„WIE HELPT MIJ BIJ HET WITTEN VAN HET PLAFOND?" Onderzoek naar verkoop van 2 gemeentewoningen Borsele Sint Willibrorduscollege heeft nu beschikking over nieuwbouw Carnavahontvluchters geen radio meenemen op vakantie in Zeeland Terneuzen denkt aan bouw var 1009 woningen KOOPWONINGEN VOOR MENSEN MET LAGERE INKOMENS DINSDAG 27 JANUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onder redactie van Jacques Cats BLIJKENS BRIEF STAATSSECRETARIS AL JARENLANG GEKAMPT MET RUIMTEGEBREK We komen ze nog regelmatig tegen: de berichten die mel ding maken van de omstandigheid dat slachtoffers aan hun lot werden overgelaten op een moment dat zij hulp nodig hadden. Vrouw lag vijf dagen dood in woning, lezen we dan. Of: man zit uren bekneld in zijn auto. Het zijn berichten die duidelijk maken hoezeer we langs elkaar leven. Hoe weinig aandacht we hebben voor onze naaste omgeving. Het is al eerder in deze kolom men ter sprake gekomen: die ver vreemding van elkaar levert aller lei narigheid op. "Vooral als ,je hulp nodig hebt is het een trieste ervaring te moeten vaststellen dat niemand tijd heeft. Dat ieder een je voorbij rent en vliegt. Sinds een paar jaar is er echter in Nederland nog zoiets als een landelijke stichting, die opereert onder de naam 'Graag gedaan', een titel die eigenlijk al voor zichzelf spreekt. Het is een instel ling met plaatselijke werkgroe pen, die bemiddelen in het tot stand brengen van contacten tus sen mensen die willen helpen en mensen die geholpen willen wor den. Een bijzonder menslievende activiteit. Want er bestaat een grote behoefte aan praktische bu renhulp. Kijk, een mens vraagt niet zo gauw om hulp. Ook al kun je nog zo moeilijk uit de voeten, lig je met 39 graden koorts in bed, kun je de keukentrap niet meer op om de ramen te lappen en is het boodschappen doen een pro bleem- Toch moeten er bepaalde dingen gebeuren. Op zo'n mo ment is het goed dat er Graag gedaan is. De werkgroepen zijn er nu al in vele plaatsen in het land. Opvallend is daarbij dat ze ook in kleine kernen zulk waar devol werk doen. Eigenlijk is het wel triest dat er nu werkgroepen moeten komen om die ouderwet se burenhulp weer nieuw-leven in te blazen. Maar de feiten liggen er nu eenmaal. Onderlinge hulpverlening was vroeger een vrij normale zaak. Als iemand eens wat eenvoudige hulp nodig had werd die alsof het de gewoonste zaak van de wereld was geboden door familie, vrienden of buren in het besef dat dit zo hoorde. Dat besef is bezig te verdwijnen, ook in kleine plaatsen. Het elkaar helpen wordt zelfs zo'n zeldzaamheid dat er melding van wordt gemaakt in de krant. Een landbouwer wordt getroffen door een hartinfarct. Collega's schieten te hulp om de oogst toch op tijd binnen te krijgen. Een boer zit zijn hoeve in vlammen opgaan. Buren hel pen puin ruimen. Het zijn uitschieters. Want het beeld dat gaat overheersen is, dat de mens steeds meer individua list wordt. Steeds minder oog heeft voor de ander- Soms weten we zelfs niet eens wie er naast of tegenover ons woont, laat staan dat we oog hebben voor de no den waarin die medemens ver keert. Hulp verlenen in de vorm van een eenvoudig karweitje is er dan ook steeds minder bij. Wel willen we nog wel eens met een breed gebaar de portefeuille trek ken en een financieel offer bren gen voor het ene of andere doel. Dat is natuurlijk ook welkom, maar de behoefte aan dat simpe le karweitje blijft. Daar veran dert dat royaal geschonken tient je niks aan. Want voor die huis-tuin en keu ken karweitjes schieten de offi ciële hulpinstanties tekort. In een boekwerkje dat - is verschenen naar aanleiding van, een onder zoek naar - de omstandigheden waaronder bejaarden in Middel burg leven kwam ik onder meer deze opmerkingen tegen: gezins hulpen mogen niet schoonmaken punse politicus vindt dat politiek en humor onverenigbaar zijn. Als er iets is waar veel om te