse volkshuishouding. Hierin worden onder meer de gcndc. eisen geformuleerd: Geen aantasting van de collectieve voorzieningen en de koopkracht; medebeslissingsrecht van de werk nemers bij investeringen; wettelijke regeling voor het instel len van personeelsraden: werkelijke controlebevoegdheden op het doen en laten van de grote ondernemers; invoering van de vermogensaan- wasdcling VAD. De werknemers noemen het geluid dat. de ondenemers laten horen met nieuw, en niet kloppend met de wer kelijkheid. De ondernemers zeggen een pleidooi te houden ten gunste van de nationale zaak. maar een zakelijke beschouwing, aldus de bedrijfsleden groepen van de Industriebond, dat zij de oplossing van de structuurproble men eenzijdig willen afwentelen op de ruggen van de werknemers. ..Uit het verplaatsen van hun indu striële activiteiten naar het goedkope, buitenland, blijkt niet dat de onderne mers zo begaan zijn met de nationale zaak". Volgens de werknemersbrief stellen INDUSTRIEBOND NKV: GULF STOPT GEVAARLIJK AFVAL IN DE GROND UTRECHT (ANP) Distrlctsbestuur- der C. Verhappen van de Industriebond NKV in Rotterdam, heeft maandag ver klaard dat de Amerikaanse oliemaat schappij Gulf op haar fabrieksterrein afvalstoffen dumpt die gevaarlijk zijn voor het milieu. Volgens Verhappen betreft het hier een sterk fosforhoudend afvalprodukt, dat vrijkomt bij de fabricage van een grondstof voor de chemische industrie. Gulf zou deze afvalstoffen al eerder hebben aangeboden aan de verbran dingsovens van de Rijnmond. Verbran ding zou echter vanwege de hoge tem peratuur, alleen in kleine hoeveelheden tussen het huisvuil mogelijk zijn. waar door de kosten erg hoog worden. De heer Verhappen zegt dat hij over aanwijzingen beschikt dat Gulf de fos- forhoudende afvalstoffen op het Gulf- terrein heeft verspreid en dat ze later door een tuinder uit de omgeving on der de grond zijn gewerkt. Volgens da vakbondbestuurder kan het afval brand wonden veroorzaken als het met de huid in aanraking komt. De Industribond NKV wil dat er een onderzoek wordt ingesteld. Bovendien meent hij. dat de Rijnmond-raad moet laten uitzoeken wat er met eveneuele andere geweigerde afvalstoffen is ge beurd. Bovendien pleit de bond voor een landelijk onderzoek op de terreinen van chemische concerns. De bond heeft minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne een brief geschreven over de Gulf-kweste. Een wordvoerder van Gulf heeft de beschuldigingen van de heer Verhap pen tegengesproken. Bij de produk- tie van cumeen (een grondstof voor de chemische industrie), wordt kiezel met fosfaatzuur als katalysator ge bruikt. Als de katalysator is uitgewerkt zijn er nog sporen fosforzuur over. Verbranding is niet mogelijk, omdat de kiezel niet verbrandt. Gulf heeft volgens de woordvoerder een onafhankelijk laboratorium in Amersfoort (het laboratorium van de vereniging van krachtwerktuigen) la ten onderzoeken of dumpen gevaar lijk zou zijn voor planten, dieren of grondwater. Toen het laboratorium op 10 december meedeelde dat de sporen fosforzuur ongevaarlijk zijn, heeft Gulf de provincie op 11 december in over eenstemming met de daarvoor bestaan de procedure het laboratoriumropport gestuurd en gemeld, dat het afval op de openbare stortplaats in Rozenburg zou worden gedumpt. Dat is inmiddels gebeurd nadat Gylf de stukken met het provinciale stem pel terug had gekregen. Volgens de woordvoerder is het niet juist, dat de kiezel met forforzuur op het bedrijfs terrein is gestort. (ADVERTENTIE) AWiU BOERDERIJDROP drop op z n aroppigst Mild gezouien. vol van smaak en gezellig van vorm HuiS|e-boompie-bees(|e-drop om naar hartelust van le smullen llsmahen de negen topindustriëlen de