lachen valt dan is het wel de politiek. President Ford heeft nu zelfs een bekend komiek in de arm geno men om zijn droge toespraken met humor te doorspekken, zodat ze beter overkomen op het pu bliek. De Belgische politie zoekt naar een zekere Angelo Piredda, die zaterdag uit gevangenschap ontslagen werd. Deze 35-jsrige in Itaï geboren gevangene bevond zich in voorarrest op beschuldi ging van poging tot moord en zijn vrijlating was oer. vergis sing. De man die eigenlijk vrijgelaten had moeten worden was Angelo Pirella, die tot gevangenisstraf voor korte tijd was veroordeeld wegens het niet betalen van ali mentatie. Piredda heeft overigens, volgens functionarissen vua de gevange nis in Charleroi geen ogenblik ge aarzeld toen hem meegedeeld werd, dat hij de gevangenis kon verlaten. Tenslotte is daar nog de brief van mevrouw M. .1. C. Polct- Hage van de Prins Hendrikstraat SO in Castricum. Zij schrijft: in de nalatenschap van de heer Th. I. Hage, geboren In Wissenkerke heb ik verschillende familie-papie ren, foto-albums en zo aangetrof fen. Ik wil deze gaarne om niet afstaan aan een nakomeling uit de Zeeuwse tak. die zich voor leze materie serieus interesseert ui dat ook kan aantonen." GEVOLG BRIEF VAN PVDA-PPR-RAADSLEDEN HEINKENSZAND De staatssecre taris van binnenlandse zaken gaat de verkoop van twee gemeentewoningen in Borsele onderzoeken. De staatsse cretaris heeft in een brief aan de Borselse gemeenteraad laten weten dat bij koninklijk besluit van 20 de cember 1975 schorsing van het besluit van de gemeenteraad van Borsele én het goedkeuringsbesluit van gedepu teerde staten dat daarop volgde wordt geregeld. Al eerder ontstonden er problemen rond de verkoop van de woningen in Borsele- B. en w. stelden in juni van 1975 aan de gemeenteraad voor drie gemeentewoningen aan de huidige be woners te verkopen. Het ging daarbij om de huidige ambtswoning van bur gemeester G. H. E. M. van Waes in 's- Gravenpolder. de woning van CHU- fractievoorzittcr drs- H. Eversdijk in Heinkenszand én de woning van de heer M. Hoondert in Ovezande. De verkoop van de woningen zou plaats vinden daar b. en w- van mening waren dat de gemeente nauwelijks nog een taak heeft op het gebied van het eigen woningbezit. Een uitzonde ring wilde men maken voor de wonin gen voor de hoofdonderwijzers in ver schillende kleine kernen in de gemeen te. Burgemeester Van Waes mocht zijn woning, zo vond de Borselse gemeen teraad, kopen voor een bedrag van 185.345,- de heer Eversdijk moest een bedrag van ƒ64.150,- betalen en de heer M. Hoondert 74.000,-. De ge meenteraad had geen enkel bezwaar, gedeputeerde staten wél. Dit college kon wel akkoord gaan met de ver koop van de woningen aan de heren Eversdijk en Hoondert, burgemeester Van Waes echter mooht zijn woning niet kopen- Gedeputeerde staten keurden het raadsbesluit niet goed op grond van de overweging dat een en ander niet in het financieel belang van de ge meente zou zijn. Men stelde dat de huidige burgemeester over enke'e ja ren met pensioen gaat en dat niet bekend is op welke wijze in de huis vesting van zijn opvolger kar worden voorzien. B en w. van Borsele vonden de overwegingen van g.s. niet overtui gend en stelden de raad voor beroep bij de kroon aan te tekenen. De raad ging daarmee akkoord, met de stem men van de drie leden van de Pvd!A-PPR-fractie én de SGP-er J. C. Boone tegen- Het leek erop dat de verkoop van de woning aan de heren Eversdijk en Hoondert geen problemen zou opleve ren. g.s. waren er immers mee ak koord gegaan. Nu echter staat op de lijst van ingekomen stukken voor de -T-rlisypi-tradermT v5m rl-'-r.crliT g CMiri- Naar een goed gebruik stelt de provinciale Zeeuwse vw de Brabanders en Limburgers die het carnavalsspektakel in eigen omgeving willen ontvluchten weer in de gelegenheid om aan Zeelands kust in alle rust die periode door te komen. Men het WV-wezen