zaken, eenzijdig voor, en is het noodzakelijk I dat aan de openbare meningsvorming' ook andere stellingnamen worden toe gevoegd. Door de gunstige ligging van Neder land is, zo staat in de vakbonds'orief. Aardgasbalen De ondernemers zeggen ook dat de aardgasbaten te veel worden gebruik! om de collectieve voorzieningen mee te financieren. De aardgasbaten die voor 51 procent naar de Staat gaan leveren in deze tijd nog een belang- Voor en tegen temporisering (Van onze redactie economie) DEN HAAG De bouw van nieuwe kerncentrales zou op zijn minst moeten worden uitge steld 'tot we in staat zijn de ge vormde splijtstoffen voor ons zelf en voor toekomstige genera ties onbereikbaar te maken'. Dit zegt dr. J. C. Terlouw, fractielei der van D'66 in de tweede kamer (en oorspronkelijk natuurkun dige van beroep) in het boekje Uraan of kolen: een kernbeslis sing' van de Stichting Maat schappij en Onderneming (SMO). De SMO liet zeven prominenten, die allen bij kernenergie zijn betrokken, discussiëren over de koers die ons land moet inslaan bij het kiezen van de toekomstige opwekkingsmogelijk heden voor elektriciteit. In zijn stel-i iingname zert Terlouw verder, dat er! niet hoeft te worden gevreesd voor de toekomstige energievoorziening indien één of meer kolencentrales worden gebouwd en er voortvarend wordt geinvesteera in energiebesparende maaregelen. Deze discussie werd gevoerd voor dat het kabinet-Den üyl bekendmaak te dat de beslissing over de feitelijke uitbreiding van kernenergie in een volgende regeerperiode komt te lig gen. Tekenend voor de ontwikkeling in het denken van de laatste jaren is, dat geen van deze zeven deskundigen zich zonder meer zonder enige reser ve voor de bouw van kerncentrales uitspreekt. Sommige van hen zitten ongeveer op de lijn die de regering nu heeft uitgestippeld. Dr. ir. W. J. Beek, president-direc teur van Van den Bergh en Jurgens, vindt voortgaan met kernenergie in ons land nu onnodig en ongewenst. Er zijn te veel risico's aan verbonden, mede door de onopgeloste problemen. Er moet aan besparing worden ge daan en het energiebeleid moet wor den omgebogen. Beek kan een enkele kerncentrale wel aanvaarden, om het al geinvesteerde onderzoekgeld (één miljard) terug te verdienen en om tijd te winnen voor een beleidsombui ging. Maar dan onder zeer veel voor waarden, Tijdwinst Ook dr. ir. E. T. Ferguson van het Philips Natuurkundig Laboratorium, lid van de Bezinningsgroep Kernener gie. ziet veel in besparing, die tijd- winst geeft. Hij vindt kernenergietoe passing en een nucleaire industrie on aanvaardbaar in ons land en wil ook voortgaan met een brede discussie over het toekomstige beleid. Prol', ir. D. Latzko, hoogleraar reactortechniek in Delft, wil een uiterst voorzichtig beleid, waarin aan veel voorwaarden wordt voldaan ten aanzien van risi co's en inspraak. Terlouw vestigt er nog de aandacht op dat het in feite te laat is voor een principiële afwijking van kernenergie. Maar het risico van. de gevormde (afval)stoffen is dermate groot, dat we ons af moeten vragen of het wel aanvaard mag worden. Ombuigingen zou nadelen geven, maar met de nade len wordt (leerzane) tol betaald voor een in het verleden te eenzijdig richt industrie- en energiebeleid. Ir. M. C. van Veen, lid van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme, vindt dat er nu lang genoeg is gedis cussieerd óm tot een democratische beslissing te komen. Hij zou willen dat na uitspraak van regering en parlement planologische kernbeslis sing voor de betrokken bevolking bij de vestigingsplaatsen van kerncentra les mogelijk wordt. De huidige, wel licht tijdelijke daling van het energie verbruik mag niet tot uitstel van het