zal de camavals-ont- vluchters dan wel moeten aanra den om geen radio- of televisie-ap paraat mee te brengen, want nu al rit de ether vol met meestam- pers. De commercie heeft zich meester gemaakt van dit volks feest. Een beetje artiest heeft nu z'n eigen camayalshit. Nadat Adam vorig jaarEva sloeg "met een suukerbiet op de kont', heeft menig liedjesschrijver zich nu uitgesloofd om toch vooral hier en daar een kont' m de tekst te verwerken. Vervolgens nog even wat woorden als 'jenever' en 'pils' gebruik er een nieuw carna valslied is geboren Maar de landspolitiek blijkt ook dit jaar weer inspirerend te wer ken. In het programma Voor de Vuist weg van Willem Duijs werd vrijdag een nieuwe hit gepresen teerd d:e was opgedragen aan Hans Wiegel) en Pien, de Ro meo en Julia van Nederland zo als de tekst vertelt en waarin na enige retteketets nog wordt ge meld, dat Joop nou maar eens met de billen bloot moet. Waarin een klein land toch groot kan zijn. Tic dank dat de klassie ke zender Hilversum vier in deze weken een grote luisterdichtheid sal hebben... van binnenlandse zaken, waarin mel ding wordt gemaakt van het konink lijk besluit tot schorsing van de be sluiten van gemeenteraad en gedepu teerde staten. Logische zaak Burgemeester Van Waes in een reac tie: „Het is een logische zaak dat deze brief op de lijst van ingekomen stukken staat. Dat is gebruikelijk. De heren Van Royen en Fransen hebben in een brief aan binnenlandse zaken bezwaar ge maakt tegen de verkoop van de wonin gen en dan is het gebruikelijk dat de zaak wordt onderzocht. Maar het is niet zo dat de overheid de verkoop van de woningen verboden heeft. Zeker niet." De PvdA-raadsIeden I- A. van Royen en H. Fransen behoorden destijds tot de tegenstemmers bij het voorstel om de woningen te verkopen. Ook bij het voorstel om als gemeenteraad in be roep te gaan tegen het besluit ran g.s. de verkoop van do borgemeesterswo- nïng niet goed te beuren behoorden de heren Van Royen en Fransen tot de tegenstemmers. Middels de brief aan het ministerie van binnenlandse zaken hebben de raadsleden hun be zwaren toen nog eens onder streept. Slot van pagina 1 vinden in het "Buitengebied'. Van de eigen huizen vielen er 450 onder die kwalificatie en van de huurwoningen 41. De Terneuzense binnenstad en het Java hebben 307 Slechte eigen en 150 slechte huurhuizen. Voor Hoek zijn deze aantallen respectievelijk 138 en 11, voor Zaa/mslag 88 en 33 en voor Biervliet 43 en 5. De cijfers dateren overigens van 1 november vorig jaar. Onderzoek bracht voorts aan het licht, dat Terneuzen een gemiddelde woning bezetting heeft van 2,92, een aantal dat kleiner is dan dat van Oosi-Zeeuwsoh- Vlaanderen, waar het gemiddelde 11 januari '73 3,04 bedroeg. De gemeente blijkt verder re'atief (althans ten op zichte van overig Zeeland) veel inwo ners in de leeftijdsgroepen 20 tot 29 en 30 tot 39 jaar te herbergen, terwijl ook de kinderen van 0 tot 9 goed vertegen woordigd zijn. B. en w. gaan er vanuit dat de gemiddelde woningbezetting in 1 2,85 zal bedragen. Het aantal wo: gen in de gemeente was 1 november 1975 12.071. Daarvan stonden er 598 leeg en waren er 346 in gebruik als vakantiewoning. Suggestie b. en w. Terneuzen in gemeentelijke bouum"ta: TERNEUZEN B. en w. van Terneuzen gaan op korte termijn overleggen met de woningbouwvereniging 'Terneuzen' over het opzetten van een eigen-woning project in de 'beschutte sfeer'. Het gaat om koophuizen voor de mensen met lagere inkomens. De bouw van dergelijke complexen komt tot stand met rijks- steun en onder begeleiding van een woningbouwvereniging of het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Zij die voor het kopen van een huis in aanmerking komen, hebben voor '76 een belastbaar inkomen dat niet hoger mag lig gen dan 22.000 Blijkens de gemeentelijke bouwnota denken b- en w. van Terneuzen aan de realisering van een niet te groot complex in de beschutte sfeer in de stad. Het college vindt het niet nodig om met een dergelijk project in de buitenkernen te beginnen vóór 1980. Mocht de bouw van het complex doorgaan, dan moet dat zo vinden b. en w. worden gekoppeld aan een individuele verkoop van woningwetwoningen. Het bestuur van de woningbouwvereniging zou zich over deze zaak beraden. De bouwnota verstrekt overigens uitgebreide informatie over het eigen woning- bezit in de gemeente Terneuzen. Het gaat om de volgende percentages: 37 (Ter neuzen), 84 (buitengebied). 