regeringsprogramma, zoals dat voor de energie uit de energienota blijkt. Uitstel Ir. J, H. Bakker, directeur van de Arnhemse Instelling voor Elektrici- teitsproduktie, betoogt dat toepassing van kernenergie, zoals de energienota die aangeeft, zou moeten en kunnen geschieden. Regering en parlement moeten beslissen. Kemenergiecentra- LONDEN AFP. UPI) Premier Wil son heeft maandag aan de Britse vis sers bij IJsland gevraagd hun netten in te trekken „en op de visgronden te blijven tot nadere instructies volgen." Wilson had daartoe besloten tijdens zijn onderhandelingen met de IJsland se premier. Geir Hallgrimsson, in Dow ning Street, toen het bericht kwam dat een IJslandse kanonneerboot op nieuw de vangst-kabels van een Britse treiler. de "Boston Blenheim' had door gesneden. De onderhandelingen tussen beide lan den zijn tot vanmorgen verdaagd. les zijn nodig, ook om spreiding in de energievoorziening te bereiken. Prof. dr. ir. II. B. G. Casimir (na tuurkundige), voorzitter van de Kon. Ned. Akadcmie van Wetenschappen, die de discussie leidde, meent dat ons land een afwachtende houding moet aannemen. Voor onze energievoorzie ning is dc houw van kernreactoren niet urgent. Uitstel zal meer ervaring in de wereld te zien geven, zodat aan de hand daarvan beter kan worden geoordeeld. „Ons land is niet dc meest geschikte plaats om kinderziek ten uit te zoeken en met opslagmetho den te experimenteren", zegt hij. FME tegen D '66- initiatiefwet categorale bonden rijke bijdrage aan het redelijk ge zond houden tan de Nederlandse eco-| nomie. en dit moet ten minste zo blijven aldus de bedrijfsledengroepen in hun brief. De ondernemers klagen sinds jaar en dag over een slecht ondernemers-, klimaat; het overheidsbeleid zou niet! deugen. De werkelijkheid i.s volgens' de vakbondsleden echter anders. .luis' de laatste jaren is het overheidsbeleid erop gericht geweest de rendementen van de ondernemingen te laten stijgen voorbeelden hiervan zijn de Machti gingswet :r. 1973, de Icon'orief van eind vorig jaar, en andere steunmaat regelen voor de ondernemers i. Lasten afwentelen De vakbondsleden zeggen niet alleen b"zorgd, maar ook verontwaardigd te zijn over het feit dat de grote onder nemingen hun winsten binnenhalen uit het buitenland en. als het slecht gaat. de lasten willen afwentelen op dege nen die dag-ln-dag-ult hun arbeids kracht moeten verkopen aan die on dernemingen. ..Nu wij hebben bereikt dat er in ieder geval voor iedereen een be staansminimum is in Nederland, wil len de ondernemers de deur dicht smijten voor maatschappelijke ver nieuwingen Nu "net progressieve deel van het kabinet-Den Uyl de basis wil leggen voor een gezonde sociaal-eco nomische ontwikkeling, komen de on dernemers weer met hun oude ver haal over het niet-ar- tasten van de 'evenswetten van de vrije onderne mingsgewijze produkt-ie". Oorzaak (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Vereniging voor de Metaal- en Elektronische Industrie FME heeft bezwaren tegen het initia tief-wetsvoorstel van de D'6fi'er Ny- pels, die beoogt door zijn wet catego rale werknemers- er. werkgeversorga- j sie over handel en nisaties aan liet centraal overleg te j doen deelnemen. De metaalwerkgevers menen dat i het wetsontwerp publiekrechtelijke enl privaatrechtelijke zaken over een kam scheert: overleg en afspraken tussen centrale organisaties van werkgevers en werknemers zouden aan dwingende bepalingen worden gebonden, ook in dien de overheid daarbij niet is be trokken. De metaalwerkgevers zien dit als een inbreuk op de contracbvrij- heid- .Indien de wetgever hierin mee zou gaan, wordt in ons land de deur geopend voor een ontwikkeling, waar van de heilloze gevolgen niet zijn te overzien", aldus de metaalwerkge vers. Naar aanleiding van de kritiek van de topindustriëlen, dat o.a. de sociale voorzieningen te goed zijn en ook het minimumloon te hoog, wordt in de vakbondsbrief opgemerkt dat juist dank zij die sociale voorzieningen gro te groepen mensen nog enigszins deel hebben aan de welvaart in Nederland. Juist de ondernemingen zijn er de oorzaak van dat het aanta] werkne mers dat uit de sociale ruif moet eten; de laatste tijd drastisch uitbreidt. „Daarvoor proberen zc ons nu een j schuldgevoel aan te praten". In öe brief wo-dt er tevens opj aangedrongen dat de publieke discus-1 -andel van de ondernemers werkeli'k op gang komt. ook binnen ae ondernemingen zelf. zodat „een beleid kan worden ge vormd da: gericht is op werkgelegen heid. welvaart en welzijn in de toe komst". In dit verband wordt een beroep gedaan op de werknemerscommissa rissen in de grote ondernemingen, topmanagers ter verantwoording te roepen. 'Bezorgd over kritiek op christen-democraten' 'Van onze parlementaire redactieI DEN HAAG Minister Lubbers1 van economische zaken kan de PvdA steeds minder volgen. De KVP'er weet niet goed wat hij wel met deze partij aanmoet. „Goede bedoelingen en vijandige stellingnames wisselen elkaar af", zo schrijft drs. Lubbers in: Politiek Nieuws, het maandblad van zijn partij. De minister van economische zaken ergert zich vaak aan de negatieve manier waarop PvdA'ers zich uitlaten over dc christen-democraten. „Als christen-radicaal heb ik mij vroeger vaak geërgerd aan de arrogantie van dc persoonlijke macht zoals ik die toen vaak bij onze voorlieden ver moedde; nu ben ik vaak bezorgd over de mach'i van de arrogantie, waarmee men ter linkerzijde het ethisch supe rieure van zijn politieke overtuiging vanzelfsprekend voor iedereen lijkt te vinden", aldus Lubbers. Hij kritiseert in dat verband de wijze waarop De Gaay Fortman de PPR en Poppe PvdAhebben gesproken bij de behandelingen de begrotingen van sociale en econo mische zaken. Wrevelig schrijft Lubbers ook over de houding van de grotere onderne mers tegenover het kabinet-Den Uyl. NEW YORK (AFP, RTR) Ongeveer een derde van de honder den geheime operaties die de Amerikaanse regering de afgelo pen tien jaar heeft uitgevord, bestond uit. het geven van finan ciële bijdragen aan partijen en politieke leiders in het buiten land. Dit staat in het rapport van de congrescommissie, die on langs een onderzoek van een jaar naar het optreden van de CIA en andere Amerikaanse inlichtingendiensten heeft afgesloten. Dit rapport van 338 bladzijden van de commissie onder leiding van de democratische afgevaardigde Otis Pike uit New York is nog niet gepubliceerd. De New York Times die er maandag stukken uit aan haalde. verklaarde echter over een exemplaar te beschikken. Van de hulp aan buitenlandse politici en partijen zou het grootste deel terecht zijn gekomen in '-anden van de 'derde wereld'. Verscheidene staatshoofden zouden gedurende meer dan tien jaar financieel zijn gesteund door de VS. Hun identiteit, wordt niet onthuld. Een van hen zou in verloop van 14 jaar 960.000 dollar hebben ontvangen. Italië Van de geïndustrialiseerde landen heeft Italië in b-.langrijke mate geprofi teerd van de gulheid van de CIA. Sinds de oprichting van de CIA in 1947 hebben de VS 75 miljoen dollar gegeven aan politieke partijen en kandidaten in Italië, aldus het rap port. In 1975 zou 10 miljoen dollar zijn besteed voor de Italiaanse ver kiezingscampagne. profiteerden voor al de christen-democraten, dank zij de Amerikaanse ambassadeur Gra ham Martin die op deze wijze de politieke invloed van de Russen wil de compenseren. Het link.sliberale Italiaanse blad Ta Stampa' heeft