60 (Zaamslag), 52 (Sluiskil), 56 (Hoek) en 61 (Bier vliet). In de periode 1972 tot en met 1975 was het aantal gereedgekomen woningen voor het eigen woningbezit. respectievelijk: 12 procent C72). 16 procent C73). dinsdag en woensdag Bij ALBtRT heijn Twee auto's botsten te Hulst HULST Zondagavond botste op de hoek Gentsestraat - Gentse Poort ie Hulst de auto van A. H. uit Bercaem; (B) tegen die van E. W. uit Ossenio- se. Beide auto's zijn licht beschadigd. Het ongeval deed zich voor om half ze- ven, H. reed met zijn auto tegen dej richting in uit de Gentse Poort- toen W. I KOSTEN ONGEVEER TWEE MILJOEN GOES - Het Sint Wilibrordcollege in Goes heeft een aantal roerige dagen achter de rug. Conrector F. Beerens ontdekte maandagochtend tot zijn Bram Baelsman kreeg prijs voor ui?n :n-enrïhc"d aam Haags conservatorium DEN HAAG Aan het koninklijk con servatorium van Den Haag is de prijs uitnemendheid voor orgel uitgereikt aan de Middelburger Bram Beekman. De heer L. C. de Broekert uit Oostka-, pelle slaagde voor het einddiploma so- lospel piano. De heer De Broekert be-! haalde tevens de akte muziekonderwijs B voor piano en het praktijkaiploma1 protestantse kerkmuziek - orgel. De heef F. Hutyra uit Middelburg behaal de het praktijkdiploma traverso. De heer K. L. M. Smagge uit Tholen slaag-1 schrik dat het lokaal, waarin hij les behoorde te geven, niet voorzien was van tafels en stoeltjes. De oorzaak: de uitbreiding en verbouwing, die de school momenteel ondergaat. Maan dag en ook afgelopen vrijdag al werd er verhuisd. Jarenlang al kampt men op het Sint Willibrordcollege met een ruimtege brek. Bovendien moest men. voor het onderbrengen van de leerlingen van de mavo, gebruik maken van de oude panden aan de A. J. Kade, waarin in een ver verleden het Goese Lyceum gehuisvest was. Daaracn nu langzamerhand een einde, al zegt rac- tor M. Buijssen: „Eigen.:; k is ue aan gepaste accommodatie nu al niet meer toereikend, aangezien er werd uitgegaan van 705 leerlingen, terwijl we er nu alweer 830 hebben. Daarom i zal de houten barak, waarin drie loka-j len zijn ondergebracht, voorlopig niet. gesloopt kunnen worden". De uitbrei-| ding van de scholengemeenschap 'Sint Willibrordcollege' behelst elf iheorielo-i kalen, drie vaklokalen en een gym zaal, terwijl voorts een aanmerkelijk ruimere kantine beschikbaar is en een i nieuwe garderobe. Nu de nieuwbouw (kosten, ongeveer twee miljoen) voH tooid is, kan de verbouwing van een; gedeelte van het 'oude' gebouw begin-1 De 'trots' van de uitbreiding van het Sint V/illibrordcollege is het biologie- practicum. Leraar H. van Aert aan het werk met enkele leerlingen. (Foto PZC) maken moest een deel van dat oude gebouw worden ontruimd. Vrijdag werden vele tientallen scholieren dar. ook ingezet om het meubilair van de oudere- te verbouwen, ruimten over te brengen naar de nieuwbouw. Ree 'or Buijssen: .He: -s .vu nog wr behelpen. Hie: ai'.e jen wiste welke klas lag: het klopte r.og nk- belemca!. Er was bijvoorbeeld nle overal krijt in de klas. om maar eens iets grappigs te noemen, terwijl het einde van de lesuren moest worden aangegeven met een ijscobei, bediend door conrector Hoogendoorn...'