maandag gemeld, dat de CIA in december en in deze maand financiële steun heeft ver leend aan twee stromingen in de christen-democratische partij. Het blad zegt deze wetenschap te ontle nen aan 'personen die leden van de betrokken Amerikaanse commissies van onderzoek kennen'. Een van de genoemde stromingen wordt geleid door de minister voor economische plannen, Giulio Andre- otti, en de andere door diens colle ga voor de industrie. Carlo Donat- Cattin. Ook een groepering in de sociaal-democratische partij, onder leiding van oud-president Giuseppe Saragat, zou gelden van de CIA hebben ontvangen, evena's talrijke mindere politieke goden, die kandi daat zijn bij de komende gemeente raadsverkiezingen. De betrokken politici, onder wie Do- nat-Cattin en Saragat, noemde de beschuldigingen 'absurd'. Volgens het rapport van de Ameri kaanse commissie dat aan het eind van de maand officieel zal worden gepubliceerd. gaan de inlichtingen diensten van de VS zodanig te werk. dat hun activiteit zich ont trekt aan de waarnemingen van het congres. De commissie maakt mel ding van een reeks onregelmatighe den. waaronder een duidelijke schending van een instructie van de president om geen geheime finan ciële steun te geven aan Amerikaan se onderwijsinstellingen. Een andere erief van de commissie is dat be grotingscijfers die de inlichtingen-, diensten over een periode van drie jaar a3n het congres overlegden, in feite drie tot vier maai te laag I waren in verhouding tot de werke lijk bestede bedragen. Aflu's<eren Andere conclusies van de commissie zijn dat het nationale veiligheidsbu reau dat verantwoordelijk is voor het afluisteren van buitenlandse verbindingsstations met het doel c des te breken, onwettig gesprekl-u van bepaalde Amerikanen met het buitenland afluisterden. De namen van de betrokkenen ontving het bureau van 'een andere overheids dienst'- Sewtor Jockson Voorts overtrad de federale recherche dent-directeur nauwe relaties met de CIA zou onderhouden, die grote winsten maakte door het leveren van afluisterapparatuur. Hoessein Naar zondagavond in Washington ver luidde, zou senator Henry Jackson die nu gegadigde is voor de demo cratische kandidatuur voor het pre sidentschap. destijds de CIA advies hebben gegeven op welke wijze zij de pogingen van een senaatscom missie onder Frank Church kon dwarsbomen die meer wilde weten over de rol van de CIA en de multi nationale onderneming ITT in de politiek van Chili tijdens het be wind van de marxistische president Salvador AUende. Senator Jackson die op het ogenblik een campagne voert in Florida, sprak de bes hulciging tegen die in het rapport-Pike is geuit. Volgens hem had hij de CIA alleen raad gegeven in 'procedurekwesties'- 'oarn"!isf?n CIA-directeur William Colby heeft zon dagavond gezegd dat de Amerikaan se centrale inlichtingendienst bij zijn operaties in het buitenland een beroep blijft doen op free-lance ver slaggevers. Colby zei dit in een vraaggesprek met NBC-televisie. Naar aanleiding van het bericht dat de CIA de nieuwsvoorziening van (onder ande ren) het Britse persbureau Reuter zou hebben gemanipuleerd Reu ter ontkent dit overigens stelde de interviewer Colby de vraag of dit soort praktijken nog voortduurt I De CIA-chef antwoordde- „Wij maken geen gebruik van mensen die in vast dienstverband werken bij enze grote nieuwsorganisaties". „Die la ten we met rust, Het. enige wat we doen is gebruik maken van de los lopende enkeling die. werkend in een buitenlandse hoofdstad, nu eens hier. dan weer daar zijn verhaaltjes verkoopt, van hem kunnen we in bepaalde gevallen gebruik maken". FBI) zijn eigen regels door dos-; Gevraagd of zijn diens: deze siers bij te houden over 'roddei- praatjes op seksueel gebied' waar van haar agenten hoorden bij hun onderzoeken. Ook werd overheids geld gebruikt voor het. verschaffen van vrouwelijk gezelschap aan bui tenlandse leiders, zulks op verzoek van de CIA. In dit verband wordt de naam van koning Hoessein van Jordanië genoemd. Voor dit wer- zou Robert Maheu. een voormalige medewerker van de miljardair Ho ward Hughes, hebben gezorgd. De commissie heeft ook een geval gesignaleerd van een particuliere onderneming waarvan het presi- naamde 'stringers' za'. blijven ge bruiken. antwoorde Colby: „Zeker, tenzij ik tegengestelde instructies krijg en dat is tot. dusver niet gebeurd". Significant is dat Colby sprak over 'onze nieuwsorganisa ties'. Daarmee liet hij eventuele ma nipulatie van niet-Amerikaanse pers bureaus onbesproken- De insinuaties aan het adres van Reu ter en andere niet-Amerikaanse persbureaus staan volgens ingewij den ook in het rapport dat van de commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden over de CIA. De minister erkent dat sommigen er moeite mee hebben te erkennen dat de ondernemers het var.daag-de-dag moeilijk hebben. „Tegelijk is het even tragisch te constateren dat tot op de dag-van-vandaag sommige onderne mers de vermaatschappelijking van hun ondernemingen en van de onder nemingsgewijze produktie nog kwalifi ceren als politiek hobbyisme en het niet willen aanvaarden als een logi sche consequentie van een steeds mondiger maatschappij", aldus Lub bers Hij meent overigens dat de chris ten-democraten niet al te veel aan-| dacht moeten schenken aan het kriti seren van anderen. „Voorlopig hebben wij zelf genoeg aan onze eigen proble men". NIJHOFFPRIJS VOOR ROEMEEN DEN HAAG (ANP) De in Frankrijk- wonende Roemeen H. R. Radfan heft voor zijn vertalingen van Nederlandse letterkundige werken in het Roemeens de Martinus Nijhoffprijs gekregen. De prijs groot 5000 gulden is j maandagavond in Den Haag aan de 68- j jarige Roerneen uitgereikt door mr. KJ H. Beyen, voorzitter van het Prins Bemhardfonds. De Nijhoffprijs is in 1953 door het Bemhardfonds ingesteld. m BRUSSEL De minister van eco- nomische zaken, Herman, die op 12 januari de prijzen van de aardappelen blokkeerde op 8 franc bi) de grossier (54 cent) en op 10 franc in de winkel (67 cent), heeft wat stoom afgeblazen- De prijs in de winkel mag vanaf dinsdag 12 franc (8(1 cent) bedragen,: tenminste voor aaruappeien van net type 45-60 mm. Dit is de aardappel die de vooraeur neeft van de Bei ri sen e huismoeder voor het bereiden van frites. -.diuöieir Herman is om uiteenlopen de reoenen tot aeze rnuanege* omge gaan. Allereerst, otu^at ue Windeis maar spaarzaam oevooiTaa-u woruen en ue Huisvrouwen s.ecriis met moaa- jesr aai woruen oetufciiu. unc ügi voor ue Jianu, uoiwu ue grossiers op het ogenblik auuraer by ue proauccn- «si en riolen aan zy aan ue juemhaloóei mocaten versopen- v>m nu te voornomen aai ae voorraad vor ming bij grossier en wmneuer nog ae aardappeis van nee c,y'pe to-bu nun vm „u —w.vitcj ingooesiuit uitgezon- ioe grossiers, zo verzenen men, zijn al bezig met ue sortering van ae aardappels, maar ol ae win.-te.ier zien aan a -e sortering zaï storen? Geen Beig maakt zien ue illusie aat hij m ae winrcei aardappeis zal kunnen Krij gen voor minuer uan 12 iranc. De tweeoe reuen waarom minister Herman de prijsoiokkenng heeft ver licht, is dat hij zijn doel heelt bereikt. Vrij laten van de aardappelprijzen zou immers ernstige gevolgen gehad hebben voor het indexcijfer over janu ari van de kosten van levensonder houd. Lonen en salarissen zijn daar aan gekoppeld. Het ging erom een algemene loonroncie zo lang mogelijk te voorkomen en er is nu een maand