. Wan neer ook de verbouwing achter de rug is, kunnen ook de leerlingen van de rooms-katholieke mavo van de A. J. Kade verhuizen naar het nieuwe onderkomen aan de Frtrtlaan. Het gemoderniseerde er. uitgebreide schoolcomplex wordt tijdens een feescweek (van drie tot en met zeven "iel) door cmnmi'wr-t d*-. r en bejaardenhelpsters zijn meer gericht op gezelligheid. Dat wil zeggen: voorlezen of een kopje koffie inschenken. Maar hoe komt mijn huis dan schoon als ik het zelf niet meer pres teer". En een andere opmerking: wie helpt mij bij het witten van mijn plafond in de keuken? Vroeger deed ik dat allemaal zélf maar nu kan ik het niet meer". Vóór zover'ik weet bestaht er in Zeeland nergens nog zo'n .plaatse lijke actiegroep van die nationale stichting 'Graag gedaan'. Maar ook zonder die instelling valt- er nog genoeg te doen. We moeten natuurlijk wel oog willen hebben Tot slot nog een voorbeeldje van praktische burenhulp: Een me vrouw stapt haastig een zuivel- winkel binnen. Naast de winkel staat een bejaarde man op een trap de ramen te zemen- De vrouw ziet het nauwelijks. Maar hij het verlaten van <lr uinkel ontdekt ze pas dat de man hele maal niet zeker van zichzelf is. Hij trilt als een espenblad als hij het trapje afkomt en de spons in de emmer Iaat vallen. Nu pas herkent de vrouw hem. Hij woont nota bene in dezelfde straat als hij. Uit het gesprekje dat zij met de man aanknoopt blijkt dat zijn eveneens bejaarde echtgenote ziek op bed ligt. Maar ja, de ruiten moeten toch ge zeemd... Binnen het halve uur staat die mevrouw op datzelfde trapje om de ruiten vlug en goed te zemen. Dat doet ze nu voor- iaan elke week voor deze buren. En als zij dan wordt bedankt voor haar hulp zegt ze alleen maar: graag gedaan. Illustratie uit hel rapport van de stichting landelijke werkgroep actie Graag Gedaan. Van de week nog gesproken met mevrouw De Waard uit Koudo- kerke. Die wilde graag een be richt aandragen, waaruit zoals ze het zelf omschrijft, 'een staaltje van medeschepsehgheid" blijkt. Bij ai die nare berichten in de krant dus ook eens een blij be richt. En mevrouw De Waard vertelde dat haar kat op de grote weg was aangereden door een automobilist. In plaats van haas tig zijn weg te vervolgen stapte üe man echter uit en belde bij de dichtsbijzijndc woning aan om te •■•ragen of de kat soms daarvan afkomstig was. Dat blc-ek niet het geval te zijn. Maar de bewoon ster wilde zich graag over het slachtoffer ontfermen. Ze ging er zelfs mee naar de dierenarts. Via via Koude kerke is niet groot :s de mevrouw, die de kat ankele dagen liefdevol verpleegde toen achter het adres gekomen van de eigenares. .Je hoort voor al ln de vakantietijd nogal eens van mensen, die hun dieren uit ae auto zetten. Maar er zijn ken nelijk toch ook nog echte dieren- lie'hebbers. En dat wilde ik met het doorgeven van dit berichtje even duidelijk ma-ken", zo vertel de mevrouw De Waard mij. Zo: nu hoort u het ook eens van een nder. Bij de foto: Kater Maurits is weer herstellende. Dan zij die attente automobilist en een lief devolle verpleegster. De Japanse onderminister Katsuyoshi Matsuoka, onder een schuilnaam beroepsconferencier, heeft maandag afscheid genomen van de politiek en definitief geko zen voor het cabaret. De twee banen, politiek en humor, zijn volgens hem onverenigbaar. Mat suoka was sedert een maand vi- ce-directeur generaal van het ont wikkelingsbureau voor Okinawa. Maar onder de naam Danshi Ta- kekawa kent het Japanse publiek hem als gevierd 'rakubo-ka' (con ferencier). Merkwaardig eigenlijk dat die Ja- voor de problemen van een an der. En als er daarnaast nog mensen zijn die zich in hun vrije tijd nuttig willen maken voor een ander door al die graag gedaan activiteiten plaatselijk te coördi neren en helpende en hulp zoe kende met elkaar in contact te brengen dan moeten zij maar eens contact zoeken met het lan delijk bureau van 'Graag gedaan'. Biltstraat 192 in Utrecht, telefoon 030-7112874.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7