gewonnen- De controles ter vast-siei- van -nej indexcijfer over januari zijn beëindigd; zij wijzen op een ver hoging met 1,33 punt. d Seppe een CESNA 150 t ongelukt. Het ongeluk, waarbij de beide inzittenden om het leve kwamen, gebeurde tijdens de lan ding in 'n sneeuwstorm. De slacht offers zijn de 42 jarige hr. H. de tariffs passagiers mevr. R;a Watff'-rs ran Sas. beide uit Dordrecht Ze zijn allebet oe- trouwd en hebben 2 hlderen. *®'rS'.ialïteit ROME In Vaticaanse kringen heerst merkbare ongerustheid over de felle reacties in de gehele wereld over de pauselijke verklaring ti-n aanzien van de seksualiteit, die nu al bijna twee weken geleden Is verschenen. De grootste ongerustheid betreft de reac ties in Italië. Daar slaan nog steeds van de kant van kerkelijk en politiek links en rechts, de redactionele ko lommen bol \an verontwaardiging over wat unaniem gezien wordt ab. een pas op dc plaats, waar juist constructieve adviezen hard nodig wa- Opzienbarend zijn vooral dc- artike len :n Itilië's grootste dagblad, de Corr cre cel la Sera. van liberale stem pel, evenals enkele felle hoofdartike len in bladen. d:e nog meer rechts zijn georiënteerd. Dat de linkse pers tezamen met demonstrerende groe pen) enkele weken in actie zou blij ven. werd wel verwacht. Ingezonden brieven in vrijwel alle Italiaanse bladen worden grotendeels in beslag genomc-n door reacties op het document van het Vaticaan. dat uitsluitend sex binnen huwelfjitsver- band goedkeur: er. alle andere vor men voorechtelijk geslachtsverkeer, masturbatie en homoseksualiteit) defi nitief af-.vljst. Van de ingezonden brie ven geef: ongeveer 80 procent blijk van verontwaardiging en zelfs van vertwijfeling over het eigen, '.Tijwei steeds -ooms-katholieke geloof vso de schrijvers. Da: een en ar. tier aan pa-os Paul us VI nïe: onopgemerkt voorbij gaat. ts nu al tweemaal gebleken. De paus. die zoals mgr. TuccS bij de toelichting op het document, twee weken geleden, verklaarde, uiteraard iedere regel van het twintig pagina's tellende tekstboek heeft gelezen en goedgekeurd, maakte namelijk tijdens een van zijn grote audiënties gewag van „betreurens waardige reacties op een juist, zo zuiver en tot kuisheid inspirerend do cument". ONDERZOEK RUZIE CROES- TROMP GEVRAAGD ORANJESTAD (ANP) De gedepu teerden van het Arubaanse bestuurs college hebben dc officier van justitie op het eiland verzocht een onderzoek in te stellen naar de rechtmatigheid van hei verwijderen van MEP-leider Betico Croes vrijdag uit de vergade ring van het bestuurscollege. Gezagvoerder Jossy Tromp van Aruba had de politie daarom gevraagd. Ver leden week woensdag hadden Tromp en Croes moeilijkheden in eer. vergade ring naar aanleiding van in beslag ge nomen bandjes, waarop Tromp wei gerde nog een vergadering voor te ze len, waar Croes bij was. Tóen hij vrijdag toch in een vergade ring verscheen, riep de gezagvoerder ae hulp in van twee rechercheurs, die de MEP-leider meenamen. Volgens de ge deputeerden kunnen alleen zij beslis sen over het uilsluiten van iemand van de vergadering. Daarom ook willen zy weten, of he: optreden van ae twee rechercheurs niet in strijd was me: de wet. De gezagvoerder Tromp heef: van de gedeputeerden een telegram gekre gen. waarin zij zijn gedrag van vrijdag afkeuren. (ADVERTENTIE) en gireer dit jaar een extra gift 'oor: 3.- legt u al een pleister op de wono 10.- drinkt een onrfer«oed kindje een maand lang melk 25,- wordt bij een meiaaise de ziekte tot staan georacht 300,- geeti u een huisapotheek 750,- schenkt u *en invalidewager Uw hulp brengt medische hulp! Memisa. ffü?" Rotterdam. Eendrachtsweg 49, tel. 010-144888.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9